Τι κατοικίδιο να πάρω;

katerina1kan

Νεοφερμένος

Η katerina1kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ότι είχα να προσθέσω για τις γάτες, το πρόλαβε η @poupoulina! Εννοείται ότι όποιος δεν είχε ποτέ γάτα δεν ξέρει. Εννοείται ότι κι αυτές έχουν τις ιδιαιτερότητές τους. Κατα κάποιον περίεργο τρόπο η κάθε γάτα έχει το δικό της χαρακτήρα. Συμφωνώ ότι η γάτα αποκλείεται να κολλήσει ψύλλους αν είναι μέσα στο σπίτι, και να προσθέσω κι εγώ ότι ουτε εμένα μου είχε σκίσει τπτ ποτέ! Τέλος για τις τρίχες, ναι προφανώς και μαδάνε οι γάτες (όπως και τα σκυλιά άλλωστε), αλλά όλοι όσοι είχαμε γάτα, είχαμε και εκείνα τα ρολά για τους καναπέδες. Κατ εμέ είναι τα πιο αξιαγάπητα κατοικίδια! Ανεξάρτητες όσο πρέπει να είναι, τέλειες!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Δεν θα μπορουσα να φανταστω τη ζωη μου διχως κατοικιδιο/α! Εχω εναν σκυλο και 1 γατα και μπορω να πω οτι συνυπαροχουν μια χαρά! Καθε μερα οταν γυρναω απο το φροντιστηριο,ερχονται αμεσως πάνω μου και κανουν τα "δικα" τους οποτε ξεχναω τις όποιες σκοτουρες έχω στο μυαλο μου! Τα ζωα θελουν φροντιδα αλλα και θυσιες απο'μας,οποτε οποιος δεν ειναι διατεθειμενος να τις κανει μπορει να μην παρει κατοικιδιο, οποιο και να'ναι αυτο γιατι εκεινα χρειαζονται και την καταλληλη φροντιδα! Πραγματικά, κατοιδικια οπως οι σκυλοι και οι γατες ειναι απιστευτη συντροφια κατα την γνωμη μου!Οποτε όποιο κατοικιδιο και να παρεις, να'σαι σιγουρη οτι εισαι προθυμη να το φροντισεις σωστα!

Καποιοι θελουν με ενα κατοικιδιο να τονωνεται ο εγωισμος τους,θελουν να εχουν ενα δουλακι που οταν λεει ΣΗΚΩ να σηκωνεται,οταν λεει ΚΑΤΣΕ να καθεται.Ευτυχως οι πραγματικοι φιλοζωοι δεν νοιαζονται για δουλοπρεπεια,αλλα για συντροφια.
:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα ότι η απόφαση του να υιοθετήσεις ένα ζωάκι, οποιοδήποτε, θα πρέπει να είναι πολύ συνειδητοποιημένη, απλώς μην είμαστε και τόσο υπερβολικοί σε κάποιες διατυπώσεις μας. Ναι ο σκύλος λειτουργεί (από τη φύση του τις περισσότερες φορές) σαν φύλακας κι αυτό μπορεί να είναι ένα επιπλέον συν στο να αποφασίσει κάποιος να πάρει σκύλο, δεν το βρίσκω κθ κακό, όπως επίσης επειδή χρειάζεται τις βόλτες του είναι πολύ θετικό ότι σε κινητοποιεί περισσότερο και σε κάνει πιο εξωστρεφή. Επιπλέον οι γάτες εκ φύσεως θα κυνηγήσουν φίδια, ποντίκια κλπ., κι επίσης δε το βρίσκω μεμπτό να αποφασίσει κανείς να πάρει γάτα και γι' αυτό το λόγο, ειλικρινά όλα αυτά δε τα θεωρώ "εκδούλευση" αγαπητή Πουπουλίνα. Το λέω επειδή έχω και σκύλους και γάτες και είναι όλα τους απίθανη παρέα, από την άλλη όμως μου αρέσει πολύ που τα σκυλιά μου με ειδοποιούν για το οτιδήποτε και που κάνουμε μαζί τις βολτίτσες μας, αλλά και όσον αφορά στις γάτες επίσης χαίρομαι που δεν αφήνουν να πλησιάσει στην αυλή ούτε φίδι, αλλά ούτε μια κατσαρίδα...έτσι το βλέπω. Αλίμονο βέβαια να αποφασίζει κανείς να παίρνει ένα ζωάκι μόνο για τους παραπάνω λόγους, εννοείται αυτό, αλλά τι να λέμε εδώ ζούμε σ΄έναν κόσμο που αποφασίζει να κάνει παιδιά πολλές φορές μόνο επειδή το "επιβάλλουν" τα κοινωνικά στερεότυπα ή για να έχει την κατάλληλη φροντίδα στα γεράματα, οπότε δυστυχώς θεωρώ ότι έχουμε ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μας γενικότερα ως προς το να αποκτήσουμε μια ηθική αντιμετώπιση απέναντι στα ζώα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Αν το έχεις και ζει μαζί σου από μικρό και σε θεωρεί οικογένειά του, θα σε θεωρεί οικογένειά του, τελείωσε.

Και μεγαλο να το παρεις οικογενεια του σε νιωθει. Μη σου πω οτι, ενα ενηλικο ή και γερικο γατι/σκυλι δενεται περισσοτερο μαζι σου :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Για ποια είδη ισχύει; Επίσης όταν λες είδη, τι εννοείς; Είδη ζώων (άγρια / κατοικίδια); Γιατί ναι, εικάζω ότι ένας ράντομ λύκος δε θα σου κάνει χαρούλες όταν γυρνάς σπίτι. Ή είδη κατοικίδιων ζώων (γάτα, σκύλος, κουνέλι)
Σε είδη κατοικιδιων αναφερομαι όπως γάτα η σκυλος τα οποια σε αναγνωριζουν ως ενα βαθμό. Άλλα, όπως πτηνα, ψαρια, σαυρες, κτλ ουτε καν ξερουν ποιος εισαι και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι η τροφη που θα καταναλωσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
εγω παλια ειχα χαμστερακια, αα και ενα κουνελακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Και μεγαλο να το παρεις οικογενεια του σε νιωθει. Μη σου πω οτι, ενα ενηλικο ή και γερικο γατι/σκυλι δενεται περισσοτερο μαζι σου :inlove:

Ναι έχεις δίκιο, δεν ξέρω γιατί το είπα έτσι. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι "αν το έχεις μαζί σου για καιρό", εννοώντας ότι αν το ζωάκι προλάβει να δεθεί μαζί σου, τελείωσε, είσαι η οικογένειά του. Δεν έχει σημασία πότε το πήρες. Απλά τελείως συνειρμικά το μεγάλο χρονικό διάστημα συγκατοίκισης το συνέδεσα με μικρή ηλικία κατοικιδίου.

Αριούκι :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Eγώ πλέον έχω έναν γάτο που τον βρήκα αδέσποτο στο πατρικό μου. Η ζωή αλλάζει εντελώς, προς το καλύτερο, όσο μαύρη μπορεί να είναι η κάθε μέρα. Βασική προυπόθεση να είμαστε διατεθιμένοι να τους προσφέρουμε αγάπη και φροντίδα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Γεια σας, έχω περάσει σε σχολή σε άλλη πόλη και μένω μόνη οπότε σκεφτόμουν να πάρω ένα γατάκι για να μου κάνει παρέα.:redface:
Θα προτιμούσα σκυλάκι αλλά θέλει πολυ περισσότερη φροντίδα, έξοδα και χώρο από μια γάτα.
Το θέμα είναι ότι το σπίτι που μένω είναι ουσιαστικά ένα δωμάτιο και οτι Χριστούγεννα και Πάσχα γυρίζω με αεροπλάνο οπότε δεν ξέρω πως θα τη μεταφέρω.
Έχω κι τη μάνα μου που λέει να μην τολμήσω να κουβαλήσω γάτα στο σπίτι αλλά αυτό βολεύεται! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης II

Νεοφερμένος

Ο Θανασης II αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ειναι πολυ μεγαλη υποθεση ενα κατοικιδιο αληθεια...Μην κανεις το λαθος αν δεν μπορεις να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις του..Στο λεω επειδη ειχα και εχω τωρα αν και εγω τις εχω εξω ελευθερες γιατι εδω που μενω δεν ειχα πολλα αυτοκινητα και πολυ κοσμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Απλά να τονίσω οτι πρεπει να είμαστε αιγουροι οτι μπορούμε να αναλάβουμε μια τεοια ευθύνη και οτι μπορούμε να διαθέσουμε χρόνο στο κατοικίδιο... Πριν το κανεις σκέψου το καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top