Προγραμματισμός

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
πάω 3η Γυμνασίου και φέτος στην Πληροφορική κάνουμε προγραμματισμό.Με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτός ο τομέας και θα ήθελα να συνεχίσω να ασχολούμαι με αυτό .Ίσως προκύψει και για το μέλλον μου .Για αρχή όμως θα το κάνω ως ''hobby'' .Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε που μπορώ να βρω περισσότερα σχετικά με τον προγραμματισμό ? γιατί αυτά που λέει το βιβλίο είναι απλές στοιχειώδης γνώσεις..


Με εκτίμηση,
Γιώργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σου, Γιώργο. :)

Με τι ακριβώς ασχολείστε τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω, αφού μπεις στο νόημα της αλγοριθμικής σκέψης και των δομών δεδομένων, να ψαχτείς σχετικά με το ποια γλώσσα θες να μάθεις και τελικώς να αγοράσεις ένα χοντρό βιβλίο που την αφορά από κάποιο βιβλιοπωλείο. ;)

Να ξέρεις πάντως ότι αυτή τη στιγμή στη Γ' λυκείου - τεχνολογική κατεύθυνση, διδάσκεται το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών, που σε εισάγει από το μηδέν στην αλγοριθμική σκέψη με βάση μια ψευδο-γλώσσα προγραμματισμού με ελληνικές εντολές.

Εμείς δυστυχώς δεν κάναμε τέτοια στο γυμνάσιο, στο λύκειο ήλθαμε σε πρώτη επαφή με προγραμματιστικές έννοιες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω, αφού μπεις στο νόημα της αλγοριθμικής σκέψης και των δομών δεδομένων, να ψαχτείς σχετικά με το ποια γλώσσα θες να μάθεις και τελικώς να αγοράσεις ένα χοντρό βιβλίο που την αφορά από κάποιο βιβλιοπωλείο. ;)

Δώσε βάση εδώ. Χοντρό και βαρύ. Θα σου χρειαστεί όταν δε θα σου βγαίνει το debug. ;)


Πάντως αν λέγοντας προγραμματισμό εννοείς τη ...χελωνίτσα μάλλον θα βρεθείς προ εκπλήξεως. :P

Άρχισε πάντα με μια διαδικαστική γλώσσα. Καλή είναι η pascal. Αν το σηκώνει η όρεξή σου και C γιατί όχι. Αλλά ναι ίσως χρειαστείς πιο πριν και ένα μικρό διάβασμα περί προγραμματισμού, ειδών, του τι είναι ο μεταγλωτιστής κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Η πρόταση μου είναι να συνεργαστείς με το καθηγητή σου στο σχολείο. Αν έχει όρεξη είναι ο αρμοδιότερος και ο κυρίως ο καταλληλότερος να σε βοηθήσει. Ο λόγος επειδή γνωρίζει τις όποιες ιδιαιτερότητες-ικανότητες προφανώς θα έχεις καλύτερα από πέντε αγνώστους στο νετ.
Απλά ξεκαθάρισετε του οτι θές να ασχοληθείς σοβαρά, και κάντου στενό μαρκάρισμα αν δείς οτι δεν αδιαφορεί.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με την ιστοσελίδα του σχολείου ώστε πρώτα να μάθεις markup languge όπως η απλή html(δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού) και έπειτα σε αυτό το site να στήσεις κάποιες εφορμογές μέσο π.χ. γλώσσας προγραμματισμού php. Τέτοιες απλές εφαρμογές θα μπορεί να είναι ο υπολογισμός μ.ο. βαθμολογίες για κάθε τάξη, υπολογισμός μορίων πανελληνίων. Επόμενο βήμα ίσως κάποιο μικρό φόρουμ-chat ή μια εφαρμογή όπου θα δίνει την δυνατότητα στους μαθητές να εγγράφοντε στη σελίδα και να μπορούν να έχουν κάποιο προσωπικό χώρο να ανεβάζουν φωτογραφίες κλπ.

Ολά αυτά δεν είναι και τόσο δύσκολα νομίζω. Ακόμη το θετικό τους οτι θα τα δείς να δουλεύουν και δεν θα είναι απλά κάποια προγραμματάκια που θα τα τρέχεις σε διάφορους προσομιωτές για να δείς αν δουλεύουν .

Αλλά νομίζω. Γι' αυτό και προτείνω το καθηγητή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Πάντως αν λέγοντας προγραμματισμό εννοείς τη ...χελωνίτσα μάλλον θα βρεθείς προ εκπλήξεως. :P

.

αυτό με την χελωνίτσα κάνουμε :D

Γεια σου, Γιώργο. :)

Με τι ακριβώς ασχολείστε τώρα;

Ασχολούμαστε με Διαδικασίες και φτιάχνουμε γεωμετρικά σχήματα με την χελωνίτσα... λίγα πράγματα.....

Άρχισε πάντα με μια διαδικαστική γλώσσα. Καλή είναι η pascal. Αν το σηκώνει η όρεξή σου και C γιατί όχι. Αλλά ναι ίσως χρειαστείς πιο πριν και ένα μικρό διάβασμα περί προγραμματισμού, ειδών, του τι είναι ο μεταγλωτιστής κλπ.

Οι μεταγλωτιστές ελέγχουν όλο το πρόγραμμα για συντακτικά λάθη και το μετατρέπουν όλο σε κατάλληλη σειρά από 0 και 1.....!
(γράφαμε σήμερα πρόχειρα σε αυτά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την LOGO, αλλά φαντάζομαι πως θα εμμένετε στα απλά. Δεν νομίζω να σας φορτώνουν με "βαριά" πραγματάκια απ' το Γυμνάσιο. Γι' αυτό θα συμφωνήσω με τον vassilis498, θα βρεθείς προ εκπλήξεως. :P

Κι εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις με Pascal, ή βαριά βαριά με C. Μπορείς να αποταθείς στον καθηγητή σου, όπως είπε κι ο Liakouras, για να σε ξεκινήσει απ' τα απλά και βασικά, και να σε εισάγει στην προγραμματιστική φιλοσοφία, αλλά και να σου λύνει τις όποιες απορίες που θα προκύπτουν. Γιατί, όπως θα διαπιστώσεις και μόνος σου, δεν είναι τόσο "εύκολα" κι "ανώδυνα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο με την χελωνιτσα δεν ξερω καν τι ειναι... Αν θες να παρεις μια πιο σωστη ιδεα, βρες απο καπου το βιβλιο της γ λυκειου "Αναπτυξη εφαρμογων σε προγραμματιστικο περιβαλλον" για να δεις σε μια ευκολη εκδοχη τι ειναι ο προγραμματισμος. Αν σου αρεσει και σε ενδιαφερει μπορεις να ασχολιθεις με γλωσσες οπως η Pascal, η C και η Python.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Για αρχή και εγώ πιστεύω πως πρέπει να δεις λίγο το μάθημα του προγραμματισμού της Γ λυκείου. Αν καταλάβεις τις βασικές εντολές και κάνεις λίγα προγραμματάκια μετά από πολύ λίγο καιρό θα μπορείς να πας σε κανονική γλώσσσα προγραμματσιμού.
Δοκίμασε C. Αυτό το βιβλίο είναι ότι πρέπει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top