Η "Βασιλεία του Θεού", επί της Γης

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ετσι εδιδαχθην ετσι και πιστευω και με βαση αυτο θα απανταω οταν με ρωτανε. Δεν νιωθω την αναγκη να μου δοθει μαθηματικη αποδειξη της υπαρξης και των χαρ/κων του θεου οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω Alejandro. Επειδη πιθανως στον γραπτο λογο δεν φαινεται, ολα αυτα τα γραφω φιλικα

Δεν μπορώ να πω κάτι για την ύπαρξη του θεού,αφού αυτό αφορά το υπερφυσικό,αλλά ως προς τα ''πανάγαθος,δίκαιος,παντοδύναμος'',γιατί δεν συμφωνείς ότι δεν στέκουν λογικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εμενα μου φαινεται λογικο και να υπαρχει και να εχει αυτα τα χαρακτηριστικα, δεν μπορω να φανταστω μια πραγματικοτητα χωρις θεο ή με εναν θεο που σφαλλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourningStar

Νεοφερμένος

Ο mourningStar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Το οτι δεν μπορεις να το φανταστεις δεν σημαινει οτι δεν ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πηγαζει απο το οτι ειναι μια φανταστικη οντοτητα και βολευει να εχει αυτα τα χαρακτηριστικα για να προσφερει ανακουφιση και μια ελπιδα στους ανθρωπους.
Οπότε υπάρχει ζήτημα, αν δέχεται κανείς οντολογικά την φαντασία του ή την υποτιμά παντελώς! (:whistle::Που 'σαι, Κορνήλιε; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ουσία είναι πως κανείς δεν έχει δει το Θεό, κανείς δεν του έχει μιλήσει και όλες οι θεϊκές ''αποκαλύψεις'' είναι πάντα προσωπικές και ποτέ δημόσιες. Άρα ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει για το Θεό. Όπως λοιπόν μερικοί λένε πως είναι πανάγαθος κτλ, άλλοι μπορούνε να πούνε πως είναι σαδιστής και κακός. Όλα παίζουν.

Με εντυπωσιάζει πάντως το γεγονός πως αφού ο θεός είναι ένα τόσο προσωπικό πράγμα γιατί τόσοι πολλοί άνθρωποι πιστεύουν στον ίδιο Θεό. Δηλαδή τον χριστιανικό/ισλαμικό με τα x,y χαρακτηριστικά? Αφού ο Θεός είναι προσωπική υπόθεση κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να τον φαντάζεται και να τον ερμηνεύει διαφορετικά, ανάλογα με τα βιώματα και την προσωπικότητά του. Είναι σύμπτωση που όσοι πολλοί άνθρωποι φαντάζονται τον ίδιο Θεό ή μήπως όλη αυτή η άποψη τους για το Θεό πηγάζει καθαρά από την πλύση εγκεφάλου που έχουν δεχθεί και δεν έχει καμία σχέση με προσωπική αναζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
μαζι με την οποια αλλη πλυση εγκεφαλου που μας καναν 12 χρονια σε αυτο το κωλομαθημα
απο που πηγαζει οτι ο Θεος ειναι Παναγαθος, Τελειος, ..........κλπ??
Αν υποθεσουμε παντα οτι υπαρχει
Αναζητώντας «το σωματίδιο του Θεού στο CERN», προϋπόθεση είναι όλες τις μη αποδεικνυόμενες από τον άνθρωπο ιδιότητες της φύσης, της ύλης, του ανθρώπου, να τις αποδώσουμε στον Θεό. (τάδε λέει η ανα τον κόσμο επιστήμη)

Είναι δε δύο οι τάσεις. Η μία δια μέσου των πατερικών κειμένων και γενικά μέσα από τους βίους των Αγίων και η άλλη δια μέσου των διαφόρων μυστικιστών – θεοσοφιστών κ.λ.π.
Στην δια μέσω των πατερικών κειμένων αναζήτηση, τον ονομάζουμε Θεό.
Στην άλλη πιστεύουν σε ένα υπέρτατο ΟΝ.

Υ.Γ. εδώ θα έλεγα ότι υπάρχει και μια σύγχρονη τάση στην Ελλάδα.

Το κατά εσάς τα παιδιά ονομαζόμενο φραπόγαλο…αλλά είναι δική σας επιλογή.
Επίσης είναι φανερό ότι στην ύλη που περιέχει το φραπόγαλο τα στοιχεία και οι ιδιότητες του είναι γνωστές και όσο να ψάξεις, εκτός από γάλα-καφέ-ζάχαρη και νερό, ζήτημα να βρεις και κάποια Ε, συντηρητικά δηλ.

Αρα, για εμάς τους αμύητους απολαμβάνοντες το φραπαόγαλο, «αγνωσται αι βουλαί του Κυρίου».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Αναζητώντας «το σωματίδιο του Θεού στο CERN», προϋπόθεση είναι όλες τις μη αποδεικνυόμενες από τον άνθρωπο ιδιότητες της φύσης, της ύλης, του ανθρώπου, να τις αποδώσουμε στον Θεό. (τάδε λέει η ανα τον κόσμο επιστήμη)

Μπορείς να εξηγήσεις τί εννοείς με αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μπορείς να εξηγήσεις τί εννοείς με αυτό
Οι σύγχρονοι φυσικοί επιστήμονες, αποκαλούν το μποζόνιο του Χιγκς, ως σωματίδιο του Θεού.

Αρα, προκύπτει σύγχυση στην έννοια του Θεού.

Γιατι πώς είναι δυνατόν να ψάχνεις για κάτι ονομάζοντας το «σωματίδιο Του Θεού» και απο την άλλη να διαφωνείς οτι υπάρχει.

Υ.Γ. επίσης προκύπτει και θέμα στην ευρύτητα του αντιληπτικού μας πεδίου.
Για παράδειγμα, αντιλαμβανόμαστε το χρώμα, αντιλαμβανόμαστε διάφορες ιδιότητες στα σώματα…ποτέ όμως όλες τις ιδιότητες μαζί.

Αρα, όλες οι αντιλήψεις μας υπολείπονται του 100%. Αποτελούν ποσοστιαία καταχώρηση στο εγκεφαλικό μας σύστημα, προς ανάλυση.

Αραγε, είναι ποτέ δυνατό να αγγίξουμε το 99,99999999999999999 %;
Και τι θα μπορούσατε να φαντασθείτε ότι θα γίνονταν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αραγε, είναι ποτέ δυνατό να αγγίξουμε το 99,99999999999999999 %;
Και τι θα μπορούσατε να φαντασθείτε ότι θα γίνονταν;


ναι
οι εκπομπες της τατιανας θα ήταν 3D, σαν το avatar
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Οι σύγχρονοι φυσικοί επιστήμονες, αποκαλούν το μποζόνιο του Χιγκς, ως σωματίδιο του Θεού.

Αρα, προκύπτει σύγχυση στην έννοια του Θεού.

Γιατι πώς είναι δυνατόν να ψάχνεις για κάτι ονομάζοντας το «σωματίδιο Του Θεού» και απο την άλλη να διαφωνείς οτι υπάρχει.

Υ.Γ. επίσης προκύπτει και θέμα στην ευρύτητα του αντιληπτικού μας πεδίου.
Για παράδειγμα, αντιλαμβανόμαστε το χρώμα, αντιλαμβανόμαστε διάφορες ιδιότητες στα σώματα…ποτέ όμως όλες τις ιδιότητες μαζί.

Αρα, όλες οι αντιλήψεις μας υπολείπονται του 100%. Αποτελούν ποσοστιαία καταχώρηση στο εγκεφαλικό μας σύστημα, προς ανάλυση.

Αραγε, είναι ποτέ δυνατό να αγγίξουμε το 99,99999999999999999 %;
Και τι θα μπορούσατε να φαντασθείτε ότι θα γίνονταν;
Όχι,αυτό είναι συνηθισμένη παρανόηση.Οι φυσικοί ΔΕΝ αποκαλούν το μποζόνιο Χιγκς ως σωματίδιο του Θεού.Οι περισσότεροι μάλιστα εκνευρίζονται με αυτόν τον ορισμό,που δημιουργήθηκε από τους δημοσιογράφους χάριν εντυπωσιασμού.Οπότε η διαφωνία που λες,δεν εμφανίζεται.
Στο υ.γ. σου,λυπάμαι,αλλά δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς εννοείς με την ''ποσοστιαία καταχώρηση''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
.......[FONT=&quot]Στο υ.γ. σου,λυπάμαι,αλλά δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς εννοείς με την ''ποσοστιαία καταχώρηση''.
[/FONT] Δηλαδή, εσύ αντιλαμβάνεσαι στο 100% τις ιδιότητες του νερού, όταν βλέπεις ένα μπουκάλι γεμάτο με νερό.
Αν είναι αλμυρό ή υφάλμυρο σίγουρα. Αν είναι Αγιασμένο και μετά απο κάμποσα χρόνια, παραμένει καθαρό.
Και γιατί σε πειράματα που έκαναν Ιάπωνες, διαφοροποιούνταν η συμπεριφορά του νερού κατα την κρυστάλλωση του;

Ολα αυτά και άλλα, αποτελούν ένα μέρος απο αυτό που θα μπορούσε να καταγράψει ο εγκέφαλός σου.

Και μη μου πεις οτι δεν φαίνεται η ελλιπής καταγραφή!
Αλλά και ο δρόμος που έχουμε να διανύσουμε;
Δεν φαίνεται οτι είναι μακρύς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
[/FONT] Δηλαδή, εσύ αντιλαμβάνεσαι στο 100% τις ιδιότητες του νερού, όταν βλέπεις ένα μπουκάλι γεμάτο με νερό.
Αν είναι αλμυρό ή υφάλμυρο σίγουρα. Αν είναι Αγιασμένο και μετά απο κάμποσα χρόνια, παραμένει καθαρό.
Και γιατί σε πειράματα που έκαναν Ιάπωνες, διαφοροποιούνταν η συμπεριφορά του νερού κατα την κρυστάλλωση του;

Ολα αυτά και άλλα, αποτελούν ένα μέρος απο αυτό που θα μπορούσε να καταγράψει ο εγκέφαλός σου.

Και μη μου πεις οτι δεν φαίνεται η ελλιπής καταγραφή!
Αλλά και ο δρόμος που έχουμε να διανύσουμε;
Δεν φαίνεται οτι είναι μακρύς;
Μου φαίνεται δεν έχεις δομημένη σκέψη σε αυτό το σημείο,ή απλά δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.Προσπαθούμε με τις περιορισμένες αισθήσεις μας να καταλάβουμε τον κόσμο και να φτάσουμε σε ασφαλή συμπεράσματα.Μπορεί με μία ματιά να μην αντιλαμβάνομαι όλες τις ιδιότητες του νερού σε ένα μπουκάλι,αλλά με πειραματισμό και σκέψη μπορώ να τις κατανοήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μου φαίνεται δεν έχεις δομημένη σκέψη σε αυτό το σημείο,ή απλά δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.Προσπαθούμε με τις περιορισμένες αισθήσεις μας να καταλάβουμε τον κόσμο και να φτάσουμε σε ασφαλή συμπεράσματα.Μπορεί με μία ματιά να μην αντιλαμβάνομαι όλες τις ιδιότητες του νερού σε ένα μπουκάλι,αλλά με πειραματισμό και σκέψη μπορώ να τις κατανοήσω.
Δομημένη ή αδόμητη, είναι σκέψη και η ποσοστιαία κατανόηση του τί υπάρχει γύρω μας, αποδεικνύει του λόγου μου την σχετική πραγματικότητα που αντιλαμβάνεται ο καθείς.

Σχετική, γιατι σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι είναι απόλυτη η κατανόηση του τι υπάρχει γύρω μας, με τις δυνατότητες που έχει σήμερα η σκέψη μας.



Και εδώ ακριβώς είναι η αδυναμία μας. Πρώτα η δική μου αδυναμία.


Ομως, ενώ κατανοείς τον πειραματισμό, γιατί δεν κατανοείς το παράδειγμα μου;


Βλέποντας το νερό, είσαι σε θέση να δεις όλα όσα το πείραμα θα σου φανερώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Δομημένη ή αδόμητη, είναι σκέψη και η ποσοστιαία κατανόηση του τί υπάρχει γύρω μας, αποδεικνύει του λόγου μου την σχετική πραγματικότητα που αντιλαμβάνεται ο καθείς.

Σχετική, γιατι σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι είναι απόλυτη η κατανόηση του τι υπάρχει γύρω μας, με τις δυνατότητες που έχει σήμερα η σκέψη μας.



Και εδώ ακριβώς είναι η αδυναμία μας. Πρώτα η δική μου αδυναμία.


Ομως, ενώ κατανοείς τον πειραματισμό, γιατί δεν κατανοείς το παράδειγμα μου;


Βλέποντας το νερό, είσαι σε θέση να δεις όλα όσα το πείραμα θα σου φανερώσει;

Υπάρχουν πολλά πράγματα για τα οποία η σκέψη μας μας περιορίζει.Αλλά υπάρχουν πάρα πολλά για τα οποία δεν χωράει η υποκειμενικότητα της σκέψης,γιατί έχουν αποδειχθεί με αντικειμενική παρατήρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Υπάρχουν ........................................................................................................γιατί έχουν αποδειχθεί με αντικειμενική παρατήρηση.
Ναι, βλέπεις δύο αντικείμενα να εφάπτονται και αποδέχεσαι οτι εφάπτονται.
Πώς θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό; Γνωρίζεις οτι η ύλη αποτελείται απο σωματίδια που κινούνται, (π.χ. ηλεκτρόνια).
Είναι δυνατό να αποδεχτούμε την αντικειμενικότητα της πρότασης, αφού σε τέτοιο επίπεδο, αδυνατούμε να το αποδείξουμε;
Το αποδεχόμαστε όμως και λέμε εφάπτονται!

Πού βρίσκεται η αλήθεια; και πού η αντικειμενικότητα της παρατήρησης;

Αλλά υπάρχει και ένα ερώτημα ακόμα. Μπορείς αντικειμενικά να μας δώσεις τον ορισμό Του Θεού;



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ναι, βλέπεις δύο αντικείμενα να εφάπτονται και αποδέχεσαι οτι εφάπτονται.
Πώς θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό; Γνωρίζεις οτι η ύλη αποτελείται απο σωματίδια που κινούνται, (π.χ. ηλεκτρόνια).
Είναι δυνατό να αποδεχτούμε την αντικειμενικότητα της πρότασης, αφού σε τέτοιο επίπεδο, αδυνατούμε να το αποδείξουμε;
Το αποδεχόμαστε όμως και λέμε εφάπτονται!

Πού βρίσκεται η αλήθεια; και πού η αντικειμενικότητα της παρατήρησης;

Αλλά υπάρχει και ένα ερώτημα ακόμα. Μπορείς αντικειμενικά να μας δώσεις τον ορισμό Του Θεού;




Συμφωνώ ότι στην πραγματικότητα το εφάπτονται μπορεί να μην είναι απόλυτο,αλλά έχουμε κάνει τέτοιες συμβάσεις στην καθημερινότητά μας για να συνεννοούμαστε!Παρ' όλα αυτά γνωρίζουμε την πραγματικότητα.Αλλιώς θα αρχίζαμε να μιλάμε όλοι με ταυτολογίες.Γενικώς το πρόβλημά σου το θεωρώ ως μόνο γαργάλημα για το μυαλό.

Θα προτιμούσα να δώσω μία αντικειμενική πραγματεία στο Θεό,παρά έναν μικρό ορισμό,δεν νομίζω ότι χωράνε όλες οι πλευρές του εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι στην πραγματικότητα το εφάπτονται μπορεί να μην είναι απόλυτο,αλλά έχουμε κάνει τέτοιες συμβάσεις στην καθημερινότητά μας για να συνεννοούμαστε!
Εχω την εντύπωση πως σε λίγο θα φτάσουμε να κοκορο - μαχόμαστε. Εκείνο που σου λέω είναι πως όσον αφορά στο αντιληπτικό μας πεδίο, είμαστε σε βρεφική ηλικία, εσύ μιλάς ακόμα για την πραγματικότητα.
Αφού υπολειπόμεθα από το 100 % (εδώ θα έλεγα ότι κατά τον Αϊνστάιν χρησιμοποιούμε ποσοστό κάτω από το 10 %), άρα η ταπεινή μου γνώμη αποδέχεται το αυταπόδεικτο. Το απόλυτο είναι ΕΝΑ! Και ονομάζεται ΘΕΟΣ! Όλα τα άλλα είναι ποσοστιαίες αναφορές στην πραγματικότητα.
Με συμβάσεις δεν είναι δυνατή η αποτύπωση της αλήθειας.
Ακόμα και αυτή η επικοινωνία μας είναι με όσες δυνατότητες διαθέτουμε, στην γραφή και τα λάθη, (για τα ορθογραφικά μου ανατρέχω στην διόρθωση του υπολογιστή μου). Αρα, δεν μπορούμε να πούμε κάτι διαφορετικό, για τον λόγο που αποδέχεσαι την υποκειμενικότητα μας, όταν λες πως έχουμε κάνει συμβάσεις στην καθημερινότητα μας.
Παρ' όλα αυτά γνωρίζουμε την πραγματικότητα. Αλλιώς θα αρχίζαμε να μιλάμε όλοι με ταυτολογίες.
Θα συμφωνήσω ότι γνωρίζουμε σχετικώς την πραγματικότητα.
Γενικώς το πρόβλημά σου το θεωρώ ως μόνο γαργάλημα για το μυαλό.
Θαρρείς πως δεν γνωρίζω ένα από τα προβλήματα μου;
Ναι! Αποδέχομαι ότι αναζητώ κάποιον να με διδάξει.
Εχοντας καταναλώσει μεγάλο μέρος της ζωής μου, εναγωνίως αναζητώ!
Και μη θαρρείς ότι είμαι ένας θρησκόληπτος, ένας οπαδός της θρησκείας μας.
Δεν διαφέρω καθόλου από τον μέσο Ελληνα και με ότι μπορείς να αντιληφθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Η τελευταία παραβολή σχετικά με τη Βασιλεία του Θεού, είναι η Παραβολή του Διχτυού που ρίχτηκε στη θάλασσα:

«Πάλι, η βασιλεία των ουρανών είναι όμοια με δίχτυ, που ρίχτηκε στη θάλασσα, και μάζεψε από κάθε είδος· το οποίο, όταν γέμισε, το ανέβασαν στην ακρογιαλιά, και, αφού κάθησαν, συγκέντρωσαν τα καλά σε σκεύη, ενώ τα άχρηστα τα πέταξαν έξω.
Έτσι θα είναι κατά τη συντέλεια του αιώνα· θα βγουν οι άγγελοι, και θα αποχωρίσουν τους πονηρούς από μέσα από τους δικαίους, και θα τους ρίξουν στο καμίνι τής φωτιάς· εκεί θα είναι το κλάμα και το τρίξιμο των δοντιών.»
(κατά Ματθαίον 13:47-50)


Η Βασιλεία του Θεού παρομοιάζεται με ένα δίχτυ επειδή όταν ο άνθρωπος την εμπειρεύεται, σκλαβώνεται από την αγάπη του Θεού. Και αυτού του είδους η αλιεία δεν γίνεται με συγκεκριμένο δόλωμα αλλά με δίχτυ, επειδή η πρόσκληση του Χριστού δεν απευθύνεται σε μεμονωμένες κατηγορίες ανθρώπων αλλά σε όλους τους ανθρώπους αδιακρίτως εθνικότητας, γλώσσας, χρώματος, κοινωνικής θέσης, οικονομικής κατάστασης, ηλικίας, επαγγέλματος κλπ.

Το δίχτυ αυτό λοιπόν ρίχνεται στη θάλασσα, που είναι ο κόσμος, και μαζεύει κάθε είδους ανθρώπους: αγαθούς και παράξενους, καλοσυνάτους και περίεργους, φιλήσυχους και επιθετικούς, μουρμούρηδες, γκρινιάρηδες... κάθε καρυδιάς καρύδι!

Σχετικά με όλους αυτούς, ο Χριστός είναι διατεθειμένος να ασχοληθεί προσωπικά με τον καθένα ξεχωριστά ώστε να τον μεταμορφώσει σύμφωνα με το δικό Του χαρακτήρα, να τον ελευθερώσει από τα πάθη που τον φθείρουν και να του δώσει αιώνια ζωή. Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν ο καθένας από εμάς διατεθειμένος να ασχοληθεί με τόσο ενδιαφέρον όχι με έναν παραξενιάρη άγνωστο αλλά έστω και με ένα φιλικό ή συγγενικό του πρόσωπο που είναι τόσο δύστροπο... Ευτυχώς αυτό που δεν κάνουμε εμείς το κάνει ο Δημιουργός όλου του Σύμπαντος.

Δυστυχώς όμως η αχαριστία και η αγνωμοσύνη του ανθρώπου, ο εγωισμός του να δεχθεί αυτό που είναι για το αιώνιο συμφέρον του και η επίμονη προσκόλληση σε προσωρινές απολαύσεις που και ο ίδιος καταλαβαίνει ότι τον φθείρουν, τελικά τον καθιστούν άχρηστο. Κι ενώ είναι προορισμένος για κάτι τόσο υψηλό, θα καταλήξει τελικά κατά την Κρίση να χαρακτηριστεί ως ακατάλληλος για τη Βασιλεία του Θεού διότι αρνήθηκε και απέτυχε να εκπληρώσει τη φυσική αποστολή του ως άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....

Δυστυχώς όμως η αχαριστία και η αγνωμοσύνη του ανθρώπου, ο εγωισμός του να δεχθεί αυτό που είναι για το αιώνιο συμφέρον του και η επίμονη προσκόλληση σε προσωρινές απολαύσεις που και ο ίδιος καταλαβαίνει ότι τον φθείρουν, τελικά τον καθιστούν άχρηστο. Κι ενώ είναι προορισμένος για κάτι τόσο υψηλό, θα καταλήξει τελικά κατά την Κρίση να χαρακτηριστεί ως ακατάλληλος για τη Βασιλεία του Θεού διότι αρνήθηκε και απέτυχε να εκπληρώσει τη φυσική αποστολή του ως άνθρωπος.

Μην κρίνετε, ίνα μη κριθείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abakas7

Νεοφερμένος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Μην κρίνετε, ίνα μη κριθείτε!

Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου από τις συμπεριφορές που αναφέρω παραπάνω. Τη στιγμή μάλιστα που ο ίδιος ο απ. Παύλος λέει:

«Πιστός ο λόγος και άξιος κάθε αποδοχής, ότι ο Ιησούς Χριστός ήρθε στον κόσμο για να σώσει τούς αμαρτωλούς, από τους οποίους πρώτος είμαι εγώ» (Α' Τιμόθεον 1:15)

Από εκεί άλλωστε ξεκινάει ο αγώνας του καθενός μας για τη μεταμόρφωση. Αυτό όμως που έχω καταλάβει και βιώσει είναι ότι όταν ο Χριστός βλέπει πρόθεση και προσπάθεια αποστέλλει τη χάρη Του και ανοίγει δρόμο στον αγώνα αυτό.

«επειδή, μέσα σε αδυναμία, η δύναμή Μου φανερώνεται τέλεια» (Β' Κορινθίους 12:9)
«Και όπου περίσσευσε η αμαρτία, υπερπερίσσευσε η χάρη» (προς Ρωμαίους 5:20)


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top