Εδώ κάνουμε δίαιτα!

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
λοιπον την πρωτη βδομαδα εχασα δυο κιλα:) προφανως υγρα. μετα χρειαστηκε να πιω αντιβιωση και αυξησα λιγο την ποσοτητα του φαγητου μου γιατι εχω προβλημα με το στομαχι μου και δεν ηθελα να με πειραξει η αντιβιωση και δυστυχως το ενα κιλακι το πηρα πισω:/: τωρα συνεχιζω κανονικα αλλα δυσκολο βρε παιδια πολυ οχι τοσο απο θεμα διατροφης γιατι ετσι κι αλλιως εκανα διατροφη καλη αλλα τα κιλα ειναι στην κοιλιτσα και τους γοφους και δυσκολα χανονται :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σίγουρα. Ο εντοπισμός των λαθών που κάνουμε και η αλλαγή βασικών συνηθειών είναι μεγάλο πράγμα, ειδικά όταν δε μιλάμε για μόνο 2-3 κιλά.
Αλλά ο σαρκασμός δε βοηθάει κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
λοιπον την πρωτη βδομαδα εχασα δυο κιλα:) προφανως υγρα. μετα χρειαστηκε να πιω αντιβιωση και αυξησα λιγο την ποσοτητα του φαγητου μου γιατι εχω προβλημα με το στομαχι μου και δεν ηθελα να με πειραξει η αντιβιωση και δυστυχως το ενα κιλακι το πηρα πισω:/: τωρα συνεχιζω κανονικα αλλα δυσκολο βρε παιδια πολυ οχι τοσο απο θεμα διατροφης γιατι ετσι κι αλλιως εκανα διατροφη καλη αλλα τα κιλα ειναι στην κοιλιτσα και τους γοφους και δυσκολα χανονται :cry_x:

Έλα βρε, μην απελπίζεσαι!! :) Αν από άποψη κιλών είσαι οκ και το πρόβλημα σου είναι το τοπικό πάχος, εγώ θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς λίγο με γυμναστικούλα...εμένα τουλάχιστον με βοήθησε πολύ γιατί ενώ ήμουν 1.63 και 50 κιλά, ήμουν αρκετά ''χαλαρή'', ειδικά στην κοιλιά. Τώρα, κάνω γυμναστική (μηχανήματα, pilates και χορό) τους τελευταίους 7 μήνες σχεδόν σερί και -αν και δεν μπορώ να πω οτι προσέχω την διατροφή μου ιδιαίτερα (μα καθόλου όμως...:whistle:)- έχω πολύ καλά αποτελέσματα...έχω σφίξει πολύ και στην κοιλιά (σχεδόν άρχισαν να φαίνονται κοιλιακοί! :eek:), και στα πόδια, και στην πλάτη, και έχασα και άλλα 2 κιλά!!

Σκέψου το λίγο να τα συνδυάσεις πάντως...ειδικά αν κάνεις και σωστή διατροφή, θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα!! :);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
ναι ναι, αυτη τη φορα εισαι αποφασισμενος...

δεν ειναι τοσο απλο, θελει να ξαναοργανωσεις τις συνηθειες και τις εξαρτημενες συμπεριφορες σου...
Εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Όπως έγραψα είναι θέμα χαρακτήρα.

Ξέρω ότι είναι δύσκολο για έναν παχύσαρκο (αν και νομίζω ότι είμαι απλώς υπέρβαρος 5-6 κιλα θέλω να χάσω), και η οργάνωση των συνηθειών όμως δεν είναι κι αυτό θέμα χαρακτήρα; Όπως και οι εξαρτημένες συμπεριφορές;

Το καλό με μένα είναι ότι δεν είμαι λαίμαργος, μπορεί όλη την ημέρα να μην φάω τίποτα και να μην με νοιάζει, το ότι είμαι περισσότερο από ό,τι πρέπει πιστεύω ότι οφείλεται σε νευρικότητα πολλές φορές, μας φέρνουν στην δουλειά πελάτες φαγητά σαν κέρασμα και πεινάω δεν πεινάω τρώω, έχω δηλαδή πολλά έξτρα όπως έγραψα και αυτά με παχαίνουν. Επίσης μου αρέσουν πολύ τα "πιτοειδή" δηλ. τυρόπιτες, σπανακόπιτες και αυτά τα θεωρώ έξτρα τροφή που δεν την χρειάζομαι. Αυτά όταν τα κόβω αδυνατίζω.

Ξέρω όμως ότι είναι τρομερά δύσκολο για έναν πραγματικά παχύσαρκο, δηλ. πάνω από 100 κιλά και δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία. Αν είσαι γιατρός θα μου πεις αν ευσταθεί αυτό που άκουσα από κάποιον για τέτοια άτομα:
Είπε ότι ο άνθρωπος όσο περισσότερο είναι παχύς τόσο αναπτύσσονται μέσα του λιπίδια, και αυτά τα λιπίδια θρέφονται και όσο περισσότερα κιλά είναι κάποιος τόσο περισσότερο του δημιουργούν το αίσθημα της πείνας.
Επίσης η ινσουλίνη που παράγει περισσότερη ο οργανισμός στους υπέρβαρους δημιουργεί έντονο αίσθημα πείνας και δυσκολεύονται να εγκρατευθούν.

Ερώτηση κάνω αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει.

Όπως και να έχει πάντως πάλι θεωρώ ότι είναι θέμα χαρακτήρα και στόχων.
Σε μία-δύο βδομάδες θα σας απαντήσω πάνω σε αυτό από την εμπειρία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μαρα μου και γω το σκεφτηκα να παω για γυμναστικουλα και μολις ανοιξει ο καιρος λεω να πηγαινω και περπατημα. το pilates ακουσα οτι ειναι πολυ καλο και το σκεφτομαι σοβαρα γιατι εχω ενα θεματακι με τον αυχενα.
τα κιλα που πηρα ειναι αρκετα, ημουν 53 και εγινα 65 και ειμαι 1.65 υψος. εχω κανει και εξετασεις για θυροειδη γιατι ποτε στην ζωη μου δεν ειχα προβλημα παχους μπορω να πω οτι μια ζωη μου λεγανε βαλε κανα κιλο γιατι εισαι κοκκαλιαρα. τωρα αποτομα εβαλα τοσα κιλα και πραγματικα προβληματιστικα.
σ'ευχαριστω για την συμπαρασταση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savi

Νεοφερμένος

Ο Savi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Νέο μέλος πέτυχα την συζήτησή σας αναζητώντας πληροφορίες για τις θερμίδες ενός φαγητού.
Είμαι κ εγώ σε δίαιτα, έχω χάσει αρκετά κιλά και είμαι πλέον στα 82. Θέλω να χάσω μέχρι το Πάσχα άλλα 3. Δεν θα πλησιάσω το ιδανικό μου βάρος αλλά δεν τρελαίνομαι και να το κάνω επειδή ως άντρας δεν θέλω να είμαι και ξερακιανός. Είμαι 1.72 και στα 79 πιστεύω ότι θα έχω κάνει ένα μεγάλο βήμα ΓΙΑ ΜΕΝΑ μιας και πέρσι τον Αύγουστο ζύγιζα 96 ! :redface:

Η δίαιτα μου απλή, προσπαθώ να τρώω 1000 θερμίδες λιγότερες ημερησίως από αυτές που πρέπει για να διατηρούμαι δηλ 1200. Συνήθως τρώω γύρω στις 1000 με μαγειρευτό φαγητό το μεσημέρι, πρωινό 1 τοστ και μία Κ-μπαρ και βραδινό συνήθως φρούτα. Σε εμένα αποδίδει. Αυτό που δεν αντέχω είναι το νέρο. Τι κινέζικο βασανιστήριο είναι αυτό παναϊα μ'. :D 1.5 λίτρο με το ζόρι.

Αυτά τα ολίγα για αρχή. Καλώς σας βρήκα λοιπόν.

ΥΓ> το καλαμάκι κοτόπουλο γιατί έχει 120 θερμίδες το ένα; Μιλάμε για σπιτικό δικό μου, στεγνό με λίγη πιπεριά πράσινη στο ξυλάκι ενδιάμεσα. Δηλ εγώ τρώω 4 και παίρνω 480 θερμίδες; ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Η ποσότητα που βάζω στα ξυλάκια είναι μια μερίδα κοτόπουλου κανονική που δεν πρέπει να έχει αν την ψήσεις (στήθος) πάνω απο 200-250 θερμίδες κατα τους θερμιδομετρητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κάτσε βρε, ένα καλαμάκι κοτόπουλο έχει 70 γραμμάρια κρέας. Μιλάμε για μικρό, έτσι; Όχι μερίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όλοι γνωρίζουν ότι το junk food παχαίνει. Πόσο όμως; Παρακάτω θα βρείτε 10 παραδείγματα «ένοχου junk food» και πώς μπορείτε να το μεταμορφώσετε, γλιτώνοντας (ως ένα βαθμό) τα περιττά κιλά που το συνοδεύουν!

1. Σουβλάκι



1 σουβλάκι με λαδωμένη πίτα, γύρο (χοιρινό ή κοτόπουλο), πατάτες, ντομάτα, κρεμμύδι, σως:
550 θερμίδες

1 σουβλάκι με αλάδωτη πίτα, καλαμάκι κοτόπουλο, ντομάτα, κρεμμύδι, τζατζίκι
270 θερμίδες

2. Πίτσα
1 πίτσα σπέσιαλ με ντομάτα, τυρί, ζαμπόν, μπέικον, μανιτάρια, πιπεριά (χοντρή ζύμη):
3200 θερμίδες (1 κομμάτι: περίπου 400 θερμίδες)

1 πίτσα με λεπτή ζύμη, ντομάτα, τυρί χαμηλών λιπαρών, γαλοπούλα, μανιτάρια πιπεριά:
2000 θερμίδες (1 κομμάτι: περίπου 250 θερμίδες)

3. Μακαρονάδα

1 καρμπονάρα:
950 θερμίδες

1 μακαρονάδα με σάλτσα (χωρίς τυρί):
550 θερμίδες

4. Κλαμπ σάντουιτς
1 κλαμπ σάντουιτς με τυρί, ζαμπόν, μπέικον, μαρούλι, μαγιονέζα, πατάτες:
1000 θερμίδες

1 κλαμπ σάντουιτς με τυρί, ζαμπόν, μαρούλι, κέτσαπ, μουστάρδα (χωρίς μπέικον, μαγιονέζα, πατάτες):
500 θερμίδες



5. Παγωτό

1 μεγάλος πύραυλος με κομματάκια σοκολάτα:
600 θερμίδες

1 απλό ξυλάκι με επικάλυψη σοκολάτας:
300 θερμίδες

6. Αρτοποίηματα
1 σφολιάτα με ζαμπόν/τυρί ή σπανακοτυρόπιτα:
650 θερμίδες

1 κουλούρι Θεσσαλονίκης (απλό, όχι πλεξούδα):
150 θερμίδες

7. Σάντουιτς/μπαγκέτα
1 σάντουιτς ή μπαγκέτα με βούτυρο, τυρί, ζαμπόν, μπέικον, ντομάτα, μαγιονέζα, πατάτες, ντομάτα, μαρούλι:
900 θερμίδες

1 τετράγωνο τοστ χωρίς βούτυρο, με τυρί, γαλοπούλα, ντομάτα, μαρούλι, κέτσαπ, μουστάρδα:
300 θερμίδες

8. Hamburger
1 διπλό cheeseburger με μπέικον:
600 θερμίδες

1 απλό hamburger χωρίς τυρί:
350 θερμίδες

9. Κόκα κόλα/Sprite/Πορτοκαλάδα
1 μπουκαλάκι (500 ml) κανονική κόκα κόλα/Sprite/Πορτοκαλάδα:
200 θερμίδες

1 μπουκαλάκι (500 ml) light κόκα κόλα/Sprite/Πορτοκαλάδα:
2 θερμίδες

10. Ποπ κορν
1 μεγάλη συσκευασία ποπ κορν (σινεμά):
1200 θερμίδες

3 φλιτζάνια ποπ κορν (φτιαγμένα με 1 κ.σ. ελαιόλαδο):
250 θερμίδες

Καλή όρεξη!

Σημείωση: Οι παραπάνω τιμές είναι ενδεικτικές καθώς στο έτοιμο φαγητό οι μερίδες και τα υλικά που χρησιμοποιούνται ποικίλλουν.

Μαρία Κολοτούρου
Κλινική Διαιτολόγος – Διατροφολόγος, MSc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Μαρία Κολοτούρου
Κλινική Διαιτολόγος – Διατροφολόγος, MSc

καλά νεραϊδα εισαι τέλεια!!!!!!

μας έσωσες εσύ κ η διατροφολόγος....

παρεπιπτ. δεν ήξερα πως η σφολιατοπιτα ειχε τοσες θερμιδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πολύ καλό, Νεράιδα. Και λέιε κι ότι οι τιμές ποικίλλουν, πχ ένα κουλούρι Θεσσ/κης είναι από 90 μέχρι 150. Και το τοστ μπορεί να είναι μόνο 200 με λίγη προσπάθεια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
καλα πως γινεται το τοστ μονο 200 8ερμιδες.....

οι 2 φετες ψωμιου μονο εχουν 140 θερμιδες περιπου....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μια φέτα ψωμί του τοστ έχει 50 θερμίδες
αν βγάλεις και την κόρα είσαι ακόμα πιο κάτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savi

Νεοφερμένος

Ο Savi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μαρία Κολοτούρου
Κλινική Διαιτολόγος – Διατροφολόγος, MSc

πολύ καλό πόστ!

κάπου είχα βρει και στην εφημερίδα για την πίτα-γύρο. Ιδού:
χωρίς τίτλο.JPG

το τοστ με ψωμί σικάλεως είναι 120 θ. οι 2 φέτες + 1 φέτα μίλνερ 30γρ. ~80-90 θ. + λίγο μπεσέλ ~50 θ. = 250 θ.

τα βρήκα μετά από πολύ ψάξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
α κατάλαβα.... βέβαια πολλα σακουλάκια λένε πως η κάθε φέτα εχει 60 ή 70 θερμίδες ανάλογα την εταιρεία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ για 70 ξέρω. Αλλά εξαρτάται πάντα, ολικής κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Μα για αυτό είπε άλλωστε "με λίγη προσπάθεια". Δυο φέτες, ένα μαρούλι στη μέση και τα υπόλοιπα που θα έπρεπε να έχει για να είναι τοστ τα φαντάζεσαι. Με λίγη προσπάθεια τα φαντάζεσαι τόσο καθαρά που νομίζεις ότι τα τρως κιόλας...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savi

Νεοφερμένος

Ο Savi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ξέρει κανείς ένα μπιφτέκι από κοτόπουλο πόσες θερμίδες περίπου έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
σημερα ζυγιστηκα και εχασα ενα κιλο:P μου ειπε οτι ειναι καλα να χανω ενα κιλο την βδομαδα... αλλα παιδια περναω ενα μαρτυριο νομιζω οτι με καταλαβενετε, το βραδυ κατα τις 11-12 με πιανει μια πειναααααααα τρελλενομαι:crazy: την βγαζω με νερο και κανα μηλο οταν με πιανει:/: να δουμε ποσο θα αντεξω:( παιδια την συμπαρασταση σας :console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αν σε βοηθά κι εδώ παίζει πείνα. Ξεκίνησα δίαιτα την Δευτέρα γιατί έχω παχύνει επικίνδυνα, μαζί με ποδήλατο και έχω χάσει ένα κιλό έως σήμερα. Αλλά πεινάω φρικτά. Τόσο πολύ που σήμερα δεν άντεξα και την ψιλοχάλασα τρώγοντας εκτός από ψητό κοτοπουλο (χωρίς πέτσα)/ σαλάτα και μερικές τηγανητές πατάτες (με λίγη σως) και λίγο παγωτό γιαούρτι στο τέλος. :redface:
Πείναγα όμως τόσο πολύ που με είχε πιάσει τρέμουλο. :(
Να δω πως θα χάσω τα οκτώ με δέκα κιλά που θέλω.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Κι εγώ πάω καλά τελευταία! Μετά τις χειμερινές μας διακοπές εις τας Γαλλίας ο μεταβολισμός μου άρχισε μάλλον να δουλεύει πιο καλά (είδες τι κανουν μερικά κρουασανάκια!!! :P) και από το περασμένο σάββατο είμαι κάτω 1 κιλό ήδη! Σύνολο (συμφωνα με τη δική μου ζυγαριά) μέχρι σήμερα 7 κιλά!!! :clapup:

ΥΓ:Αλλα τόσα θέλω να χάσω αλλά μην το κάνουμε θέμα ε!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top