Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ρώτα κάποιον ΤΕΦΑΑτζη καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για πιο λόγο απαγορεύεται η μπάρα και επιτρέπονται τα push ups ας πούμε, όταν γυμνάζουν ακριβώς τις ίδιες μυικές ομάδες? Επίσης αν θες να δεις κοιλιακούς δεν κάνεις βαράκια, κάνεις τρέξιμο. Για να δεις κοιλιακούς θες σωματικό λίπος <7%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Φίλε μου catlover αυτά που λες είναι μια ουτοπία. Δεν γίνεται μέσα σε 4 μήνες να γραμμώσεις και να κάνεις six-pack. Αυτό είναι αδύνατο. Λοιπόν άκου μερικές συμβουλές και αν θέλεις τις ακολουθείς: Καταρχήν για να δεις ένα ωραίο γραμμωμένο σώμα, πρέπει να κάνεις βάρη. Παρ' ΄όλο που είσαι 16 χρονών μπορείς να κάνεις όλες τις ασκήσεις, απλά στα ελεύθερα βάρη δεν θα βάζεις πολλά κιλά και θα προσέχεις την τεχνική. Σε καμία περίπτωση τα βάρη δεν θα επηρεάσουν την ανάπτυξη σου, αν τα κάνεις σωστά.
Οπότε θα πρέπει να ξεκινήσεις ένα πρόγραμμα με βάρη από την νέα χρονιά. Αν δεν μπορείς να πας γυμναστήριο, μπορείς και στο σπίτι, όμως πρέπει να αγοράσεις εξοπλισμό(Βαράκια,μπάρες,λάστιχα κτλ). Για να γραμμώσεις λοιπόν θα πρέπει να ακολουθήσεις στην αρχή ένα πρόγραμμα μυικής ενδυνάμωσης για ΟΛΟ το σώμα. Το τονίζω ΟΛΟ. Δεν πρέπει να παραλείπεις καμία μυική ομάδα στην αρχή για 3 φορές την εβδομάδα, και μετά μπορείς να το πας και μέχρι 5 αν θέλεις, πάντα όμως με ξεκούραση. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να πιέζεις το σώμα σου, και να μην το αφήνεις κάποιες μέρες να αναπληρώσει. Επίσης το αερόβιο θα πρέπει να μην το λησμονείς. 1-2 φορές την εβδομάδα είναι απαραίτητο. Όταν φτάσεις στην περίοδο γράμμωσης, περίπου τέλη Φεβρουαρίου, αρχές Μαρτίου το μόνο που αλλάζεις είναι το αερόβιο και τη διατροφή. Δηλαδή ακολουθείς το ίδιο πρόγραμμα, απλά βάζεις περισσότερες αερόβιες, και μειώνεις τον υδατάνθρακα στη διατροφή σου. Τώρα που λέμε για διατροφή, να ξέρεις ότι η διατροφή είναι το Α και το Ω σε ένα πρόγραμμα και αυτή που θα σου δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα.
Αυτό είναι ένα πλάνο για να ακολουθήσεις από την νέα χρονιά. Τώρα, σε αυτή τη φάση που είσαι, σε 4 μήνες δεν προλαβαίνεις να γραμμώσεις όπως πιθανώς θα ήθελες. Ωστόσο με πολύ δουλειά μπορείς να δεις αποτελέσματα. Εφόσον έχεις όργανα στο σπίτι, κάνε 3-4 φορές την εβδομάδα ασκήσεις ενδυνάμωσης είτε με όργανα είτε με το σώμα, και 3 φορές την εβδομάδα αερόβιο μέτριας έντασης για 30-40 λεπτά. Με μια καλή διατροφή θα δεις κάποια αποτελέσματα. Για καλά όμως αποτελέσματα θα πρέπει να ακολουθήσεις το παραπάνω πλάνο πάνω κάτω. Καλή επιτυχία στους στόχους σου, και ότι θέλεις με ρωτάς..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ωραια ολα αυτα..αλλα δεν καταλαβαινω πως 4 μηνες δεν φτιανουν για να γινει six-pack.. Δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι να το πετυχω με σταθεση ασκηση καθε μερα? Δεν μιλαω για τρελο six-pack απλα να φαινονται εστω και λιγο..Λιπος δεν εχω ετσι και αλλιως ειμαι λεπτος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ τα παιδιά σου λένε ότι ΠΡΕΠΕΙ να ξεκουράζεται το σώμα αλλά όχι εσύ εκείιι! Πώς θα δείχνει το "φαίνεσθαι"!!! Τι εντύπωση θα σχηματίσουν οι άλλοι για μένα όταν με δουν με το six pack; Πόσες γκόμενες θα πέφτουν ανά δευτερόλεπτο;; :giveup:

Καιρός λοιπόν να προσγειωθείς στην πραγματικότητα. Δεν τρελαίνονται όλες για το πώς είστε και ειδικά αν η άλλη ενδιαφέρεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για σένα. Τέσπα, ο καθένας πορεύεται όπως νομίζει σε αυτήν την ζωή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Λοιπόν, άμα είσαι 50 κιλά και δεν φαίνονται οι κοιλιακοί, το θέμα είναι καθαρά μυικό. κράτα ένα βαράκι πίσω από το κεφάλι σου και κάνε κοιλιακούς να ουμ, απλά δεν φουσκώνουν γρήγορα οι μυς. Για σημαντική διαφορά θες 1+ χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τι εξοπλισμό θες για να μπορείς να ακολουθείς ένα πλήρες πρόγραμμα σπίτι σου;
πχ ένα σετ αλτήρες αρκεί; χρειάζεται και κάποιος πάγκος; κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Εδώ τα παιδιά σου λένε ότι ΠΡΕΠΕΙ να ξεκουράζεται το σώμα αλλά όχι εσύ εκείιι! Πώς θα δείχνει το "φαίνεσθαι"!!! Τι εντύπωση θα σχηματίσουν οι άλλοι για μένα όταν με δουν με το six pack; Πόσες γκόμενες θα πέφτουν ανά δευτερόλεπτο;; :giveup:

Καιρός λοιπόν να προσγειωθείς στην πραγματικότητα. Δεν τρελαίνονται όλες για το πώς είστε και ειδικά αν η άλλη ενδιαφέρεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για σένα. Τέσπα, ο καθένας πορεύεται όπως νομίζει σε αυτήν την ζωή...


Γιατι εισαι τοσο επιθετικη? Απλα εκανα μια απλη ερωτηση.. Το ξερω οτι πρεπει να ξεκουραζεται το σωμα απλα το ειπα ετσι ωστε να καταλαβουν οτι δεν ειμαι τεμπελακος και θα τηρω το προγραμμα.. Και δεν καταλαβα δηλαδη ειναι κακο να θελω να βγω με ενα καλο σωμα στην παραλια? Και πιστεψε με ξερω πολυ καλα οτι το σωμα δεν φερνει γκομενες μονο του ... Οσο για τους υπολοιπους λοιπον εχω βρει κατι ωραιες ασκησεις στο youtube και λεω να τις εφαρμοσω. Αν εχετε και εσεις καποιες βρει θα ημουν ευγνώμων αν τις στελνατε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Τι εξοπλισμό θες για να μπορείς να ακολουθείς ένα πλήρες πρόγραμμα σπίτι σου;
πχ ένα σετ αλτήρες αρκεί; χρειάζεται και κάποιος πάγκος; κάτι άλλο;

Θες δυο αλτηρες σιγουρα μαζι με 20-25 kg βαρη περιπου(2*5 kg, 4*2,5 kg και 2*1,25 kg).
Τωρα παγκο και τετοια δεν ξερω αν ειναι απαραιτητα.
Πιο σημαντικο μου φαινεται ενα μονοζυγο και ενα στρωματακι για κοιλιακους.
Παρολαυτα πολυ καλη δουλεια για ενδυναμωση κανουν οι καμψεις. Υπαρχουν αρκετες διαφορετικες ασκησεις που γυμναζουν αλλους μυς η καθεμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ένα μονόζυγο είναι απαραίτητο, εάν κάποιος ακολουθεί πρόγραμμα ενδυνάμωσης στο σπίτι. Για τα υπόλοιπα μέρη του σώματος(καθώς το μονόζυγο γυμνάζει την πλάτη), μπορούν να γίνουν ασκήσεις με το βάρος του σώματος χωρίς εξοπλισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Ωραια ολα αυτα..αλλα δεν καταλαβαινω πως 4 μηνες δεν φτιανουν για να γινει six-pack.. Δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι να το πετυχω με σταθεση ασκηση καθε μερα? Δεν μιλαω για τρελο six-pack απλα να φαινονται εστω και λιγο..Λιπος δεν εχω ετσι και αλλιως ειμαι λεπτος..

Δεν είναι τόσο απλό αδερφέ μου. Αλλιώς όλοι θα ξεκινούσαν τώρα γυμναστήριο και το καλοκαίρι θα ήταν γραμμωμένοι. Για να φανούν οι κοιλιακοί χρειάζεται: 1)Να έχεις ένα ικανοποιητικό ποσοστό μυικής μάζας, 2)Να τους γυμνάζεις σωστά και από όλες τους τι γωνίες(Προσοχή. Όχι κάθε μέρα. 2 φορές την εβδομάδα είναι υπερ αρκετές για τους κοιλιακούς). 3)Να έχεις χαμηλό ποσοστό σωματικού λίπους(Το ότι είσαι αδύνατος, δεν σημαίνει ότι έχεις και χαμηλό ποσοστό λίπους.) Και 4)Μια σωστή και αυστηρή διατροφή.

Αν δουλέψεις σωστά και με αφοσίωση 4 μήνες, θα δεις αποτελέσματα, αλλά όχι όπως αυτά που φαντάζεσαι.. Θέλει πολύ περισσότερη δουλειά, χρόνο και θυσία από όσο νομίζεις ;)

Καλή επιτυχία στο στόχο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο απλό αδερφέ μου. Αλλιώς όλοι θα ξεκινούσαν τώρα γυμναστήριο και το καλοκαίρι θα ήταν γραμμωμένοι. Για να φανούν οι κοιλιακοί χρειάζεται: 1)Να έχεις ένα ικανοποιητικό ποσοστό μυικής μάζας, 2)Να τους γυμνάζεις σωστά και από όλες τους τι γωνίες(Προσοχή. Όχι κάθε μέρα. 2 φορές την εβδομάδα είναι υπερ αρκετές για τους κοιλιακούς). 3)Να έχεις χαμηλό ποσοστό σωματικού λίπους(Το ότι είσαι αδύνατος, δεν σημαίνει ότι έχεις και χαμηλό ποσοστό λίπους.) Και 4)Μια σωστή και αυστηρή διατροφή.

Αν δουλέψεις σωστά και με αφοσίωση 4 μήνες, θα δεις αποτελέσματα, αλλά όχι όπως αυτά που φαντάζεσαι.. Θέλει πολύ περισσότερη δουλειά, χρόνο και θυσία από όσο νομίζεις ;)

Καλή επιτυχία στο στόχο σου!

Φίλτατε Bruce, νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέμα βέβαια είναι ότι συχνά η νοοτροπία που φροντίζουν κάποιοι (media κλπ) να μας δημιουργήσουν (ακόμα και στο θέμα της σωματικής "εικόνας") δεν είναι απλά λανθασμένη, αλλά "φροντίζεται" να περαστεί στο μυαλό μας (ειδικά σε αυτό των "εύπλαστων" νέων) με τέτοιο τρόπο, ώστε να μοιάζει "θαυματουργή" και ταυτόχρονα οτιδήποτε άλλο διαφέρει από αυτήν/ή έρχεται σε αντιπαράθεση μαζί της (ακόμη και το ορθότερο όλων) να μοιάζει γελοίο και ψεύτικο.

Δεν μπορώ να κατηγορήσω τον CatloverGG, γιατί βλέπω και τον 16χρονο αδελφό μου πως σκέφτεται και λειτουργεί, και τον κατανοώ από την πλευρά μου. Δεν είναι θέμα μυαλού σε αυτή την ηλικία, αλλά θέμα ώριμης αντίληψης. Πραγματικά, επειδή έχω συζητήσει πάνω σε αυτό το θέμα εκτενώς με τον αδερφό μου, βλέπω ότι πιστεύει ακράδαντα, πράγματα ανυπόστατα. Έχει ύψος 1.87 (επιμένει ότι θέλει να πάρει λέει κάποια αγωγή για να μην ψηλώσει άλλο, γιατί λέει το ύψος δεν αρέσει και είναι "αποτρεπτικό" :whistle: ), είναι 69 κιλά, έχει ένα πολύ καλό σωματότυπο, ένα αντικειμενικά πολύ όμορφο πρόσωπο (από τις αντιδράσεις των άλλων/διπλανών του -αγνώστων και μη) ΚΑΙ ΠΑΡ 'ΌΛΑ ΑΥΤΆ επιμένει να θεωρεί ότι πρέπει να αδυνατίσει :kill: , και για να φτιάξει, λέει, παράλληλα σώμα, σκοτώνεται κάθε μέρα στο σπίτι με αμέτρητους κοιλιακούς, πουσαπς κλπ, και έχει την ηλίθια πεποίθηση, ότι με το βλακώδες "πρόγραμμα" που ακολουθεί θα δει αποτέλεσμα! (ε, 5 μήνες τώρα το αποτέλεσμα που περιμένει δε το έχει δει, και ούτε πρόκειται μεταξύ μας). Δεν μπορεί να καταλάβει ότι το υγιές και καλογυμνασμένο κορμί, απαιτεί όλα αυτά που έχουμε παραθέσει πιο πάνω. Νομίζει ότι η ποσότητα πάντα υπερνικά την ποιότητα! ... Τέλος πάντων, είναι και θέμα ηλικίας. Θέλω να πιστεύω ότι σε λίγα χρονάκια, θα αμβλύνει τις "γωνίες" των πεποιθήσεών του.

Από την άλλη, όσο δικαιολογώ τέτοιες απόψεις από κάποιον έφηβο, άλλο τόσο κατηγορώ τέτοιες πεποιθήσεις που εκφράζονται από ενήλικα άτομα. Μα, βλέπω κάτι πράγματα στο γυμναστήριο, και τρελαίνομαι! Βλέπεις τύπους να περνάνε ώρες και ώρες στα βάρη, (καθημερινά!) ασκώντας λίγες μυικές ομάδες, με άναρχο τρόπο! Και καλά, αυτό να γίνεται από τους εκάστοτε φιλόδοξους Bodybuilderάδες, που πάσχουν από μαλάκυνση, αλλά από ανθρώπους που διατυμπανίζουν κιόλας πως στόχος τους είναι η απόκτηση φυσικής κατάστασης και υγιούς σώματος με καθολική εκγύμναση, εεε, δε μπορώ να το καταλάβω! Βλέπεις τύπους πραγματικά που ψοφάνε καθημερινά στο γυμναστήριο, και δε μπορούν να βγάλουν ούτε μισάωρο τρέξιμο στο διάδρομο! :eek: Τι σόι φυσική κατάσταση είναι αυτή, δε ξέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Γράμμωση σε 4 μήνες; Πολύ άνετα. Αλλά chances are ότι θα γίνεις κάπως έτσι:
Αν σου αρέσει με γεια σου με χαρά σου. Ρίξε τις θερμίδες που παίρνεις καθημερινά και δώσε φουλ αερόβια και σε ένα δίμηνο θα χεις δει κοιλιακούς.

Το ωραίο σώμα θέλει αρκετό χρόνο για να φτιαχτεί και χωρίς όγκο της προκοπής η γράμμωση είναι ψιλοανούσια.
Οπότε αντί να νοιάζεσαι για το πώς θα βγεις έξω το καλοκαίρι ξεκίνα τα βάρη για να ανεβάσεις τα μυικά σου κιλά και όταν έρθει η ώρα το ρίχνεις και στη γράμμωση (η οποία εκτός από λίπος θα κάψει και μυες).
Αυτά τα λίγα από μένα για την ώρα.
ΥΓ: Δε διάβασα τα περισσότερα απ όσα έχουν γραφτεί στο θέμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδια.. Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι τα κιλα αληθεια δεν ξερω πως να παρω..τι να πρωτοφαω..θελω τουλαχιστον 5-10 αλλα δεν προλαβαινω με τιποτα. Να παω σε ενα διατροφολογο να μου πει τι πρεπει να κανω για τα κιλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδια.. Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι τα κιλα αληθεια δεν ξερω πως να παρω..τι να πρωτοφαω..θελω τουλαχιστον 5-10 αλλα δεν προλαβαινω με τιποτα. Να παω σε ενα διατροφολογο να μου πει τι πρεπει να κανω για τα κιλα?

Είπες ότι είσαι 50 κιλά. Αυτό από μόνο του δε λέει τίποτα.
Τι ύψος έχεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
1.69 ειμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.

Δείκτης Μάζας Σώματος: 17,51. Αν δε κάνω λάθος, αυτό σημαίνει ελλιποβαρής.
Από την άλλη, δε φτάνει μόνο αυτό. Υπάρχουν και άλλοι δείκτες που πρέπει να αξιολογηθούν (δείκτης μυικής μάζας, ποσοστό λίπους κλπ).
Ίσως, καλό θα ήταν αν έχεις τη δυνατότητα, να επισκεφθείς διατροφολόγο. Ότι και να σου πούμε εμείς από το pc, απόλυτα αληθές δε θα είναι. Ούτε διατροφολόγοι είμαστε, ούτε σε έχουμε μπροστά μας, να σε βλέπουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν μου φαινεται τοσο γενικα εχω καλο σωμα αλλα θελει και αλλο γραμμωση ... λιπος σιγουρα πολυ λιγο...Δεικτης μαζα σωματος δεν ξερω τι ειναι ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δείκτης Μάζας Σώματος: 17,51. Αν δε κάνω λάθος, αυτό σημαίνει ελλιποβαρής.
Από την άλλη, δε φτάνει μόνο αυτό. Υπάρχουν και άλλοι δείκτες που πρέπει να αξιολογηθούν (δείκτης μυικής μάζας, ποσοστό λίπους κλπ).
Ίσως, καλό θα ήταν αν έχεις τη δυνατότητα, να επισκεφθείς διατροφολόγο. Ότι και να σου πούμε εμείς από το pc, απόλυτα αληθές δε θα είναι. Ούτε διατροφολόγοι είμαστε, ούτε σε έχουμε μπροστά μας, να σε βλέπουμε. :P

Νομίζω πως ο ΔΜΣ είναι ένας αρκετά ξεπερασμένος τρόπος κατάταξης του ανθρώπινου σώματος, καθώς τα βάζει όλα στο ίδιο καλάθι. Φαντάσου πως ένας άνθρωπος του 1,70 με βαρύ σκελετό και αρκετή μυική μάζα και λίπος κάτω του 10% μπορεί άνετα να φτάσει τα 90-95 κιλά, αυτό το άτομο θεωρείται παχύσαρκο σύμφωνα με το ΔΜΣ, ένω ένα άλλο άτομο σίχως μύες αλλά με 20% λίπος που θα είναι 70 κιλά θα θεωρείτε φυσιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Νομίζω πως ο ΔΜΣ είναι ένας αρκετά ξεπερασμένος τρόπος κατάταξης του ανθρώπινου σώματος, καθώς τα βάζει όλα στο ίδιο καλάθι. Φαντάσου πως ένας άνθρωπος του 1,70 με βαρύ σκελετό και αρκετή μυική μάζα και λίπος κάτω του 10% μπορεί άνετα να φτάσει τα 90-95 κιλά, αυτό το άτομο θεωρείται παχύσαρκο σύμφωνα με το ΔΜΣ, ένω ένα άλλο άτομο σίχως μύες αλλά με 20% λίπος που θα είναι 70 κιλά θα θεωρείτε φυσιολογικό.

Μα γι' αυτό ακριβώς είπα πως δε φτάνει μόνο αυτό (ΔΜΣ)! Αρκετοί σήμερα άλλωστε, δε δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα στο συγκεκριμένο δείκτη (όπως και σε διάφορους άλλους βέβαια)! Οπότε, νομίζω, καλό θα ήταν να κάνει μία επίσκεψη σε διατροφολόγο. Να πάρει σωστές απόψεις και να γνωρίσει ενδεχομένως κάποιες διατροφικές ανάγκες του οργανισμού του πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top