[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
θελω να βαψω τα μαλλια μου. Ειναι καστανα, και σκεφτομουν μια σοκολατι αποχρωση. Εχω πανω απο 10 χρονια να ασχοληθω με βαφες, γιατι οτι και να τα κανα (σε κομμωτηριο) δεν μου αρεσαν. Τι ειδος βαφη να προτιμησω; Να παρω χενα; Αν παρω χενα, ελεγα για κοκκινη αποχρωση. Να παρω χρωμοσαμπουαν; να παρω βαφη; (αλλα φοβαμαι τα χημικα που εχει). Ασπρα εχω πολυ λιγα στους κροταφους, οποτε για την ωρα δεν ειναι θεμα


Το καλυτερο θα ηταν να πας σε ενα καλο κομμωτήριο για αρχή, όπως σου ειπε η alcyone... Και αν ειναι όντως καλο και ξέρουν τι κανουν, θα χρησιμοποιούν καλές βαφές χωρις πολλα χημικά (έχουν αλλάξει τα δεδομένα, πλέον οι βαφές δεν ειναι τοσο επικίνδυνες οσο παλια και υπαρχουν και κάποιες,και κυρίως χρωμοσαμπουαν, που μπορούν να θρέψουν την τρίχα και να κανουν καλο στα μαλλιά). Κατα τ'αλλα καλυτερα οχι χενα και οχι χρωμοσαμπουαν αν θέλεις κόκκινο. Το κόκκινο ειναι υπέροχο χρώμα αλλα ξεβαφει γρήγορα ακομα και η βαφη,ποσο μαλλον αν εχεις χρησιμοποιήσει χρωμοσαμπουαν. Αν θες κόκκινο, καλυτερα να πας σε ενα κομμωτήριο για αρχή για να κανουν οσο καλύτερη δουλεια γίνεται και να εχεις περισσότερες πιθανότητες να σου κρατήσει. Με το καστανο δεν θα εχεις τα ίδια προβλήματα, κρατάει πιο εύκολα. Μπορεις να δοκιμάσεις ενα χρωμοσαμπουαν για αρχή να δεις αν σου αρέσει και αργοτερα να τα βάψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Aν χρησιμοποιεις μασκες, ειναι σημαντικο να τις ξεπλενεις πολυ πολυ καλα γιατι αλλιως βαραινουν τα μαλλια, και να μην τις βαζεις στη ριζα. Απο τη ριζα και κατω. Και μερικα σαμπουαν μπορει να λαδωνουν πιο γρηγορα τα μαλλια σου, οποτε γενικα θελει προσοχη...

Τα ξέρω αυτά που μου λες, αλλά δεν έχω βρει ακόμα σαμπουάν που να μου "κάθεται" καλά για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Όσον αφορά τις μάσκες, χρησιμοποιώ λαδάκια (π.χ. δαφνέλαιο) μισή ώρα πριν το λούσιμο. Ανάλογα με το λάδι βάζω ή όχι στις ρίζες. Επίσης το μυστικό είναι στο λούσιμο ΠΡΩΤΑ το σαμπουάν και ΜΕΤΑ το νερό, γιατί αν πέσει το νερό το λάδι πάει... Το αντίστοιχο ισχύει και για το πλύσιμο των πιάτων. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Τα ξέρω αυτά που μου λες, αλλά δεν έχω βρει ακόμα σαμπουάν που να μου "κάθεται" καλά για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Όσον αφορά τις μάσκες, χρησιμοποιώ λαδάκια (π.χ. δαφνέλαιο) μισή ώρα πριν το λούσιμο. Ανάλογα με το λάδι βάζω ή όχι στις ρίζες. Επίσης το μυστικό είναι στο λούσιμο ΠΡΩΤΑ το σαμπουάν και ΜΕΤΑ το νερό, γιατί αν πέσει το νερό το λάδι πάει... Το αντίστοιχο ισχύει και για το πλύσιμο των πιάτων. :P
μμμ το δερμα 'συνηθιζει' καθαριστικα κ κρεμες,το ιδιο ισχυει και εκεινο της κεφαλης. ή στην πορεια ανακαλυπτεις ουσιαστικα οτι το σαμπουαν ειναι φουμαρα και ακαταλληλο. ειναι και αυτο.
σχετικα με το σαμπουαν πρωτα και μετα το νερο δεν το γνωριζα. οταν λες, παει... ?:redface:
Κράτα το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Επίσης το μυστικό είναι στο λούσιμο ΠΡΩΤΑ το σαμπουάν και ΜΕΤΑ το νερό, γιατί αν πέσει το νερό το λάδι πάει... Το αντίστοιχο ισχύει και για το πλύσιμο των πιάτων. :P

Σαμπουάν σε στεγνό μαλλί; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Σαμπουάν σε στεγνό μαλλί; :confused:

Ναι, απευθείας το σαμπουάν στο στεγνό μαλλί και κατόπιν το βρέχουμε. Πρόκειται για ένα tip προκειμένου να αφαιρεθεί κάθε ίχνος από μια "βαρειά" μάσκα λαδιού που έχει πριν χρησιμοποιηθεί στο μαλλί, ώστε να ξεβγάζοντας να βγει "καθαρό", χωρίς να βαραίνει.
Προσοχή όμως, μόνο μετά από εφαρμογή λαδιού. Καλύτερα να αποφγεύγεται η συστηματική χρήση αυτής της τακτικής (δηλαδή κάθε φορά και με το σύνηθες λούσιμο), γιατί κινδυνεύει να αποξηράνει την τρίχα, στερώντας της το απαραίτητο λίπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Ναι, απευθείας το σαμπουάν στο στεγνό μαλλί και κατόπιν το βρέχουμε. Πρόκειται για ένα tip προκειμένου να αφαιρεθεί κάθε ίχνος από μια "βαρειά" μάσκα λαδιού που έχει πριν χρησιμοποιηθεί στο μαλλί, ώστε να ξεβγάζοντας να βγει "καθαρό", χωρίς να βαραίνει.
Προσοχή όμως, μόνο μετά από εφαρμογή λαδιού. Καλύτερα να αποφγεύγεται η συστηματική χρήση αυτής της τακτικής (δηλαδή κάθε φορά και με το σύνηθες λούσιμο), γιατί κινδυνεύει να αποξηράνει την τρίχα, στερώντας της το απαραίτητο λίπος.

Ακριβώς αυτό.

Είναι επειδή το νερό με το λάδι δεν αναμειγνύονται άμα τα βρέξεις πρώτα θα μείνει η λιπαρότητα, ενώ αν βάλεις κατευθείαν το σαμπουάν θα διαλύθεί. Κάνεις όσο αφρό μπορείς με σκέτο το σαμπουάν (και το λάδι που είχες βάλει πριν στα μαλλιά) και σιγά σιγά προσθέτεις νερό. Μετά εγώ κάνω και 2ο χέρι.

Αυτό το κάνω μόνο με τα λάδια, με τις έτοιμες μάσκες του εμπορίου δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
υποθετω πως δεν χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο σε περιπτωση που λουζεις 'δυο χερια'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
υποθετω πως δεν χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο σε περιπτωση που λουζεις 'δυο χερια'.
Κι όμως, χρειάζεται. Αν δεν κάνεις αυτό που λέει η SkyBlu στην αρχή, όσα χέρια και να κάνεις δεν βγαίνει το λάδι. Κάποτε που δεν ήξερα και δεν το έκανα, μετά από αρκετά λουσίματα μου έφυγε.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
μμμ εμενα δεν μου μενει μετα απο 2 αλλα θα το δοκιμασω και θα σας πω. τωρα πως να απλωθει η σαπουναδα μεσα απο απο το μαλλι ενω ειναι στεγνο θα το δουμε :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμενα μου φευγει μετα απο 2ο χερι. Επισης οι κατασκευαστες σαμπουαν για να λενε "βαζουμε τοση ποσοτητα σε ΒΡΕΓΜΕΝΑ μαλλια" σημαινει οτι οι προδιαγραφες του σαμπουαν ειναι για βρεγμενα μαλλια. Επισης δεν θα το συνιστουσα σε μη ισια μαλλια. Το ξεμπερδεμμα θα ειναι κολαση αν βαλεις σαμπουν σε στεγνο μαλλι και το τριψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εμενα μου φευγει μετα απο 2ο χερι. Επισης οι κατασκευαστες σαμπουαν για να λενε "βαζουμε τοση ποσοτητα σε ΒΡΕΓΜΕΝΑ μαλλια" σημαινει οτι οι προδιαγραφες του σαμπουαν ειναι για βρεγμενα μαλλια. Επισης δεν θα το συνιστουσα σε μη ισια μαλλια. Το ξεμπερδεμμα θα ειναι κολαση αν βαλεις σαμπουν σε στεγνο μαλλι και το τριψεις.


Ποσο ισχυει το τελευταίο! Ακομα και με το νερό μπλέκονται τα δικά μου, αν δεν τους ρίξω καθολου νερό δεν θέλω να φαντάζομαι πως θα γίνουν :hehe: Και επισης, το σαμπουάν πρεπει να κανει αφρό για να καταλάβεις οτι κανει δουλεια (ανάλογα το σαμπουάν βασικα) ή τουλάχιστον ετσι μου εχει κολλήσει εμένα, χωρις νερό πώς θα κανει αφρό; :hmm:
Τωρα τελευταια παντως χρησιμοποιώ σαμπουάν και μάσκα χωρις θειικα άλατα ( :redface: νομιζω δηλαδή πως τετοια άλατα ειναι :hehe: ), ειναι αυτα που προκαλούν τον αφρό. Έμαθα απο το κομμωτήριο που παω οτι τετοια σαμπουάν κανουν καλο σε βαμμένα μαλλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
αποδειχτηκε οκαυ? ισως να αφαιρεσε περισσοτερη λιπαροτητα αλλα αυτο θα φανει μετα 2 μερες πιστευω :P (πρωτα εκανα αφρο κ μετα το περασα-χωρις αφρο δε θα περνουσε τιποτα μεσα απο τα μαλλια, απλως δεν εβρεξα τα ιδια)
Τωρα τελευταια παντως χρησιμοποιώ σαμπουάν και μάσκα χωρις θειικα άλατα ( :redface: νομιζω δηλαδή πως τετοια άλατα ειναι :hehe: ), ειναι αυτα που προκαλούν τον αφρό. Έμαθα απο το κομμωτήριο που παω οτι τετοια σαμπουάν κανουν καλο σε βαμμένα μαλλιά.
μμμμμ educate us. ποια εταιρεια δλδ χρησιμοποιεις?

Κράτα το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalara

Νεοφερμένος

Η xalara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
θα σου συνιστούσα, τουλάχιστον για αρχή, ένα καλό κομμωτήριο για να έχεις αυξημένες πιθανότητες να πετύχεις την απόχρωση που επιθυμείς.
Δεν συνιστώ χέννα, το αποτέλεσμα μάλλον είνα ένα μουντό, χωρίς αποχρώσεις χρώμα, χωρίς λάμψη που μάλλον θα σε απογητεύσει.

Το καλυτερο θα ηταν να πας σε ενα καλο κομμωτήριο για αρχή, όπως σου ειπε η alcyone... Με το καστανο δεν θα εχεις τα ίδια προβλήματα, κρατάει πιο εύκολα. Μπορεις να δοκιμάσεις ενα χρωμοσαμπουαν για αρχή να δεις αν σου αρέσει και αργοτερα να τα βάψεις.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας κοριτσια :)

Ο λογος που το σκεφτομαι και ακομη δισταζω να το κανω (κατι μηνες το σκεφτομαι δηλ) ακομη και να παω στο κομμωτηριο ειναι πως εκει δεν μου αρεσε το αποτελεσμα. καπου στα 17 μου αποφασισα να το βαψω καστανοκοκκινο. Δηλ περισσοτερο καστανο και λιγοτερο κοκκινο. Το δοκιμασα 5 φορες. Την αποχρωση δεν την πετυχε κανενα κομμωτηριο. Παντα κοκκινο και.. μουντο κοκκινο. Ειδικα αυτο δεν μπορουσα να το καταλαβω γιατι εχω καλη τριχα και χοντρη, αντιθετα με μια φιλη μου που εχει αδυναμο μαλλι και παντα ελαμπε το χρωμα της, παρολο που πηγα και στο δικο της κομμωτηριο. Στις 20 μερες δε.. εβγαινε ενα κεραμιδι. Οποτε.. το αποχαιρετησα το κοκκινο. Ειπα να το βαψω στο φυσικο μου και μου το βγαλαν, μαυρο κατραμι.. Τελευταια αποπειρα ειπα να κανω με ανταυγειες. Εκει.. μια αλλη κομμωτρια, και ενω της ειπα μελι ανταυγειες, επεμενε πως αν και με καστανο μαλλι ειμαι πολυ ασπρη, και θα μου πηγαινε πιο ξανθο. Και με εκανε.. Σουηδεζα. Ακομη θυμαμαι την σχεδον ασπρη τουφα στην φραντζα μου και απο μεσα να ξεπροβαλει ενα σκουρο καστανο μαλλι. Αηδια και αισχος μαζι. Χωρια που μου προσθετε 15-20 χρονια. Ε.. εκει ηταν που τα παρατησα, αφου τα κοψα κοντα για να φυγουν οι ανταυγειες μια ωρα αρχιτερα, χρονια μετα ειπα να το ξανασκεφτω. Και δισταζω για τους παραπανω λογους.. Μονη μου θα τα κανω αυτη την φορα.. Μια φιλη δηλ προσφερθηκε να μου τα βαψει. Ειδα και αποειδα απο τα κομμωτηρια.. Και σοκολατι σκεφτομαι. Απλα ειδα μια αλλη φιλη που εχει φυσικο ανοιχτοχρωμο καστανο και με την κοκκινη χενα, της βγαινει ενα πολυ ομορφο χρωμα (σαν αυτο που ηθελα χρονια πριν εγω).
Αυτο που θελω ειναι να δωσω ζωντανια και λαμψη στο χρωμα μου. Θελω να κραταει, δηλ να μην τα βαφω καθε 20 μερες, απο ριζα και αποχρωση, δεν πολυθελω χημικα, και γενικα θελω μια ανανεωση. Οποτε.. ποιο λετε πως ειναι το καλυτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Το οτι στη φίλη σου πέτυχε το χρώμα που επιθυμούσες, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ακόμα και με τα ακριβώς ίδια υλικά θα βγει το ίδιο στα δικά σου μαλλιά. Κάθε τρίχα έχει διαφορετική δομή και το αποτέλεσμα έχει μια κάποια διαφορά.
Βέβαια η περίπτωση να ξεφεύγει εντελώς κι αντί καστανόξανθου να βγαίνει το ξανθό της Σουηδέζας, είναι κάτι διαφορετικό. Δεν ξέρω αν κάνεις λάθος επιλογή σε κομμωτήρια (πόσα έχεις αλλάξει?) ή πιθανόν δεν δίνεις τις σωστές οδηγίες σχετικά με το ζητούμενο χρώμα.
Αν θέλεις να μη τα βάφεις κάθε 20 μέρες, τότε θα προσανατολιστείς σε μια μόνιμη βαφή. Όχι ανταύγειες (το δικό μου μαλλί το κατέστρεψαν και το κούρευα διαρκώς μέχρι να φύγουν εντελώς).
Δεν ξέρω επίσης αν είναι καλή ιδέα να σου τα βάψει η φίλη σου (εκτός κι αν είναι η ίδια κομμώτρια). Κάποτε τα έβαφα κι εγώ μόνη μου στο σπίτι. Καστανό σκούρο μαλλί κι έβαζα ξανθό 7 κι έβγαινε ένα καλό και διακριτικό ανοιχτό καστανοκόκκινο. Όμως με τις επαναλήψεις έχασε το πρώτο του χρώμα κι άρχισε να αλλάζει. Θέλω να πω οτι μια επαγγελματίας θα ξέρει να επαναφέρει την ισορροπία, αν πρώτα πετύχεις αυτό που ακριβώς θέλεις.

Θα επιμείνω να δοκιμάσεις πάλι σε ένα άλλο κομμωτήριο, καλό (ας δώσεις κάτι παραπάνω). Ζήτα να δεις πρώτα χρωματολόγιο και μετά ρίξε μια ματιά στα σχετικά περιοδικά που έχουν κουρέματα και αποχρώσεις, ώστε να έχει η κομμώτρια μια εικόνα για το τι επιθυμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalara

Νεοφερμένος

Η xalara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πραγματικα.. δεν βασιζομαι σε καμια κομμωτρια. Ισως και να φταιει αυτο που λες.. οτι μπορει να μην δινω σωστες οδηγιες. Ομως, οταν τους λες : καστανοκοκκινο. Δηλ θελω να κοκκινιζει μεσα στο καστανο. Να ειναι πιο πολυ το καστανο, και σου βγαζουν ενα εντονο κοκκινο, τι λες; Οκ.. ας πουμε οτι ειχαν βαφτει τουλαχιστον μια φορα πρωτα. Και γιατι δεν ελαμπε; Ουτε οταν εφευγα απο το κομμωτηριο δεν ελαμπε. Αν ειναι να βγαινει μουντο, μια χαρα κραταω και το δικο μου. Οπως το κραταω χρονια τωρα δηλ. Οι ξανθες ανταυγειες βγηκαν αφου με επεισε η κομμωτρια οτι θα μου πηγαινε το ξανθο και οχι το μελι. Βεβαια.. ξανθο απο ξανθο εχει διαφορα. Και επρεπε να το δοκιμασω για να καταλαβω εγω, πως η ξανθια (σχεδον ασπρη) ανταυγεια, σε ενα καστανο σκουρο μαλλι (δηλ μαυρο και ξανθο μαζι) δεν ειναι οτι καλυτερο; Η κομμωτρια δεν το ξερε;
Συγνωμη για την ενταση.. αλλα τα χω πολλα μαζεμενα. Με μενα.. με τις κομμωτριες δεν ξερω. Τι φταιει δεν ξερω..
Στο κουρεμα.. αλλη ιστορια. θελω πχ λιγες μυτουλες μπροστα γιατι μου γλυκαινουν τα χαρακτηριστικα και 3 κομωτηρια επεμεναν πως το φιλαρισμα πρεπει να γινει σε ολο το μαλλι. Με επεισαν. το αποτελεσμα.. ενα φουντωτο κεφαλι στην κορυφη και 5 τριχες στο τελος. Και οχι δεν μου αρεσε.
Παω αλλου, πατω ποδι πως δεν θελω φιλαρισμα πισω, και μου το κανουν σκουπα (εχω και μπολικο μαλλι, οποτε εγινε κυριολεκτικα σκουπα), και δεν μου εδειξε και καθρεφτη να δω (και δεν το σκεφτηκακα και εγω να ζητησω). Δηλ πως ζητανε αυτο το ομορφο τελειωμα στο μακρυ μαλλι; Εχει καποια ιδιαιτερη ορολογια που δεν την ξερω; και το κορυφαιο ολων. Κανω την χωριστρα στο πλαι γιατι εχω στραβη φυτρα ακριβως στο κεντρο στο μετωπο. Δεν ξερω τι γινεται αλλα απο την μερια που πεφτει το μαλλι και λιγο πιο κατω απο την φραντζα, μου κανουν μια ψαλιδια που λες και τα κοψα μονη μου καταλαθος. Και εχω παει σε τουλαχιστον 10 κομμωτριες και φθηνες και πολυ ακριβες, στην πολη μου. Μονο φετος που ετυχε να δοκιμασω σε γειτονικο νομο και ρωτησα μια κομμωτρια για την ψαλιδια, μου ειπε εξηγησε γιατι γινεται κατα λαθος.
Για μερικα χρονια εκοβα τα μαλλια μονη μου. Δηλ προσπαθουσα να διορθωσω λιγο την φρατζα και τις μυτουλες στα πλαινα και πιστεψε με.. μου αρεσε πιο πολυ ετσι.
Τεσπα.. στα τοσα χρονια εντοπισα μια καλη κομμωτρια. ισως και την μονη. Αλλα ειναι σε γειτονικο νομο, οποτε θα πρεπει να μεταναστευω καθε φορα που θελω κομμωτηριο. Δεν ξερω τι να κανω.. και καταληγω να μην κανω τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Τι να πω... Μου έχουν τύχει κι έμενα άσχετες κομμώτριες (π.χ. να πάω να το ξανθύνω λίγο και να μου βάλει το κίτρινο της παλιάς Βουγιουκλάκη, κι έτρεχα αμέσως σε άλλο να το ξαναβάψω, τόσο αποκρουστικό που έδειχνε πάνω στο κεφάλι μου), αλλά όχι τόσες μαζεμένες..

Αν είσαι ευχαριστημένη από την κομμώτρια που βρήκες (και μέχρι να βρεις κάποια το ίδιο καλή στον ίδιο νομό), δεν θα'ναι και τόσο τρομερό, μια φορά το μήνα (ή και το δίμηνο) να πηγαίνεις σε γειτονικό νομό. Αρκεί η απόσταση να μην είναι εξωφρενικά μεγάλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Tι να πω... Εγω το μονο που εχω αχτι ειναι που ζητησα κοκκινο χρωμα και μου εβαλαν και λιγο φουξια μεσα για να ειναι πιο εντονο, και ενω το ηθελα ετσι, τωρα εχει φυγει το κοκκινο και εχω φουξια μαλλια :hehe: Τα ειχα ροζ πριν και εχει πιασει το χρωμα κιολας και τωρα τα μαλλια μου ειναι ενα σκουρο ροζοκοκκινο προς το φουξια. Οχι οτι με πειραζει τοσο, ηθελα να αλλαξω τα μαλλια μου ετσι και αλλιως οποτε τωρα τα αλλαξα ριζικα :P Aλλα το εχω αχτι το κοκκινο. Ειτε δεν θα μου κραταει καθολου και θα γινεται ροζ απο μονο του επειδη ειναι ξανθια τα μαλλια μου απο κατω, ειτε θα βγαινει αλλο χρωμα αντι για κοκκινο στο τελος.

Οσο για το σαμπουαν, χρησιμοποιω ενα απο το body shop. Eχει και η kerastase τετοια σαμπουαν χωρις sulphates, αλλα ειναι πολυ πιο ακριβα νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Όπως πρεπει να είχα αναφέρει παραπάνω, επειδη δεν με εμπιστεύομαι πολυ με τα μαλλιά μου, πηγαίνω σε κομμωτήριο για μόνιμες βαφές. Το θεμα ειναι οτι πραγματικά εχω βαρεθεί να μου ξεβαφει το χρώμα και δεν μπορώ να ειμαι καθε τρεις και λιγο στο κομμωτηριο. Σκέφτομαι να περνάω ενα χρωμοσαμπουαν οταν βλεπω πως αρχίζει να φευγει λιγο... Εχει χρησιμοποιήσει καμια κανένα καλο; Σε κόκκινη απόχρωση αναφέρομαι. Απλα δεν ξερω ποσο ποιοτικά και καλα ειναι αυτα του εμπορίου :/: Δεν θέλω να μου βγει κανένα περιεργο χρώμα στο τελος... Μαλλον θα πρεπει να αποδεχτώ οτι δεν θα εχω ποτε σκούρο χρώμα μαλλιών... :P
Και κατι ακομα σχετικα με τα νύχια. Έκανα την βλακεια να κανω gel, κυρίως επειδη ειμαι παρορμητική και ετσι μου κατέβηκε και δεύτερον, επειδη σκέφτηκα πως ετσι δεν θα δάγκωνα τις παρανυχίδες μου πια (αυτο όντως δούλεψε :P ). Αλλα όπως ξέρετε, μετα την αφαίρεση του gel τα νύχια ειναι πολυ αδύναμα και σπάνε εύκολα. Εχει κανει καμια σας; Παίρνουν πολυ καιρο να επανέλθουν στη φυσιολογική τους κατασταση; Εχει να κανει και με το φαγητό και με βιταμίνες και τα σχετικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Και κατι ακομα σχετικα με τα νύχια. Έκανα την βλακεια να κανω gel, κυρίως επειδη ειμαι παρορμητική και ετσι μου κατέβηκε και δεύτερον, επειδη σκέφτηκα πως ετσι δεν θα δάγκωνα τις παρανυχίδες μου πια (αυτο όντως δούλεψε :P ). Αλλα όπως ξέρετε, μετα την αφαίρεση του gel τα νύχια ειναι πολυ αδύναμα και σπάνε εύκολα. Εχει κανει καμια σας; Παίρνουν πολυ καιρο να επανέλθουν στη φυσιολογική τους κατασταση; Εχει να κανει και με το φαγητό και με βιταμίνες και τα σχετικα;
hey
δοκιμασες κατι καινουργιο give yourself a shoulder pat:P
δεν εχω κανει gel (ακριβως για αυτο το λογο) αλλα υποθετω πως ισορροπημενη διατροφη κλπ θα βοηθησουν, υπαρχουν συμπληρωματα στο εμποριο αλλα μιας κ δεν ειμαι ειδικος :/ (συνηθως ειναι συνδυασμενες γ μαλλια-νυχια-δερμα και θα δεις ορισμενες βιταμινες κλπ να επαναλαμβανονται σε διαφορες ποσοτητες αρα ριχνεις κληρο :shifty:
υποθετω πως εαν ηταν δυνατη επισκεψη σε δερματολογο γ συμβουλη θα πηγαινες κατευθειαν εκει :P αρα εγω προτεινω αυτο για την ωρα
https://www.frezyderm.com/gr/peripoiisi-somatos/kremes-xerion/volpaderm-nails-treating-gel/
ειναι τζελ που βαζεις μικρη ποσοτητα σε καθε νυχι και τριβεις μεχρι να απορροφηθει και τ αφηνεις. μου το χε προτεινει δερματολογος και κανει καποια δουλεια (τσεκαρε το σε ηλεκτρονικο φαρμακειο διαφορετικα ειναι που ειναι η τιμη εκει...)
επισης μην ξεχνας κρεμα χεριων καθε βραδυ :)
Κράτα το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Και κατι ακομα σχετικα με τα νύχια. Έκανα την βλακεια να κανω gel, κυρίως επειδη ειμαι παρορμητική και ετσι μου κατέβηκε και δεύτερον, επειδη σκέφτηκα πως ετσι δεν θα δάγκωνα τις παρανυχίδες μου πια (αυτο όντως δούλεψε :P ). Αλλα όπως ξέρετε, μετα την αφαίρεση του gel τα νύχια ειναι πολυ αδύναμα και σπάνε εύκολα. Εχει κανει καμια σας; Παίρνουν πολυ καιρο να επανέλθουν στη φυσιολογική τους κατασταση; Εχει να κανει και με το φαγητό και με βιταμίνες και τα σχετικα;

Έκανα τεχνητά τζελ στα νύχια μου το 2015 για τουλάχιστον 6 μήνες χωρίς διακοπή με συντηρήσεις.
Προσωπικά το είχα λατρέψει γιατί κατάφερα τότε να μακρύνω και το φυσικό μου νύχι και τις τελευταίες 2 φορές το τζελ έγινε πάνω στο δικό μου φυσικό νύχι.
Το θέμα είναι ότι το νύχι μου μετά παραήταν αδύναμο (πάντα ήταν, πάντα μου έσπαγαν ) ήταν σαν τσιγαρόχαρτο τέρμα λεπτό και όταν μου λίμαρε μου πόναγαν και είχαν κοκκινήσει στη βάση τους.
Επειδή είχα κακομάθει με όμορφα νύχια αντί για τζελ συνέχισα με απλό ημιμόνιμο, αλλά ξέρουμε ότι αν το νύχι δεν είναι γερό δε μπορεί να αντέξει ούτε για 1 βδομάδα το χρώμα.

Τα αφαίρεσα όλα λοιπόν και τα έκοβα συνέχεια κοντά κοντά για να δυναμώσουν, τα άφησα τουλάχιστον 3 μήνες και από κει και πέρα έκανα απλό ημιμόνιμο μανικιούρ.
Οι βιταμίνες και τα συμπληρώματα, επειδή προσωπικά έπαιρνα, δε με βοήθησαν στα νύχια, νε μεν μου μακραίνουν πολύ γρήγορα όπως και τα μαλλιά μου, αλλά δεν βοήθησαν να γίνουν πιο δυνατά.
Αυτό που μπορείς να κάνεις αν δεν έχεις υπομονή να τα αφήσεις 1-2 μήνες ήσυχα και να τα κόβεις, τότε μπορείς να πάρεις τη θεραπεία από Peggy Sage που την προτείνουν όλοι όσοι ασχολούνται με νύχια, που την εφαρμόζεις πάνω στο νύχι και στο κάνει πολύ γερό.

Πριν 2 μήνες περίπου η κοπέλα που μου κάνει τα νύχια ξεκίνησε να μου κάνει το λεγόμενο dipping που βάζουν μια στρώση ακρυλικού στο νύχι και μου εφαρμόζει και ένα hardener για να μην σπάει το νύχι και να είναι γερό. Σε εμένα αυτό δούλεψε και αυτή τη στιγμή έχω τα πιο γερά νύχια που είχα ποτέ, γιατί αυτό στην ουσία προστατεύει το νύχι από τα ημιμόνιμα βερνίκια τα τζελ κτλ κτλ.
Δεν είμαι ειδική, ό,τι λέω είναι απ' όσα έχω δει, ακούσει & καταλάβει.


σόρρυ βγήκε τεράστιο το κείμενο, αλλά ήθελα να τα πω γιατί έχω περάσει πολλά κι εγώ με τα νύχια μου.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top