Μονογαμία Vs Πολυγαμία

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το αν κάποιος είναι πιστός στην σχέση του ή όχι, για μένα είναι θέμα του ποιον έχει απέναντί του και όχι τόσο θέμα χαρακτήρα. Υπάρχουν άνθρωποι που σε καλύπτουν τόσο που δεν μπορείς να διανοηθείς πως θα αφήσεις άλλον να σε αγγίξει και δεν σου κάνει και αίσθηση να ψάξεις κάποιον και υπάρχουν και άνθρωποι που σε εμπνέουν για ..εξωσχολικές δραστηριότητες. Φυσικά αυτό, σε μια πολύ μακροχρόνια σχέση, μπορεί να αλλάξει και να περάσεις από την μία μορφή σχέσης στην άλλη. Το θέμα είναι να υπάρχει συναίνεση και κοινή επιθυμία για το είδος σχέσης και από τους δύο. Επίσης το θέμα είναι να μπορείς να αναγνωρίσεις στον εαυτό σου αν μένεις με κάποιον από ανασφάλεια επειδή δεν σε καλύπτει ή αν όντως, τον θες πραγματικά και παράλληλα έχεις την διάθεση να ..ανακαλύψεις και άλλους- προσωπικά το δεύτερο δεν το έχω νιώσει ποτέ, αλλά θεωρώ πολύ πιθανό να ισχύει για κάποιους ανθρώπους.
'Ολα τα υπόλοιπα τα θεωρώ απλώς ταμπέλες, κατανοώ πως δημιουργούν ασφάλεια σε όσους τις επικαλούνται, αλλά ευτυχώς η ζωή έχει πάντα ένα τρόπο να σου αποδεικνύει κάποια στιγμή πως ..ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να βρεθείς, όχι μόνο ερωτικά, αλλά σε κάθε επίπεδο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πολυγαμικος,μονογαμικος ειναι τα δυο ακρα,,σπανια υπαρχουν..

οι περισσοτεροι ανθρωποι καπου στη μεση ειναι..

αλλοτε απο εδω αλλοτε απο εκει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πως οριοθετεις την ωριμοτητα αυτη που αναφερεις?
Τι σημαινει τεραστια και τι λιγη?
Ποια η ψυχικη, ποια η πνευματικη και ποια η συναισθηματικη?
Συνέντευξη μου παίρνεις; :P
Για να σου απαντήσω, θα μπορούσα να πω πως συναισθηματικά ώριμο θεωρώ αυτόν που έχει απαλλαγεί -όσο το δυνατόν- από ερωτικές ανασφάλειες, φοβίες και εγωισμούς.
Ψυχικά ώριμο, αυτόν που μπορεί να προσφέρει ολόκληρο τον εαυτό του, χωρίς να νιώθει ότι απειλείται.
Πνευματικά ώριμο θεωρώ αυτόν που μπορεί ν' αναγνωρίσει τις πραγματικές του επιθυμίες και να τις διαχωρίσει από τις επιθυμίες που του επιβλήθηκαν.
Όμως δεν αφορά κανέναν πώς οριοθετώ εγώ αυτά που αναφέρω, αφού αφορούν εμένα προσωπικά.
Εξάλλου όπως είπα, προτιμώ να αποφεύγω τις ταμπέλες και τις ετικέτες.


Ίσως και να είναι ανωριμότητα τελικά,-δεν ξέρω αλήθεια- ξέρεις , σαν το παιδάκι που δεν μπορεί να ελέγξει και να οριοθετήσει τις ¨ορέξεις¨ του... Λιγουρεύτηκε γλυκό; Ε, θα πρέπει και να το φάει!
Μα το τόνισα εκεί που μίλησα για ωριμότητα, πως δεν μιλάω για τέτοιες ...λιγούρες. Μιλώ για ερωτικές σχέσεις ζωής που περιλαμβάνουν περισσότερα από δύο άτομα. Τέτοια σχέση εννοώ πως θα τολμούσα.

Εκεί που θέλω να εστιάσω -επισης- είναι κάποια ¨κουτάκια¨ που υπάρχουν, στο άκουσμα ¨πολυγαμικό ζευγάρι¨ και κυρίως ¨πολυγαμική γυναίκα¨... Συνειρμός-εξομοίωση ¨πουτάνα¨, ¨μητρομανής¨, ¨γυναίκα ηφαίστειο¨, κοινώς ¨@αβλιάρα¨ κτλ,κτλ... Άλλος συνειρμός ¨ζευγάρι οργίων¨....Σκέψεις και αναγωγές τύπου Ντε Σαντ κτλ... Νομίζω ότι τελικά η φαντασία των ¨απ'έξω¨ είναι πιο ¨νοσηρή¨ και πιο ¨άτακτη¨ πολλές φορές από τον ίδιο τον πολυγαμικό και το πολυγαμικό ζευγάρι...
Η λέξη ¨πολυγαμική¨ με ενοχλεί, γιατί δεν αντικατοπτρίζει την διαδικασία επιλογής και συναισθηματικής επεξεργασίας.... Ακούγεται πιο ψυχρή, πιο αποστασιοποιημένη και πιο ¨πολυσυλλεκτική¨... Cool... Επίσης, όταν λες ¨πολυγαμική¨, φαντάζονται συχνά πλήρη έκπτωση αξιών... Θα ¨φας¨ το αγόρι της φίλης σου,θα γίνεις ¨αντροχωρίστρα¨ θα πας με τον κουμπάρο,με τον ένα , με τον άλλο, με τον παράλλο, θα κάνεις παρτούζες, θα κάνεις, θα ράνεις... cool!
Σε αυτά συμφωνώ. :yes: Δυστυχώς. :/:

Το αν κάποιος είναι πιστός στην σχέση του ή όχι...
Δεν νομίζω πως το θέμα έχει να κάνει τόσο με πίστη και απιστία, αλλά με τη γενικότερη ιδεολογία του ατόμου. Μπορείς να είσαι πολυγαμικός χωρίς να έχεις προδώσει ή να έχεις απατήσει. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συνειρμός-εξομοίωση ¨πουτάνα¨, ¨μητρομανής¨, ¨γυναίκα ηφαίστειο¨, κοινώς ¨@αβλιάρα¨ κτλ,κτλ... Άλλος συνειρμός ¨ζευγάρι οργίων¨....Σκέψεις και αναγωγές τύπου Ντε Σαντ κτλ... Νομίζω ότι τελικά η φαντασία των ¨απ'έξω¨ είναι πιο ¨νοσηρή¨ και πιο ¨άτακτη¨ πολλές φορές από τον ίδιο τον πολυγαμικό και το πολυγαμικό ζευγάρι...
Η λέξη ¨πολυγαμική¨ με ενοχλεί, γιατί δεν αντικατοπτρίζει την διαδικασία επιλογής και συναισθηματικής επεξεργασίας.... Ακούγεται πιο ψυχρή, πιο αποστασιοποιημένη και πιο ¨πολυσυλλεκτική¨... Cool... Επίσης, όταν λες ¨πολυγαμική¨, φαντάζονται συχνά πλήρη έκπτωση αξιών... Θα ¨φας¨ το αγόρι της φίλης σου,θα γίνεις ¨αντροχωρίστρα¨ θα πας με τον κουμπάρο,με τον ένα , με τον άλλο, με τον παράλλο, θα κάνεις παρτούζες, θα κάνεις, θα ράνεις... cool!
Υπαρχουν τετοιες γυναικες?:confused:
που ειναι και δεν τις βλεπουμε εμεις?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Υπαρχουν τετοιες γυναικες?:confused:
που ειναι και δεν τις βλεπουμε εμεις?:D

Στα πρωινάδικα. :P

συναισθηματικά ώριμο θεωρώ αυτόν που έχει απαλλαγεί -όσο το δυνατόν- από ερωτικές ανασφάλειες, φοβίες και εγωισμούς.
Ψυχικά ώριμο, αυτόν που μπορεί να προσφέρει ολόκληρο τον εαυτό του, χωρίς να νιώθει ότι απειλείται.

Το ένα αντικρούει λίγο το άλλο γιατί αυτός που δίνει τα πάντα, τον εαυτό του ολόκληρο σε μια σχέση μια άλφα ανασφάλεια την έχει.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το ένα αντικρούει λίγο το άλλο γιατί αυτός που δίνει τα πάντα, τον εαυτό του ολόκληρο σε μια σχέση μια άλφα ανασφάλεια την έχει.:hmm:
Στο δικό σου (μας) μικρόκοσμο. Όχι σε όλων.
Είναι τόσο δύσκολο να δεχτούμε ότι κάποιοι μπορούν να είναι διαφορετικοί από εμάς; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μεγαλη διαφορα. Γιατι η ορμη δεν ειναι συναισθηματικη "προδοσια". Ειναι ορμη και μπορει να ερθει επειδη ειμαστε ακομα και ζωα οπως ειπα πριν. Αρα ο αλλος, επειδη εισαι σημαντικο ατομο γιαυτον, και δε θελει να σε πληγωσει συνασθηματικα, εχει λιγο αυτοελεγχο.
Σωστά. Αυτό που διερωτώμαι είναι γιατί να πληγωθεί συναισθηματικά από την πράξη, αν δεν τον/την πληγώνει η επιθυμία. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω ποιά η διαφορά.

Ok, αλλα δε μου απαντας στο σχολιο.Οτι δλδ, εισαι σε παρομοια κατατασταση με τους μονογαμικους ως προς αυτο. :)
Με ποιό τρόπο; :confused:
To sex, την αποκλειστικοτητα/αφοσιωση. Stuff like that.
Γιατί, δεν κάνω σεξ με το σύντροφο μου;
Όσο για την αποκλειστικότητα, είναι μια έννοια που δεν προϋπάρχει, άρα δεν τίθεται θέμα να τη μοιραστείς.

Οσο μεγαλυτερο το φασμα ατομων που αναφερεσαι, τοσο πιο δυσκολο να κρινουμε σωστα. :)
Όταν για παράδειγμα χωρίζουν για ψύλλου πήδημα, ε όχι, δε θεωρώ ότι υπήρχε κανάς μεγάλος έρωτας.

Παραλογο συμπερασμα. Δεν ειπα κατι τετοιο ουτε προκυπτει απο αυτο που ειπα. Ξαναδιαβασε το λιγο πιο προσεκτικα...
Όσο και να το διαβάσω, το ίδιο συμπέρασμα βγαίνει. Μάλλον τα γραπτά σου είναι λιγότερο πολυεπίπεδα απ'ότι θέλεις να πιστεύεις :hehe:

Αρα ο μονος λογος που δε παλεψες ειναι επειδη δεν ετυχε. αμα τυχαινε θα παλευες. Οπως οι μονογαμικοι. Αυτο λεω.
Απο πού προκύπτει αυτό; Αν τύχαινε, θα έκανα κάτι, αφού είχα και το ελεύθερο, και ήξερα ότι δεν θα πλήγωνε το σύντροφο μου.

Παντως σιγουρα χρειαζεται σωστο διαβασμα του τι γραφει ο συνομιλητης μας :P Γιατι εγω δε μιλησα για το τι σε ενοχλει εσενα και τον καθενα. Αλλα για αντιληψεις περι της φυσεως του ανθρωπου κλπ. (πχ αν ειναι πολυγαμικοι ή οχι, τι ειναι ο ερωτας επιστημονικα κλπ).
Αντί να πετάς αόριστα υπονοούμενα περί άγνοιας του συνομιλητή σου, είσαι ικανός να αποδείξεις που έγκειται αυτή η άγνοια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατι η ορμη δεν ειναι συναισθηματικη "προδοσια". Ειναι ορμη και μπορει να ερθει επειδη ειμαστε ακομα και ζωα οπως ειπα πριν.
δεν ειναι προδοσια,,
απλα ενδειξη οτι δεν ειναι τοσο ισχυρη η σχεση με το συντροφο σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεν ειναι προδοσια,,
απλα ενδειξη οτι δεν ειναι τοσο ισχυρη η σχεση με το συντροφο σου..
Ήρθε τώρα και ο Άγγελος που δεν είχε ποτέ σχέση να κρίνει ποιές σχέσεις είναι ισχυρές και ποιές όχι.

Ε ρε γέλια :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αναφορικά με τον γάμο θα υποστήριζα την μονογαμία, θεωρώντας πως για να φτάσει κάποιος ως εκεί έχει περάσει από διάφορα στάδια και έχει πλέον κατασταλάξει (σε αντίθετη περίπτωση, κάθεται ελεύθερος και γίνεται όσο πολυγαμικός θέλει, μην παίρνοντας κι άλλους στο λαιμό του). Σε ελεύθερες σχέσεις δεν νομίζω να μας περιορίζει κάτι, άλλωστε στο διάστημα αυτό οι περισσότεροι άνθρωποι βρίσκονται στην αναζήτηση. Έχει να κάνει καθαρά με τις προσωπικότητες των ανθρώπων, τις αντοχές τους απέναντι στους πειρασμούς, κ.λ.π. Αλλά όπως γράφει πιο πάνω και η Κωνσταντίνα όταν έχεις βρει αυτό που σε καλύπτει σε μια σχέση, δεν νομίζω πως θα ψάξεις κάτι καλύτερο….εκτός πια κι αν έχεις το μικρόβιο της δοκιμής, οπότε ελεύθερα……..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως οι πραγματικά πολυγαμικοί άνθρωποι δεν βάζουν ταμπελίτσα στον εαυτό τους, διότι θέλουν να μπορούν να είναι πολύ- και σε άλλες πτυχές της ζωής τους. :P

Και να μην βάλεις ο ίδιος, θα σου βάλουν οι άλλοι, αν βρεθείς σε σχετική συζήτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Στα πρωινάδικα. :P



Το ένα αντικρούει λίγο το άλλο γιατί αυτός που δίνει τα πάντα, τον εαυτό του ολόκληρο σε μια σχέση μια άλφα ανασφάλεια την έχει.:hmm:
Ισα ισα ....ακριβως το αντιθετο...ειναι απαλαγμενος απο καθε μορφης ανασφαλειες....ειναι ελευθερος ανθρωπος...Ανασφαλεις ειναι αυτοι που ζηλευουν ,που δεν ξερουν να δινουνστη σχεση ,που καταδυναστευουν το συντροφο ...που δεν αφηνουν τη σχεση να αναπνευσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ήρθε τώρα και ο Άγγελος που δεν είχε ποτέ σχέση να κρίνει ποιές σχέσεις είναι ισχυρές και ποιές όχι.

Ε ρε γέλια :rofl:
Καλα μην γελας και συ ρε Μισελ!:P
Εχουμε αποψη και εμεις οι θεωρητικοι επι των σχεσεων..;)


αλλωστε πρεπει να εκπροσωπηθει και η αλλη ταση εδω..

μονογαμια,πολυγαμια....και αγαμία..:hehe::hehe::hehe::shifty::hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ισα ισα ....ακριβως το αντιθετο...ειναι απαλαγμενος απο καθε μορφης ανασφαλειες....ειναι ελευθερος ανθρωπος...Ανασφαλεις ειναι αυτοι που ζηλευουν ,που δεν ξερουν να δινουνστη σχεση ,που καταδυναστευουν το συντροφο ...που δεν αφηνουν τη σχεση να αναπνευσει...

Μιλαμε για καταπιεση και καταδυναστευση σε μια σχεση...
Μα για ποιο λογο να εισαι σε μια σχεση που σε κανει να νοιωθεις ετσι?
Κακως υφιστανται αυτες οι σχεσεις...
Το θεμα ειναι να ταιριαζουν τα θελω μας με εκεινα του αλλου. Τοτε και ελευθεροι θα νοιωθουμε και η σχεση θα ειναι υγιης.
Τωρα το πως κανεις αντιλαμβανεται τον ερωτα, πως τον βιωνει (εαν τον εχει βιωσει δλδ) και τι περιμενει απο μια σχεση απ' ο,τι εχω καταλαβει απο προηγουμενες αναρτησεις για τον καθε ενα ισως ειναι και κατι διαφορετικο.
Για μενα ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο. Ο ερωτας ειναι ιδιοτελης, εγωιστης, τα θελει ολα ή τιποτα. Δε υπακουει σε τετραγωνη λογικη, αλλα ουτε και συμβιβαζεται.
Εαν μαζι με μενα ο ανθρωπος μου σκεφτεται και την Ρουπα απεναντι, προφανως εγω δεν ειμαι αυτο που πραγματικα θελει και δε τον καλυπτω απολυτα. Συνεπως, δε μου κανει και δεν του κανω. Τετοιου ειδους "εκπτωσεις", οπως εχω αναφερει ξανα, δεν κανω.
Μηπως τελικα νομιζουμε οτι ερωτευομαστε, ενω δεν ειναι παρα ενας ενθουσιασμος, ενας σαρκικος ποθος, ενα παθος και τιποτα παραπανω?
Ή μηπως εχουμε την εντυπωση πως ειναι ευκολο να συναντησουμε εκεινο το ατομο, τον "εναν" ανθρωπο που θα μας καλυπτει σε ολους τους τομεις και αυτο θα ειναι αμφιδρομο?! Ισως να μην το συναντησουμε και ποτε...
Βεβαια το χειροτερο ολων ειναι να βρεθει στο δρομο μας και να μην το "αναγνωρισουμε".

Ενιγουει, περι ορεξεως...ξερετε.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μιλαμε για καταπιεση και καταδυναστευση σε μια σχεση...
Μα για ποιο λογο να εισαι σε μια σχεση που σε κανει να νοιωθεις ετσι?
Κακως υφιστανται αυτες οι σχεσεις...
Το θεμα ειναι να ταιριαζουν τα θελω μας με εκεινα του αλλου. Τοτε και ελευθεροι θα νοιωθουμε και η σχεση θα ειναι υγιης.
Τωρα το πως κανεις αντιλαμβανεται τον ερωτα, πως τον βιωνει (εαν τον εχει βιωσει δλδ) και τι περιμενει απο μια σχεση απ' ο,τι εχω καταλαβει απο προηγουμενες αναρτησεις για τον καθε ενα ισως ειναι και κατι διαφορετικο.
Για μενα ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο. Ο ερωτας ειναι ιδιοτελης, εγωιστης, τα θελει ολα ή τιποτα. Δε υπακουει σε τετραγωνη λογικη, αλλα ουτε και συμβιβαζεται.
Εαν μαζι με μενα ο ανθρωπος μου σκεφτεται και την Ρουπα απεναντι, προφανως εγω δεν ειμαι αυτο που πραγματικα θελει και δε τον καλυπτω απολυτα. Συνεπως, δε μου κανει και δεν του κανω. Τετοιου ειδους "εκπτωσεις", οπως εχω αναφερει ξανα, δεν κανω.
Μηπως τελικα νομιζουμε οτι ερωτευομαστε, ενω δεν ειναι παρα ενας ενθουσιασμος, ενας σαρκικος ποθος, ενα παθος και τιποτα παραπανω?
Ή μηπως εχουμε την εντυπωση πως ειναι ευκολο να συναντησουμε εκεινο το ατομο, τον "εναν" ανθρωπο που θα μας καλυπτει σε ολους τους τομεις και αυτο θα ειναι αμφιδρομο?! Ισως να μην το συναντησουμε και ποτε...
Βεβαια το χειροτερο ολων ειναι να βρεθει στο δρομο μας και να μην το "αναγνωρισουμε".

Ενιγουει, περι ορεξεως...ξερετε.
Την αποψη μου την εχω εξαντλησει...δεν εχω να προσθεσω τιποτε περισσοτερο...ερωτας και αγαπη για μενα ειναι βαθεια ανιδιοτελεις σχεσεις ....δινεις χωρις ανταλλαγματα ...δεν υπαρχει εξουσια στη σχεση παρα απολυτη ελευθερια ...μονο ανθρωποι που στοχαζονται πραγματικα ελευθερα μπορουν αυτο να το καταλαβουν...μπορουν να βιωσουν αυτου του ειδους την απολυτη αγαπη ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο ερωτας ειναι ιδιοτελης, εγωιστης, τα θελει ολα ή τιποτα. Δε υπακουει σε τετραγωνη λογικη, αλλα ουτε και συμβιβαζεται.

Αυτός ο έρωτας που τα θέλει όλα, τα δίνει και όλα; Διότι εάν θέτει όρους, σαν να πέφτουμε σε αντιφάσεις μου φαίνεται. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτός ο έρωτας που τα θέλει όλα, τα δίνει και όλα;



Ε ναι,
δεν γίνεται αλλιώς.



*(λολ?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτός ο έρωτας που τα θέλει όλα, τα δίνει και όλα; Διότι εάν θέτει όρους, σαν να πέφτουμε σε αντιφάσεις μου φαίνεται. :hmm:

Σαφως.
Σε ποια αντιφαση αναφερεσαι? Δε θετεις ορο οταν τα θελεις ολα απο "εναν" και τα δινεις ολα σε "εναν".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ήδη έβαλες όρο να είναι ένας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Την αποψη μου την εχω εξαντλησει...δεν εχω να προσθεσω τιποτε περισσοτερο...ερωτας και αγαπη για μενα ειναι βαθεια ανιδιοτελεις σχεσεις ....δινεις χωρις ανταλλαγματα ...δεν υπαρχει εξουσια στη σχεση παρα απολυτη ελευθερια ...μονο ανθρωποι που στοχαζονται πραγματικα ελευθερα μπορουν αυτο να το καταλαβουν...μπορουν να βιωσουν αυτου του ειδους την απολυτη αγαπη ....


Εσυ δηλαδη ερωτευεσαι και αγαπας χωρις να περιμενεις ανταποκριση? Διοτι, εαν περιμενεις, τοτε ανιοτελεια δεν υπαρχει.

Μα δεν αναφερθηκα σε εξουσια. Σε μια σχεση δε θα πρεπει να εξουσιαζεσαι αλλα ουτε και να εξουσιαζεις. Θα πρεπει να συμπορευεσαι. Συγγνωμη που θελω εναν ανθρωπο και οχι δυο-τρεις παραλληλα. Τους δυο-τρεις παραλληλα θα τους ηθελα στην περιπτωση εκεινη που η σχεση μου εχει "τρυπες". Και τοτε γιατι να την κρατησω?! Ειδικα οταν βρισκεσαι σε μια φαση ζωης που ξερεις τι θελεις, πως το θελεις και δε συμβιβαζεσαι με κατι λιγοτερο.
Τι να πω, οταν ειμαι πραγματικα ερωτευμενη με καποιον, δεν εχω ποθησει παραλληλα και καποιον αλλο. Οταν ποθησα καποιον αλλον, συνειδητοποιησα πως δεν ειμαι πλεον. Πως ειχα μπερδεψει τη συνηθεια και την αγαπη με τον ερωτα.

Ήδη έβαλες όρο να είναι ένας. :P

Συγγνωμη, αλλα εισαι της αποψης οτι ειναι δυνατον καποιος να ειναι ερωτευμενος με πανω απο ενα ατομο?!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top