Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,350 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,990 μηνύματα σε 96,228 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 452 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιοι ειναι οι χειρότεροι οδηγοί;

Ποιοι είναι κατα την γνώμη σας οι χειρότεροι οδηγοι;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 102)
Οι άντρες
8
7,84%
Οι παππούδες
57
55,88%
Οι γυναίκες
24
23,53%
Οι ταξιτζίδες/λεωφοριατζήδες κτλ
38
37,25%
Παππακια delivery
24
23,53%

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,880 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 17:54, 06-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Για την πόλη μέσα οι πιο επικίνδυνοι οδηγοί είναι σίγουρα οι γυναίκες και τα μηχανάκια. Αλλά στην πόλη μέσα σε λογικά πλαίσια δύσκολα μπορείς να κινδυνέψεις πραγματικά συνεπώς τα μηχανάκια κακό στον εαυτό τους κάνουν και φυσικά στης ψυχική υγεία αυτού που τους χτύπησε.
Τους ταρίφες δεν τους βάζω καθώς επειδή είναι ταρίφες ξέρεις και προφυλάσεσαι

Στην εθνική οδό, οι πιο επικίνδυνοι είναι οι φορτηγατζήδες και οι χωριάτες παπούδες συνήθως που τουλάχιστον στο Κόρινθος Πάτρα έχω δει τραγικά πράγματα.

Αλλά πραγματικά πιστεύω ότι ο πιο επικίνδυνος οδηγός στην Ελλάδα είναι το κράτος που έχει ευθύνη για το οδόστρωμα και την λάθος σήμανση και λάθος αστυνόμευση.
Δεν ήθελα να πάρω θέση, αλλά με αναγκάζεις.
Οι ταξιτζήδες, οι φορτηγατζήδες και γενικά, εκείνοι που οδηγούν με ταχύτητα είναι άντρες. Πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι οι γυναίκες είναι οι πιο επικίνδυνοι οδηγοί? Μάλλον πρέπει να διευκρινίσουμε τι σημαίνει επικίνδυνο. Από γυναίκα θα κινδυνέψεις να σου γρατζουνάει τον προφυλαχτήρα. Τα χειρότερα δυστυχήματα, με τα περισσότερα θύματα, τα κάνανε οι άντρες.

Επειδή ο Scumacher είναι άντρας, δεν σημαίνει ότι όλοι άντρες είναι καλοί οδηγοί…

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:08, 06-02-07:

Για την πόλη μέσα οι πιο επικίνδυνοι οδηγοί είναι σίγουρα οι γυναίκες
τι λες?....αληθεια?? και απο που το συμπερανες αυτο???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 18:46, 06-02-07:

Xμμ
Από εμπειρία μέσα από την οικογένειά μου, έχουμε 4 οδηγούς. Η μητέρα μου, η θεία μου, και 2 ξαδέρφες.
Η θεία μου είναι φοβερή οδηγός, καλύτερη από πολλούς άντρες.

Η μητέρα μου είναι η κλασική γυναίκα οδηγός, όπως σατυρίζεται. Θέση μπροστα γράπωμα από το τιμόνι κλπ. Πλέον δεν οδηγάει αλλά όσο οδηγούσε μία φορά είχε καβαλήσει ένα πεζοδρόμιο(με τη μπροστά ρόδα) σε προσπάθεια να στρίψει. Γενικά είχε μια φοβία και δεν ασχολήθηκε και πολύ με το τιμόνι.

Η μεγάλη μου ξαδέρφη οδηγάει σχετικά καλά, αλλά όποτε μπαίνω μαζί της στο αμάξι νοιώθω μια ναυτία, ειδικά αν η διαδρομή έχει πολλά ξεκίνα-σταμάτα.

Με την μικρή μου ξαδέρφη έζησα την απόλυτη εμπειρία. Τί bunjy jumping και χαζομάρες. Εδώ φτάνει η αδρεναλίνη στα κόκκινα. Κατηφόρα πίσω από λεωφορείο. Το λεωφορείο σταματάει στη στάση. Περνάνε τα 2 μπροστινά αυτοκίνητα. Ξαφνικά επιταχύνει ενώ το λεωφορείο βγάζει φλας για να φύγει.. στο αντίθετο ρεύμα ανεβαίνει άλλο λεωφορείο. Το λεωφορείο μας παίζει τα φώτα κορνάρει και λεω εδώ είμαστε τώρα, μέσα σε αμάξι θα παω.Τελικά για λίγα δεύτερα η μετωπική αποφεύχθηκε.
Από τότε σνομπάρω όλα τα extreme sports, όπως και την ξαδέρφη μου όταν μου λέει να πάμε βόλτα με το αμάξι

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:57, 06-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Με την μικρή μου ξαδέρφη έζησα την απόλυτη εμπειρία. Τί bunjy jumping και χαζομάρες. Εδώ φτάνει η αδρεναλίνη στα κόκκινα. Κατηφόρα πίσω από λεωφορείο. Το λεωφορείο σταματάει στη στάση. Περνάνε τα 2 μπροστινά αυτοκίνητα. Ξαφνικά επιταχύνει ενώ το λεωφορείο βγάζει φλας για να φύγει.. στο αντίθετο ρεύμα ανεβαίνει άλλο λεωφορείο. Το λεωφορείο μας παίζει τα φώτα κορνάρει και λεω εδώ είμαστε τώρα, μέσα σε αμάξι θα παω.Τελικά για λίγα δεύτερα η μετωπική αποφεύχθηκε.
Από τότε σνομπάρω όλα τα extreme sports, όπως και την ξαδέρφη μου όταν μου λέει να πάμε βόλτα με το αμάξι
...ωραιο ανεκδοτο!
...μπα σε καλο σου!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 18:58, 06-02-07:

Μια κακή φάρα οδηγών είναι οι πατεράδες και οι φιλόζοες( δεν θέλω να προσβάλω) που βάζουν τα παιδάκια και τα σκυλάκια πάνω στο τιμόνι στο ένα χέρι το ανήλικο και στο άλλο το κινητό και οι φιλόζοες αγγαλια το σκυλάκι(καλά να είναι )και χαζέβουνε με το τι έκανε το κουταβάκι χωρίς να έχουν έσθηση οτι μπορεί να σκοτώσουν κάποιον και να πάει σάν το σκυλί στ'αμπέλι!!!!!!

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 19:01, 06-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
...ωραιο ανεκδοτο!
...μπα σε καλο σου!
Μην γελάς
γιατί τώρα και γω για αστείο το λέω, αλλά όταν το έζησα εγώ ξέρω πως ήμουν μέχρι να φτάσουμε σπίτι. Μετωπική με λεωφορείο σου λεω. Ένα με το παρμπρίζ θα γινόμασταν

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 19:10, 06-02-07:

Νομιζω, οι ταξιτζηδες (αντρες-γυναικες) ειναι οι χειροτεροι ΟΛΩΝ..

Για την πόλη μέσα οι πιο επικίνδυνοι οδηγοί είναι σίγουρα οι γυναίκες
Δεν σε εχω παει εγω βολτα, γι' αυτο τα λες αυτα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:14, 06-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Μην γελάς
γιατί τώρα και γω για αστείο το λέω, αλλά όταν το έζησα εγώ ξέρω πως ήμουν μέχρι να φτάσουμε σπίτι. Μετωπική με λεωφορείο σου λεω. Ένα με το παρμπρίζ θα γινόμασταν
"Από τότε σνομπάρω όλα τα extreme sports, όπως και την ξαδέρφη μου όταν μου λέει να πάμε βόλτα με το αμάξι"

η αληθεια ειναι οτι αυτο με εκανε να λυθω στα γελια...!
τουλάχιστον επαθες ...εμαθες...και πλέον προσεχεις ...για να έχεις!!!!!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 19:37, 06-02-07:

Οι ταξιτζηδες-φορτηγατζηδες, σαν οδηγοι εχουν ικανοτητες, αλλα το κακο (ειδικα με τους πρωτους) ειναι οτι περνανε τοσες πολλες ωρες στους δρομους και στο τιμονι που στο τελος νομιζουν οτι ο δρομος τους ανηκει και φυσικα η πολυ σιγουρια και η υπερεκτιμηση των δυνατοτητων σου, μπορει να σε κανει να την πατησεις!
Κι εσενα και καποιον αλλο κατ' επεκταση.

Με τους φορτηγατζηδες το θεμα ειναι λιγο διαφορετικο.Το κακο με αυτους ειναι οτι 9/10 φορες οι εταιρειες στις οποιες δουλευουν τους πιεζουν τοσο πολυ οσον αφορα τα χρονοδιαγραμματα παραδοσεων κτλ κτλ, με αποτελεσμα περαν της ταχυτητας, να οδηγουν και με σχετικα λιγες ωρες ξεκουραση.Οποτε με μειωμενα αντανακλαστικα.
Το κακο στος φορτηγατζηδες (πραγμα που δεν συνανταται τοσο ευκολα στα ταξι) ειναι οι τραγικες καταστασεις στις οποιες βρισκεται τοσο το φορτηγο (απο λαστιχα εως κι εγω δεν ξερω τι) καθως φυσικα και ο απαραδεκτος τροπος μεταφορας ορισμενων τυπων φορτιου.

Εγω μια φορα τα χειροτερα που ηταν να παθω δεν ηταν με τιποτα απο γυναικα...
Ηταν με ατομο απο χωριο με αγροτικο (αυτος οχι μονο διπλωμα δεν πρεπει να ειχε...αλλα αν του εδειχνες φαναρι θα νομιζε οτι ηταν χριστουγεννιατικος στολισμος ,προσφορα του Δημαρχου) και με "επαρχιωτη" με μεγαλο αμαξι κοντα στα 60, οπου και πολλους απους αυτους τους θωρω ακατανομαστους μιας και νομιζουν οτι επειδη εχουν περισσοτερα χρονια απο εμενα στο τιμονι, μπορουν να περνανε στοπ,τριγωνα,τετραγωνα (κι εγω δεν ξερω τι) να ανεβαινουν πεζοδρομια,να πηγαινουν αναποδα; κτλ κτλ.Και φυσικα ετσι και πας να τους κορναρεις για να μην σε χτυπησουν ή τους κοιταξεις εστω με απορια,ξεκινανε νε σε βριζουν με τον χειροτερο τροπο.
Και παντα στην θεση του συνοδηγου καθεται η γυναικα του ή οποια μολις εχει βγει απο το βαφειο-φανοποιειο της πολης τους με υφος "τι θες νεαρε;" και σου ερχεται να την παρεις καβατζα για τον βασιλια καρναβαλο!(μερες που ερχονται!)

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 20:08, 06-02-07:

Στο τιμόνι όλοι έχουν κακές στιγμές. Το θέμα είναι να μαθαίνεις -ξαδέρφη-
Και γω είχα φύγει σε μιά στροφή πέρσι τον Αύγουστο αλλά από τότε το βλέπω πως είμαι πιο προσεκτικός. Ευτυχώς οι ζημιές ήταν λίγες υλικές

Για το θέμα μας τώρα. Εκτώς απ' όλα τα άλλα είναι και η αναισθησία στο τιμόνι. Σήμερα γυρνούσα σπίτι και είναι ένας σταματάει σαν κύριος, ανάβει αλάρμ, κατεβαίνει και πίσω του είναι ήδη 3 αυτοκίνητα. Δεν μπορούσαμε να τον περάσουμε καθώς και το άλλο ρεύμα είχε αυτοκίνητα. Γυρνάει μας κοιτάει μπαίνει σε ένα μαγαζί κ περιμένουμε τώρα να βγει...Μαζεύτηκαν καμιά 7-8 αυτοκίνητα και μόνο από τις κόρνες συγκινήθηκε να βγει για να ελευθερώσει το ρεύμα. Τόση αναισθησία πιά

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 20:15, 06-02-07:

Χαλαρά οι παππούδες, αν μη τι άλλο, όλοι οι υπόλοιποι έχουν καλά αντανακλαστικά.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,845 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 10:52, 07-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Δεν ήθελα να πάρω θέση, αλλά με αναγκάζεις.
Οι ταξιτζήδες, οι φορτηγατζήδες και γενικά, εκείνοι που οδηγούν με ταχύτητα είναι άντρες. Πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι οι γυναίκες είναι οι πιο επικίνδυνοι οδηγοί? Μάλλον πρέπει να διευκρινίσουμε τι σημαίνει επικίνδυνο. Από γυναίκα θα κινδυνέψεις να σου γρατζουνάει τον προφυλαχτήρα. Τα χειρότερα δυστυχήματα, με τα περισσότερα θύματα, τα κάνανε οι άντρες.

Επειδή ο Scumacher είναι άντρας, δεν σημαίνει ότι όλοι άντρες είναι καλοί οδηγοί…
Ρουμάνα σίγουρα δεν διάβασες καλά το πόστ μου συνεπώς σου τονίζω τα σημεία που ίσως δεν είδες.
Για την πόλη μέσα οι πιο επικίνδυνοι οδηγοί είναι σίγουρα οι γυναίκες και τα μηχανάκια. Αλλά στην πόλη μέσα σε λογικά πλαίσια δύσκολα μπορείς να κινδυνέψεις πραγματικά συνεπώς τα μηχανάκια κακό στον εαυτό τους κάνουν και φυσικά στης ψυχική υγεία αυτού που τους χτύπησε.

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
τι λες?....αληθεια?? και απο που το συμπερανες αυτο???
Και για να απαντήσω και στις δυό σας.

Τους ταρίφες δεν τους βάζω καθώς επειδή είναι ταρίφες ξέρεις και προφυλάσεσαι
Με βάση αυτό το σκεπτικό για μένα στην πόλη μέσα ο πιο επικίνδυνος (κυρίως για υλικές ζημιές όπως τόνισα) οδηγός είναι αυτός που δεν γνωρίζεις το pattern(ποια είναι η ελληνική λέξη?) συμπεριφοράς. Κανένα δεν μπορείς να τον προβλέψεις αλλά βλέποντας ταξί ξέρεις ότι χρειάζεσαι επιπλέον απόσταση όπως επίσης και ότι αν είναι δίπλα σου παίζει να αλλάξει λωρίδα χήμα. Αν έχει Ν, υποψιάζεσαι ότι είναι νέος άρα αγχωμένος και με μεγάλες πιθανότητες λάθους. Αν έχει κολομπαρεμένο αμάξι υποψιάζεσαι ότι θα θεωρεί και τον δρόμο πίστα.

Προς αποφυγή κάθε παρεξήγησης δεν συμφωνώ με τους βλάκες που κάνουν σφήνες αλλά αυτοί οι τύποι είναι προβλέψιμοι και μην ξεχνάμε και βλάκες. ΟΙ παππούδες δεν είναι αν και μόνο με το σαράβαλο που οδγηγούν είσαι υποψιασμένος.
Οι γυναίκες όμως πάντα με τις εξαιρέσεις είναι πραγματικά αψυχολόγητες και με αντιδράσεις που χαρακτηρίζονται στην κοσμάρα τους. Ίσως να νομίζετε ότι έχω κάποιο ρατσιστικό κόλημα, αλλά δεν έχω. απλά σε μεγάλο ποσοστό είστε τρομερά αφηρημένες (πεζές ή στο τιμόνι) και συν τις άλλοις οι έρευνες δείχνουν εξαιτίας της φυσιολογίας του γυναικείου εγκεφάλου, η μέση γυναίκα δεν αντιλαμβάνεται τον τρισδιάστατο χώρο ακριβώς σωστά (τουλάχιστον για την οδήγηση). Και κάτι ακόμα. Πολλές φορές ατυχήματα έχουν συμβεί λόγω βλακίας άλλου οδηγού που προσπάθησαν οι ατυχήσαντες να αποφύγουν. Πολλές φορές αυτός που προκαλεί το ατύχημα είναι ο αφανής αντιήρωας.

Εγώ όσες φορές έχω κινδυνέψει στην πόλη μέσα (όχι με άδειους δρόμους που το έχουν κάνει πίστα) είναι από γυναίκα στην κοσμάρα της ή Newby.Σχετικά με το σχόλιο άδνρας-Schumacher και εγώ ξέρω κάποιες καλές γυναίκες οδηγούς αλλά από αυτό δεν βγαίνει κάποιο συμπέρασμα σχετικά με την σχέση φύλλο-οδηγός

Στην εθνική πάντως οι γυναίκες είναι ακίνδυνες γιατί είναι φοβισμένες και στιν τσίτα και προσεκτικές (ή αφήνουν τους άνδρες να οδηγούν ).

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:28, 07-02-07:

θα ηθελα να σε πληροφορησω οτι οι γυναικες ειναι αυτες που κατα κυριο λογο τηρουν κατα πολυ τον κ.ο.κ....και αυτη η τυπικοτητα ειναι που προβληματιζει εσας τους αντρες....ειναι σαφως πιο προσεχτικες απο τους αντρες....
και δεν μπορω να καταλαβω για τι πραγμα μιλαμε....οταν στην Ελλαδα ο τροπος οδηγησης ειναι απαραδεκτος....και απορω που ολοι αναρωτιεστε για την αστυνομευση....τελικα θελουμε εναν πανω απο το κεφαλι μας για να ειμαστε εμεις σωστοι....
για μενα λιγοι Ελληνες οδηγοι δεν ειναι επικινδυνοι..και ειναι κατι που το καταλαβαινεις καλα (ενω ουσιαστικα το γνωριζεις) μονο οταν βρεθεις στο εξωτερικο και δεις τη διαφορα.....ειμαστε απαιδευτοι ακομα και σε αυτο το θεμα ....

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,845 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 13:49, 07-02-07:

Να στο θέσω αλλιώς. Σε ένα τόπο που ο καθένας κάνει του κεφαλιού του, όταν μπορείς να προβλέψεις τι ακριβώς από όλα του κεφαλιού του θα κάνει ο άλλος, τότε είσαι πιο ασφαλής τουλάχιστον στην οδήγηση.

Όταν όμως το εκάστοτε του κεφαλιού είναι αψυχολόγητο τότε υπάρχει πρόβλημα. Δεν χειροκροτώ το του κεφαλιού αλλά αν υπάρχει προτιμώ να υπάρχει μια συνέπεια.

Και σχετικά με την τήρηση του ΚΟΚ δεν συμφωνώ ούτε για πλάκα. Και τα δύο φύλλα ότι θέλουν κάνουν εξίσου.

Και για να μην το κουράσουμε κιόλας. Όταν στο δρόμο κάποιος επιθετικά νομίζει ότι του ανήκει ο δρόμος τότε συνήθως είναι άνδρας στο τιμόνι και κάποιες ελάχιστες φορές γυναίκες. Όταν νομίζει ότι του ανήκει ο δρόμος παθητικά, με έτοιμη δικαιολογία το Ουπς λες και ο κόσμος το χρωστάει στον οδηγό ε τότε συνήθως είναι γυναίκα στο τιμόνι, η Νέος. Εγώ αυτό βλέπω στο τιμόνι αυτό εν μέρη παραδέχονται πολλές γυναίκες και γιαυτό προτιμούν αν γίνεται να τους οδηγάει ο άνδρας ασχέτως ότι το αμάξι ίσως είναι και δικό τους. Αν το συμπεριλάβεις ότι οι περισσότερες από αυτές δηλώνουν και ανασφαλής στο τιμόνι ε τότε θέλεις και άλλες αποδείξεις?

Τώρα αν εσείς οι γυναίκες εδώ είστε πρώτα τιμόνια όπως πχ αν έχω καταλάβει η ΚΟΥΕ τότε σοβαρά μπράβο σας, αλλά η εξαίρεση σας δεν αποτελεί κανόνα για τις γυναίκες οδηγούς. Και κάθε αστείο που έχω πει για κολόνες ήταν αστείο γιατί αν πιστεύψω ότι το άτομο (άνδρας/γυναίκα) είναι επικίνδυνο τότε σίγουρα δεν θα κάνω πλάκα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:00, 07-02-07:

λεμε πολλα χωρις λογο.....αυτο που χρειαζεται να κανουμε αντρες /γυναικες ειναι να τηρουμε τον κ.ο.κ κατι που δε γινεται και σε μεγαλυτερο ποσοστο απο τους αντρες.....
βεβαια αυτο μοιαζει με ονειρο θερινης νυκτος..γιατι για ακομη μια φορα η ελληνικη νοοτροπια δε μας το επιτρεπει...αυτα!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 18:41, 07-02-07:

Δεν πιστευω οτι οσα γραφτηκαν ειναι χωρις λογο, αλλα anyway...γενικα για τον KOK συμφωνω.

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 19:11, 07-02-07:

Εγώ πιστέυω ότι οι χειρότεροι είναι οι τύποι με τα παπάκια. Πέρα από όοοολα τα άλλα (οδηγηση στη διαχωριστική, αντίθετα σε μονοδρομους κλπ κλπ) τον τελευταίο καιρό αυτό που μου συμβαίνει συνέχεια είναι να με προσπερνάνε σε φανάρι από αριστερά ενώ έχω βγάλει αριστερό φλας και στρίβω. Το καλοκάιρι ακούμπησα κι έναν, ίσα ίσα, και μου την είπε κι από πάνω. Δεν φαντάζεστε τι άκουσε....

Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kassie
H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 00:03, 09-02-07:

Όλοι όσοι οδηγούν θηρία τζιπ μέσα στην πόλη (του στιλ πήρα το Hummer να πάω στη δουλειά ).
Οι ταξιτζήδες όταν αποφασίζουν να πάρουν και έκτο πελάτη (έχω λίγο χώρο ακόμα στο καπό ).
Οι τύποι με τις μηχανές τεράστιου κυβισμού,που για κάποιο ανεξήγητο λόγο νομίζουν ότι οδηγούν παπί και προσπαθούν να περάσουν ανάμεσα στα σταματημένα αυτοκίνητα (παιδιά, σ' αυτή την περίπτωση το μέγεθος μετράει ).
Οι γυναίκες που κάνουν τα πάντα στο τιμόνι εκτός από το να οδηγούν (καλέ μέχρι να φτάσω στη δουλειά περνάω τα νύχια κι ένα δεύτερο χέρι ).

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,078 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 01:19, 09-02-07:

Με βάση αυτό το σκεπτικό για μένα στην πόλη μέσα ο πιο επικίνδυνος (κυρίως για υλικές ζημιές όπως τόνισα) οδηγός είναι αυτός που δεν γνωρίζεις το pattern(ποια είναι η ελληνική λέξη?) συμπεριφοράς.
προτυπο

μαλλον παππουδες. αν και, αυτοι εχουν την εμπειρια της οδηγησης και την επιγνωση οτι ειναι παππουδες. και προσεχουν, πολλοι απο αυτους.
ξερω παππουδες που βαζουν τα γυαλια σε κατι πιτσιρικαδες με φτιαγμενα αμαξια που ναι μεν το αντανακλαστικο χτυπαει κοκκινο, αλλα το γκαζι ειναι τερμα κ η μ@λακια ..μεχρι το κοκκαλο!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 09:14, 09-02-07:

Αν και η λέξη μεταφράζεται και έτσι,Στην συγκεκριμένη έκφραση δεν είναι αυτή η λέξη νομίζω. Πρέπει να ρωτήσω ψυχολογό. Ένα off-topic για τους Mods.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,880 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:24, 10-02-07:

Ρουμάνα σίγουρα δεν διάβασες καλά το πόστ μου...
Έχεις δίκιο. Απάντησα επιπόλαια.Σορρι.

Πολλές φορές αυτός που προκαλεί το ατύχημα είναι ο αφανής αντιήρωας.
Μπορείς να το αναπτύξεις λίγο αυτό? Εγω καταλαβαίνω ότι έτσι δικαιολογούμε τα λάθη των οδηγών. Κάνω λάθος?

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 09:37, 12-02-07:

Μπορείς να το αναπτύξεις λίγο αυτό? Εγω καταλαβαίνω ότι έτσι δικαιολογούμε τα λάθη των οδηγών. Κάνω λάθος?
Να σου φέρω ένα παράδειγμα.
Οδηγείς με 50Χλμ/ω. Πετάγεται ένας άνθρωπος μπροστά σου και ενστικτωδώς τον αποφεύγεις και πέφτεις όπου πέφτεις. Ο άνθρωπος την κάνει με μικρά πηδηματάκια και εσύ φαίνεται να έχεις τρακάρει επειδή έχασες το αμάξι!!

Αυτό είναι απλό. Φαντάσου όμως ενώ πας πχ με 100 (εκει που επιτρέπεται) να αναγκαστείς να κάνεις στραβοτιμονιά επειδή κάποιος/α έκανα μεγατραγική πατάτα. Εσύ τον απέφυγες αλλά στούκαρε και ο πραγματικό φταίχτης εξαφανίστηκε και μάλιστα σύμφωνα με τον ΚΟΚ και να μην εξαφανιστεί δεν έχει καμιά ευθύνη.

Και συγκεκριμένα πολλοί έχουν ισχυριστεί ότι η πραγματική αιτία ενός ατυχήματος υπήρξε ένα αφανής ήρωας.

Και να σου πω και κάτι τελευταίο. Το Σαββάτο γυρνώντας από κάπου το βράδυ σε ένα επαρχιακό δρόμο κόντεψα να σκοτώσω ένα παππού που μάλλον είχε deathwish. Ο τύπος πήγαινε στον δρόμο με όριο 70-80 νομίζω αλλά άνετα 100 με κανένα φως και τίποτα φωσφωριζέ. Εγώ ήμουν στα 70 καθώς βαριόμουν να οδηγήσω.

Το είδα κατά τύχη όταν άναψα στιγμιαία προβολείς παρόλο που υπήρχε άλλος που ερχόταν καθώς κάτι υποψιάστηκα εξαιτίας ενός τύπου πιο μπροστά πολύ μακριά από μένα που έκανα μια μυστήρια μανούβρα.

Ο νόμος λέει ότι εγώ θα φταίω, εγώ θα πάω φυλακή και όμως ο μόνος υπεύθυνος είναι ο αχαρακτήριστος που ζει καθαρά λόγω ικανότητας των οδηγών και τύχης.

Ελπίζω να κατάλαβες.

(παρεπιπτόντως στην εθνική κόντεψαν δύο να με ακουμπήσουν. Τι ηλίθιοι πραγματικά.)

Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη AstRoPeLeKi
H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε στις 11:19, 12-02-07:

Χμ... χειρότεροι οδηγοί... νομίζω ότι οι ταρίφες είναι από τους χειρότερους μιας και σταματούν όπου βρουν δίχως να ανάψουν έστω τα αλάρμ τους... εκτός αυτού και να μην πάρουν τελικά τον πελάτη, θα βάλουν πρώτη και θα φύγουν δίχως πολλές φορές να ελέγξουν καν! Δεν είναι φυσικά όλοι έτσι... αλλά στην πλειοψηφία τους είναι δυστυχώς....
Και τα μηχανάκια τα θεωρώ πολύ μα πολύ επικίνδυνα καθ'ότι σου βγαίνουν τις περισσότερες φορές από τα δεξιά ενώ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ και ενδεχομένως να κάνεις μια απότομη κίνηση με τον φόβο ότι παρόλο που εκείνος έχει κάνει το λάθος, μπορεί να τον χτυπήσεις.
Για τις γυναίκες δεν θα μιλήσω και πολύ....... σίγουρα υπάρχουν πολλές που είναι πραγματικά άσχετες με το "άθλημα" και κολλάνε σα τις βδέλλες πάνω στο τιμόνι.... αλλά και οι άντρες δεν πάτε πίσω. Προσωπικά οδηγώ γύρω στα 3-4 χρόνια και ποτέ μου δεν τράκαρα.... ο πατέρας μου όμως έκανε το λάθος και παραβίασε στοπ (το οποίο δεν φαινόταν καλά) και το χτύπησε το καημένο το αμαξάκι. Δεν έχω πρόβλημα να οδηγήσω σε οποιονδήποτε δρόμο.... αρκεί να ξέρω να προσανατολιστώ. Αυτό είναι το πρόβλημά μου εμένα. Κατά τ'άλλα ψάχνω ευκαιρίες να βγω σε Εθνική οδό ή Αττική μόνο και μόνο για να το πατήσω παραπάνω

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:00, 12-02-07:

Μάλιστα.
Θα συμφωνήσεις πιστεύω μαζί μου: οδηγώντας με σωστή ταχύτητα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να αντιμετωπίζεις και τους αφανείς και τους φανερούς ηρωες.

Για μένα οι πιο επικίνδυνοι οδηγοί είναι οι ανεύθυνοι οδηγοί.
Θεωρώ ανωριμότητες, ανευθυνότητες, επικίνδυνη συμπεριφορά και δεν έχουν καμία απολύτως δικαιολογία τα εξής: το να πίνουν παραπάνω, ενώ ξέρουν ότι θα πρέπει να οδηγούν μετά, το να ανεβάσουν την ταχύτητα στο 160-180 ενώ δεν είναι μόνοι στο αυτοκίνητο και στο δρόμο που βρίσκονται με το όχημα, το να νευριάσουν που «τους κολλάει» και να κάνουν προσπέραση-αγώνα, μόνο και μόνο «για να του δείξει ποιος είναι ο μάγκας»

Οι γυναίκες μπορεί να μην έχουν τις ικανότητες των αντρών στην οδήγηση, όμως σίγουρα οδηγούν πιο ασφαλές, επειδή δεν βλέπουν την οδήγηση σαν άθλημα-τέχνη, αλλά σαν μέσο να εξυπηρετηθούν. Δεν ρισκαρουν.

Αυτά.
(και δεν χάνω αγώνα της Formula 1. μην ακούω ότι δεν καταλαβαίνουμε την ομορφιά της ταχύτητας.…)

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 13:09, 12-02-07:

Μάλιστα.
Θα συμφωνήσεις πιστεύω μαζί μου: οδηγώντας με σωστή ταχύτητα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να αντιμετωπίζεις και τους αφανείς και τους φανερούς ηρωες.
Μεγαλύτερες ναι, αλλά τι να το κάνεις όταν νομίμως κινείσαι με 120 στην εθνική και με 50 σε ένα απίστευτα στενό δρόμο.
Επίσης τι να το κάνεις όταν σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας κινείται άνθρωπος με 50 Χλμ/ω?

Η ασφάλεια γιατί δεν ρισκάρω και δεν το βλέπω ως άθλημα είναι σχετική και αυτή. Και να σου πω και κάτι ακόμα για την σχετικότητα. Οδηγώντας πχ Κορίνθου Πατρών (που δεν ξέρω αν το έχεις κάνει) είναι σαφέστατα ασφαλέστερο να τζογάρεις έστω και λίγο παραπάνω την προσπέραση σε μια νταλίκα που είναι όπως να είναι.

Θέλω να σου πω ότι στην Ελλάδα η υπακοή στον ΚοΚ που λες για τις γυναίκες δεν είναι και ασφάλεια σε πολλές περιστάσεις. Υποψηφιότητα για όσκαρ αφανή ήρωα είναι. Ο κοκ φτοιάχθηκε (βασικά αντιγράφθηκε από έξω) αλλά η ελληνική πραγματικότητα τάσει ότι αν θες να είσαι ασφαλής σίγουρα πρέπει να παραβιάσεις τον ΚΟΚ.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 13:12, 12-02-07:

(και δεν χάνω αγώνα της Formula 1. μην ακούω ότι δεν καταλαβαίνουμε την ομορφιά της ταχύτητας.…)
Και εγώ κάποτε. Αλλά έτσι όπως την κάνανε έχω ήδη αρχίσει να την κόβω. Αλλά είναι άλλο θέμα αυτό.

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 16:40, 13-11-10:

Οι γυναίκες..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,235 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 17:05, 13-11-10:

Καλέ, καμία τεκμηρίωση παίζει; :Ρ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 18:59, 13-11-10:

Συγνώμη δηλαδής. Εσύ θες τεκμηρίωση για το επιχείρημα "Οι γυναίκες"; Πολύς σουρεαλισμός ρε αδελφέ...

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,235 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 19:12, 13-11-10:

Άλλο λέει ο τίτλος του θέματος και άλλο λέει η δημοσκόπηση (και άλλο το 1ο post).
H απάντηση ''Οι γυναίκες'' κρίνω πως πάει στην ερώτηση της δημοσκόπησης, επομένως δεν είμαι άκυρη.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:27, 13-11-10:

Άντε πες το ρε παιδάκι μου κι εγώ ο βλαξ που δεν είχα κοιτάξει τη δημοσκόπηση προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται σ' αυτό το θρεντ και δεν μπορούσα τόσην ώρα να βγάλω καμμία άκρη...

Λοιπόν, εγώ ψήφισα: Οι παππούδες και οι οδηγοί του Σ/Κ. Δεν το τεκμηριώνω, αφού η άποψη αυτή προέρχεται απλά από την εμπειρία μου, εδώ και είκοσι χρόνια που οδηγώ...

Παράθεση

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LongTom
Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O LongTom έγραψε στις 20:47, 13-11-10:

Παππούδες και οδηγοί βαρέων οχημάτων.
Όπου τους δω τους αποφεύγω.
Επίσης επικίνδυνοι είναι και οι πιτσιρικάδες λόγω έντονης κ@#@ς με το αμάξι(του μπαμπά ή το πρώτο δικό τους).

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:24, 13-11-10:

Αν και εκνευριστικοι, για μενα δεν ειναι οι παππουδες οι πιο επικινδυνοι ή χειροτεροι. Γιατι τις περισσοτερες φορες, πανε αργα τουλαχιστον, ακομα και στην κουταμαρα που θα κανουν. Ο ντελιβεράς ομως που τις μισες φορες παει αναποδα στο ρευμα, ή δεν εχει φως στο μηχανακι...ή οτι ταριφας που θα σταματησει ολοκληρη την κυκλοφορια στο ρευμα του γιατι δεν παει λιγο πιο μεσα να παρει τον πελατη....ή ο καφρος γκαζοφονιας που κανει σφηνες για να αυτοχαιδεψει το εγω του....οι αντρες και γυναικες που ειτε παρανομουν, ειτε οδηγουν εχοντας γραμμενους ολους τους υπολοιπους...αυτοι ειναι οι χειροτεροι για μενα. Και ειναι απο τον 1ο χρονο που οδηγουσα οι ιδιοι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giouli 91 (Γεωργια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giouli 91
H Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H Giouli 91 Η αποτυχία είναι η μητέρα της επιτυχίας. έγραψε στις 13:40, 18-02-11:

Οι ταξιτζίδες/λεωφοριατζήδες κτλ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 01:02, 07-03-12:

Δυο πραγματα θα πω:
Πρωτον
Οταν εδινα για διπλωμα οδηγησης, στα θεωρητικα ειχε μια ερωτηση. Δεν τη θυμαμαι και πολυ καλα. Καπως ετσι ηταν: "Τι πρεπει να προσεχετε οταν οδηγειτε?"
Αναμεσα στις αλλες επιλογες που επρεπε να διαλεξουμε (τις οποιες παλι δε θυμαμαι) ηταν και η παρακατω:
α) Εναν παππου που διασχιζει το δρομο , γιατι μπορει να ξαναγυρισει πισω. (και φυσικα αυτη ηταν η σωστη)

Δεν κανω πλακα. Σοβαρα.Μεχρι και το Υπουργειο Μεταφορων τους θεωρει επικινδυνους.

Δευτερον
Τι παθαινετε καποιοι αντρες οταν σας προσπερναει γυναικα ? Γιατι επιταχυνετε ? Μου χει τυχει αρκετες φορες μια προσπερουσα εγω, μια αλλος...Μια εγω , μια αλλος. Πηγαινε αργα, αναγκαζομουν να προσπερασω. Μολις εβλεπε οτι τον προσπερνουσα, επιταχυνε για να μπει ξανα μπροστα μου. Ετσι βγηκε τελικα ολο το ταξιδι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:20, 07-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Δευτερον
Τι παθαινετε καποιοι αντρες οταν σας προσπερναει γυναικα ? Γιατι επιταχυνετε ? Μου χει τυχει αρκετες φορες μια προσπερουσα εγω, μια αλλος...Μια εγω , μια αλλος. Πηγαινε αργα, αναγκαζομουν να προσπερασω. Μολις εβλεπε οτι τον προσπερνουσα, επιταχυνε για να μπει ξανα μπροστα μου. Ετσι βγηκε τελικα ολο το ταξιδι.
Θα σε πω εγω τι παθαινουν. Κομπλεξ το λενε
Το φοβεροτερο ειναι χεις εσυ γρηγοροτερο αμαξι, εκει να δεις νευρο
Κυρίως όμως οταν επιταχύνουν ή κολλάνε με γκαζιές πχ σε διπανη λωριδα, φλερτάρουν, διότι αν η κοπελιά που ναι στο τιμόνι δεν τους αρέσει, όρεξη που την έχουν να καταστρέφουν το αμάξι τους...

Εμενα αυτο που ανεκαθεν μ'ενοχλουσε είναι να σε βλέπουν γυναίκα και να περνάνε τα στοπ, επειδή υποπτεύονται πως ως γυναίκα θα φοβηθείς και θα σταματήσεις

Τέλος, πιστεύω οι χειρότεροι οδηγοί είναι όσοι δεν έχουν παιδεία στο δρόμο κι αυτοί είναι κυρίως οι ταξιτζήδες. Τους παππούδες τους δικαιολογώ ως ενα βαθμό, δε δικαιολογώ αυτούς που τους αφήνουν ελευθερα τα διπλώματα. Κανονικά κατά τη γνώμη μου, θα πρεπε κάθε 20-25 χρόνια να περνάνε όλοι ξανα απο εξετάσεις και μετά απο κάποια ηλικία, πιο τακτικά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 07-03-12 στις 01:32.
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 01:21, 07-03-12:

Έχω δει τι καλοί οδηγοί είναι μερικοί άνδρες όταν κάνουν 'μαγκιές' στο δρόμο.....

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 01:30, 07-03-12:

Α ενα αλλο κουφο τωρα που το θυμηθηκα.
Ενα καλοκαιρι οδηγουσα σε μια επαρχιακη πολη. Ξαφνικα ενας μεσηλιξ παραβιαζει στοπ και χωνεται μπροστα μου. Εγω του κορναρω. Αυτος με γραφει στα τετοια του και φευγει.Αμφιβαλλω αν καταλαβε τι εκανε. Και ερχεται η κορυφαια ατακα απο καποιον που ειδε το συμβαν.
"Τι κορναρεις?Αυτος απο δω ειναι. Ντοπιος"

Ξερατε εσεις οτι καθε πολη εχει το δικο της κοκ?Προφανως το στοπ για αυτους , σημαινει προτεραιοτητα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:41, 07-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
"Τι κορναρεις?Αυτος απο δω ειναι. Ντοπιος"

και οι οδηγοί του Σ/Κ
Ισχύει. Γιατί πολλοί χρησιμοποιούν το αμάξι μόνο τότε για τις βόλτες ή τα ψώνια τους, οπότε δεν έχουν αποκτήσει οδηγική εμπειρία. Επίσης, όταν έχει λαική. Με όλο το συμπάθειο στις νοικοκυρές που οδηγούν κάθε λαικής, αλλά γίνονται απελπιστικές πολλές φορές απο την τρομάρα τους. Καταννοώ όμως και κόβω δρόμο, τι να κάνουμε....

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 01:41, 07-03-12:

Αυτό που λες κάθε πόλη δικό της κοκ παίζει ναναι κ αλήθεια: όταν πήγα Λευκάδα τελευταία φορά οι οδηγοί με το που έβλεπαν πεζό να διασχίζει το δρόμο πατάγαν το γκάζι!!!!Τι παράνοια ήταν αυτή???Carmaggedon παίζουν??

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 01:51, 07-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Αυτό που λες κάθε πόλη δικό της κοκ παίζει ναναι κ αλήθεια: όταν πήγα Λευκάδα τελευταία φορά οι οδηγοί με το που έβλεπαν πεζό να διασχίζει το δρόμο πατάγαν το γκάζι!!!!Τι παράνοια ήταν αυτή???Carmaggedon παίζουν??
Εεεεεεεεε??????Μη χειροτερα.Ποντους μαζευαν ?Ποιος θα πατησει τους πιο πολλους?

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 02:08, 07-03-12:

Πες το ψέμματα! Πόντους θα μάζευαν!!! Αφού ήμουν με μια παρέα κ από ένα σημείο κ πέρα για να περάσουμε δρόμο λέγαμε αν βλέπαμε αυτοκίνητο από μακρια: "όχι τώρα γιατί θα επιταχύνει!!!"χαχαχαχα!!!!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:15, 07-03-12:

Κανονικά τέτοιοι οδηγοί θα πρέπει να μαζεύουν κανονικούς πόντους για ''αντικανονική συμπεριφορά προς τους πέζους'' μέσα απο το άρθρο του Συστηματος Ελέγχου μπας και θορυβηθούν και σταματήσουν να φέρονται απολίτιστα, ας είναι επαρχία, τι σημασία έχει.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 02:27, 07-03-12:

Οἱ Κρητικοί...

(Δὲν κάνω πλάκα. Ἔχω δεῖ κυριολεκτικὰ τὰ πάντα στὴν Κρήτη. Ἰδίως οἱ περισσότεροι ὁδηγοὶ λεωρορείων εἶναι δημόσιοι κίνδυνοι...)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 02:41, 07-03-12:

Κατηγορία που λείπει: οι ακριβοαμαξάκηδες. Εσκασαν ένα κάρο λεφτά για να πουλάνε μούρη με το Cayenne ή τη Ferrari και επειδή προφανώς έχουν τα κονέ, δεν τους πιάνουν ούτε κλήσεις ούτε τίποτα. Υποψιάζομαι πως όλοι σνιφάρουν κόκες πριν βγουν να δείξουν πόσο κάφροι είναι, γιατί οι βλακείες τους δεν δικαιολογούνται αλλιώς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 547 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 03:45, 07-03-12:

Οι ταξιτζήδες( μεγάλο άκτι τους έχω τους άτιμους με τα όσα έχω περάσει) , οι παππούδες και όσοι το παίζουν "μούρη". Μέχρι και το διάζωμα στο οποίο βρισκόμουν παραλίγο να καβαλήσουν ,τον λόγο δεν έχω καταλάβει. Ας αυτοκτονήσει μόνος τους αν γουστάρει,αμάν

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:02, 07-03-12:

Τωρα που το λες, εχω καιρο να δω Φερράρι στο δρομο. Παλαιότερα έβλεπα συχνότερα. Τις κρυβουνε

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 258 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 13:20, 07-03-12:

Ρε παιδιά, τρία Ν έχω βάλει στο αμάξι,απορώ μερικές φορές, δεν τα βλέπουν??
προσπαθούν να με προσπεράσουν και στο μονόδρομο οι παππούδες (άσε που κορνάρουν σαν τρελοί στα φανάρια).. οκ, μπορεί να κάνω πολλές μ@λ@κίες ως νέα οδηγός αλλά λίγο σεβασμός..
όσο για το ποιοί είναι χειρότεροι? για εμένα είναι αυτοί που παρκάρουν στο πεζοδρόμιο.. συγχίζομαι πραγματικά, ακόμη και γω που δεν ξέρω να παρκάρω καλά, κάνω πολλούς γύρους στη γειτονιά για να βρω θέση, δεν ψάχνω την εύκολη λύση του πεζοδρομίου..
λίγο άσχετο ίσως,αλλά το χα άχτι να το πω..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:36, 07-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από skylofili
Ρε παιδιά, τρία Ν έχω βάλει στο αμάξι,απορώ μερικές φορές, δεν τα βλέπουν??
Fail. Βγάλε τα δυο και άσε το ένα πεσμένο να μη φαίνεται και σου λεω να το αφησεις για να μη σε σταματησει τροχαία και δεν το εχεις. Δεν το ξερες πως οσο Ν είσαι, τόσο θα σε ενοχλούν; Κι αυτό το κάνουν οι ανεγκέφαλοι που θέλουν να πειράζουν και να τρομοκρατούν τους νέους οδηγούς αλλιώς δεν έχω άλλη εξήγηση γιατί να ενοχλείς ένα νέο οδηγό και να μην τον σέβεσαι, απλα προσπέρασέ τον. Υπάρχουν βέβαια μερικοί που είτε έχεις Ν είτε όχι, τα ίδια ξανά μανά, πχ οι παππούδες που λες. Αλλάζεις έναν άνθρωπος στα 70 του? Δεν αλλάζεις! Οπότε ή πήγαινέ τους καροτσέρι αμα έχεις διάθεση ή κάνε άκρη να περνάνε να φεύγουν να ησυχάζεις

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 258 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 13:58, 07-03-12:

κοιτα,δεν μπορώ να πω, τα Ν μου με έχουν σώσει πολλές φορές.. άσε που μερικοί κρατάνε και απόσταση γιατι με φοβούνται..
γενικά δεν έχω παράπονο,ειναι υπομονετικοί, εκτός απο τους παππούδες.. δηλαδή και σε κάτι φάσεις που μου έσβηνε η μηχανή στην λεωφ.Καβάλας ήταν πολύ υπομονετικοί οι οδηγοί.. όπως και στα φανάρια..
πρόβλημα μου δημιουργούν οι άνω των 60, και μερικές εξαιρέσεις πιο νέων αντρών.. άψογες είναι πάντα οι γυναίκες (δεν αναφέρομαι στην οδήγηση-γιατι αυτή δεν μπορώ να την κρίνω, αλλά στο σεβασμό προς τους νέους οδηγούς)..
γενικά ομως και γω προσπαθώ να είμαι εντάξει απέναντί τους.. και στο χωριό που πήγα πρόσφατα,στη διαδρομή που ανέβαινα βουνό και είχε πολλές στροφες, μαζευόντουσαν πίσω μου πολλά αυτοκίνητα.. οπότε έβγαζα αλάρμ,πήγαινα με 10 και τους άφηνα να προσπεράσουν..

πρόσφατο παράδειγμα άσχημης αντιμετώπισης απο νέο άντρα.. έκανα μια διαδρομή την οποία ξέρω πολύ καλα,οπότε δεν αισθάνομαι ιδιαίτερο φόβο και ούτε κάνω πολλά λάθη.. απο πίσω μου ένα αμάξι που μου κορνάρει ασταμάτητα (δεν μπορούσα να κάνω άκρη να με προσπεράσει γιατι ήμασταν σε μονόδρομο).. μετά απο ένα λεπτό, βγαίνουμε Ιερά οδό, όπου έρχεται απο δίπλα μου, ο συνοδηγός έχει βγει μισός απο το παράθυρο και με βρίζει.. ατάραχη εγώ για να τον τσαντίσω,δεν του ρίχω βλέφαρο και κάνω οτι τραγουδάω και χαζοχορεύω μέσα στο αμάξι..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους