Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
  • Ναι, συμφωνώ.

    Ψήφοι: 120 78.9%
  • Όχι, διαφωνώ.

    Ψήφοι: 11 7.2%
  • Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.

    Ψήφοι: 13 8.6%
  • Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω

    Ψήφοι: 8 5.3%

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σύμφωνα με το διάταγμα, άδεια για αποτέφρωση νεκρού θα δίνεται από το Δήμαρχο ή τον Κοινοτάρχη μετά την πάροδο 60 ωρών από το θάνατο.
δλδ μετά από δυόμιση ολόκληρες μέρες....
ένας έμμεσος και ύπουλος τρόπος για να αποθαρρύνουν τον κόσμο να το κάνει...
(όπως ύπουλα έχουν οδηγήσει και τον κόσμο να μην κάνει πολιτικούς γάμους)
η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο

όπως και να έχει όμως... πάλι καλά που το επέτρεψαν και θυμίζουμε κάτι από Ευρώπη κι εμείς, ενδιαφερόμενοι πάντα για το "οικολογικό" του θέματος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
δλδ μετά από δυόμιση ολόκληρες μέρες....
ένας έμμεσος και ύπουλος τρόπος για να αποθαρρύνουν τον κόσμο να το κάνει...
(όπως ύπουλα έχουν οδηγήσει και τον κόσμο να μην κάνει πολιτικούς γάμους)
Θέλω να ελπίζω ότι γίνεται γιατί ακριβώς επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα εκταφής πρέπει να δίνεται χρόνος για πιθανές αντιρρήσεις σε επίπεδο "λόγων του θανάτου"........ Λες να έγινε για κακό!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
βασικά νομίζω ότι προτιμώ να με κάψουν...μου φαίνεται κάπως ανατριχιαστικό το ότι θα πρέπει να με φάνε τα σκουλήκια για να αναστηθώ κάποια στιγμή-πότε και αν...είναι λίγο φρίκη!:sick::sick: πρόσφατα το έζησα όλο αυτό με τον παππού μου, κηδεύτηκε κανονικά, και μετά που ξανανοίξαμε...μπλιάχ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θέλω να ελπίζω ότι γίνεται γιατί ακριβώς επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα εκταφής πρέπει να δίνεται χρόνος για πιθανές αντιρρήσεις σε επίπεδο "λόγων του θανάτου"........ Λες να έγινε για κακό!:hmm:


θα μπορούσε αν ήταν για κάτι τέτοιο να υπάρχει διαφοροποίηση
να υπάρχει κάτι στην τροπολογία που να ορίζει περιπτώσεις
τις προάλλες μου είπε φίλος που εργάζεται σε ασθενοφόρο ότι έκανε περισυλλογή "τμημάτων μελών " του σώματος από ατύχημα στο δρόμο...
αυτό δλδ γιατί πρέπει να περιμένει 2,5 μέρες?
ή ο παππούς που είναι 95 χρονών... γιατί 2,5 μέρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Έχεις δίκιο....Κρίμα.....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αναφερθώ σε θρησκευτικούς συμβολισμούς και δεν γνωρίζω ποιό είναι το πιο "ορθό". Φέτος άρχισα να κλίνω προς αυτή την επιλογή της καύσης των νεκρών, μετά από την ιστορία που έγινε με το αβάπτιστο αγγελούδι μου. Κλίβανος. Και αν είναι δυνατόν στη διαδικασία να μην επεμβαίνει κανένας παπάς (απολογούμαι για το ποστ με τα απωθημένα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Χριστίνα μου, λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη...:(
Όσο για την καύση των νεκρών, συμφωνώ απόλυτα! Αποφεύγεται όλη η ψυχοφθόρα διαδικασία των επισκέψεων στα νεκροταφεία, της εκταφής (που συνήθως σε μικρότερες πόλεις παρατηρούνται φαινόμενα που στα μεγάλα αστικά κέντρα έχουν εκλείψει, όπως η εκταφή από τους ίδιους τους συγγενείς, αντε να δεις τον άνθρωπό σου ένα μάτσο κόκκαλα -αν είσαι τυχερός δλδ-)Όχι ευχαριστώ δε θα πάρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ενδιαφερόμενοι πάντα για το "οικολογικό" του θέματος....

???? Πιο ειναι το οικολογικο του θεματος...
Ενταξη, σιγουρα ο τροπος τα φης μεσα σε φερετρο κλπ δεν ειναι οπως το οριζει η φυση, αλλα το πιο φυσικο ειναι ενα σωμα να σαπιζει και αν αλοιωνετε μεχρι να μεινουν μονο τα κοκκαλα, ηδικα δεν κατω απο την γη ειναι ακομα καλητερα. Αλλα το καει τι το οικολογικο εχει;

ΥΓ, Για να εξηγουμαστε, και να μην παρεξηγουμαστε. Ειμαι υπερ της καυσης, απλα δεν καταλαβενω πως τα καταφερε και χωθικε και εδω η οικολογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
ΥΓ, Για να εξηγουμαστε, και να μην παρεξηγουμαστε. Ειμαι υπερ της καυσης, απλα δεν καταλαβενω πως τα καταφερε και χωθικε και εδω η οικολογια...
Ίσως επειδή είναι θέμα βιολογικής τάξης πλέον. Στην Αττική στο Σχιστό λόγω της ιδιομορφίας του εδάφους (πέτρα καθαρή και μόνο πέτρα) και της ξηρότητας και της ζέστης (το καλοκαίρι παίζει να έχει και 45 βαθμούς κελσίου) οι νεκροί κάνουν ίσως και διπλό χρόνο για να λιώσουν πλήρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Το δίκαιο θα ήτανε να μπορεί ο καθένας να "κηδέψει" το νεκρό του κατά πως θέλει αλλά και κατά τις επιθυμίες του θανόντος (ενιότε).

Όυτως ή άλλως, αν το δούμε θρησκευτικα το ζήτημα, δε μπορώ να καταλάβω που κολλάει? Η ανάσταση των νεκρών δεν εμποδίζεται από το καμμένο ή λιωμένο σώμα. Αυτός που έχει τη δύναμη ν' αναστήσει ένα σώμα που το έχουν φάει τα σκουλίκια έχει και τη δύναμη να αναστήσει ένα σώμα που έχει γίνει στάχτη και έχει σκορπιστεί στους 5 ανέμους.

Εγώ προσωπικά προτιμώ την ταφή και όχι την καύση αλλά αυτό ίσως επειδή έτσι έχω συνηθίσει και δε μπορώ να φανταστώ κάποιον αγαπημένο μου να καίγεται. Η αλήθεια είναι πως η ταφή είναι μια πιο φυσική διαδικασία καθώς ο άνθρωπος έγινε από χώμα κ επιστρέφει εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
μην μπλεκουμε την Ανασταση νεκρων καλυτερα την καυση πρωτον θεμα υγειηνης και μετα ψυχολογικο .τωρα τους ξεθαβουνε μετα 3-4 χρονια περνας ολο το μαρτυριο της εκταφης εαν εχει λειωσει αλλιως τον ξαναθαβεις σε καποια τρυπα για να τον ξεθαψεις σε 1 χρονο παλι η θα πρεπει να μην τους ξεθαβουν καθολου η να γινεται καυση η εκταφη ειναι χειροτερη τα λεω απο προσωπικη πειρα [3 ατομα εχω ξεθαψει]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
μην μπλεκουμε την Ανασταση νεκρων καλυτερα την καυση πρωτον θεμα υγειηνης και μετα ψυχολογικο .τωρα τους ξεθαβουνε μετα 3-4 χρονια περνας ολο το μαρτυριο της εκταφης εαν εχει λειωσει αλλιως τον ξαναθαβεις σε καποια τρυπα για να τον ξεθαψεις σε 1 χρονο παλι η θα πρεπει να μην τους ξεθαβουν καθολου η να γινεται καυση η εκταφη ειναι χειροτερη τα λεω απο προσωπικη πειρα [3 ατομα εχω ξεθαψει]

συγγνώμη αυτό που τους ξεθάβουνε ισχύει γενικώς? Και οι 2 μου οι γιαγιάδες ( η μία από το 1982 και η άλλη από το 1993) πάντως εκεί που...θαφτήκανε έχουνε παραμείνει (η μία στην Αθήνα η άλλη στο χωριό) :confused:
Γιατί τους ξεθάβουνε??? Εγώ αυτό γιατί το ακούω για πρώτη φορά στη ζωή μου??? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
συγγνώμη αυτό που τους ξεθάβουνε ισχύει γενικώς? Και οι 2 μου οι γιαγιάδες ( η μία από το 1982 και η άλλη από το 1993) πάντως εκεί που...θαφτήκανε έχουνε παραμείνει (η μία στην Αθήνα η άλλη στο χωριό) :confused:
Γιατί τους ξεθάβουνε??? Εγώ αυτό γιατί το ακούω για πρώτη φορά στη ζωή μου??? :confused:


Τους ξεθάβουν επειδή δεν έχουν χώρο, στην Αθήνα συνήθως, γιατί στο χωριό δεν αντιμετωπίζουν τόσο μεγάλο πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Τους ξεθάβουν επειδή δεν έχουν χώρο, στην Αθήνα συνήθως, γιατί στο χωριό δεν αντιμετωπίζουν τόσο μεγάλο πρόβλημα!

και... που τους πανε???? :worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
και... που τους πανε???? :worry::worry::worry:


Από όσο ξέρω τους πάνε στο οστεοφυλάκιο του δήμου και κάθε χρόνο πληρώνεις ένα ποσό για να στα φυλάξουν, τουλάχιστον έτσι γίνεται στον δικό μας δήμο! Τώρα αν είναι τοποθετημένα ξεχωριστά σε ειδικά κουτιά ή όλα τα οστά των νεκρών μαζί δεν ξέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πλέον ο καθένας έχει το... κουτάκι του που μπαίνει μέσα, αφού πρώτα οι συγγενείς του... πλύνουν τα οστά


υπάρχει φυσικά η δυνατότητα του να αγοράσει κάποιος τον χώρο του τάφου που είναι κάποιος αλλά κοστίζει πλέον όσο ένα διαμέρισμα
υπάρχει πάντα και το ενοίκιο... να πληρώνεις κάθε χρόνο ένα συγκεκριμένο ποσό για να μη σε ξεθάψουν
αυτό σκοπεύουμε να κάνουμε με τη μαμά μου μιας που εγώ δήλωσα ρητά ότι η μαμά μου δεν πρόκειται να βγει από εκεί που είναι .-
αν είχε αποτεφρωθεί, θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
συγγνώμη αυτό που τους ξεθάβουνε ισχύει γενικώς? Και οι 2 μου οι γιαγιάδες ( η μία από το 1982 και η άλλη από το 1993) πάντως εκεί που...θαφτήκανε έχουνε παραμείνει (η μία στην Αθήνα η άλλη στο χωριό) :confused:
Γιατί τους ξεθάβουνε??? Εγώ αυτό γιατί το ακούω για πρώτη φορά στη ζωή μου??? :confused:

Από όσο ξέρω τους πάνε στο οστεοφυλάκιο του δήμου και κάθε χρόνο πληρώνεις ένα ποσό για να στα φυλάξουν, τουλάχιστον έτσι γίνεται στον δικό μας δήμο! Τώρα αν είναι τοποθετημένα ξεχωριστά σε ειδικά κουτιά ή όλα τα οστά των νεκρών μαζί δεν ξέρω!

Καλησπέρα,

Έχεις δίκιο και μάλιστα στο οστεοφυλάκιο τα οστά μπαίνουν σε ξεχωριστά κουτιά με ονόματα και αν κάποιος θέλει φωτογραφίες και θήκες για λουλούδια και άλλα γραφικά. Και φυσικά γίνονται ΚΑΙ ΕΚΕΙ τρισάγια με το γνωστό κύκλο εργασιών. Όλα μαζί τα οστά πάνε στο λεγόμενο χωνευτήριο όπου ρίχνονται κυριολεκτικά τα οστά όσων οι οικογένειες τους δεν θέλουν να πληρώνουν για το οστεοφυλάκιο.
Στην επαρχία είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί έχουν χώρο και δεν κάνουν εκταφές ή τουλάχιστον έτσι νομίζω ότι ισχύει μέχρι σήμερα...

Συγχωρήστε μου τον κυνισμό αλλά πιστεύω ότι όσοι έχουμε θάψει και ξεθάψει άνθρωπο σε αθηναϊκό νεκροταφείο μπορούμε να εκτιμήσουμε την αξία της καύσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
συγγνώμη αυτό που τους ξεθάβουνε ισχύει γενικώς? Και οι 2 μου οι γιαγιάδες ( η μία από το 1982 και η άλλη από το 1993) πάντως εκεί που...θαφτήκανε έχουνε παραμείνει (η μία στην Αθήνα η άλλη στο χωριό) :confused:
Γιατί τους ξεθάβουνε??? Εγώ αυτό γιατί το ακούω για πρώτη φορά στη ζωή μου??? :confused:
αν πας μια βολτα στα νεκροταφεια της αθηνας νωρις το πρωι γυρω στις 7.30 -9 τοτε θα δεις το λιγοτερο 5 εκταφες καθε μερα και γινονται νωρις γιατι μετα πλακωνει κοσμος και δεν ειναι ωραιο θεαμα και οχι να δεις τα οστα του καθε ανθρωπου αλλα εαν δεν εχει λειωσει τοτε μπορει να τον δεις και ατοφιο [αλλειωτο] τοτε θα δεις ξανα τον ανθρωπο σου σε αλλη μορφη και αντε μετα να σου φυγει η εικονα απο το μυαλο σου περσι εκανα μια εκταφη δικου μου ανθρωπου ειχαν λειωσει μονο τα ποδια και τα χερια του βεβαια υπαρχουν και οι οικογενειακοι ταφοι αλλα ειναι πανακριβοι ο ξαδελφος μου [1 χρονος πεθαμενος] δεν χωραγε μεσα γιατι ηταν ψιλος και οταν ρωτησα τον υπευθυνο τι θα γινει ξερεις τι μου απαντησε ?οτι θα μπει σε κομματια μολις φυγει ο κοσμος εκει παγωσα δεν το χωρεσε το μυαλο μου με τιποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ρώτησα τους γονείς μου και ... έχετε δίκιο :eek:

τη γιαγιά μου που την έχουμε εδώ στην Αθήνα πληρώνουμε ... ενοίκιο από το 1982 μέχρι σήμερα [και συνεχίζουμε]... για την άλλη στο χωριό δεν χρειάζεται...

Έπεσα από τα σύννεφα... :eek::eek:

Αλήθεια δεν το ήξερα...

Σόρρυ... αλλά μετά από αυτό [κουλα πραγματικά ΔΕΝ θα ήθελα να το ζήσω αυτό που περιγράφεις! :/:], ακόμα και να ... μου ακυρώσετε οποιονδήποτε άλλο λόγο (ιδεολογικό, οικολογικό κοκ) προσωπικά τάσσομαι υπέρ της καύσης... Δεν είχα ... κατασταλλάξει με σιγουριά για το αν το προτιμώ ή όχι, αλλά ανάμεσα σε αυτό που μου λέτε να γίνεται και την επιλογή της καύσης... 1000 φορές το 2ο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
εγω τα εζησα και δεν μου φευγει απο το μυαλο μου απλα εγω θελω να καω και ας ριξουν στην θαλασσα την σκονη μου η ψυχη μου ομως θα ζει και αυτοι που με αγαπουν θα με θυμουνται οπως ειμαι σμασια εχει αν τον θυμασαι ευχομαι να μην το ζησει κανεις αυτο που εζησα εγω αλλα ειναι...ονειρο και αλλοι πολλοι θα πονεσουν οπως εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top