• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αυτο που σου ειπε ο γιατρος σου περι "χτισιματος",προφανως δεν εννοουσε καποια θηκη,οπου τροχιζετε το μισο δοντι,και μπαινει απο πανω αλλο ψευτικο σα καπακι.Μαλλον θα εννοουσε αυτο που κοινος αποκαλουνε "lifting δοντιων",οπου με το ιδιο υλικο (ρητινη)που κανουν τα λευκα σφραγισματα,"επαλοιφουνε"το δοντι -που στη περιπτωση σου ειναι μικρο-,και μετα τροχιζουν το υλικο ,δινοντας νεο σχημα στο δοντι,μεγεθος,και κατευθυνση σε περιπτωσεις που ειναι λιγο στραβο.

Βρισκομε και εγω σχεδον στη ιδια κατασταση.Μικρος φορουσα,ως που τα βγαλα ομως εγω δεν φορουσα κανενα μεσω συγκρατησης(μασελακι-ή κολλητο συρμα απο μεσα)και ξαναστραβωσαν.Ειμαι 30 και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξαναβαλω σιδερακια .
Το lifting τωρα ειναι πιο φθηνο αλλα κατα τη γνωμη μου εκτος οτι ειναι αμαρτια να τροχισεις καλο υγιες δοντι, νομιζω οτι φτιαχνοντας το νεο σχημα δοντιου απο τη ρητινη,μεγαλωνει σε μεγεθος,οπως ειναι λογικο κ λιγο το δοντι,και δεν θα μου αρεσε.
Εχω δει αποτελεσματα ,οπου μετα το lifting τα δοντια τους ειναι ναι μεν πιο ισια,πιο συμμετρικα,λευκα αλλα ειναι σα μασελα αλογου!!
Φυσικα ειναι και αναλογα και την περιπτωση μη σε παρω στο λαιμο μου.
Αλλα σα το δικο σου δοντι δεν εχει νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μπορει καποιος που εβαλε προσφατα σιδερακια,και θυμαται,να μου πει απο τη στιγμη που θα το αποφασισεις να βαλεις ποια ειναι η διαδικασια.

Εννοω πηγαινοντας στον ορθοδοντικο και λεγοντας του,το αποφασισα,μπορει και την ιδια μερα να στα κολλησει και να φυγεις με τους μηχανισμους στα δοντια αμεσα?ή σου βαζει πρωτα κατι λαστιχακια για καμια 2 βδομαδες στα πισω δοντια,και μετα?
(ειχα βαλει στο παρελθον αλλα δεν θυμαμαι ακριβως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μπορει καποιος που εβαλε προσφατα σιδερακια,και θυμαται,να μου πει απο τη στιγμη που θα το αποφασισεις να βαλεις ποια ειναι η διαδικασια.
Εννοω πηγαινοντας στον ορθοδοντικο και λεγοντας του,το αποφασισα,μπορει και την ιδια μερα να στα κολλησει και να φυγεις με τους μηχανισμους στα δοντια αμεσα?ή σου βαζει πρωτα κατι λαστιχακια για καμια 2 βδομαδες στα πισω δοντια,και μετα?
(ειχα βαλει στο παρελθον αλλα δεν θυμαμαι ακριβως)
Σπάνια την ίδια μέρα που θα πας να σου βάλει τα σιδεράκια. Συν τοις άλλοις,εξαρτάται από την περίπτωση.Συνήθως σου λέει τη θεραπεία η οποία πριν τα σιδεράκια περιλαμβάνει συνήθως αλλά μηχανήματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Tι αλλα μηχανηματα...?δεν το καταλαβαινω αυτο.
Το μονο που θυμαμαι,αλλα δεν ειμαι σιγουρος,οτι σου βαζει κατι λαστιχακια στα πισω δοντια,μεταξυ των διπλανων, για καποιο χρονικο διαστημα,για να μπορεσουν να μπουν μετα κατι δαχτυλιδια σ'αυτα τα δοντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Tι αλλα μηχανηματα...?δεν το καταλαβαινω αυτο.
Το μονο που θυμαμαι,αλλα δεν ειμαι σιγουρος,οτι σου βαζει κατι λαστιχακια στα πισω δοντια,μεταξυ των διπλανων, για καποιο χρονικο διαστημα,για να μπορεσουν να μπουν μετα κατι δαχτυλιδια σ'αυτα τα δοντια.
Μπορεί λαστιχάκια μετά -στα πίσω δόντια-δαχτυλίδια και για μερικούς μήνες εξωστοματικό ή μπορεί και εξαρχής μία βλακεία στον ουρανίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αυτό στον ουρανίσκο ήταν να το βάλω και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina11

Νεοφερμένος

Η konstantina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας γεια σας!!λοιπόν εγώ είμαι 20 και έβαλα τα σιδεράκια μου πριν 2 βδομάδες..το αποφάσισα από μόνη μου..δεν είχα κάποιο ιατρικό πρόβλημα δηλαδή..αλλά ήταν αρκετά στραβά τα δόντια μου..και τώρα το πήρα απόφαση...θα τα κρατήσω 1,5 χρόνο(έτσι μου είπε η γιατρός μου τώρα δλδ,ελπίζω να μην μου τα αλλάξει στν πορία)...στο 1ο ραντεβού με έβαλε να κάνω μία πανοραμική ακτινογραφία...για να βεβαιωθεί οτι όλα είναι οκ με τις γνάθους μου...στο 2ο ραντεβου μου πήρε αποτυπώματα απο τα δόντια μου έτσι ώστε να στείλει τα αποτελέσματα στο εργαστήριο και να κατασκευαστουν τα σιδεράκια και να ξέρει πως θα τοποθετηθει το κάθε σιδεράκι σε κάθε δόντι...μετά απο 10 μέρες πήγα για τν τοποθέτηση...για αρχή έβαλα μόνο στν πάνω γνάθο γιατι πρέπει να πάνε πιο πίσω τα πάνω δόντια ετσι ώστε να μην χτυπάνε τα κάτω σιδεράκια όταν μπουν...η τοποθέτηση είναι εντελως ανόδυνη και διαρκει 15 λεπτά περίπου..καλό θα είναι να έχετε κανει ενα καθαρισμο σε οδοντιατρο μέρεσ πριν για να μν έχετε πλακα στα δοντια γιατι δν κολλάνε τα σιδερακια..παρόλα αυτα εμενα μου έκανα η ιδια η ορθοδοντικος καθαρισμο εκεινη τν ώρα γιατι είχα αρκετή πλακα...στο επόμενο ραντεβού σε 10 μέρες θα πάω να μου τα σφήξει για πρώτη φορά...επίσης δεν έχω πονέσει καθολου μεχρι τώρα...ενταξει τν πρωτη βδομάδα δεν μάσαγα καθολου..έτρωγα πουρε σουπα..αντε ρυζι..αλλα δεν είναι τίποτα!!!!ΟΜΩΣ τώρα έχω ένα προβλημα..έσπασε το τελευταίο πίσω σιδεράκι (η βαση δλδ) χωρισ να το καταλαβω και το καταπια!!!!!!!προσπαθησα να επικοινωνησω με τν γιατρο..αλλα λόγω αργιας στν πόλη μου..δεν τν βρισκω..τι να κάνω???????????έχω τν εντύπωση οτι όταν ξεκολλάει κάποιο..πρεπει να το κρατας και να το πας να το κολλησει...τώρα που δεν το εχω τι γινεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας γεια σας!!λοιπόν εγώ είμαι 20 και έβαλα τα σιδεράκια μου πριν 2 βδομάδες..το αποφάσισα από μόνη μου..δεν είχα κάποιο ιατρικό πρόβλημα δηλαδή..αλλά ήταν αρκετά στραβά τα δόντια μου..και τώρα το πήρα απόφαση...θα τα κρατήσω 1,5 χρόνο(έτσι μου είπε η γιατρός μου τώρα δλδ,ελπίζω να μην μου τα αλλάξει στν πορία)...στο 1ο ραντεβού με έβαλε να κάνω μία πανοραμική ακτινογραφία...για να βεβαιωθεί οτι όλα είναι οκ με τις γνάθους μου...στο 2ο ραντεβου μου πήρε αποτυπώματα απο τα δόντια μου έτσι ώστε να στείλει τα αποτελέσματα στο εργαστήριο και να κατασκευαστουν τα σιδεράκια και να ξέρει πως θα τοποθετηθει το κάθε σιδεράκι σε κάθε δόντι...μετά απο 10 μέρες πήγα για τν τοποθέτηση...για αρχή έβαλα μόνο στν πάνω γνάθο γιατι πρέπει να πάνε πιο πίσω τα πάνω δόντια ετσι ώστε να μην χτυπάνε τα κάτω σιδεράκια όταν μπουν...η τοποθέτηση είναι εντελως ανόδυνη και διαρκει 15 λεπτά περίπου..καλό θα είναι να έχετε κανει ενα καθαρισμο σε οδοντιατρο μέρεσ πριν για να μν έχετε πλακα στα δοντια γιατι δν κολλάνε τα σιδερακια..παρόλα αυτα εμενα μου έκανα η ιδια η ορθοδοντικος καθαρισμο εκεινη τν ώρα γιατι είχα αρκετή πλακα...στο επόμενο ραντεβού σε 10 μέρες θα πάω να μου τα σφήξει για πρώτη φορά...επίσης δεν έχω πονέσει καθολου μεχρι τώρα...ενταξει τν πρωτη βδομάδα δεν μάσαγα καθολου..έτρωγα πουρε σουπα..αντε ρυζι..αλλα δεν είναι τίποτα!!!!ΟΜΩΣ τώρα έχω ένα προβλημα..έσπασε το τελευταίο πίσω σιδεράκι (η βαση δλδ) χωρισ να το καταλαβω και το καταπια!!!!!!!προσπαθησα να επικοινωνησω με τν γιατρο..αλλα λόγω αργιας στν πόλη μου..δεν τν βρισκω..τι να κάνω???????????έχω τν εντύπωση οτι όταν ξεκολλάει κάποιο..πρεπει να το κρατας και να το πας να το κολλησει...τώρα που δεν το εχω τι γινεται???

Θα πας και θα σου κολλήσει άλλο, ίσως χρειαστεί να ξαναπάρει αποτύπωμα από το δόντι που έσπασε το σιδεράκι. Προσπάθησε όμως να πας όσο το δυνατόν πιο σύντομα για να μην πάει πίσω η θεραπεία σου. Πάντως μην το δένεις κομπόδεμα ότι στον 1.5 χρόνο τα βγάζεις. Στην αδερφή μου ξεκίνησε με την προοπτική των 2.5 χρόνων και τώρα κλίνει τον 5ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina11

Νεοφερμένος

Η konstantina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα πας και θα σου κολλήσει άλλο, ίσως χρειαστεί να ξαναπάρει αποτύπωμα από το δόντι που έσπασε το σιδεράκι. Προσπάθησε όμως να πας όσο το δυνατόν πιο σύντομα για να μην πάει πίσω η θεραπεία σου. Πάντως μην το δένεις κομπόδεμα ότι στον 1.5 χρόνο τα βγάζεις. Στην αδερφή μου ξεκίνησε με την προοπτική των 2.5 χρόνων και τώρα κλίνει τον 5ο.

ναι ξέρω απλά εγώ δεν χρειαζόμουν ούτε εξαγωγές..ούτε μασελάκι..και μου είπε ότι έχω πολύ περιθώριο να κινηθούν τα δόντια..και γ αυτό μου είπε 1,5 χρόνο...μου έφυγε την παρασκευη και θα πάω αναγκαστικά τν τρίτη γιατι τότε ανοίγει το ιατρείο...4 μέρες πόσο θα επηρεάσουν τν θεραπεία ειδικά ενώ τα έχω μόνο 2 βδομάδες...?εγώ είχα αγχος πάντως επειδή το έχασα το σιδεράκι και δν ήξερα αν απλά έχει αλλο αυτή για να το αλλάξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
ποσο θα σου πιασει η ολη διαδικασια ; βασικα παιδια πολυ καιρο παιρνει και ανησυχω. Νομιζα οτι 1.5 χρονια ηταν υπεραρκετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι ξέρω απλά εγώ δεν χρειαζόμουν ούτε εξαγωγές..ούτε μασελάκι..και μου είπε ότι έχω πολύ περιθώριο να κινηθούν τα δόντια..και γ αυτό μου είπε 1,5 χρόνο...μου έφυγε την παρασκευη και θα πάω αναγκαστικά τν τρίτη γιατι τότε ανοίγει το ιατρείο...4 μέρες πόσο θα επηρεάσουν τν θεραπεία ειδικά ενώ τα έχω μόνο 2 βδομάδες...?εγώ είχα αγχος πάντως επειδή το έχασα το σιδεράκι και δν ήξερα αν απλά έχει αλλο αυτή για να το αλλάξει...

Ε δεν νομίζω να υπάρξει μεγάλο πρόβλημα αφού τα έβαλες πρόσφατα κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
4 μέρες πόσο θα επηρεάσουν τν θεραπεία ειδικά ενώ τα έχω μόνο 2 βδομάδες...?εγώ είχα αγχος πάντως επειδή το έχασα το σιδεράκι και δν ήξερα αν απλά έχει αλλο αυτή για να το αλλάξει...
No problemo, don't worry.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina11

Νεοφερμένος

Η konstantina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Από όσο έχω συζητήσει με τη γιατρό μου 1 χρόνος είναι το ελάχιστο που τα φοράνε..ε και φυσικα εξαρταται απο το προβλημα του καθενα...ο γιατρος σου λέει πανω κατω εναν προβλεπομενο χρονο..εμένα μου ειπε "λιγοτερο απο 1 ,5"..αλλα ειλικρινα μετα τν πρωτη βδομαδα δν σε νοιαζει καν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
ποσο θα σου κοστισει στο περπου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
εγώ το έβαλα για 8 μήνες και δεν κατάλαβα πότε πέρασαν..
όταν τα έβγαλα βέβαια μου φαινόταν παράξενο τα είχα συνηθίσει!
μετά μου έδωσε μασελάκια να φοράω και τη ρωτάω πόσο θα τα κρατήσω και αντί να μου πει για πάντα μου λέει μέχρι να παντρευτείς!
εντάξει εγώ το κατάλαβα το υπονοούμενο.. χαχαχ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina11

Νεοφερμένος

Η konstantina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ποσο θα σου κοστισει στο περπου ;

Φοράω τα διαφανα..ειναι στα 3.500 στην τιμη ειναι ολα τα ραντεβου στν ορθοδοντικο απο τν μέρα που πηγα απλα για πληροφοριες και για παντα!!ακομα κ οταν τα βγαλω θα πηγαινω για πολλα χρονια για τα μασελακια!!εμενα μου ειπε 2.500 για τα κανονικα..3500 για τα διαφανα και 4500 για τα γλωσσικα!!και για τις 2 γναθους φυσικα

εγώ το έβαλα για 8 μήνες και δεν κατάλαβα πότε πέρασαν..
όταν τα έβγαλα βέβαια μου φαινόταν παράξενο τα είχα συνηθίσει!
μετά μου έδωσε μασελάκια να φοράω και τη ρωτάω πόσο θα τα κρατήσω και αντί να μου πει για πάντα μου λέει μέχρι να παντρευτείς!
εντάξει εγώ το κατάλαβα το υπονοούμενο.. χαχαχ :P
προφανως δν θα είχες τρομερο προβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
3,5 χιλιάρικα WTF ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Από όσο έχω συζητήσει με τη γιατρό μου 1 χρόνος είναι το ελάχιστο που τα φοράνε..ε και φυσικα εξαρταται απο το προβλημα του καθενα...ο γιατρος σου λέει πανω κατω εναν προβλεπομενο χρονο..εμένα μου ειπε "λιγοτερο απο 1 ,5"..αλλα ειλικρινα μετα τν πρωτη βδομαδα δν σε νοιαζει καν!!

Βασικά μετά την πρώτη βδομάδα αρχίζουν τα δύσκολα. :P Μη νομίζεις ότι όταν θα κουνιούνται τα δόντια για να πάνε στη σωστή τους θέση δεν θα το νιώθεις καθόλου. Ειδικά κάτι λαστιχάκια που συνδέουν τα πάνω με τα κάτω δόντια πονάνε πολύ. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φοράω τα διαφανα..ειναι στα 3.500 στην τιμη ειναι ολα τα ραντεβου στν ορθοδοντικο απο τν μέρα που πηγα απλα για πληροφοριες και για παντα!!ακομα κ οταν τα βγαλω θα πηγαινω για πολλα χρονια για τα μασελακια!!εμενα μου ειπε 2.500 για τα κανονικα..3500 για τα διαφανα και 4500 για τα γλωσσικα!!και για τις 2 γναθους φυσικα

προφανως δν θα είχες τρομερο προβλημα!

Sorry αλλά σε πιάσανε κώλο, εγώ έβαλα τα διάφανα με 2000 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Δηλαδη μετα απο τα σιδερακια πρεπει να φορας και μασελακι?Για ποσο καιρο δηλαδη?επισης σε καποιες περιπτωσεις εχω δει να βαζουν τα σιδερακια απο την πισω πλευρα των δοντιων..ξερουμε ποτε γινεται αυτο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top