• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Υπάρχει σχέση ύψους - ευφυΐας;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιατί τὰ γυρίζεις τώρα βρὲ Φόκε; Καὶ μᾶς ἔδωσες ἐλπίδες πρίν... :(

p.s. Keep trolling!

Πριν με τα comics τρόλλαρα :worry: που το πόσταρα πριν διαβάσω τις απαντήσεις στο θέμα. Είχαν την εντύπωση ότι ένα μικρό σώμα είχε περισσότερες προοπτικές εφυίας αλλά έκανα λάθος.

Διαβάζοντας όλες τις απαντήσεις θυμήθηκα το άρθρο μου και είπα να το ποστάρω. Ο e-pote παρέθεσε έρευνες και απορώ αν κάποιος έκανε τον κόπο να διαβάσει τις περιλήψεις τους (ομολογώ ότι ούτε εγώ δεν το έκανα αρχικά). Ο e-pote μιλάει για συσχετισμό κσι όχι για αιτιότητα (το επαναλλαμβάνει συνεχώς). Συνεπώς αποδέχεται, όπως εγώ τώρα, ότι στατιστικά οι ψηλότεροι είναι πιο έξυπνοι αλλά δεν γνωρίζει αν η εξυπνάδα τους στο ύψος.

Πραγματικά το θέμα είναι ενδιαφέρον και είναι κρίμα που κάποιοι το χαλάνε χλευάζοντας τον συνομηλιτή τους που μιλάει με επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πριν με τα comics τρόλλαρα :worry:

Ἐνῷ τώρα εἶσαι μέσα στὴ σοβαρότητα :P

Τέλος πάντων, εἴτε οἱ κοντοὶ εἶναι πιὸ ἔξυπνοι εἴτε ὄχι, ἐγὼ εἶμαι πιὸ ἔξυπνος ἀπ' ὅλους σας καὶ δὲ θέλω ἀντιρρήσεις :pfff:

:P

Υ.Γ. Μὰ τί μανία εἶναι αὐτὴ μὲ τὴν ἐξυπνάδα... Λὲς καὶ εἶναι μέτρο ἀξιολόγησης τῶν ἀνθρώπων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Φυσικα και υπαρχει τετοια σχεση,φυσικα και οι κοντοι ειναι πιο εξυπνοι.

Γιατι το λεω εγω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariankh

Νεοφερμένος

Η mariankh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οι ψηλοί είναι πιο έξυπνοι.. γιατί βλέπουν τα πράγματα απο ψηλά!! αμέ, σας το λέω εγώ!
'Ελεος βρε παιδιά ηρεμήστε :P τι άλλο θα ακούσουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ουφ, μα καλά ακόμα δεν έχετε βαρέθει με αυτά τα προκατειλλημένα '' οι ψηλοι ειναι ετσι, οι κοντοι ειν γιουβετσι, οι αδυνατοι ειν αλλιως, οι χοντροι παραλλιως'' Απλώς εντάξει, αν σου την έχει φερει ψηλέας, με τους ψηλους θα τα βαλεις, αν σου την φερει καμμια κοντη, οι κοντες θα σου φταινε. Ρε παιδιά, ρε παιδιά (!) μην κρίνετε απο τέτοια πράματα.
Αλλά μη με ακούτε, ειμαι ψηλή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οι Σουηδοί και άλλες χώρες που βγάζουν κατά μέσο όρο ψηλότερους ανθρώπους είναι γενικά πιο έξυπνοι από τους πιο νότιους λαούς αλλά όχι λόγω ύψους, λόγω συνθηκών.

Εχω γραψει 150 φορες μεχρι τωρα οτι ειναι συσχετισμος οχι αιτιοτητα, τι διαολο δεν καταλαβαινετε? Δεν ειπα πουθενα οτι εισαι πιο εξυπνος ΕΠΕΙΔΗ εισαι πιο ψηλος, jesus fucking christ on a poggo stick.

Ας πάμε στο ζωικό βασίλειο γιατί αυτά παρατηρείται σε όλη την φύση. Ποια είναι κατά μέσο όρο τα πιο έξυπνα ζώα; Απάντηση; Τα ζώα που ζούνε στις βόρειες χώρες (π.χ. βασιλικός πιγκουίνος). Ας συγκρίνουμε ζώα του ίδιου είδους η λευκή αρκούδα είναι πιο έξυπνη από την καφέ. Τα χάσκις (σκυλιά που εξελίχθηκαν στις βόρεις χώρες και χρησιμοποιήθηκαν ως μέσα μεταφοράς είναι ίσως η πιο έξυπνη ράτσα σκύλου).

Ω θεοι τι ψεματα!!

Τα πιο εξυπνα ζωα ειναι τα πρωτευοντα θυλαστικα (χιμπατζιδες, γοριλες κτλ) ορισμενα κοιτη (φαλαινες δεφλινια) οι ελεφαντες, τα σκυλια, οι πιγκουινοι δεν ειναι βλακες αλλα σιγουρα δεν ειναι τα πιο εξυπνα ζωα.

Τα χασκι ΔΕΝ ειναι η πιο εξυπνη ρατσα σκυλου, ακουμε που σου λεω, ειχα χασκι. Χαζα δεν ειναι αλλα δεν συγκρινονται με τα μπασταρδα. Και συμφωνα με ερευνες τα πιο εξυπνα ειναι τα κανις.

Πρεπει να αρχισεις να ψαχνεις πριν γραφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ουφ, μα καλά ακόμα δεν έχετε βαρέθει με αυτά τα προκατειλλημένα '' οι ψηλοι ειναι ετσι, οι κοντοι ειν γιουβετσι, οι αδυνατοι ειν αλλιως, οι χοντροι παραλλιως'' Απλώς εντάξει, αν σου την έχει φερει ψηλέας, με τους ψηλους θα τα βαλεις, αν σου την φερει καμμια κοντη, οι κοντες θα σου φταινε. Ρε παιδιά, ρε παιδιά (!) μην κρίνετε απο τέτοια πράματα.
Αλλά μη με ακούτε, ειμαι ψηλή:P

κι εγώ τα ίδια λέω αλλά ούτε εμένα να ακούτε γιατί είμαι κοντή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
...είναι γάτα ο κοντός με τη γραβάτα! :smoke:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κάτι μου λέει ότι οι εσκιμώοι ανεξαρτήτως ύψους διαβάζουν αυτό το θέμα και κοροιδεύουν την ευφυία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κάτι μου λέει ότι οι εσκιμώοι ανεξαρτήτως ύψους διαβάζουν αυτό το θέμα και κοροιδεύουν την ευφυία μας.


κάτι μ λέει πως οι εσκιμώοι έχουν σημαντικότερα πράγματα να κάνουν από το να χαζεύουν στο ίντερνετ :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
κάτι μ λέει πως οι εσκιμώοι έχουν σημαντικότερα πράγματα να κάνουν από το να χαζεύουν στο ίντερνετ :look:
Λέω για τους χαζούς εσκιμώους. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Λέω για τους χαζούς εσκιμώους. :whistle:


Δεν υπάρχουν χαζοί εσκιμώοι. Τους τρώνε οι πολικές αρκούδες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν χαζοί εσκιμώοι. Τους τρώνε οι πολικές αρκούδες :(
Touche monsieur Rempeske.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
τι αλλο θα διαβασω :look:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Με τέτοια υπογραφή, δεν έχεις δικαίωμα να παραπονιέσαι για μας.

τι εχει αυτη η απιστευτη και απολυτα σοβαρη υπογραφη?? :look:

απλα δειχνω μια πτυχη του χαρακτηρα μου:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
τι εχει αυτη η απιστευτη και απολυτα σοβαρη υπογραφη?? :look:

απλα δειχνω μια πτυχη του χαρακτηρα μου:redface:

Αν δεν είχε τίποτα, γιατί την άλλαξες? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isabella

Νεοφερμένος

Η isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
μη χαλιέστε,ρε,και μην παρεξηγιέστε!!!
εγώ απλά κατέθετα τις παρατηρήσεις μου από άτομα που γνωρίζω,με κάποιες εκφράσεις που "κυκλοφρούν στην αγορά"!!!
τώρα αν εσείς είστε ψηλοί/κοντοί/χοντροί/λεπτοί και ΕΞΥΠΝΟΙ, μπράβο σας ,συγχαρητήρια και εις ανώτερα!
μη βαράτε!!!:giveup: :beating: συμπέρασμα: δεν υπάρχει σχέση μεταξύ ύψους κ ευφυϊας,οκ?!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
μη χαλιέστε,ρε,και μην παρεξηγιέστε!!!
εγώ απλά κατέθετα τις παρατηρήσεις μου από άτομα που γνωρίζω,με κάποιες εκφράσεις που "κυκλοφρούν στην αγορά"!!!
τώρα αν εσείς είστε ψηλοί/κοντοί/χοντροί/λεπτοί και ΕΞΥΠΝΟΙ, μπράβο σας ,συγχαρητήρια και εις ανώτερα!
μη βαράτε!!!:giveup: :beating: συμπέρασμα: δεν υπάρχει σχέση μεταξύ ύψους κ ευφυϊας,οκ?!!!:mad:

Μερικές φορές τυχαίνει να γνωρίζεις άτομα που να ανήκουν σε μια κατηγορία και να βγάζεις ένα συμπέρασμα ότι όσοι _________ γνωρίζω είναι _________. Ολοι το κάνουμε, τρανό παράδειγμα αυτό με τα ζώδια. Και εγώ πχ όσους ξέρω με το όνομα Δημήτρης (6 άτομα) είναι βλαμμένα. Εννοείται πως δεν είναι έτσι όλοι, απλά τυχαίνει ο κύκλος μου να έχει τέτοιες συμπτώσεις. Και σε σένα προφανώς όσοι ψηλοί έτυχε να γνωρίσεις ήταν χαζοί. Αυτά τα συμπεράσματα έχουν επιστημονική εξήγηση και οφείλονται στην τάση του ανθρώπινου εγκεφάλου να εντοπίζει patterns (δεν μου ερχόταν η ελληνική λέξη) εκεί που δεν υπάρχουν και να συνδέει πράγματα με άλλα πράγματα ή καταστάσεις. (πχ να βλέπουμε σχέδια στα σύννεφα, ένα άρωμα να μας θυμίζει διακοπές, κλπ). Μην το παίρνεις βαριά λοιπόν, είναι φυσιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody

Νεοφερμένος

Η somebody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
E ναι. Το 'λεγε κι η κυρα-Ευτερπη, η γιαγια μου. Οι ψηλοι ειναι μπουνταλαδες και χαζουληδες.:blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top