Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η δικη μου αποψη ειναι αυτη....

Σαν φυγεις, μην ξεχασεις το τελευταιο αντιο... του ειπε...
Σαν γυρισεις παλι μην ξεχασεις εκεινη την ωρα του δειλινου, χαιρετισες για στερνη φορα και η μορφη σου εμεινε πανω στη ζεστασια του κορμιου μου... κι εκεινος χαμογελασε...
Εμεινα να κοιταζω τα ματια σου μες στη νυχτα, οταν το προσωπο σου εφυγε με εκεινες τις σταλες... κι εκεινος σκυθρωπιασε...
Κρυωνα πολυ, μα μου πηρες ολη τη ζεστασια που ειχα στην καρδια μου...κι εκεινος ενιωσε τυψεις....
Εμεινα ΜΟΝΗ, με τα ματια ιδρωμενα στην προσμονη σου, κι αν τωρα η μορφη σου εδυσε απ'το ηλιολουστο, θα σου κρατω συντροφια τις ατελειωτες νυχτες, οταν η καταιγιδα ξεσπα στο κατωφλι του σπιτιου μου... κι εκεινος δακρυσε...
Μπορει να μην προφτασω να δω την επομενη ανοιξη...κι εκεινος αυτοκτονησε...

πειτε μου παιδες περιμενω απαντηση....

Ειλικρινά πιστεύεις ότι με βοήθησες να καταλάβω ε???


Το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω, είναι ότι είσαι υπερβολικά ρομαντική... Και αυτοκαταστροφικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkelf

Νεοφερμένος

Η darkelf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλή Ανάσταση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Αυτοκτονια σημαινει να πετας μια μοναδικη ευκαιρια που σου δινεται ή σαν να μην εκτιμας ενα δωρο που σου εδωσαν.
Σιγουρα ολοι μας περναμε φασεις στη ζωη μας που τα πραγματα δυσκολευουν(αλλοι πολυ κι αλλοι λιγοτερο) τοσο που λεμε τη φραση "Δεν μπορω αλλο..Θελω να αυτοκτονησω,να πεθανω" . Σε καμια περιπτωση ομως δεν υποστηριζω την αυτοκτονια. Παντα υπαρχει λυσει σε ολα τα προβληματα αρκει εμεις οι ιδιοι να θελουμε πραγματικα να λυθουν. Η αυτοκτονια σιγουρα δν ειναι λυση σε κανενα προβλημα. Επειτα οταν ενας ανθρωπος φευγει και ειδικα με τετοιο τροπο (αυτοκτονια) απο τη ζωη πισω του αφηνει ανθρωπους που τον αγαπουσαν με πολλες ασχημες σκεψεις και ενα εφ ορου ζωης βαρος στις πλατες τους οτι φταινε κι αυτοι γι αυτο που συνεβει...
Γενικα για εμενα η αυτοκτονια ειναι ενδειξη αδυναμιας και παρατεισης... Σεβομαι βεβαια αυτους που την υποστηριζουν και ποσο μαλλον αυτους που την επελεξαν για να βαλουν τελος στη ζωη καθοτι (περα απο τα ψεματα) χρειαζεται αρκετα κοτσια για να βαλεις τελος στη ζωη καποιου και ποσο μαλλον οταν αυτος ο καποιος ειναι ο ιδιος σου ο ευατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Αυτοκτονια σημαινει να πετας μια μοναδικη ευκαιρια που σου δινεται ή σαν να μην εκτιμας ενα δωρο που σου εδωσαν.
H ιδιαιτερότητα αυτού του θέματος είναι ότι όσοι είναι υπέρμαχοι της άλλης άποψης, -και την έχουν υποστασιοποιήσει κάνοντάς τη πράξη - βρίσκονται και στην άλλη μεριά, και δεν μπορούν ν'απαντήσουν...
Ίσως όμως αν είχαν αυτή την δυνατότητα να έλεγαν ¨ζήτησα εγώ να μου δωθεί η ...¨μοναδική¨ ευκαιρία¨;; ¨ζήτησα εγώ να μου δωθεί το ¨δώρο¨;;; και αφού μου δόθηκε έπρεπε υποχρεωτικά να μου αρέσει και να το εκτιμήσω;;;¨
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
H ιδιαιτερότητα αυτού του θέματος είναι ότι όσοι είναι υπέρμαχοι της άλλης άποψης, -και την έχουν υποστασιοποιήσει κάνοντάς τη πράξη - βρίσκονται και στην άλλη μεριά, και δεν μπορούν ν'απαντήσουν...
Ίσως όμως αν είχαν αυτή την δυνατότητα να έλεγαν ¨ζήτησα εγώ να μου δωθεί η ...¨μοναδική¨ ευκαιρία¨;; ¨ζήτησα εγώ να μου δωθεί το ¨δώρο¨;;; και αφού μου δόθηκε έπρεπε υποχρεωτικά να μου αρέσει και να το εκτιμήσω;;;¨

Kατι που παρελλειψα να αναφερω ειναι οτι κατα το δικο μου σκεπτικο αυτοι που υποστηριζουν την αυτοκτονια εχουν στο μυαλο τους οτι οταν πεθανουν θα πανε καπου αλλου που σιγουρα θα εχουν ξεφυγει απο τα προβληματα της ζωης. Πολυ ρομαντικο και βολικο για να με πεισει προσωπικα. Μαρινα289 προσωπικα εχω μαθει να εκτιμω τα δωρα που μου κανουν. Ποσο μαλλον οταν αυτο το δωρο ειναι μια ευκαιρια στη ζωη. Γενικα ειμαι της αποψης οτι κανεις σωφρον ανθρωπος δεν θελει να χασει τη ζωη του ακομα κι οταν εχει φτασει στο εσχατο σημειο.
Συγγνωμη αν φαινομαι λιγο εριστικος :P δεν εχω τετοια διαθεση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Kατι που παρελλειψα να αναφερω ειναι οτι κατα το δικο μου σκεπτικο αυτοι που υποστηριζουν την αυτοκτονια εχουν στο μυαλο τους οτι οταν πεθανουν θα πανε καπου αλλου που σιγουρα θα εχουν ξεφυγει απο τα προβληματα της ζωης. Πολυ ρομαντικο και βολικο για να με πεισει προσωπικα. Μαρινα289 προσωπικα εχω μαθει να εκτιμω τα δωρα που μου κανουν. Ποσο μαλλον οταν αυτο το δωρο ειναι μια ευκαιρια στη ζωη. Γενικα ειμαι της αποψης οτι κανεις σωφρον ανθρωπος δεν θελει να χασει τη ζωη του ακομα κι οταν εχει φτασει στο εσχατο σημειο.
Συγγνωμη αν φαινομαι λιγο εριστικος :P δεν εχω τετοια διαθεση :D
Γιατί να φαίνεσαι εριστικός;; Καθόλου.. :)
Κατά το δικό μου πάλι σκεπτικό, οι αυτόχειρες ευελπιστούν για το ακριβώς αντίθετο! Δηλ. να μην πάνε πουθενά αλλού.. Πιστεύω ότι ονειρεύονται και επιθυμούν απλώς την ανυπαρξία, παρά την οποιουδήποτε είδους ύπαρξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
H ιδιαιτερότητα αυτού του θέματος είναι ότι όσοι είναι υπέρμαχοι της άλλης άποψης, -και την έχουν υποστασιοποιήσει κάνοντάς τη πράξη - βρίσκονται και στην άλλη μεριά, και δεν μπορούν ν'απαντήσουν...
Ίσως όμως αν είχαν αυτή την δυνατότητα να έλεγαν ¨ζήτησα εγώ να μου δωθεί η ...¨μοναδική¨ ευκαιρία¨;; ¨ζήτησα εγώ να μου δωθεί το ¨δώρο¨;;; και αφού μου δόθηκε έπρεπε υποχρεωτικά να μου αρέσει και να το εκτιμήσω;;;¨

Σπανίως ζητάς δώρα αγαπητή μου, αλλά πάντα οφείλεις να τα εκτιμάς όταν σου δίνονται... Το να σου αρέσουν είναι άλλη ιστορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Σπανίως ζητάς δώρα αγαπητή μου, αλλά πάντα οφείλεις να τα εκτιμάς όταν σου δίνονται... Το να σου αρέσουν είναι άλλη ιστορία...
Αχ αυτά τα ¨πάντα¨ και αυτά τα ¨οφείλεις¨...
Αιρετικώς και αντισυμβατικώς λοιπόν πράττοντας, έχω πετάξει πολλά δώρα που δεν μου άρεσαν, και η αποθήκη μου επίσης έχει τιγκάρει τέτοια δώρα... (η κίνηση αυτή καθαυτή, ωστόσο, των όσων μου τα δώρισαν άκρως εκτιμητέα. ως εκεί. )
Και από την άλλη όταν σου κάνουν ένα δώρο, πλεόν ανήκει σε εσένα και έχεις, αν μη τι άλλο, το δικαίωμα να το διαχειριστείς όπως εσύ κρίνεις...
Για να μην παρεξηγηθώ η θέση μου δεν είναι προτροπή ¨αυτοκτονήστε!¨
Εννοείται πως όχι, οκ;
Αλλά δεν θα δαιμονοποιήσω, ούτε θα στήσω στον τοίχο τους ανθρώπους που το έπραξαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ευτυχώς που το κάνεις μόνο στα δώρα...

Δεν δαιμονοποιούμε κανέναν... Αλλά δεν γίνεται ούτε να τους επαινέσω, αλλά ούτε καν να τους δικαιολογήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα ήθελα να πάω λίγο παραπέρα και να τοποθετηθώ στο συγκεκριμένο θέμα πιο πρακτικά μέσω ενός παραδείγματος που θα τεθεί σαν ερώτηση. Παραδείγματος που η ζωή η ίδια φτιάχνει όπως νομίζω πως όλοι ξέρουμε, πιο φριχτά και πολύπλοκα σενάρια.
Μπορώ εύκολα να΄γράψω κι άλλα πολλά, μα θέλω να πιστεύω ότι αυτό θά'ναι αρκετό για να γίνει κατανοητό πως η αυτοκτονία είναι δικαιολογημένη και όχι κατακριτέα σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Ακόμα θέλω να δείξω με το πιο κάτω παράδειγμα, ότι πολλές φορές τους αυτόχειρες, οδηγούν άλλα πρόσωπα στη πράξη της αυτοκτονίας, όπως έγραψα σε πιο πάνω απάντησή μου.

Δε θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί προτιμώ να τις καταλάβει ο καθένας απο μόνος του και γιατί δε θέλω να εμβαθύνω σε τέτοια περιστατικά:

Σε μια πόλη ζει μια οικογένεια με το γιό της. Ο πατέρας πεθαίνει και μένει το αγόρι ορφανό. Μα η μητέρα ξαναπαντρεύεται όταν το αγόρι είναι περίπου 4ετών. Ο πατριός αρχίζει να βιάζει το αγόρι απ'αυτη την ηλικία μέχρι και 8ετών. Η μητέρα το μαθαίνει και το ανέχεται. Ο πατριός απ τη στιγμή που έχει κορεστεί η διαστροφή του πάνω στο παιδάκι αυτό, το προσφέρει απλόχερα σε γνωστούς και μη, έναντι κάποιας αμοιβής και εξαργυρώνοντας τα στη συνέχεια σε οινοπνευματώδη λόγω αλκοολισμού.

Αυτό εξακολουθεί να γίνεται μέχρι και την εφηβεία του αγοριού καθώς έχει υποστεί ακραία τρομοκρατία απ τον πατριό του, έχοντάς το κάνει υποχείριό του. Παρ'όλα αυτά το αγόρι όταν πλέον γίνεται ενήλικος, βρίσκει το ψυχικό σθένος και τη δύναμη να γνωρίσει μια κοπέλα και να πορευτεί παλεύοντας να διώξει το παρελθόν του σαν ένα όνειρο κακό.

Οι βλέψεις του πατριού όμως τον βρίσκουν αντίθετο σ'αυτό, καθώς τον θέλει να συνεχίζει το δρόμο της αντρικής πορνείας. Το αγόρι αρνείται, ώσπου ο πατριός το χλευάζει λέγοντας και δείχνοντάς του πλήθος βίντεο και φωτογραφιών απο ερωτικές στιγμές του. Του ξεκαθαρίζει ότι δεν πρόκειται ότι κι αν κάνει να τον αφήσει ελεύθερο. Δεν χρειάστηκε καν να του πει ότι θα δείξει τις φωτογραφίες και βίντεο. Το μήνυμα το έλαβε.

Την ίδια μέρα το αγόρι αυτοκτονεί.


υγ.Σε αυτό και μόνο το παράδειγμα μπορεί ο καθένας μας να κάνει πάρα μα πάρα πολλές αλλαγες σεναρίου και μετατροπές. Ακόμα και τη θέση του πατριού να πάρει ο φυσικός πατέρας. Τα συμπεράσματα δικά σας, για την κατάκριση, για το ότι δεν είχε καμμιά δικαιολογία και για το ότι πολλές φορές δεν οδηγείται ο αυτόχειρας απο άλλα πρόσωπα σε τέτοιο αδιέξοδο.

Κατακρίνετε το αγόρι αυτό λοιπόν και μη του δώσετε δικαιολογία.
Αυτό το παράδειγμα θα δικαιολογούσε περισσότερο το φόνο, κατά τη δική μου αντίληψη, παρά την αυτοκτονία. Απλώς στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν μπορούμε να επιρρίψουμε την παραμικρή ευθύνη στον νεαρό, αφού η ασταθής και υποτακτική του ψυχολογία, που τον οδήγησε σε τιμωρία του εαυτού του και σε δικαίωση του βασανιστή του, είναι ξεκάθαρα αποτέλεσμα της αέναης ψυχολογικής βίας που αυτός ο υπάνθρωπος άσκησε στο παιδί από την πλέον τρυφερή του ηλικία. Εάν όλοι αυτοκτονούσαν μπροστά στον βασανιστή και το δυνάστη τους, τελικά δεν θα είχε γίνει η παραμικρή πρόοδος από το Μεσαίωνα μέχρι σήμερα φίλε Ερημονήση και ο κόσμος θα αποτελείτο μόνο από δυνάστες και πρόβατα προς σφαγή, όπως πολλοί θέλουν να τον κάνουν. Ευτυχώς κάποιοι επιλέγουν να ζήσουν και να πολεμήσουν.

Θα σημειώσω ότι η δικαίωση της αυτοκτονίας από την πλευρά σου ισοδυναμεί με δικαιολόγηση του βασανιστή πατριού καθάρματος, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Kατι που παρελλειψα να αναφερω ειναι οτι κατα το δικο μου σκεπτικο αυτοι που υποστηριζουν την αυτοκτονια εχουν στο μυαλο τους οτι οταν πεθανουν θα πανε καπου αλλου που σιγουρα θα εχουν ξεφυγει απο τα προβληματα της ζωη

o αυτοχειρας αυτο που θελει ειναι να σταματησει ο πονος, σπανια πιστευουν οτι πανε "καπου καλυτερα".

εξ ορισμου το να μην υπαρχει, η απωλεια συνειδησης δηλαδη, ειναι καλυτερο απο την ταλαιπωρια που ζουν.

οι αυτοχειρες δεν ειναι χαζοι, βαθεια προβληματικοι ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αλλά δεν θα δαιμονοποιήσω, ούτε θα στήσω στον τοίχο τους ανθρώπους που το έπραξαν...
Εδώ και αρκετές σελίδες την έχω αυτήν την απορία... πώς ακριβώς θα μπορούσε κάποιος να στήσει στον τοίχο, να ζητήσει τα ρέστα, να κακιώσει, να να να...κάποιον που ήδη έφυγε; Πάει αυτός, πάπαλα.
Ξέρετε κανέναν που να έχει κρατήσει μανιάτικο σε αυτόχειρα; :P Δεν ξέρω ρε παιδιά, πολύ περίεργο μου ακούγεται.

Ίσως όμως αν είχαν αυτή την δυνατότητα να έλεγαν ¨ζήτησα εγώ να μου δωθεί η ...¨μοναδική¨ ευκαιρία¨;; ¨ζήτησα εγώ να μου δωθεί το ¨δώρο¨;;; και αφού μου δόθηκε έπρεπε υποχρεωτικά να μου αρέσει και να το εκτιμήσω;;;¨
Ε καλά τώρα άμα μπούμε σε αυτή τη λογική, χιλιάδες πράγματα θα μπορούσε να πει ένας αυτόχειρας. Κανείς μας δεν μπορεί με ασφάλεια να προβλέψει τι θα ήταν αυτό.
Μπορεί να έλεγε: "Γιατί με αφήσατε να το κάνω;", "Τελικά μετάνιωσα", "Φροντίστε σας παρακαλώ τη μάνα μου (ή όποιο άλλο αγαπητό του πρόσωπο)", "Ελπίζω τώρα να μετάνοιωσε η Μαρία", "Πολύ ζέστη εδώ στην κόλαση", "Μήπως ξέρει κανείς ποια εταιρία κινητής τηλεφωνίας έχει καλύτερο σήμα στον Παράδεισο", κτλ.

Δεν ξέρω τι συζητάμε εδώ.
Το δικαίωμα στην αυτοκτονία; Μα ποιος μπορεί να στο στερήσει αν το αποφασίσεις;
Με το δικαίωμα στη ζωή είναι το πρόβλημα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Εδώ και αρκετές σελίδες την έχω αυτήν την απορία... πώς ακριβώς θα μπορούσε κάποιος να στήσει στον τοίχο, να ζητήσει τα ρέστα, να κακιώσει, να να να...κάποιον που ήδη έφυγε; Πάει αυτός, πάπαλα.
Ξέρετε κανέναν που να έχει κρατήσει μανιάτικο σε αυτόχειρα; :P Δεν ξέρω ρε παιδιά, πολύ περίεργο μου ακούγεται.
¨Μανιάτικο¨ σε αυτόχειρες καταρχήν το κρατάει η σεβαστή Εκκλησία...
η οποία δεν είναι αυθύπαρκτη, την ασπάζονται ουκ ολίγοι ,οι οποίοι επίσης συμφωνούν με την άκαμπτη στάση της ως προς αυτό το θέμα...
Επίσης, αν διαβάσεις παραπάνω σχόλια του τύπου ¨βαθιά προβληματικοί¨, και ¨δεν θα τους δικαιολογήσω κιόλας¨, δείχνει μια σχετική ακαμψία... Δεν ξερω κατά πόσο από μια αρνητική στάση, μπορεί να απορρέει τελικά σεβασμός για ένα συμβάν,ούτως ή άλλως, τετελεσμένο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
¨Μανιάτικο¨ σε αυτόχειρες καταρχήν το κρατάει η σεβαστή Εκκλησία...
μπα..νομιζω οτι κατ'οικονομιαν" τους θαβει ολους..
εχετε ακουσει πρακτικα να μην θαβουν τους αυτοχειρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
πώς ακριβώς θα μπορούσε κάποιος να στήσει στον τοίχο, να ζητήσει τα ρέστα, να κακιώσει, να να να...κάποιον που ήδη έφυγε; Πάει αυτός, πάπαλα.

Tεχνικα δεν μπορει, αλλα ο θυμος ειναι παρα πολυ συνηθισμενος στους επιζησαντες μιας αυτοκτονιας. Η αυτοκτονια περιεχει τεραστια στοιχεια αποριψης, σκεψου το εξις απλο, αν η μαμα σου αυτοκτονουσε τωρα τι θα σκεφτοσουν?

Μεταξυ αλλων το οτι εσυ δεν εισουν αρκετη πηγη χαρας για αυτη, ενδεχομενος να ησουν και πηγη δυστυχιας, δεν σε ηθελε? Δεν σε αγαπουσε? Πως μπορεσε να σε αφησει μονη σου. Κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
¨Μανιάτικο¨ σε αυτόχειρες καταρχήν το κρατάει η σεβαστή Εκκλησία...
η οποία δεν είναι αυθύπαρκτη, την ασπάζονται ουκ ολίγοι ,οι οποίοι επίσης συμφωνούν με την άκαμπτη στάση της ως προς αυτό το θέμα...
Επίσης, αν διαβάσεις παραπάνω σχόλια του τύπου ¨βαθιά προβληματικοί¨, και ¨δεν θα τους δικαιολογήσω κιόλας¨, δείχνει μια σχετική ακαμψία... Δεν ξερω κατά πόσο από μια αρνητική στάση, μπορεί να απορρέει τελικά σεβασμός για ένα συμβάν,ούτως ή άλλως, τετελεσμένο...

Μα προφανώς ένα άτομο που αυτοκτονεί είναι βαθιά προβληματικό, δεν ξυπνάει κανένας μια ωραία πρωία και λέει "Τι να κάνω ρε σήμερα για να περάσει ωραία η μέρα μου?? Ε, μεχρι τώρα καλά έζησα, ας αυτοκτονήσω να δω πως περνάνε και υπογείως.." ... Είμαστε καθόλου με τα καλά μας?? Για να αυτοκτονήσει κάποιος έχει μεγάλα προβλήματα... Όχι μόνο στην ζωή του, αλλά κυρίως στο μυαλό του που τον παγιδεύει στην απελπισία του και δεν τον αφήνει να δει καμία διέξοδο από αυτήν...

Και συγνώμη, αλλά εφόσον δεν θεωρεί κάποιος λογική και δικαιολογημένη την αυτοκτονία, δεν θα πει "Ε, καλά έκανε το παιδί..."... Φυσικά δεν θα του ζητήσει και τα ρέστα, ακόμη κι αν το ήθελε...

Και στην τελική ο σεβασμός κερδίζετε... Ο αυτόχειρας τι αξιοσέβαστο κάνει??? Κατά την γνώμη μου απολύτως τίποτα... Πώς να σεβαστώ λοιπόν αυτό το γεγονός??? Μπορώ απλώς να το αποδεχτώ ως τετελεσμένο...

μπα..νομιζω οτι κατ'οικονομιαν" τους θαβει ολους..
εχετε ακουσει πρακτικα να μην θαβουν τους αυτοχειρες?

Όχι, τώρα πια τους θάβουν... Αλλά επειδή δεν τους παίρνει να μην το κάνουν...
α) Γιατί παίρνουν τα λεφτάκια από κηδείες μνημοσύνα και τα συναφή...
β) Γιατί θα είχαμε πολλές αντιδράσεις αν το συνεχίζανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
¨Μανιάτικο¨ σε αυτόχειρες καταρχήν το κρατάει η σεβαστή Εκκλησία...
Ναι σωστά. Την είχα ξεχάσει αυτήν, μάλλον επειδή δεν με ενδιαφέρει. :redface:
Ωστόσο αναρωτιέμαι: Ποιος χρειάζεται περισσότερο τη συμβολή της από τον "παραστρατημένο"; Δεν είναι ολίγον ανακόλουθη με τις διδαχές της όταν αρνείται τους αυτόχειρες; (Δεν ρωτάω εσένα προσωπικά, το θέτω στη συζήτηση).

Tεχνικα δεν μπορει, αλλα ο θυμος ειναι παρα πολυ συνηθισμενος στους επιζησαντες μιας αυτοκτονιας. Η αυτοκτονια περιεχει τεραστια στοιχεια αποριψης, σκεψου το εξις απλο, αν η μαμα σου αυτοκτονουσε τωρα τι θα σκεφτοσουν?

Μεταξυ αλλων το οτι εσυ δεν εισουν αρκετη πηγη χαρας για αυτη, ενδεχομενος να ησουν και πηγη δυστυχιας, δεν σε ηθελε? Δεν σε αγαπουσε? Πως μπορεσε να σε αφησει μονη σου. Κτλ κτλ
Αν δεν κάνω λάθος ένα από τα 5 στάδια του πένθους είναι ο θυμός ακόμη και για θανάτους που δεν οφείλονται σε αυτοκτονία.
Παρ' όλα αυτά, το τελευταίο στάδιο είναι η αποδοχή. Πώς αλλιώς, όταν ο αυτόχειρας είναι πρόσωπο δικό σου, αγαπητό;

Πριν λίγο καιρό διάβασα μια είδηση για μια κοπέλα που πήδησε στο κενό μπροστά στα έκπληκτα μάτια της μητέρας της η οποία προσπάθησε να τη σταματήσει χωρίς επιτυχία. Δεν μπορώ να φανταστώ πως σήμερα η μάνα της δεν την θυμάται με αγάπη, παρόλο που δεν θα πρέπει να υπάρχει χειρότερη εμπειρία από το να βλέπεις το παιδί σου να πεθαίνει μπροστά στα μάτια σου και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα. :/:

Έπειτα κάποιος που πεθαίνει από ναρκωτικά ή από το κάπνισμα για παράδειγμα, αυτοκτονεί λιγότερο από τον αυτόχειρα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Έπειτα κάποιος που πεθαίνει από ναρκωτικά ή από το κάπνισμα για παράδειγμα, αυτοκτονεί λιγότερο από τον αυτόχειρα; :hmm:

Η διαφορά είναι ότι το κάνει αργά αργά μη συνειδητοποιώντας τι ακριβώς κάνει, καθώς έχει την ψευδή αίσθηση του ελέγχου της κατάστασης...
Κι ότι επισής δεν είναι τελεσίδικη αυτοκτονία... Πολύς κόσμος κόβει το κάπνισμα από επιλογή ή από "επιλογή", άλλοι ζούνε πολλά χρόνια καπνίζοντας και πεθαίνουν σε βαθιά γεράματα(έχω κόσμο υπ' όψιν μου)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Έπειτα κάποιος που πεθαίνει από ναρκωτικά ή από το κάπνισμα για παράδειγμα, αυτοκτονεί λιγότερο από τον αυτόχειρα; :hmm:

Αυτοκτονεί λίγο λίγο....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Ειναι κατι διαφορετικο σε καθε ανθρωπο πως το σκεφτεται με αποτελεσμα να μην μπορει να δοθει σωστη απαντηση πιστευω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top