• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Αυτο το πραγμα πουεχεις πρηστει σε σημειο σκασμου,νιωθεις τις γνωστες ''κραμπες'' και απο περιοδος ΔΕΝ...ειναι απ τα χειροτερα πραγματα στον κοσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το΄χει πάθει καμία αλλά εγώ την επόμενη φορά που δε θα μπορώ να ισιώσω από τον πόνο έχω φύγει για γιατρό μπας και μου πει τι να πάρω.
Τα Ντεπόν μου είναι άχρηστα. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Indeed.
Εγώ τη τελευταία φόρα ήμουν πραγματικά πολύ χάλια. Πόναγα όόόοοοοοολο το βράδυ, από τις 12 ως τις 5-6 το πρωί, είχα πιεί γύρω στα 7 panadol extra αλλά δε μου περνούσε με τίποτα.
Ήμουν έτοιμη για τα επείγοντα, τόσο χάλια, οπότε next time κι εγώ με βλέπω για τέτοια φάση, ενέσεις κι ιστορίες γιατί δεν αντέχεται.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Indeed.
Εγώ τη τελευταία φόρα ήμουν πραγματικά πολύ χάλια. Πόναγα όόόοοοοοολο το βράδυ, από τις 12 ως τις 5-6 το πρωί, είχα πιεί γύρω στα 7 panadol extra αλλά δε μου περνούσε με τίποτα.
Ήμουν έτοιμη για τα επείγοντα, τόσο χάλια, οπότε next time κι εγώ με βλέπω για τέτοια φάση, ενέσεις κι ιστορίες γιατί δεν αντέχεται.:mad:
Eγώ θα πάω στο φαρμακείο και θα ζητήσω να μου δώσουν κάτι για πόνους περιόδου.
Ειλικρινά τώρα το καλοκαίρι που έχω και μαθήματα είναι ό,τι χειρότερο να μην μπορώ να περπατήσω.
Αα,σώθηκα από αφέψημα δυόσμου Πρίνσες.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ παλιότερα έπαιρνα Ponstan. Τώρα παίρνω το αναβράζον Depon 1000άρι (ή δύο χαπάκια από το κανονικό Depon). Το ένα χαπάκι (500άρι) δεν κάνει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
τραβάτε όλα αυτά, θα κάνετε και κανά δυο κουτσούβελα
και έχετε και μας να σας ζαλίζουμε τ'αρχίδια (σχήμα λόγου)
τι να πω, σας βγάζω το καπέλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Eγώ θα πάω στο φαρμακείο και θα ζητήσω να μου δώσουν κάτι για πόνους περιόδου.

Buscopan έχεις δοκιμάσει? Σπασμολυτικό είναι και μπορείς να παίρνεις μέχρι 4 την μέρα.
Εμένα που δεν με πιάνουν τα αναλγητικά αυτό με είχε πιάσει. Μου το έδωσε η φαρμακοποιός όταν πήγα σε τέτοια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης διπλωμένη στα 2. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Buscopan έχεις δοκιμάσει? Σπασμολυτικό είναι και μπορείς να παίρνεις μέχρι 4 την μέρα.
Εμένα που δεν με πιάνουν τα αναλγητικά αυτό με είχε πιάσει. Μου το έδωσε η φαρμακοποιός όταν πήγα σε τέτοια κατάσταση εκτάκτου ανάγκης διπλωμένη στα 2. :P
Βασικά για περίοδο ποτέ δεν έχω δοκιμάσει τίποτε εκτός από Depon.Σπάνιο έφτανα στο αμήν και έπαιρνα κάτι για τον πόνο όμως από πέρυσι το καλοκαίρι η κατάσταση έχει χειροτερέψει με αποκορύφωμα αυτό της περασμένης εβδομάδας να μην μπορώ να τεντωθώ από τον πόνο.
Γενικά,δε μ'αρέσει να παίρνω χάπια. Αν πάρω θα πάρω σε ακραίες περιπτώσεις (καλή ώρα) και μόνο αν δω ότι με βότανα και ξεκούραση δεεν...
Ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Βασικά για περίοδο ποτέ δεν έχω δοκιμάσει τίποτε εκτός από Depon.Σπάνιο έφτανα στο αμήν και έπαιρνα κάτι για τον πόνο όμως από πέρυσι το καλοκαίρι η κατάσταση έχει χειροτερέψει με αποκορύφωμα αυτό της περασμένης εβδομάδας να μην μπορώ να τεντωθώ από τον πόνο.
Γενικά,δε μ'αρέσει να παίρνω χάπια. Αν πάρω θα πάρω σε ακραίες περιπτώσεις (καλή ώρα) και μόνο αν δω ότι με βότανα και ξεκούραση δεεν...
Ευχαριστώ πάντως.

Ντεμπραα :D κανε καμια προταση για βοτανα...εγω εχω δοκιμασει κατι χαπακια απο νυχτολουλουδο,αφεψημα με κανελλα και γαρυφαλλο,χαμομηλι,τηλιο,μαραθο,κρονο κοζανης...εχω δοκιμασει να φαω ωμο μαιντανο,ανιθο...αλλα ΤΙΠΟΤΑ :( :( :( ....εσυ εχεις δοκιμασει κατι αποτελεσματικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ντεμπραα :D κανε καμια προταση για βοτανα...εγω εχω δοκιμασει κατι χαπακια απο νυχτολουλουδο,αφεψημα με κανελλα και γαρυφαλλο,χαμομηλι,τηλιο,μαραθο,κρονο κοζανης...εχω δοκιμασει να φαω ωμο μαιντανο,ανιθο...αλλα ΤΙΠΟΤΑ :( :( :( ....εσυ εχεις δοκιμασει κατι αποτελεσματικο?
Αφέψημα δυόσμου.
Μου το΄χε πει η μαμά μου φέτος στις αρχές των εξετάσεων που περνούσα ίωση στο πόδι και πονούσα φριχτά μου είπε "Βράσε να πιεις δυόσμο".
Σώθηκα.:D
Ε,ήπια 2 κούπες αφέψημα.
Μία κατά τις 12.00 και μία πριν πέσω να κοιμηθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρή claire

Νεοφερμένος

Η μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αφέψημα δυόσμου.
Μου το΄χε πει η μαμά μου φέτος στις αρχές των εξετάσεων που περνούσα ίωση στο πόδι και πονούσα φριχτά μου είπε "Βράσε να πιεις δυόσμο".
Σώθηκα.:D
Ε,ήπια 2 κούπες αφέψημα.
Μία κατά τις 12.00 και μία πριν πέσω να κοιμηθώ.

θα το δοκιμασω!ευχαριστω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
καλησπέρα, εδω και δυο χρονια δεν εχω περιοδο απο μονη μου μονο με αντισυλλιπτικα αλλα δεν αντεχω αλλο να τα παιρνω, χωρις αυτα δεν εχω περιοδο και γι αυτο ευθύνεται το αγχος μου και το γεγονος οτι εχω λεπτο ενδομήτριο μονο 3 χιλιοστα..
μηπως καμια απο σας ειχε παρομοιο θεμα? πως το αντιμετωπισατε? υπαρχει καποιο βοτανο ή βιταμινη που βοηθαει στη ρυθμιση του κυκλου και γενικα στο να ερχεται η περιοδος φυσιολογικα..
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τελικά το κολπακι με την ασπιρίνη βοηθάει στο να' ρθει η περίοδος ή είναι παραμύθι;
Ενημερωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiota95

Νεοφερμένος

Η yiota95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
κοριτσια γνωριζει καμια τι μπορω να κανω για να μου ερθει η περιοδος?μου εχει καθυστερησει 11 μερες και δεν αντεχω αλλο!!! Εχω πριστει ποναει η μεση και εχω πονοκεφαλο..Ο κυκλος μου ειναι μεγαλος 40-45 μερες :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
κοριτσια γνωριζει καμια τι μπορω να κανω για να μου ερθει η περιοδος?μου εχει καθυστερησει 11 μερες και δεν αντεχω αλλο!!! Εχω πριστει ποναει η μεση και εχω πονοκεφαλο..Ο κυκλος μου ειναι μεγαλος 40-45 μερες :/:

Το να αργήσει 11 μέρες δεν είναι πρόβλημα εάν δεν γίνετε συχνά!(και εάν δεν έχουν προηγηθεί άλλα ...ξέρεις :whistle: ) Είχα μια φίλη όμως της οποίας ο κύκλος ήταν και εκείνης μεγάλος ... για την ακρίβεια εκείνης είχε να της έρθει μήνες...και έπαιρνε αντισυλληπτικά χάπια! Αυτό που σου προτείνω είναι να ρωτήσεις κάποιον ειδικό γιατρό γυναικολόγο αρχικά ή και ενδοκρινολόγο...μην το αφήσεις έτσι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αν δε παίζει περίπτωση εγκυμοσύνης, και έχεις όλα τα συμπτώματα περιόδου, απλά μάλλον κρύωσες και αργεί να έρθει.
Λένε ότι βοηθάνε τα πολύ ζεστά μπάνια, και το ζεστό νερό στη κοιλιά και τα πόδια, επειδή και καλά ''κατεβαίνει'' το αίμα, βοηθάει στη κυκλοφορία βασικά του αίματος.
Από κει και πέρα αν αργήσει κι άλλο, καλό είναι να πας σε έναν γυναικολόγο να το κοιτάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiota95

Νεοφερμένος

Η yiota95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Το να αργήσει 11 μέρες δεν είναι πρόβλημα εάν δεν γίνετε συχνά!(και εάν δεν έχουν προηγηθεί άλλα ...ξέρεις :whistle: ) Είχα μια φίλη όμως της οποίας ο κύκλος ήταν και εκείνης μεγάλος ... για την ακρίβεια εκείνης είχε να της έρθει μήνες...και έπαιρνε αντισυλληπτικά χάπια! Αυτό που σου προτείνω είναι να ρωτήσεις κάποιον ειδικό γιατρό γυναικολόγο αρχικά ή και ενδοκρινολόγο...μην το αφήσεις έτσι!:)
εχει τυχει περιπτωση να μου καθυστερησει μεχρι και 20 μερες... οχι δεν ηρθα σε κανονικη επαφη (οχι απο την κανονικη "εισοδο":redface:)

Αν δε παίζει περίπτωση εγκυμοσύνης, και έχεις όλα τα συμπτώματα περιόδου, απλά μάλλον κρύωσες και αργεί να έρθει.
Λένε ότι βοηθάνε τα πολύ ζεστά μπάνια, και το ζεστό νερό στη κοιλιά και τα πόδια, επειδή και καλά ''κατεβαίνει'' το αίμα, βοηθάει στη κυκλοφορία βασικά του αίματος.
Από κει και πέρα αν αργήσει κι άλλο, καλό είναι να πας σε έναν γυναικολόγο να το κοιτάξεις.
εχω ολα τα συμπτωματα...ποναει το κεφαλι μου,η μεση μου,το στηθος και εχει πριστει η κοιλια μου...:mad: δεν αντεχω αλλο!!!


Σας ευχαριστω και τις δυο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

child

Νεοφερμένος

Η child αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω για ένα γυναικολογικό θέμα. Στα 37,5 παρατηρώ αλλαγές στην περίοδο. τον τελευταίο καιρό αργεί να μου κατέβει το αίμα. Για δυο τρεις ημέρες έχω καφέ υγρά και με ταλαιπωρεί πολύ το θέμα με πονοκεφάλους και χάλια διάθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Γεια σας! Εχω μεγαλο προβλημα. Με το αγορι μου καναμε κατι για πρωτη φορα στις 14/1 εμενα η τελευταια μου περιοδος μου ηρθε 3/1. Εκεινη την φορα ειχε μπει απλα μεσα μου με προφυλακτικο αλλα επειδη ποναγα βγηκε αμεσως κ ολοκληρωσε χωρις προφυλακτικο εξω στο χερι μου. το θεμα μου ειναι οτι περιμενω περιοδος εδω κ 1 εβδομαδα κ τιποτα!Σημερα αρχισε να ποναει το στηθος μου κ η μεση μου αλλα τιποτα απο αιμα παλι; τ λετε να συμβαινει; μπορει να αλλαζει ο κυκλος μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top