Ηνωμένες Πολιτείες Ευρώπης vs. Εθνική κυριαρχία

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μετά στο κατεβατό σου είδα που λες ξανά και ξανά τα ίδια,οπότε τι να απαντήσω σε αυτή τη λογική ή στο να διασκεδάσω να σχολιάσω δικά σου θέματα που θέλεις επι τούτου (και δεν έχουν καμία σχέση με ότι λέω,δλδ καταννοείς ότι και την καλύτερη διάθεση για διάλογο να έχει κάποιος ,ε κάπου χάνεται στα ασυνάρτητα που λες) για να μου γυρνάς τελικά έναν κουραστικό μονόλογο.Σχολιάζω μόνο ότι ήμουν ηλίθιος και το πήρα προσωπικά.Αύριο θα απαντήσω στο Valder και σε όσους δεν απάντησα.
Αυτό πώς ακριβώς ονομάζεται στην ψυχολογία; :hmm:Έτσι για να παίξουμε λίγο με τους δικούς σου όρους.

Σου έχουν παρατεθεί παραπάνω λογικά επιχειρήματα όμως φυσικά δεν έκανες τον κόπο ν' αντικρούσεις κανένα. Αυτός που κάνει επίκληση στο συναίσθημα είσαι εσύ τελικά. :P
Έτσι είναι, όταν η συζήτηση δυσκολεύει, όσοι δεν έχουν επιχειρήματα φαίνονται.

Δεν θέλουμε να είμαστε το αποπαίδι μιας καιροσκοπικής ένωσης. Οι δανειστές μας έχουν κι αυτοί τις βαριές ευθύνες τους, όσο κι αν δεν θέλουν (κι εσύ μαζί τους) ν' αναγνωρίσουν.
Διακεκριμένοι οικονομολόγοι απ' όλον τον κόσμο, συγκλίνουν στον γεγονός πως οι άνθρωποι πρέπει να είναι στο κέντρο της οικονομίας. Το αντίθετο είναι αυτό που μας έχει φέρει -παγκοσμίως- εδώ που είμαστε. (Κάνω λάθος Βάλτερ;) Μια οικονομία χωρίς ανθρώπινο πρόσωπο, είναι ένας εργαλείο βασανιστηρίων στα χέρια άρρωστων ανθρώπων, όπως μας λέει και ο Πωλ Ζακ.
Η απανθρωπιά είναι δυσλειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου. Να το μελετήσεις αυτό.

Το πρόβλημα δεν μπορεί να εστιάζεται μόνο στον κακό χαρακτήρα των Ελλήνων, όταν η παγκόσμια οικονομία περνάει κρίση.

Αν η Ελλάδα ήταν το πρόβλημα - μια ασήμαντη κουτσουλιά στο χάρτη, όπως διατείνεσαι - θα ήταν απλό να την απομονώσουν και να την ξεχάσουν. Αντ' αυτού τη χρησιμοποιούν ως εξιλαστήριο θύμα και βυσσοδομούν επάνω της ανεξέλεγκτα, όπως κάνεις κι εσύ που έχεις μασήσει το παραμυθάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κόντρα Θ. Πάγκαλου- Γ. Καρατζαφέρη για το θέμα της εθνικής κυριαρχίας



Το θέμα της εκχώρησης της εθνικής κυριαρχίας τέθηκε στο επίκεντρο της διαμάχης του αντιπροέδρου της κυβέρνησης Θ. Πάγκαλου και του πρόεδρου του ΛΑΟΣ Γ. Καρατζαφέρη με αφορμή την δήλωση του πρώτου στο ρ/σ Europe “ Εγώ είμαι υπέρ της απώλειας της κυριαρχίας. Πάντοτε υπήρξα υπέρ της απώλειας της εθνικής κυριαρχίας, διότι είμαι Ευρωπαίος και κυρίως είμαι υπέρ της ομοσπονδιακής Ευρώπης”.



Ο Θ. Πάγκαλος εξέφρασε την απορία του για το λόγο που κάποιοι τώρα ανακάλυψαν - όπως χαρακτηριστικά ανέφερε- το θέμα της εκχώρησης της εθνικής κυριαρχίας στο πλαίσιο της συμμετοχής της χώρας στην Ε.Ε.



«Έχετε χρηματίσει στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο», τόνισε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης απευθυνόμενος στον πρόεδρο του ΛΑ.Ο.Σ. και «γνωρίζετε ότι η ευρωπαϊκή ενοποίηση αντιμετωπίζεται και με άλλους τρόπους». «Υπάρχει η Ευρώπη των πατρίδων και η Ευρώπη των λαών ... και εγώ τάσσομαι με τους Ευρωπαίους φεντεραλιστές που υποστηρίζουν τη δημιουργία των Ηνωμένων Πολιτειών της Ευρώπης»,πρόσθεσε επισημαίνοντας παράλληλα ότι αυτό είναι ένα άλλο είδος πατριωτισμού.


«Πως είναι δυνατόν από το "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο" να είστε υπέρμαχος της ομοσπονδιακής Ευρώπης, μου κάνει μεγάλη εντύπωση», δήλωσε ο Γιώρογος Καρατζαφέρης και συνέχισε:" Λέτε δηλ. να είμαστε κάτι σαν τη Λουιζιάνα, όπου η πλούσια Καλιφόρνια, η Γερμανία, επιβάλλει πράγματα. Πως είναι δυνατόν να πιστεύουμε ότι θα 'μαστε ισότιμοι με αυτούς όταν μας βλέπουν σαν γκαρσόνια της Ευρώπης"
“Δεν υπάρχει Ε.Ε., έχει καταργηθεί, υπάρχει γερμανική επικυριαρχία”, σημείωσε τέλος ο κ. Καρατζαφέρης


πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Kάποιοι από εσάς αντιδράσατε με αυτόν τον ξέρεις φοβερά νεοελληνικό τρόπο (που ανέκαθεν με έκανε να πετάω καντίλες) μόλις βρέθηκε κάποιος από τα ΄΄ξένα΄΄ να μιλήσει υπέρ της απώλειας της εθνικής κυριαρχίας της Ελλάδας.
Πανό, δεν νομίζεις ότι είναι αδιαπραγμάτευτο θέμα το θέμα της εθνικής κυριαρχίας; Και επειδή εμένα δεν μου αρέσουν αυτοί οι όροι, θα μιλήσω με τον όρο της ελευθερίας. Πιστεύεις υπάρχει κάτι που να δικαιολογεί να στερήσουμε την ελευθερία μας;
Προσωπικά όπως είπα νομίζω ότι η Ελλάδα πρέπει να χάσει αρχικά μέρος της εθνικής της κυριαρχίας και στη συνέχεια ολόκληρη (και ελπίζω μάλιστα να γίνει και λιαν συντόμως) στο πλαίσιο της ενωμένης Ευρώπης...και εξηγώ..Αυτό είναι το επόμενο φυσικά βήμα.Έαν η πολιτική ένωση δεν έρθει τώρα δε βλέπω πότε μπορεί να έρθει.Το να πηγαίνουμε σε κύκλους έχοντας το μπλοκ των ισχυρών να τα χώνουν στους αδύναμους και να προκαλούν αυτό το διεθνές tantrum μου κάνει εντελώς δυσλειτουργικό.Είναι φυσικό πως θα προτιμούσα να δω τις Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης ως μια λειτουργική ομοσπονδία χωρίς τις σημερινές της παθογένειες όμως,αυτό πρώτος το είπα αλλά πάλι τα tantrums είδα μερικοί τα έπαθαν τυφλωμένοι από την νεοελληνική ζωχάδα του τάχα μου δήθεν.
Γιατί πρέπει όμως να μιλήσουμε για θέματα ελευθερίας και κυριαρχίας για να έχουμε τα θετικά μιας ένωσης;
Θα μπορούσε να λειτουργήσει και στα πλαίσια ανάλογα της φιλίας. Έναν καλό σου φίλο σου μπορείς να τον αφήνεις να σε βοηθάει στις δύσκολες στιγμές, αλλά πότε δεν θα του δώσεις το κλειδί του σπιτιού σου.
Έτσι πιστεύω και για την ΕΕ. Θέλει η Γερμανία να μας βοηθήσει στα προβλήματα της χώρας; Βεβαίως, ας έρθει και μαζί στα τραπέζια συζητήσεων με τους δανίστες μας. Αρκεί η παρουσία τους, δεν χρειάζονται να τους συστήνουμε ως τους Κυρίαρχους της χώρας μας.
Και άλλο οι ΗΠΑ και άλλο η ΕΕ. Δεν νομίζω όσοι δεν διαμαρτυρηθήκαν τότε που μπήκαμε στην ΕΟΚ ή στο € και όσοι ήταν υπέρμαχοι των ιδεών αυτών να φαντάζονταν κάτι σαν Ηνωμένες πολιτείες Ευρώπης. Η Ελλάδα δεν είναι πολιτεία, είναι μια χώρα. End of story!

«Έχετε χρηματίσει στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο», τόνισε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης απευθυνόμενος στον πρόεδρο του ΛΑ.Ο.Σ. και «γνωρίζετε ότι η ευρωπαϊκή ενοποίηση αντιμετωπίζεται και με άλλους τρόπους». «Υπάρχει η Ευρώπη των πατρίδων και η Ευρώπη των λαών ... και εγώ τάσσομαι με τους Ευρωπαίους φεντεραλιστές που υποστηρίζουν τη δημιουργία των Ηνωμένων Πολιτειών της Ευρώπης»,πρόσθεσε επισημαίνοντας παράλληλα ότι αυτό είναι ένα άλλο είδος πατριωτισμού.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει σε τι βασίζεται ο Πάγκαλος και μιλάει για χρηματισμό; Έχω χάσει επεισόδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αφού λοιπόν έχεις το δικαίωμα (σαφέστατα) να κρίνεις και το εξασκείς (αλλά με τόσο λανθασμένα υπεροπτικό τρόπο), έλα να ζήσεις εσύ τα άγχη μου, έλα να μπεις εσύ στα παπούτσια μου, έλα να ζήσεις εσύ τη ζωή μου, να τη διορθώσεις για να γίνει τόσο καλή όσο ονειρεύεσαι, κι άμα βγούν όλα όπως τα λες, υπόσχομαι να μη στη ζητήσω ποτέ πίσω...

Αυτά από έναν επιστήμονα ακριβώς όπως εσύ, στη δική σου ακριβώς ηλικία. Μπορεί να έχουμε τόσα κοινά, αλλά διαφέρουμε σε ένα μόνο πράγμα. Στη ντροπή που έχω νιώσει και ζω, και στην αξιοπρέπεια που χάνεις εσύ όταν κρίνεις έτσι.

Δε καταλαβαίνω γιατί γίνομαι υπερόπτης,χάνω την αξιοπρέπεια μου (ή είμαι ηλίθιος) όταν ασκώ κριτικές στις πολιτικές της Ελλάδας και σε όλους εσάς που είστε συνένοχοι στο χάλι της γενέτειρας μου.Πάλι δηλαδή μου λες και εσύ ότι συλλογικά κάνω κρίση σε όλο τον Ελληνικό λαό ( ο 3ος ή ο 4ος που το λέει εντωμεταξύ,από ένα σημείο και μετά τι να απαντήσω δηλαδή,δε λέει).Δηλαδή ffs ψυχολόγος είμαι,μια ζωή μάχη εναντίων των στερεοτύπων δίνω και στη προσωπική και επαγγελματική μου ζωή και τώρα μου την λέτε ότι εγώ τα υποθάλπτω για να βγάλετε ένα τάχα μου δήθεν επιχείρημα διαστρεβλώνοντας τι λέω;

Γενικά δε μου αρέσει η δραματική επίκληση στο συναίσθημα.Είναι non-argument αυτά δηλαδή... και γω έχω ζήσει άγχη,δυσκολίες γουστάρω να ζώ όμως σε μια κοινωνία που αποδίδει,σου δημιουργεί ασφάλεια,ξέρεις ότι ζεις σε ένα κράτος δικαίου κτλ χωρίς αυτό να έπεται ότι θα ζω μια non fulfilling ζωή .Οκ και γω έχω προσωπική ζωή (και μάλιστα σύντομα γίνομαι και μπαμπάς) και φίλους έχω διαπροσωπικές σχέσεις the whole 9 yards.Ξέρεις αυτό δεν είναι μόνο προνόμιο του Ελληνικού τρόπου φραπεδοδιασκέδασης και μπουζουκοβλαχιάς,υπάρχουν και ευτυχισμένοι άνθρωποι και δω στον Ευρωπαικό Βορρά.Στη τελική γιατί να μην είμαι περίφανος για τις επιλογές μου και το helping hand της οικογένειας μου σε ότι αφορά την απόφαση να ζήσω από τα 18 μου στη Βρετανία.Υποστήριξα αυτή την επιλογή σθεναρά,διαμόρφωσα τη ζωή μου εδώ με τους όρους μου και σκίστηκα στη δουλειά για να μπορώ σήμερα στα 31 μου (σε λίγες μέρες) να νιώθω ασφαλής,δυνατός και λειτουργικός,σε μια χώρα που λατρεύω και τη θεωρώ πλέον πατρίδα μου.Είμαι περισσότερο Βρετάνος παρά Έλληνας,έτσι νίωθω και δεν έχει σχέση με το ότι έχω και τη Βρετανική υπηκοότητα.Δε σημαίνει όμως ότι δε θέλω να δω τη γεννέτειρα μου χωρίς παθογένειες.

Ενας πολιτης μια βορειας χωρας τωρα, δεν ξερω τι φορολογεια θα κλιθει να πληρωσει, ξερει ομως οτι με τα λευτα του το παιδι του θα παει σε ενα πολυ καλο σχολειο, θα κυκλοφορει σε αξιοπρεπεστατους δρομους και αν τυχων παθει κατι θα τον φροντισουν στο νοσοκομειο στο οποιο θα βρεθει.

Διωρθωσε με αν κανω λαθος για τα δεδομενα των Βορειων χωρων, αλλωστε κρινω με ενα συγκεκριμενο μοναχα παραδειγμα που τυχενει να ξερω.

Ερχομάστε όμως πάλι στο δημοσιονομικό χάλι της Ελλάδας.Σε αυτή την Ελλάδα της ρόμπας,της διαφθοράς,του νεποτισμού και της μίζας.Βασικά στην Ελλάδα της βλαχιάς και της κουτοπονηριάς (να ξανα πω 3η φορά ότι δεν μιλάω συλλογικά για όλους τους Έλληνες; ).Γιατί εσένα φίλε μου το παιδί σου δε μπορεί να πάει σε ένα σχολείο της προκοπής ή να χαρεί με ασφάλεια και με προοπτική το μέλλον; Rompa-Greece λοιπόν.Η φορολογία εδώ δεν είναι κάτι που κάνουμε κατά το δοκούν.Το σύστημα αποδίδει,γνωρίζεις ότι τα λεφτά σου θα πάνε στην υγεία,στη παιδεία,στα έργα κτλ.Σε εσάς εκεί πόσο σίγουροι είστε ότι τα λεφτά σας (όσοι πληρώνεται σωστά τους φόρους σας τεσπά) θα πάνε εκεί;

Βασικά νομίζω πολλοί έχετε μπερδευτεί ότι μιλάω εξ ονόματος όλων των Βρετανών ή όλων των Βόρειων Ευρωπαίων.Μου κάνει εντύπωση που κανείς σας δεν έχει σχολιάσει που στέκεται η Βρετανία σε όλο αυτό.Ελπίζω να γνωρίζετε ότι ζω και εργάζομαι σε μια από τις πιο αντι-ευρωπαικές χώρες όχι μόνο στην Ευρώπη αλλά στον κόσμο.Τραγική ειρωνία έτσι;

H άποψη μου για το φεντεραλισμό,εδώ ειδικά εκφράζει την μειονότητα της μειονότητας.Οι europhobes μας τα έχουν κάνει τσουρέκια και περιμένουν πως και πως η Ελλάδα να πέσει.Εγώ όμως προσεγγίζω το θέμα από την οπτική της κριτικής στην Ελλάδα ως Έλληνας της διασποράς που δε θέλει η Ελλάδα να αποτύχει αλλά να ενσωματωθεί.Αν το τίμημα είναι η Ελλάδα να λιώσει...oh well..tough!Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.Δε θα χαριστώ στις ακυροσύνες της Ελλάδας και εκεί σκοπεύει η κριτική μου και όχι στην αποτυχία της γεννέτειρας μου.

Ο Ντε Γκωλ πριν χρόνια είχε πεί πως αν το δόμημα μιας αληθινά Ενωμένης πολιτικά Ευρώπης καταρεύσει,αυτό δε θα προέρθει από τον άσωτο νότο αλλά από το singling out της Βρετανίας...και ως Βρετανός πολιτής να σας πω πόσο δίκιο είχε..Εγώ είμαι απλά η μειονότητα της υπομειονότητας εδώ σε ότι αφορά το όνειρο μου για τις Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης.Μια ομοσπονδία αληθινά δυναμική ,δημοκρατική και το κυριότερο....ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗ!

Πανό, δεν νομίζεις ότι είναι αδιαπραγμάτευτο θέμα το θέμα της εθνικής κυριαρχίας; Και επειδή εμένα δεν μου αρέσουν αυτοί οι όροι, θα μιλήσω με τον όρο της ελευθερίας. Πιστεύεις υπάρχει κάτι που να δικαιολογεί να στερήσουμε την ελευθερία μας;

Γιατί πρέπει όμως να μιλήσουμε για θέματα ελευθερίας και κυριαρχίας για να έχουμε τα θετικά μιας ένωσης;
Θα μπορούσε να λειτουργήσει και στα πλαίσια ανάλογα της φιλίας. Έναν καλό σου φίλο σου μπορείς να τον αφήνεις να σε βοηθάει στις δύσκολες στιγμές, αλλά πότε δεν θα του δώσεις το κλειδί του σπιτιού σου.
Έτσι πιστεύω και για την ΕΕ. Θέλει η Γερμανία να μας βοηθήσει στα προβλήματα της χώρας; Βεβαίως, ας έρθει και μαζί στα τραπέζια συζητήσεων με τους δανίστες μας. Αρκεί η παρουσία τους, δεν χρειάζονται να τους συστήνουμε ως τους Κυρίαρχους της χώρας μας.
Και άλλο οι ΗΠΑ και άλλο η ΕΕ. Δεν νομίζω όσοι δεν διαμαρτυρηθήκαν τότε που μπήκαμε στην ΕΟΚ ή στο € και όσοι ήταν υπέρμαχοι των ιδεών αυτών να φαντάζονταν κάτι σαν Ηνωμένες πολιτείες Ευρώπης. Η Ελλάδα δεν είναι πολιτεία, είναι μια χώρα. End of story!

Όχι Πάνο,δε νομίζω ότι η εθνική κυριαρχία της Ελλάδας είναι αδιαπραγμάτευτη and for that matter και η Βρετανική.Είναι σαφές ότι εκπέμπω σε άλλα μήκη κύμματος.Πως δηλαδή θα θιχτεί η ''ελευθερία'' της Ελλάδας όταν μιλάμε για μια λειτουργική ομοσπονδία; Δηλαδή οι κάτοικοι των Η.Π.Α ή της Ινδίας έχουν χάσει την ελευθερία τους ή εγώ έχω χάσει επεισόδια.Δεν ονειρεύομαι φυσικά τις Η.Π.Ε κάτι αντίστοιχο με τις Η.Π.Α ή την Ινδία αλλά κάτι πολύ καλύτερο.

Δε ξέρω παιδιά ,αλλά νομίζω το ραγιαδίστικο σύμπλεγμα της Τουρκοκρατίας coupled με τις φανταξιοπληξίες περι ενδόξου Ελληνικής Ιστορίας (η οποία είναι εντελώς fabricated όπως εξάλλου ο κανόνας στη Βαλκανική) κάνει μερικούς από εσάς να αιθεροβατείτε και να μου σκίζετε τα ιμάτια σας στο βωμό της ''Ελευθερίας''.Με εντυπωσίαζει όμως πως αυτά τα συναισθηματο-αιθεροβατικά έχουν απήχηση σε άτομα που είναι νεότερα από μένα.Με λυπεί δηλαδή να μου λέει ενας 22 χρονος ότι η ελευθερία του θα γίνει compromised
μέσα σε μια λειτουργική Ομοσπονδία.Φυσικά τα ίδια και χειρότερα ακούς και εδώ από νοσταλγούς της British Empire που μου κάνουν αναβίωση του Commonwealth ως κάτι σουπερ γουαου ...ffs δηλαδή.

Πάνο,η Ελλάδα μπορεί να είναι μια sovereign χώρα τώρα αλλά δε θέλει και πολύ σκέψη να δούμε πως θα είναι better off ως μια Πολιτεία ή ένα constituent μιας λειτουργικής Ομοσπονδίας.Όχι το σημερινό μόρφωμα της Ε.Ε ...γι αυτό και λέω the way forward είναι πλέον η πολιτική ένωση.Το διακύβευμα σήμερα στην Ευρώπη είναι πολιτική ένωση ή καταστροφή...και δεν έχει τίποτα το τρομοφοβικό αυτή η διαπίστωση.

Οπότε λοιπόν να την βράσω την εθνική κυριαρχία της Ελλάδας και την ιδιότητα της ως sovereign χώρα όταν μπορεί να αποτελεί αναπόσπαστο μέρος μιας δυναμικής υπερδύναμης.United we stand,divided we fall...Ως οπαδός ενός υγιούς φεντεραλισμού αυτό θέλω να δω και εκεί πιστεύω ανήκει η Ελλάδα.Αυτά τα ''ελευθερίες'' ''εθνικές ανεξαρτησίες'' ''ανεξάρτητες χώρες''' κτλ...για να το πω κομψά..τα γράφω εκεί που δε πιάνει μελάνι..


Αρκετά μαρκυγόρησα όμως και έχασα σχεδόν όλο το lunch break για αυτό το ποστ.Καλό υπόλοιπο σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Διακεκριμένοι οικονομολόγοι απ' όλον τον κόσμο, συγκλίνουν στον γεγονός πως οι άνθρωποι πρέπει να είναι στο κέντρο της οικονομίας. Το αντίθετο είναι αυτό που μας έχει φέρει -παγκοσμίως- εδώ που είμαστε. (Κάνω λάθος Βάλτερ;) Μια οικονομία χωρίς ανθρώπινο πρόσωπο, είναι ένας εργαλείο βασανιστηρίων στα χέρια άρρωστων ανθρώπων, όπως μας λέει και ο Πωλ Ζακ.
Η απανθρωπιά είναι δυσλειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου. Να το μελετήσεις αυτό.

Ο "ονειρεμένος" Καπιταλισμός της Ελεύθερης Αγοράς δεν έχει ουδεμία σχέση με τον φασιστικό ολιγοπωλιακό καπιταλισμό που ζούμε σήμερα. Οι αγορές χειραγωγούνται με το χειρότερο τρόπο, και αγορά που χειραγωγείται δεν είναι υγιής.

Δεν θα αναλύσω τη βασική φιλοσοφία του Μάρκετινγκ που λέει ότι στο κέντρο είναι ο άνθρωπος, ο πελάτης. Θα θέσω απλά ένα ερώτημα, και όποιος θέλει ας το απαντήσει.

Εαν στερέψεις την αγορά από κίνηση (χρήματος), πως θα δημιουργηθούν περισσότεροι φόροι; Πως θα δημιουργηθούν νέες ευκαιρίες, άρα περισσότερο χρήμα για όποιον είναι από πάνω; Αν κόψεις τη ρίζα της αγοράς που είναι ο άνθρωπος, ο πολίτης, ο εργαζόμενος και ταυτόχρονα ο πελάτης, κόβεις τη ρίζα ενός δέντρου που εγγυημένα θα σου προσέφερε καρπούς για πολλά χρόνια.

Και πότε κόβεις ένα γόνιμο δέντρο; Όταν θες να κόψεις το ξύλο σε κομμάτια και να το πετάξεις στο τζάκι. Θα φας και τους καρπούς, αλλά αυτό που σε νοιάζει είναι να κάψεις κανα ξύλο.

Γι αυτό λέω, από την ώρα που ο κόσμος μπερδεύει την πολιτική με τα οικονομικά, η όποια ορθολογική άποψη ή και θεωρία των δεύτερων, πηδάει από το παράθυρο. Η κρίση δεν είναι οικονομική, είναι (γεω)-πολιτική.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εμμμ νομιζω οτι ο τιτλος ειναι λιγακι παραπλανητικός.
με την εννοια οτι υποθετω πως αυτό που ρωτησαν τον παγκαλο δεν υπενισσόταν τι - με πλατωνική διάθεση - οραματίζεται για την ευρώπη και την Ελλάδα, αλλα εαν συμφωνει με την επιλεκτική μεσα στην ευρωπη απωλεια της εθνικής κυριαρχίας της ελλάδας συγκεκριμένα.
οχι "ελατε ολοι, γερμανοι, γαλλοι ελληνες να δωσετε την εθνικη σας κυριαρχία και να δημιουργησουμε ευρωπαική πολιτική ενωση".
αλλα "ελληνες μας χρωστατε και γι αυτό θα γινεται προτεκτορατο μας"
νομιζω ότι αυτα τα δυο εχουν μια διαφορα, γι αυτό πιστευω ότι όλη αυτή η πλατωνικού τύπου συζήτηση για το τι ειναι καλύτερο στην ευρωπη ειναι αποκύημα της αποπροσανατολιστικής απάντηση που εδωσε ο Πάγκαλος.
Θελω να πω, πως αλλο ειναι το θεμα μας αυτή τη στιγμη. τι συζηταμε? :Ο

εδιτ: ειδησεις δε βλεπετε? ποια ευρωπαικη ολοκληρωση; :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Το μόνο που θα πω είναι αυτό

Για να βιωσει μια χώρα την Ευρωπαική όπως λέτε ολοκλήρωση,πρέπει πρώτα να τα ''βρει'' με τον εαυτό της.Πρέπει να απομονωθεί για όσο καιρό χρειαστεί,για να συνειδητοποιησει τα όρια της,την αξία της,τα λάθη της.Να κατανοήσει την βαθύτερη έννοια του έθνους.Από αυτά θα βγούμε στον δρόμο της Ευρωπαικής ολοκλήρωσης.Ολοκλήρωση σύμφωνα με τις αρχές της δημοκρατίας κτλ.Και μετά αυτομάτως θα γίνει εξωστρεφής.Εφόσον θα λειτουργεί ομαλά,με συστημα και με σταθερους ρυθμούς αναπτυξης και ευημερίας θα ελκύσει το παγκόσμιο ενδιαφέρον.

Η χώρα μας είναι σαν έφηβη.Εχει τα κομπλεξ της.Πρεπει να συνειδητοποιησει πως δεν θα βρει την ''ευτυχία'' στους άλλους ξεκινώντας από αυτούς αλλά η ευτυχία βρίσκεται σε έναν δρόμο που ξεκινάει από εσένα τον ίδιο και καταλήγει στους άλλους.

Ειμαι υπέρ της χρεοκοπίας.Οι συνέπειες είναι ενα τιποτα,μπροστά στους ''καρπούς'' που θα απολαμβάνουμε στην συνέχεια.Εχουμε τα μέσα για να χτίσουμε μια κοινωνία,ένα κράτος,ενα έθνος για το οποίο θα μπορώ να πω ''Ναι,είμαι περήφανος που είμαι Ελληνας,γτ πάλεψα,ίδρωσα,ήλπιζα,καταφερα.''.Και αυτά που θα χάσουμε είναι ένα τίποτα μπροστά σε αυτά που θα κερδίσουμε.Γιατί πολύ απλά θα συμφιλιωθώ με τον εαυτό μου και με την Ελλάδα.Αυτό είναι το απόγειο της γαλήνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ευρωπαϊκή Εκκένωση


Ποιος φανταζόταν πως ο αρχαίος πολιτισμός
ο ελληνικός θα εκμηδενιζόταν κι αυτός
οι άτλαντες και ο Δίας , ο τρισμέγιστος Ερμής
τις φυλές του Ιαπετού ξεχάσαμε και εμείς
απ' το Σωκράτη και τον Πλάτωνα στην τουρκοκρατία
2 παγκόσμιοι πόλεμοι και μια δικτατορία
Αμερικανοί και άλλες φυλές την ιστορία παραποιήσανε
και στα σχολεία διδασκόμαστε αυτά που αυτοί θελήσανε
20ος αιώνας - θρίαμβος - του καπιταλισμού
ξεχάστηκε ο Μαρξ , η πτώση του κομμουνισμού
μοναδικός πρωταγωνιστής τώρα πια η Αμερική
η μασονία και το δολάριο κυβερνάει πια τη γη
1957 η ΕΟΚ , το '81 η Ελλάδα έγινε δέκατο μέλος
της ελεύθερης πορείας υπογράφτηκε το τέλος
μα δε γινόταν αλλιώς η απομόνωση θα 'ταν επόμενη
πολιτική και οικονομική καταστροφή αναμενόμενη

η Ελλάδα όμως έμενε πίσω ενώ η Ευρώπη προχωρούσε
κόντρα στην Αμερική θα μπορούσε αν τολμούσε
έτσι η Η.Π.Α. μας ελέγχουν οικονομικά - πολιτικά
η Ιαπωνία τώρα σβήνει , μια αποικία στο πουθενά
η Σιοβετική αυτοκρατορία έπεσε , η αμερικανική κέρδισε
και η Ελλάδα στην Ευρώπη ένα πιόνι που υπέκυψε
απειλείται από παντού , ποιος ξέρει αν θα καταφέρει
ν' ανακάμψει , να προοδεύσει , ή απλά θα καταρρεύσει
στηρίγματα πουθενά , εμπόδια πολλά
και 'μεις ευχαριστούμε τους αμερικάνους για όλα αυτά
τέρμα η δραχμή και με ευρώ θα γίνει η ολυμπιάδα
2001 μεγάλη νίκη , στην Ο.Ν.Ε. και η Ελλάδα
μα ώσπου να μπούμε θα λυγίσουμε , λιτότητα - ανεργία
όμως πέφτει ο πληθωρισμός , διαλύθηκε η παιδεία
ευρωπαϊκή ένωση , μια νέα υπερδύναμη
στο πλευρό μας θα σταθεί , μα θα είναι και επικίνδυνη


δεν ξέρουμε τίποτα μα χάνεται του ανθρώπου η αξία
στου Σένγκεν τη συνθήκη βρίσκεται όλη η ουσία
ηλεκτρονικό φακέλωμα τέλος η προσωπική ζωή
η Ευρώπη ένα δεύτερο μεγάλο κελί
όπου κι αν πας θα σε βρουν ότι κι αν κάνεις θα δουν
και τον πάπα σαν τον μεγάλο αρχηγό θα προσκυνούν
εικόνες μοιάζουνε βγαλμένες , από την αποκάλυψη
καινούργια λέξη ο εκσυγχρονισμός , μια έξυπνη ανακάλυψη
οι ισχυροί τώρα δημιούργησαν νέα οικονομία
την ηλεκτρονική , τα χρηματιστήρια η νέα τυραννία
και 'μεις μες στα κελιά γλεντοκοπάμε
δώστε μας μπάλα και τηλεόραση και ματ να πολεμάμε
νέα μορφή σκλαβιάς που δεν την καταλάβαμε
όμως μπήκαμε στην Ο.Ν.Ε. , έτσι το θειο δώρο λάβαμε
μα δεν είναι ανάγκη τον πολιτισμό να χάσουμε
απομεινάρια ενός ονείρου που έπρεπε να ξεχάσουμε

~Deadlock
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Αν θέλετε τη γνώμη μου, με απλά λόγια, δε με πειράζει τόσο σαν ιδεα η εμπλοκή των ξένων στα εθνικά ζητήματα ακόμα και σε θεματα που αφορούν τη διαχείρηση της οικονομιας της χώρας, όσο κι αν δεν μας αρέσει, πιστεύω ότι κατι τέτοιο ίσως και να έφερνε και καλυτερα αποτελεσματα αν υπολογίσουμε τις μέχρι τώρα προσπάθειες των ελλήνων πολιτικών που μόνο καρπούς δεν έχουν αποφέρει και το λέω όσο πιο αντικειμενικά μπορώ. Εμένα αυτό που πραγματικά με προβληματιζει είναι η ταπείνωση και ο εθνικός εξευτελισμος που δέχεται και θα δεχτεί η ελλάδα σαν χώρα απο την στιγμή που τίθεται θέμα εθνικής κυριαρχίας και ότι άλλο συνεπάγεται αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ευρωπαικη ολοκληρωση με δημοκρατικα εκλεγμενους ευρωπαιους ηγετες υπουργους κλπ

αλλιως καλυτερα μονοι μας..

αλλα ευρωπαικη χουντα δεν θα κρατησει πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εάν η λέξη ομοσπονδοποίηση σημαίνει εναρμόνιση και συντονισμός της οικονομικής πολιτικής είμαι απολύτως σύμφωνος. Η εγκαθίδρυση όμως ενός υπουργού Οικονομικών, και αύριο μιας κυβέρνησης, της ευρωζώνης είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Οι λαοί είναι κυρίαρχοι, όπως υπενθυμίζει κάθε τόσο το Συνταγματικό Δικαστήριο στη Γερμανία.
Η ΕΕ είναι μια ένωση εθνικώς κυρίαρχων κρατών με κάποιες κοινές αρχές και μηχανισμούς. Για να δούμε όμως ποια είναι τα υπέρ και τα κατά μιας Ομοσπονδοποίησης(Φενταραλισμού) της ΕΕ.



ΥΠΕΡ
• Καλλιεργώντας τον κοσμοπολιτισμό ωθεί τους ευρωπαϊκούς λαούς να ξεφύγουν από τον οτενό και απομονωτιστικό εθνικισμό.
• Η οικονομική, νομισματική και πολιτική ενοποίηση δημιουργούν ένα βαθμό αλληλεξάρτησης μεταξύ των κρατών που καθιστά αδιανόητο τον πόλεμο ή μια ευρείας κλίμακας σύγκρουση στην Ευρώπη.
• Η κατοχύρωση μιας πανευρωπαϊκής αγοράς ενισχύει την ευημερία και την ανάπτυξη και παρέχει στην Ευρώπη ασφάλεια στην παγκόσμια οικονομία.
• Η «κοινή» κυριαρχία είναι ο μόνος τρόπος με τον οποίο τα ευρωπαϊκά κράτη μπορούν να ασκήσουν σημαντική και ανεξάρτητη επιρροή στην παγκόσμια σκηνή.
• Η πολιτική και η οικονομική ενοποίηση συμβαδίζουν, καθότι μία ενιαία αγορά πρέπει να ρυθμίζεται από κοινούς κανόνες και αποφάσεις.
• Η ιδιότητα του Ευρωπαίου πολίτη παρέχει στα άτομα ευρύτερο και, μερικές φορές, ισχυρότερο φάσμα δικαιωμάτων, ελευθεριών και ευκαιριών.


ΚΑΤΑ
• Η διάβρωση της εθνικής κυριαρχίας σημαίνει ότι η λήψη αποφάσεων δεν συνυπολογίζει διαφορετικές εθνικές ανάγκες και συμφέροντα.
• Οι ιστορικά εμπεδωμένες εθνικές ταυτότητες αποδυναμώνονται, ηροκαλώντας ενίοτε εχθρότητα και βίαιες εθνικιστικές αντιδράσεις.
• Οι εθνικές, γλωσσικές και πολιτισμικές διαφορές καθιστούν αδύνατη την εδραίωση αυθεντικών σχέσεων πολιτικής υπακοής προς τους θεσμούς της Ε.Ε.
• Το δημοκρατικό έλλειμμα δεν θα ξεπεραστεί ποτέ λόγω της απόστασης μεταξύ των θεσμών της Ε.Ε. και των ευρωπαϊκών πληθυσμών.
• Η ολοκλήρωση καθοδηγήθηκε εν πολλοίς από πολιτικές ελίτ και επιχειρηματικά συμφέροντα που θέλησαν να χειραγωγήσουν τους ευρωπαϊκούς λαούς ώστε να υποστηρίξουν τη Νέα Ευρώπη.
• Η ολοκλήρωση ωφελεί πρωτίστως τα μεγάλα και οικονομικά ισχυρά κράτη και θα οδηγήσει τελικά σε μια Ευρώπη υπό γερμανική ηγεμονία



Το τι πιστεύω σε ότι αφορά το διεθνές στερέωμα και την σχέση μεταξύ των εθνών και των κρατών, είναι αυτό όπως έχει αναλυθεί διεξοδικά από τον Ρωλς στο «Δίκαιο των Λαών». Με Γερμανικές αρχές δικαίου δεν γίνεται να υπάρξει Ομοσπονδοποίηση της ΕΕ.
Πάντα ήμουν υπέρ της Ένωσης και όχι της Ομοσπονδοποίησης της ΕΕ.
Για αυτό και ονομάστηκε Ευρωπαϊκή Ένωση και όχι Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία.
Έγραψα τα υπέρ και τα κατά.

Σαφώς και τα Κατά δεν αφήνουν περιθώριο Ομοσπονδοποίησης της ΕΕ, ούτε καν στα πρότυπα των ΗΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ενωμενη ευρωπη με εκλεγμενη κυβερνηση απο τον ευρωπαικο λαο

εκει ειναι το μελλον αναμεσα σε μεγαθηρια οπως η Κινα Ινδια Ηπα Βραζιλια κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top