"Ο Αλχημιστής" [Την γνώμη σας για ένα θέμα πάνω στο βιβλίο]

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω αν αυτό που θα ρωτήσω είναι χαζομάρα, αλλά κατά καιρούς μόλις λέω πως έχω σκοπό να διαβάσω τον Αλχημιστή του Πάολο Κοέλο, με ρωτάνε πόσο χρονών είμαι. Μόλις τους λέω 17, μου αρνούνται κατηγορηματικά να διαβάσω αυτό το βιβλίο, γιατί λένε πως θα με επηρεάσει πολύ. Πρέπει να είσαι λέει πάνω από 18 ή πολύ περισσότερο. Λένε φυσικά πολύ καλά λόγια για το βιβλίο, αλλά μου λένε να μην το διαβάσω. Εγώ μέχρι τώρα δεν το έχω διαβάσει όχι γιατί άκουγα τους άλλους αλλά γιατί διάβαζα ένα άλλο είδος βιβλίων, ξέρετε μυθιστόρημα, ιστορικά κτλ και αυτό το βιβλίο δεν έφτασε ποτέ στα χέρια μου.
Εσείς τι λέτε; Ποιά είναι η γνώμη σας; Να το διαβάσω ή όχι ακόμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι πότε το διάβασα.... ίσως και ποιο μικρή από την ηλικία σου... αλλά δεν με επηρέασε σε τίποτα....:worry:

Και ούτε ενθουσιάστηκα όσο περίμενα από αυτά που είχα ακούσει :hmm:

Αλλά γούστα είναι αυτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το διαβασα πολυ μικροτερη απο σενα.
δεν με επηρρεασε ιδιεταιρα, ασε που περιμενα πολυ περισσοτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
ασε που περιμενα πολυ περισσοτερα...

και φοβόμουν ότι ήμουν η μόνη που άλλα περίμενα από όλα όσα είχα ακούσει και άλλα αισθάνθηκα όταν το τέλειωσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πες μου ΕΝΑ πραγμα που να μη συμφωνουμε, τα τελευταια χρονια ρε βικακι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οταν το τελειωσα νομιζα οτι εκαναν πλακα οσοι μιλουσαν για αριστουργημα.
Δεν ξερω, προχειρο μου φανηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
πες μου ΕΝΑ πραγμα που να μη συμφωνουμε, τα τελευταια χρονια ρε βικακι!

Δεν υπάρχει μου φαίνεται :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τόση ώρα δεν έχω απαντήσει γιατί σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ πως ένιωθα όταν διάβασα τον αλχημιστή αλλά δε θυμάμαι :(
Δεν θυμάμαι να μη μου άρεσε, πάντως αν με είχε επιρρεάσει θα το θυμόμουν. :D
Περισσότερο με γοήτευσε το Ζαχίρ παρά ο αλχημιστής :/:

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, είσαι τώρα 17 ετών, πόσο μπορεί να αλλάξεις μέσα σε ένα χρόνο? :hmm: Δεν νομίζω πως μπορεί ο αλχημιστής να σε επιρρεάσει τόσο καίρια, εκτός κι αν οι δικοί σου ξέρουν κάτι παραπάνω για σένα που εμείς δεν ξέρουμε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το μόνο που μπορεί να σε κάνει ο Αλχημιστής είναι να "κυνηγήσεις το όνειρο σου" αν δεν το κάνεις ήδη.

είμαι από αυτούς τους ανθρώπους που το διάβασαν και το θεώρησαν σταθμό στη ζωή τους
δεν ξέρω τι περιμένει ο καθένας να βρει μέσα σε ένα βιβλίο
άλλοι διαβάζουν κι ανάμεσα στις γραμμές και βρίσκουν περισσότερα κι άλλοι διαβάζουν με την tv ανοιχτή και μετά από πέντε σελίδες δεν θυμούνται τι διάβασαν
Το τι θα σου κάνει ένα βιβλίο είναι καθαρά υποκειμενικό κι όχι αντικειμενικό
Δε θεωρώ ότι είσαι μικρός για να το διαβάσεις, κι ούτε νομίζω ότι θα έχεις δραματικές αλλαγές .... μπορεί να διαβάσεις ένα comic να σου κάνει κλικ μια φράση και να αλλάξεις δρόμο... μπορεί να διαβάσεις μια γελοιογραφία στο Τεστ και να γίνεις ξαφνικά vegetarian ... χίλια δύο μπορούν να συμβούν ανά πάσα στιγμή όταν είμαστε "ανοιχτοί στις αλλαγές του εαυτού μας"
Βασικά θεωρώ ότι τίποτα δε μπορεί να σταθεί σταθμός στη ζωή μας αν δεν το θελήσουμε εμείς οι ίδιοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εγώ το διάβασα πιο μικρός από σένα :P
Στα 16 περίπου, μέσα σε μια μέρα...
Εντάξει καλό είναι, αλλά υπάρχουν βιβλία που με επηρρέασαν πολύ περισσότερο.
Δεν έχει και κάποιο βαθυστόχαστο νόημα που χρειάζεται περισσότερη ωριμότητα από αυτήν που έχει ένας 17χρονος. Αν και γενικότερα δε πιστεύω πως πρέπει να μετράς την ωριμότητα και την πνευματική καλλιέργια με βάση την ηλικία. Τουλάχιστον όχι πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Το είχα διαβάσει πριν 7-8 χρόνια. Ένα ευχάριστο βιβλίο για να περάσεις κανα-δυό απογεύματα και τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Αηδίες είναι αυτά που σου λένε. Το διάβασα σε μικρότερη ηλικία από εσένα και το μόνομ που θαύμασα είναι το εκπληκτικό γράψιμο του Κουέλιο και κάποια πολύ όμορφα γνωμικά. Από εκεί και πέρα δεν ε'ίναι και κανένα βιβλίο σταθμός της πανανθρώπινης λογοτεχνίας. Δηλαή αν ήθελες να διαβάσεις το Μυστήριο της Τράπουλας, το Παιχνίδι των Θεών ή το Έγκλημα και Τιμωρία, τι θα σου λέγανε. Να 30ίσεις πρώτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Οταν το τελειωσα νομιζα οτι εκαναν πλακα οσοι μιλουσαν για αριστουργημα.
Δεν ξερω, προχειρο μου φανηκε.

Κι εμένα μου άφησε μία τέτοια εντύπωση που νομίζω οφείλεται στη μετάφραση, αν και γενικότερα δεν έχει κάτι ιδιαίτερο ο τρόπος γραφής του Κοέλο από όσο μπορώ να κρίνω σαν απλή αναγνώστρια.

το μόνο που μπορεί να σε κάνει ο Αλχημιστής είναι να "κυνηγήσεις το όνειρο σου" αν δεν το κάνεις ήδη.

είμαι από αυτούς τους ανθρώπους που το διάβασαν και το θεώρησαν σταθμό στη ζωή τους
δεν ξέρω τι περιμένει ο καθένας να βρει μέσα σε ένα βιβλίο
άλλοι διαβάζουν κι ανάμεσα στις γραμμές και βρίσκουν περισσότερα κι άλλοι διαβάζουν με την tv ανοιχτή και μετά από πέντε σελίδες δεν θυμούνται τι διάβασαν
Το τι θα σου κάνει ένα βιβλίο είναι καθαρά υποκειμενικό κι όχι αντικειμενικό
Δε θεωρώ ότι είσαι μικρός για να το διαβάσεις, κι ούτε νομίζω ότι θα έχεις δραματικές αλλαγές .... μπορεί να διαβάσεις ένα comic να σου κάνει κλικ μια φράση και να αλλάξεις δρόμο... μπορεί να διαβάσεις μια γελοιογραφία στο Τεστ και να γίνεις ξαφνικά vegetarian ... χίλια δύο μπορούν να συμβούν ανά πάσα στιγμή όταν είμαστε "ανοιχτοί στις αλλαγές του εαυτού μας"
Βασικά θεωρώ ότι τίποτα δε μπορεί να σταθεί σταθμός στη ζωή μας αν δεν το θελήσουμε εμείς οι ίδιοι

Αυτό ακριβώς, και εγώ θυμάμαι κάποια πράγματα απο αυτό το βιβλίο που έχουν αλλάξει -προς το καλύτερο- το τρόπο που ζω και σκέφτομαι, για άλλους μπορεί να είναι ασήμαντα και κανένας δε μπορεί ,πιστεύω, να κρίνει πως θα αλλάξει κάτι κάποιον, ούτε να είναι απόλυτος για τα αποτελέσματα. Ούτε ο ίδιος ο Αρκτούρος μπορεί να γνωρίζει ποια θα είναι τα αποτελέσματα του βιβλίου σε αυτον, μπορεί να του είναι εντελώς αδιάφορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Να το διαβασεις, και να σε επηρρεασει τι εγινε? Εγω το ειχα διαβασει πολυ μικροτερη σου, και δεν επαθα τιποτα!:P

Επισης, να διαβασεις το "Η Βερονικα αποφασιζει να πεθανει" και το "Ζαχιρ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Υπέροχο το "Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει"! Αν και μερικές σεξουαλικές σκηνές που περιγράφει ομολογώ ότι με ξένισαν λίγο, το όλο βιβλίο είναι πολύ καλό!

Δεν έχω διαβάσει ακόμη τον Αλχημιστή, αλλά δεν νομίζω ότι ένα βιβλίο μπορεί να σε επηρεάσει τόσο βαθιά! Δεν θα διαβάσεις δα Χίτλερ, Λένιν ή Μαρξ (τους αναφέρω ως ηγετικές "πολιτικές" φυσιογνωμίες)! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
το διαβασα πολυ μικροτερη απο σενα.
δεν με επηρρεασε ιδιεταιρα, ασε που περιμενα πολυ περισσοτερα...

Μια απο τα ιδια! :)

Ασε που δεν καταλαβα το τι θα γινει αν σε επηρεασει...Καλο δεν θα ειναι αυτο; :hmm: Τα παντα δεν μπορουν να σε επηρεασουν; Γιατι οχι ενα βιβλιο, και ποσο μαλλον ενα με θετικο μηνυμα; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Συμφωνω με τους παραπανω. Και να σ'επηρεασει προς το θετικο θα σ'επηρεασει οποτε με ποια λογικη στο λενε?:confused:
Εγω το ειχα διαβασει καπου στο Λυκειο και επισης δεν ειχα συγκλονιστει, μη σου πω οτι δεν μου εκανε καν καποια ιδιαιτερη αισθηση. Το "Η Βερονικα αποφασιζει να πεθανει" του ιδιου μου αρεσε πολυ περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπορείς αντ' αυτού να διαβάσεις το Σιντάρτα του Herman Hesse.
Ή αν σου αρέσει ο Αλχιμιστής να συνεχίσεις με το άλλο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Τη Βερόνικα τη θεωρώ από τα πιο απαίσια βιβλία που έχω διαβάσει!
Ο αλχημιστής πάλι είναι για μένα ένα ηθικοπλαστικό παραμυθάκι για να περνά η ώρα!
Δεν είμαι πολύ φαν τελικά!

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω τι θα συμβεί αν επηρρεαστείες από ένα βιβλίο.
Δύο βιβλία έχουν επηρρεάσει πάρα πολύ τη ζωή μου και είμαι πολύ χαρούμενη που υπήρξαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Συμφωνώ σχεδόν με όλους. Εντάξει, το λάβατε λίγο "δραματικά" αυτό που είπα ή ίσως εγώ δεν το είπα καλά. Δεν φοβάμαι την επιρροή από κανένα βιβλίο, πιστεύω εάν ξες ποιός είσαι και τι πρεσβεύεις δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι. Κι ούτε μίλησα για δραματική επιρροή του βιβλίου. Απλά, επειδή και είναι ένα γνωστό βιβλίο και άκουσα αυτά που άκουσα (τα οποία δεν τα άκουσα από τους δικούς μου κοντινούς ανθρώπους όπως είπε κάποιος σε μια απάντηση) άρχισα ξέρετε όπως όλοι μερικές φορές να αναρωτιέμαι, στην συγκεκριμένη για το πόσο καλό είναι αυτό το βιβλίο.

Εν τέλει, θέλω να πω πως ήθελα απλά τη γνώμη σας γι'αυτό που λέμε "Ράδιο Αρβίλα". Εγώ το βιβλίο θα το διάβαζα έτσι κι αλλιώς, δεν θα άκουγα κανέναν, αλλά φαίνεται πόσο εύκολα ένα κοινωνικό περίβλημα περνά κάποιες ιδέες και απωθεί τους ανθρώπους από το ν'ανοίξουν το μυαλό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top