Ενωση σκληρων δισκων

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εχω δυο σκληρους δισκους. Στον εναν ειναι εγκατεστημενα τα Windows και ο αλλος εχει ταινιες. Γινεται να τους ενωσω ετσι ωστε να φαινονται σαν ενιαιος δισκος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν γίνεται αυτό που λες. Βασικά τα μεγάλα partition δεν έχουν κανένα απολύτος πλεονέκτημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αν ο υπολογιστής σου έχει Raid controler, KAI οι δίσκοι είναι ίδιοι, τότε γίνεται.
Αλλά θα πρέπει να τους φορμάρεις πρώτα....
Αυτό που θα κερδίσεις θα είναι ταχύτητα...



Βασικά τα μεγάλα partition δεν έχουν κανένα απολύτος πλεονέκτημα
Συμφωνώ!
(αν και κάνοντας raid, μπορείς να χωρίσεις τον, εννιαίο πλέον, δίσκο, σε partitions)
(αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτό το ζητούμενό σου....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν ο υπολογιστής σου έχει Raid controler, KAI οι δίσκοι είναι ίδιοι, τότε γίνεται.
οουου, τι μαθαίνει κάνεις ... πάντως από όσο θυμάμαι, πότε δεν είχα διαβάσει για τέτοια συστοιχία raid
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Νομίζω όμως ότι πρέπει να είναι πανομοιότυπη για να μπορείς να του ενώσεις. Το φορμάτ είναι σίγουρα δεδομένο και μετά να ξέρεις ότι μόνος του ο δίσκος αν τον πας σε άλλο μηχάνημα δεν θα λέει τίποτα.

Σίγουρα όμως αν δεν είναι πανομοιότυπη δεν έχει κάποιο ουσιαστικό κέρδος στην ταχύτητα. απλά δεν θυμάμαι αν μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Εχω δυο σκληρους δισκους. Στον εναν ειναι εγκατεστημενα τα Windows και ο αλλος εχει ταινιες. Γινεται να τους ενωσω ετσι ωστε να φαινονται σαν ενιαιος δισκος;

Γίνεται. :)
Χωρίς format και χωρίς εγκατάσταση νέου προγράμματος. Μέσα από τα Windows [μόνο στα 2000 και στα XP]. Με τη χρήση του Disk Management από το Administrative Tools μετατρέπεις τους δύο δίσκους σου σε dynamic disk και μπορείς να τους ενώσεις. Είναι, ουσιαστικά, μία software υλοποίηση RAID. Προσοχή όμως, μετά την μετατροπή οι δίσκοι θα διαβάζονται μόνο από Windows 2000, XP, 2003, Vista - όχι από Windows 98 ή άλλα λειτουργικά [έχω την εντύπωση ότι dynamic disks αναγνωρίζονται και από το Linux αλλά δεν είμαι σίγουρος!].

Περισσότερες πληροφορίες:
https://technet2.microsoft.com/WindowsServer/en/Library/72c515fa-8acf-4de2-90af-ebca62b27f661033.mspx
https://articles.techrepublic.com.com/5100-10879-5797060.html

Οδηγίες:
https://support.microsoft.com/kb/309044
https://support.microsoft.com/kb/308424

Αλλά, όπως λένε τόσο ο Exposed_Bone όσο και ο giostau, γιατί να έχεις έναν ενιαίο και μεγάλο δίσκο; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μου έβαλες τα γυαλιά! Δεν ήξερα ότι υπήρχε native windows υποστήριξη στο θέμα. Η απορία μου αν ξέρεις μόνο γίνεται να bootάρεις από τέτοιο striped partition?
Δηλαδή παίρνω δύο δίσκους, του κάνω full stripe. Γίνεται να έχω εγκατεστημένο windows σε αυτό το volume? Δια της λογικής θα έλεγα μάλλον όχι καθώς ο boot loader δεν νομίζω ότι έχει φορτωμένους τέτοιους driver αλλά και το bios δεν νομίζω να αναγνωρίζει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ναι ειμαι thread digger
Μπορεις να κανεις mount τον ενα δισκο σε ενα directory του αλλου, ωστε τα περιεχώμενα του dir να πηγαινουν στον πρώτο δισκο. Στο disk managment εκει που κανεις αντιστοιχηση για γραμμα σε volume μπορεις αντι για γραμμα να βαλεις ενα οποιοδηποτε υποκαταλογο NTFS δισκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kompiou

Νεοφερμένος

Ο kompiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Προσοχή με το mount & dynamic disk επειδή μπορεί να έχεις πρόβλημα στο άμεσο μέλλον με πιθανή αναβάθμιση του συστήματος, δεν θα σου τους αναγνωρίζει καθόλου μετά από format και setup windows
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top