Κάθε πότε κάνετε format στον υπολογιστή σας;

Καθε ποτε κανετε format στον υπολογιστη σας;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 18)

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
:!:Ξέρει πολλά........!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N@D!@

Νεοφερμένος

Η N@D!@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Η διαδικασία δημιουργίας συστήματος αρχείων στον σκληρό δίσκο. Χρησιμοποιείται κυρίως για την παρενέργειά της, η οποία είναι οτι σβήνονται όλα τα αρχεία. Χρησιμοποιείται επίσης ως έκφραση για την επανεγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος γιατί αυτή συνήθως περιλαμβάνει και τη διαμόρφωση του δίσκου.
Αυτά :P



δεν καταλαβα:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Format συνήθως κάνω όταν επιβραδύνει to pc λογω ιών, όταν είναι να δημιουργήσω partitions για να βάλω και αλλα λειτουργικά. Αλλά μην φανταστειτε συχνά. 1 φορα καθε τρίμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Eγώ είχα να κάνω format ένα χρόνο και την έπαθα ξαφνικά (πάρτα μαλάκα).

Πριν λίγες ημέρες, ενώ δεν είχα κάνει ΚΑΝΕΝΑ backup, ξαφνικά δε φόρτωναν τα windows. Καθόλου. Τι repair έκανα, τι προσευχές στον Άγιο Πέτρο, τίποτα αυτά.

Ε χθες έκατσα και έκανα format και έχασα όλα τα αρχεία μου (ξαναπάρτα μαλάκα)

Αυτά.

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsonb

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Όποτε μου 'ρθει...

Q1-Q3 2008 έκανα συνέχεια,δοκίμαζα λειτουργικά,και άλλες φορές έκανα γιατί βαριόμουν... Έχω κάνει και 5-6 φορές την ίδια ημέρα για δοκιμές ξέρωγω για να τρέξω κοντροπρόγραμμα σε καθαρή εγκατάσταση χωρίς προγράμματα μετά από overclocking κτλ.
Βέβαια με δουλεύανε ψιλό γαζί με αυτό που έκανα,αλλά δεν βαριέσαι,έγινα και διάσημος στα forums από αυτήν την δουλειά.:P

@Djimmakos πάρτα: O&O Format Recovery,GetDataBack,Undelete,Recuva.
(Τα πρώτα κάνουν δουλειά.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Εγώ δηλαδή όχι εγώ ο φίλος του αδερφού μου συνήθως κάνουμε κάθε χρόνο η και λιγότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ αν και προσπαθώ να αυξήσω τις μέσες περιόδους, κάθε χρόνο (όταν έχω υπολογιστή). Και αυτό, γιατί στη τετάρτη το κάναμε format και ακόμα να το ξαναστήσουμε. Μου πήραν mac mini πρινα από 1-2 μήνες... (λογικά το ξέρετε όλοι, το είχα διατυμπανίσει...:P). Πάντως δευτέρα και τρίτη όταν ήμουν (δημοτικού) μια χαρά μου το 'καναν format, αλλά στη δευτέρα είχα windows '95...:lol: Μετά πήρα millenium μετά πάλι millenium κι αργότερα το μπούλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Πέρυσι, επειδή επισκεπτόμουν πολλά παράνομα site και ψαχνόμουν λίγο σχετικά με το hacking και ιούς, έκανα περίπου 1 φορά το μήνα. Φέτος με τις πανελλαδικές, σταμάτησα τις επισκέψεις και άρχισα να χρησιμοποιώ laptop, τα οποία φοβάμαι λίγο να πειράξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Eγώ είχα να κάνω format ένα χρόνο και την έπαθα ξαφνικά (πάρτα μαλάκα).

Πριν λίγες ημέρες, ενώ δεν είχα κάνει ΚΑΝΕΝΑ backup, ξαφνικά δε φόρτωναν τα windows. Καθόλου. Τι repair έκανα, τι προσευχές στον Άγιο Πέτρο, τίποτα αυτά.

Ε χθες έκατσα και έκανα format και έχασα όλα τα αρχεία μου (ξαναπάρτα μαλάκα)

Αυτά.

:p

Το κακό είναι ότι δεν είναι πολύ γνωστές οι εκδόσεις Linux που τρέχουν από cd, γνωστές ως live εκδόσεις.
Ό,τι και να πάθεις (εκτός από κυριολεκτικό κρασάρισμα δίσκου :P) γίνεται να κάνεις backup απλά βάζοντας το cd, μπαίνοντας στο δίσκο, αντιγράφοντάς τα αλλού και μετά βουρ για format!
Και αυτό να μη θέλεις, γίνεται να βάλεις το σκληρό σε άλλο pc.
Γενικά υπάρχουν πολλοί τρόποι, και βολεύουν σε τέτοιες καταστάσεις.

Υ.Γ. Κι εγώ από format είμαι καμένος, (οπότε τι μιλάω...) γιατί πήγα να κάνω backup αλλά δεν πρόσεξα ότι όλος ο φάκελος χρήστη δεν αντιγράφηκε στον εξωτερικό σκληρό, και έτσι.... πάνε φωτογραφίες, βίντεο, mp3 :boom::boom:. Ακόμα προσπαθώ να σώσω αρχεία μέσω προγραμμάτων recovery, αλλά είμαι και γκαντέμης! Τις δύο πρώτες φορές που έτρεξα το πρόγραμμα, αυτό ΚΟΛΛΗΣΕ, ενώ έκανε 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ να μου βρει τα αρχεία (τόσο καιρό χωρίς να κλείσω καθόλου το pc). Την 3η φορά έγινε γενικό μπλακάουτ στην κεντρική Μακεδονία και @@. Την 4η φορά το pc υπερφορτώθηκε και έκανε επανεκκίνηση..... Δε γίνεται άλλο, :mpam:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick#18

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
οποτε το βλεπω και σερνετε...δηλαδη 3-4 μηνες max....του βαζω διαφορα μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Καθε 4 χρονια η και περισσοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Κάθε 3η του μηνός. lol. Δεν είναι κάτι standard, αν δεν χρειάζεται ποιος ο λόγος να κάνει κάποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Κανονικά κάνω μιά φορά τον χρόνο , απο τότε που έβαλα πρόγραμμα αυτόματης ανασυγκρότησης στο background και χρησιμοποιώ εξωτερικούς δίσκους αποθήκευσης με ταυτόχρονη επιλογή προγραμμάτων εγκατάστασης στον σκληρό το κάνω κάθε 2 χρόνια . Χρησιμοποιώ συνήθως ghost εφαρμογή και μέχρι να πιώ ένα καφέ ..έγινε ;)
Καλό βέβαια είναι το πλήρες φορμάτ ανά τακτά χρονικά διαστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πολύ συχνά όμως.
Είτε επειδή βαριέμαι τα win7 είτε επειδή βαριέμαι τα xp.
Τελευταία κάθε 3μηνο το πολύ τρώει φορμάτ επειδή έχει προβλήματα, κολλάει, κάνει ριστάρτς και τέτοια, και η εύκολη λύση είναι το φορμάτ ,και μία δέχεται τα έξ πι μία τα 7, με κουράζει αλλά τι να κάνουμε.
Εχμ θα' ρθει η στιγμή που θα το πετάξω και δε θα χρειάζεται να ξανακάνω. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και εγώ πρέπει να κάνω και στους 2. :/:
Ο ένας έκλεισε χρόνο, καινούριος, και ο άλλος έχει υποστεί 2-3 format.
Γενικά δεν κάνω συχνά καθώς βαριέμαι. :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Δεν έχεις βαρεθεί να παραμονεύεις να βρεις ευκαιρία για να πεις τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ...;

όχι , αυτό μου αρέσει στα forums :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Πολύ συχνά όμως.
Είτε επειδή βαριέμαι τα win7 είτε επειδή βαριέμαι τα xp.
Τελευταία κάθε 3μηνο το πολύ τρώει φορμάτ επειδή έχει προβλήματα, κολλάει, κάνει ριστάρτς και τέτοια, και η εύκολη λύση είναι το φορμάτ ,και μία δέχεται τα έξ πι μία τα 7, με κουράζει αλλά τι να κάνουμε.
Εχμ θα' ρθει η στιγμή που θα το πετάξω και δε θα χρειάζεται να ξανακάνω. :|

πρεπει να δοκιμασεις οπωσδηποτε kubuntu με kde 4.6!!!! Θα το λατρεψεις σιγουρα!!! Ασε που δεν υπαρχει περιπτωση να το βαρεθεις γιατι το κανεις οτι θελεις!

Format δεν κανω συχνα, το αποφευγω για την ακριβεια, επειδη εχω παρα πολλα αρχεια τα οποια πρεπει να μεταφερω και βαριεμαι να το κανω. Επισης θα χασω κωδικους και πολλους απο αυτους δεν τους θυμαμαι και θα πρεπει να κανω ανακτηση and guess what το βαριεμαι και αυτο :P Τελευταια φορα που εκανα format στο laptop μου με τα windows ηταν πριν 1 χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ποτέ, γιατί έχω linux. Ούτε καν restart δεν θέλει. :strong:


** το clean install δεν πιάνεται σαν "format". Είναι αλλαγή διανομής, όχι format για να ξεμπουκώσει το σύστημα.

Format δεν κανω συχνα, το αποφευγω για την ακριβεια, επειδη εχω παρα πολλα αρχεια τα οποια πρεπει να μεταφερω και βαριεμαι να το κανω.
Κρατάς το /home σε ξεχωριστό partition, οπότε δεν μεταφέρεις τίποτα. It's right there. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JellyFish

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κακόβουλο Λογισμικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ποτέ, γιατί έχω linux. Ούτε καν restart δεν θέλει. :strong:

Ήμουνα εντελώς σίγουρη ότι θα πεταχτεί ένας λινουξάκιας να πει κάτι τέτοιο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Γιωργο δεν ηξερα οτι μπορω να κανω κατι τετοιο!!! Σιχαινομαι απιστευτα το φορματ!!! Με εσωσες!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top