• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω φοραγα σιδερακια απο τη τεταρτγ δημοτικου μεχρι τη πρςτη λυκειου! μικρι πιπικαγα το δαχτυλο μου κ αυτο ειχε ως αποτελεσμα η πανω γναθος να βγει προς τα εξω και η κατω να μπει προσ τα μεσα... εχω φορεσει οσων ηδων σιδερακια μπορειτε να φανταστειτε! οι δικοι μου εν ετη 2001 ειχαν δωσει 700.000 δρχ. στν αρχη φοραγα και πανο κ κατω αυτα ποθ ειναι κολλημενα στα δοντια μετα φοραγα αυτα κκατι λαστιχακια μετα φοραγα ενα εξωστοματικο που αισθανομουν πολυ χαλια κ ντρεπομουν αλλα παλι καλα το φοραγα στον υπνο μου μονο κ οταν ημουν μεσα στο σπιτι... μετα το σταματησα αυτο εβγαλα τα πανω σιδερακια κ τα κατω και φοραγα αυτο που μπαινει τον ουρανισκο κ απο κατω ενα αλλο που μπαινε απο μεσα απαο τα οντια κ τα εσπρωχνε προς τα εξω... οσο για το τροπο ομιλιας ψευδα μιλαγα τισ πρωτες μερες που βαζα καποιο καινουριο ειδος μεχρι να το συνηθισω! και για το θεμα του πονου τα σιδερακια δε πονανε περα απο κατι μικροενοχλησεις που υπαρχουν στην αρχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
εγώ έβαλα τα κανονικά πάνω την παρασκευή:/:.. δεν πονάνε αλλά είναι απαίσια..:cry_x::cry_x::'(:'(

Καμιά φορά τα σιδεράκια μπορεί να είναι και ωραία, εμφανισιακά τουλάχιστον :)

μπαααααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vicki

Νεοφερμένος

Η Vicki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μην είσαι αρνητική. Εμένα μου είχαν πει κιόλας πως ήμουν καλύτερη με αυτά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
εμένα όχι δυστυχώς..αλλά χέστηκε η φοράδα στο αλώνι που λέει ο λόγος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Max_Maroy

Νεοφερμένος

Ο Max_Maroy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Είμαι 16 χρονών και φορούσα μεχρι πρόσφατα σιδεράκια και είχα και εγώ όπως και η κόρη σου το ίδιο ακριβός μηχάνιμα στον ουρανίσκο.... Στην αρχή όλα ήταν δύσκολα μέχρι και το να φάω μου φαινόταν ακατόρθοτο γιατί μου κολούσαν διάφορα πάνω στο μηχάνημα... Με τις μέρες όμως το συνήθησα... Και όσο για τον τρόπο που μιλάει και αυτό θα βελτιωθεί με τισ μέρες....
Τώρα για τα σιδεράκια πάνω στα δόντια αυτό μπορεί να την ενοχλήσει στην αρχή ξέρεις με τα παιδιά στο σχολείο αλλα και πάλι αυτό θα είναι για μιά το πολύ δυο μέρες άσε που τώρα το να φοράει κάποιος σιδεράκια δεν είναι παράξενο εννοώ πως τα περισσότερα παιδιά στο σχολείο μου φορούσαν σιδεράκια μέχρι πρόσφατα... Και τις πρώτες μέρες ίσως να πονάει λιγάκι και να την σφίγκουν αλλά μόνο αυτό μετά από αυτό θα είναι λες και δεν τα έχει θα τα συνηθήσει αμέσως.... Όσο για το τέλος θα φοράει απλά κάτι διαφανεί μασελάκια την ώρα που κοιμάτε... Μην αγχόνεσαι δεν είναι τίποτα το να φοράει κάποιος σιδεράκια στις μέρες μας... Ελπίζω να βοήθησα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
εγώ έβαλα τα κανονικά πάνω την παρασκευή:/:.. δεν πονάνε αλλά είναι απαίσια..:cry_x::cry_x::'(:'(

Πάντως από τους φίλους μου δεν είμαι ο μόνος που δε τα θεωρεί άσχημα. Συμπτωματικά χθες ήρθε το θέμα στην συζήτηση με δύο φίλους και αυτοί τα θεωρούσαν ουδέτερα από εμφάνιση, δηλαδή δε τα θεωρούσαν κάτι άσχημο. Εμένα μου φαίνονται χαριτωμένα :P

Μια απορία, υπάρχει περίπτωση να κοπεί-γραντζουνιστεί κάποιος/α όταν φιλάει κάποια/ον με σιδεράκια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Max_Maroy

Νεοφερμένος

Ο Max_Maroy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ναι δυτυχώς αλλά μην ανυσηχείς είναι ελλάχιστες οι περριπτώσεις συνήθως απλά σε τσιμπάνε λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πάντως από τους φίλους μου δεν είμαι ο μόνος που δε τα θεωρεί άσχημα. Συμπτωματικά χθες ήρθε το θέμα στην συζήτηση με δύο φίλους και αυτοί τα θεωρούσαν ουδέτερα από εμφάνιση, δηλαδή δε τα θεωρούσαν κάτι άσχημο. Εμένα μου φαίνονται χαριτωμένα :P

Μια απορία, υπάρχει περίπτωση να κοπεί-γραντζουνιστεί κάποιος/α όταν φιλάει κάποια/ον με σιδεράκια; :hmm:
Nαι.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicki

Νεοφερμένος

Η Vicki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Σε μένα πάντως δε συνέβει ποτέ. Και δεν υπήρξαν γενικά και παράπονα για τσίμπημα ή κάτι.

(provatooo, αφού τα έβγαλα μου το είπανε.. Μην το σκέφτεσαι τόσο λοιπόν. :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
χεχε:). οκ θα το χω υπ΄ οψη μου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofikristi

Νεοφερμένος

Η sofikristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Kαλησπέρα και από μένα.Μπήκα εντελώς τυχαία στο site καθώς έκανα αναζήτηση για πληροφορίες σχετικά με τα κόστη ορθοδοντικής θεραπείας.Είδα το πολύ ωραίο forum και αποφάσισα να γίνω και εγώ μέλος της παρέας σας. Έχω και εγώ μια κόρη σχεδόν 10 χρονών και αποφασίσαμε να επισκεφθούμε ορθοδοντικό γιατί τα 2 επάνω μπροστινά δόντια της πετούσαν προς τα έξω.
Τελικά τα πράγματα είναι πιο δύσκολα απ΄ότι φανταζόμουν γιατί ο γιατρός μας είπε ότι θα πρέπει ένα χρόνο να φορέσει ειδικό μηχανισμό στην κάτω γνάθο,για να έρθει προς τα έξω και ύστερα θα βάλουμε σιδεράκια και πάνω και κάτω για να ισιώσουν τα δόντια της.
Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε και επιτρέπετε φυσικά ,ενδεικτικές τιμές σε παρόμοιους μηχανισμούς και σιδεράκια καθώς και πόσο σας είπε ο γιατρός σας ότι κοστίζουν παραπάνω τα διάφανα (κεραμικά) σιδεράκια σε κάθε γνάθο (για τα 6 μπροστά πχ.)Επίσης αν κάποιος-α έχει φορέσει κάτι αντίστοιχο να μου πει αν πονάει γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε πολύ γκρίνια.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το να μετακινήσει τη γνάθο της είναι αναγκαίο ή είναι απλά το κερασάκι της τελειότητας στο πρότζεκτ που έχει ο γιατρός στο μυαλό του;

Μου το πρότεινε και εμένα ο γιατρός μου αλλά δε θέλησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Kαλησπέρα και από μένα.Μπήκα εντελώς τυχαία στο site καθώς έκανα αναζήτηση για πληροφορίες σχετικά με τα κόστη ορθοδοντικής θεραπείας.Είδα το πολύ ωραίο forum και αποφάσισα να γίνω και εγώ μέλος της παρέας σας. Έχω και εγώ μια κόρη σχεδόν 10 χρονών και αποφασίσαμε να επισκεφθούμε ορθοδοντικό γιατί τα 2 επάνω μπροστινά δόντια της πετούσαν προς τα έξω.
Τελικά τα πράγματα είναι πιο δύσκολα απ΄ότι φανταζόμουν γιατί ο γιατρός μας είπε ότι θα πρέπει ένα χρόνο να φορέσει ειδικό μηχανισμό στην κάτω γνάθο,για να έρθει προς τα έξω και ύστερα θα βάλουμε σιδεράκια και πάνω και κάτω για να ισιώσουν τα δόντια της.
Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε και επιτρέπετε φυσικά ,ενδεικτικές τιμές σε παρόμοιους μηχανισμούς και σιδεράκια καθώς και πόσο σας είπε ο γιατρός σας ότι κοστίζουν παραπάνω τα διάφανα (κεραμικά) σιδεράκια σε κάθε γνάθο (για τα 6 μπροστά πχ.)Επίσης αν κάποιος-α έχει φορέσει κάτι αντίστοιχο να μου πει αν πονάει γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε πολύ γκρίνια.:(

Το φόραγα για 1,5 χρόνο. Μόνο που εγώ αντί να βγάλω την κάτω γνάθο προς τα έξω έβαλα την πάνω προς τα μέσα...:P Λοιπόν, αυτό είναι σαν ένα πλαστικό μασελάκι με ουρανίσκο, σαν τα κανονικά essex, που έχει στην θέση του κυνόδοντα δύο μεταλικά συρματάκια...εκεί θα στηριχτεί ένα άλλο υφασμάτινο -σαν στέκα φαντάσου- που θα δένει πίσω από το κεφάλι της. Εγώ το φόραγα μόνο μέσα στο σπίτι και από ότι θυμάμαι δεν με πόναγε. Μόνο όταν πήγαινα και το έσφιγγε λίγο ο ορθοδοντικός, με ψιλοπόναγε για 1-2 μέρες. Το δύσκολο είναι ο ύπνος...:/::(...ειδικά εγώ που μόνο μπρούμουτα βολεύομαι είχα ένα θεματάκι. Θα πρέπει να κοιμάται ανάσκελα, σαν τους Φαραό ένα πράγμα. Εκεί θέλει λίγη υπομονή για να μην την πιάσει απελπισία.

Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει διαφορετική τεχνική για την κάτω γνάθο...
Και επίσης η μετακίνηση της γνάθου δεν εξυπηρετεί μόνο αισθητικούς σκοπούς αλλά και λειτουργικούς. Αν οι γνάθοι δεν είναι σωστά τοποθετημένοι και δεν υπάρχει καλό ''πάτημα'' στα δόντια, μελλοντικά θα δημιουργηθούν προβλήματα τόσο με τον κόνδυλο όσο και με τα ίδια τα δόντια.

Αξίζει όμως, θα το δεις...:D:D Τιμές δεν θυμάμαι να σου πω -άσε που έχουν περάσει και 6-7 χρόνια από τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofikristi

Νεοφερμένος

Η sofikristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Φίλε Borat , από τα λεγόμενα του γιατρού το βασικότερο είναι η μετακίνηση της κάτω γνάθου (14 χιλιοστά προς τα έξω) γιατι όπως ανέφερε και η wonderlust queen έτσι εκτός από την καλαισθησία θα πετύχουμε και καλλίτερη μάσηση κτλ. Τα πάνω δόντια να φανταστείς πρέπει να μπουν μέσα μόνο 4 χιλιοστά.Άρα την διαφορά την κάνει η κάτω γνάθος.Θυμάσαι μήπως, το κόστος που σου είπε ο γιατρός για την μετατόπιση, τα σιδεράκια κτλ;
Όσο για τον μηχανισμό wonderlust queen, αυτό που μας προτείνει ο γιατρός είναι ένας σταθερός ακίνητος μηχανισμός που σχηματιζει V ανάμεσα στα πάνω και στα κάτω πίσω δόντια και από τις 2 μεριές (δεν θα μπορεί να τον βγάλει), και θα πιέζει το κόκκαλο της γνάθου να βγει προς τα έξω. Ελπίζω και αυτός ο μηχανισμός να μην πονάει όπως και ο δικός σου. Άντε να δούμε τι θα γίνει. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Στη δική μου τη περίπτωση η μετακίνηση θα γινόταν χειρουργικά οπότε το κόστος διαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΦΡΟΥΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΑΦΡΟΥΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας... Θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι... Η αδελφη μου ειναι 25 ετων και εχει προβλημα με τα δοντια της... Δηλ στην πανω γναθο τα δοντια ειναι αρκετα αραια διοτι λειπουν 2 δοντια πριν τους κυνοδοντες.(ειναι κληρονομικο)επισκεφτηκε καποιο ορθοδοντικο και της προτεινε να τραβηξει ολα τα δοντια απο πισω προς τα μπροστα με σιδερακια που θα μπουν και στην ανω και στην κατω γναθο...(φρονιμιτες δεν εχουν βγει)..Ποια ειναι η αποψη σας... Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει... Ειναι σωστο αυτο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
αν και δεν είμαι ειδική σε αυτά, με φαίνεται λίγο ακατόρθωτο και πολύ χρονοβόρο. έχω την εντύπωση πως υπάρχουν κάποια εμφυτεύματα δοντιών ή κάπως έτσι, αλλά απ ότι έχω ακούσει κοστίζουν ακριβά. δεν βοήθησα και πολύ ε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρίζα Π.

Νεοφερμένος

Η Μαρίζα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Διάβασα το θέμα σας με τα σιδεράκια και με τα δοντάκια των παιδιών σας και θα ήθελα να πω και 'γω δυο λόγια, ίσως για να ξορκίσω το κακό που μου συμβαίνει...
Τραβάω Του Χριστού τα πάθη από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μ' αυτά τα δόντια. Αρχικά τα πήρα όλα πολύ ελαφριά αλλά τελικά κατέληξα να τρέχω με επεμβάσεις, γέφυρες, πόνους, παυσίπονα και ένα σωρό άλλα που καλύτερα να μη τα συζητάω για δικό μου και ίσως και για δικό σας καλό.
Ό,τι κιαν περνάνε στη μικρή τους ηλικία τα παιδάκια σας σχετικά με τα δοντάκια τους ας γινόμαστε λίγο πιο σκληροί, αλλά τουλάχιστον να γίνεται δουλειά. Ψάξτε για έναν καλό παιδο- οδοντίατρο και ακουλουθήστε τις οδηγίες του κατά γράμμα με όποιο τίμημα. Το παιδάκι σας όταν με το καλό γίνει ένας ενήλικος άνθρωπος θα σας ευγνομωνεί. Πιστέψτε με...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faoulini

Νεοφερμένος

Η Faoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σου ανννουλα... Λοιπον, εγω σκεφτομαι να βαλω σε κανενα μηνα περιπου γλωσσικα σιδερακια... Και θελω να σε ρωτησω αρχικα αν σε δυσκολεψαν καθολου στην ομιλια και αν θελεις να μου πες ποσο σου στοιχησαν για να συγκρινω με αυτο που μου ειπε ο δικος μου γιατρος!!.. Θα με βοηθουσες πολυ αν μου ελυνες αυτες τις αποριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Faoulini

Νεοφερμένος

Η Faoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
oποισ γενικοτερα μπορει να βοηθησει ας απαντησει... τα γλωσσικα σιδερακια ποσο στοιχιζουν??... υπαρχει προβλημα στον τροπο ομιλιας για αρκετο καιρο????.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top