Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Μόνο που στην πρώτη περίπτωση στερείς από ένα έμβρυο το δικάιωμα να ζήσει, να μεγαλώσει και να παλέψει για οτιδήποτε χρειαστεί. Στις εκτρώσεις δεν υπάρχουν περιορισμοί, αν θες να το κάνεις θα το κάνεις, ακόμη και για ηλίθιους λόγους. Είναι φρικτό να σκοτώσεις ένα έμβρυο, έναν μελλοντικό άνθρωπο.
Αν δεν θες το παιδί, γέννησε το και δώσε το για υιοθεσία ή άστο κάπου που μπορεί να υπάρχουν ελπίδες για κάτι καλύτερο. Αλλά προς θεού, μην του στερείς το δικαίωμα της ύπαρξης

Αυτή την επίκληση στο συναίσθημα που κάνετε όλοι οι υπέρ, την έχω βαρεθεί. Με την ίδια λογική είναι φρικτό να σκοτώνεις τα καημένα τα σπερματοζωάρια, μελλοντικοί άνθρωποι είναι, αλλά δεν βλέπω κανέναν να ωρύεται για το αντίστοιχο θέμα (:whatever: ). Το φασολάκι για το οποίο μιλάτε δεν έχει δικαιώματα.

Για 9 μήνες το έμβρυο παρασιτεί εις βάρος της μητέρας (για να μην μιλήσω για τα επόμενα 18 χρόνια): δικό της σώμα, δική της απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ζούμε σε περιοδους κρίσης(οικονομικής-ανθρωπιστικής..
Ε, βέβαια, πέρα από τους διάφορους προσωπικούς λόγους μας κι αυτό είναι ένα πολύ βασικό θέμα, για να μην θέλουμε (κάποιοι/ες από εμάς) να κάνουμε οικογένεια και παιδιά.

Ειδικά σήμερα απορώ ποιός κάθεται και ονειρευεται(και μαλιστα νεος) να κανει παιδιά(εκτός αν έχει μια πολύ σιγουρη δουλειά)...
Η κουμπάρα μου και η αδερφή μου:eek:. Και τι τους έφταιγα κι εγώ η έρμη να με τρέχουν για προετοιμασίες;:eek::P Και τις δύο φορές κατέληξα με υποτασικό σοκ από το τρέξιμο μαζί τους στα μαγαζιά, για να βρουν νυφικό.
Καλό είναι πάντως όποιος/α καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο μεγάλωμα ενός παιδιού να μην προχωρήσει σ' αυτό το εγχείρημα. Υπάρχουν προφυλάξεις εξάλλου. Ως προς την έκτρωση πάντως είμαι καθέτως αντίθετη. Αυτή μπορεί να αποφευχθεί, αν λαμβάνονται μέτρα αντισύλληψης (ταυτόχρονα κι από τον άντρα και τη γυναίκα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Υπάρχουν προφυλάξεις εξάλλου. Ως προς την έκτρωση πάντως είμαι καθέτως αντίθετη. Αυτή μπορεί να αποφευχθεί, αν λαμβάνονται μέτρα αντισύλληψης (ταυτόχρονα κι από τον άντρα και τη γυναίκα).

Οι προφυλάξεις υπάρχουν όντως και είναι πάρα πολλές όπως πχ το προφυλακτικό(που είναι και ασφαλέστερο), τα αντισυλληπτικά χάπια, το spiral κλπ! Ενημέρωση δεν υπάρχει δυστηχώς, ιδίως στην χώρα μας, και αυτή είναι τελικά η πραγματική συμφορά! Νέοι που θέλουν να ωριμάσουν μια ώρα αρχύτερα ενώ δεν έχουν καν ιδέα περι αφροδίσιων νοησημάτων, νεαρά ζευγάρια που ακόμη δεν έχουν μάθει να φορανε προφυλακτικο και απλά κάνουν την δουλειά τους μέχρι να έρθει η εκσπερμάτωση...Κανονικά δεν υπάρχουν δικαιολογίες, αυτό είναι αλήθεια!
Μην είσαι όμως και καθέτως αντίθετη! Μπορεί μια κοπέλα να πάρει προφυλάξεις και όμως να μείνει έγκυος(δεν υπάρχει 100% προφυλαξη), μπορεί μια κοπέλα να πέσει θύμα βιασμού, μπορεί το παιδί να έχει κάποια σπάνια κληρονομική ασθένεια(πχ σύνδρομο down)ή και να προβλέπεται ότι ούτως ή άλλως θα πεθάνει στην γέννα, μπορεί μια ανήλικη(πχ 15χρονη) να μείνει έγκυος απο απερισκεψία ή για άλλον λόγο και να απειλήται η ζωή της απο την εγκυμοσύνη κλπ...Υπάρχουν και πολύ πιο σοβαροί λόγοι για να προχωρήσει μια έγκυος σε κάτι τέτοιο απο το <<ουπς, ένα σπερματοζωάριο! ξέχασα να παρω προφυλάξεις>> αν και δυστηχως τις πιο πολλές φορες έτσι γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Shit happens, ας μην αναλύσουμε τα ατυχήματα που μπορεί να οδηγήσουν σε εγκυμοσύνες ακόμα και με προσοχή και των 2 συντρόφων. Άλλωστε υπάρχει ειδικό θέμα για εκτρώσεις (μία από τις πληγές του Φαραώ εκείνο το θέμα, μην το πειράξετε). Στο θέμα της ενημέρωσης πάντως πάσχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top