Αγαπημένα έργα τέχνης

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Peter Paul Rubens - Overthrow of the Titans (Η πτώση των Τιτάνων)



Fritz von Uhde - Η Άγια Νύχτα. Πινακοθήκη Νέων Ζωγράφων στη Δρέσδη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


Chagall





Έλεγαν ότι είχε υπέροχα ελαφίσια μάτια....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.

Ίσως να είναι πολύ γνωστό έργο,αλλά είναι απο τα μόνα που με συγκινούν πραγματικά.
Δε θυμάμαι πότε ακριβώς πρωτοείδα τη Τζοκόντα.
Θυμάμαι όμως οτι η θεία μου η Κατερίνα είχε σπίτι ένα βιβλίο με διάφορα έργα τέχνης και μόλις την είδα,μ'άρεσε πολύ:redface:
Ήμουν μικρό κοριτσάκι,θαύμα να πήγαινα νήπιο.Και ακόμα τη θυμάμαι.Κάθε φορά που πάω στο σπίτι της θείας μου της Κατερίνας,κοιτάω να πάω να πάρω το βιβλίο με τα έργα τέχνης για να διαβάσω την ιστορία της Τζοκόντας.
Έχω βέβαια πολύ καιρό να πάω,αλλά πέρσι,δεν έλεγα να ξεκολλήσω απ'τη βιβλιοθήκη της.
Θυμάμαι μικρή που μου έλεγε Σταυρουλίτσα μου άμα δεν είχα τα προβλήματα,θα σε έπαιρνα να γυρίσουμε μαζί όλα τα μουσεία.
Και η θεία η Δώρα αυτό λέει.Οτι θα με πάρει στη Γαλλία να δω τη Τζοκόντα.
Αλλά που;
Μέχρι στιγμής,μόνο στα σοκολατάκια τη βλέπω.:/:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ecce Homo (Ίδε ο Άνθρωπος), Antonio Ciseri
(1871)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.


Είναι...τόσο....αρμονικό!!



Μου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο ο ζωγράφος έχει εντάξει τον εαυτό του στο έργο.




Badass mirror! Θέλω και γω έναν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Zdzisław Beksiński , c.1972

zdzislaw_beksinski_1972_2.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Badass mirror! Θέλω και γω έναν :(

Ωπ...να και ο ζωγραφος μεσα στον καθρεφτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
αυτη εχω στο υπνοδωματιο μου

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Eva Prima Pandora, c. 1550
Jean Cousin the Elder

281649_506036939416653_1441245901_n.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.


Serment du jeu de paume(The Tennis Court Oath)
-Jacques-Louis David​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Ρεδεμ
Ορφανο ειναι το εργο;
Ακομα και αν ειναι
Πες το

ενταξει.απεκτησε υποσταση και δημιουργο το εργο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.



Επιθεώρηση του στόλου της Μαύρης Θάλασσας το 1849
1886,Ivan Aivazovsky(Иван Константинович Айвазовский)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.


Άνοιξη,Α.Μποτιτσέλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Η οροφη της Καππελλα Σιστινα, c.1508-12
Michelangelo Buonarroti


picture171330551853477.jpg

cappella-sistina.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Η οροφη της Καππελλα Σιστινα, c.1508-12
Michelangelo Buonarroti


Απλά μένω μαγεμένη όποτε χαζεύω αριστουργήματα του Μιχαήλ Άγγελου.
Για την ιστορία (έτσι για να βγει και το "φυτό" από μέσα μου) να αναφέρω ότι ο Δομήνικος Θεοτοκόπουλος κατέκρινε τη δουλειά του Μιχαήλ λέγοντας ότι οι εικόνες είναι ακατάλληλες για αυτόν τον ιερό χώρο και πρότεινε να αναλάβει το έργο ώστε να καλύψει τις μορφές, δηλαδή να τους προσθέσει ρούχα. Η απάντηση που δέχτηκε βέβαια ήταν αρνητική.



Εγώ έχω μια μικρή αδυναμία στο Εντουάρ Μανέ, οπότε.

-Manet Luncheon on the Grass
Ο πίνακας αυτός κρίθηκε χυδαίος και ανήθικος από την τότε αυτοκρατορία και τη κοινωνία γιατί ο Μανέ είχε υπαρκτά πρόσωπα για μοντέλα (δηλαδή η κοπέλα ήταν όντως γυμνή κατά τη δημιουργία του πίνακα) και έτσι ο πίνακας άφηνε υπόνοιες για ερωτικές συνευρέσεις.
Μέχρι τότε οι γυμνές μορφές στους πίνακες ήταν μόνο φανταστικά πρόσωπα του καλλιτέχνη ή θεικές παρουσίες και πάντα προσεγμένες ώστε ο ερωτισμός να ήταν μια πολύ κρυφή.. "ιδέα".


ΥΓ. Τόσο διάβασμα που έριξα δύο χρόνια δε πήγε χαμένο, τα θυμάμαι όλα. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
:redface: δείτε τα κύματα,αχ :redface:



Ivan Aivazovsky(Иван Константинович Айвазовский)
Το ένατο κύμα,1850
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.

Νίκος Χατζηκυριάκος Γκίκας


O ουρανός, 1966


Τρεις φιγούρες στη σπηλιά, 1970


Κηφισιά, 1973


Θέα των Αθηνών, 1940
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
561097_b.jpg


εγώ οργάνωσα τη δεύτερη κλοπή
:redface::redface::redface:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Γραψε ποιος το δημιουργησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top