Ομιλείτε Ελληνικά

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εχω αλλη μια απορια!τι σημαινει η λεξη επιφανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
εχω αλλη μια απορια!τι σημαινει η λεξη επιφανες?
Είναι το ουδέτερο του επιθέτου επιφανής και σημαίνει γνωστό/ διάσημο. Αντίθετο είναι το αφανές. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Επιφανές (κυριολεκτικά) είναι κάτι το οποίο είναι τοποθετημένο έτσι ώστε να προβάλλεται εύκολα... Μεταφορικά, αναφέρεται στην ιδιότητα ενός ανθρώπου να έχει μεγάλη προβολή εξαιτίας της υψηλής κοινωνικής ή επαγγελματική θέσης που κατέχει...

Προέρχεται από το τριτόκλιτο επίθετο ο,η επιφανής, το επιφανές... Ο τάδε π.χ. είναι επιφανές στέλεχος της εταιρείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Επιφανές (κυριολεκτικά) είναι κάτι το οποίο είναι τοποθετημένο έτσι ώστε να προβάλλεται εύκολα... Μεταφορικά, αναφέρεται στην ιδιότητα ενός ανθρώπου να έχει μεγάλη προβολή εξαιτίας της υψηλής κοινωνικής ή επαγγελματική θέσης που κατέχει...

Προέρχεται από το τριτόκλιτο επίθετο ο,η επιφανής, το επιφανές... Ο τάδε π.χ. είναι επιφανές στέλεχος της εταιρείας...
σε ευχαριστω πολυ!το ειχα απορια καιρο!εδω την ειδα αυτη την λεξη σε ενα προφιλ και δεν ηξερα την σημασια της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Τι σημαινει το νωπο??? νωπο κοτοπουλο,νωπα μαλλια κλπ.... νωπο=υγρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι σημαινει το νωπο??? νωπο κοτοπουλο,νωπα μαλλια κλπ.... νωπο=υγρο?
-ή, -ό επίθ. (Κ -ή, -όν) πρόσφατος, φρέσκος | (για καρπούς και άνθη) φρεσκοκομμένος | (συνεκδ.) υγρός ακόμα, αστέγνωτος: ρούχο νωπό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
δηλαδη νωπα μαλλια=υγρα μαλλια? βρεγμενα? λιγο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δηλαδη νωπα μαλλια=υγρα μαλλια? βρεγμενα? λιγο?
Ναι, τα ελαφρώς βρεγμένα μαλλιά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
α ωραια καλα νομιζα δηλαδη!
σε ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
α ωραια καλα νομιζα δηλαδη!
σε ευχαριστω!!
Τίποτα. :)

Με την ευκαιρία να πω κάτι που μας είχε πει μία φιλόλογος και είναι ένα λάθος που το συναντάμε συχνά. Δεν λέμε ʽʼαπό ανέκαθενʼʼ αλλά σκέτο ʽʼανέκαθενʼʼ γιατί η κατάληξη –θεν σημαίνει από. Ε, Πέτρο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Τίποτα. :)

Με την ευκαιρία να πω κάτι που μας είχε πει μία φιλόλογος και είναι ένα λάθος που το συναντάμε συχνά. Δεν λέμε ʽʼαπό ανέκαθενʼʼ αλλά σκέτο ʽʼανέκαθενʼʼ γιατί η κατάληξη –θεν σημαίνει από. Ε, Πέτρο; :P

Από ανέκαθεν:P:P:P σωστά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Τίποτα. :)

Με την ευκαιρία να πω κάτι που μας είχε πει μία φιλόλογος και είναι ένα λάθος που το συναντάμε συχνά. Δεν λέμε ʽʼαπό ανέκαθενʼʼ αλλά σκέτο ʽʼανέκαθενʼʼ γιατί η κατάληξη –θεν σημαίνει από. Ε, Πέτρο; :P

Απ' οσο ξερω κι εγω ναι...

Αλλα αν εισαι προ σαν κι εμενα οτι και να σου λενε εσυ το λες εξ' απ' ανεκαθεν που ακουγεται και πιο ωραια και ησυχαζεις...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Απ' οσο ξερω κι εγω ναι...

Αλλα αν εισαι προ σαν κι εμενα οτι και να σου λενε εσυ το λες εξ' απ' ανεκαθεν που ακουγεται και πιο ωραια και ησυχαζεις...:P
Έτσι λες τρία ''από'' στη σειρά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εχω αλλη μια ερωτηση!τι σημαινει εκκολαπτομενος?παλι στο i school την βρηκα αυτη την λεξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εχω αλλη μια ερωτηση!τι σημαινει εκκολαπτομενος?παλι στο i school την βρηκα αυτη την λεξη!

αυτός που ετοιμάζεται ή τον ετοιμάζουν για κάτι, που είναι και δεν είναι κάτι, σαν την ζωή που θα ξεπεταχτεί από ένα αυγό.

Απορία μου από το "Περί Βασιλείας Δ" (Δίων), που περιγράφει τον διάλογο του Μέγα Αλέξανδρου με τον Διογένη :

Ο ου περσίζων, ου λυδίζων τη φωνή, καθάπερ οίμαι Δαρείος, αλλά μακεδονίζων τε και ελληνίζων.

Το μεταφράζουν :

εκείνος που δεν μιλάει περσικά, ούτε λυδικά, όπως νομίζω ο Δαρείος, αλλά Μακεδονικά και Ελληνικά.

και πιο κάτω ρωτάει ο Αλέξανδρος τον Διογένη :

"Τίς ούτος εστιν πολέμιος εν τη Ελλάδι ή Μακεδονία ;"

Μετάφραση :

Ποιός είναι αυτός ο εχθρός μου, στην Μακεδονία ή στην Ελλάδα ;

- Το "λυδίζω τη φωνή"΄σημαίνει "μιλάει" ;
- Τα ελληνικά τα ξέρουμε. Τα μακεδονικά ποιά είναι ; Η γλώσσα του Γκλιγκόροφ ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
αυτός που ετοιμάζεται ή τον ετοιμάζουν για κάτι, που είναι και δεν είναι κάτι, σαν την ζωή που θα ξεπεταχτεί από ένα αυγό.

Απορία μου από το "Περί Βασιλείας Δ" (Δίων), που περιγράφει τον διάλογο του Μέγα Αλέξανδρου με τον Διογένη :

Ο ου περσίζων, ου λυδίζων τη φωνή, καθάπερ οίμαι Δαρείος, αλλά μακεδονίζων τε και ελληνίζων.

Το μεταφράζουν :

εκείνος που δεν μιλάει περσικά, ούτε λυδικά, όπως νομίζω ο Δαρείος, αλλά Μακεδονικά και Ελληνικά.

και πιο κάτω ρωτάει ο Αλέξανδρος τον Διογένη :

"Τίς ούτος εστιν πολέμιος εν τη Ελλάδι ή Μακεδονία ;"

Μετάφραση :

Ποιός είναι αυτός ο εχθρός μου, στην Μακεδονία ή στην Ελλάδα ;

- Το "λυδίζω τη φωνή"΄σημαίνει "μιλάει" ;
- Τα ελληνικά τα ξέρουμε. Τα μακεδονικά ποιά είναι ; Η γλώσσα του Γκλιγκόροφ ; :P
τα μακεδονικα ειναι η διαλεκτος της μακεδονιας.οπως γνωριζουμε,ο μεγας αλεξανδρος προτεινε μια επικοινωνια μεταξυ ολων των ελληνων και ετσι εχουμε την κοινη ελληνικη αλλα ολες οι πολεις-κρατοι και οι περιοχες που ειχαν ακομα φυλετικη οργανωση(ηπειρος και μακεδονια) ειχαν μια δικια τους διαλεκτο.εννοειται ελληνικη διαλεκτος.κατι σαν σημερα!κρητικα,κυπριακα κτλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
τα μακεδονικα ειναι η διαλεκτος της μακεδονιας.οπως γνωριζουμε,ο μεγας αλεξανδρος προτεινε μια επικοινωνια μεταξυ ολων των ελληνων και ετσι εχουμε την κοινη ελληνικη αλλα ολες οι πολεις-κρατοι και οι περιοχες που ειχαν ακομα φυλετικη οργανωση(ηπειρος και μακεδονια) ειχαν μια δικια τους διαλεκτο.εννοειται ελληνικη διαλεκτος.κατι σαν σημερα!κρητικα,κυπριακα κτλ!

ε αυτό ρωτάω, ποιά είναι αυτή η διάλεκτος ; Πού μπορεί να την βρει κανείς σε βιβλία ή αλλού ; Είναι μήπως αυτή που άκουγα τότε που ήμουν μικρός και πήγαινα στο χωριό Σκοτίνα στην βόρεια Ελλάδα ; 'Εχουν απομείνει μακεδόνες που μιλούν αυτή τη διάλεκτο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ε αυτό ρωτάω, ποιά είναι αυτή η διάλεκτος ; Πού μπορεί να την βρει κανείς σε βιβλία ή αλλού ; Είναι μήπως αυτή που άκουγα τότε που ήμουν μικρός και πήγαινα στο χωριό Σκοτίνα στην βόρεια Ελλάδα ; 'Εχουν απομείνει μακεδόνες που μιλούν αυτή τη διάλεκτο ;
βασικα ψαξε στο διαδικτυο!μηπως ομως εσενα σου μιλουσαν ποντιακα?https://el.wikipedia.org/wiki/Αρχαία_μακεδονική_γλώσσα για κοιτα και εδω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
ε αυτό ρωτάω, ποιά είναι αυτή η διάλεκτος ; Πού μπορεί να την βρει κανείς σε βιβλία ή αλλού ; Είναι μήπως αυτή που άκουγα τότε που ήμουν μικρός και πήγαινα στο χωριό Σκοτίνα στην βόρεια Ελλάδα ; 'Εχουν απομείνει μακεδόνες που μιλούν αυτή τη διάλεκτο ;

Η μακεδονική διάλεκτος έχει ελάχιστα γραπτά μνημεία και τα περισσότερα είναι επιγραφές και όχι μεγάλα κείμενα όπως η Αττική διάλεκτος. Αυτός είναι και ο λόγος που γνωρίζουμε ελάχιστα. Οι Μακεδόνες δε φημίζονταν ότι έχουν λογοτεχνική φλέβα και όταν ο Μέγας Αλέξανδρος κατέκτησε την οικουμένη, δεν μετέφερε φυσικά την Μακεδονική διάλεκτο αλλά την Αττική την οποία και ίδιος θεωρούσε ως την πιο τέλεια μορφή της Ελληνικής γλώσσας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top