Μονογαμία Vs Πολυγαμία

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω τιποτα απο αυτα που γραφει η Μαρινα289.

Αγαπητη Μαρινα....
Απορω ειλικρινα πως ειναι δυνατον εαν σε ενδιαφερει καποιος πραγματικα σαν ανθρωπος και εχεις σχεση κανονικη μαζι του, να τον αφηνεις να κανει σεξ με αλλες. Αυτος ο ανθρωπος δεν ειναι ατομο εμπιστοσυνης για τιποτα. Τι σοι σχεση ειναι αυτη? Εαν αυτον τον ανθρωπο τον κρατησεις για κανονικη σχεση και καποτε τον παντρευτεις θα σε κανει συνεχεια ρεζιλι και θα σου καταστρεψει τη ζωη. Πως μπορει εναν αντρα που σε απατα με αλλες , να τον σεβεσαι? Να εισαι συντροφος σου , να τον υποστηριζεις? Να του δινεις σημασια ? Δεν σε αηδιαζει η συμπεριφορα σου?

Τα εχεις μπερδεψει μαλλον. Αλλο να μας πεις πως δεν σε ενδιαφερει καποιος και τον εχεις να παιζει με διαφορες. Και κανεις και εσυ το ιδιο με αλλους. Και αλλο να μας λες οτι αγαπας καποιον που δεν σε σεβεται καθολου και σε προσβαλλει συνεχεια πηγαινοντας με αλλες, γιατι προφανως δεν την βρισκει αρκετα μαζι σου. Αλλιως γλυκεια μου δεν θα πηγαινε με αλλες. Μαλλον δεν εχεις τουπε σαν γυναικα και δεν μετρας. Γιατι εαν ηξερες την αξια σου και εαν ησουν Γυναικαρα τοτε δεν θα σηκωνες μαλακιες απο κανενα αρσενικο.


Απο εκει και περα οσες θελουν να εχουν ελευθερη σχεση και να βγαζουν τα ματια τους , καλα κανουν . Αλλα οχι να νομιζουν και να παραμυθιαζουν τον εαυτο τους οτι εχουν κανονικη σχεση. Αυτη ειναι μεγαλη υποκρισια. Και εγω μπορει να ειμαι με καποιον για ενα διαστημα για το σεξ. Δεν σημαινει ομως οτι καθομαι και ασχολουμαι μαζι του παραπανω για να χανω το χρονο μου ασκοπα. Αυτος ειναι αντρας για πηδημα μονο. "Αρσενικο πουτανακι"
Κατ΄αρχας επετρεψε μου,εκφραζοντας την αποψη μου ,που συμφωνει πανω κατω με της Μαρινας ,να σου επισημανω το εξης :''Απορεις πως εναν ανθρωπο που αγαπας ειναι δυνατον να τον αφηνεις να πηγαινει με αλλες''.Μαθε λοιπον κυρια μου οτι σε μια πραγματικη σχεση αγαπης οι συντροφοι αγαπουν ,σεβονται,υπολογιζουν την προσωπικοτητα του ανθρωπου που εχουν διπλα τους ,τον θελουν ευτυχισμενο ...Δεν ειναι σκυλακι ο συντροφος τους για να τον αφηνουν ή να μην τον αφηνουν..ουτε κτημα τους ...Απο τον βερμπαλισμο σου και μονο φαινεται οτι αυτο το επιπεδο αγαπης δεν το εχεις βιωσει...χρειαζεται μεγαλη ζυμωση,χημεια ,ανιδιοτελεια,απογυμνωση απο καθε εγωισμο στη σχεση οπου το μονο που σε ενδειαφερει ειναι να αγ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Η κοπέλα είπε απλά οτι μπορεί να έχει εκείνη όταν δεν έχει σχέση μια ξεπέτα ας το πούμε έτσι για να συνεννοηθούμε αλλά δεν μπορεί να δεχτεί οτι τον άνθρωπο που αγαπά και λέει κι εκείνος οτι την αγαπά θα θέλει να τον δει να πάει με άλλη...αλήθεια γιατί; Οι πολυγαμικοί άνθρωποι για ποιο λόγο αλήθεια μπαίνετε σε σχέσεις; Θα ήθελα κάποιος να μου το εξηγήσει. Δεν μπορούν να συνδυαστούν όλες οι ανάγκες σας από έναν άνθρωπο; Και σεξ και αγάπη και συντροφικότητα και παρεούλα κι απ' όλα; Αλλού τρως, αλλού πίνεις, αλλού πας και το δίνεις έχουμε καταντήσει τη σημερινή κοινωνία. Και όλως περιέργως αυτές οι απόψεις πάντα προέρχονται από φεμινίστριες που έχουν χάσει το μπούσουλα στην προσπάθειά τους να μοιάσουν στους άντρες, να είναι ίδιες ρε παιδί μου, όμοιες. Είναι πολύ "in" αλήθεια να πηγαίνεις με όποιον θέλεις, να μην σκέφτεσαι τα συναισθήματα κανενός παρά μόνο την καλοπέρασή σου. Λυπάμαι πραγματικά αυτούς τους ανθρώπους που δε θα νιώσουν ποτέ αυτή τη μοναδική αγάπη που είναι ΑΦΟΣΙΩΣΗ σε έναν μόνο άνθρωπο, να δώσεις εκεί τη ζωή σου, το είναι σου, την ψυχή σου. Λυπάμαι που μόνες μας βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας. Κι όλα αυτά στο όνομα της ειλικρίνειας: "θα κάνω σεξ με άλλον, στο λέω κι αμαρτίαν ουκ έχω". Κούνια που μας κούναγε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω τιποτα απο αυτα που γραφει η Μαρινα289.

Αγαπητη Μαρινα....
Απορω ειλικρινα πως ειναι δυνατον εαν σε ενδιαφερει καποιος πραγματικα σαν ανθρωπος και εχεις σχεση κανονικη μαζι του, να τον αφηνεις να κανει σεξ με αλλες. Αυτος ο ανθρωπος δεν ειναι ατομο εμπιστοσυνης για τιποτα. Τι σοι σχεση ειναι αυτη? Εαν αυτον τον ανθρωπο τον κρατησεις για κανονικη σχεση και καποτε τον παντρευτεις θα σε κανει συνεχεια ρεζιλι και θα σου καταστρεψει τη ζωη. Πως μπορει εναν αντρα που σε απατα με αλλες , να τον σεβεσαι? Να εισαι συντροφος σου , να τον υποστηριζεις? Να του δινεις σημασια ? Δεν σε αηδιαζει η συμπεριφορα σου?

Τα εχεις μπερδεψει μαλλον. Αλλο να μας πεις πως δεν σε ενδιαφερει καποιος και τον εχεις να παιζει με διαφορες. Και κανεις και εσυ το ιδιο με αλλους. Και αλλο να μας λες οτι αγαπας καποιον που δεν σε σεβεται καθολου και σε προσβαλλει συνεχεια πηγαινοντας με αλλες, γιατι προφανως δεν την βρισκει αρκετα μαζι σου. Αλλιως γλυκεια μου δεν θα πηγαινε με αλλες. Μαλλον δεν εχεις τουπε σαν γυναικα και δεν μετρας. Γιατι εαν ηξερες την αξια σου και εαν ησουν Γυναικαρα τοτε δεν θα σηκωνες μαλακιες απο κανενα αρσενικο.

Εαν μια γυναικα εχει σχεση με καποιον και τον αγαπα δεν ειναι δυνατον να την προδιδει με διαφορες. Ειναι τρελο να το δεχεται αυτο μια ωριμη γυναικα. Δεν ειναι kinky αυτο. Ειναι βλακεια και χαμηλη αυτοεκτιμηση. Καθαρη απαντηση υποτακτικης γυναικας που δεν ξερει πως ειναι οι κανονικες σχεσεις. Οταν αποκτησεις σχεση κανονικη και ο αντρας θα σε σεβεται και θα σε αγαπα αληθινα, τοτε θα αναιρεσεις ολα αυτα. Θα χαιρεσαι που θα εχεις βρει καποιον να σε εκτιμα.

Απο εκει και περα οσες θελουν να εχουν ελευθερη σχεση και να βγαζουν τα ματια τους , καλα κανουν . Αλλα οχι να νομιζουν και να παραμυθιαζουν τον εαυτο τους οτι εχουν κανονικη σχεση. Αυτη ειναι μεγαλη υποκρισια. Και εγω μπορει να ειμαι με καποιον για ενα διαστημα για το σεξ. Δεν σημαινει ομως οτι καθομαι και ασχολουμαι μαζι του παραπανω για να χανω το χρονο μου ασκοπα. Αυτος ειναι αντρας για πηδημα μονο. "Αρσενικο πουτανακι"
Ανηκει σε αυτην την κατηγορια. Δεν ειναι ο αντρας που θα του εμπιστευτεις την καρδια σου. Ουτε τα εσωψυχα σου. Ειναι ενας αντρας που παιζει και οπως αυτος χρησιμοποιει τις γυναικες, ετσι και οι γυναικες τον χρησιμοποιουν . Μπορει να εχει μεγαλο καβλι, μπορει να εχει μεγαλο πορτοφολι , μπορει απλα να εχει καλη χημεια. Ομως δεν ειναι το αγορι σας.....Δεν θα διστασει στιγμη να σας πουλησει στεγνα για την επομενη γκομενα που θα του τον σηκωσει. Οποτε καλο ειναι να ψαχνετε παραλληλα να βρειτε καποιον για σχεση, ο οποιος να αξιζει την εμπιστοσυνη σας και το κορμι σας μαζι. Αλλιως διαχωρειστε το σωμα απο την ψυχη σας. Γεμιστε το σωμα σας με καλο σεξ και το πνευμα σας με οτιδηποτε αλλο αξιζει σε αυτην την γη.....
Εκπλησσομαι με τις αποψεις σου...
Καταρχην αυτο το ''να τον αφηνεις να κανει σεξ με αλλες'' τι ειναι ο συντροφος κυρια μου ; και ισχυριζεσαι οτι αγαπας κι ολας,σκυλακι ή υποχειριο σου σε μια σχεση ,για να τον αφηνεις ;Ετσι εννοεις τις σχεσεις αγαπης ;
Μαθε λοιπον ,οτι οι σχεσεις στις οποιες αναφερεται (υποθετω) η Μαρινα ,και σιγουρα εγω αφορουν ενα ανωτερο επιπεδο επικοινωνιας στη σχεση,ωριμοτητας ,ανιδιοτελους και απλης αγαπης που προερχεται μεσα απο μια μακροχρονια ζυμωση ,χημεια δυο ανθρωπων που σεβονται και αγαπουν τον συντροφο τους κατα τετοιο τροπο ωστε το κυριο μελημα τους ειναι η ευτυχια του αλλου και ο σεβασμος της ελευθερης προσωπικοτητας του....Αυτο ειναι θεμελιος λιθος καθε σοβαρης ,στεραιης σχεσης με μακροχρονια προοπτικη.Νοοτροπιες τυπου αφηνω- δεν αφηνω,απατω (απο τι αραγε), προδιδω (τι προδιδω) παραπεμπουν ισα ισα σε υποτακτικες σχεσεις και νοοτροπιες που οδηγουν σε συμπεριφορες χαμηλης αυτοεκτιμησης και τιναζουν γαμους και σχεσεις στον αερα....γιατι δεν βλεπεις τον αλλο συντροφο αλλα κτημα σου...
Οι ελευθερες σχεσεις ειναι ενα αλλο ξεχωριστο κεφαλαιο...Συμφωνεις δεν συμφωνεις ,υπαρχουν ανθρωποι που τις επιλεγουν σε καποια δεδομενη φαση της ζωης τους .Προσωπικα ουτε εγω θα τις επελεγα...Οι χαρακτηρισμοι ομως "'αρσενικο πουτανακι'' δεν νομιζω οτι οφελουν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η κοπέλα είπε απλά οτι μπορεί να έχει εκείνη όταν δεν έχει σχέση μια ξεπέτα ας το πούμε έτσι για να συνεννοηθούμε αλλά δεν μπορεί να δεχτεί οτι τον άνθρωπο που αγαπά και λέει κι εκείνος οτι την αγαπά θα θέλει να τον δει να πάει με άλλη...αλήθεια γιατί; Οι πολυγαμικοί άνθρωποι για ποιο λόγο αλήθεια μπαίνετε σε σχέσεις; Θα ήθελα κάποιος να μου το εξηγήσει. Δεν μπορούν να συνδυαστούν όλες οι ανάγκες σας από έναν άνθρωπο; Και σεξ και αγάπη και συντροφικότητα και παρεούλα κι απ' όλα; Αλλού τρως, αλλού πίνεις, αλλού πας και το δίνεις έχουμε καταντήσει τη σημερινή κοινωνία. Και όλως περιέργως αυτές οι απόψεις πάντα προέρχονται από φεμινίστριες που έχουν χάσει το μπούσουλα στην προσπάθειά τους να μοιάσουν στους άντρες, να είναι ίδιες ρε παιδί μου, όμοιες. Είναι πολύ "in" αλήθεια να πηγαίνεις με όποιον θέλεις, να μην σκέφτεσαι τα συναισθήματα κανενός παρά μόνο την καλοπέρασή σου. Λυπάμαι πραγματικά αυτούς τους ανθρώπους που δε θα νιώσουν ποτέ αυτή τη μοναδική αγάπη που είναι ΑΦΟΣΙΩΣΗ σε έναν μόνο άνθρωπο, να δώσεις εκεί τη ζωή σου, το είναι σου, την ψυχή σου. Λυπάμαι που μόνες μας βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας. Κι όλα αυτά στο όνομα της ειλικρίνειας: "θα κάνω σεξ με άλλον, στο λέω κι αμαρτίαν ουκ έχω". Κούνια που μας κούναγε....
Κι εγώ λυπάμαι τους ανθρώπους που αδυνατούν να δουν πέρα από τη μύτη τους και τις απόψεις τους και καταδικάζουν οτιδήποτε δεν καταλαβαίνουν.
Γενικεύσεις μπορούμε να κάνουμε όλοι. Κι εγώ μπορώ να πω ότι όσοι είναι υπέρ της μονογαμίας είναι υποκριτές, διότι μιλούν για "πειρασμούς" στους οποίους αντιστέκονται, που σημαίνει ότι η επιθυμία υπάρχει, άρα να το βράσω το ότι δεν γίνεται πράξη. Από τη στιγμή που υπάρχει η επιθυμία, το αν θα γίνει πράξη δεν καταλαβαίνω τι αλλάζει. Ίσα ίσα που εξιδανικεύεται κιόλας ο ...πειρασμός.
Επίσης, δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς έγκειται η "κούνια που μας κούναγε". Προφανώς αν είμαι με έναν μονογαμικό άνθρωπο, δεν θα πάω να κάνω τα δικά μου επειδή δεν συμφωνεί με τις απόψεις μου και θα του το πω μετά ώστε να νομίζω ότι είμαι καλυμμένη. Θα το πάρω απόφαση ότι αν θέλω σχέση μαζί του, αυτοί είναι οι όροι του και αν αποφασίσω ότι τα πλεονεκτήματα outweigh τα μειονεκτήματα, θα μείνω σε αυτή τηρώντας τους όρους της (μονογαμία). Όπως και κάνω άλλωστε τον τελευταίο μισό χρόνο. Η πολυγαμικότητα αν δεν είναι κάτι στο οποίο συμφωνούν και οι δύο ανεπηρέαστα (όχι επειδή ο ένας πίεσε τον άλλο), τότε δεν έχει νόημα και γίνεται βραχνάς που κατατρώει τη σχέση.
Επίσης, ακόμη και όταν ήμουν σε σχέση στην οποία επιτρεπόταν να πάει ο καθένας μας με άλλους, κανείς εκ των δυό μας δεν έκανε τελικά τίποτα πέρα από μερικά αθώα φλέρτ που ποτέ δεν έγιναν πράξη. Ωστόσο η ελευθερία που υπήρχε, το ότι κανείς δεν προσπαθούσε να κάνει κτήμα του τον άλλο και να τον περιορίσει, μας έφερε πολύ πιο κοντά και την επικοινωνία που είχαμε δεν την έχω ξαναβρει έκτοτε. Και τελικά όταν ερωτεύτηκα άλλον (και δεν ήταν απλά σεξουαλικός πόθος), χώρισα σχεδόν αμέσως, πράγμα που αμφιβάλλω αν θα έκανε ο μέσος μονογαμικός άνθρωπος, που συνήθως μένει στους τύπους και όχι στην ουσία ("αφού δεν έκανα τίποτα μαζί του, άρα δεν υπάρχει λόγος να χωρίσω").
Αυτό που οι περισσότεροι μονογαμικοί αγνοείτε, είναι ότι όλα βρίσκονται στο μυαλό. Από τη στιγμή που ο σύντροφος σας έχει την επιθυμία να κάνει σεξ με άλλη, αυτό που φοβάστε έχει ήδη γίνει, και λόγω του μοντέλου σχέσης που ακολουθείτε, δεν θα το μάθετε και ποτέ. Το αν όντως θα το κάνει, δεν αλλάζει απολύτως τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η κοπέλα είπε απλά οτι μπορεί να έχει εκείνη όταν δεν έχει σχέση μια ξεπέτα ας το πούμε έτσι για να συνεννοηθούμε αλλά δεν μπορεί να δεχτεί οτι τον άνθρωπο που αγαπά και λέει κι εκείνος οτι την αγαπά θα θέλει να τον δει να πάει με άλλη...αλήθεια γιατί; Οι πολυγαμικοί άνθρωποι για ποιο λόγο αλήθεια μπαίνετε σε σχέσεις; Θα ήθελα κάποιος να μου το εξηγήσει. Δεν μπορούν να συνδυαστούν όλες οι ανάγκες σας από έναν άνθρωπο; Και σεξ και αγάπη και συντροφικότητα και παρεούλα κι απ' όλα; Αλλού τρως, αλλού πίνεις, αλλού πας και το δίνεις έχουμε καταντήσει τη σημερινή κοινωνία. Και όλως περιέργως αυτές οι απόψεις πάντα προέρχονται από φεμινίστριες που έχουν χάσει το μπούσουλα στην προσπάθειά τους να μοιάσουν στους άντρες, να είναι ίδιες ρε παιδί μου, όμοιες. Είναι πολύ "in" αλήθεια να πηγαίνεις με όποιον θέλεις, να μην σκέφτεσαι τα συναισθήματα κανενός παρά μόνο την καλοπέρασή σου. Λυπάμαι πραγματικά αυτούς τους ανθρώπους που δε θα νιώσουν ποτέ αυτή τη μοναδική αγάπη που είναι ΑΦΟΣΙΩΣΗ σε έναν μόνο άνθρωπο, να δώσεις εκεί τη ζωή σου, το είναι σου, την ψυχή σου. Λυπάμαι που μόνες μας βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας. Κι όλα αυτά στο όνομα της ειλικρίνειας: "θα κάνω σεξ με άλλον, στο λέω κι αμαρτίαν ουκ έχω". Κούνια που μας κούναγε....

Πολύ αμφιβάλλω αν εννοεί αυτό που εννοείς εσύ και όπως το εννοείς, για να μην πω ότι είμαι σίγουρος. Βέβαια στο matrix δεν βγάζεις άκρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ειναι δυσκολο να εχεις ταυτοχρονα ουσιαστικη ερωτικη σχεση με πανω απο 1 ατομο. απλα δεν υπαρχει ο χρονος ακομα εκτος κ αν δεν κανεις τπτ αλλο στη ζωη σου. ο ανθρωπος θελει χρονο και αγαπη. ζεστασια κ σταθεροτητα για να ανθισει και να νιωσει ολα τα καλα που προσφερει η αγαπη, ο ερωτας. υπομονη κ εμπιστοσυνη (=κ αλλος χρονος)
οκ μερικες φορες το σωμα εχει τις κ@$%λες του. παρ ολα αυτα στο μεγαλυτερο κομματι της ζωης του πιστευω οτι ο ανθρωπος θα ηθελε να νιωσει κατι βαθυτερο.

τωρα όσον αφορα στις σχεσεις οπου κ οι δυο θελουν την ελευθερια τους αλλα περνουν κ καλα μαζί, it s ok. αλλά πραγματικοί σύντροφοι δεν ειναι. μπορεί να γίνουν μεσα στις περιστάσεις έπειτα, αλλά αυτό είναι το ταξίδι , όχι ο προορισμός. και δεν πιστεύω ότι ένας ανθρωπος μπορει να έιναι ολοκληρωμενος μονο με αυτό. στα χερια του συντορφου σου, είσαι σαν ενα μικρό μωρο. νιωθεις ότι αφηνεις στα χερια του ενα κομματι σου, ότι δινεις ενα κομματι σου ξεχωριστό. (τουλαχιστον εγω ετσι νιωθω, λολ). ποσα κομματια ξεχωριστα μπορείς να δωσεις ταυτοχρονα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Η κοπέλα είπε απλά οτι μπορεί να έχει εκείνη όταν δεν έχει σχέση μια ξεπέτα ας το πούμε έτσι για να συνεννοηθούμε αλλά δεν μπορεί να δεχτεί οτι τον άνθρωπο που αγαπά και λέει κι εκείνος οτι την αγαπά θα θέλει να τον δει να πάει με άλλη...αλήθεια γιατί; Οι πολυγαμικοί άνθρωποι για ποιο λόγο αλήθεια μπαίνετε σε σχέσεις; Θα ήθελα κάποιος να μου το εξηγήσει. Δεν μπορούν να συνδυαστούν όλες οι ανάγκες σας από έναν άνθρωπο; Και σεξ και αγάπη και συντροφικότητα και παρεούλα κι απ' όλα; Αλλού τρως, αλλού πίνεις, αλλού πας και το δίνεις έχουμε καταντήσει τη σημερινή κοινωνία. Και όλως περιέργως αυτές οι απόψεις πάντα προέρχονται από φεμινίστριες που έχουν χάσει το μπούσουλα στην προσπάθειά τους να μοιάσουν στους άντρες, να είναι ίδιες ρε παιδί μου, όμοιες. Είναι πολύ "in" αλήθεια να πηγαίνεις με όποιον θέλεις, να μην σκέφτεσαι τα συναισθήματα κανενός παρά μόνο την καλοπέρασή σου. Λυπάμαι πραγματικά αυτούς τους ανθρώπους που δε θα νιώσουν ποτέ αυτή τη μοναδική αγάπη που είναι ΑΦΟΣΙΩΣΗ σε έναν μόνο άνθρωπο, να δώσεις εκεί τη ζωή σου, το είναι σου, την ψυχή σου. Λυπάμαι που μόνες μας βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας. Κι όλα αυτά στο όνομα της ειλικρίνειας: "θα κάνω σεξ με άλλον, στο λέω κι αμαρτίαν ουκ έχω". Κούνια που μας κούναγε....
Εγω ,για να μην παρεξηγηθω ,αναφερομαι σε μονογαμικες σχεσεις ,στο απολυτο επιπεδο σεβασμου της ελευθεριας της προσωπικοτητας και της ιδιοτικοτητας των συντροφων που ειναι conditio sine qua non της απλης ,υγειους ωριμης αγαπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Αγαπητε subject to change.....

1)τις συμβουλες αυτες θα δινεις αυριο στην κορη σου?
Να εχει σχεση με εναν αντρα που θα της λεει πως πηδιεται με διαφορες και μετα θα το συζητανε?

Δεν ειναι αυτο σχεση κατανοησης απο την πλευρα της Μαρινας. Ειναι καθαρη εκμεταλλευση. Απλα η κοπελα δεν το εχει καταλαβει. Μια φιλης θα της το ελεγε ευθεως. "Παρατα αμεσως τον ηλιθιο που εχεις μπλεξει! Απορω που καθεσαι απο πανω και του κανεις και δωρεαν ψυχαναλυση. Ασχολησου με καποιον αλλο που θα αξιζει την προσοχη σου."
Και μια αλλη απορια.
2) Εσυ δηλαδη αγαπητε subject to change θα ηθελες μια κοπελα που ειχες μαζι της σχεση σοβαρη, να πηγαινει και με αλλους αντρες και μετα θα ειχες την ψυχραιμια με θετικη διαθεση θα αναλυατε ποσο μεγαλο τον ειχε ο αλλος και τι της εκανε στο κρεβατι?
Εαν ηταν αντρας που τα ελεγε αυτα θα τον λεγατε Μ......

Ειλικρινα πιστευω πως η κοπελα αυτη περναει μια φαση ανοησιας και οχι ελευθεριας γιατι βασανιζεται με τις βλακειες που της λεει ο αλλος. Δεν ξερω εαν ηδονιζεται και την βρισκει ετσι. Κανει κακο στον εαυτο της παντως. Ελπιζω να τον παρατησει το γρηγοροτερο δυνατο και να βρει καποιον αλλο να παιξει. Εγω σαν φιλη της αυτο θα της ελεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Αγαπητε subject to change.....
2) Εσυ δηλαδη αγαπητε subject to change θα ηθελες μια κοπελα που ειχες μαζι της σχεση σοβαρη, να πηγαινει και με αλλους αντρες και μετα θα ειχες την ψυχραιμια με θετικη διαθεση θα αναλυατε ποσο μεγαλο τον ειχε ο αλλος και τι της εκανε στο κρεβατι?
Εαν ηταν αντρας που τα ελεγε αυτα θα τον λεγατε Μ......

συμφωνώ , ο subject to change σκέφτεται πολύ στενόμυαλα βάσει του φύλου του
ας ήταν γυναίκα και θα βλέπαμε αν θα έλεγε τα ίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αγαπητε subject to change.....

1)τις συμβουλες αυτες θα δινεις αυριο στην κορη σου?
Να εχει σχεση με εναν αντρα που θα της λεει πως πηδιεται με διαφορες και μετα θα το συζητανε?

Δεν ειναι αυτο σχεση κατανοησης απο την πλευρα της Μαρινας. Ειναι καθαρη εκμεταλλευση. Απλα η κοπελα δεν το εχει καταλαβει. Μια φιλης θα της το ελεγε ευθεως. "Παρατα αμεσως τον ηλιθιο που εχεις μπλεξει! Απορω που καθεσαι απο πανω και του κανεις και δωρεαν ψυχαναλυση. Ασχολησου με καποιον αλλο που θα αξιζει την προσοχη σου."
Και μια αλλη απορια.
2) Εσυ δηλαδη αγαπητε subject to change θα ηθελες μια κοπελα που ειχες μαζι της σχεση σοβαρη, να πηγαινει και με αλλους αντρες και μετα θα ειχες την ψυχραιμια με θετικη διαθεση θα αναλυατε ποσο μεγαλο τον ειχε ο αλλος και τι της εκανε στο κρεβατι?
Εαν ηταν αντρας που τα ελεγε αυτα θα τον λεγατε Μ......

Ειλικρινα πιστευω πως η κοπελα αυτη περναει μια φαση ανοησιας και οχι ελευθεριας γιατι βασανιζεται με τις βλακειες που της λεει ο αλλος. Δεν ξερω εαν ηδονιζεται και την βρισκει ετσι. Κανει κακο στον εαυτο της παντως. Ελπιζω να τον παρατησει το γρηγοροτερο δυνατο και να βρει καποιον αλλο να παιξει. Εγω σαν φιλη της αυτο θα της ελεγα.

'Αρα συμπέρασμα : Να πάψει να δέχεται να την κοροιδεύουν και να αρχίσει να κοροιδεύει εκείνη ; Πρέπει οπωσδήποτε ο ένας από τους δυο να κοροιδεύει δηλαδή, το'χουμε κάνει τάμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
συμφωνώ , ο subject to change σκέφτεται πολύ στενόμυαλα βάσει του φύλου του
ας ήταν γυναίκα και θα βλέπαμε αν θα έλεγε τα ίδια
Πειράζει που ψόφησα στο γέλιο; :P

Επί του θέματος αν το έχουν αποφασίσει και οι 2 εμένα δε με χαλάει.
Αρκεί να έχουν και οι 2 την ίδια άποψη. (όπως και με το θέμα της φιλίας, χα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ειναι δυσκολο να εχεις ταυτοχρονα ουσιαστικη ερωτικη σχεση με πανω απο 1 ατομο. απλα δεν υπαρχει ο χρονος ακομα εκτος κ αν δεν κανεις τπτ αλλο στη ζωη σου. ο ανθρωπος θελει χρονο και αγαπη. ζεστασια κ σταθεροτητα για να ανθισει και να νιωσει ολα τα καλα που προσφερει η αγαπη, ο ερωτας. υπομονη κ εμπιστοσυνη (=κ αλλος χρονος)
Σε αυτό συμφωνώ, ουσιαστική ερωτική σχέση με πάνω από ένα άτομο, δεν γίνεται. Προσωπικά όταν αναφέρομαι σε πολυγαμικότητα, αναφέρομαι στο μοντέλο μίας κεντρικής σοβαρής, ουσιαστικής σχέσης, και περιστασιακά σεξ με άλλους. 2 σχέσεις δεν γίνεται. Υπάρχουν και άνθρωποι που πιστεύουν σε polyamorous μοντέλα, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να τα καταλάβω. Δεν ξέρω πώς γίνεται να είσαι ερωτευμένος με πάνω από ένα άτομο επί μακρώθεν, προσωπικά όσες φορές βρέθηκα σε αυτή τη θέση, ήταν για ελάχιστο χρονικό διάστημα. Οπότε, εγώ δεν θα μπορούσα polyamorous καταστάσεις. Θα ζήλευα και πάρα πολύ. Μπορεί να μην με νοιάζει αν κάνει σεξ με άλλες, αλλά το να ερωτευτεί κάποια άλλη με φρικάρει και μόνο που το σκέφτομαι.

Αγαπητε subject to change.....

1)τις συμβουλες αυτες θα δινεις αυριο στην κορη σου?
Να εχει σχεση με εναν αντρα που θα της λεει πως πηδιεται με διαφορες και μετα θα το συζητανε?

Δεν ειναι αυτο σχεση κατανοησης απο την πλευρα της Μαρινας. Ειναι καθαρη εκμεταλλευση. Απλα η κοπελα δεν το εχει καταλαβει. Μια φιλης θα της το ελεγε ευθεως. "Παρατα αμεσως τον ηλιθιο που εχεις μπλεξει! Απορω που καθεσαι απο πανω και του κανεις και δωρεαν ψυχαναλυση. Ασχολησου με καποιον αλλο που θα αξιζει την προσοχη σου."
Και μια αλλη απορια.
Ποτέ δεν υποστηρίζω κάτι που δεν θα το δίδασκα και στα παιδιά μου. Υποκρισίες τέτοιου τύπου είναι για άλλου είδους ανθρώπους, με τους οποίους δεν θα ήθελα να έχω ούτε καλημέρα, όσο περνάει από το χέρι μου.

2) Εσυ δηλαδη αγαπητε subject to change θα ηθελες μια κοπελα που ειχες μαζι της σχεση σοβαρη, να πηγαινει και με αλλους αντρες και μετα θα ειχες την ψυχραιμια με θετικη διαθεση θα αναλυατε ποσο μεγαλο τον ειχε ο αλλος και τι της εκανε στο κρεβατι?
Δεν έχω εμφανίσει κάποια λεσβιακή τάση ακόμα, οπότε δεν θα ήθελα να είμαι με κοπέλα γενικώς, μονογαμική ή μη. :D
Εαν ηταν αντρας που τα ελεγε αυτα θα τον λεγατε Μ......
Προφανώς μιλάμε για ισότιμες σχέσεις, στις οποίες η ελευθερία αυτή ισχύει για όλα τα συμβαλλόμενα μέρη. Αν ισχύει μόνο για τον έναν, τότε προφανώς και είναι εκμετάλλευση.

Ειλικρινα πιστευω πως η κοπελα αυτη περναει μια φαση ανοησιας και οχι ελευθεριας γιατι βασανιζεται με τις βλακειες που της λεει ο αλλος. Δεν ξερω εαν ηδονιζεται και την βρισκει ετσι. Κανει κακο στον εαυτο της παντως. Ελπιζω να τον παρατησει το γρηγοροτερο δυνατο και να βρει καποιον αλλο να παιξει. Εγω σαν φιλη της αυτο θα της ελεγα.
Από που ακριβώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι της τα λέει αυτός καταρχάς; Δεν είδα να έγραψε τίποτα που να παραπέμπει σε κάτι τέτοιο. Για τον δικό της τρόπο σκέψης μίλαγε και μάλιστα έγραψε ότι η ίδια πολλές φορές του υποδεικνύει τα ...καλά κομμάτια (παρεμπιπτόντως, ακόμη και στην τωρινή, μονογαμική μου σχέση, το κάνουμε αυτό, να σχολιάζουμε άλλες ωραίες γυναίκες ή άντρες — πράγμα που με έχει κάνει να καταλάβω και πόσο διαφέρει το γούστο των 2 φύλων όσον αφορά την ομορφιά άλλων ανθρώπων, αυτές που θεωρώ εγώ κουκλάρες τις θεωρεί μέτριες και αντιστρόφως :D).

Πάντως βρίσκω πολύ πιο υγιή τη στάση της Μαρίνας, παρά τη δική σου που αναφέρεσαι συνεχώς στους άντρες και τις ανθρώπινες σχέσεις με εντελώς υποτιμητικό τρόπο ("αρσενικά πουτανάκια", "να βρει άλλον να παίξει" κτλ). Για μένα αυτό είναι κακώς νοούμενος φεμινισμός και άκριτη αντιγραφή του αντρικού στερεοτύπου, όχι η πολυγαμικότητα που είναι άλλωστε και στη φύση μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Κι εγώ λυπάμαι τους ανθρώπους που αδυνατούν να δουν πέρα από τη μύτη τους και τις απόψεις τους και καταδικάζουν οτιδήποτε δεν καταλαβαίνουν.

Εξήγησέ το μου λοιπόν: γιατί κάνει σχέση ο πολυγαμικός άνθρωπος;:hmm:

Γενικεύσεις μπορούμε να κάνουμε όλοι. Κι εγώ μπορώ να πω ότι όσοι είναι υπέρ της μονογαμίας είναι υποκριτές, διότι μιλούν για "πειρασμούς" στους οποίους αντιστέκονται, που σημαίνει ότι η επιθυμία υπάρχει, άρα να το βράσω το ότι δεν γίνεται πράξη. Από τη στιγμή που υπάρχει η επιθυμία, το αν θα γίνει πράξη δεν καταλαβαίνω τι αλλάζει. Ίσα ίσα που εξιδανικεύεται κιόλας ο ...πειρασμός.

Κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει επιθυμία να πας με άλλον όταν είσαι σε μια σχέση αγάπης πραγματικής. Η ψυχή σου και το κορμί σου ποθεί μόνο έναν και δεν μπορείς να διανοηθείς οτι θα σε ακουμπήσει άλλος. Το αν θα δω κάποιον στο δρόμο και θα πω "ωραίο παιδί" ή αν ο φίλος μου δει μια κοπέλα και πει "ωραία κοπέλα" δε σημαίνει αυτόματα οτι θέλουμε να κοιμηθούμε με αυτούς τους ανθρώπους. Ίσως εγώ νοώ και τον έρωτα (όχι σεξ) διαφορετικά και γι' αυτό δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Εγώ τον νοώ σαν ένωση ψυχών και κορμιών κι όχι απλά μια συνουσία για την ευχαρίστηση. Οπότε πειρασμός για μένα δεν υπάρχει. Πάμε παρακάτω.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς έγκειται η "κούνια που μας κούναγε". Προφανώς αν είμαι με έναν μονογαμικό άνθρωπο, δεν θα πάω να κάνω τα δικά μου επειδή δεν συμφωνεί με τις απόψεις μου και θα του το πω μετά ώστε να νομίζω ότι είμαι καλυμμένη. Θα το πάρω απόφαση ότι αν θέλω σχέση μαζί του, αυτοί είναι οι όροι του και αν αποφασίσω ότι τα πλεονεκτήματα outweigh τα μειονεκτήματα, θα μείνω σε αυτή τηρώντας τους όρους της (μονογαμία). Όπως και κάνω άλλωστε τον τελευταίο μισό χρόνο. Η πολυγαμικότητα αν δεν είναι κάτι στο οποίο συμφωνούν και οι δύο ανεπηρέαστα (όχι επειδή ο ένας πίεσε τον άλλο), τότε δεν έχει νόημα και γίνεται βραχνάς που κατατρώει τη σχέση.

Α τώρα τα λες πιο ξεκάθαρα. Και πάλι όμως ποια είναι η διαφορά τη στιγμή που εσύ καταπιέζεσαι;:hmm:

Επίσης, ακόμη και όταν ήμουν σε σχέση στην οποία επιτρεπόταν να πάει ο καθένας μας με άλλους, κανείς εκ των δυό μας δεν έκανε τελικά τίποτα πέρα από μερικά αθώα φλέρτ που ποτέ δεν έγιναν πράξη. Ωστόσο η ελευθερία που υπήρχε, το ότι κανείς δεν προσπαθούσε να κάνει κτήμα του τον άλλο και να τον περιορίσει, μας έφερε πολύ πιο κοντά και την επικοινωνία που είχαμε δεν την έχω ξαναβρει έκτοτε. Και τελικά όταν ερωτεύτηκα άλλον (και δεν ήταν απλά σεξουαλικός πόθος), χώρισα σχεδόν αμέσως, πράγμα που αμφιβάλλω αν θα έκανε ο μέσος μονογαμικός άνθρωπος, που συνήθως μένει στους τύπους και όχι στην ουσία ("αφού δεν έκανα τίποτα μαζί του, άρα δεν υπάρχει λόγος να χωρίσω").
Αυτό που οι περισσότεροι μονογαμικοί αγνοείτε, είναι ότι όλα βρίσκονται στο μυαλό. Από τη στιγμή που ο σύντροφος σας έχει την επιθυμία να κάνει σεξ με άλλη, αυτό που φοβάστε έχει ήδη γίνει, και λόγω του μοντέλου σχέσης που ακολουθείτε, δεν θα το μάθετε και ποτέ. Το αν όντως θα το κάνει, δεν αλλάζει απολύτως τίποτα.

Θες να μου πεις δηλαδή οτι η σκέψη του να σκοτώσω κάποιον με το να το κάνω στην πραγματικότητα είναι ένα και το αυτό και πρέπει να αρχίσουμε να καταδικάζουμε ανθρώπους μόνο από τη σκέψη... Ε δεν είναι λογικό αυτό. Είναι πολύ σημαντικό να κρατήσεις την επιθυμία σου (έστω οτι υπάρχει) μόνο στη σκέψη και να μην την κάνεις πράξη απλά και μόνο για να μην πληγώσεις τον άλλον, δείχνει οτι βάζεις τον άλλον πάνω από τον εαυτό σου, κι αυτός είναι ο λόγος που ο μονογαμικός ακόμα κι αν το επιθυμεί δεν πάει με άλλον άνθρωπο: γιατί μέσα από την πίστη του εκφράζει την αγάπη του. Άσε που η πίστη με εμπόδια μετράει και πιο πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Καλό είναι όταν σε μια σχέση δύο άνθρωποι συνενοούνται και τα βρίσκουν,
οι τριγύρω ψυχολόγοι να έχουν φειδώ στα βαρύγδουπα πορίσματα που βγάζουν...
Το πώς ορίζει ο καθένας την αγάπη, και πώς επιλέγει να την βιώσει
πόση καλούμπα ελευθερίας επιλέγει να αμολύσει,
τί σημαίνει τελικά ¨έχω αυτοπεποίθηση-αυτοεκτίμηση¨ κτλ
είναι θέμα του καθενός ξεχωριστά και των δύο σαν ζευγάρι...
Όπως ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός , έτσι διαφορετική είναι και η κάθε σχέση...

Αν ερχόταν ο άνθρωπος ¨μου¨ μετά από 30 χρόνια συμβίωσης και μου έλεγε
¨όσο ήμασταν μαζί, δεν πήγα με άλλη γυναίκα¨
ειλικρινά θα στενοχωριόμουν...
¨ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ;;;;¨ :(

Τώρα αν μια γυναίκα δεν έχει αυτοεκτίμηση μέσα σε όλα αυτά,και....πώς το διάβασα;;; ¨Δεν είσαι Γυναικάρα¨... (αν θυμάμαι το ¨γάμα¨ ήταν κεφαλαίο...) χμ... θα μπορούσα να υποστηρίξω ακριβώς το αντίθετο... αλλά δεν με νοιάζει να μπω σε αυτή τη διαδικασία... Κανέναν δεν έχω κρατήσει δέσμιο να είναι μαζί μου...Αντιθέτως, έχει απεριόριστη ελευθερία για να φύγει...

Το θέμα ξέρετε ποιο είναι; Όταν αφήνεις κάποιον ελεύθερο να φύγει, ή να πάει και να έρχεται,πολύ πιο δύσκολα το κάνει...Πολύ πιο δύσκολα από το αν του έπρηζες τ'αρχ@@@@2, του έψαχνες κινητά και άλλα τέτοια χαριτωμένα...;)

Με τα ψέματα έχω θέμα... και πλήρη άγνοια,ανικανότητα και άρνηση να ανταπεξέλθω και να τα πω... Στην τελική καταπιέζομαι και δεν ευχαριστιέμαι τίποτα, όταν το κάνω σαν τον κλέφτη και μέσα στα σενάρια και τις δικαιολογίες...

Η ουσία είναι ότι κυκλοφορούν πολλοί άνθρωποι γύρω μας...
Όταν βρισκόμαστε με κάποιον που περνάμε καλά, υπάρχει συννενόηση και κοινοί κώδικες επικοινωνίας, οι τριγύρω δεν έχουν και πολύ λόγο και εξουσία πάνω σε αυτό...
Ας κοιτάξουν τη σχέση τους, και καλά να 'μαστε όλοι.... :)

υγ1 όσο για το πώς θα συμβούλευα την κόρη μου να είναι στις ερωτικές σχέσεις της... Όπως νιώθει εκείνη καλά και ευτυχισμένη...
Αυτό που θα με ενδιέφερε θα ήταν να γίνει ένας άνθρωπος που θα αγαπάει τον εαυτό της , όχι εγωκεντρικά, αλλά σε συνάρτηση και σχέση με τους γύρω της...

υγ2 επειδή με λέξεις και έννοιες όπως ¨αυτοεκτίμηση, ελευθερία, αγάπη, ελευθερία, φεμινισμός,¨ (δύσπεπτες και ευρείες γενικώς, και ειδικά στα λόγια και στα λεγόμενα κρατάω απόσταση ασφαλείας...) ο καθένας μπορεί να κάνει το δικό του κέντημα , ας το κάνει ρε παιδιά για τον εαυτό του... πρέπει ντε και καλά να κάνουν μαθηματα και στους γύρω πώς πρέπει να κεντήσουν;;;; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εξήγησέ το μου λοιπόν: γιατί κάνει σχέση ο πολυγαμικός άνθρωπος;:hmm:
Τι ερώτηση είναι αυτή; Για τον ίδιο λόγο που κάνει και ο μονογαμικός. Εγώ δηλαδή δεν ερωτεύομαι; Δεν θέλω να μοιραστώ τη ζωή μου με κάποιον; Ίσα ίσα, που κρίνοντας από όσους μονογαμικούς ανθρώπους γνωρίζω, θα έλεγα ότι ερωτεύομαι και πολύ πιο δυνατά από αυτούς.
Κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει επιθυμία να πας με άλλον όταν είσαι σε μια σχέση αγάπης πραγματικής. Η ψυχή σου και το κορμί σου ποθεί μόνο έναν και δεν μπορείς να διανοηθείς οτι θα σε ακουμπήσει άλλος. Το αν θα δω κάποιον στο δρόμο και θα πω "ωραίο παιδί" ή αν ο φίλος μου δει μια κοπέλα και πει "ωραία κοπέλα" δε σημαίνει αυτόματα οτι θέλουμε να κοιμηθούμε με αυτούς τους ανθρώπους. Ίσως εγώ νοώ και τον έρωτα (όχι σεξ) διαφορετικά και γι' αυτό δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Εγώ τον νοώ σαν ένωση ψυχών και κορμιών κι όχι απλά μια συνουσία για την ευχαρίστηση. Οπότε πειρασμός για μένα δεν υπάρχει. Πάμε παρακάτω.
Άλλο ο έρωτας, άλλο το σεξ. Προσωπικά τα διαχωρίζω. Όπως έγραψα και παραπάνω, δεν θα μπορούσα να είμαι ερωτευμένη με πάνω από ένα άτομα. Το σεξ όμως το βλέπω απλά ως ευχαρίστηση μεταξύ δύο ατόμων. Σαν το καλό φαί ένα πράγμα.
Α τώρα τα λες πιο ξεκάθαρα. Και πάλι όμως ποια είναι η διαφορά τη στιγμή που εσύ καταπιέζεσαι;:hmm:
Σιγά την καταπίεση. Προς το παρόν ούτε καν έχω νιώσει σεξουαλική έλξη για κάποιον άλλο, αυτά έρχονται μετά από χρόνια. Αλλά και πάλι, δεν το θεωρώ καμιά σπουδαία καταπίεση. Περισσότερο είναι η ιδέα, ότι δεν μπορείς να πας με άλλον. Άλλωστε όπως έγραψα και παραπάνω, ακόμη και όταν είχα την ελευθερία να το κάνω, δεν το έκανα (και επρόκειτο για 5 χρόνια σχέση).

Θες να μου πεις δηλαδή οτι η σκέψη του να σκοτώσω κάποιον με το να το κάνω στην πραγματικότητα είναι ένα και το αυτό και πρέπει να αρχίσουμε να καταδικάζουμε ανθρώπους μόνο από τη σκέψη... Ε δεν είναι λογικό αυτό. Είναι πολύ σημαντικό να κρατήσεις την επιθυμία σου (έστω οτι υπάρχει) μόνο στη σκέψη και να μην την κάνεις πράξη απλά και μόνο για να μην πληγώσεις τον άλλον, δείχνει οτι βάζεις τον άλλον πάνω από τον εαυτό σου, κι αυτός είναι ο λόγος που ο μονογαμικός ακόμα κι αν το επιθυμεί δεν πάει με άλλον άνθρωπο: γιατί μέσα από την πίστη του εκφράζει την αγάπη του. Άσε που η πίστη με εμπόδια μετράει και πιο πολύ...
Τι σχέση έχει η δολοφονία; Εκεί βλάπτεις κάποιον με την πράξη. Ενώ στο συγκεκριμένο θέμα, αν ψάξεις μέσα σου, θα δεις ότι αυτό που σε πειράζει στο να πάει ο φίλος σου με άλλη, υπάρχει και όταν απλά θέλει να πάει με άλλη και δεν το κάνει πράξη. Απλά τότε δεν έχεις αποδείξεις. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί ο άλλος θα πληγωθεί από την πράξη και δεν θα πληγωθεί από την επιθυμία, μου φαίνεται εντελώς στρουθοκαμηλισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εμένα οι ελεύθερες σχέσεις και γενικά οι φιλελευθερισμοί δεν μου γεμίζουν το μάτι...
sorry αλλά τόση δημοκρατία στη σχέση δεν τη σηκώνω:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Τέλος πάντων, αυτό τώρα δεν ξέρω αν κολλάει με το θέμα...(κολλάει και δεν κολλάει)
Μου έχει κάνει εντύπωση σε φίλες μου, που μουλωχτά και παρασκηνιακά την έχουν κάνει την-τις ¨κουτσουκέλα¨-ες τους, και όταν ανακαλύπτουν ότι ο δικός τους έχει κάνει κάτι ανάλογο, (πολλές φορές και πτέσμα σε σχέση με τα δικά τους) τρρρρρρελαιαινονταιαιαι!!!!!!:rant: Μου φαίνεται τελείως παράλογη αυτή η υστερία... Και όταν τους λες ¨βρε καλή μου,βρε χρυσή μου, εσύ έχεις πάει με αυτόν, αυτόν, αυτόν, και αυτόν...Χαλάρωσε, μήπως τον αδικείς;;...¨ Απάντηση
-Άλλο εγώ!:pfff: Ή .... - ΄Τώρα εγώ είμαι το θέμα; Γ'αυτόν τον @ούστη μιλάμε , που μου έλεγε και ότι με αγαπάει...:rant: (μα και εσύ του το έλεγες....)
Όμορφη είναι -και- η μονογαμία,('ασχετα αν στο πολύ μακροπρόθεσμό της μου βγάζει συμπτώματα μετατραυματικού σοκ, αλλεργίας, κατάθλιψης και πρόωρης γήρανσης) αρκεί να μην τίθεται σαν έμμεσος γλυκούλης εκβιασμούλης... ¨Εφόσον εγώ σου παρέχω αποκλειστικότητα, το θέλω-απαιτώ και από σένα¨...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τέλος πάντων, αυτό τώρα δεν ξέρω αν κολλάει με το θέμα...(κολλάει και δεν κολλάει)
Μου έχει κάνει εντύπωση σε φίλες μου, που μουλωχτά και παρασκηνιακά την έχουν κάνει την-τις ¨κουτσουκέλα¨-ες τους, και όταν ανακαλύπτουν ότι ο δικός τους έχει κάνει κάτι ανάλογο, (πολλές φορές και πτέσμα σε σχέση με τα δικά τους) τρρρρρρελαιαινονταιαιαι!!!!!!:rant: Μου φαίνεται τελείως παράλογη αυτή η υστερία... Και όταν τους λες ¨βρε καλή μου,βρε χρυσή μου, εσύ έχεις πάει με αυτόν, αυτόν, αυτόν, και αυτόν...Χαλάρωσε, μήπως τον αδικείς;;...¨ Απάντηση
-Άλλο εγώ!:pfff: Ή .... - ΄Τώρα εγώ είμαι το θέμα; Γ'αυτόν τον @ούστη μιλάμε , που μου έλεγε και ότι με αγαπάει...:rant: (μα και εσύ του το έλεγες....)
Όμορφη είναι -και- η μονογαμία,('ασχετα αν στο πολύ μακροπρόθεσμό της μου βγάζει συμπτώματα μετατραυματικού σοκ, αλλεργίας, κατάθλιψης και πρόωρης γήρανσης) αρκεί να μην τίθεται σαν έμμεσος γλυκούλης εκβιασμούλης... ¨Εφόσον εγώ σου παρέχω αποκλειστικότητα, το θέλω-απαιτώ και από σένα¨...:hmm:

Ε εντάξει, ό,τι να 'ναι οι κοπέλες.
Αν δε θες να σου κάνουν κάτι δεν το κάνεις και εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
εμένα οι ελεύθερες σχέσεις και γενικά οι φιλελευθερισμοί δεν μου γεμίζουν το μάτι...
sorry αλλά τόση δημοκρατία στη σχέση δεν τη σηκώνω:mad:

Όντως το να μην καταπιέζεις είναι αβάσταχτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Όντως το να μην καταπιέζεις είναι αβάσταχτο...

ενώ να σου διηγείται τι έκανε με τον/ην άλλο/η στο κρεβάτι είναι καλύτερο..... δίκιο έχεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top