Υγιεινή, Μπάνιο – Φαρμακείο για το νεογέννητο

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όταν γυρίσεις απ το νοσοκομείο σπίτι, θα χρειαστείς κάποια είδη πρώτης ανάγκης για την καθαριότητα του μωρού, και κάποια άλλα μπορεί να μην τα χρειαστείς για πολλούς μήνες ή και ποτέ… καλό όμως είναι να τα έχεις εύκαιρα, να μην χρειαστεί να τρέχεις μέσα στη νύχτα σε τρελό πανικό με άγχος

  • Πάμπερς! (ναι, αυτό που ξεχνάνε όλοι ότι θα πρέπει να το έχουν σπίτι όταν γυρίσουν απ το νοσοκομείο)
  • Οινόπνευμα με 70% καθαρότητα. Όχι το μπλε αλλά ούτε το 90%. Θες το φαρμακευτικό. Αυτό το βάζεις στον αφαλό μέχρι να ξεραθεί και να πέσει ο αφαλός
  • Αποστειρωμένες γάζες. Με αυτές κάνεις τη δουλειά στον αφαλό
  • Αντισηπτικό υγρό σαπούνι dettol για τα χεράκια όλων όσων θα πιάνουν το μωρό το πρώτο 3μηνο.
  • Κρέμα sudocream ή penaten για τον ποπούλη
  • Υγρό τάλκ Fissan. Υγρό για να μην εισπνεύσει σε καμία περίπτωση το παιδί ταλκ
  • Αφρόλουτρο-σαμπουάν δύο σε ένα Fissan (έχει σαφώς καλύτερο άρρωμα απ το προδέρμ :P)
  • Μωρομάντηλα! ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! Δεν τα χρησιμοποιούμε ΠΟΤΕ χωρίς να πλύνουμε μετά το μωρό! Παίρνεις τα πολλά πολλά αν θες με τα μωρομάντηλα αλλά μετά το βάζεις κάτω από τη βρύση στάνταρ! Τα μωρομάντηλα είναι για περίπτωση ανάγκης εκτός σπιτιού. Αν γίνεται αλόγιστη χρήση, κινδυνεύει από ουρολοίμωξη το μωρό. Συνήθως οι παιδίατροι δεν θέλουν ούτε να ακούν για μωρομάντηλα
  • Μια ενυδατική κρεμούλα σώματος αν έχεις την δύναμη να κάνεις και μασαζάκια… εγώ δεν είχα!
  • Αμπούλες φυσιολογικού ορού για τη μύτη (εύχομαι να μην χρειαστούν σύντομα, αλλά θα χρειαστούν)
  • Αναρροφητήρας μύτης. ΟΧΙ ΠΟΥΑΡ, αυτά κατηγορούνται για ωτίτιδες. Εχει η otrisalin αναρροφητήρα με 3 ανταλλακτικά μέσα… πάρε αυτό για αρχή, κι ανταλλακτικά στη συνέχεια
  • Υγραντήρας δωματίου. Αχρείαστος να είναι (που δε θα είναι) όταν το παιδί έχει μυξούλες, βοηθάει τρελά το να έχει υγρασία το δωμάτιο και να μη στεγνώνει η μύτη του. Από μια ηλικία και μετά μπορείς να βάλεις κι έλαια ευκαλύπτου ώστε να το βοηθήσεις περισσότερο
  • Θερμόμετρο μπάνιου. Αν νομίζεις ότι θα ξέρεις πόσο καλό είναι το νερό, σε γελάσανε…
  • Θερμόμετρο μωρού λεπτού και ηλεκτρονικό. Μην ξεχνάς στην αρχή, παίρνουμε θερμοκρασία απ τον ποπό
  • Αντιπυρετικό παιδικό σιρόπι depon (μετά το πρώτο 6μηνο και Ponstan)
  • Σύριγκα των 5ml (είναι ο δοσομετρητής σου)
  • Σιρόπι atarax Για αλλεργία αχρείαστο να είναι
  • Βρεφικό μικροκλίσμα γλυκερίνης (μετά την 4η μέρα που δε θα έχει κάνει κακά, ή ακόμα κι απ την δεύτερη αν το δεις να υποφέρει)
  • Υγρό Απορρυπαντικό για τα ρούχα του (προτείνω το persil, έχει σαφώς καλύτερο άρωμα) και αν θες και μαλακτικό
  • Πετσέτες μεγάλες μπάνιου 2-3
  • Μικρές πετσέτες ποπού (για το τοπικό πλύσιμο μετά τα κακά)
  • Μπανιέρα που προσαρμόζει στην μπανιέρα σου και απαραίτητα το εσωτερικό αξεσουάρ για νεογέννητα (αν είναι πλαστικό, βάζε αν θες εκεί ένα πετσετάκι να μην ακουμπάει το μωρό πάνω στο πλαστικό, μέχρι λίγο να ξετσουμήσει)
  • Ψαλιδάκι νυχιών, νυχοκόπτη, χτενάκι, βουρτσάκι μαλλιών (το βουρτσάκι είναι καλό, του κάνεις και μασαζάκι)
  • Σφουγγάρι μπάνιου αν πάρεις να είναι το φυσικό… εγώ πάντως, ακόμα με απλά το χέρι μου τον πλένω, δε μου χρειάζεται το σφουγγάρι
  • Μπατονέτες ειδικές για βρέφη που τις χρησιμοποιείς μόνο εξωτερικά για να μαζέψεις την υγρασία απ το αυτάκι μετά το μπάνιο
  • Παραμάνες ασφαλείας για μωρά… ας έχεις κανα δυο, δεν είν κακό! Αν το φασκιώσεις, να κλείσεις την φασκιά
  • Ζυγαριά βρέφους, χρειάζεται τον πρώτο καιρό που ζυγίζεις συνεχώς το μωρό για να δεις αν παίρνει κανονικά βάρος… μπορείς είτε να αγοράσεις, είτε να ενοικιάσεις για όσο την χρειάζεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μπήκα να ρωτήσω κάτι αλλά είδα ότι με έχεις προλάβει. Παρόλα αυτά εγώ θα ρωτήσω:P

Είδα σήμερα στο σούπερ ότι εκτός από υγρό απορρυπαντικό υπάρχει κάτι που λέγεται αρκάδι και είναι νιφάδες πράσινου σαπουνιού με ελαιόλαδο. Αυτό είναι καλό; Δεν καθαρίζει τόσο καλά όσο το υγρό απορρυπντικό;

έδιτ: αποσκληρυντικό επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το αρκάδι ήταν ανέκαθεν το μωρουδιακό απορρυπαντικό. Εγώ έπαιζα με το προδέρμ και το περζίλ, αλλά μετά τους 7-8 μήνες, τα πλένω με το δικό μας απορρυπαντικό (αυτό μόνο όταν βεβαιωθείς ότι το μωρό δε βγάζει σπιθουράκια και τέτοια).
Για το αποσκληρυντικό εν ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, μου'ρθε!!

προσοχή στα αφρουντους και σαμπουάν με paraben!!! το προδέρμ έχει, by the way. Εγώ της βάζω τώρα πια τα καλλυντικά της σειράς weleda. Άψογα.
https://www.weleda.co.uk/categories/name/baby-care
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ της βάζω τώρα πια τα καλλυντικά της σειράς weleda. Άψογα.
https://www.weleda.co.uk/categories/name/baby-care
απ'ό,τι είδα στο σάιτ δεν στέλνουν στην Ελλάδα, ούτε έχουν εδώ αντιπρόσωπο. πώς τα παραγγέλνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θερμόμετρο μπάνιου. Αν νομίζεις ότι θα ξέρεις πόσο καλό είναι το νερό, σε γελάσανε…

Εμείς τότε, δοκιμάζαμε τη θερμοκρασία του νερού με τον αγκώνα. Να σας πω την αμαρτία μου, περισσότερο εμπιστεύομαι τον αγκώνα μου (την αίσθησή μου), παρά το θερμόμετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
απ'ό,τι είδα στο σάιτ δεν στέλνουν στην Ελλάδα, ούτε έχουν εδώ αντιπρόσωπο. πώς τα παραγγέλνεις?
ήταν ένα τυχαίο σερτς, κάτσε να σου πω από πού τα παραγγέλνει κανείς..
https://www.healthypeach.com/productlist/company/263/Weleda?pageID=4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top