Μονογαμία Vs Πολυγαμία

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για μένα το ζήτημα είναι απλό: το κάθε ζευγάρι ορίζει την σχέση του με τους δικούς του όρους. Το βασικό είναι, οτιδήποτε και αν αποφασίσει, να είναι αποδεκτό και από τους 2. Να μην κάνει ο καθένας ότι γουστάρει. Από εκεί και πέρα, αν το ζευγάρι είναι ικανοποιημένο, δεν μπορώ να κατανοήσω όλους τους "ηθικούς" που θα (κατα)κρίνουν το πόσο ουσίας είναι η χ σχέση με βάση το αν είναι αποκλειστική ή όχι. Ας ασχοληθούμε με την δική μας σχέση, προσπαθώντας να την κάνουμε όσο καλύτερη μπορούμε βάσει των προσωπικών μας αξιών και ας σταματήσουμε να κρίνουμε ως Ιερά Εξέταση το οτιδήποτε διαφοροποιείται από το αξιακό μας σύστημα, ιδιαίτερα σε περιπτώσεις που ούτε μας αγγίζουν ούτε βλάπτουν τον οποιοδήποτε (σε τι θα με επηρεάσει εμένα αν το τάδε ζευγάρι έχει μονογαμική ή πολυγαμική σχέση; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Για μένα το ζήτημα είναι απλό: το κάθε ζευγάρι ορίζει την σχέση του με τους δικούς του όρους. Το βασικό είναι, οτιδήποτε και αν αποφασίσει, να είναι αποδεκτό και από τους 2. Να μην κάνει ο καθένας ότι γουστάρει. Από εκεί και πέρα, αν το ζευγάρι είναι ικανοποιημένο, δεν μπορώ να κατανοήσω όλους τους "ηθικούς" που θα (κατα)κρίνουν το πόσο ουσίας είναι η χ σχέση με βάση το αν είναι αποκλειστική ή όχι. Ας ασχοληθούμε με την δική μας σχέση, προσπαθώντας να την κάνουμε όσο καλύτερη μπορούμε βάσει των προσωπικών μας αξιών και ας σταματήσουμε να κρίνουμε ως Ιερά Εξέταση το οτιδήποτε διαφοροποιείται από το αξιακό μας σύστημα, ιδιαίτερα σε περιπτώσεις που ούτε μας αγγίζουν ούτε βλάπτουν τον οποιοδήποτε (σε τι θα με επηρεάσει εμένα αν το τάδε ζευγάρι έχει μονογαμική ή πολυγαμική σχέση; ).

Ολόκληρη η ουσία του φόρουμ είναι να σχολιάζουμε επί παντός επιστητού, ακόμα κι αν δε μας ενδιαφέρει ή δε μας αφορά κάτι. Κάνουμε συζήτηση, ρωτάμε, μαθαίνουμε,μεταφέρουμε εμπειρίες και γνώσεις, αλλάζουμε γνώμες για διάφορα κλπ κλπ. Το να κρίνουμε μια πράξη δεν είναι κατακριτέο εφόσον εννοείται οτι αυτή η κρίση είναι υποκειμενική. Τι θες δηλαδή να μας πεις με αυτό το ποστ σου; Εννοείται πως ούτε με νοιάζει τι κάνει ο καθένας ούτε προσπαθώ να περάσω σε κάποιον τα πιστεύω μου, αλλιώς θα έλεγα "μην κάνετε αυτό που κάνει ο Χ, κάντε αυτό που κάνω εγώ". Το οτι καμιά φορά ανεβαίνουν οι τόνοι και παθιαζόμαστε με κάποια θέματα δε σημαίνει τίποτα, πάνω στην κουβέντα γίνονται αυτά. Οπότε με αυτό το ποστ σου ακυρώνεις ουσιαστικά το σκοπό του φόρουμ που είναι ο σχολιασμός των πάντων, είτε μας αφορούν είτε όχι. Θέλω να πιστεύω οτι δεν προσβάλλεσαι και καταλαβαίνεις τι λέω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
ενώ να σου διηγείται τι έκανε με τον/ην άλλο/η στο κρεβάτι είναι καλύτερο..... δίκιο έχεις..
σαφως....περναει και η ωρα ευχαριστα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ολόκληρη η ουσία του φόρουμ είναι να σχολιάζουμε επί παντός επιστητού, ακόμα κι αν δε μας ενδιαφέρει ή δε μας αφορά κάτι. Κάνουμε συζήτηση, ρωτάμε, μαθαίνουμε,μεταφέρουμε εμπειρίες και γνώσεις, αλλάζουμε γνώμες για διάφορα κλπ κλπ. Το να κρίνουμε μια πράξη δεν είναι κατακριτέο εφόσον εννοείται οτι αυτή η κρίση είναι υποκειμενική. Τι θες δηλαδή να μας πεις με αυτό το ποστ σου; Εννοείται πως ούτε με νοιάζει τι κάνει ο καθένας ούτε προσπαθώ να περάσω σε κάποιον τα πιστεύω μου, αλλιώς θα έλεγα "μην κάνετε αυτό που κάνει ο Χ, κάντε αυτό που κάνω εγώ". Το οτι καμιά φορά ανεβαίνουν οι τόνοι και παθιαζόμαστε με κάποια θέματα δε σημαίνει τίποτα, πάνω στην κουβέντα γίνονται αυτά. Οπότε με αυτό το ποστ σου ακυρώνεις ουσιαστικά το σκοπό του φόρουμ που είναι ο σχολιασμός των πάντων, είτε μας αφορούν είτε όχι. Θέλω να πιστεύω οτι δεν προσβάλλεσαι και καταλαβαίνεις τι λέω.;)

Έχεις δίκιο εν μέρει. Κι εγώ έχω παθιαστεί κατά καιρούς με διάφορα ζητήματα, απλά συνήθως οι τόνοι ανεβαίνουν όταν κάτι μας "αγγίζει", ακόμα και έμμεσα. Το συγκεκριμένο δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο δημιουργεί τόσο έντονες αντιδράσεις από διαφορετικά άτομα, αλλά και τόση κριτική. Προσωπικά, αν και θεωρώ ότι οι άνθρωποι είναι πολυγαμικά όντα, κάνω, όσο μπορώ, μονογαμικές σχέσεις, καθώς βρίσκω ότι λειτουργούν καλύτερα για μένα. Αν έκανα πολυγαμικές σχέσεις πάντως, νομίζω ότι σίγουρα θα αγανακτούσα διαβάζοντας κείμενα αγνώστων που ουσιαστικά, χωρίς να με γνωρίζουν, θα έκριναν την ποιότητα της σχέσης μου τόσο επιφανειακά. Νομίζω απλά ότι καλό θα ήταν να είμαστε λιγότερο απόλυτοι και να μην ξεχνάμε ότι μπορούν να μας διαβάσουν άνθρωποι οι οποίοι πιθανώς να πληγωθούν βλέποντας να σχολιάζονται σημαντικά κομμάτια του εαυτού τους με αυθαίρετο, και πολλές φορές άκομψο και χωρίς επιχειρήματα τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ξέρετε τί γίνεται;;;:hmm: Τραβάω ζόρι με την ελεύθερη σχέση!...
Όποτε είχα πει και προσυμφωνήσει (μία δυο φορές) κάτι τέτοιο, τελικά δεν εφαρμόστηκε, και γινόταν ¨κανονική¨ σχέση...
Έχω θέμα.... εμπλέκεται το συναίσθημα και δεν μπορώ να λειτουργήσω χωρίς αυτό...:redface:
Αν κάποιος μου κάνει καλό σεξ, μπορεί άνετα να με σύρει απ'την μύτη...:hmm:
Και συνήθως όποτε γίνεται καλό σεξ με κάποιον, με εκφράζουν και άλλα στοιχεία του, γιατί με έναν ¨κούφιο¨ δεν θα μπορούσα να έχω καλό σεξ... αν δεν μου διεγείρει και το μυαλό...
Για να πεις ¨ελεύθερη σχέση¨ σημαίνει ότι παίζει καλό σεξ...Και αν παίζει καλό σεξ, σε μένα τουλάχιστον, με εκφράζουν εκ των προτέρων και άλλα στοιχεία του..:hmm:
Επίσης , χμ...αυτό συνέβαινε και από την άλλη πλευρά... ο άλλος άρχιζε να θέλει και να διεκδικεί αποκλειστικότητες, να ζηλεύει, να καψουρεύεται κτλ...
Μπα.... δεν είμαι εγώ για ελεύθερες σχέσεις...
Ωστόσο, είμαι ανοιχτή σε μια πιο kinky εκδοχή...:redface: να έχω κανονική σχέση με κάποιον, και να τον ¨αφήνω¨ να πηγαίνει με αυτή που θέλει,όταν και αν θελήσει κάποια, και μετά να....έρθει και να... τα λέμε , και να τη βρίσκουμε μαζί... :redface: (είμαι καλή ακροάτρια)
θα μου πεις ¨δεν ζηλεύεις;¨ ... Μα απ'τη στιγμή που την φαντασιώνεται και την γουστάρει, ούτως ή άλλως στο μυαλό του έχει γίνει η συνουσία... Άστον τον άνθρωπο να την υλοποιήσει κιόλας, και θα έχουμε και ....υλικό...για συζήτηση...:redface:
Χειρότερα είναι να την φαντασιώνεται σαν απωθημένο, άσε που οι φαντασιώσεις είναι πάντα εξιδανικευμένες...:hmm:
Την στιγμή που τον ρωτάς ¨θα ήθελες να πας και δεν πας εξαιτίας μου;¨ -ναι... σου λέει... Ε πήγαινε βρε πουλάκι μου αφού το θέλεις...

Το εξιδανικευμένο ίσως θα ήταν να μην ήθελε, ... τώρα αφού θέλει, ε, ας πάει!
(Το εγχείρημα βρίσκεται καθ'οδόν αυτή την περίοδο..)
(shoot me ... :kill: )
υγ--- σαφώς και υπάρχει λίγη ζήλεια...Αν δεν υπήρχε δεν θα είχε νοστιμάδα! Λίγη! Όχι υστερίες... αλλά λειτουργεί άκρως διεγερτικά, όπως και διεγερτικά λειτουργεί να μη τον νιώθεις δεδομένο τον άλλο.... Άλλωστε, (shoot me) μ'αρέσει να τον βλέπω να κοιτάει τριγύρω... (του επισημαίνω και τα... καλά! :redface: )

Κινκι?! Πιο αντισεξουαλ και ακρως ξενερωτικη εκδοχη για μενα δεν υπαρχει.
Αν ο αντρας που εγω ειμαι ερωτευμενη μαζι του φαντασιωνεται αλλη, στο καλο και ας μη μου γραφει. Και βεβαια να υλοποιησει τις φαντασιωσεις του, αλλα χωρις εμενα στη ζωη του.
Για μενα δε νοειται ερωτας χωρις αποκλειστικοτητα και μαλιστα σε ολο της το μεγαλειο. Τετοιου ειδους "εκπτωσεις" εγω στον ερωτα δεν κανω. Θες? Καλως. Δε θες...παλι καλως και δρομο καλον να εχεις.

Κατ΄αρχας επετρεψε μου,εκφραζοντας την αποψη μου ,που συμφωνει πανω κατω με της Μαρινας ,να σου επισημανω το εξης :''Απορεις πως εναν ανθρωπο που αγαπας ειναι δυνατον να τον
αφηνεις να πηγαινει με αλλες''.Μαθε λοιπον κυρια μου οτι σε μια πραγματικη σχεση αγαπης οι συντροφοι αγαπουν ,σεβονται,υπολογιζουν την προσωπικοτητα του ανθρωπου που εχουν διπλα τους ,τον θελουν ευτυχισμενο ...Δεν ειναι σκυλακι ο συντροφος τους για να τον αφηνουν ή να μην τον αφηνουν..ουτε κτημα τους ...Απο τον βερμπαλισμο σου και μονο φαινεται οτι αυτο το επιπεδο αγαπης δεν το εχεις βιωσει...χρειαζεται μεγαλη ζυμωση,χημεια ,ανιδιοτελεια,απογυμνωση απο καθε εγωισμο στη σχεση οπου το μονο που σε ενδειαφερει ειναι να αγ


Επιπεδο αγαπης...οπου σεβεσαι τον ανθρωπο σου, υπολογιζεις την προσωπικοτητα του και τον θες ευτυχισμενο. Λαμπρα ολα αυτα.
Τι σχεση ομως εχει με το να απορει κανεις πως ειναι δυνατον καποιος ερωτευμενος ανθρωπος να μην εχει προβλημα το αλλο του μισο να το "δινει" κα αλλου?
Απο ποτε ο ερωτας εγινε ανιδιοτελης και δεν το ηξερα? Απο ποτε ο ερωτας δεν ειναι εγωιστης και μαλιστα μεγαλος?!

Εκπλησσομαι με τις αποψεις σου...
Καταρχην αυτο το ''να τον αφηνεις να κανει σεξ με αλλες'' τι ειναι ο συντροφος κυρια μου ; και ισχυριζεσαι οτι αγαπας κι ολας,σκυλακι ή υποχειριο σου σε μια σχεση ,για να τον αφηνεις ;Ετσι εννοεις τις σχεσεις αγαπης ;
Μαθε λοιπον ,οτι οι σχεσεις στις οποιες αναφερεται (υποθετω) η Μαρινα ,και σιγουρα εγω αφορουν ενα ανωτερο επιπεδο επικοινωνιας στη σχεση,ωριμοτητας ,ανιδιοτελους και απλης αγαπης που προερχεται μεσα απο μια μακροχρονια ζυμωση ,χημεια δυο ανθρωπων που σεβονται και αγαπουν τον συντροφο τους κατα τετοιο τροπο ωστε το κυριο μελημα τους ειναι η ευτυχια του αλλου και ο σεβασμος της ελευθερης προσωπικοτητας του....Αυτο ειναι θεμελιος λιθος καθε σοβαρης ,στεραιης σχεσης με μακροχρονια προοπτικη.Νοοτροπιες τυπου αφηνω- δεν αφηνω,απατω (απο τι αραγε), προδιδω (τι προδιδω) παραπεμπουν ισα ισα σε υποτακτικες σχεσεις και νοοτροπιες που οδηγουν σε συμπεριφορες χαμηλης αυτοεκτιμησης και τιναζουν γαμους και σχεσεις στον αερα....γιατι δεν βλεπεις τον αλλο συντροφο αλλα κτημα σου...
Οι ελευθερες σχεσεις ειναι ενα αλλο ξεχωριστο κεφαλαιο...Συμφωνεις δεν συμφωνεις ,υπαρχουν ανθρωποι που τις επιλεγουν σε καποια δεδομενη φαση της ζωης τους .Προσωπικα ουτε εγω θα τις επελεγα...Οι χαρακτηρισμοι ομως "'αρσενικο πουτανακι'' δεν νομιζω οτι οφελουν ...

Αντε παλι με την ανιδιοτελη αγαπη!
Ανιδιοτελης δεν ειναι καν η γονεικη, θα ειναι η ερωτικη?! Εχουμε χασει τον μπουσουλα τελειως μου φαινεται.

.
Γενικεύσεις μπορούμε να κάνουμε όλοι. Κι εγώ μπορώ να πω ότι όσοι είναι υπέρ της μονογαμίας είναι υποκριτές, διότι μιλούν για "πειρασμούς" στους οποίους αντιστέκονται, που σημαίνει ότι η επιθυμία υπάρχει, άρα να το βράσω το ότι δεν γίνεται πράξη. Από τη στιγμή που υπάρχει η επιθυμία, το αν θα γίνει πράξη δεν καταλαβαίνω τι αλλάζει. Ίσα ίσα που εξιδανικεύεται κιόλας ο ...πειρασμός.

Αυτό που οι περισσότεροι μονογαμικοί αγνοείτε, είναι ότι όλα βρίσκονται στο μυαλό. Από τη στιγμή που ο σύντροφος σας έχει την επιθυμία να κάνει σεξ με άλλη, αυτό που φοβάστε έχει ήδη γίνει, και λόγω του μοντέλου σχέσης που ακολουθείτε, δεν θα το μάθετε και ποτέ. Το αν όντως θα το κάνει, δεν αλλάζει απολύτως τίποτα.

Σε αυτα τα σημεια συμφωνω.
Εαν υπαρχει η επιθυμια, ειτε την υλοποιησει ειτε μεινει σε αυτη για μενα ειναι το ενα και το αυτο.
Οσο και να προσπαθησει δε να με πεισει πως ειναι ερωτευμενος μαζι μου, απλα θα χασει τον χρονο του. Δεν υπαρχει τιποτα που θα μπορεσει να πει ή να κανει.
Για μενα δε νοειται ερωτας οπως προειπα χωρις αποκλειστικοτητα, η οποια βεβαια δε σημαινει οτι θα ειναι συμφωνημενη, αλλα θα ειναι σιωπηλη αναγκη και των δυο.

Μαγκιά είναι να αφήνεις τον άλλο ελεύθερο να κάνει ότι γουστάρει και αγαπά και αυτός να επιλέγει να μένει μαζί σου - γιατί πολύ απλά αυτό θέλει.
αφήστε με να ονειροπολώ


Μαγκια ειναι να εχεις την τυχη να συναντησεις εστω και μια φορα στη ζωη σου τον ανθρωπο εκεινον που θα ερωτευτεις,θα αγαπησεις βαθεια και δε θα θες τιποτα λιγοτερο η περισσοτερο απο αυτο που εκεινος ειναι και αντιστοιχα το αυτο να ισχυει και απο τη μερια του.


Θες να μου πεις δηλαδή οτι η σκέψη του να σκοτώσω κάποιον με το να το κάνω στην πραγματικότητα είναι ένα και το αυτό και πρέπει να αρχίσουμε να καταδικάζουμε ανθρώπους μόνο από τη σκέψη... Ε δεν είναι λογικό αυτό. Είναι πολύ σημαντικό να κρατήσεις την επιθυμία σου (έστω οτι υπάρχει) μόνο στη σκέψη και να μην την κάνεις πράξη απλά και μόνο για να μην πληγώσεις τον άλλον, δείχνει οτι βάζεις τον άλλον πάνω από τον εαυτό σου, κι αυτός είναι ο λόγος που ο μονογαμικός ακόμα κι αν το επιθυμεί δεν πάει με άλλον άνθρωπο: γιατί μέσα από την πίστη του εκφράζει την αγάπη του. Άσε που η πίστη με εμπόδια μετράει και πιο πολύ...


Τι να τον κανεις ρε συ Χιμελα, εαν εκεινος φαντασιωνεται αλλες, ακομα και εαν δεν το κανει πραξη?
Σε ποια πιστη αναφερεσαι?! Η απιστια Χιμελα μου ξεκιναει απο τη σκεψη. Το που θα καταληξει μικρη σημασια θα εχει.

Τέλος πάντων, αυτό τώρα δεν ξέρω αν κολλάει με το θέμα...
(κολλάει και δεν κολλάει)
Μου έχει κάνει εντύπωση σε φίλες μου, που μουλωχτά και παρασκηνιακά την έχουν κάνει την-τις ¨κουτσουκέλα¨-ες τους, και όταν ανακαλύπτουν ότι ο δικός τους έχει κάνει κάτι ανάλογο, (πολλές φορές και πτέσμα σε σχέση με τα δικά τους)
τρρρρρρελαιαινονταιαιαι!!!!!!:rant: Μου φαίνεται τελείως παράλογη αυτή η υστερία... Και όταν τους λες ¨βρε καλή μου,βρε χρυσή μου, εσύ έχεις πάει με αυτόν, αυτόν, αυτόν, και αυτόν...Χαλάρωσε, μήπως τον αδικείς;;...¨ Απάντηση
-Άλλο εγώ!:pfff: Ή .... - ΄Τώρα εγώ είμαι το θέμα; Γ'αυτόν τον @ούστη μιλάμε , που μου έλεγε και ότι με αγαπάει...:rant:
(μα και εσύ του το έλεγες....)
Όμορφη είναι -και- η μονογαμία,
('ασχετα αν στο πολύ μακροπρόθεσμό της μου βγάζει συμπτώματα μετατραυματικού σοκ, αλλεργίας, κατάθλιψης και πρόωρης γήρανσης) αρκεί να μην τίθεται σαν έμμεσος γλυκούλης εκβιασμούλης... ¨Εφόσον εγώ σου παρέχω αποκλειστικότητα, το θέλω-απαιτώ και από σένα¨...:hmm:


Μα δεν απαιτειται. Θεωρειται ντε φακτο και απο τις δυο μεριες, διαφορετικα απλα θελουν διαφορετικα πραγματα, οποτε και δε θα ειναι μαζι.

Για μένα το ζήτημα είναι απλό: το κάθε ζευγάρι ορίζει την σχέση του με τους δικούς του όρους. Το βασικό είναι, οτιδήποτε και αν αποφασίσει, να είναι αποδεκτό και από τους 2. Να μην κάνει ο καθένας ότι γουστάρει. Από εκεί και πέρα, αν το ζευγάρι είναι ικανοποιημένο, δεν μπορώ να κατανοήσω όλους τους "ηθικούς" που θα (κατα)κρίνουν το πόσο ουσίας είναι η χ σχέση με βάση το αν είναι αποκλειστική ή όχι. Ας ασχοληθούμε με την δική μας σχέση, προσπαθώντας να την κάνουμε όσο καλύτερη μπορούμε βάσει των προσωπικών μας αξιών και ας σταματήσουμε να κρίνουμε ως Ιερά Εξέταση το οτιδήποτε διαφοροποιείται από το αξιακό μας σύστημα, ιδιαίτερα σε περιπτώσεις που ούτε μας αγγίζουν ούτε βλάπτουν τον οποιοδήποτε (σε τι θα με επηρεάσει εμένα αν το τάδε ζευγάρι έχει μονογαμική ή πολυγαμική σχέση; ).


Προσωπικα δε με ενδιαφερει τι κανει ο καθενας στη σχεση του και τι εχει "συμφωνημενο".
Αλλα σε καμμια των περιπτωσεων, οπως προανεφερα, δε θα με πεισει κανεις πως ενω γευεται αλλα φρουτα ειναι και ερωτευμενος. Αυτα τα δυο μαζι δεν...Εαν ισχυει το πρωτο, τοτε δεν ισχυει το δευτερο και τουμπαλιν.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
τι πιστεύεται για εκείνους που θέλουν ελεύθερη σχέση; είναι του στιλ, έχω πολλές ή πολλούς γκόμενους και καλοπερνάω;.. όταν κάποιος που δέχεται τη συμφωνία της ελεύθερης σχέσης, και αργότερα του τύχει κάτι και θέλει συμπαράσταση, το άτομο που του όρισε την ελεύθερη σχέση, θα του συμπαρασταθεί από τη στιγμή που δεν είναι τόσο δεμένοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ενώ να σου διηγείται τι έκανε με τον/ην άλλο/η στο κρεβάτι είναι καλύτερο..... δίκιο έχεις..

Θα ήταν καλύτερο αν μπορούσαμε να το αντέξουμε... Αλλά οι περισσότεροι δεν έχουμε αυτή την δυνατότητα...

Αλλά όσοι την έχουν επιδεικνύουν το λιγότερο, απίστευτη συναισθηματική ωριμότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Και όταν τους λες ¨βρε καλή μου,βρε χρυσή μου, εσύ έχεις πάει με αυτόν, αυτόν, αυτόν, και αυτόν...Χαλάρωσε, μήπως τον αδικείς;;...¨ Απάντηση
-Άλλο εγώ!:pfff: Ή .... - ΄Τώρα εγώ είμαι το θέμα; Γ'αυτόν τον @ούστη μιλάμε , που μου έλεγε και ότι με αγαπάει...:rant:

:hehe: ρε τι μαθαίνεις στα γυναικεία κους κους....Η πλάκα είναι ότι αν τις ρωτήσεις θα σου πουν πως είναι φυσικά μονογαμικές, θα γράφουν μάλιστα και σε φόρουμ ως υπέρμαχες της μονογαμίας! :hehe: Και δεν θα το κάνουν από πονηριά, όχι καλέ....θα το πιστεύουν...

Η δικιά τους απιστία είναι μονογαμική, γιατί είναι ξεκαθαρισμένο στο ψυχολογικό τους "ντουλάπι". Έναν αγαπάνε και μόνο! :P

Πάντως η πείρα μου έχει δείξει πως αν μια "ερωτευμένη" γυναίκα είναι πολυγαμική, είναι ταυτόχρονα και εκφυλισμένη. Όποιος γουστάρει τέτοιες γυναίκες, ας τρέξει μη χάσει! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλό θα ήταν νε ξεχωρίσουμε τι εννοεί πολυγαμία ο καθένας.

Άλλο η "ελεύθερη σχέση" στο χαλαρό όπου ο καθένας πάει με άλλους και όποια στιγμή θέλει το διαλύει χωρίς bad feelings και από τις δύο μεριές. Σε αυτή την κατηγορία εμπίπτουν και τα friends with benefits (φίλοι που ενίοτε πέφτει και κανένα σεξ) και fuck buddies (γνωστοί που συναντιούνται μόνο για το σεξ και δεν υπάρχει συναισθηματικό δέσιμο).

Άλλο η σχέση όπου και οι δύο είναι ερωτευμένοι και ισχύουν ακριβώς όσα και στην κανονική σχέση εκτός από σεξουαλική μονογαμία.

Και άλλο η polyamorous σχέση που και οι δύο είναι ερωτευμένοι αλλά δεν υπάρχει κανενός είδους μονογαμία, ούτε συναισθηματική ούτε σεξουαλική και μπορεί να έχουν κι άλλες σχέσεις στις οποίες επίσης υπάρχουν συναισθήματα.

Προσωπικά αυτό που υποστηρίζω είναι το δεύτερο. Δεν είμαι κατά του πρώτου και του 3ου, όπως και δεν είμαι κατά οποιασδήποτε συναινετικής δραστηριότητας μεταξύ ενηλίκων, απλά εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι μου ταιριάζουν. Το δεύτερο μου ταιριάζει καθαρά λόγω του τρόπου που βλέπω το σεξ, και το διαχωρίζω από τον έρωτα. Έχω κάνει και το πρώτο, δεν μου άφησε κάποια άσχημη εμπειριά or anything, αλλά θες και κάτι να σε γεμίζει συναισθηματικά. Εν προκειμένω ήταν απλά επειδή κανείς από τους 2 μας δεν είχε κάτι καλύτερο να κάνει αυτή την περίοδο, οπότε ...ε, είχαμε και ανάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γενικεύσεις μπορούμε να κάνουμε όλοι. Κι εγώ μπορώ να πω ότι όσοι είναι υπέρ της μονογαμίας είναι υποκριτές, διότι μιλούν για "πειρασμούς" στους οποίους αντιστέκονται, που σημαίνει ότι η επιθυμία υπάρχει, άρα να το βράσω το ότι δεν γίνεται πράξη. Από τη στιγμή που υπάρχει η επιθυμία, το αν θα γίνει πράξη δεν καταλαβαίνω τι αλλάζει. Ίσα ίσα που εξιδανικεύεται κιόλας ο ...πειρασμός.
Δε νομιζω οτι οποιος μιλησε για πειρασμο, εννοουσε οτι ερωτευτηκε ενα αλλο ατομο. Αρα μιλαει για καποια ορμη της στιγμης. Μηπως δε θα πρεπε να θεωρειται υποκριτικο αυτο ; Ειδικα απο ατομα που πιστευουν οτι οι ανθρωποι ειναι εκ φυσεως πολυγαμικοι, και ξεχωριζουν απολυτα το σεξ με τον ερωτα ; :hmm:

Προφανώς αν είμαι με έναν μονογαμικό άνθρωπο, δεν θα πάω να κάνω τα δικά μου επειδή δεν συμφωνεί με τις απόψεις μου και θα του το πω μετά ώστε να νομίζω ότι είμαι καλυμμένη. Θα το πάρω απόφαση ότι αν θέλω σχέση μαζί του, αυτοί είναι οι όροι του και αν αποφασίσω ότι τα πλεονεκτήματα outweigh τα μειονεκτήματα, θα μείνω σε αυτή τηρώντας τους όρους της (μονογαμία). Όπως και κάνω άλλωστε τον τελευταίο μισό χρόνο. Η πολυγαμικότητα αν δεν είναι κάτι στο οποίο συμφωνούν και οι δύο ανεπηρέαστα (όχι επειδή ο ένας πίεσε τον άλλο), τότε δεν έχει νόημα και γίνεται βραχνάς που κατατρώει τη σχέση.
Σε τιμα αυτο που λες, αλλά αφου "δε θα κανεις τα δικά σου", ολο και θαρθει καποια στιγμη που θα χρειαστει να "αντισταθεις στον πειρασμο" ...οπως κανουν αυτοι οι υποκριτές οι μονογαμικοι :P

Τι ερώτηση είναι αυτή; Για τον ίδιο λόγο που κάνει και ο μονογαμικός. Εγώ δηλαδή δεν ερωτεύομαι; Δεν θέλω να μοιραστώ τη ζωή μου με κάποιον;
...ναι..απλα δε θες να τα μοιραστεις ολα.

Ίσα ίσα, που κρίνοντας από όσους μονογαμικούς ανθρώπους γνωρίζω, θα έλεγα ότι ερωτεύομαι και πολύ πιο δυνατά από αυτούς.
Μη δινεις βαρος σε αυτο. 2 reasons. 1. δε γινεται να κρινουμε ευκολα ποσο ερωτευμενοι ειναι, 2.μπορει οι γυρω σου ειναι μην κανουν πολυ ποιοτικες σχεσεις.

Άλλο ο έρωτας, άλλο το σεξ. Προσωπικά τα διαχωρίζω. Όπως έγραψα και παραπάνω, δεν θα μπορούσα να είμαι ερωτευμένη με πάνω από ένα άτομα. Το σεξ όμως το βλέπω απλά ως ευχαρίστηση μεταξύ δύο ατόμων. Σαν το καλό φαί ένα πράγμα.
Eτσι το βλεπουν και τα ζωα. Θα ηθελα να πιστευω οτι ειμαστε λιιιγακι ανωτεροι. Οχι πολυ. Αλλα λιγακι. Το προβλημα ειναι οτι ειμαστε πιο πανω απο τα ζωα σε αυτο το θεμα, αλλά οχι αρκετα πιο πανω. Ο αρχεγκεφαλος που σιγα σιγα αντικαθισταται απο τον νεοτερο ανωτερο εγκεφαλο, ελεγχει τα ζωωδη ενστικτα μας. Και μεσα σε αυτα ειναι και η αναπαραγωγη και η ευχαριστηση της.

Σιγά την καταπίεση. Προς το παρόν ούτε καν έχω νιώσει σεξουαλική έλξη για κάποιον άλλο, αυτά έρχονται μετά από χρόνια. Αλλά και πάλι, δεν το θεωρώ καμιά σπουδαία καταπίεση. Περισσότερο είναι η ιδέα, ότι δεν μπορείς να πας με άλλον. Άλλωστε όπως έγραψα και παραπάνω, ακόμη και όταν είχα την ελευθερία να το κάνω, δεν το έκανα (και επρόκειτο για 5 χρόνια σχέση).
Και ποια η διαφορα με τους μονογαμικους που κατηγορεις ; Κι εκεινοι παλευουν με την ιδεα και τον πειρασμο και δε το κανουν...Μηπως εισαι μονογαμικη και δε το ξερεις ; :P

Έχω κάνει και το πρώτο, δεν μου άφησε κάποια άσχημη εμπειριά or anything, αλλά θες και κάτι να σε γεμίζει συναισθηματικά. Εν προκειμένω ήταν απλά επειδή κανείς από τους 2 μας δεν είχε κάτι καλύτερο να κάνει αυτή την περίοδο, οπότε ...ε, είχαμε και ανάγκες.
Οταν δε σε γεμιζει συναισθηματικα, κ απλα δεν ειχατε κατι καλυτερο ..και απλα καλυπτατε τις ορμες σας....ε...δυσκολα θα το πει καποιος σοβαρη σχεση, ή καν σχεση αυτο.
---------------------


Oι περισσοτεροι εχουμε πει και κατι σωστο και κατι λαθος :P

Κουέστιον ναμ-μπερ γουαν : Οταν καποιος πιστευει οτι οι ανθρωποι ειναι πολυγαμικοι εκ φυσεως, ...γιατι τον απασχολει αν η απιστια ειναι στη σκεψη ή στην πραξη ; Δε θα πρεπε να τους απασχολει καμία απ τις 2, γιες ;

Κουέστιον ναμ-μπερ του : Ειστε ολοι τοσο σιγουροι οτι βιωσατε τον ερωτα ; Ή οτι αυτος βιωνεται το ιδιο απ'όλους ; Ή οτι ολοι ειναι το ιδιο ικανοι να τον βιωσουν ;

Σιγουρα το πιο σημαντικο , που συμφωνουμε ολοι νομιζω, ειναι οτι ολα εχουν να κανουν με το ποσο ταιριαζουν οι 2 ανθρωποι, πως τα βλεπουν, τι θελουν. Ομως απο κει και περα, καποιες αντιληψεις για πολυγαμικοτητα, ερωτα, φυση του ανθρωπου, θελουν και διαβασμα, πριν μπορουμε να λεμε οτι εχουμε αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Οραματίζομαι το εξής μοντέλο σχέσης:

Μια κύρια σχέση (1 άνδρας - 1 γυναίκα)

-Ο άνδρας είναι ελεύθερος να έχει εξωσχολικές δραστηριότητες μόνο με άλλες γυναίκες.
-Η γυναίκα είναι ελεύθερη να έχει εξωσχολικές δραστηριότητες μόνο με άλλες γυναίκες.

Παρατηρείστε ότι οι προδιαγραφές εξασφαλίζουν πλήρη ισότητα στο ζευγάρι.

Οι κλασικές αποκλειστικές σχέσεις, απαγορεύουν στους άνδρες τις άλλες γυναίκες, ενώ στις γυναίκες απαγορεύουν τους άλλους άνδρες. Με λίγα λόγια μιλάμε για δυο μέτρα και σταθμά, φυλλετική ανισότητα.

Οι συνεπείς φεμινίστριες πρέπει να αγωνιστούν προς αυτό το στόχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι οποιος μιλησε για πειρασμο, εννοουσε οτι ερωτευτηκε ενα αλλο ατομο. Αρα μιλαει για καποια ορμη της στιγμης. Μηπως δε θα πρεπε να θεωρειται υποκριτικο αυτο ; Ειδικα απο ατομα που πιστευουν οτι οι ανθρωποι ειναι εκ φυσεως πολυγαμικοι, και ξεχωριζουν απολυτα το σεξ με τον ερωτα ; :hmm:
Για ορμή της στιγμής αναφέρθηκα κι εγώ. Αν σε πειράζει το να γίνει πράξη, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην σε πειράζει εξίσου το ότι υπάρχει η επιθυμία, είτε γίνει πράξη είτε όχι. Δεν εννοώ ότι εμένα με πειράζει.
Σε τιμα αυτο που λες, αλλά αφου "δε θα κανεις τα δικά σου", ολο και θαρθει καποια στιγμη που θα χρειαστει να "αντισταθεις στον πειρασμο" ...οπως κανουν αυτοι οι υποκριτές οι μονογαμικοι :P
Υποκρισία είπα ότι είναι το να σε ενοχλεί η πράξη αλλά όχι η επιθυμία. Δεν αναφερόμουν σε αυτόν που έχει την επιθυμία ως υποκριτή. :)

...ναι..απλα δε θες να τα μοιραστεις ολα.
Τι ακριβώς δεν θέλω να μοιραστώ;

Η πλάκα είναι πάντως ότι στη μέχρι τώρα ζωή μου συμπτωματικά έχω υπάρξει πολύ πιο μονογαμική από --πάω στοίχημα-- τους περισσότερους φανατικούς υπέρμαχους της μονογαμίας εδώ μέσα. :hehe:
Μη δινεις βαρος σε αυτο. 2 reasons. 1. δε γινεται να κρινουμε ευκολα ποσο ερωτευμενοι ειναι, 2.μπορει οι γυρω σου ειναι μην κανουν πολυ ποιοτικες σχεσεις.
Μα δεν αναφέρομαι στον άμεσο περίγυρο μου, αναφέρομαι γενικότερα σε όσους ανθρώπους ξέρω. Κρίνω ακόμα και από όσα διαβάζω εδώ μέσα. Όλα data points είναι.

Eτσι το βλεπουν και τα ζωα. Θα ηθελα να πιστευω οτι ειμαστε λιιιγακι ανωτεροι. Οχι πολυ. Αλλα λιγακι. Το προβλημα ειναι οτι ειμαστε πιο πανω απο τα ζωα σε αυτο το θεμα, αλλά οχι αρκετα πιο πανω. Ο αρχεγκεφαλος που σιγα σιγα αντικαθισταται απο τον νεοτερο ανωτερο εγκεφαλο, ελεγχει τα ζωωδη ενστικτα μας. Και μεσα σε αυτα ειναι και η αναπαραγωγη και η ευχαριστηση της.
Οτιδήποτε διαφέρει από τα ζώα μας καθιστά ανώτερους; Μήπως να αρχίσουμε να συγκρατιόμαστε και στο χεσιμο (pardon my french) για να είμαστε ανώτεροι;

Και ποια η διαφορα με τους μονογαμικους που κατηγορεις ; Κι εκεινοι παλευουν με την ιδεα και τον πειρασμο και δε το κανουν...Μηπως εισαι μονογαμικη και δε το ξερεις ; :P
Μπα, δεν πάλεψα με κανέναν πειρασμό. Απλά δεν έτυχε να προχωρήσουν σε κάτι παραπάνω. Πιθανότατα επειδή κανείς μας δεν το προσπάθησε και ιδιαίτερα. :)

Οταν δε σε γεμιζει συναισθηματικα, κ απλα δεν ειχατε κατι καλυτερο ..και απλα καλυπτατε τις ορμες σας....ε...δυσκολα θα το πει καποιος σοβαρη σχεση, ή καν σχεση αυτο.
Δεν υποστήριξα το αντίθετο :) Όταν αναφέρθηκα σε σχέσεις, ουδέποτε το συμπεριέλαβα αυτό.

Oι περισσοτεροι εχουμε πει και κατι σωστο και κατι λαθος :P

Κουέστιον ναμ-μπερ γουαν : Οταν καποιος πιστευει οτι οι ανθρωποι ειναι πολυγαμικοι εκ φυσεως, ...γιατι τον απασχολει αν η απιστια ειναι στη σκεψη ή στην πραξη ; Δε θα πρεπε να τους απασχολει καμία απ τις 2, γιες ;
Μιλώντας για τον εαυτό μου, σε τέτοιες σχέσεις απιστία θεωρώ μόνο τη συναισθηματική. Η σεξουαλική δεν με απασχολεί ούτε ως σκέψη, ούτε ως πράξη. Φυσικά αν είμαι σε μονογαμική σχέση, τα θεωρώ όλα απιστία διότι δεν γίνεται να απαιτεί ο άλλος από μένα μονογαμία και να την αναιρεί ο ίδιος.

Κουέστιον ναμ-μπερ του : Ειστε ολοι τοσο σιγουροι οτι βιωσατε τον ερωτα ; Ή οτι αυτος βιωνεται το ιδιο απ'όλους ; Ή οτι ολοι ειναι το ιδιο ικανοι να τον βιωσουν ;
Σίγουρα δεν βιώνεται το ίδιο από όλους, αλλά πιστεύω ότι όλοι τον βιώνουν, με τον τρόπο τους.

Σιγουρα το πιο σημαντικο , που συμφωνουμε ολοι νομιζω, ειναι οτι ολα εχουν να κανουν με το ποσο ταιριαζουν οι 2 ανθρωποι, πως τα βλεπουν, τι θελουν. Ομως απο κει και περα, καποιες αντιληψεις για πολυγαμικοτητα, ερωτα, φυση του ανθρωπου, θελουν και διαβασμα, πριν μπορουμε να λεμε οτι εχουμε αποψη.
Σιγά μην χρειάζεται διάβασμα για να ξέρω τι με ενοχλεί και τι όχι. Doing. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για ορμή της στιγμής αναφέρθηκα κι εγώ. Αν σε πειράζει το να γίνει πράξη, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην σε πειράζει εξίσου το ότι υπάρχει η επιθυμία, είτε γίνει πράξη είτε όχι. Δεν εννοώ ότι εμένα με πειράζει.
Μεγαλη διαφορα. Γιατι η ορμη δεν ειναι συναισθηματικη "προδοσια". Ειναι ορμη και μπορει να ερθει επειδη ειμαστε ακομα και ζωα οπως ειπα πριν. Αρα ο αλλος, επειδη εισαι σημαντικο ατομο γιαυτον, και δε θελει να σε πληγωσει συνασθηματικα, εχει λιγο αυτοελεγχο.

Υποκρισία είπα ότι είναι το να σε ενοχλεί η πράξη αλλά όχι η επιθυμία. Δεν αναφερόμουν σε αυτόν που έχει την επιθυμία ως υποκριτή. :)
Ok, αλλα δε μου απαντας στο σχολιο.Οτι δλδ, εισαι σε παρομοια κατατασταση με τους μονογαμικους ως προς αυτο. :)

Τι ακριβώς δεν θέλω να μοιραστώ;
To sex, την αποκλειστικοτητα/αφοσιωση. Stuff like that.

Μα δεν αναφέρομαι στον άμεσο περίγυρο μου, αναφέρομαι γενικότερα σε όσους ανθρώπους ξέρω. Κρίνω ακόμα και από όσα διαβάζω εδώ μέσα. Όλα data points είναι.
Οσο μεγαλυτερο το φασμα ατομων που αναφερεσαι, τοσο πιο δυσκολο να κρινουμε σωστα. :)

Οτιδήποτε διαφέρει από τα ζώα μας καθιστά ανώτερους; Μήπως να αρχίσουμε να συγκρατιόμαστε και στο χεσιμο (pardon my french) για να είμαστε ανώτεροι;
Παραλογο συμπερασμα. Δεν ειπα κατι τετοιο ουτε προκυπτει απο αυτο που ειπα. Ξαναδιαβασε το λιγο πιο προσεκτικα...

Μπα, δεν πάλεψα με κανέναν πειρασμό. Απλά δεν έτυχε να προχωρήσουν σε κάτι παραπάνω. Πιθανότατα επειδή κανείς μας δεν το προσπάθησε και ιδιαίτερα. :)
Αρα ο μονος λογος που δε παλεψες ειναι επειδη δεν ετυχε. αμα τυχαινε θα παλευες. Οπως οι μονογαμικοι. Αυτο λεω.

Σιγά μην χρειάζεται διάβασμα για να ξέρω τι με ενοχλεί και τι όχι. Doing. :confused:
Παντως σιγουρα χρειαζεται σωστο διαβασμα του τι γραφει ο συνομιλητης μας :P Γιατι εγω δε μιλησα για το τι σε ενοχλει εσενα και τον καθενα. Αλλα για αντιληψεις περι της φυσεως του ανθρωπου κλπ. (πχ αν ειναι πολυγαμικοι ή οχι, τι ειναι ο ερωτας επιστημονικα κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άλλο ο έρωτας, άλλο το σεξ. Προσωπικά τα διαχωρίζω. Όπως έγραψα και παραπάνω, δεν θα μπορούσα να είμαι ερωτευμένη με πάνω από ένα άτομα. Το σεξ όμως το βλέπω απλά ως ευχαρίστηση μεταξύ δύο ατόμων. Σαν το καλό φαί ένα πράγμα.

οχι και πολυ γυναικειο αυτο-συμφωνα και με ειδικους τουλαχιστον..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πλήρες UPDATE απόψεων σε αυτό το θέμα από την πλευρά μου.
Αυτό το μήνυμα είναι πάνω από 6 μήνες. Ο συντάκτης πιθανόν έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πλήρες UPDATE απόψεων σε αυτό το θέμα από την πλευρά μου.
Αυτό το μήνυμα είναι πάνω από 6 μήνες. Ο συντάκτης πιθανόν έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε :P

Ναι κι εγώ το σκέφτηκα όταν το είδα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Διάβασα κάπου πιο πάνω για "κανονική σχέση"... Τι θα πει αυτό και ποιος το ορίζει αν όχι οι εμπλεκόμενοι κάθε φορά;
Κανονική ως προς τα πρότυπα της κοινωνίας, των ταινιών, των διαφημίσεων και ....του γείτονα;
Ασφυκτικό μου φαίνεται κάτι τέτοιο και με ελάχιστες δυνατότητες ουσιαστικής ευτυχίας. Όσο πιο εύπλαστο το ζυμάρι της σχέσης, τόσο πιο δημιουργικό κι ευχάριστο για τους εμπλεκόμενους. Τώρα, το κατά πόσο οι επιθυμίες των ατόμων είναι πραγματικά δικές τους... είναι μεγάλη συζήτηση...

Έπειτα γιατί πρέπει να ορίσουμε τι είμαστε και τι όχι; Δεν μπορεί ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος να έχει κάποια στιγμή στη ζωή του μια πολυγαμική σχέση επειδή οι συνθήκες και ο ψυχισμός του ήταν κατάλληλα; Πρέπει να κάνει αίτηση με χαρτόσημο για να του δοθεί ο ένας ή ο άλλος τίτλος;
Τον σεβασμό προς την όποια σχέση, δεν τον κάνει η ετικέτα στην ούγια, αλλά η ενσυνείδητη πράξη: Ξέρω τι θέλω, πότε και γιατί το θέλω και το πράττω σύμφωνα με το αξιακό μου σύστημα, συνυπολογίζοντας φυσικά τις επιθυμίες και τις αξίες του συντρόφου μου.
Έχω την εντύπωση πως οι πραγματικά πολυγαμικοί άνθρωποι δεν βάζουν ταμπελίτσα στον εαυτό τους, διότι θέλουν να μπορούν να είναι πολύ- και σε άλλες πτυχές της ζωής τους. :P

Προσωπικά δεν επιθυμώ να ενταχθώ σε καμία κατηγορία ανθρώπων. Γνωρίζω επιτυχημένες πολυγαμικές συμβιώσεις που άντεξαν στο χρόνο κι αυτό από μόνο του -για μένα- είναι αρκετή απόδειξη ότι γίνεται. Εάν κάποια στιγμή στη ζωή μου οι συνθήκες ήταν κατάλληλες θα το τολμούσα επειδή το έφερε η ζωή. Δεν θα το επιδίωκα όμως. Απαιτεί τεράστια ψυχική, πνευματική και συναισθηματική ωριμότητα, κάτι που για την ώρα δεν νομίζω πως έχω. Το θαυμάζω πάντως όταν το βρίσκω σε άλλους.
Μιλώ βέβαια για πολυγαμική συμβίωση και όχι απλά για πολλαπλούς ερωτικούς συντρόφους. Αυτό έχει αποδειχθεί ψυχοφθόρο σε ό,τι με αφορά, δεν αποκλείω όμως για κάποιους να λειτουργεί θαυμάσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Απαιτεί τεράστια ψυχική, πνευματική και συναισθηματική ωριμότητα, κάτι που για την ώρα δεν νομίζω πως έχω. Το θαυμάζω πάντως όταν το βρίσκω σε άλλους.

Πως οριοθετεις την ωριμοτητα αυτη που αναφερεις?
Τι σημαινει τεραστια και τι λιγη?
Ποια η ψυχικη, ποια η πνευματικη και ποια η συναισθηματικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Διάβασα κάπου πιο πάνω για "κανονική σχέση"... Τι θα πει αυτό και ποιος το ορίζει αν όχι οι εμπλεκόμενοι κάθε φορά;
Κανονική ως προς τα πρότυπα της κοινωνίας, των ταινιών, των διαφημίσεων και ....του γείτονα;
Ασφυκτικό μου φαίνεται κάτι τέτοιο και με ελάχιστες δυνατότητες ουσιαστικής ευτυχίας. Όσο πιο εύπλαστο το ζυμάρι της σχέσης, τόσο πιο δημιουργικό κι ευχάριστο για τους εμπλεκόμενους. Τώρα, το κατά πόσο οι επιθυμίες των ατόμων είναι πραγματικά δικές τους... είναι μεγάλη συζήτηση...

Έπειτα γιατί πρέπει να ορίσουμε τι είμαστε και τι όχι; Δεν μπορεί ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος να έχει κάποια στιγμή στη ζωή του μια πολυγαμική σχέση επειδή οι συνθήκες και ο ψυχισμός του ήταν κατάλληλα; Πρέπει να κάνει αίτηση με χαρτόσημο για να του δοθεί ο ένας ή ο άλλος τίτλος;
Τον σεβασμό προς την όποια σχέση, δεν τον κάνει η ετικέτα στην ούγια, αλλά η ενσυνείδητη πράξη: Ξέρω τι θέλω, πότε και γιατί το θέλω και το πράττω σύμφωνα με το αξιακό μου σύστημα, συνυπολογίζοντας φυσικά τις επιθυμίες και τις αξίες του συντρόφου μου.
Έχω την εντύπωση πως οι πραγματικά πολυγαμικοί άνθρωποι δεν βάζουν ταμπελίτσα στον εαυτό τους, διότι θέλουν να μπορούν να είναι πολύ- και σε άλλες πτυχές της ζωής τους. :P

Προσωπικά δεν επιθυμώ να ενταχθώ σε καμία κατηγορία ανθρώπων. Γνωρίζω επιτυχημένες πολυγαμικές συμβιώσεις που άντεξαν στο χρόνο κι αυτό από μόνο του -για μένα- είναι αρκετή απόδειξη ότι γίνεται. Εάν κάποια στιγμή στη ζωή μου οι συνθήκες ήταν κατάλληλες θα το τολμούσα επειδή το έφερε η ζωή. Δεν θα το επιδίωκα όμως. Απαιτεί τεράστια ψυχική, πνευματική και συναισθηματική ωριμότητα, κάτι που για την ώρα δεν νομίζω πως έχω. Το θαυμάζω πάντως όταν το βρίσκω σε άλλους.
Μιλώ βέβαια για πολυγαμική συμβίωση και όχι απλά για πολλαπλούς ερωτικούς συντρόφους. Αυτό έχει αποδειχθεί ψυχοφθόρο σε ό,τι με αφορά, δεν αποκλείω όμως για κάποιους να λειτουργεί θαυμάσια.
Θα συμφωνήσω με όλα...:)
Θα εστιάσω στη λέξη ¨ωριμότητα¨, και για να κάνω την αυτοκριτική μου, δεν ξέρω τελικά αν είναι ωριμότητα, ή αν έτσι βαφτίζουμε καμιά φορά την ανωριμότητα...(για άλλοθι; ούτως ή άλλως δεν αναζητώ άλλοθι...) Ίσως και να είναι ανωριμότητα τελικά,-δεν ξέρω αλήθεια- ξέρεις , σαν το παιδάκι που δεν μπορεί να ελέγξει και να οριοθετήσει τις ¨ορέξεις¨ του... Λιγουρεύτηκε γλυκό; Ε, θα πρέπει και να το φάει!
Δεν το πολυψάχνω όμως...Ούτως ή άλλως,για μένα, ο καλύτερος τρόπος να καταπνίξεις και να ξεπεράσεις μια επιθυμία-αν και εφόσον υπάρξει-, είναι να αφεθείς σε αυτή...
Αυτό που θεωρώ ωριμότητα και όντως θέλει δουλίτσα, είναι η -όσο πιο πολύ μπορεσεις τελικά- άμβλυνση του συναισθήματος της ζήλειας... Και η αλήθεια... Απέναντι στον εαυτό σου και στον σύντροφό σου... Ακούω και αναζητάω τόση αλήθεια , όση μπορώ να αντέξω. Αν νιώθω κάπου άβολα, κράτα το για τον εαυτό σου,δεν θέλω να ξέρω ...Άλλωστε, δεν είμαι επόπτης σου να μου τα λες όλα με το ν και με το σ. Κράτα κάποια κομμάτια της ζωής σου για σένα... Δεν είναι θέμα δικής μου ¨μεγαλοψυχίας¨...Απλώς, είναι δική σου η ζωή και εγώ, απλά, προσπαθώ να συμμετέχω όσο πιο άρτια μπορώ...
Το μάξιμουμ διάστημα που μπόρεσα να είμαι μονογαμική είναι 6 χρόνια...Το λέω σαν πολύ!:pfff: Μπορώ να πω ότι τα ένιωσα με συμπτώματα πρόωρης γήρανσης...:hmm:
Η ειρωνία είναι ότι την αμέσως προηγούμενη περίοδο πριν ...εκτροχιαστώ πάλι, είχα πέσει 4 μήνες στο κρεβάτι , πλήρης κατάκλιση, με τη μέση μου, (κήλες) Η ψυχολογία όχι η καλύτερη, και άφθονος χρόνος να σκεφτείς... (κακό αυτό... ;) ) Έβλεπα τον άνθρωπό ¨μου¨ να σκίζεται για μένα, με ουσιαστικό ενδιαφέρον, και σκεφτόμουν ¨μωρέ τί τα θες τα δεξιά-αριστερά;;; Αυτή είναι πραγματική αγάπη... Όλα τα άλλα είναι @ίπες... Αυτός ο άνθρωπος σε ΑΓΑΠΑΕΙ...¨
Ε..., με το που έγινα καλά.... ¨έέέέλα μωρέ! Μιά ζωή την έχουμε! Τόσο καιρό ήμουν στο κρεβάτι.... Σήμερα είμαστε, αύριο δεν είμαστε¨... Και.....:devil: :panwkatw:

Εκεί που θέλω να εστιάσω -επισης- είναι κάποια ¨κουτάκια¨ που υπάρχουν, στο άκουσμα ¨πολυγαμικό ζευγάρι¨ και κυρίως ¨πολυγαμική γυναίκα¨... Συνειρμός-εξομοίωση ¨πουτάνα¨, ¨μητρομανής¨, ¨γυναίκα ηφαίστειο¨, κοινώς ¨@αβλιάρα¨ κτλ,κτλ... Άλλος συνειρμός ¨ζευγάρι οργίων¨....Σκέψεις και αναγωγές τύπου Ντε Σαντ κτλ... Νομίζω ότι τελικά η φαντασία των ¨απ'έξω¨ είναι πιο ¨νοσηρή¨ και πιο ¨άτακτη¨ πολλές φορές από τον ίδιο τον πολυγαμικό και το πολυγαμικό ζευγάρι...
Η λέξη ¨πολυγαμική¨ με ενοχλεί, γιατί δεν αντικατοπτρίζει την διαδικασία επιλογής και συναισθηματικής επεξεργασίας.... Ακούγεται πιο ψυχρή, πιο αποστασιοποιημένη και πιο ¨πολυσυλλεκτική¨... Cool... Επίσης, όταν λες ¨πολυγαμική¨, φαντάζονται συχνά πλήρη έκπτωση αξιών... Θα ¨φας¨ το αγόρι της φίλης σου,θα γίνεις ¨αντροχωρίστρα¨ θα πας με τον κουμπάρο,με τον ένα , με τον άλλο, με τον παράλλο, θα κάνεις παρτούζες, θα κάνεις, θα ράνεις... cool! Θεωρώ πως είμαι πολύ οριοθετημένη, αλλά πάντα με το δικό μου σύστημα αξιολόγησης... Θεωρώ πως είναι δίκαιο και εμπεριέχει σεβασμό σε σχέσεις και πρόσωπα και δεν τα προσβάλλει ... ¨Θεωρώ¨!

Και τέλος, άνθρωποι είμαστε και περνάμε τις φάσεις μας, και αναθεωρούμε και ξαναμανααναθεωρούμε, και είμαστε με ¨¨τα φεγγάρια μας¨... Και όπως λέει και η e-stekiκή ατάκα... Πώς το λέτε μωρέ;;; ¨Το μήνυμα έχει γραφτεί .... χρόνια πριν...Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε...¨ Ε ΑΥΤΟ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top