Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν θέλω να γίνω σπαστική, αλλά έχεις ακούσει για κάτι που λέγεται επιλόχεια κατάθλιψη που μπορεί να σε κάνει μέχρι και να αυτοκτονήσεις; Και όχι, δεν συμβαίνει τόσο πολύ σπάνια.

Δεν ισχυρίζομαι φυσικά πως το να κάνεις παιδιά, δεν είναι σημαντικό για την ζωή σου και δεν στην αλλάζει ριζικά. Και σίγουρα, με δεδομένο πως αυτό εξαρτάται η διαιώνιση του είδους μας, είναι λογικό κάθε γέννα να αποτελεί σημαντική εμπειρία για όποια την έχει (και για τον σύντροφό της που γίνεται πατέρας) - αλλά οπωσδήποτε ένα παιδί (ή δύο ή τρία.. δεν θα τα χαλάσουμε στο νούμερο) δεν αποτελεί τον σκοπό και την πεμπτουσία της ζωής κανενός γονιού, εκτός αν υπάρχει σοβαρό θέμα αυτοεκτίμησης και γενικότερης ανασφάλειας: ναι, πάντα θες το καλύτερο για το παιδί σου και κάνεις ό,τι μπορείς γι' αυτό, αλλά αυτό απέχει πολύ από την εξάρτηση ολόκληρης της ζωής σου από την ζωή του παιδιού σου που παρουσιάζετε εδώ μέσα ως φυσιολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Και η βεβαιότητα αυτή προκύπτει από ... ; Το έζησες εσύ; Στο είπαν άλλοι; Στο είπε ο Πιτ Παπαδάκος; Στο είπε ο Ρούντολφ το ελαφάκι;

Γιατί αυτό το συναίσθημα ΝΤΕ και καλά να είναι το άνω φράγμα των συναισθημάτων; Για κάθε Ν υπάρχει και το Ν+1, απ' όσο ξέρω.

Γιωργο θερμη παρακληση!!!!!μην τα γραφεις αποτομα.....ειδικα εκει με τον ρουντολφ το ελαφακι με ακουσε ολο το τετραγωνο απο τα γελια!!!!!!!:offtopic:
στο θεμα μας τωρα....... εφοσον ολα πανε καλα στην ζωη μου και υπαρχει μια καποια ασφαλεια ναι θα ηθελα να κανω καποια στιγμη παιδια!
οχι απο εγωιστικους λογους απλα ειναι ωραιο να γυριζεις στο σπιτι και να εχεις με καποιον να συζητησεις αυτα π εγιναν και να μοιραστεις τις εμπειριες σου!
και θα σκεφτει καποιος γιατι δεν τα λες απλα στον συντροφο σου? οχι δεν ειναι το ιδιο, ειναι τελειως διαφορετικο να υπαρχουν παιδια στο σπιτι ,ειναι σαν μια διαδικασια συνεχους επιμορφωσης....εσυ τους μαθαινεις καποια πραγματα και αυτα σου μαθαινουν αλλα!
και πριν με φανε οι φεμινιστριες και οι δηθεν ανεξαρτητες δηλωνω πως ΝΑΙ ολοκληρωνεσαι! ΝΑΙ εχεις εναν σκοπο στην ζωη!
ΝΑΙ δεν ενδιαφερεσαι μονο για τον εαυτο σου!!!ΚΑΙ ΝΑΙ προσφερεις με πολλους τροπους και αισθανεσαι χαρουμενος οταν βλεπεις οτι το παιδι σου ειναι ευτυχισμενο!
αφου ειναι τοσο ωραιο να μοιραζεσαι γιατι μερικοι ζουν μοναχικα?

καλοι ειναι οι φιλοι ,ο κοινωνικος περιγυρος κτλπ καλη και η καριερα αλλα οσο περνουν τα χρονια ο καθενας κοιταει την ζωη του, οι δεσμοι καλως ή κακως χαλαρωνουν και η εργασια γινεται μονοτονη,ρουτινα.....αλλαζουν οι προτεραιοτητες των ανθρωπων.
τι νοημα εχει να γυριζεις σε ενα σπιτι αδειο? πολλες ερευνες εχουν δειξει οτι οι ανθρωποι π ζουν περισσοτερο ειναι αυτοι οι οποιοι εχουν οικογενεια! τυχαιο?δεν νομιζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia3807

Νεοφερμένος

Η natalia3807 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Δεν θέλω να γίνω σπαστική, αλλά έχεις ακούσει για κάτι που λέγεται επιλόχεια κατάθλιψη που μπορεί να σε κάνει μέχρι και να αυτοκτονήσεις; Και όχι, δεν συμβαίνει τόσο πολύ σπάνια.

Δεν ισχυρίζομαι φυσικά πως το να κάνεις παιδιά, δεν είναι σημαντικό για την ζωή σου και δεν στην αλλάζει ριζικά. Και σίγουρα, με δεδομένο πως αυτό εξαρτάται η διαιώνιση του είδους μας, είναι λογικό κάθε γέννα να αποτελεί σημαντική εμπειρία για όποια την έχει (και για τον σύντροφό της που γίνεται πατέρας) - αλλά οπωσδήποτε ένα παιδί (ή δύο ή τρία.. δεν θα τα χαλάσουμε στο νούμερο) δεν αποτελεί τον σκοπό και την πεμπτουσία της ζωής κανενός γονιού, εκτός αν υπάρχει σοβαρό θέμα αυτοεκτίμησης και γενικότερης ανασφάλειας: ναι, πάντα θες το καλύτερο για το παιδί σου και κάνεις ό,τι μπορείς γι' αυτό, αλλά αυτό απέχει πολύ από την εξάρτηση ολόκληρης της ζωής σου από την ζωή του παιδιού σου που παρουσιάζετε εδώ μέσα ως φυσιολογική.
δεν είπα να κάνει κάποιος παιδί απότι στιγμή που δεν είναι έτοιμος,άμα είσαι και περιμένεις με ανυπομονησία τη κατάθλιψη γιατί να την πάθεις?έχω ακούσει πως η γυναικα όταν μένει έγκυος γίνεται κάπως ευαίσθητη και όταν γεννήσει η ψυχολογία τις είναι κάπως πιεσμένη γιατί αλλάζει η ζωή τις αλλα αυτό διαρκεί μερικές μέρες άντε βδομάδες.για αυτοκτονίες να πω την αλήθεια δεν έχω ακούσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
πολλες ερευνες εχουν δειξει οτι οι ανθρωποι π ζουν περισσοτερο ειναι αυτοι οι οποιοι εχουν οικογενεια! τυχαιο?δεν νομιζω!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτο που ξερω,ειναι οτι οι παντρεμενοι εχουν καλυτερη υγεια,

σε ερευνες που εχουν ακουστει διαρκως αυτο δειχνουν..

τωρα για παιδια,,δεν το εχω ακουσει..
κατι βρηκα στα γρηγορα..
Men with children live longer, Dutch study finds

(η αναπαραγωγη ειναι η βασικοτερη αξια της ζωης.πιο ισχυρη και απο το ενστικτο επιβιωσης..οποτε πιθανον να γινεται καλυτερος ενας ανθρωπος που κανει απογονους..)

αν θελεις κιαλλες ερευνες,,θα υπαρχουν σιγουρα..:)
https://www.baby-health.net/articles/568.html
Last researches of demographers show that presence of children in a family influences parents’ lifetime considerably. It affects both men and women equally brightly.

αρα οντως η περισσοτερες ερευνες δειχνουν οτι τα παιδια και η οικογενεια,,βελτιωνουν τον ανθρωπο..και ζει καλυτερα σε σχεση με το να ειναι μονος του σε αντιστοιχη ηλικια..(εκτος βεβαια,αν ειναι τοσο κακος ο γαμος πια)..
τωρα αν εχεις αλλα στοιχεια,,ριξτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
ναι, πάντα θες το καλύτερο για το παιδί σου και κάνεις ό,τι μπορείς γι' αυτό, αλλά αυτό απέχει πολύ από την εξάρτηση ολόκληρης της ζωής σου από την ζωή του παιδιού σου που παρουσιάζετε εδώ μέσα ως φυσιολογική.
Αυτό είναι ένα λάθος στο οποίο υποπίπτουν πολλοί ανασφαλείς γονείς: στο να ζουν τη ζωή τους, μέσα από τη ζωή των παιδιών τους.
Αυτό όχι μόνο δε βοηθάει τα παιδιά, αλλά μπορεί να τους δημιουργήσει και πρόβλημα αν οι γονείς είναι υπερπροστατευτικοί και περιορίζουν την κοινωνική τους ζωή. Μια οικογένεια η οποία έχει πάρει τη μορφή Γονικής Μονάδας Ανατροφής Παιδιών, αντιμετωπίζει προβλήματα όταν και το τελευταίο παιδί ανεξαρτητοποιηθεί και φύγει από το σπίτι, αφού τότε οι γονείς διαπιστώνουν ότι επί δεκαετίες έχουν παραμελήσει τη σχέση τους όντας αφιερωμένοι ολοκληρωτικά στο παιδί.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
^^ Αυτό πρέπει να το κάνω αφίσα, να το κολλήσω, να το βλέπω μπροστά μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.

γιωργο αν ειχα καλη σχεση με την τεχνολογια θα την ειχες και την παραπομπη!!!!!!
λοιπον δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου..... το ειδα στην εκπομπη ολα για την υγεια μαλιστα ερευνα του εθνικου ιδρυματος ερευνων εδειξε οτι σε ολη την ελλαδα η Ικαρια εχει τους περισσοτερους μακροβιους ανθρωπους!!!! πεθανουν σε ηλικια πανω απο 100 ετη οι περισσοτεροι. Ερευνωντας λοιπον τον τροπο ζωης τους οι επιστημονες ειδαν οτι εκτος απο την μεσογειακη διατροφη π ακολουθουσαν ειχαν ολοι μεγαλες οικογενειες αλλα και πολυ καλες σχεσεις με τους συγγενεις τους.........

επισης μακροζωια δεν χαριζουν μονο τα παιδια αλλα και ο ιδιος ο γαμος! οι παντρεμενοι ανδρες ζουν περισσοτερο.....το αναδερουν χιλιαδες ερυενες π εχουν γινει σε πανεπιστημια του εξωτερικου......τωρα εχουν στραφει σε νεες ερευνες.....πιστευουν οτι δεν χαριζει καλη υγεια και μακρα ζωη μονο ο γαμος αυτος καθε αυτος αλλα και με εξυπνη γυναικα:whistle:!!!!!αντε να δουμε τι θα συμπερασμα θα βγαλουν!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ακολουθουσαν ειχαν ολοι μεγαλες οικογενειες αλλα και πολυ καλες σχεσεις με τους συγγενεις τους.
δεν το ειχα ακουσει αυτο για την Ικαρια..οτι ζουν πολυ ναι,,βεβαια..

ενδιαφερον..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς. Ούτε τα ίδια σου τα παιδιά δεν πρόκειται να σε αγαπήσουν έτσι όπως αγαπάει ένας σκύλος.

Τέτοια ανιδιοτέλεια... μάλιστα... :hmm:

Κάνεις επένδυση δηλαδή;

Γειά σου Καραγκιόζη.:) Ναι κάνω επένδυση, επένδυση στην αγάπη, την ανιδιοτελή, την φροντίδα μου προς αυτά την ανιδιοτελή, το ενδιαφέρον μου να είναι καλά και να βγούν σωστοί άνθρωποι. Να τους δώσω όσα περισσότερα μπορώ και να γίνουν ευτυχισμένα και ανεξάρτητα στο μέτρο που μπορούν και τα ίδια τα παιδιά. Όσο για τους σημερινούς γονείς, δεν νομίζω πέρα από το τηλεφώνημα και την καλή κουβέντα να περιμένουν κάτι περισσότερο, όλοι μας γνωρίζουμε τι θα γίνει στο μέλλον, θα είμαστε ίσως σε κάποιο γηροκομείο (εμένα δεν με τρομάζει καθόλου η λέξη) ή με την συντροφιά κάποιας αλλοδαπής (συνηθίζεται τώρα τελευταία). Όσο για τον σκύλο δεν είναι κακός, (είχα κι εγώ) απλά δεν παύει να είναι σκύλος και δεν υπάρχει σύγκριση.


Γιωργο θερμη παρακληση!!!!!μην τα γραφεις αποτομα.....ειδικα εκει με τον ρουντολφ το ελαφακι με ακουσε ολο το τετραγωνο απο τα γελια!!!!!!!:offtopic:
στο θεμα μας τωρα....... εφοσον ολα πανε καλα στην ζωη μου και υπαρχει μια καποια ασφαλεια ναι θα ηθελα να κανω καποια στιγμη παιδια!
οχι απο εγωιστικους λογους απλα ειναι ωραιο να γυριζεις στο σπιτι και να εχεις με καποιον να συζητησεις αυτα π εγιναν και να μοιραστεις τις εμπειριες σου!
και θα σκεφτει καποιος γιατι δεν τα λες απλα στον συντροφο σου? οχι δεν ειναι το ιδιο, ειναι τελειως διαφορετικο να υπαρχουν παιδια στο σπιτι ,ειναι σαν μια διαδικασια συνεχους επιμορφωσης....εσυ τους μαθαινεις καποια πραγματα και αυτα σου μαθαινουν αλλα!
και πριν με φανε οι φεμινιστριες και οι δηθεν ανεξαρτητες δηλωνω πως ΝΑΙ ολοκληρωνεσαι! ΝΑΙ εχεις εναν σκοπο στην ζωη!
ΝΑΙ δεν ενδιαφερεσαι μονο για τον εαυτο σου!!!ΚΑΙ ΝΑΙ προσφερεις με πολλους τροπους και αισθανεσαι χαρουμενος οταν βλεπεις οτι το παιδι σου ειναι ευτυχισμενο!
αφου ειναι τοσο ωραιο να μοιραζεσαι γιατι μερικοι ζουν μοναχικα?

καλοι ειναι οι φιλοι ,ο κοινωνικος περιγυρος κτλπ καλη και η καριερα αλλα οσο περνουν τα χρονια ο καθενας κοιταει την ζωη του, οι δεσμοι καλως ή κακως χαλαρωνουν και η εργασια γινεται μονοτονη,ρουτινα.....αλλαζουν οι προτεραιοτητες των ανθρωπων.
τι νοημα εχει να γυριζεις σε ενα σπιτι αδειο? πολλες ερευνες εχουν δειξει οτι οι ανθρωποι π ζουν περισσοτερο ειναι αυτοι οι οποιοι εχουν οικογενεια! τυχαιο?δεν νομιζω!

Η φράση που έκανα με υπογράμμιση, είναι πολύ σωστή. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν μάθει να το κάνουν αυτό. Δεν μπορώ να τους κρίνω αρνητικά διότι το τελευταίο διάστημα βλέπω φίλες μου να ακολουθούν αυτό τον τρόπο ζωής. Επιλογές είναι αυτές και είναι σεβαστές. Είναι καλύτερα να είναι ένας άνθρωπος συνηδειτοποιημένος για το τι θέλει και το τι όχι και έτσι να πράττει, παρά να παντρεύεται χωρίς να το επιθυμεί ή ακόμη χειρότερο να κάνει παιδιά χωρίς να τα θέλει. Αρκετά εγκαταλελειμένα και δυστυχισμένα υπάρχουν ήδη, δεν χρειάζονται περισσότερα. Οπότε μπράβο στους ανθρώπους που έχουν την ωριμότητα να το παραδέχονται πως δεν μπορούν να αναλάβουν τέτοιες ευθύνες. Είναι πολύ σημαντική απόφαση για να την πάρεις βιαστικά, θέλει ωριμότητα και σκέψη. Τα παιδιά (παλιά έλεγαν θέλουν μόνο αγάπη) σήμερα θέλουν αγάπη αλλά και χρήματα (δυστυχώς). Διότι όλα έχουν το δικαίωμα στην παιδεία και στην υγεία και αυτά πρέπει να μπορείς να τους τα προσφέρεις. Όσο για το άδειο σπίτι, είμαι κι εγώ από αυτές που κυνηγούσα την δουλειά και έχασα πολλά, θα μπορούσα να τα είχα κάνει νωρίτερα, αλλά και τώρα είμαι ικανοποιημένη, άλλες προσπαθούν μια ζωή για ένα παιδάκι και εμένα μου δόθηκαν δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κοιτα,,η γνωστη γκρινια των παντρεμενων,συγκρινει συνηθως λαθος,την τωρινη κατασταση-πχ 40-50-60 χρονων- με αυτη που ηταν στα νιατα τους ελευθεροι-ες.


δεν γινεται με την κατασταση που θα ηταν στην ιδια μεγαλη ηλικια χωρις μονιμο συντροφο και ή παιδια..

ειναι ουσιωδης η διαφορα..και ανουσια συνηθως η καθιερωμενη γκρινια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Η φράση που έκανα με υπογράμμιση, είναι πολύ σωστή. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν μάθει να το κάνουν αυτό. Δεν μπορώ να τους κρίνω αρνητικά διότι το τελευταίο διάστημα βλέπω φίλες μου να ακολουθούν αυτό τον τρόπο ζωής. Επιλογές είναι αυτές και είναι σεβαστές. Είναι καλύτερα να είναι ένας άνθρωπος συνηδειτοποιημένος για το τι θέλει και το τι όχι και έτσι να πράττει, παρά να παντρεύεται χωρίς να το επιθυμεί ή ακόμη χειρότερο να κάνει παιδιά χωρίς να τα θέλει. Αρκετά εγκαταλελειμένα και δυστυχισμένα υπάρχουν ήδη, δεν χρειάζονται περισσότερα. Οπότε μπράβο στους ανθρώπους που έχουν την ωριμότητα να το παραδέχονται πως δεν μπορούν να αναλάβουν τέτοιες ευθύνες. Είναι πολύ σημαντική απόφαση για να την πάρεις βιαστικά, θέλει ωριμότητα και σκέψη. Τα παιδιά (παλιά έλεγαν θέλουν μόνο αγάπη) σήμερα θέλουν αγάπη αλλά και χρήματα (δυστυχώς). Διότι όλα έχουν το δικαίωμα στην παιδεία και στην υγεία και αυτά πρέπει να μπορείς να τους τα προσφέρεις. Όσο για το άδειο σπίτι, είμαι κι εγώ από αυτές που κυνηγούσα την δουλειά και έχασα πολλά, θα μπορούσα να τα είχα κάνει νωρίτερα, αλλά και τώρα είμαι ικανοποιημένη, άλλες προσπαθούν μια ζωή για ένα παιδάκι και εμένα μου δόθηκαν δύο.

πολυ ωραιο ποστ πραγματικα με εβαλε σε σκεψεις......οταν εγραφα το δικο μου ειχα βγαλει απο το μυαλο μου την κατηγορια των ανθρωπων που δεν αισθανονται ετοιμοι και ωριμοι για να κανουν οικογενεια.......και ας μην ξεχναμε πως για να δωσεις (στο παιδι σου ) το οτιδηποτε ειτε χρηματα ειτε συναιασθηματα πρεπει να εχεις. Οντως δεν πρεπει να κατηγορουμε τους ανθρωπους που καταλαβαν νωρις οτι δεν εχουν γεννηθει για τετοια αλλα εγω εκνευριζομαι με τους αλλους,εκεινους που θελουν αλλα για καποιιο λογο δεν προσπαθουν!
εγω με αυτην την κατηγορια ανθρωπων θυμωνω και με αφορμη αυτους εγραψα το ποστ....και παραγματικα θλιβομαι οταν βλεπω ανθρωπους που δεν κανουν οικογενεια οχι επειδη δεν τους αρεσει αλλα ισως επειδη δεν ηταν ιδιαιτερα κοινωνικοι , δεν κανουν ευκολα σχεσεις ,ειναι κλειστοι κτλπ
αυτο ειναι πραγματικα κριμα γιατι λογω ντροπης μενουν μοναχικοι και διωχνουν ετσι μια μεγαλη ευκαιρια για κοινωνικοποιηση και χαρα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εννοειται, ειναι σκοπος ζωης για μενα!Γυρω στα 27-28 νομιζω ειναι καλη ηλικια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
3 παιδάκια θα 'θελα!! έναν γιο και 2 κοριτσάκια maybe! α και κατά προτίμηση γύρω στα 30 μου χρόνια να έρθει το πρώτο καλά είναι :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
4. Πλάκα έχει πόσο βέβαοι είναι ότι η καριέρα δεν μπορεί να ολοκληρώσει κανέναν, άνθρωποι που σχεδόν πάντα καριέρα κάνουν μόνο το βράδυ στα όνειρα τους (if at all). Εκτός αν ορίζετε την καριέρα όπως το Cosmopolitan και οποιαδήποτε δουλειά γραφείου θεωρείται "καριέρα".

Έχει περάσει από το μυαλό σου οτι υπάρχουν άνθρωποι που δε νιώθουν ολοκληρωμένοι με την καριέρα που λες εσύ; Που θέλουν να δημιουργήσουν και να επενδύσουν σε ανθρώπους κι όχι σε υλικά πράγματα; Που παίρνουν ικανοποίηση με συναισθήματα που σου βγάζει ένας άνθρωπος κι όχι μια εργασιακή επιτυχία; Σημαίνει οτι αυτοί οι άνθρωποι έχουν κρυφό σκοπό να κάνουν καριέρα αλλά είναι ανίκανοι κι είπαν να κάνουν ένα παιδί να βρίσκεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι θέλω 3.
Είμαι ον τόπικ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έχει περάσει από το μυαλό σου οτι υπάρχουν άνθρωποι που δε νιώθουν ολοκληρωμένοι με την καριέρα που λες εσύ; Που θέλουν να δημιουργήσουν και να επενδύσουν σε ανθρώπους κι όχι σε υλικά πράγματα; Που παίρνουν ικανοποίηση με συναισθήματα που σου βγάζει ένας άνθρωπος κι όχι μια εργασιακή επιτυχία; Σημαίνει οτι αυτοί οι άνθρωποι έχουν κρυφό σκοπό να κάνουν καριέρα αλλά είναι ανίκανοι κι είπαν να κάνουν ένα παιδί να βρίσκεται;

Μα η καριέρα δεν σου προσφέρει μόνο υλικά αγαθά!
Είναι η αίσθηση της επιτυχίας, της δημιουργικότητας, της προσφοράς! Είναι η ενέργεια που σε πλημμυρίζει, η ικανοποίηση που έχεις με το να ασχολείσαι και να αφοσιώνεσαι σε κάτι που αγαπάς! Άλλωστε, το κάνω καριέρα δεν σημαίνει ότι αποξενώνομαι από την κοινωνία, ότι παύω να είμαι άνθρωπος. Είναι πολλές οι περιπτώσεις που το εργασιακό περιβάλλον δημιουργεί δεσμούς φιλίας μεταξύ των συναδέρφων, επομένως όλα αυτά που περιγράφεις με τα ανθρώπινα συναισθήματα, ισχύει!

Αυτή τη στιγμή μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι δεν θέλω παιδιά!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μα η καριέρα δεν σου προσφέρει μόνο υλικά αγαθά!
Είναι η αίσθηση της επιτυχίας, της δημιουργικότητας, της προσφοράς! Είναι η ενέργεια που σε πλημμυρίζει, η ικανοποίηση που έχεις με το να ασχολείσαι και να αφοσιώνεσαι σε κάτι που αγαπάς! Άλλωστε, το κάνω καριέρα δεν σημαίνει ότι αποξενώνομαι από την κοινωνία, ότι παύω να είμαι άνθρωπος. Είναι πολλές οι περιπτώσεις που το εργασιακό περιβάλλον δημιουργεί δεσμούς φιλίας μεταξύ των συναδέρφων, επομένως όλα αυτά που περιγράφεις με τα ανθρώπινα συναισθήματα, ισχύει!

Αυτή τη στιγμή μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι δεν θέλω παιδιά!! :P

Αυτό που μεγάλωσα τα γράμματα τα λέει όλα: κάτι κάποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προστέθηκε δημοσκόπηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top