Προτείνετε ένα βιβλίο

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Ιρβιν Γιαλομ - Οταν εκλαψε ο Νιτσε

Ο αυστριακος γιατρος Μπροιερ αναλαμβανει να θεραπευσει τον φιλοσοφο Νιτσε ο οποιος ταλαιπωρειται απο χρονιες παθησεις. Αποκλειοντας διαφορες γνωστες μεχρι την εποχη μεθοδους, ο Μπροιερ μετα απο παροτρυνση του Φρουντ ξεκινα ψυχαναλυση που μεχρι τοτε δεν υπηρχε ως εννοια. Στο βιβλιο παρακολουθουμε μεσα απο μια φανταστικη συναντηση των τριων ανθρωπων, τη γεννηση της ψυχαναλυσης, την αναπτυξη θεωριων του Νιτσε, και την πορεια της υγειας του.. :D

δε μου φαινεται πολυ ενδιαφερον ρε συ...
για πες τπτ περισσοτερο!
δλδ γενικα ενα ολοκληρο βιβλιο, μονο 3 ατομα αναφερει? εχει μηνυμα? τι σου αρεσε πιο πολυ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ο μαγικός κύκλος τελικά δνε μου άρεσε:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Έχω ακόμα να προτείνω ένα βιβλίο το οποίο διάβασα πρίν το βιβλίο της Ρέας Γαλανάκη, αυτό το καλοκαίρι. Πρόκειται για το λάθος του Αντώνη Σαμαράκη. (Εξηκοστή έκδοση παρακαλώ) Δυνατό βιβλίο με εκπλήξεις και ανατροπές σε καθυλώνει και αυτό. Η γλώσσα του Σαμαράκη είναι όμορφη χάρη και στην απλότητά της και απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες και κατηγορίες αναγνωστών. Όσοι αγαπούν το διάβασμα θα εκτιμήσουν το έργο που έχει αποσπάσει βραβείο και έχει μεταφραστεί και σε χώρες του εξωτερικού. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aria

Νεοφερμένος

Η Aria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ο Κολοσσός του Μαρουσίου - Henry Miller
On The Road - Jack Kerouak
Γράμματα στην 'Άννα - Άννα Σικελιανού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Giovanna εννοεις οτι το διαβαζεις και δε σου φαινεται ενδιαφερον η οτι ετσι οπως εγραψα την περιληψη δε σου κανει κλικ? Περιμενω απαντηση για να προωθησω καταλληλα το προιον :hehe:
(Δεν αναφερει μονο αυτους τους 3 παντως, σε καποια δοση κανει κοιλια με τις πολλες φιλοσοφιες αλλα εγω το ρουφηξα κανονικα..Αν σου αρεσουν τα φιλοσοφικοιατρικοπεριεργα θα σ'αρεσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Troll:
Πρίν λίγες μέρες τελείωσα το βιβλίο της Ρέας Γαλανάκη Αμίλητα βαθιά νερά (Η απαγωγή της Τασούλας). Τελικά ήταν ωραιότερο απ' ότι νόμιζα. Κάνει λόγο για μια απαγωγή κοπέλας στη Κρήτη του 1950 και τις μεγάλες αναταραχές και διαμάχες που προκάλεσε αυτή η ενέργεια στη τοπική και όχι μόνο κοινωνία. Δεν είναι απλά ένα μελόδραμα από τα συνηθισμένα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Εμένα τουλάχιστον η ιστορία με τράβηξε αρκετά ώστε να το τελειώσω σε λίγες ημέρες.

Αν σου αρέσει η Γαλανάκη θα ξετρελαθείς με τον "Αιώνα των Λαβυρίνθων" και φυσικά το μνημειώδες "Ο βίος του Ισμαήλ Φερίκ Πασά"

Έχουμε και λέμε.....
1) Ο επίμονος κηπουρός, Τζόν Λε Καρέ (στο οποίο βασίστηκε η ομώνυμη υπέροχη ταινία)
2) Κάτω από το δέρμα, Μισέλ Φέιμπερ
3) Ο κόκκινος δράκος, Τόμας Χάρις
4) Το άρωμα, Πατρίκ Ζίσκιντ (παλιό αλλά το διάβασα με την αφορμή της ταινίας που θα έρθει στους κινηματογράφους φέτος το χειμώνα)

Τα προτείνω όλα μαζί γιατί συνήθως διβάζω 2-3 μαζί!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Έχω εδώ και αρκετές μέρες στα χέρια μου τον 7ο τόμο του Μαύρου Πύργου.Εκπληκτικό βιβλίο/το καλύτερο της σειράς για μένα.Εξαιρετικά καλογραμμένο,συγκηνητικό.

Απομένουν ακόμα γύρω στις 150 σελίδες για να το τελειώσω.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μόλις τελείωσα τον τελευταίο τόμο του Μαύρου Πύργου.Για μένα είναι το καλύτερο της σειράς και κοντά βρίσκεται το Ο Μάγος και η Γυάλινη σφαίρα (έχουν και τα 2 κάτι κοινό...)

Πολύ συγκηνητικό βιβλίο,δημιουργεί τεράστια αγωνία.Ο King σε πολύ μεγάλες φόρμες.

Με ενθουσίασε το τέλος του-ήταν κάτι που δεν περίμενα και με συγκήνισε...

Για μένα κατάφερε να είναι ένας από τους καλύτερους συγγραφείς όλων των εποχών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
1984 - George Orwell

Τρομερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εγώ προτείνω το βιβλίο του Michael Crichton "The state of fear" (Στα ελληνικά κυκλοφορεί ως "το κράτος του φόβου" από τις εκδόσεις Bell). Πρόκειται για ένα βιβλίο περιπέτειας που αναφέρεται στο πρόβλημα της παγκόσμιας υπερθέρμανσης και την "πολιτικοποιημένη" επιστήμη.

Από το οπισθόφυλλο

[FONT=helvetica,]"Why Politicized Science is Dangerous
(Excerpted from State of Fear)" (Από το επίσημο site του Michael Crichton)[/FONT]
[FONT=helvetica,]

Είναι πραγματικά καθηλωτικό.

Του Dan Brown έχω διαβάσει τον κώδικα το οποίο μου άρεσε, το "illuminati" το οποίο δε με ενθουσιάσε και το ψηφιακό οχυρό, του οποίου μόλις διάβασα το τέλος ήθελα να το πετάξω από το παράθυρο (δεν το έκανα γιατί φοβήθηκα μην πέσει σε κανένα κεφάλι :P[/FONT][FONT=helvetica,]:P)[/FONT][FONT=helvetica,].
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Το ψηφιακό οχυρό γιατί δεν σου άρεσε? Εντάξει δεν είπαμε να το λατρέψεις αλλά δεν ήταν και τόσο χάλια - τουλάχιστον με τα δικά μου δεδομένα πάντα! Ίσως εγώ επειδή το διάβασα στα αγγλικά να μου φαίνεται η πραγματική του αξία, ίσως δηλαδή έχασε κάτι από την μετάφραση αλλά και πάλι δεν ξέρω...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
η πραγματική αξία του ψηφιακού οχυρού είναι κάτι παραπάνω από καμία:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί το βιβλίο είναι χάλια...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
προβλέψιμο κάργα.
τουλάχιστον με μια αντίστοιχη κατασκοπική ταινία, έχεις και εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Και βασικά αυτό που γίνεται στο τέλος απλά δε στέκει. Όποιος ξέρει τα στοιχειώδη απο κρυπτογραφία μπορεί να σε διαβεβαιώσει
πως κωδικός ενός ψηφίου στη κρυπτογραφία απλά δεν υφίσταται γιατί δεν παρέχει απολύτως καμμία ασφάλεια, ανεξάρτητα από το πρωτόκολλο κρυπτογράφησης, αφού σπάει πάαααααααααααρα πολύ γρήγορα με μια brute-force attack
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αποφασίστε επιτέλους με αυτο το βιβλίο... (Ψηφιακό οχυρό :P)
Πιο αμφιλεγόμενο βιβλίο δεν έχω ξαναδει εδώ μέσα....
Μια το ξεκινάω και μια το σταματαω.....

ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ???????? :P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Αποφασίστε επιτέλους με αυτο το βιβλίο... (Ψηφιακό οχυρό :P)
Πιο αμφιλεγόμενο βιβλίο δεν έχω ξαναδει εδώ μέσα....
Μια το ξεκινάω και μια το σταματαω.....

ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ Η ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΑ???????? :P:P:P:P

Αν σου αρέσει η πλοκή γιατί να μην το τελειώσεις; Το αν σε κάποιους μπορεί να μην άρεσε είναι εντελώς υποκειμενικό, όπως για οποιοδήποτε βιβλίο. Προσωπικά το διάβασα, όπως και όλα τα βιβλία του Brown για να περάσω μερικές ευχάριστες ώρες. Δε θεωρώ ότι ο εν λόγω συγγραφέας έχει τη μέγιστη λογοτεχνική αξία, αλλά όταν θέλεις να διαβάσεις κάτι ελαφρύ χωρίς να εμβαθύνεις ιδιαίτερα είναι μια χαρά, όπως όλα τα συνωμοσιολογικά βιβλία που έχουν γίνει της μόδας μετά τον Κώδικα Da Vinci.

Με σειρά κατάταξης από το καλύτερο στο χειρότερο θα ταξινομούσα τα βιβλία του Brown ως εξής:
1. Illuminati
2. Κώδικας Da Vinci
3. Ψηφιακό οχυρό
4. Αρκτικός κύκλος (απαράδεκτο!!!!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αυτό το καιρό ο πατέρας μου διαβάζει τη βιογραφία του Ρασπούτιν, από τον Εντγκαρντ Ραντζίνσκι. (700 σελίδες) Εκπληκτικό βιβλίο το οποίο λογικά θα πιάσω στα χέρια μου μόλις το τελειώσει ο πατέρας μου. Περιγράφει λεπτομέρειες για τη ζωή του πιο αινιγματικού ίσως ανθρώπου όλων των εποχών για τη Ρωσία. Ίντριγκες, πλοκή, δολοφονίες, εξουσία,ρομάντζα και άλλα πολλά στα οποία ο Ρασπούτιν ήταν άμεσα ή έμεσα αναμεμιγμένος. Σας το προτείνω με τα χίλια. Οι 700 σελίδες δεν είναι ουσιαστικό εμπόδιο, δεδομένου ότι το έργο σε σπρώχνει να το διαβάσεις μόνο και μόνο για να δείς τί γίνεται παρακάτω. Η καλύτερη και πληρέστερη βιογραφία που έχει γραφτεί ποτέ (σύμφωνα με κριτικούς) για αυτόν τον αινιγματικό άνθρωπο που έζησε στη Τσαρική Ρωσία και π΄΄εθανε λίγο πρίν την Οκτωβριανή επανάσταση του 1917. Αγοράστε το. Ακριβούτσικο αλλά αξίζει. :)

-Σε όλα τα καλά βιβλιοπωλεία. Τιμή 25 ευρώ περίπου. (Αν θυμάμαι καλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aria

Νεοφερμένος

Η Aria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ένα πολύ καλό βιβλίο από τη σειρά των "Μυστικών" βιβλίων
του Ιωάννη Γιαννόπουλου- εκδόσεις Έσοπτρον-είναι:

Η Μυστική Ακρόπολη- Η άγνωστη πλευρά του Ιερού βράχου
των Αθηνών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μου αρεσε "Οι παραχαρακτες της ευτυχιας" της Ευας Ομηρολη.
Στην παραλια περασα καλα διαβαζωντας "Επιμονος κηπουρος" του John le Carre.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amelie

Νεοφερμένος

Η Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Προτίνω τα
Ο πίνακας της Φλάνδρας και Η βασίλισα του Νότου του Ρεβέρτε...
Καταπληκτικά βιβλία και τα δύο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top