• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σχετικά με τους φρονιμίτες

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εμένα δεν μου έχει "σκάσει μύτη" κανένας φρονιμίτης ακόμα παρ'όλο που έχω κλείσει τα 18.Ωστόσο, παρατηρώ ότι δεν έχω χώρο για να βγει ολόκληρο δόντι και φοβάμαι μη μου δημιουργήσουν πρόβλημα και μου στραβώσουν τα υπόλοιπα δόντια όταν εμφανιστούν.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Παιδιά τυχαία μπήκα και είδα θάμα που με καιει και μένα. Γενικά αποφεύγω οποιεσδήποτε επεμβάσεις στο σώμα.
Τον τελευταίο χειμώνα μου χάλασαν 2 δόντια, αν και τα φροντίζω πολύ. Η οδοντιατρος το εξήγησε από το πολύ άγχος αποδυναμώθηκε το ανοσοποιητικό μου. Αναγκάστηκα και έκανα απονευρώσεις. Τώρα έχει αρχίσει να πονά και ο φρονιμίτης, αλλά είμαι ταλαιπωρημένη από τις απονευρώσεις και λέω να τον αφήσω (ακόμη δεν πονά πολύ) κανα εξάμηνο, ή όσο αντέξει. Νομίζω απονεύρωση σε τραπεζίτη είναι κουτό. Μάλλον καλύτερα να τον βγάλουμε να τελειώνουμε. Τι λέτε κι εσείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα δεν μου έχει "σκάσει μύτη" κανένας φρονιμίτης ακόμα παρ'όλο που έχω κλείσει τα 18.Ωστόσο, παρατηρώ ότι δεν έχω χώρο για να βγει ολόκληρο δόντι και φοβάμαι μη μου δημιουργήσουν πρόβλημα και μου στραβώσουν τα υπόλοιπα δόντια όταν εμφανιστούν.:/:

Πήγαινε να βγάλεις καμιά ακτινογραφία/αξονική (δε θυμάμαι τι στο καλώ είχα βγάλει εγώ, νομίζω αξονική :P) και μετά επισκέψου τον ορθοδοντικό σου. Εκείνος θα δει πού βρίσκονται τα δοντάκια και θα σου πει τι πρέπει να κάνεις. :D


Ελπίζω να είσαι τυχερή και να μην κάνεις ράμματα όπως εγώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πανοραμική ακτινογραφία πρέπει να βγάλεις, όχι αξονική :P

Ρώτα τον οδοντογιατρό σου σχετικά. Μπορεί να είναι νωρίς ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,047 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να πάει κάποιος σε οδοντογιατρό για θέμα σχετικό με φρονιμίτες και αυτός να μην του ζητήσει πανοραμική ακτινογραφία. Έτσι, για να αποφύγετε τα πολλά πήγαινε - έλα, όταν πάτε στον dentist καλό είναι να την έχετε ήδη βγάλει και να του πείτε "να τη". Κοστίζει γύρω στα 30€ και την παίρνετε και σε CD (οπότε μπορείτε να την βάλετε και στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σας).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πανοραμική ακτινογραφία πρέπει να βγάλεις, όχι αξονική :P

Ρώτα τον οδοντογιατρό σου σχετικά. Μπορεί να είναι νωρίς ακόμα.

Τι εξετάσεις πρέπει να γίνονται πριν την αφαίρεση ενός τρίτου γομφίου?

Στις περισσότερες περιπτώσεις αρκεί μια πανοραμική ακτινογραφία ή αλλιώς ορθοπαντομογράφημα. Σε κάποιες περιπτώσεις η αφαίρεση μπορεί να γίνει και με μια οπισθοφατνιακή ακτινογραφία αν και αρκετές φορές είναι δύσκολη η λήψη της. Σε περιπτώσεις που από την πανοραμική ακτινογραφία μπορεί να υπάρχουν ενδείξεις ότι ο φρονιμίτης της κάτω γνάθου βρίσκεται σε επαφή με το κάτω φατνιακό αγγειονευρώδες δεμάτιο (περιέχεται το κάτω φατνιακό νεύρο που δίνει αίσθηση στο μισό κάτω χείλος) . Οι ενδείξεις αυτές είναι


  • Γύρω από το αγγειονευρώδες δεμάτιο υπάρχει μια άσπρη γραμμή (Ακτινοσκίαση). Όταν στην περιοχή του φρονιμίτη αυτή η γραμμή διακόπτεται τότε μπορεί αυτό να οφείλεται στην εγγύτητα του δοντιού με το δεμάτιο
  • Στένωση της ρίζας του τρίτου γομφίου στη θέση που προβάλλεται το δεμάτιο
  • Γωνίωση των ριζών τρίτου γομφίου στη θέση που προβάλλεται το δεμάτιο
  • Εμφάνιση αλλαγών στην ακτινογραφική πυκνότητα των ριζών τρίτου γομφίου στη θέση που προβάλλεται το δεμάτιο
  • Γωνίωση του αγγειονευρώδους δεματίου στη θέση που προβάλλονται οι ρίζες του τρίτου γομφίου της κάτω γνάθου
Στις περιπτώσεις αυτές είναι καλό να προηγείται της αφαίρεσης του τρίτου γομφίου της κάτω γνάθου μια ειδική αξονική τομογραφία που αποκαλύπτει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη σχέση των ριζών του τρίτου γομφίου με το κάτω φατνιακό αγγειονευρώδες δεμάτιο (περιέχεται το κάτω φατνιακό νεύρο που δίνει αίσθηση στο μισό κάτω χείλος).

_________________________________________________________________________________________

;)

Σε περίπτωση που ρωτήσει κάποιος, όχι δεν πήγα σε αυτόν τον γιατρό. Ούτε που τον ξέρω, αλλά επειδή ήθελα να σιγουρευτώ γι' αυτό που είπα πιο πάνω, έκανα μια μικρή έρευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Και το ερώτημα είναι...

Στις περιπτώσεις αυτές είναι καλό να προηγείται της αφαίρεσης του τρίτου γομφίου της κάτω γνάθου μια ειδική αξονική τομογραφία που αποκαλύπτει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη σχέση των ριζών του τρίτου γομφίου με το κάτω φατνιακό αγγειονευρώδες δεμάτιο (περιέχεται το κάτω φατνιακό νεύρο που δίνει αίσθηση στο μισό κάτω χείλος).
Σε ποιες από αυτές τις περιπτώσεις ανήκει η KeepDreaming? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ποιες από αυτές τις περιπτώσεις ανήκει η KeepDreaming? :worry:

Και εδώ είναι το πλεονέκτημα. Εγώ πήγα απευθείας για αξονική, οπότε η ορθοδοντικός μου είδε ακριβώς τι γινόταν με τα δοντάκια και δεν χρειάστηκε πχ να τρέχω μετά για αξονική επειδή δε φάνηκε κάτι καλά στην ακτινογραφία. Αν και λογικά οι περισσότεροι με ακτινογραφία θα είναι κομπλέ... :hmm: Εγώ πάντως που βαριέμαι να πηγαινοέρχομαι για εξετάσεις κάθε λίγο και λιγάκι, μια χαρά μου έκατσε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η κοπέλα δεν έχει καν πρόβλημα με τους φρονιμήτες. Το μόνο που την απασχολεί είναι πως δεν έχουν βγει ακόμα. Κι εσείς της προτείνετε χωρίς καν να το συζητήσει με τον οδοντίατρό της να πάει να κάνει πανοραμική ακτινογραφία ή αξονική.

Ε ας πάει να βγάλει και μια ακτινογραφία θώρακος να της βρίσκεται... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ο οδοντίατρος πριν κάνει οτιδήποτε, ειδικά αν δεν έχει σκάσει ο φρονιμίτης θα της ζητήσει πανοραμική δοντιών. Μπορεί να δει την θέση των έγκλειστων δοντιών και το μέγεθός τους. Αν είναι ίσιοι και "χωράνε", θα σε παρακολουθεί απλά και αν πονάς πολύ θα το ξαναδείτε. Αν πρόκειται να σου στραβώσουν την οδοντοστοιχία θα σε παραπέμψει σε γναθοχειρούργο να στον/στους βγάλει. Παθούσα είμαι και ξέρω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν χάνει και τίποτα. Το αντίθετο μάλιστα καλύτερα να ξέρει πώς έχει ακριβώς η κατάσταση. Εξάλλου δεν χρειάζεται να σκάσει μύτη ο φρονιμίτης για να δεις τι παίζει.

Ο οδοντίατρος πριν κάνει οτιδήποτε, ειδικά αν δεν έχει σκάσει ο φρονιμίτης θα της ζητήσει πανοραμική δοντιών. Μπορεί να δει την θέση των έγκλειστων δοντιών και το μέγεθός τους. Αν είναι ίσιοι και "χωράνε", θα σε παρακολουθεί απλά και αν πονάς πολύ θα το ξαναδείτε. Αν πρόκειται να σου στραβώσουν την οδοντοστοιχία θα σε παραπέμψει σε γναθοχειρούργο να στον/στους βγάλει. Παθούσα είμαι και ξέρω. :P

Εμένα μου είπε να βγάλω απευθείας αξονική. Και εξαγωγή φρονιμιτών δεν κάνουν και οι ορθοδοντικοί ή όχι; :redface: Απλή απορία είναι γιατί και εγώ σε γναθοχειρουργό πήγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αξονική χρειάζεται μόνο σε περιπτώσεις όπου χρειάζεσαι τρομερή ακρίβεια και δεν καλύπτεται από κάποια άλλη τεχνική. Δεν την κάνεις για ψίλου πήδημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Η κοπέλα δεν έχει καν πρόβλημα με τους φρονιμήτες. Το μόνο που την απασχολεί είναι πως δεν έχουν βγει ακόμα. Κι εσείς της προτείνετε χωρίς καν να το συζητήσει με τον οδοντίατρό της να πάει να κάνει πανοραμική ακτινογραφία ή αξονική.

Ε ας πάει να βγάλει και μια ακτινογραφία θώρακος να της βρίσκεται... :P


Σωστή!!!!
Γίναμε όλοι γιατροί και κανονίζουμε τις εξετάσεις!! Άντε πάρτε βόλτα τα διαγνωστικά κέντρα και αρχίστε να ψάχνεστε, μην τυχόν στο μέλλον παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα , να έχετε έτοιμες τις εξετάσεις.
Αλλά απορώ και αυτοί, πώς έτσι κανουν ό,τι εξετάσεις ζητήσει ο καθένας? Ε, δραχμές να παίρνουμε, δε βαριέσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αξονική χρειάζεται μόνο σε περιπτώσεις όπου χρειάζεσαι τρομερή ακρίβεια και δεν καλύπτεται από κάποια άλλη τεχνική. Δεν την κάνεις για ψίλου πήδημα.

Ναι, το ξέρω, αλλά η δική μου ορθοδοντικός είναι πολύ της ακρίβειας και θέλει να είναι 100% σίγουρη πριν αποφασίσει να κάνει κάτι. Τέσπα δεν είναι "κακό" να κάνεις αξονική αντί για ακτινογραφία.

Σωστή!!!!
Γίναμε όλοι γιατροί και κανονίζουμε τις εξετάσεις!!

Το ότι έχουμε κάποιες επιπλέον "ιατρικές" (βάλτε πολλά εισαγωγικά εδώ παρακαλώ :P) γνώσεις σε κάποια θέματα δε σημαίνει ότι το παίζουμε γιατροί. Ξέρουμε πάνω κάτω τι πρέπει να κάνουμε σε διαφορετικές περιστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Kαι εξαγωγή φρονιμιτών δεν κάνουν και οι ορθοδοντικοί ή όχι; :redface: Απλή απορία είναι γιατί και εγώ σε γναθοχειρουργό πήγα.

Αν δεν έχει σκάσει ο φρονιμίτης και πρέπει να "σκάψει" για να στον βγάλει (ανατριχιάζω και μόνο που τα γράφω), και θέλει και ράμματα κλπ, πας σε γναθοχει. Στα άλλα σου κάνει και εξειδικευμένος οδοντίατρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Λέω να μην τους "ενοχλήσω" από τη στιγμή που για την ώρα δεν με έχουν ενοχλήσει ούτε αυτοί.Μάλλον δεν ήρθε η ώρα μου να φρονημεύσω ακόμα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν έχει σκάσει ο φρονιμίτης και πρέπει να "σκάψει" για να στον βγάλει (ανατριχιάζω και μόνο που τα γράφω), και θέλει και ράμματα κλπ, πας σε γναθοχει. Στα άλλα σου κάνει και εξειδικευμένος οδοντίατρος.

Και εγώ ψιλοανατρίχιασα γιατί μου θύμισες τι πέρασα. :'( Εμένα πάντως τα ράμματα με πονέσανε ελάααχιστα σε σχέση με τότε που ο γναθοχειρουργός έκανε... τα δικά του. :P


Keep dreaming, το να βγάλεις ακτινογραφία δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα τους πειράξεις κιόλας. ;) Απλά θα ξέρεις πότε περίπου θα είναι η ώρα να τους βγάλεις. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Keep dreaming, το να βγάλεις ακτινογραφία δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα τους πειράξεις κιόλας. ;) Απλά θα ξέρεις πότε περίπου θα είναι η ώρα να τους βγάλεις. :flowers:

Είναι όντως καλό να ξέρεις για να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Στο κάτω-κάτω μερικοί άνθρωποι δεν έχου καν φρονιμίτες! :D

Εμένα πάντως έσκασαν μύτη και οι τέσσερις όταν ήμουν 17 αλλά επειδή έβγαιναν ίσιοι και δεν θα πείραζαν τα άλλα, δεν χρειάστηκε εξαγωγή, πάλι καλά δηλαδή. Απλά θέλουν πολύ πολύ καλό πλύσιμο, όπως και όλα τα υπόλοιπα δόντια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δηλαδή μόλις αρχίσουν να βγαίνουν,ακόμα και αν δεν νιώθεις κάποιον πόνο, πρέπει οπωσδήποτε να πας σε οδοντίατρο να ρίξει μια ματιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω πως καλό θα ήταν... Δεν χάνεις και τίποτα. Ασε που θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top