Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Σφεντονας

Νεοφερμένος

Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Πολύ τρολάρισμα πέφτει εδώ μέσα... :hmm:

Δεν υπαρχει τρολλαρισμα, ο καθενας εχει τις αποψεις του.
Θα ήθελα με δικά σου λόγια και όχι δίχως όνομα επιστημόνων, να έβλεπα την γνώμη σου.
Ετσι απλά, δίχως να βρίζεις, δείχνοντας ότι διαθέτεις αν μη τι άλλο, επίπεδο ανάλογο της συζήτησης.
Την γνωμη μου την ειπα. Το επειπεδο μου ειναι μια χαρα, ειδες πουθενα να βριζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει θεός !! Και έτσι θέλω να πιστεύω!! Αν δεν πίστευα θα έχανα το δρόμο στη ζωή μου....
Ο θεός σε βοηθάει να ξεχωρίσεις το σωστό από το λάθος... βάζει το όρια που δεν πρέπει αν περάσεις...σε βοηθάει έτσι να μην ξεφεύγεις, να παραμένεις άνθρωπος λογικός... και να προχωράς μπροστά με όσο το δυνατόν καλύτερο και τελειότερο τρόπο.
Ο θεός αφήνει τον άνθρωπο ελεύθερο, και να έχει δικιά του βούληση , και να κάνει τις επιλογές του. Απο κει και πέρα η μαγκιά είναι αν μπορείς να τα ακολουθήσεις όλα αυτά ή να ακολουθήσεις τον εύκολο δρόμο...;)

Όποιος δεν πιστεύει δηλαδή ακολουθεί τον εύκολο δρόμο... τι κλισέ ατάκα. '' Αν δεν πίστευα θα έχανα το δρόμο στη ζωή μου.... '', άρα επιλέγεις τον εύκολο δρόμο της πίστης για οδηγό. Το δύσκολο είναι να μην πιστεύεις αλλά να μη χάνεις το δρόμο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christyyy

Νεοφερμένος

Η christyyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πιστεύω ότι και να μην υπήρχε η θρησκεία, ο κάθε άνθρωπος βαθιά μέσα του έχει τα στοιχεία που τον οδηγούν να διαλέξει να κάνει το σωστό και κατά βάθος ξέρει!!! Λέγοντας παραπάνω '' η μαγκιά είναι να ακολουθήσεις όλα αυτά '' εννοώ να ακολουθήσει το σωστό και το δίκαιο και όχι απαραίτητα να ακολουθήσει μια θρησκεία (δηλαδή να είναι θρήσκος).
Και τέλος ποιος είπε ότι ο δρόμος της πίστης είναι εύκολος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σφεντονας

Νεοφερμένος

Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Και τέλος ποιος είπε ότι ο δρόμος της πίστης είναι εύκολος??

Ειναι πανευκολος, γιατι στον επιβαλλουν απο τη στηγμη που γενιεσαι. Οταν καταλαβεις οτι ο Ιησουλης και η Παναγια δεν ειναι τιποτε παραπανω απο ενα απλο παραμιθακι τοτε θα εισαι στο σωστο δρομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ειναι πανευκολος, γιατι στον επιβαλλουν απο τη στηγμη που γενιεσαι. Οταν καταλαβεις οτι ο Ιησουλης και η Παναγια δεν ειναι τιποτε παραπανω απο ενα απλο παραμιθακι τοτε θα εισαι στο σωστο δρομο.

Μα δεν είπε κανένας ότι είναι υπαρκτά πρόσωπα που θα σε πιάσουν από το χέρι και θα σε οδηγήσουν στο σωστό δρόμο, παραμύθια είναι που πολλοί από εμάς τα πλασάρουμε στον ίδιο μας τον εαυτό για να νοιώσουμε καλύτερα ;)
Ο θεός είναι ΈΝΑΣ, είτε τον λέμε αλαχ, είτε τον λέμε βούδα, είτε τον λέμε τριαδικό θεό. Είναι η ανάγκη του καθενός να πιστεύει σε κάτι μεγαλύτερο και ισχυρότερο από αυτόν, πιστεύοντας πως σε κάποια στιγμή της ζωής του θα τον προστατέψει. Μπορεί να μη πηγαίνω συχνά εκκλησία (αν και μου αρέσει αυτός ο χώρος), να μην πηγαίνω να κοινωνήσω, να κάνω αμαρτίες, αλλά στα δύσκολα λέω "βοήθα παναγίτσα μου να γίνει αυτό, και να γίνει το άλλο"
Δε ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις το σκεπτικό μου.

Και για να κλείσω είναι απλά μια τελευταία σανίδα σωτηρίας, μια τελευταία ελπίδα, άλλοι το έχουν αποβάλει από πάνω τους και δεν το χρειάζονται, άλλοι πάλι το έχουμε ανάγκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christyyy

Νεοφερμένος

Η christyyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν εσύ επιλέγεις να μην πιστεύεις σε αυτό το ''παραμυθάκι'' που λες.... (γιατί μετά από κάποια ηλικία δεν σου επιβάλλει κανένας τίποτα , ο κάθε ενας μόνος του θα διαλέξει σε τι θα πιστεύει..) τότε πρόβλημά σου..
Και δεν μπορείς να πεις ότι είναι λάθος κάτι τέτοιο ..αντιθέτως πιστεύω οτι σου ανοίγει τα μάτια και σε κάνει να προχωράς μπροστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Μα δεν είπε κανένας ότι είναι υπαρκτά πρόσωπα που θα σε πιάσουν από το χέρι και θα σε οδηγήσουν στο σωστό δρόμο, παραμύθια είναι που πολλοί από εμάς τα πλασάρουμε στον ίδιο μας τον εαυτό για να νοιώσουμε καλύτερα ;)
Ο θεός είναι ΈΝΑΣ, είτε τον λέμε αλαχ, είτε τον λέμε βούδα, είτε τον λέμε τριαδικό θεό. Είναι η ανάγκη του καθενός να πιστεύει σε κάτι μεγαλύτερο και ισχυρότερο από αυτόν, πιστεύοντας πως σε κάποια στιγμή της ζωής του θα τον προστατέψει. Μπορεί να μη πηγαίνω συχνά εκκλησία (αν και μου αρέσει αυτός ο χώρος), να μην πηγαίνω να κοινωνήσω, να κάνω αμαρτίες, αλλά στα δύσκολα λέω "βοήθα παναγίτσα μου να γίνει αυτό, και να γίνει το άλλο"
Δε ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις το σκεπτικό μου.

Και για να κλείσω είναι απλά μια τελευταία σανίδα σωτηρίας, μια τελευταία ελπίδα, άλλοι το έχουν αποβάλει από πάνω τους και δεν το χρειάζονται, άλλοι πάλι το έχουμε ανάγκη

αρα αμεσα ή εμμεσα παραδεχεσαι οτι ο so called Θεος (αδιαφορωντας για το ονομα του) ειναι απλα ενα κατασκευασμα του ανθρωπου για να μην νιωθει μονος και αβοηθητος! οποτε το θεμα δεν ειναι να απαλλαγεις απο τα δεσμα του ΄΄Θεου΄΄ αλλα απο τα δεσμα του φοβου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
αρα αμεσα ή εμμεσα παραδεχεσαι οτι ο so called Θεος (αδιαφορωντας για το ονομα του) ειναι απλα ενα κατασκευασμα του ανθρωπου για να μην νιωθει μονος και αβοηθητος! οποτε το θεμα δεν ειναι να απαλλαγεις απο τα δεσμα του ΄΄Θεου΄΄ αλλα απο τα δεσμα του φοβου

+1 με λίγα λόγια αυτό λέω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σφεντονας

Νεοφερμένος

Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μα δεν είπε κανένας ότι είναι υπαρκτά πρόσωπα που θα σε πιάσουν από το χέρι και θα σε οδηγήσουν στο σωστό δρόμο, παραμύθια είναι που πολλοί από εμάς τα πλασάρουμε στον ίδιο μας τον εαυτό για να νοιώσουμε καλύτερα ;)
Ο θεός είναι ΈΝΑΣ, είτε τον λέμε αλαχ, είτε τον λέμε βούδα, είτε τον λέμε τριαδικό θεό. Είναι η ανάγκη του καθενός να πιστεύει σε κάτι μεγαλύτερο και ισχυρότερο από αυτόν, πιστεύοντας πως σε κάποια στιγμή της ζωής του θα τον προστατέψει. Μπορεί να μη πηγαίνω συχνά εκκλησία (αν και μου αρέσει αυτός ο χώρος), να μην πηγαίνω να κοινωνήσω, να κάνω αμαρτίες, αλλά στα δύσκολα λέω "βοήθα παναγίτσα μου να γίνει αυτό, και να γίνει το άλλο"
Δε ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις το σκεπτικό μου.

Και για να κλείσω είναι απλά μια τελευταία σανίδα σωτηρίας, μια τελευταία ελπίδα, άλλοι το έχουν αποβάλει από πάνω τους και δεν το χρειάζονται, άλλοι πάλι το έχουμε ανάγκη

Δεν το ειπε κανεις οτι ειναι υπαρκτα προσωπα? Εδω υπαρχει ολοκληρο μαθημα με καθηγηταδες που σου πλασαρουν αυτες τις ιστοριουλες ως αληθεια, ως κατι που συνεβησε πραγματικα.

Παντως δε μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να νοιωθεις την επιθημια για κατι ισχυροτερο απο εσενα. Κανεις δεν ειναι ισχυροτερος απο κανεναν. Τετοια παραμυθακια ειναι κατασκευασματα της αρχουσας ταξης για να τρωμαι κουτοχορτο εμεις οι πολλοι, ετσι ωστε να ελπιζουμε σε κατι μη υπαρκτο απλα και μονο για να μη ξεσηκωθουμε εναντιον τους. Εφοσον ο θεος ειναι ο Κυριος, ο ανθρωπος ειναι ο σκλαβος, οπως πολυ σωστα ελεγε ο Μπακουνιν.

Την σωτηρια θα την βρεις μονο οταν αγωνιστεις ωστε να σπασεις τις αλυσηδες σου και αποκτησεις την λευτερια σου. Ελπιζωντας σε θεους και παναγιες, απλως παιζεις το παιχνιδι τους.

Οπως και να χει ειναι θετικο που δεν πιστευεις στην υπαρξη του θεου. Ευχομαι σε λιγο καιρο να καταλαβεις πως το να καθεσαι και να ελπιζεις σε αυτον ειναι εντελως ανουσιο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christyyy

Νεοφερμένος

Η christyyy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κοίτα ο άνθρωπος έχει ανάγκη να πιστεύει σε κάτι ανώτερο απο αυτόν....Είτε είναι ο θεός, είτε είναι κάτι άλλο , κάποιο άλλο πρόσωπο, για παράδειγμα μπορεί να είναι οι γονείς σου...Κάποιος που μπορείς να στηριχτείς πάνω του, κάποιος που μπορεί να του αφεθείς να σε ελέγξει... Και σίγουρα υπάρχει καποιος στη ζωή όλων μας απλά δεν το έχεις καταλάβει... Απλά οι άνθρωποι σε απογοητεύουν κάποια στιγμή ενώ ο θεός όχι...Έτσι λοιπόν προτιμώ να πιστεύω στο θεό και κατά συνέπεια στον ΕΑΥΤΟ μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
:redface::P:D: Δεν υπεκφεύγω ποτέ, όσον αφορά τον Ιησού Χριστό: είμαι ερωτευμένος μαζί του!

....οσον αφορα τον Ιησου Χριστο:ειμαι ερωτευμενος μαζι του!

Με βαση αυτο που εγραψες,αγαπητε Νωευς,
θα ηθελα να συμπληρωσω κατι το οποιο διαβασα καπου κ νιωθω κ εγω ετσι.:redface:

Ο ερωτας ειναι ανικατος μαχαν διοτι ειναι ριζικα συγκλονιστικος και υπεροχος.
Δεν ερωτευομαστε επειδη συμπεραινουμε λογικα οτι αξιζει να ερωτευτουμε,αλλα ερωτευομαστε επειδη
αναδυεται μεσα μας η ερωτικη εμπειρια κ μας μεταμορφωνει.
Ο χριστιανος ειναι κ αυτος ερωτευμενος κ αυτος ο ερωτας τον αρπαζει γι αυτο κ τα εχει ''χαμενα'',ειναι
δλδ παραφρων εν Χριστω.Και οταν προσπαθει να εξηγησει στους αλλους τον ερωτα του,δεν τον καταλαβαινει κανεις.
Διοτι ο ερωτας δεν εξηγειται.Ανακυπτει μεσα μας σαν φωτια κ μας κατακαιει κ μας φωτιζει.
Η σχεση με τον Ιησου Χριστο ειναι αγαπη, ειναι ερωτας,εινα ενθουσιασμος,ειναι λαχταρα του θειου.!:redface::redface::redface::redface:

Υ.Γ.(δεν θυμαμαι που το ειχα διαβασει κ ποιος το εγραψε !:redface::))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
....οσον αφορα τον Ιησου Χριστο:ειμαι ερωτευμενος μαζι του!

Με βαση αυτο που εγραψες,αγαπητε Νωευς,
θα ηθελα να συμπληρωσω κατι το οποιο διαβασα καπου κ νιωθω κ εγω ετσι.:redface:

Ο ερωτας ειναι ανικατος μαχαν διοτι ειναι ριζικα συγκλονιστικος και υπεροχος.
Δεν ερωτευομαστε επειδη συμπεραινουμε λογικα οτι αξιζει να ερωτευτουμε,αλλα ερωτευομαστε επειδη
αναδυεται μεσα μας η ερωτικη εμπειρια κ μας μεταμορφωνει.
Ο χριστιανος ειναι κ αυτος ερωτευμενος κ αυτος ο ερωτας τον αρπαζει γι αυτο κ τα εχει ''χαμενα'',ειναι
δλδ παραφρων εν Χριστω.Και οταν προσπαθει να εξηγησει στους αλλους τον ερωτα του,δεν τον καταλαβαινει κανεις.
Διοτι ο ερωτας δεν εξηγειται.Ανακυπτει μεσα μας σαν φωτια κ μας κατακαιει κ μας φωτιζει.
Η σχεση με τον Ιησου Χριστο ειναι αγαπη, ειναι ερωτας,εινα ενθουσιασμος,ειναι λαχταρα του θειου.!:redface::redface::redface::redface:

Υ.Γ.(δεν θυμαμαι που το ειχα διαβασει κ ποιος το εγραψε !:redface::))

Αχ η φιλαυτία θα μας φάει ....:confused: και η υπερηφάνεια , Καλημέρα και σε εσένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αχ η φιλαυτία θα μας φάει ....:confused: και η υπερηφάνεια , Καλημέρα και σε εσένα :)


Που...το...ειδες...αυτο...(φιλαυτια κ υπερηφανεια)?:redface::redface::redface::redface:
Καλημερα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:rolleyes:
Που...το...ειδες...αυτο...(φιλαυτια κ υπερηφανεια)?:redface::redface::redface::redface:
Καλημερα....:)


Είπαμε ότι η Αγαθότητα του Χριστού είναι περα απο κάθε καλό και κακό.Συνεπως η ειρωνια σου με παραξένεψε στο σχόλιο 1391.Δεν είπαμε ότι η Αγαθότητα του Χριστού είναι απεριόριστη γνώση?:rolleyes: Αδικα ειρωνεύεσαι κάτι που είναι περα απο το κτιστό.Δεν οφελεί η ειρωνεια για κατι που ξεπερνα το οποιοδήποτε πλασμα και συνεπώς δεν μπορούμε να το νοήσουμε.:D

Αν κάνω κάποιο λάθος διεψευσέ με :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
:rolleyes:


Είπαμε ότι η Αγαθότητα του Χριστού είναι περα απο κάθε καλό και κακό.Συνεπως η ειρωνια σου με παραξένεψε στο σχόλιο 1391.Δεν είπαμε ότι η Αγαθότητα του Χριστού είναι απεριόριστη γνώση?:rolleyes: Αδικα ειρωνεύεσαι κάτι που είναι περα απο το κτιστό.Δεν οφελεί η ειρωνεια για κατι που ξεπερνα το οποιοδήποτε πλασμα και συνεπώς δεν μπορούμε να το νοήσουμε.:D

Αν κάνω κάποιο λάθος διεψευσέ με :)

Αγαπητε μου φιλε ασκοπε,κανεις λαθος γτ ειλικρινα δεν ειρωνευτηκα καθολου!:redface::redface::redface:
Δεν μπορουσα να σκεφτω κατι αλλο που να με αντιπροσωπευει πιστευοντας στο Χριστο,
εκτος απο αυτο που εγραψα πιο πανω δικαιολογωντας ακριβως οτι η πιστη μου προς Αυτον ειναι περα απο καθε νοηση
ή αμφισβητηση ή ακομα κ περιγραφη!:redface::redface::redface:
Θα σε παρακαλεσω ταπεινα να δεχτεις ,οτι δεν ειρωνευομαι οταν εκφερω την αποψη μου σχετικα με ενα
τοσο σοβαρο θεμα οσο αυτο που συζηταμε!:redface::)

καλη συνεχεια να εχεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγαπητε μου φιλε ασκοπε,κανεις λαθος γτ ειλικρινα δεν ειρωνευτηκα καθολου!:redface::redface::redface:
Δεν μπορουσα να σκεφτω κατι αλλο που να με αντιπροσωπευει πιστευοντας στο Χριστο,
εκτος απο αυτο που εγραψα πιο πανω δικαιολογωντας ακριβως οτι η πιστη μου προς Αυτον ειναι περα απο καθε νοηση
ή αμφισβητηση ή ακομα κ περιγραφη!:redface::redface::redface:
Θα σε παρακαλεσω ταπεινα να δεχτεις ,οτι δεν ειρωνευομαι οταν εκφερω την αποψη μου σχετικα με ενα
τοσο σοβαρο θεμα οσο αυτο που συζηταμε!:redface::)

καλη συνεχεια να εχεις!:)

Η παρανόηση και οι λάθος εντυπωσεις όπως ισχύει σε όλους μας με οδήγησε σε λάθος κατανόηση της Απάντησης σου.Παρεπιπτώντως χαιρομαι για την ακραδαντη πίστη σου και εύχομαι να την διατηρησεις σε υψηλά επίπεδα και να την αυξάνεις όλο και περισσότερο χωρίς να παρασύρεσαι απο τις ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΓΙΔΕΣ που εχουν σχέση με την Ανεξάρτητη θέωση μακριά απο τον Χριστό.;) Απλα θα ήθελα να το ξεκαθαρίσω και αυτό ότι η παρανόηση μου δεν ηταν μια ακραια αποπειρα επιθεσης προς εσένα.Ηθέλα απλά να καταλάβω αν στο συγκεριμένο σχόλιο 1391 απαντησες με Ειρωνια σε βάρος του Χριστού.Και να ήταν ειρωνία πάλι θα ήταν σεβαστη η αποψη σου.Εφοσον το ξεκαθάρισες εγινε κατανοητη η αποψη σου.

Σε χαιρετώ και πάλι :) :D

Μακριά απο την Αυτοθέωση γιατι εκεί οδηγησε τον Σατανά και τους Πρωτόπλαστους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
@aασκοπος

Χαιρομαι, που ειτε συμφωνησαμε,ειτε ακομα κ να διαφωνουσαμε,
η αποψη μας θα ηταν σεβαστη κ απο τους δυο!;)
Αυτο ειναι... πιο συμαντικο για μενα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μα δεν είπε κανένας ότι είναι υπαρκτά πρόσωπα που θα σε πιάσουν από το χέρι και θα σε οδηγήσουν στο σωστό δρόμο, παραμύθια είναι που πολλοί από εμάς τα πλασάρουμε στον ίδιο μας τον εαυτό για να νοιώσουμε καλύτερα
Και όμως, δεν είναι καθόλου παραμύθια…
Ο θεός είναι ΈΝΑΣ,
Και όπως είναι Ενας, στην θρησκεία που πιστεύεις, Αποκαλύπτεται. Με ότι είσαι σε θέση να αντιληφθείς.
είτε τον λέμε αλαχ, είτε τον λέμε βούδα, είτε τον λέμε τριαδικό θεό. Είναι η ανάγκη του καθενός να πιστεύει σε κάτι μεγαλύτερο και ισχυρότερο από αυτόν, πιστεύοντας πως σε κάποια στιγμή της ζωής του θα τον προστατέψει. Μπορεί να μη πηγαίνω συχνά εκκλησία (αν και μου αρέσει αυτός ο χώρος), να μην πηγαίνω να κοινωνήσω, να κάνω αμαρτίες, αλλά στα δύσκολα λέω "βοήθα παναγίτσα μου να γίνει αυτό, και να γίνει το άλλο"
Δε ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις το σκεπτικό μου.
Ασκούμενος ο χριστιανός, λεπτύνει τις αισθήσεις του. Τότε, αντιλαμβάνεται καλύτερα την θρησκεία του και πιστεύει με την βούληση του. Όταν λέει πιστεύω, το εννοεί. Όταν προσεύχεται, πάλλονται τα κύτταρα του. Αρπάζεται και ενεργεί. Δεν είναι απλή υπόθεση, το «βοήθησε με Παναγία μου». Είναι το μέσο ανάμεσα στο : θα ζητάτε και θα γίνεται. Ναι, εγώ έτσι απλά αντιλαμβάνομαι το πιστεύω στον Ένα και μοναδικό Θεό. Αυτός που αποκαλύπτεται, Αυτός Είναι ο Μοναδικός Θεός. Ολοι οι άλλοι, καλύπτουν εν μέρει αυτή την έννοια. Όμως, δεν μπαίνω στην διαδικασία να κρίνω αυτούς που πιστεύουν σε οτιδήποτε διαφορετικό από αυτό που πιστεύω εγώ. Είναι δική τους υπόθεση και αυτό γιατι θεωρώ τον εαυτό μου φορτωμένο με την ανικανότητα ανάληψης τέτοιας ευθύνης στο να τους κρίνω.
Και για να κλείσω είναι απλά μια τελευταία σανίδα σωτηρίας, μια τελευταία ελπίδα, άλλοι το έχουν αποβάλει από πάνω τους και δεν το χρειάζονται, άλλοι πάλι το έχουμε ανάγκη
Εδώ, θα συμφωνήσω απόλυτα. Το έχουμε ανάγκη, όσο μπορούμε να αντιληφθούμε και κατανοούμε, αλλά και όσο δεν είμαστε σε θέση να μπούμε στην σφαίρα του υπερβατικού.
Εκεί βρίσκονται όλα όσα ελπίζουμε σαν χριστιανοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Ειναι πανευκολος, γιατι στον επιβαλλουν απο τη στηγμη που γενιεσαι. Οταν καταλαβεις οτι ο Ιησουλης και η Παναγια δεν ειναι τιποτε παραπανω απο ενα απλο παραμιθακι τοτε θα εισαι στο σωστο δρομο.

τραγικο......απατασαι οικτρα σφεντονα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Οταν καταλαβεις οτι ο Ιησουλης και η Παναγια δεν ειναι τιποτε παραπανω απο ενα απλο παραμιθακι τοτε θα εισαι στο σωστο δρομο.

Μιλάς για την ακίδα που έχει ο άλλος και παραβλέπεις το δοκάρι που έχεις εσύ..
Μέχρι προχθές έλεγες "γι' αυτό στράφηκα στην αναρχία, για να ζήσουμε σε ένα κόσμο αλληλεγγύης και ελευθερίας" με βεβαιότητα όμοια μ' αυτή ενός πιστού. Αυτό από ποιο παραμύθι είναι βγαλμένο, άραγε;
Κι όσον αφορά τον "σωστό" δρόμο, μάθε πρώτα εσύ πού καταλήγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top