Τυχερή ή άτυχη η γενιά 18-30 της κρίσης;

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Όσοι λοιπόν προερχόμενοι από οικογένειες απλών,καθημερινών ανθρώπων ακολούθησαν με μετριοπάθεια και βολεψιάρικη διάθεση σπουδές και επαγγέλματα "εύκολα" και "βολικά" με σκεπτικό του τύπου "θα γίνω δάσκαλος να διοριστώ αμέσως,να παίρνω ένα χιλιαρικάκι μήνας μπει μήνας βγει και να ζω απλά και άνετα" ή "θα γίνω φιλόλογος...εεε του κερατά θα βρω εκεί 5-6 πιτσιρίκια να κάνω ιδιαίτερα χωρίς να κόβω αποδείξεις και θα τη βγάλω κουτσά στραβά",τώρα είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία είτε άνεργοι,είτε ετεροαπασχολούμενοι για 3 κι 60 και δυστυχώς ούτε στο εξωτερικό μπορούν να αναζητήσουν την τύχη τους για τους προφανείς λόγους...
οκ, απλώς τώρα επιβεβαιώνεις για άλλη μια φορά ότι διακατέχεσαι από μια τάση ελιτισμού και μείωσης των υπολοίπων.
Ο φιλόλογος και ο δάσκαλος με βολεψιάρικη διάθεση θα καταντήσουν να είναι "άνεργοι,είτε ετεροαπασχολούμενοι για 3 κι 60".
Ενώ λίγα μηνύματα πιο πάνω ουσιαστικά γράφεις ότι οι μηχανικοί,δικηγόροι,πληροφορικάριοι,γιατροί δε πειράζει αν έχουν βολεψιάρικη διάθεση, αυτοί θα βρουν γαμάτες δουλειές....

Εσύ τι νομίζεις ότι όσοι είμαστε μηχανικοί,δικηγόροι,πληροφορικάριοι,γιατροί κ.α. όταν είμασταν μικροί ονειρευόμασταν μοτέρ,ληξιαρχικές πράξεις,τροφοδοτικά και εντόσθια;Πιστεύεις τις βλακείες που λένε όταν τους ρωτάς αν "είχαν όνειρο" να ακολουθήσουν τέτοια καριέρα;:lol:
Σ'αυτά τα επαγγέλματα όλος ο κόσμος πάει ξεκάθαρα για μια καλή δουλειά και ενίοτε για το κοινωνικό "+" που επιφέρουν κάποια εξ'αυτών...


Ελπίζω τώρα να κατάλαβες που κολλάει η εν λόγω "αναφορά" (για να υπάρχει σύγκριση πρέπει να έχουμε και 2η αναφορά σε κάτι άλλο)...
εχμ.... ναι, εκεί που αναφέρεις παραδείγματα πετυχημένων μηχανικών, για να υπάρχει σύγκριση πρέπει να γράψεις ότι "οι κακοί φιλόλογοι και δάσκαλοι είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία είτε άνεργοι,είτε ετεροαπασχολούμενοι για 3 κι 60"
δε μπορούσες να γράψεις "οι κακοί μηχανικοί είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία είτε άνεργοι,είτε ετεροαπασχολούμενοι για 3 κι 60".

ενιγουέι... δε με νοιάζει πολύ τι λες και τι πιστεύεις, μια γενική παρατήρηση ήθελα απλώς να κάνω γι αυτή την ελιτίστικη διάθεση που βλέπω σε αρκετά άτομα εδώ μέσα

καλησπέρες.. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Όντως,πλέον όλοι ονειρεύονται τα ανασφάλιστα 12ωρα με μισθούς Ρουμανίας...θα πετάξουμε ποτέ της μάσκες ηθικής να μιλήσουμε ρεαλιστικά;

Εσύ είσαι ο επιχειρηματίας, οπότε μάλλον δεν σε χαλάνε εργαζόμενοι με τέτοιες συνθήκες. Εγώ που τους εκολλάπτω θα προσπαθήσω να μην τις δεχτούν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ρε συ Jack of Spades...δεν μπορώ να καταλάβω προς τι όλο αυτό το μίσος και η απέχθεια για τις κατώτερες κοινωνικές τάξεις? Προς τι όλο αυτό το μίσος για τους μεροκαματιάρηδες μισθωτούς? Τη στιγμή μάλιστα που στη σημερινή Ελλάδα το 60% και πάνω είναι άνθρωποι που πασχίζουν να τα βγάλουν πέρα με ψίχουλα, άλλα παρόλα αυτά δεν υιοθετούν όλοι απόψεις σαν τις δικές σου!Δηλαδή θα πρέπει να κατακρίνουμε αυτούς που σπούδασαν κάτι κατώτερο από γιατρός μηχανικός δικηγόρος κτλ? Και επειδή αναφέρθηκε κάτι για καλός και κακός πολύ σωστά...θα πω και εγώ ότι αν δεν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις δε θα επιβιώσεις ότι και να εξασκείς...αργά ή γρήγορα θα ''εκθρονιστείς''...και το τονίζω.... ότι μα ότι και να κάνεις...
Είναι άδικο να βλέπεις τα πράγματα μόνο από τη μια μεριά και να ''ακυρώνεις'' τόσο εύκολα γεγονότα και καταστάσεις τη στιγμή που κάποιοι άλλοι ίσως γνωρίζουν και κάτι παραπάνω ή και βιώνουν αυτό που εσύ κατακρίνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
οκ, απλώς τώρα επιβεβαιώνεις για άλλη μια φορά ότι διακατέχεσαι από μια τάση ελιτισμού και μείωσης των υπολοίπων.
Ο φιλόλογος και ο δάσκαλος με βολεψιάρικη διάθεση θα καταντήσουν να είναι "άνεργοι,είτε ετεροαπασχολούμενοι για 3 κι 60".
Ενώ λίγα μηνύματα πιο πάνω ουσιαστικά γράφεις ότι οι μηχανικοί,δικηγόροι,πληροφορικάριοι,γιατροί δε πειράζει αν έχουν βολεψιάρικη διάθεση, αυτοί θα βρουν γαμάτες δουλειές....
Από πότε οι μηχανικοί,γιατροί κ.λπ. έχουν "βολεψιάρικη διάθεση";Εσύ τι νομίζεις ότι είναι αυτές οι ειδικότητες,πήραμε το πτυχίο,πιάσαμε μια θεσούλα και δέσαμε το γάιδαρο μας;
Κάθε μέρα δίνουμε εξετάσεις και κάθε μέρα μελετάμε την επιστήμη μας,δεν είμαστε όλη μας τη ζωή "να λόλα να ένα μήλο" και να βρέχει απ'το κράτος λεφτά!
Δυστυχώς δείχνεις να μη μπορείς να αντιληφθείς τη διαφορά...
εχμ.... ναι, εκεί που αναφέρεις παραδείγματα πετυχημένων μηχανικών, για να υπάρχει σύγκριση πρέπει να γράψεις ότι "οι κακοί φιλόλογοι και δάσκαλοι είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία είτε άνεργοι,είτε ετεροαπασχολούμενοι για 3 κι 60"
δε μπορούσες να γράψεις "οι κακοί μηχανικοί είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία είτε άνεργοι,είτε ετεροαπασχολούμενοι για 3 κι 60".
Οι "κακοί" είτε δάσκαλοι είτε μηχανικοί την έχουν ούτως ή άλλως βαμμένη...προφανώς και δεν βάζω αυτούς στην κουβέντα!



Ρε συ Jack of Spades...δεν μπορώ να καταλάβω προς τι όλο αυτό το μίσος και η απέχθεια για τις κατώτερες κοινωνικές τάξεις? Προς τι όλο αυτό το μίσος για τους μεροκαματιάρηδες μισθωτούς? Τη στιγμή μάλιστα που στη σημερινή Ελλάδα το 60% και πάνω είναι άνθρωποι που πασχίζουν να τα βγάλουν πέρα με ψίχουλα, άλλα παρόλα αυτά δεν υιοθετούν όλοι απόψεις σαν τις δικές σου!Δηλαδή θα πρέπει να κατακρίνουμε αυτούς που σπούδασαν κάτι κατώτερο από γιατρός μηχανικός δικηγόρος κτλ?
Με είδες να λέω τίποτα π.χ. για τους θερμοϋδραυλικούς,τις νοσοκόμες ή τους σερβιτόρους;
Τότε πως λες αυτό το πράγμα για μένα;
Οι περισσότεροι από αυτούς είναι αξιέπαινοι γιατί ακολούθησαν κάτι για το οποίο είχαν μεράκι,προσπαθούν ΕΝΤΙΜΑ να βγάλουν το ψωμί τους και γι'αυτό και μόνο έχουν το σεβασμό μου...

Το μίσος μου στοχεύει (και στόχευε ανέκαθεν) ΜΟΝΟ προς κάτι ποταπούς κηφήνες που τρέχανε στη Βουλγαρία να σπουδάσουν...δάσκαλοι για "να παίρνουν 1,5 χιλιάρικο χωρίς πολύ κόπο και να κάθονται τα καλοκαίρια" (κι όχι γιατί π.χ. αγαπούσαν τα παιδιά) ή αντίστοιχες περιπτώσεις συμπολιτών μας...γι'αυτούς όχι απλά δεν θα στενοχωρηθώ,αλλά θα αισθανθώ και δικαίωση!
Βλέπεις όταν εμείς διαλέγαμε τα "ταπεινά" τμήματα Τ.Ε.Ι. είμασταν οι "μπούφοι" κι αυτά τα σκουπίδια ήταν οι "ξύπνιοι" και αντιμετώπιζαν όλους εμάς μ'ένα ύφος λες και είμασταν πολίτες Β' κατηγορίας...
Τώρα εγώ έχω όλα όσα ήθελα κι αλωνίζω την πόλη κάνοντας τα πάντα κι αυτοί έχουν λουφάξει στα σπίτια τους και μετράνε € € τη σύνταξη του πατέρα τους να δουν αν θα περισσέψει τίποτα για καφέ στα Mikel!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Με είδες να λέω τίποτα π.χ. για τους θερμοϋδραυλικούς,τις νοσοκόμες ή τους σερβιτόρους;Τότε πως λες αυτό το πράγμα για μένα;
Οι περισσότεροι από αυτούς είναι αξιέπαινοι γιατί ακολούθησαν κάτι για το οποίο είχαν μεράκι,προσπαθούν ΕΝΤΙΜΑ να βγάλουν το ψωμί τους και γι'αυτό και μόνο έχουν το σεβασμό μου...

Το μίσος μου στοχεύει (και στόχευε ανέκαθεν) ΜΟΝΟ προς κάτι ποταπούς κηφήνες που τρέχανε στη Βουλγαρία να σπουδάσουν...δάσκαλοι για "να παίρνουν 1,5 χιλιάρικο χωρίς πολύ κόπο και να κάθονται τα καλοκαίρια" (κι όχι γιατί π.χ. αγαπούσαν τα παιδιά) ή αντίστοιχες περιπτώσεις συμπολιτών μας...γι'αυτούς όχι απλά δε θα κλάψω,αλλά θα αισθανθώ και δικαίωση!
Βλέπεις όταν εγώ διάλεγα το "ταπεινό" τμήμα Τ.Ε.Ι. ήμουν ο "μπούφος" κι αυτά τα σκουπίδια ήταν οι "ξύπνιοι" και αντιμετώπιζαν όλους εμάς μ'ένα ύφος λες και είμασταν πολίτες Β' κατηγορίας...
Τώρα εγώ αλωνίζω την πόλη κάνοντας ότι θέλω κι αυτοί κάθονται στους τέσσερις τοίχους και μετράνε € € τη σύνταξη του πατέρα τους να δουν αν τους φτάνει για καφέ στα Mikel!




Πληροφοριακά, ξέρω μερικές εκατοντάδες άτομα που σπούδασαν εξωτερικό (από βουλγαρίες, ρουμανίες και σερβίες έως αμερικές και αγγλίες, για να είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος) και δεν ξέρω ούτε έναν που να σπούδασε παιδαγωγικό. Γιατροί, φαρμακοποιοί, ΒΑ, μηχανικοί, πληροφορικάριοι είναι η συντριπτική πλειοψηφία (το 95%) αυτών που γνωρίζω. Εσύ γνωρίζεις αρκετούς δάσκαλους βουλγαρίας ώστε να τους έχεις και ...ξεχωριστή κατηγορία στο εξαιρετικά πλούσιο Wall of Hate σου; Ή γνωρίζεις ΕΝΑΝ με τον οποίο έχεις... κάσα?

Και τι γίνεται με κείνους που σπούδασαν μηχανικοί, πληροφορικάριοι, γιατροί κλπ. στο εξωτερικό και δη σε δεύτερα πανεπιστήμια; Και αυτοί στο Wall of Hate σου, ή αυτοί τη γλιτώνουν γιατί σπούδασαν... παραγωγικά πράγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Πληροφοριακά, ξέρω μερικές εκατοντάδες άτομα που σπούδασαν εξωτερικό (από βουλγαρίες, ρουμανίες και σερβίες έως αμερικές και αγγλίες, για να είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος) και δεν ξέρω ούτε έναν που να σπούδασε παιδαγωγικό.
Φαίνεται ότι ήσουν πιο τυχερός από μένα στον περίγυρο σου...
Εσύ γνωρίζεις αρκετούς δάσκαλους βουλγαρίας ώστε να τους έχεις και ...ξεχωριστή κατηγορία στο εξαιρετικά πλούσιο Wall of Hate σου; Ή γνωρίζεις ΕΝΑΝ με τον οποίο έχεις... κάσα?
Προσωπικά ναι και όχι μόνο δασκάλους αλλά και άλλες ειδικότητες οι οποίες πριν από 7-8 χρόνια προσέφεραν "σίγουρη δουλειά και μισθό μαχαραγιά" στο Ελληνικό Δημόσιο...
Και τι γίνεται με κείνους που σπούδασαν μηχανικοί, πληροφορικάριοι, γιατροί κλπ. στο εξωτερικό και δη σε δεύτερα πανεπιστήμια; Και αυτοί στο Wall of Hate σου, ή αυτοί τη γλιτώνουν γιατί σπούδασαν... παραγωγικά πράγματα?
Όλα τα πανεπιστήμια καλά είναι...οι άνθρωποι είναι αυτοί που είναι σκάρτοι!
Εγώ δεν έκανα κανένα υποτιμητικό σχόλιο για ξένες ή Ελληνικές σχολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εν κατακλείδι,ένα από τα καλά της σημερινής κοινωνικοοικονομικής κατάστασης είναι ότι διαχωρίζεται η ήρα από το στάρι και μπαίνουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας κάτι ανθρωποειδή (είτε λέγονται κηφήνες ψευτοδάσκαλοι είτε ψευτοαγρότες με καταθέσεις εκατομμυρίων και Cayenne κ.α.) που νόμιζαν ότι με τα ψέματα και τη μικροαπατεωνιά θα "πιάσουν την καλή"!

Εγώ που τους εκολλάπτω θα προσπαθήσω να μην τις δεχτούν ;)
Κατά τ'άλλα κάτσε εσύ να "εκκολάπτεις" υποψήφια κορόιδα που αντί να φύγουν σε μια πολιτισμένη και ευνομούμενη χώρα θα κάτσουν εδώ και ως "νέοι επιχειρηματίες" θα βάλουν συνέταιρο-νταβατζή το Ελληνικό κράτος που από το 2014 θα τους παίρνει 26% έως 33% ΑΠΟ ΤΟ 1ο € ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΗ +55% προκαταβολή του επόμενου έτους +τέλος επιτηδεύματος,τέλος αλληλεγγύης,τέλος μαλακίας κ.λπ. έμμεσους φόρους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
[...] ο jack of spades...αυτο που στην ουσια θελει να πει αν καταλαβα καλα ειναι οτι αντιπαθει οσους ξεκινησαν ταξιδι με προορισμο το βολεμα πριν λιγα χρονια, με παραδειγμα τους δασκαλους, βασικα σε αυτο με βρισκει συμφωνη...και τωρα μη κοροιδευομαστε τα τελευταια χρονια ξαφνικα ποσοι ηθελαν να περασουν παιδαγωγικο και κατι ατομα τα οποια μισουσαν και τα παιδακια...το δημοσιο ηταν προοπτικη παρα πολλων και ειναι ακομα για πολλους ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
ο jack of spades...αυτο που στην ουσια θελει να πει αν καταλαβα καλα ειναι οτι αντιπαθει οσους ξεκινησαν ταξιδι με προορισμο το βολεμα πριν λιγα χρονια, με παραδειγμα τους δασκαλους, βασικα σε αυτο με βρισκει συμφωνη...και τωρα μη κοροιδευομαστε τα τελευταια χρονια ξαφνικα ποσοι ηθελαν να περασουν παιδαγωγικο και κατι ατομα τα οποια μισουσαν και τα παιδακια...το δημοσιο ηταν προοπτικη παρα πολλων και ειναι ακομα για πολλους ...

Ακριβώς. Βέβαια σ' αυτό σιγοντάρισε το Υπουργείο Παραπαιδείας και Θρησκοληψίας, όπου για ψηφοθηρικούς λόγους και μικροκομματικές σκοπιμότητες (ωραίες λέξεις για την Ελληνική διαφθορά) έκανε το όνειρο του Έλληνα ψηφοφόρου πραγματικότητα: όλα τα παιδιά, κουτσά-στραβά στον Αγ.Παντελεήμονα, στο Πανεπιστήμιο. Σημασία δεν έχει αν έμαθαν ή έμειναν θεατές στη γνώση. Σημασία έχει αν έγιναν φοιτητές.

Οι προτιμήσεις των μαθητών ήταν φυσικό επακόλουθο. Το πλυντήριο εγκεφάλου από το σπίτι, τα παραδείγμα "πετυχημένων" γνωστών, συγγενών, ...στο δημόσιο ήταν αρκετά για ένα δημοσιοκεντρικό επάγγελμα που να εξασφαλίζει μισθούς: 1η και 15 κάθε μήνα για μια ζωή χωρίς έλεγχο και αξιολόγηση έργου. Ποιος χέστηκε αν μάθουν τα κωλόπαιδα γράμματα; Υπάρχουν τα φροντιστήρια. Ο κόσμος τότε είχε λεφτά να τα πετάει στα μπουζούκια, σε καλά αυτοκίνητα (από 2.000 κυβικά και άνω), σε πιστωτικές και σε φροντιστήρια επί φροντιστηρίων ώστε η Ελεάννα να μπει Ιατρική ΕΜΠ και ο Γιαννάκης κάπου καλύτερα από την Ελεάννα. Γιατί η κοινωνία ήταν χορτασμένη και κοιτούσε τι έκανε ο γείτονας αντί να κοιτάζει τα χάλια της (που φάνηκαν όλα μετά το 2009 ως δια μαγείας).

Από την άλλη ενώ τα Τμήματα της πρωτεύουσας και της επαρχίας (ή περιφέρειας πιο σωστά) έχουν έναν χ αριθμό θέσεων το Υπουργείο έστελνε και στέλνει κάθε χρόνο 5πλάσιους πρωτοετείς περίπου σταθερά, ανεξάρτητα από τον ετήσιο αριθμό πτυχιούχων, ζήτησης από την αγορά εργασίας...κλπ όπως συμβαίνει σε σοβαρές χώρες.

Όσο καλή αγορά εργασίας να είχαμε, πάλι με μαθηματική λογική, θα είχαμε αναγκαστικά ανέργους. Γιατί κανένας -άρας σύμβουλος και παρασύμβουλος συνδικαλιστικών ενώσεων τύπου ΓΣΕΕ ή του Υπουργείου ή άλλων ανεξάρτητων κρατικοδίαιτων αρχών δεν ασχολήθηκε ποτέ με την πραγματική αγορά εργασίας της Ελλάδας. Τι έγινε; Αυξήθηκαν ή μειώθηκαν οι θέσεις και οι ευκαιρίες εργασίας; Ποτέ δεν απασχόλησαν τέτοια θέματα παρά μόνο κάθε χρόνο επί 3 μήνες έπαιζαν οι πανελλήνιες ως εθνικό θέμα με δόση σαπουνόπερας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
ο jack of spades...αυτο που στην ουσια θελει να πει αν καταλαβα καλα ειναι οτι αντιπαθει οσους ξεκινησαν ταξιδι με προορισμο το βολεμα πριν λιγα χρονια, με παραδειγμα τους δασκαλους, βασικα σε αυτο με βρισκει συμφωνη...και τωρα μη κοροιδευομαστε τα τελευταια χρονια ξαφνικα ποσοι ηθελαν να περασουν παιδαγωγικο και κατι ατομα τα οποια μισουσαν και τα παιδακια...το δημοσιο ηταν προοπτικη παρα πολλων και ειναι ακομα για πολλους ...

Δε θα διαφωνήσω μαζί σου!Αν και αρχικά δεν μας τα έλεγε καλά παρόλα αυτά με την άποψη αυτή συμφωνώ..Καλώς ή κακώς τυχαίνει να σπουδάζω και εγώ στο παιδαγωγικό και να ακούω διάφορες απόψεις!Άλλοι λένε πως πήγαν απλώς για τους τρεις μήνες διακοπών... και ότι δε θα έβρισκαν άλλο επάγγελμα στο οποίο θα μπορούσαν να τα ''ξύνουν'' 3 μήνες ολόκληρους!Δεύτερον άλλοι μπήκαν διότι απλά δεν είχαν περάσει κάπου αλλού και λένε ''Ε δεν πάω κατά παιδαγωγικό μεριά''..είδα φως και μπήκα δηλαδή...Συμφοιτήτρια μου είχε αναφέρει ότι θα κάνει στα παιδιά αυτό που τις έκαναν και οι δικοί της δάσκαλοι στο σχολείο...τιμωρίες και φωνές...(και όχι σοβαρολογούσε διότι και εγώ αρχικά νόμιζα πως απλά έκανε πλάκα)Συμφωνώ λοιπόν διότι τα ακούω και τα βλέπω από πρώτο χέρι
Υπάρχουν όμως και κάποιοι που απλά αγαπούσαν τα παιδιά... και αν με ρωτήσεις και εμένα προσωπικά θα σου πω πως από μικρή δεν είχα φανταστεί τον εαυτό μου σε κανένα άλλο επάγγελμα...δε με νοιάζουν οι απολαβές (που είναι μηδαμινές πλέον) απλά πιστεύω πως δε θα αποδώσω τόσο καλά σε κάποιο άλλο επάγγελμα..
Στην τελική ''ξύστες'' υπάρχουν παντού σε όλα τα επαγγέλματα ..είναι παντού και γύρω μας...το θέμα είναι αυτοί που αξίζουν να είναι περισσότεροι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Εν κατακλείδι,ένα από τα καλά της σημερινής κοινωνικοοικονομικής κατάστασης είναι ότι διαχωρίζεται η ήρα από το στάρι και μπαίνουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας κάτι ανθρωποειδή (είτε λέγονται κηφήνες ψευτοδάσκαλοι είτε ψευτοαγρότες με καταθέσεις εκατομμυρίων και Cayenne κ.α.) που νόμιζαν ότι με τα ψέματα και τη μικροαπατεωνιά θα "πιάσουν την καλή"!

Το ίδιο πίστευα κι εγώ μέχρι πριν μερικά χρόνια, και το ίδιο πίστευαν ή εξακολουθούν να πιστεύουν πολλοί άλλοι.
Αλλά αντί για το "διαχωρίζεται η ήρα από το στάρι", μάλλον για την κρίση της Ελλάδας ταιριάζει πολύ περισσότερο η παροιμία "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καποιοι παληοι ελεγαν : "τζαμπα να δουλευεις, τζαμπα να μη καθεσαι".
Το ερμηνευω :
"Σου προσφερεται μια απασχοληση χωρις αμοιβη, για να ενισχυσεις τις ικανοτητες σου, η να βοηθησεις αλλους, δουλεψε. Αλλα μη καθεσαι στον καναπε η στη καφετερεια πινοντας φραπε".
Υπαρχουν πολλοι ανεργοι που προτιμουν να καθονται για το επιδομα των 400 Ε παρα να δουλευουν για 600.
Πως την ακουτε αυτη την συσταση των παλιων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καποιοι παληοι ελεγαν : "τζαμπα να δουλευεις, τζαμπα να μη καθεσαι".
Το ερμηνευω :
"Σου προσφερεται μια απασχοληση χωρις αμοιβη, για να ενισχυσεις τις ικανοτητες σου, η να βοηθησεις αλλους, δουλεψε. Αλλα μη καθεσαι στον καναπε η στη καφετερεια πινοντας φραπε".
Υπαρχουν πολλοι ανεργοι που προτιμουν να καθονται για το επιδομα των 400 Ε παρα να δουλευουν για 600.
Πως την ακουτε αυτη την συσταση των παλιων?

Εξαρτάτε από το πως ορίζεις το κάθεσαι. Εμένα αν μου λέγαν επίδομα ανεργίας για ένα χρόνο 400Ε ή δουλειά για 600, θα διάλεγα το επίδομα καθώς με 200Ε λιγότερο θα είχα 10 ώρες τη μέρα ελεύθερες που θα μπορούσα π.χ να αξιοποιήσω φτιάχνοντας δικά μου προγράμματα που μπορεί στο μέλλον να μου προσφέρουν παραπάνω από 600Ε. Όσο για την εμπειρία και την ενίσχυση των ικανοτήτων ναι αυτό ίσως να συμβαίνει όταν δουλεύεις τζάμπα σε μια δουλειά πάνω στο αντικείμενό σου, αλλά να δουλεύεις τζάμπα π.χ. τηλεφωνητής, πακετάς ή να μοιράζεις φιλάδια τι ακριβώς σου προσφέρει? Καλύτερα να είσαι σπίτι και να κάνεις κάτι άλλο.

Τώρα για αυτούς που θα πάρουν το επίδομα απλά για να πίνουν καφέ κάθε μέρα οκ επιλογή τους. Αυτοί θα τη λουστούν στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Είναι άσχημο η νέα γενιά σε μεγάλο ποσοστό να έχει φοβερά τυπικά προσόντα (σπουδές και δεξιότητες) και να μένει ανενεργή (και άνεργη) χωρίς να μπορεί να προσφέρει την τεχνογνωσία της στο Ελληνικό κράτος, είτε μιλάμε για δημόσιο είτε για ιδιωτικό τομέα και εν έτει 2013 η δυναμική να είναι του 1970 (επειδή αυτή συνεχίζει να εργάζεται με τους δικούς της ρυθμούς).

όλα τα παιδιά, κουτσά-στραβά στον Αγ.Παντελεήμονα, στο Πανεπιστήμιο. Σημασία δεν έχει αν έμαθαν ή έμειναν θεατές στη γνώση. Σημασία έχει αν έγιναν φοιτητές.

Οι προτιμήσεις των μαθητών ήταν φυσικό επακόλουθο. Το πλυντήριο εγκεφάλου από το σπίτι, τα παραδείγμα "πετυχημένων" γνωστών, συγγενών, ...στο δημόσιο ήταν αρκετά για ένα δημοσιοκεντρικό επάγγελμα που να εξασφαλίζει μισθούς: 1η και 15 κάθε μήνα για μια ζωή χωρίς έλεγχο και αξιολόγηση έργου. Ποιος χέστηκε αν μάθουν τα κωλόπαιδα γράμματα;

Ανάμεσα σ' αυτές τις κάπως αντιφατικές απόψεις που εκφράζεις για τη "νέα γενειά", τον εαυτό σου σε ποια κατηγορία τον τοποθετείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εξαρτάτε από το πως ορίζεις το κάθεσαι. Εμένα αν μου λέγαν επίδομα ανεργίας για ένα χρόνο 400Ε ή δουλειά για 600, θα διάλεγα το επίδομα καθώς με 200Ε λιγότερο θα είχα 10 ώρες τη μέρα ελεύθερες που θα μπορούσα π.χ να αξιοποιήσω φτιάχνοντας δικά μου προγράμματα που μπορεί στο μέλλον να μου προσφέρουν παραπάνω από 600Ε. Όσο για την εμπειρία και την ενίσχυση των ικανοτήτων ναι αυτό ίσως να συμβαίνει όταν δουλεύεις τζάμπα σε μια δουλειά πάνω στο αντικείμενό σου, αλλά να δουλεύεις τζάμπα π.χ. τηλεφωνητής, πακετάς ή να μοιράζεις φιλάδια τι ακριβώς σου προσφέρει? Καλύτερα να είσαι σπίτι και να κάνεις κάτι άλλο.

Τώρα για αυτούς που θα πάρουν το επίδομα απλά για να πίνουν καφέ κάθε μέρα οκ επιλογή τους. Αυτοί θα τη λουστούν στο μέλλον.

Aγαπητε Ξαχασμενε,
η λυση που προτεινεις ειναι πραγματι εξυπνη. Εχει ομως μερικες παγιδες που θελουν προσοχη, διοτι κινδυνευουμε αν δεν ερχομαστε σε επαφη με την αγορα (εργοδοτες, πελατες, προμηθευτες, ανταγωνιστες, προισταμενοι, υφισταμενοι, συναδελφοι, κλπ) αλλα καθομαστε σπιτι η κλεισμενοι στον εαυτο μας, η μονο με 2-3 φιλους, η μαθαινοντας πραγματα στο computer, κλπ. Απο τι κινδυνευουμε? Να ειμαστε καλοι και να το ξερουμε μονο εμεις και κανενας αλλος, να απομακρυνομαστε απο την αγορα, να μη ξερουμε τι αναγκες εχει η αγορα απο ικανοτητες στελεχων η απο νεα προιοντα και υπηρεσιες, κλπ.
Η καλη επαγγελματικη αποκατασταση ειναι συναρτηση μερικων πραγματων :
1. Γνωσεις (ΙQ) αλλα που να απαιτουνται απο την αγορα (και οχι που μας αρεσει εμας να εχουμε)
2. Εμπειρια απο δουλεια/προυπηρεσια
3. Συστασεις απο προηγουμενους εργοδοτες η συναδελφους
4. Eπικοινωνιακοτητα -συναισθηματικη νοημοσυνη (EQ)
5. Δικτυωση - Κοινωνικη Νοημοσυνη (SQ)
6. Aυτοπεποιθηση και δυνατοτητα εκ της εμπειριας χειρισμου νεων καταστασεων.

Με την λυση που προτεινεις αυτο που κερδιζεις ειναι μονο το πρωτο, και αυτο εν μερει διοτι πισω απο το computer και το βιβλιο δεν εισαι σιγουρος ποιες ειναι οι αναγκες της αγορας.
Εγω θα προτιμουσα να δουλευα σε ενα καλο ονομα εταιρειας εστω και τζαμπα για να κερδιζα τα 2,3,4,5,6 και το μισο 1 απο τα παραπανω και, στις εκτος δουλειας ωρες, παλι θα ειχα την δυνατοτητα να τις αφιερωσω κανοντας δικα μου προγραμματα αλλα που να καλυπταν αναγκες που εβλεπα το πρωι στην αγορα.
Αν με βαζαν τηλεφωνητη θα προσπαθουσα να δω την δουλεια απο την σκοπια της διαχειρισης των τηλεφωνητων (για να επιδιωξω μετα να παρω θεση προισταμενου Call-Center) η απο την σκοπια των συστηματων και software (για να επιδιωξω μετα να παραγω software για call-centers.
Aν με βαζαν να να μοιραζω φυλλαδια, θα επιδιωκα να μαθω ποιες κοινωνικες ομαδες τα παιρνουν και ποιες τα πετουν, ποια σημεια και ποιες ωρες ειναι πιο αποτελεσματικα στην διανομη, ποιες ειναι οι ψυχολογιες των δυνητικων αγοραστων, κλπ, κλπ και θα επιδιωκα ολα αυτa τα συμπερασματα να τα αξιοποιησω στην δουλεια που θα σχεδιαζα να κανω που θα ηταν ενδεχομενως web marketing.
Αν με βαζαν delivery σε πιτσαρια, θα επιδιωκα να μαθω την οργανωση της παραγωγης και της διανομης της πιτσαριας για να ανοιξω και εγω μετα ενα μαγαζι τετοιο, η θα κατεγραφα σε ποιες περιοχες και δρομους δεν υπηρχαν μαγαζια αναλωσιμων διοτι ενδεχομενως ηθελα να ανοιξω ενα τετοιο μαγαζι.

"Οποιος γυριζει μυριζει"(οσμιζεται την αγορα), οποιος αυτοβελτιωνεται σπιτι του κινδυνευει να βγει εκτος market reality. Αν μπορουμε να τα συνδιασουμε και τα δυο, αυτο ειναι πολυ καλο και ειναι απαραιτητο βημα για να παμε καποτε στο τελειο που ειναι να βρουμε μια δουλεια η επαγγελμα που και να μας αρεσει και να βγαζουμε καλα λεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Εγω θα προτιμουσα να δουλευα σε ενα καλο ονομα εταιρειας εστω και τζαμπα
Εγώ αντιθέτως δε θα ήθελα να δω κόσμο να απολύεται και στη θέση τους να δουλεύουν άλλοι τζάπα για να "αποκτήσουν εμπειρία".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εγώ αντιθέτως δε θα ήθελα να δω κόσμο να απολύεται και στη θέση τους να δουλεύουν άλλοι τζάπα για να "αποκτήσουν εμπειρία".


Eχεις δικηο σε αυτο, κανεις δεν θα το ηθελε. Ηταν λαθος διατυπωση "εστω και τζαμπα για ενα μικρο διαστημα" ηταν αυτο που εννοουσα. Αλλα δεν πρεπει να πηγαινει αυτοματα η σκεψη μας στο οτι οταν δουλευω καπου εθελοντικα η με χαμηλη αμοιβη για ενα διαστημα, αυτοματα χανει καποιος αλλος την δουλεια του. Και σε αποδειξη αυτου, στις χωρες που εχουν μεγαλα ποσοστα εθελοντικης εργασιας η την κοινωνικη εργασια, εχουν παραδοξως και την μικροτερη ανεργια.
Υπαρχουν αναγκες συνεχως στις κοινωνιες και στις οικονομιες που δεν καλυπτονται, οσο εξελιγμενη και να ειναι μια οικονομια, παντα θα υπαρχουν αναγκες για να παει ενα επιπεδο παραπανω (αν βεβαια θελει να παει. Εμεις θελουμε να ανεβουμε σαν ατομα αλλα αδιαφορουμε να ανεβουμε σαν κοινωνια). Για παραδειγμα, στην κεντρικη-βορεια ευρωπη τα δαση τους ειναι ξυρισμενα απο χορτα, εχουν εξαιρετικες διαδρομες για ποδηλατο, πικνικ. Εμεις μεσα στην Αθηνα ειχαμε 3 χρονια να καθαρισουμε απο χορτα τις νησιδες κεντρικων δρομων, και καιγονταν απο αποτσιγαρα. Ποιοι εργαζομενοι θα εχαναν την δουλεια του? Αν υπηρχαν εργαζομενοι για τις δουλειες αυτες, δεν θα επρεπε να ηταν ετσι τα δαση μας, οι δρομοι μας, οι κοινωνικες υπηρεσιες. Αν υπαρχουν εργαζομενοι αλλα δεν κανουν την δουλεια τους, πρεπει να απολυθουν πρωτα οι προισταμενοι τους και αν συνεχισει η κατασταση τοτε και αυτοι. Αν ομως δεν υπαρχουν εργαζομενοι για αυτες τις αναγκες, και δεν υπαρχουν και λεφτα για να προσληφθουν (οπως καληωρα), τοτε γιατι ειναι κακο να προσφερουν ολοι και πρωτα οι ανεργοι εθελοντικη κοινωνικη εργασια? Εγω θα ελεγα και να ειναι υποχρεωτικο για καποιες μερες το μηνα σε οσους παιρνουν επιδομα ανεργιας (διοτι ειναι σαν κρατικοι υπαλληλοι χωρις να δουλευουν)
Τελικα δεν ειναι μονο θεμα αμοιβης, ειναι θεμα αντιληψης. Ξερω εταιρειες που παιρνουν για το καλοκαιρι πρακτικαριους χωρις αμοιβη και τους εκπαιδευουν και τους δινουν την ευκαιρια να μαθουν πως δουλευει μια εταιρια και να γεμισουν γνωσεις και εμπειριες. Ξερω και αλλες που παιρνουν πρακτικαριους με κανονικη αμοιβη και δεν τους μαθαινουν τιποτα, τους στελνουν να φερουν καφε, να βγαλουν φωτοτυπιες η τους αφηνουν να ειναι ωρες στην καντινα για τσιγαρο και καφε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Eχεις δικηο σε αυτο, κανεις δεν θα το ηθελε. Ηταν λαθος διατυπωση "εστω και τζαμπα για ενα μικρο διαστημα" ηταν αυτο που εννοουσα. Αλλα δεν πρεπει να πηγαινει αυτοματα η σκεψη μας στο οτι οταν δουλευω καπου εθελοντικα η με χαμηλη αμοιβη για ενα διαστημα, αυτοματα χανει καποιος αλλος την δουλεια του. Και σε αποδειξη αυτου, στις χωρες που εχουν μεγαλα ποσοστα εθελοντικης εργασιας η την κοινωνικη εργασια, εχουν παραδοξως και την μικροτερη ανεργια.
Ήταν σαφές τι εννοούσες και δε πιστεύω να κατάλαβε κανείς κάτι άλλο.
Βλέποντας όμως ρεαλιστικά την κατάσταση της Ελλάδας, θα δούμε ότι η κατάσταση τείνει προς αυτό που δείχνει το χιουμοριστικό βιντεάκι που ανέβασα..... γνωστή μου βρήκε δουλειά με 100 ευρώ....
Εταιρίες promotion προσλαμβάνουν υπαλλήλους "δοκιμαστικά" και αφού δουλέψουν (και βγάλουν δουλειά) για κανά μήνα τους διώχνουν χωρίς να τους πληρώσουν επειδή κρίθηκαν "ακατάλληλοι".
Σε τέτοιου είδους "εθελοντική εργασία" δεν αξίζει να δουλέψεις ούτε μισό δευτερόλεπτο.
Αυτά δεν είναι μέτρα ενεργοποίησης και κοινωνικοποίησης των ανέργων, είναι νομιμοποίηση της δουλείας που προσπαθούν να επιβάλλουν κάποιοι υπάνθρωποι "επιχειρηματίες" με την ανοχή του κράτους.
Καταλαβαίνω ότι έχεις στο μυαλό σου μια διαφορετική και πιο "ρομαντική" εικόνα για το πως θα έπρεπε να είναι η εθελοντική εργασία, πιστεύω όμως ότι αυτό που έχεις στο μυαλό σου είναι για τα δεδομένα της Ελλάδας..... ουτοπία.

Είναι σαφή τα μηνύματα που προσπαθείς να περάσεις από αυτό το thread : να μη τα παρατάμε, να μην αποκλείουμε εναλλακτικές επαγγελματικές προοπτικές, να μην αποκλείουμε το ενδεχόμενο της αυτοαπασχόλησης/επιχειρηματικότητας, να μη σκεφτόμαστε με λογική βολεμένου κοπρόσκυλου, να μην αδρανοποιούμαστε αν τύχει να μείνουμε άνεργοι, να αντιμετωπίζουμε με ενδιαφέρον και όρεξη τη δουλειά μας κλπ...
Προσωπικά συμφωνώ σε πάρα πολλά απ αυτά που γράφεις και στα περισσότερα απ' όσα διαφωνώ έχω ήδη εκφράσει και δικαιολογήσει τη διαφωνία μου.
Θα ήθελα όμως να προσθέσω κάτι ακόμα. Στο θέμα "Τυχερή ή άτυχη η γενιά 18-30 της κρίσης" που εσύ άνοιξες, νομίζω είσαι εσύ αυτός που βγαίνει... εκτός θέματος. 8)

Όλες αυτές οι προτάσεις που διατυπώνεις τις ακούγαμε και τις συζητάγαμε και πριν τη κρίση. Πάντα κατακρίναμε την τεμπελιά και το βόλεμα. Δε βλέπω λόγο να συζητάμε για το πως θα σηκωθούν κάποιοι τεμπέληδες από τους καναπέδες ώστε να πάνε να δουλέψουν στην οποιαδήποτε δουλειά είναι ικανοί να κάνουν. Επίσης, αν και εδώ και δεκαετίες το ελληνικό κράτος έχει εκθρέψει πολλά τεμπελόσκυλα του δημοσίου, έχω λόγους και θέλω να πιστεύω ότι ο μέσος Έλληνες δεν υστερεί καθόλου σε εργατικότητα από το μέσο Ευρωπαίο πολίτη.


Αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα από τη δήθεν έλλειψη εργατικότητας. Βιομηχανίες και εταιρίες κλείνουν, νοσοκομεία και πανεπιστήμια υπολειτουργούν, πολυκατοικίες δεν έχουν πετρέλαιο για το χειμώνα, νέα ζευγάρια δε κάνουν παιδί διότι τα ωράρια εργασίας είναι τέτοια που δε τους επιτρέπουν να αφιερώσουν χρόνο σε κάποιο παιδί (και οι κοπέλες φυσικά απειλούνται με απόλυση σε περίπτωση εγκυμοσύνης).
Και δεδομένου ότι δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να ανοίξουν ξενοδοχειακές μονάδες στη Κρήτη, δε νομίζω ότι λύση στα παραπάνω είναι οι άνεργοι να μοιράζουν φυλλάδια ώστε να μη πάθουν κατάθλιψη από την κλεισούρα στο σπίτι.
Δε νομίζω επίσης ότι είναι λύση η αλλαγή αντιλήψεων και νοοτροπίας, διότι δε πιστεύω ότι είναι αυτά που μας λείπουν.

Για παραδειγμα, στην κεντρικη-βορεια ευρωπη τα δαση τους ειναι ξυρισμενα απο χορτα, εχουν εξαιρετικες διαδρομες για ποδηλατο, πικνικ. Εμεις μεσα στην Αθηνα ειχαμε 3 χρονια να καθαρισουμε απο χορτα τις νησιδες κεντρικων δρομων, και καιγονταν απο αποτσιγαρα. Ποιοι εργαζομενοι θα εχαναν την δουλεια του? Αν υπηρχαν εργαζομενοι για τις δουλειες αυτες, δεν θα επρεπε να ηταν ετσι τα δαση μας, οι δρομοι μας, οι κοινωνικες υπηρεσιες. Αν υπαρχουν εργαζομενοι αλλα δεν κανουν την δουλεια τους, πρεπει να απολυθουν πρωτα οι προισταμενοι τους και αν συνεχισει η κατασταση τοτε και αυτοι. Αν ομως δεν υπαρχουν εργαζομενοι για αυτες τις αναγκες, και δεν υπαρχουν και λεφτα για να προσληφθουν (οπως καληωρα), τοτε γιατι ειναι κακο να προσφερουν ολοι και πρωτα οι ανεργοι εθελοντικη κοινωνικη εργασια?
οκ, τα ξανασυζητήσαμε, επίσης η προστασία του περιβάλλοντος είναι ένα διαφορετικό και πολύ σημαντικό θέμα, ας μη τα συνδέουμε όλα με τη κρίση.
Εθελοντική εργασία για ένα τέτοιο θέμα αξίζει να προσφέρει και ένας εργαζόμενος κατά τον ελεύθερό του χρόνο κάποιο σαββατοκύριακο.
Εν τέλει, ας βάλουν και κανά φαντάρο να κάνει τίποτα χρήσιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ήταν σαφές τι εννοούσες και δε πιστεύω να κατάλαβε κανείς κάτι άλλο.
Βλέποντας όμως ρεαλιστικά την κατάσταση της Ελλάδας, θα δούμε ότι η κατάσταση τείνει προς αυτό που δείχνει το χιουμοριστικό βιντεάκι που ανέβασα..... γνωστή μου βρήκε δουλειά με 100 ευρώ....
Εταιρίες promotion προσλαμβάνουν υπαλλήλους "δοκιμαστικά" και αφού δουλέψουν (και βγάλουν δουλειά) για κανά μήνα τους διώχνουν χωρίς να τους πληρώσουν επειδή κρίθηκαν "ακατάλληλοι".
Σε τέτοιου είδους "εθελοντική εργασία" δεν αξίζει να δουλέψεις ούτε μισό δευτερόλεπτο.
Αυτά δεν είναι μέτρα ενεργοποίησης και κοινωνικοποίησης των ανέργων, είναι νομιμοποίηση της δουλείας που προσπαθούν να επιβάλλουν κάποιοι υπάνθρωποι "επιχειρηματίες" με την ανοχή του κράτους.
Καταλαβαίνω ότι έχεις στο μυαλό σου μια διαφορετική και πιο "ρομαντική" εικόνα για το πως θα έπρεπε να είναι η εθελοντική εργασία, πιστεύω όμως ότι αυτό που έχεις στο μυαλό σου είναι για τα δεδομένα της Ελλάδας..... ουτοπία.

Είναι σαφή τα μηνύματα που προσπαθείς να περάσεις από αυτό το thread : να μη τα παρατάμε, να μην αποκλείουμε εναλλακτικές επαγγελματικές προοπτικές, να μην αποκλείουμε το ενδεχόμενο της αυτοαπασχόλησης/επιχειρηματικότητας, να μη σκεφτόμαστε με λογική βολεμένου κοπρόσκυλου, να μην αδρανοποιούμαστε αν τύχει να μείνουμε άνεργοι, να αντιμετωπίζουμε με ενδιαφέρον και όρεξη τη δουλειά μας κλπ...
Προσωπικά συμφωνώ σε πάρα πολλά απ αυτά που γράφεις και στα περισσότερα απ' όσα διαφωνώ έχω ήδη εκφράσει και δικαιολογήσει τη διαφωνία μου.
Θα ήθελα όμως να προσθέσω κάτι ακόμα. Στο θέμα "Τυχερή ή άτυχη η γενιά 18-30 της κρίσης" που εσύ άνοιξες, νομίζω είσαι εσύ αυτός που βγαίνει... εκτός θέματος. 8)

Όλες αυτές οι προτάσεις που διατυπώνεις τις ακούγαμε και τις συζητάγαμε και πριν τη κρίση. Πάντα κατακρίναμε την τεμπελιά και το βόλεμα. Δε βλέπω λόγο να συζητάμε για το πως θα σηκωθούν κάποιοι τεμπέληδες από τους καναπέδες ώστε να πάνε να δουλέψουν στην οποιαδήποτε δουλειά είναι ικανοί να κάνουν. Επίσης, αν και εδώ και δεκαετίες το ελληνικό κράτος έχει εκθρέψει πολλά τεμπελόσκυλα του δημοσίου, έχω λόγους και θέλω να πιστεύω ότι ο μέσος Έλληνες δεν υστερεί καθόλου σε εργατικότητα από το μέσο Ευρωπαίο πολίτη.


Αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα από τη δήθεν έλλειψη εργατικότητας. Βιομηχανίες και εταιρίες κλείνουν, νοσοκομεία και πανεπιστήμια υπολειτουργούν, πολυκατοικίες δεν έχουν πετρέλαιο για το χειμώνα, νέα ζευγάρια δε κάνουν παιδί διότι τα ωράρια εργασίας είναι τέτοια που δε τους επιτρέπουν να αφιερώσουν χρόνο σε κάποιο παιδί (και οι κοπέλες φυσικά απειλούνται με απόλυση σε περίπτωση εγκυμοσύνης).
Και δεδομένου ότι δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να ανοίξουν ξενοδοχειακές μονάδες στη Κρήτη, δε νομίζω ότι λύση στα παραπάνω είναι οι άνεργοι να μοιράζουν φυλλάδια ώστε να μη πάθουν κατάθλιψη από την κλεισούρα στο σπίτι.
Δε νομίζω επίσης ότι είναι λύση η αλλαγή αντιλήψεων και νοοτροπίας, διότι δε πιστεύω ότι είναι αυτά που μας λείπουν.


οκ, τα ξανασυζητήσαμε, επίσης η προστασία του περιβάλλοντος είναι ένα διαφορετικό και πολύ σημαντικό θέμα, ας μη τα συνδέουμε όλα με τη κρίση.
Εθελοντική εργασία για ένα τέτοιο θέμα αξίζει να προσφέρει και ένας εργαζόμενος κατά τον ελεύθερό του χρόνο κάποιο σαββατοκύριακο.
Εν τέλει, ας βάλουν και κανά φαντάρο να κάνει τίποτα χρήσιμο...


1+1+1=111 : Αγαπητε Αεργε,
Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι ειναι καταπτυστοι οι "δηθεν" επιχειρηματιες που κοροιδευουν εργαζομενους προσφεροντας τους την ελπιδα απασχολησης μεσα απο δοκιμαστικη δωρεαν εργασια, και μετα την απολυση ως μη ικανους. Κανονικα τους χρειαζεται οχι απλως φυλακη αλλα κατεργο, εγω θα προτεινα οσα μεροκαματα δεν πληρωσαν να τα κανουν δωρεαν στο διπλασιο οι ιδιοι σε κοινοτικα νταμαρια, απορριματοφορα, κλπ. Δεν βοηθαει ομως βνα γενικευουμε, και για ενα υπαρκτο κινδυνο υπο καποιες πιθανοτητες, να μη δοκιμαζουμε κατι αλλα να καθομαστε αδρανεις. Με την ιδια λογικη δεν πρεπει να βγαινουμε απο το σπιτι μας μη μας πατησει αυτοκινητο.
Διαφωνω ομως με το οτι δεν μας χρειαζεται αλλαγη νοοτροπιας. Οι νοοτροπιες της ατομικοτητας, μη συνεργασιων, αδιαφοριας εως υπονομευσης του κοινωνικου καλου, βολεματος, λαμογιας, μαγκιας, εξυπνακιδισμου, συντηρητικισμου, ελληναρισμου και πολλες αλλες μας εφεραν εδω.
Ξερεις ομως τι με προβληματιζει πολυ? Οτι καλο ειναι να σχολιαζουμε αρνητικα μια προταση καποιου αλλα πρεπει να εχουμε και καποιες προτασεις να προσφερουμε. Εμενα με τρελαινει ποια κοινωνια θα εχουμε οταν η νεα γενια εχει 60% ανεργια η οποια οπως φαινεται θα παραταθει για πολλα χρονια. Τι κοινωνια θα εχουμε οταν αναπτυχθει μια γενια (χωρις να φταιει βεβαια η ιδια) καθισιου, απαξιωσης, χωρις εμπειριες, χωρις skills, με ψυχολογια εφυσηχασμου, καταθλιψης, γκρινιας, οργης, ΟΧΙ στα παντα, αδιαφοριας, "ολοι οι αλλοι φταινε για την καταντια μου", "φερτε την παληα ζωη μου πισω", 'ποιος πηρε το τυρι μου", "να καει το χωριο αφου καηκε το σπιτι μου", "δεν γινεται τιποτα", "θα ξενητευτω και θα ριξω μαυρη πετρα πισω μου", "δεν αξιζει η δεν μπορω να παντρευτω και να κανω παιδια" (δηλαδη μπορουσαν οι γενιες των πολεμων, των καταστροοφων, λοιμων, κλπ?). Πως θα κτισουμε την νεα Κοινωνια και την νεα Ελλαδα με μια γενια τετοια. Νομιζει ετσι οτι τιμωρει την προηγουμενη γενια? Οχι, διοτι σε λιγα χρονια αυτη θα φυγει, θα μεινει για να τιμωρειται η νεα γενια και η διαδοχη της γενια.
Περιμενω με αγωνια να ακουσω προτασεις απο ολους που παρακολουθουν την συζητηση, πως θα βγουμε απο το αδιεξοδο της ανεργιας. Η κριτικη, καλοπιστη η μη, ειναι χρησιμη οταν προτεινει και διεξοδους. Αλλιως τροφοδοτει την προσωπικη, κοινωνικη και εθνικη μιζερια. (ΤΕΛΟΣ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ απο 1+1+1=111)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Περιμενω με αγωνια να ακουσω προτασεις απο ολους που παρακολουθουν την συζητηση, πως θα βγουμε απο το αδιεξοδο της ανεργιας. Η κριτικη, καλοπιστη η μη, ειναι χρησιμη οταν προτεινει και διεξοδους. Αλλιως τροφοδοτει την προσωπικη, κοινωνικη και εθνικη μιζερια. (ΤΕΛΟΣ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ απο 1+1+1=111)



Για να βγούμε από το αδιέξοδο της ανεργίας, δεν πρόκειται να γίνει κάτι με αυτοαπασχόληση, μικρή επιχειρηματικότητα και τζάμπα εργασία. Για να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας χρειάζονται επενδύσεις. Για να γίνουν επενδύσεις στο κοινωνικοοικονομικό σύστημα που ζούμε, αυτές πρέπει νάναι συμφέρουσες (σε σχέση λ.χ. με το μισό εκατομμύριο άυλων προϊόντων υψηλής απόδοσης που προσφέρουν οι τράπεζες ή σε σχέση με μια ανάλογη επένδυση στην Βουλγαρία, την Κίνα, την Σουαζιλάνδη ή το Κονγκό) και ασφαλείς. Για να είναι οι επενδύσεις συμφέρουσες και ασφαλείς, θα πρέπει τα μεροκάματα να πεσουν στα επίπεδα της Βουλγαρίας, να εξαφανιστεί κάθε ίχνος εργασιακού δικαιώματος, να γίνει ...ποινικό αδίκημα η απεργία κλπ. κλπ. κλπ.

Είναι λίγο σαν μια ανατροφοδοτούμενη τραγωδία όλο αυτό που συμβαίνει. Ο φαύλος κύκλος δε μπορεί να σπάσει από ατομικές ενέργειες - μπορεί εξ αυτών που θα κάνουν τις ενέργειες 5-10-100 να "βολευτούν" γιατί θα τους κάτσει, αλλά οι υπόλοιποι (οι υπόλοιπες πολλές δεκάδες κι εκατοντάδες χιλιάδες) θα πάρουν τον πούλο.

Οπως ξανάγραψα: οργανωθείτε στους χώρους εργασίας σας. Κάντε εργατικές επιτροπές. Αγωνιστείτε μαζί με το γείτονα, το συνάδελφο, το φίλο. Ολοι μαζί. Μόνοι, είμαστε νεκροί. Μαζί, έχομε μια ελπίδα.

Αυτό έχω να προσφέρω σε αυτήν την συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top