[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
όταν λες βασικό κόκκινο;; (είμαι λιγάκι άμπαλη με τα νουμερα:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,024 μηνύματα.
Εγώ πάλι, επειδή έχω αρχίσει να λατρεύω το κόκκινο, τις δύο τελευταίες φορές έκανα απλά ανταύγειες κόκκινες (κι όταν λέω κόκκινες το εννοώ, είπα στην κομμώτρια να κάνει το πιο κόκκινο που είχε). Το αποτέλεσμα μου άρεσε πολύ (το μαλλί μου είναι καστανό ανοιχτό). Με τη λύση αυτή και έχω κόκκινα μαλλιά και δεν ταλαιπωρώ τόσο πολύ τα μαλλιά μου με βαφή και το πιο σημαντικό: δεν τρέχω κάθε μήνα για βαφή. Η ξαδέλφη μου τα έβαψε κόκκινα χάλκινα, έχει μακριά σγουρά μαλλιά κι ήταν υπέροχα, αλλά τι να το κάνεις που θέλει κάθε μήνα βάψιμο; Δυο μήνες τα κράτησε και τα άλλαξε πάλι. Δοκίμασε μια φορά τις ανταύγειες (ζήτα πυκνές ανταύγειες όσο γίνεται) και αν δε σου αρέσει ξαναγύρνα στη βαφή.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Α, δεν ξέρω νούμερα.
Βασικό είναι το extra red.
πχ.


--------------
Εγώ πάλι, επειδή έχω αρχίσει να λατρεύω το κόκκινο, τις δύο τελευταίες φορές έκανα απλά ανταύγειες κόκκινες (κι όταν λέω κόκκινες το εννοώ, είπα στην κομμώτρια να κάνει το πιο κόκκινο που είχε). Το αποτέλεσμα μου άρεσε πολύ (το μαλλί μου είναι καστανό ανοιχτό). Με τη λύση αυτή και έχω κόκκινα μαλλιά και δεν ταλαιπωρώ τόσο πολύ τα μαλλιά μου με βαφή και το πιο σημαντικό: δεν τρέχω κάθε μήνα για βαφή. Η ξαδέλφη μου τα έβαψε κόκκινα χάλκινα, έχει μακριά σγουρά μαλλιά κι ήταν υπέροχα, αλλά τι να το κάνεις που θέλει κάθε μήνα βάψιμο; Δυο μήνες τα κράτησε και τα άλλαξε πάλι. Δοκίμασε μια φορά τις ανταύγειες (ζήτα πυκνές ανταύγειες όσο γίνεται) και αν δε σου αρέσει ξαναγύρνα στη βαφή.;)

Η ταλαιπωρία δεν είναι ίδια;
Θέλω να πω δε βγαίνει πάλι η ρίζα; Δε ξεβάφει το χρώμα;

Τελευταία χρησιμοποιώ Vita (μόνο για ανταύγειες) (ρώτησα και κάνει για όλο το μαλλί, σαν βαφή), κόκκινο της φωτίας και έντονο κόκκινο. Το πρώτο δεν κρατάει, το 2ο υπερκρατάει θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,024 μηνύματα.
Η ταλαιπωρία δεν είναι ίδια;
Θέλω να πω δε βγαίνει πάλι η ρίζα; Δε ξεβάφει το χρώμα;

Ναι η ταλαιπωρία είναι η ίδια, αποφεύγεις όμως το μια φορά το μήνα βαφή. Γιατί οι ανταύγειες "ενσωματώνονται" θα έλεγα με το κανονικό χρώμα, αλλάζουν και χρώμα με τον ήλιο και επειδή ξεβάφουν και τελικά αφομοιώνονται. Δε φαίνεται η διαφορά στη ρίζα τόσο έντονη όσο με τη βαφή γιατί ακριβώς είναι ανταύγεια και φαίνεται σαν να είναι επίτηδες έτσι. Εγώ προσωπικά τα είχα κάνει τον Απρίλη κι αυτή τη στιγμή έχουν πάρει πολλές αποχρώσεις του ξανθού, καστανού, ξανθοκόκκινου και κόκκινου και φαίνεται άκρως περίεργο και καλοκαιρινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Α, δεν ξέρω νούμερα.
Βασικό είναι το extra red.
πχ.


--------------

Η ταλαιπωρία δεν είναι ίδια;
Θέλω να πω δε βγαίνει πάλι η ρίζα; Δε ξεβάφει το χρώμα;

Τελευταία χρησιμοποιώ Vita (μόνο για ανταύγειες) (ρώτησα και κάνει για όλο το μαλλί, σαν βαφή), κόκκινο της φωτίας και έντονο κόκκινο. Το πρώτο δεν κρατάει, το 2ο υπερκρατάει θα έλεγα.

Καλημέρα κορίτσια!!

Το κόκκινο είναι το αγαπημένο μου χρώμα!!!
Δίνει ζεστασια στο πρόσωπο και τονίζει τα χαρακτηριστικά μας!!
Είμαι υπέρ των ανταυγειών αφού ούτε συχνή επανάληψη θέλουν ούτε ξεθωριάζουν, και οι αποχρώσεις που παίρνουν μετά την έκθεση στον ήλιο συνήθως μας δικαιώνουν!! Το κακό με τη βαφή ειδικά στα κόκκινα μαλλιά είναι πως ξεθωριάζει με αποτέλεσμα το μαλλί να φαίνεται άτονο και θαμπό πολλές φορές!!!:mad: ΝΑ μην σχολιάσω πως θέλει τουλάχιστον κάθε 20 μέρεσ πέρασμα... και δώς του η ταλαιπωρία!!!!!!
Ωραιές αποχρώσεις είναι οι 6.66, 7.66, 9.4, 6.5!;)

Από τα αγαπημένα μου κόκκινα είναι το κόκκινο βουργουνδιας (Wella Koleston Βαφή σωληνάριο 4/6)


kokkino ths vourgoundias.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εγώ πάλι προτιμώ τα έντονα, πχ αυτά
View attachment 47486

View attachment 47487
σορρυ για την ποιότητα, webcam. Kαι το 2ο φαίνεται πιο σκούρο στη φωτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
αχ και γω θα τα θελα ετσι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πάρε vita τότε.
Το πρώτο είναι κοκκινο της φωτιάς, το 2ο εντονο κόκκινο.
Το 1ο αν και φανταστικό, δεν κρατάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
To 1o δεν πορτοκαλίζει στον ήλιο; Ξέρω μία κοπέλα που το είχε πέρυσι και το καλοκαίρι φορούσε πάντα μαντίλι στο κεφάλι για να μην τα βλέπει ο ήλιος. :/:

Μήπως γνωρίζει καμία πόσο πάνε οι τιμές στα κραγιόν των Sephora; Προσεγγιστικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Αλήθεια κορίτσια σε τι απόχρωση δέρματος ταιριάζουν τα κόκκινα μαλλιά; Μια φίλη μου έχει πολύ χλωμό δέρμα και της πάει πολύ το χρώμα τώρα που τα έβαψε. Αυτό ακούω συνήθως ότι το κόκκινο πάει σε ανοιχτές επιδερμίδες. Εγώ που είμαι μελαχρινή ποιες αποχρώσεις θα μου πήγαιναν ; Κόκκινες ανταύγιες σε καστανά μαλλιά πηγαίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
To 1o δεν πορτοκαλίζει στον ήλιο; Ξέρω μία κοπέλα που το είχε πέρυσι και το καλοκαίρι φορούσε πάντα μαντίλι στο κεφάλι για να μην τα βλέπει ο ήλιος. :/:
Όχι φαίνεται μπαμ κόκκινο. Στυλ πιο κόκκινο πεθαίνεις.
Καλά από τον ήλιο και τα λουσίματα έγινε ξανθοπορτοκαλί ξεβαμένο. Τουλάχιστον το επόμενο έγινε ανοικτό λόγω βάσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ομαγκαντεν.
Όλες οι κοκκινομάλλες στο στεκι έχουν μαζευτεί. :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
έχετε καμιά συμβουλή για το καθαρισμα των πόρων στη μυτη;

εχω μεικτό/λιπαρο δέρμα και μεγάλους πόρους τους οποίους κρατώ γενικά καθαρούς. απλα ποτε δεν είναι εντελώς καθαροί, ώστε να μη χρειάζεται να βάλω τίποτε από πανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
έχετε καμιά συμβουλή για το καθαρισμα των πόρων στη μυτη;

εχω μεικτό/λιπαρο δέρμα και μεγάλους πόρους τους οποίους κρατώ γενικά καθαρούς. απλα ποτε δεν είναι εντελώς καθαροί, ώστε να μη χρειάζεται να βάλω τίποτε από πανω.
Κάποιος καθαρισμός σε δερματολόγο ίσως σε βοηθούσε. (αφαιρούνε και τα μαύρα στίγματα σε κάθε καθαρισμό)

Έπειτα,από προιόντα,ρώτησε για κρέμες ενυδάτωσης που "σφίγγουν" τους πόρους,αυτό κάπως τους περιορίζει.
Υπάρχουν αρκετές στην αγορά

Επίσης να πλένεσαι συχνά αν μπορείς στο πρόσωπο γιατί βοηθάει να μην "γεμίζουν" οι πόροι σου.
Κάνε και μια φορά την εβδομάδα κάποια μάσκα για καθαρισμό. -η apivita έχει πολύ καλές μάσκες καθαρισμού-

Υπάρχουν και κάποιες ταινίες για τους πόρους - νομίζω είναι αρκετά αποτελεσματικές - που έχει η Νivea.
Είναι για το Τ του προσώπου και τη μύτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
έχετε καμιά συμβουλή για το καθαρισμα των πόρων στη μυτη;

εχω μεικτό/λιπαρο δέρμα και μεγάλους πόρους τους οποίους κρατώ γενικά καθαρούς. απλα ποτε δεν είναι εντελώς καθαροί, ώστε να μη χρειάζεται να βάλω τίποτε από πανω.

Το ιδανικό θα ΄ήταν να επισκεφτείς μια αισθητικό για καθαρισμό προσώπου. Το να κρατάς τους πόρους σου καθαρούς, ειδικά αφού έχεις λιπαρό δέρμα είναι σχεδόν ακατόρθωτο. Και για να ακριβολογούμε, οι πόροι σου δεν είναι βρώμικοι, απλά το σμίγμα που συσσωρεύεται σε αυτούς οξειδώνεται και το κάνει να φαίνεται καφέ προς μαύρο (η έκκριση σμίγματος είναι μια φυσιολογική διεργασία του οργανισμού για να σε προστατεύσει από τους παθογόνους μικροοργανισμούς)

Ο καθαρισμός είναι κάτι που μπορείς να κάνεις και μόνη σου. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να γεμίσεις ένα μεγάλο μπολ ή μια γαβάθα για σαλάτα με βραστό νερό και να κατσεις από πάνω για 10 λεπτά (το βλέμμα σου προς την γαβάθα), καλύπτωντας με μια πετσέτα το κεφάλι σου. ΠΡΟΣΟΧΗ: να είσαι τουλάχιστον 15-20 πόντους μακριά απ'την επιφάνεια του καυτού νερού για να μην πάθεις έγκαυμα! Με αυτόν τον τρόπο οι πόροι σου θα ανοίξουν και με ένα ζευγάροι λάτεξ γάντια χειρουργείου θα μπορείς να πιέσεις το δέρμα λωστε να απομακρύνεις το οξειδωμένο σμίγμα. Αφού τελειώσεις με αυτό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια καταπραϋντική μάσκα έτσι ώστε να μην ερεθιστεί παραπάνω και να ενυδατωθεί. Τιπ: αν θες μπορείς να αρωματίσεις το νερό με χαμομήλι, ροδοπέταλα, γιασσεμί, λουλούδια εσπεριδοειδών κτλ.

Μια άλλη πιο έυκολη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις μια μάσκα για βαθύ καθαρισμο με άργιλο (η πράσινη άργιλος είναι η πιο αποτελεσματική γι'αυτή την δουλειά) και να ακολουθήσεις τις οδηγίες χρήσης.

Απλά με τον πρώτο τρόπο είναι "επικίνδυνο" με τον τρόπο που θα το κάνεις να τραυματίσεις το δέρμα σου ενώ ο δεύτερος τρόπος με την μάσκα δεν είναι 100% αποτελεσματικός (σε μένα τουλάχιστον), γι'αυτό και σου προτείνω την αισθητικό.

Τέλος, όταν καθαρίσεις τους πόρους σου (με όποιον τρόπο) καλό θα ήταν να προμηθευτείς και να χρησιμοποείς λάδι jojoba το οποίο έχει σύσταση όμοια με αυτή του σμήγματος οπότε θα "ξεγελά" το δέρμα σου, και δεν θα παράγει τόσο πολύ σμήγμα... Ελπίζω να βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Επειδη βλέπω και έχουμε πολλές κοκκινομάλλες στο στέκι, αν ήθελα να κάνω τα μαλλιά μου πορτοκαλί, σαν αυτά της φώτο (όχι απαραίτητα τόσο έντονα, αλλά οπωσδήποτε πορτοκαλί) τι χρώμα βαφή (θέλω νούμερο και εταιρία) θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω; Τα μαλλιά μου είναι ήδη χρυσοκόκκινα και αρκετά κοντά, οπότε μπορώ να βάλω μέχρι και 30άρι οξυζενέ. Υποθέτω δεν θα κρατήσει βέβαια και θα ξεβάψει αμέσως, αλλά whatever, ας το έχω έστω και για μερικές μέρες :D:redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,024 μηνύματα.
Για λίγες μέρες, μήπως να έπαιρνες μια περούκα βρε Ντίνα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μπα δεν λεει περουκα με τοση ζεστη! :Ρ
Τεσπα δεν πειραζει θα τα βαψω ντοματι και θα ησυχασω. Λογικα στο ξεθωριασμα θα πορτοκαλισουν, οποτε με ενα σμπαρο.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Να ξέρεις θα σου ξεβάφουν σε όλες τις πετ΄σετες :P
τα είχα κόκκινα περυσι και ξέρω για αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Να ξέρεις θα σου ξεβάφουν σε όλες τις πετ΄σετες :P
τα είχα κόκκινα περυσι και ξέρω για αυτό :P

Οντως ξαβάφουν πολύ. Είχαμε παει τεραήμερη φέτος και πήγα στο δωμάτιο καποιων φίλων μου, η μία είχε κόκκινα τα μαλλιά της και μόλις είχε λουστει. Την βλέπω να τα στεγνώνει λίγο με την πετσέτα και μετά που την άφησε ήταν τιγκα στο χρώμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top