Η εωσφορική επανάσταση ξεκινάει στην Ελλάδα

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Όταν απαρνείσαι τα πάντα γύρω σου είσαι μηδενιστής και αποδέχτης του υπεράνω που αισθάνεσαι ότι βρίσκεται ο εαυτός σου. Για μένα όλοι είναι ίσοι και ισάξιοι στην ελευθερία και στην ωραιότητα της ζωής. Μια διαφορά υπάρχει. Η ωραιότητα της διαφορετικότητας που σου δίνει μια υπέροχη πολλαπλότητα και ιδιαιτερότητα...

Όποιος πιστεύει ότι ο μηδενισμός αποτελεί αρνητική έννοια είναι άνθρωπος που δεν έχει μελετήσει φιλοσοφία στη ζωή του, που αρκείται στο να μηρυκάζει έννοιες στις οποίες δεν έχει μυηθεί αναστοχαστικά από ιδία προσπάθεια. Επειδή το μηδέν φαντάζει με την πρώτη αφελή εντύπωση αρνητικός όρος, ένας αδιάβαστος δεν μπορεί παρά να ακολουθήσει τους άλλους αγνώμονες, τους παπατζήδες, ώστε να αποκηρύξει ένα φιλοσοφικό ρεύμα που για όσους έχουν μελετήσει φιλοσοφία είναι το πλέον θετικό!

Μηδενισμός σημαίνει να φτάνεις στην απώτερη αντίληψη, στον αναστοχασμό περί του Είναι, από το οποίο όλα εκπτύσσονται για να το συγκαλύψουν. Αλλά η α-λήθεια ξετυλίγεται όταν ο νους διεισδύει πέραν αυτής της κίβδηλης επικάλυψης, φέροντας το τέλος της οντολογικής λήθης. Εν προκειμένω, η επικάλυψη στα δρώμενα του πατριαρχικού γίγνεσθαι συνίσταται στις εθνικές και θρησκευτικές διακρίσεις, στις ολοκληρωτικές επιταγές για αυτοθυσία προς χάριν αμφίβολων γενικών θεσμών που ουσιαστικά είναι ληστρικές για το ειδικό, το συγκεκριμένο, την υποκειμενικότητά μας.

Πώς περιμένεις να χαράξει η νέα ευφραντική ημέρα αν δεν μυηθούμε στην τεράστια αναδημιουργική δυνατότητα του μηδενός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σφεντονας

Νεοφερμένος

Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Συγγνώμη, μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί τι ακριβώς θέλει να κάνει ο Αντίχριστος για να τοποθετήσω εννοιολογικά τη λέξη;

Ο Αντιχριστος γεννηθηκε στις 25 Αυγουστου του 1978 και ονομαζεται Ντειβιντ Μαγιερ Ροτσιλντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Πώς περιμένεις να χαράξει η νέα ευφραντική ημέρα αν δεν μυηθούμε στην τεράστια αναδημιουργική δυνατότητα του μηδενός;

Μηδέν = Άπειρο (math speaking 8))

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μηδέν = Άπειρο (math speaking 8))


:hmm:

Ο Αντιχριστος γεννηθηκε στις 25 Αυγουστου του 1978 και ονομαζεται Ντειβιντ Μαγιερ Ροτσιλντ.

Ο Χριστός είναι ο Σωτήρ μας, η πηγή και η δύναμη της ζωής. Όλα τα υπόλοιπα συνιστούν πλάνη. Σ' Αυτόν οφείλω τα πάτα. Όσες φορές έχει τύχει να πιάσω πάτο, απ' αυτόν παίρνω δύναμη και στέκομαι πάλι στα πόδια μου. Απ' αυτόν παίρνω δύναμη και παλεύω τον κακό μου εαυτό!

Συγγνώμη, μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί τι ακριβώς θέλει να κάνει ο Αντίχριστος για να τοποθετήσω εννοιολογικά τη λέξη;

Δεν υπάρχει, φίλε μου, ο Αντίχριστός. Ο Χριστός είναι το φως της ζωής και η υπέρτατη αξία.

Όταν απαρνείσαι τα πάντα γύρω σου είσαι μηδενιστής και αποδέχτης του υπεράνω που αισθάνεσαι ότι βρίσκεται ο εαυτός σου. Για μένα όλοι είναι ίσοι και ισάξιοι στην ελευθερία και στην ωραιότητα της ζωής. Μια διαφορά υπάρχει. Η ωραιότητα της διαφορετικότητας που σου δίνει μια υπέροχη πολλαπλότητα και ιδιαιτερότητα...



Κι εγώ φωνάζω, φίλε μου, αλλά ποιος/α μας ακούει.... Πράγματι η διαφορετικότητα είναι δικαίωμα και πρέπει να σεβόμαστε κάθε άνθρωπο, όπως κι αν είναι, απ' όπου κι αν κατάγεται.

Τι λες; Είσαι σοβαρός; Έτσι σου ειπανε; Ότι και να θέλεις και να φαντάζεσαι θα μας βρεις μπροστά σου και δε θα καταστραφουν οι θεμελιώδεις αρχές της κοινωνίας μας. Ο Θεός σου είναι ο άκρατος εγωισμός σου και σε κατατρώγει θέλοντας να ισανοποιησει το εγώ σου και μονο, με την ισοπέδωση όλων.

Μπράβο παλικάρι μου. Ευτυχώς υπάρχουν και άνθρωποι που πιστεύουν ακόμα σε αξίες και ιδανικά. Σε συγχαίρω για το ηθικό σου ανάστημα και για το ψυχικό σθένος με το οποίο υπερασπίζεις τις θέσεις σου, οι οποίες με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σφεντονας

Νεοφερμένος

Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δεν υπάρχει, φίλε μου, ο Αντίχριστός. Ο Χριστός είναι το φως της ζωής και η υπέρτατη αξία.

Ο αντιχριστος δεν υπαρχει γιατι δεν υπαρχει ο Χριστος. Η υπερτατη αξια και το φως της ζωης μας ειναι το Ιπταμενο Μακαρονοτερας. Εκει πρεπει να βασιζουμε την υπαρξη μας. Ολοκληρο το Συμπαν δημιουργηθηκε απο ενα μπογο απο σπαγγετι και δυο κεφτεδες. Το αορατο και μη εντοπισιμο Ιπταμμενο Μακαρονοτερας ξεκινησε την δημιουργεια του κοσμου με ενα βουνο, λιγα δεντρα κι εναν νανο. Οι πειρατες ειναι οι πρωτοι γνησιοι Πασταφαριανιστες και ως γνωστον η μειωση του αριθμου των πειρατων τα τελευταια χρονια εχει οδηγησει στην υπερθερμανση του πλανητη και στο λιωσιμο των παγων. Ο παραδεισος περιεχει ενα ηφαιστιο μπυρας και ενα εργοστασιο στριπερ, ενω στην κολαση η μπυρα ειναι χαλασμενη και οι στριπερς εχουν σεξουαλικως μεταδιδομενες ασθενειες.

Τιμη και δοξα στον προφητη της Ιπταμενης Μακαρονοτερατοθρησκειας Μπομπι Χεντερσον. Ζητω ο Πασταφαριανισμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εγωιστής είμαι εγώ που επιθυμώ τη ρήξη με το παρελθόν
και εγώ διαβάζοντας σε, γιατί νοιώθω κάπως; Να λίγο χαζούλης, χαϊδευτικά!!! Ε, ναι! Δεν δηλώνω χαζός!
των εγωτιστικών… αναστοχαστικά
αχ, λεξιπλάστη μου!
διαφορών, που εκφράζεται μέσα από τη σχετικά πρόσφατη επινόηση της εθνικής ταυτότητας, ή εσύ που την υπερασπίζεσαι υπέρ άνω κάθε αλλοδαπού;
Κυνική η ποιο κάτω τοποθέτηση μου.
Χμμμμμμμμμμμ! Από πότε θα πρέπει να δεχτούμε τον υποβιβασμό, ανθρώπων σαν εμάς, να τους αποκαλούμε αλλοδαπούς; Να ανοίξουμε άμεσα τα γκουαντάναμο μας, και να βοηθήσουμε την ένταξη τους στην Νέα Ελλάδα! Σε μια μικροκοινωνία των 20.000 κατοίκων, τι είναι 2000 νέοι άνθρωποι; Το πολύ-πολύ να αυξηθούν οι ληστείες, οι φασαρίες, ε και κανένα έγκλημα σαφώς και είναι αναμενόμενο, αλλά και δικαιολογημένο. Μη ξεχάσω και καμία σεξουαλική παρενόχληση-επίθεση. Καθ’όλα αιτιολογημένη μεν, αλλά όταν σου συμβαίνει, τότε μόνο αντιλαμβάνεσαι έστω και αναστοχαζόμενος!
Όποιος σκέφτεται αναστοχαστικά θα διακρίνει ως υπονοούμενο στα λόγια μου την αγάπη κι όχι το αναρχικό μίσος... Μια αγάπη που δε γνωρίζει από διαφορές, που δεν είναι επιλεκτική. Την αληθινή καταφατική αγάπη, για την οποία ο παλαιός αποφατικός άνθρωπος δε γνωρίζει τίποτε.
Πέστο έτσι. Από το βαθύτατο αίσθημα που λέγεται αγάπη ορμώμενος είσαι! Και σαφώς δεν υποκρίνεσαι τον Ελληνα. Και σαφώς πιστεύεις στην «αναμόρφωση της Ελλάδας-Ευρώπης».
Και όχι στην επέλαση σύγχρονων διεστραμμένων εγκεφάλων.
Και όλοι εμείς θα πρέπει να το υποστούμε και συνηγορήσουμε σε αυτή την αναστοχαστική σου τοποθέτηση.

Ε δεν πάμε καλά, ε δεν πάμε καθόλου καλά…..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σφεντονας

Νεοφερμένος

Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σε μια μικροκοινωνία των 20.000 κατοίκων, τι είναι 2000 νέοι άνθρωποι; Το πολύ-πολύ να αυξηθούν οι ληστείες, οι φασαρίες, ε και κανένα έγκλημα σαφώς και είναι αναμενόμενο, αλλά και δικαιολογημένο.

Ξεχασες να πεις οτι μας κλεβουν και τις δουλειες. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
...................
Πώς περιμένεις να χαράξει η νέα ευφραντική ημέρα αν δεν μυηθούμε στην τεράστια αναδημιουργική δυνατότητα του μηδενός;
Σου δίνω απόλυτο δίκιο Αστρέα! Από το μηδέν δημιουργείς καλύτερα.


Δηλαδή, στην Ελλάδα σήμερα και την Ευρώπη, οι νέοι Χίτλερ συναποφασίζουν για την δημιουργία! Πρωτίστως όμως, χρειάζονται, έχουν ανάγκη, την ισοπέδωση της ήδη υπάρχουσας και ευημερούσας πατριαρχικής πραγματικότητας (όπως ονομάζει την σημερινή εποχή ο Αστρέας).
Δηλαδή, ενώ αποφεύγει να μιλήσει για την πραγματικότητα, φιλοσοφεί γενικώς.

Προκύπτουν δε απορίες ως προς τα επι μέρους κίνητρα του Κυρίου Αστρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εν υπάρχει, φίλε μου, ο Αντίχριστός. Ο Χριστός είναι το φως της ζωής και η υπέρτατη αξία.
Αν δεν υπάρχει ο Αντίχριστος, τότε δεν υπάρχει και ο Χριστός. Αν υπάρχει ο Χριστός, τότε υπάρχει και ο Αντίχριστος. 'Οποιος θέλει να επιβληθεί η εωσφορική επανάστασις που δια εμέ μόνο ως μια επανάστασις πνευματικής φώτισης μπορεί να νοηθεί - και ουχί πολιτική, πολιτικάντικη ή άλλη - και δεν περιορίζεται εις διαννοητικήν αυτοικανοποίησιν, θα πρέπει να απαλλαγεί από όλες αυτάς τας σκεπτομορφάς, συμπεριλαμβανομένου και των σκεπτομορφών του Οιζέ, δηλαδή 'Ωρους, μώρους, Μπάμπαλον και λοιπές μπαρούφες ψευδοδιδασκάλων. Ο Γιαχβέ όπως και Χριστός είναι φυσικές αλληγορίες δια εμέ και τίποτε παραπάνω. Ο μόνος τρόπος δια να συνδεθεί η ανθρωπότις εις το μέλλον με τον πραγματικόν Θεόν θα είναι η πλήρης κατανόησις του Σύμπαντος και της ασημαντότητός της ανθρωπίνης υπάρξεως. Και φυσικά το τέλος των θρησκειών, συμπεριλαμβανομένης της θρησκείας του Σατανά. Kαι σκοπίμως έγραψα Φώτισις και όχι Διαφωτισμός...Ο Διαφωτισμός και η αθεία ενώ πράγματι αποδιώχνουν κάποιες ιστορικές πλάνες, έχουν αποβεί καταστρεπτικά δια την ηθικήν. Θα πρέπει να προφυλάξουμε πάση θυσία την πνευματικότητα και την πίστη στην Παγκόσμια Ψυχή και στην ιερότητα του Σύμπαντος, στον 'Εναν Θεό που κατοικοεδρεύει εις την αιωνιότητα εντός και εκτός μας ταυτοχρόνως, δια να μην κατακυριεύσει τον πλανήτη το κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
...Θα πρέπει να προφυλάξουμε πάση θυσία την πνευματικότητα και την πίστη στην Παγκόσμια Ψυχή και στην ιερότητα του Σύμπαντος, στον 'Εναν Θεό που κατοικοεδρεύει εις την αιωνιότητα εντός και εκτός μας ταυτοχρόνως, δια να μην κατακυριεύσει τον πλανήτη το κακό.

Συμφωνούμε πλην όμως θα πρέπει να προσθέσω ότι το "Κακό" έχει πολλές όψεις και είναι το κατεξοχήν παραπλανητικό. Συνήθως μεταμφιέζεται τόσο καλά που δεν μπορείς να το διακρίνεις. Πολλούς αιώνες τώρα έρχεται ως η "Κοινωνική Πρόνοια", ως η "Θεσμική Ψυχιατρική", ως η "Εκκλησία" ή η "Ιερά Εξέταση". Είδαμε το Κακό να ανάβει λαμπάδες στον ουρανό και στη θάλασσα για να παταχθεί ολοσχερώς ο Άλλος, είδαμε να διασύρονται εξωτικές οντολογίες, να σφάζονται μελανά σώματα με τις "βέβηλές" τους ενδυμασίες και τα φετίχ τους. Το "Κακό" σκόρπισε τις στάχτες από τα ψυχρά διαγγελματα "μακάριων" ηγετών, είδαμε νεκροκεφαλές να καγχάζουν φορώντας το χρυσό τους φωτοστέφανο. Κι ο Ιησούς Χριστός, όπως τον απεικονίζει και η Αποκάλυψη, με το δρεπάνι σαν Χάρος ήρθε να θερίσει τις ψυχές αφήνοντας ένα πεδίο άγονο και βλοσυρό... το Παρόν, εδώ και τώρα, σκιάχτρα στολισμένα από κοράκια, πάντα για ένα αύριο ΟΥΤΟΠΙΚΟ.

Τι είναι "Καλό" και τι "Κακό"; Κατά την κρίση του επόμενου αναστοχαστικού ανθρώπου "Κακό" είναι το να υποκύπτεις και να εμπίπτεις στη σκέψη και τη δράση σου σε τέτοιες "αντικειμενικές" διαζεύξεις ενώ "Καλό" είναι το να είσαι ικανός να τις υπερβαίνεις, στρατολογώντας την ύπαρξή σου πέρα από δίπολα και σχιζοφρενικές διαζεύξεις. Σε αμφότερες τις περιπτώσεις πάντως η κρίση του είναι ειρωνική, καθώς ακόμη και μια τέτοια συζευκτική στάση δεν πληροί τις προϋποθέσεις για μια ολοκληρωτική και ύστατη κατάργηση αυτής της αρχέγονης αντίθεσης, εφόσον και πάλι δημιουργείται ένας -έστω και παιγνιώδης- δυισμός. Αν η ηθική λοιπόν είναι φύσει υποκειμενική, πώς είναι δυνατόν να μιλήσουμε ποτέ σοβαρά και τελεσίδικα περί αυτού του αρχέτυπου διαχωρισμού κατά αντικειμενικό τρόπο- έστω κι αν είναι παιγνιώδης αυτή τη φορά;

Ως εκ τούτου, ο αναστοχαστικός άνθρωπος του νέου Αιώνα, δεδομένης της ασαφούς λογικής (fuzzy logic) που πλέον τον κυριεύει, δεν μπορεί παρά να ανταπαντήσει στον άνθρωπο των "περασμένων μεγαλείων" αντιτείνοντας την πλέον ειρωνική και παιγνιώδη θεώρηση της νέας μυθοποιίας:

Είμαστε με τον Εωσφόρο~~~~ Μπου!~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Oize, η πρόκληση για εσένα από νεαρά παιδιά στο στέκι:
είναι να αποδείξεις του λόγου σου την τεκμηρίωση.


Διαφορετικά, λόγια ήταν και τα πήρε ο άνεμος!

Φίλε Αστρέα, θα μπορούσα άνετα να παρομοιάσω, τα τεκταινόμενα στην συζήτηση που άνοιξες, με μια συζήτηση που έκανε ο Πλάτων κάμποσα χρόνια π.χ..

Όμως πόσο εύστοχα δίνει αυτό που συμβαίνει, σε παιδευμένους και απαίδευτους!!!!!!!!!!!

Λοιπόν, αυτά είπε ο Πλάτων.

[FONT=&quot]Αυτή την εικόνα λοιπόν, φίλε μου Γλαύκωνα, είπα εγώ(Πλάτων), πρέπει να την προσαρμόσεις σε όλα όσα είπαμε πρωτύτερα και να παρομοιάσεις τον ορατό κόσμο με την κατοικία του δεσμωτηρίου, και τη φωτιά που αντιφέγγιζε μέσα σ' αυτή με τη δύναμη του ηλιακού φωτός. Αν όμως παρομοιάσεις την ανάβαση και τη θέα των αντικειμένων, που βρίσκονται στον επάνω κόσμο, με την άνοδο της ψυχής στον νοητό κόσμο, δεν θα σφάλεις ως προς τη δική μου άποψη, αφού επιθυμείς να την ακούσεις. Κι ο θεός τουλάχιστον ξέρει αν τυχαίνει να είναι αληθινή. Εμένα λοιπόν έτσι μου φαίνεται. Πως στην περιοχή του γνωστού η ιδέα του αγαθού είναι τελευταία και μετά βίας διακρίνεται, όταν όμως τη διακρίνει κανείς δεν μπορεί να μην συλλογιστεί πως αυτή είναι η αιτία για όλα γενικά τα σωστά και καλά πράγματα, γεννώντας μέσα στον ορατό κόσμο το φως και τον κύριο του φωτός, και γιατί μέσα στον νοητό κόσμο αυτή είναι που διευθύνει και παρέχει την αλήθεια και τον νου και πως πρέπει να την ατενίσει οπωσδήποτε αυτός που εννοεί να ενεργήσει φρόνιμα και στην ιδιωτική και στη δημόσια ζωή.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Έσπερος

Νεοφερμένος

Ο Έσπερος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παρατηρώ πως το thread αυτό της διαλεκτικής πρόκλησης, κινδυνεύει να διαβρωθεί απ' τις γελοιογραφικές ενστάσεις του αστικού κομφόρμ: γηραιοί στριφνοί ιερείς, μπάτσοι και μεμψίμοιροι θεοσεβούμενοι της μαγειρίτσας και του ελέους…

Λοιπόν ακούστε! Ιστάμεθα πανέτοιμοι - καταδρομικοί εμπρηστές της Ιστορικής αναγκαιότητας, κομίζοντας τη στρατευμένη ισχύ του Ιερού Νείκους, αποφασισμένοι να επισπεύσουμε τον επιθανάτιο ρόγχο της γενεαλογίας σας. Εμείς οι θεοκρουσμένοι απ' τα οριακά συμβάντα της ενθυμίας, αποκαθηλώνουμε βυζαντινά εικονοστάσια με το καγχασμό του αρλεκίνου, κορυβάντιοι θεράποντες των Μυστηρίων που επιστρέφουμε σαν αγρίμια απ' τη βιταλική ρίζα του Αιώνα για να εξακτινώσουμε σε νέες περιφέρειες τη σπείρα της παλιγγενεσίας. Με χέρια ατσαλένια, νιότης ανέσπερης δεόμαστε τον αυγασμό του Σύμπαντου. Εμείς που φρενήρεις εμφυσούμε τον κρυψίγονο αστροπέλεκα του Ηρικεπαίου στο σφυγμό της ενσάρκωσης, χορεύουμε ξανά στο φρυγικό ρυθμό του εγκέλαδου - του εγκέλαδου που σείει τα μαυσωλεία των σκηνωμάτων, ρήγμα γενετήσιο της χθόνιας αναγέννησης. Στην αρτηρία μας καρδιοχτυπά ηφαιστειώδες το αίμα των τραγωδών κι εντός μας ξυπνά ο αλήτικος παγανιστικός πόθος να γιορτάσουμε την κοσμική πανήγυρη των Σακαίων, όσο εσείς πενθείτε μια απολεσθείσα Αλεξάνδρεια σα μελλοθάνατοι Αντώνιοι… αμέτοχοι στη στερνή περιφορά του Μυστικού θιάσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Παρατηρώ πως το thread αυτό της διαλεκτικής πρόκλησης, κινδυνεύει να διαβρωθεί απ' τις γελοιογραφικές ενστάσεις του αστικού κομφόρμ: γηραιοί στριφνοί ιερείς, μπάτσοι και μεμψίμοιροι θεοσεβούμενοι της μαγειρίτσας και του ελέους…

Λοιπόν ακούστε! Ιστάμεθα πανέτοιμοι - καταδρομικοί εμπρηστές της Ιστορικής αναγκαιότητας, κομίζοντας τη στρατευμένη ισχύ του Ιερού Νείκους, αποφασισμένοι να επισπεύσουμε τον επιθανάτιο ρόγχο της γενεαλογίας σας. Εμείς οι θεοκρουσμένοι απ' τα οριακά συμβάντα της ενθυμίας, αποκαθηλώνουμε βυζαντινά εικονοστάσια με το καγχασμό του αρλεκίνου, κορυβάντιοι θεράποντες των Μυστηρίων που επιστρέφουμε σαν αγρίμια απ' τη βιταλική ρίζα του Αιώνα για να εξακτινώσουμε σε νέες περιφέρειες τη σπείρα της παλιγγενεσίας. Με χέρια ατσαλένια, νιότης ανέσπερης δεόμαστε τον αυγασμό του Σύμπαντου. Εμείς που φρενήρεις εμφυσούμε τον κρυψίγονο αστροπέλεκα του Ηρικεπαίου στο σφυγμό της ενσάρκωσης, χορεύουμε ξανά στο φρυγικό ρυθμό του εγκέλαδου - του εγκέλαδου που σείει τα μαυσωλεία των σκηνωμάτων, ρήγμα γενετήσιο της χθόνιας αναγέννησης. Στην αρτηρία μας καρδιοχτυπά ηφαιστειώδες το αίμα των τραγωδών κι εντός μας ξυπνά ο αλήτικος παγανιστικός πόθος να γιορτάσουμε την κοσμική πανήγυρη των Σακαίων, όσο εσείς πενθείτε μια απολεσθείσα Αλεξάνδρεια σα μελλοθάνατοι Αντώνιοι… αμέτοχοι στη στερνή περιφορά του Μυστικού θιάσου.
Νεαρέ πολυλογά!

Μήπως σε κρατάει κανείς να νοιώθεις ελεύθερος και μάλιστα να κάνεις όλα αυτά που επικαλείσαι ως αναγκαία, αλλά και για εσένα αρεστά;

Θα σου πω εγώ. ΟΥΔΕΙΣ!

Όμως αντί να βλέπεις την ουσία, (με ένα χαρτί δίχως αντίκρισμα μας ωθούν στην εξαθλίωση όλους, μια μορφή σύγχρονης δουλείας. Εσένα ίσως όχι. Ισως βρίσκεσαι μέσα στις ομάδες των προστατευόμενων), εσύ βλέπεις τους φταίχτες. Ναι, σου φταίει και το βυζάντιο τώρα.
Σαφώς όμως σου φταίει η θρησκεία. Όταν δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι, τότε θεωρείς καλύτερο πως είναι να το γκρεμίσεις.
Και πάλι είσαι ελεύθερος.

Αλωστε, μόνο «όστις ΘΕΛΕΙ, οπίσω μου ελθείν»…είπε!

Κσι το «ΘΕΛΕΙ», τα λέει όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Νεαρέ πολυλογά!

Αλωστε, μόνο «όστις ΘΕΛΕΙ, οπίσω μου ελθείν»…είπε!

Κσι το «ΘΕΛΕΙ», τα λέει όλα!

Είπε και «ΕΓΩ είμαι η οδός»!

Και το «ΕΓΩ», τα λέει όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έσπερος

Νεοφερμένος

Ο Έσπερος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αδεσιμότατε

Εάν απ' την εκφώνησή μου αυτή αντιληφθήκατε οτι απεμπολώ τη θρησκευτικότητα, είστε αόμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Είπε και «ΕΓΩ είμαι η οδός»!

Και το «ΕΓΩ», τα λέει όλα!
Το καλό και ταυτόχρονα κακό με τα Λόγια του Θεού ή τα Λόγια του Ανθρώπου είναι ότι ο καθένας μπορεί να τα παραφράζει ή να τα μεταφράζει ή να τα αναλύει όπως θέλει...
Δεν είπε "Εγώ είμαι η μόνη Οδός"
Οπότε αν κάποιοι δεν θέλουν να πιστέψουν απλά δεν πιστεύουν..... αν πιστεύουν σε άλλες επαναστάσεις όπως τις εωσφορικές με γεια τους και χαρά τους.... η πόρτα ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα.....
Επίσης το Εγώ αναφέρεται στην ύπαρξη του Θεού.... Αν είναι άλλος ο Θεός που πιστεύει κάποιος και του έχει δώσει κι άλλη ονομασία....αυτή είναι η δική του οδός...όποιος θέλει πάει και ακολουθεί.... Ελευθέρα βούληση!
Για να υπερασπιστούμε κάτι δεν χρειάζεται να μειώσουμε το άλλο ή το διαφορετικό...
Για να υπερασπιστούμε κάτι πρέπει να εξυψώσουμε αυτό το κάτι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Το καλό και ταυτόχρονα κακό με τα Λόγια του Θεού ή τα Λόγια του Ανθρώπου είναι ότι ο καθένας μπορεί να τα παραφράζει ή να τα μεταφράζει ή να τα αναλύει όπως θέλει...
Δεν είπε "Εγώ είμαι η μόνη Οδός"
Οπότε αν κάποιοι δεν θέλουν να πιστέψουν απλά δεν πιστεύουν..... αν πιστεύουν σε άλλες επαναστάσεις όπως τις εωσφορικές με γεια τους και χαρά τους.... η πόρτα ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα.....
Επίσης το Εγώ αναφέρεται στην ύπαρξη του Θεού.... Αν είναι άλλος ο Θεός που πιστεύει κάποιος και του έχει δώσει κι άλλη ονομασία....αυτή είναι η δική του οδός...όποιος θέλει πάει και ακολουθεί.... Ελευθέρα βούληση!
Για να υπερασπιστούμε κάτι δεν χρειάζεται να μειώσουμε το άλλο ή το διαφορετικό...
Για να υπερασπιστούμε κάτι πρέπει να εξυψώσουμε αυτό το κάτι....

Ερμηνεύεις αυθαίρετα τα "πατερικά κείμενα". Πολύ καλά κάνεις, κι εγώ μαζί σου. Αλλά οι "πατέρες" άλλα μας λένε 2000 και πλέον χρόνια.

Το "Εγώ" δεν αναφέρεται στην ύπαρξη του Θεού, αλλά του Γιεχβά (Εγώ ειμί ο Κύριος ο Θεός σου, ουκ έσονταί σοι θεοί έτεροι πλην εμού.) και αν το προχωρήσεις λίγο στη σκέψη είναι το εγωτικό περίβλημα του Είναι που μας ρίχνει στην πλάνη, τον δυισμό, την διαρκής αντιπαράθεση, το αιώνιο αλληλοφάγωμα στο εκτικό πεδίο της ύπνωσης.

Για να καταλάβεις τι πραγματικά πρεσβεύουν οι εωσφοριστές, με απλά λόγια: Αυτό που ο επίσημος χριστιανισμός ονομάζει Σατανά, Εωσφόρο, Κακό, οι εωσφοριστές το "βλέπουν" στη βιβλική παρουσία του Γιαχβέ. Αυτός είναι ο diabolos με την ψυχοδιαστροφή ενός Δάντη, το New Order του Μπους, τους κλειδοκράτορες των πυρηνικών κεφαλών και το τσιπάκι που ορέγονται να σου φορέσουν στο μέλλον.

Το αληθινό αρχέτυπο του Εωσφόρου διαχέεται βαθειά μέσα στο Χρόνο που "ποτέ δεν γερνά", είναι το "αιώνιο παιδί" του Ηράκλειτου που μέσα στον Αιθήρ και το Χάος σμίλεψε το ασημένιο αυγό, τη μήτρα του Ηρικέπαιου, Έρωτα Φάνη:

Τον Πρωτόγονον προσκαλώ, τον διμορφον. τον μέγαν πού πλανάται εις τον αιθέρα, πού έγεννήθη από τα αυγό καί χαίρεται με τα χρυσά πτερά αυτόν πού έχει πρόσωπον ταύρου και πού εγέννησε τους μακάριους θεούς καί τους θνητούς ανθρώπους,
πού είναι σπέρμα πολυενθύμητον καί εορτάζεται με πολλάς τελετάς. Τον Ηρικεπαίον, τον απόρρητον, τον απόκρυφον. τον ορμητικόν, το λαμπρό βλαστάρι εσύ πού αφήρεσες την σκοτεινήν όμίχλην των ματιών,
αφού περιεστράφης με τάς ορμητικάς κινήσεις των πτερύγων σου παντού εις τον κόσμον
καί έφερες λαμπρόν φως αγνόν καί απ’ αυτό σε ονομάζω Φάνητα
καί βασιλέα Πρίαπον καί Ανταύνην με τα εύστροφα μάτια. Αλλά συ ο μακάριος, ό πολυμήχανος ο γόνιμος βάδιζε (πήγαινε) χαρούμενος εις την ίεράν πολυποίκιλον τελετήν πού γίνεται από εκείνους, πού φανερώνουν (πού γνωρίζουν να τελούν) τα όργια (τάς μυστηριακάς τελετουργίας).


Πρωτόγονον καλέω διφυῆ, μέγαν, αἰθερόπλαγκτον, ὠιογενῆ, χρυσέαισιν ἀγαλλόμενον πτερύγεσσι, ταυροβόαν, γένεσιν μακάρων θνητῶν τ᾽ ἀνθρώπων, σπέρμα πολύμνηστον, πολυόργιον, Ἠρικεπαῖον, ἄρρητον, κρύφιον ῥοιζήτορα, παμφαὲς ἔρνος, ὄσσων ὃς σκοτόεσσαν ἀπημαύρωσας ὁμίχλην πάντη δινηθεὶς πτερύγων ῥιπαῖς κατὰ κόσμον λαμπρὸν ἄγων φάος ἁγνόν, ἀφ᾽ οὗ σε Φάνητα κικλήσκω ἠδὲ Πρίηπον ἄνακτα καὶ Ἀνταύγην ἑλίκωπον. ἀλλά, μάκαρ, πολύμητι, πολύσπορε, βαῖνε γεγηθὼς ἐς τελετὴν ἁγίαν πολυποίκιλον ὀργιοφάνταις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έσπερος

Νεοφερμένος

Ο Έσπερος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η Θεανθρωπία είναι το διαχρονικό μυστήριο της ενωτικής συνουσίας, όπου συντρίβω τα σύνορά μου για ν' αναδυθώ στον τόπο του θεοειδούς συνομιλητή που μου αποτείνεται. Η αρχέτυπη παρουσία τέτοιων ενανθρωπίσεων -εν εσόπτρω- σε όλα τα είδη των θεολογικών αφηγήσεων, δε δικαιώνει τη χριστιανική αποκλειστικότητα αλλά την -από παντός προσανατολισμού- εμπειρική δυνατότητα αυτής της αρχέτυπης σχέσεως εντός του εμπρόσωπου βίου. Υπάρχω ως προορισμός του ένθεου δικαιώματος - αυτό είναι το νόημα που υποβάλλουν οι μεσσιανικές τομές της Ιστορίας. Ενθύμηση κι αέναη επιστροφή που υπαγορεύει την ελεύθερη δόμηση ενός εαυτού μοναδικού υπό την ανάληψη της ευθύνης για ολόκληρη την ανθρωπότητα. Πλήρης συσχέτιση - το Όλον μου ανήκει σαν εκδοχή δικής μου ενότητας, σαν αντανάκλαση διχασμού της θεικής εαυτότητας που αυτοπροσφέρεται στο ομοούσιο κτίσμα της! Μεσσίες εγώ κι εσύ... Εωσφορική είναι η συνείδηση που έχει ως ορμητήριο τούτη την καθ υμάς παραβατική διαπίστωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ερμηνεύεις αυθαίρετα τα "πατερικά κείμενα". Πολύ καλά κάνεις, κι εγώ μαζί σου. Αλλά οι "πατέρες" άλλα μας λένε 2000 και πλέον χρόνια.
Όπως κι εσύ άλλωστε...;):P με την ευκολία που μου πετάς φράσεις από την Παλαιά "Εγώ ειμί ο Κύριος ο Θεός σου, ουκ έσονταί σοι θεοί έτεροι πλην εμού" και την Καινή Διαθήκη "Εγώ είμαι η οδός" απομονώνοντας τες από την εξελικτικότητα ,τη διαχρονικότητα και την αλλαγή.... Ναι πάντα για να υπερασπιστούμε κάτι απομονώνουμε κουβέντες βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα ειδικά αν ο άλλος δεν έχει καλή χρονικο-ιστορική μορφωτική βάση... οπότε στα μάτια του άλλου εμφανιζόμαστε σοφιστές....
Η Ελευθέρα βούληση είναι το πιο σημαντικό...πιστεύεις κάτι ελευθερα ακολούθησε το....

Δεν χρειάζεται να μειώνει μονίμως και σταθερά το οτιδήποτε διαφορετικό υπάρχει σε τούτο το κόσμο...για να ισχυροποιήσει κάποιος τις θέσεις του....
Ελευθέρα βούληση... σε όποια επανάσταση κι αν πιστεύετε θεσμική, κοινωνική, πολιτική ή θρησκευτική....
Το αναμάσημα δεν μας κάνει Πυθίες...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Όπως κι εσύ άλλωστε...;):P με την ευκολία που μου πετάς φράσεις από την Παλαιά "Εγώ ειμί ο Κύριος ο Θεός σου, ουκ έσονταί σοι θεοί έτεροι πλην εμού" και την Καινή Διαθήκη "Εγώ είμαι η οδός" απομονώνοντας τες από την εξελικτικότητα ,τη διαχρονικότητα και την αλλαγή....

Η Ελευθέρα βούληση είναι το πιο σημαντικό...πιστεύεις κάτι ελευθερα ακολούθησε το....

Κάτσε μισό λεπτάκι. Δεν διαφωνώ φυσικά με αυτό που λες, αλλά εμένα μου μαθαίνανε στο σχολείο ότι η Καινή Διαθήκη είναι η συνέχεια της Παλαιάς. Υπό αυτή τη συνθήκη, το "Εγώ" συνεχίζεται και διαιωνίζεται. Αν όμως θεωρήσεις την εωσφορικότητα του Ιησού Χριστού, τότε ναι, το νόημα αλλάζει ανατρεπτικά. ;)

Δεν χρειάζεται να μειώνει μονίμως και σταθερά το οτιδήποτε διαφορετικό υπάρχει σε τούτο το κόσμο...για να ισχυροποιήσει κάποιος τις θέσεις του....
Μα ο παπαδοκράτης δεν είναι το "Άλλο", το "Έταιρο", μια ζωή ήταν η βυζαντινή άρχουσα τάξη. Το Δεσποτάτο του Μοριά. :P
Βέβαια στις μέρες μας, συρρικνώνεται και μειοψηφεί σε παραθρησκευτικούς και χρυσαυγίτες που ασχημονούν έξω από το κάθε Χυτήριο. Υπό αυτή την έννοια ναι, συμφωνώ. Μοιάζει πια σαν να βάλλεσαι εναντίων των αδυνάτων. Ας υιοθετήσουμε και γι' αυτούς την καταφατική διασπορά.

Κακόμοιρα παιδιά, λίγη αγάπη και για σας μωρέ... :console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top