Αγορά εισιτηρίων μέσω internet

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γεια σας,
σκοπεύω να κάνω ένα ταξιδάκι γύρω στα Χριστούγεννα οπότε ψάχνω από τώρα για εισιτήρια. Έψαξα λοιπόν στο airtickets.gr και βρήκα κάποια με πολύ καλύτερη τιμή από αυτήν που μου είπαν σε ταξιδιωτικά γραφεία.
- Εκτός από την προμήθεια που παίρνουν τα γραφεία, δικαιολογείται αύξηση 110? σε ποσό 230? (που έχει στο internet);
- Πόσο αξιόπιστο είναι το συγκεκριμένο site; Έχει αγοράσει κανείς από αυτό;
- Απ' ότι βλέπω έχει την επιλογή να κάνεις κράτηση μέσω τηλεφώνου. Το ξέρω ότι μόνο αν πάρω τηλέφωνο θα είμαι σίγουρος, αλλά μπορώ να κάνω κράτηση μόνο με χρήση κάρτας;
- Επίσης δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς χρεώνεται η κάρτα σου μόνο δίνοντας τον αριθμό και τα στοιχεία, αφού ουσιαστικά δεν έχεις υπογράψει πουθενά (όπως γίνεται στα καταστήματα). Πως εξασφαλίζεται ο ιδιοκτήτης της κάρτας;
Αυτά μου έρχονται προς το παρόν, αν ξέρει κάποιος, hit me...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
... airtickets.gr...

- Εκτός από την προμήθεια που παίρνουν τα γραφεία, δικαιολογείται αύξηση 110? σε ποσό 230? (που έχει στο internet);
- Πόσο αξιόπιστο είναι το συγκεκριμένο site; Έχει αγοράσει κανείς από αυτό;
- Απ' ότι βλέπω έχει την επιλογή να κάνεις κράτηση μέσω τηλεφώνου. Το ξέρω ότι μόνο αν πάρω τηλέφωνο θα είμαι σίγουρος, αλλά μπορώ να κάνω κράτηση μόνο με χρήση κάρτας;
- Επίσης δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς χρεώνεται η κάρτα σου μόνο δίνοντας τον αριθμό και τα στοιχεία, αφού ουσιαστικά δεν έχεις υπογράψει πουθενά (όπως γίνεται στα καταστήματα). Πως εξασφαλίζεται ο ιδιοκτήτης της κάρτας;


1ον) Όταν λές αύξηση ?110 δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Δλδ το τελικό ποσό ποιο είναι? ?340? Το πρακτορείο μπορεί να σε ενημερώσει για το ποσοστό της προμήθειας που κρατάει (εφόσον ρωτήσεις) οπότε μπορείς να καταλάβεις αν το ποσό που σου λέει είναι σωστό ή όχι.

2ον) Για να έχει Νο Τηλεφώνου σημαίνει ότι μπορείς να καλέσεις κ να κάνεις την κράτησή σου κ τηλεφωνικά, ακριβώς δλδ όπως θα την έκανες κ διαδικτυακώς από μόνος σου. Απλά να ξέρεις ότι ενδεχομένως οι τιμές να μην είναι ίδιες. Δλδ μπορεί κάποιες τιμές να ισχύουν μόνο για κράτηση μέσω internet, ακόμα κ να υπάρχει διαθεσιμότητα για τη συγκεκριμένη τιμή κατά την τηλεφωνική κράτηση (απασχολείται βλέπεις κάποιος υπάλληλος εκείνη τη στιγμή κ πρέπει με κάποιο τρόπο να πληρώσεις κ αυτόν :)). Επίσης, εννοείται πως δίνοντας την πιστωτική σου κάρτα κάνεις κράτηση, τουλάχιστον αν σε ενδιαφέρει μια εγγυημένη κράτηση η οποία δεν θα ακυρωθεί αργότερα.

3ον) Όσο για τα στοιχεία της κάρτας...
γνωρίζω ότι στα ξενοδοχεία (τα οποία έχουν την ίδια φιλοσοφία με τις αεροπορικές εταιρείες) όταν δίνεις την κάρτα σου για εγγύηση, το ξενοδοχείο παίρνει απλά προέγκριση, δλδ δεσμεύει το ποσό μέχρι την άφιξή σου κ μετά την άφιξη χρεώνει. Όμως διαδικτυακώς ή κ τηλεφωνικώς σε κρατήσεις αεροπορικών εισητηρίων, αυτό δε γίνεται νομίζω, γιατί χρεώνουν με την μία προκειμένου να εκδοθεί το εισητήριο. Κ σίγουρα δεν ζητούν αριθμό ταυτότητας. Τώρα αν είναι κλεμμένη η κάρτα, είτε θα έχει μπλοκαριστεί η κάρτα γιατί θα έχει ειδοποιήσει ο κάτοχός της την τράπεζα κ με το που θα περάσει από το μηχάνημα για χρέωση μέσω συστήματος, θα βγει αρνητική, είτε το αντίθετο, δλδ αν δεν έχει προλάβει να μπλοκαριστεί θα χρεωθεί κανονικά, αλλά θα φαίνεται η συναλλαγή οπότε θα εντοπιστεί αργότερα.

Κ τέλος, από το συγκεκριμένο ιστότοπο δεν έχω κάνει κράτηση, οπότε δεν γνωρίζω πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι.

αυτά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
- Πόσο αξιόπιστο είναι το συγκεκριμένο site; Έχει αγοράσει κανείς από αυτό;

Εγώ έχω αγοράσει 2 ή 3 φορές και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Το εισιτήριο στην χειρότερη περίπτωση στάλθηκε μέσα σε μια εβδομάδα (το παρήγγειλα από το εξωτερικό και χρειάστηκε να μου το στείλουν με κούριερ). Μάλιστα επειδή μια φορά καθυστέρησαν κατά 1 ημέρα με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν προσωπικά. Είναι άψογοι :)

- Απ' ότι βλέπω έχει την επιλογή να κάνεις κράτηση μέσω τηλεφώνου. Το ξέρω ότι μόνο αν πάρω τηλέφωνο θα είμαι σίγουρος, αλλά μπορώ να κάνω κράτηση μόνο με χρήση κάρτας;

ναι, εγώ με κάρτα τα έκλεισα τα εισιτήρια.

- Επίσης δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς χρεώνεται η κάρτα σου μόνο δίνοντας τον αριθμό και τα στοιχεία, αφού ουσιαστικά δεν έχεις υπογράψει πουθενά (όπως γίνεται στα καταστήματα). Πως εξασφαλίζεται ο ιδιοκτήτης της κάρτας;

Αν δεις η κάρτα σου έχει 2 νούμερα,ένα σε κάθε όψη της. Στην μπροστά όψη είναι ο αριθμός λογαριασμού σου. Στην πίσω όψη είναι ένας προσωπικός αριθμός. Για να επιβεβαιώσεις ότι είσαι ο κάτοχος της κάρτας, απλά πρέπει να δώσεις τα 3 τελευταία ψηφία του προσωπικού σου αριθμού (CSV νομίζω λέγονται ή κάπως έτσι) στην ειδική φόρμα που θα συμπληρώσεις. Είναι εύκολο. Έχει εικόνες για να σε καθοδηγούν στο site :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Κοιτα... το συγκεκριμενο σαιτ, ειναι ενος ταξιδιωτικου γραφειου.
μπορεις να βρεις την πτηση που θες, πχ. αθηνα μιλανο 7.45 και τουμπαλιν 10.45 στις ταδε ημερομηνιες, και ΝΑ ΤΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙΣ πηγαινοντας ειτε στο ιδιο το ταξιδιωτικο (που ειναι στο χαλανδρι) ειτε σε οποιοδηποτε αλλο ταξιδιωτικο που ειναι κοντα σου.

αυτο με την τιμη δεν το καταλαβα,λογικα δε θα επρεπε να εχει τοσο μεγαλη διαφορα.

μια φορα εχω κλεισει μεσω του συγκεκριμενου γραφειου (οχι απευθειας απο το σαιτ, αλλα βρισκοντας εκει την πτηση και τηλεφωνωντας τους) και δεν εμεινα ευχαριστημενη... οι περισσοτερες πτησεις της ημερας ειχαν ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ καθυστερηση περιπου 7 ωρες και δεν με ενημερωσαν, με αποτελεσμα και να περιμενω και να χασω τις επομενες πτησεις,αλυσιδωτα!

βρες τι θες και εκτυπωσε το χαρτι, μετα πηγαινε σε ενα αντικειμενικα καλο γραφειο και ζητα να σου κλεισουν την ιδια πτηση επιτοπου. :)
η καλυτερη λυση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Χμ... περίεργο πάντως αυτό με την έλλειψη ενημέρωσης. Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Και γενικά αγοράζω τα αεροπορικά μου εισιτήρια μέσω ίντερνετ και μπορώ να πω ότι συμφέρει. Γλιτώνεις και κόπο (5 κλικ κ τελείωσες) και χρήμα, ακόμη και αν κλείσεις το εισιτήριο από το site της αεροπορικής εταιρίας και όχι από το ταξιδιωτικό πρακτορείο (π.χ. όταν ήμουν Κύπρο το εισιτήριο πήγαινε-έλα Θεσ/νικη-Λάρνακα μου έβγαινει 20 ευρώ λιγότερα από το να το έκλεινα από το γραφείο τους).

Οπότε fandago νομίζω το αν θα πρέπει να κλείσεις εισιτήριο μέσω διαδικτύου εξαρτάται:
*από το αν βολεύει να πας σε ταξιδιωτικό πρακτορείο
*από το πόσο φοβάσαι να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου :P
*από την πόση διαφορά είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις σε περίπτωση που υπάρχει διαφορά μεταξύ του να κλείσεις το εισιτήριο μέσω διαδικτύου και μέσω του ίδιου του πρακτορείου face 2 face.

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μισο λεπτο παιδια, μιλαμε για κρατηση ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ η μεσω του συγκεκριμενου σαιτ?

γιατι κι εγω μονο απο νετ κλεινω τωρα πια... και ειμαι ευχαριστημενη παρα πολυ..
αλλα ΟΧΙ απο το airtickets.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν σας ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ για τις απαντήσεις σας:clapup:

Να ξεκαθαρίσω τις όποιες απορίες. Βρήκα εισιτήρια από το site στα 228? από συγκεκριμένη εταιρεία και από το ταξιδιωτικό γραφείο μου είπαν (συγκεκριμένα σε άλλον που πήγε για εμένα) για τις ίδιες ημερομηνίες με την ίδια εταιρεία 330?. Για τέτοια διαφορά μιλάω. Η εξήγηση ήταν ότι μπορεί στο internet να διαθέτουν φθηνότερα.
Αν μπορούσες να μου πεις MonaXoS την διαδικασία που χρειάζεται για να κλείσεις τα εισητήρια (και αυτήν που ακολουθεί αφού τα κλείσεις) και αν έχεις χρησιμοποιήσει την διαδικασία του τηλεφώνου (ή εσύ Giovanna που την χρησιμοποίησες). Στο τηλέφωνο κάνω τα ίδια (συμπλήρωση στοιχείων) και δίνω και εκεί την κάρτα μου; Και επειδή όντως την φοβάμαι γιατί είναι πιστωτική, μήπως είναι προτιμότερο να δώσω τα στοιχεία μέσω τηλεφώνου; Έτσι κι αλλιώς όμως, όταν πατάω κράτηση μου βγάζει το εξής μήνυμα:
Προβλημα τιμών! Δεν μπορούμε να δώσουμε τιμή για την πτήση (-εις) που επιλέξατε. Παρακαλούμε πάτε στην προηγούμενη σελίδα, αλλάξτε τις προτιμήσεις σας και κάντε νέα προσπάθεια.
Επίσης αυτό που είπες Giovanna:
Κοιτα... το συγκεκριμενο σαιτ, ειναι ενος ταξιδιωτικου γραφειου.
μπορεις να βρεις την πτηση που θες, πχ. αθηνα μιλανο 7.45 και τουμπαλιν 10.45 στις ταδε ημερομηνιες, και ΝΑ ΤΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙΣ πηγαινοντας ειτε στο ιδιο το ταξιδιωτικο (που ειναι στο χαλανδρι) ειτε σε οποιοδηποτε αλλο ταξιδιωτικο που ειναι κοντα σου.
πιστεύεις ότι αν δοκιμάσω άλλο ταξιδιωτικό γραφείο μπορεί να έχει όντως τιμές που να είναι πιο κοντά (+20? πχ) στην τιμή που βρίσκω στο net;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όσον αφορά την Aegean (μπορεί να 'ναι άσχετο με το airtickets :P) γράφεις κι ένα mail οπότε σου στέλνεται κι εκεί η "απόδειξη", που είναι εισητήριο κι απόδειξη μαζί.

Αν τυχόν γίνει καμιά στραβή έχεις αυτό που σου δείχνει αναλυτικά πόσα έδωσες. :)
Ελπίζω να 'χει παρόμοιο για airtickets.


Εγώ το 'χω χρησιμοποιήσει κάμποσες φορές το e-booking, αρκετά εξυπηρετικό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Η διαδικασία για online κράτηση είναι απλή. Επιλέγεις πτήση/ωρα/προορισμο κτλ. Επόμενη σελίδα βλέπεις την τιμή. Μετά βάζεις τα στοιχεία της κάρτας και τα στοιχεία του επιβάτη (αν θες να κλεισεις εισιτήριο για εσένα τότε προφανώς βάζεις δυο φορές τα δικά σου :P). Επόμενη σελίδα σου βγάζει ξανά όλα τα στοιχεία (ονοματα, τελική τιμή κτλ) και επιβεβαιώνεις. Περιμένεις λίγα δευτερόλεπτα και σου πετάγεται η σελίδα που λέει ότι όλα είναι ΟΚ. Μετά απλά περιμένεις το ταχυδρομείο. Για εντός Ελλάδος (κ ιδιαίτερα εντός Αθηνών) χρειάζεται να περιμένεις 2-3 ημέρες το πολύ. Στο πακέτο που σου στέλνουν έχεις κανονικά το εισιτήριό σου και την απόδειξη από το κατάστημα για το ακριβές ποσό που σου χρέωσαν στην κάρτα (όπως δηλαδή θα έπαιρνες απόδειξη αν αγόραζες από τον μπακάλη της γειτονιάς σου με κάρτα).

Αν μπεις στη σελίδα αποκλείεται να χαθείς. Τα έχει όλα βήμα - βήμα. Εξηγεί τα πάντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Λοιπόν σας ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ για τις απαντήσεις σας:clapup:

Να ξεκαθαρίσω τις όποιες απορίες. Βρήκα εισιτήρια από το site στα 228? από συγκεκριμένη εταιρεία και από το ταξιδιωτικό γραφείο μου είπαν (συγκεκριμένα σε άλλον που πήγε για εμένα) για τις ίδιες ημερομηνίες με την ίδια εταιρεία 330?. Για τέτοια διαφορά μιλάω. Η εξήγηση ήταν ότι μπορεί στο internet να διαθέτουν φθηνότερα.
Αν μπορούσες να μου πεις MonaXoS την διαδικασία που χρειάζεται για να κλείσεις τα εισητήρια (και αυτήν που ακολουθεί αφού τα κλείσεις) και αν έχεις χρησιμοποιήσει την διαδικασία του τηλεφώνου (ή εσύ Giovanna που την χρησιμοποίησες). Στο τηλέφωνο κάνω τα ίδια (συμπλήρωση στοιχείων) και δίνω και εκεί την κάρτα μου; Και επειδή όντως την φοβάμαι γιατί είναι πιστωτική, μήπως είναι προτιμότερο να δώσω τα στοιχεία μέσω τηλεφώνου; Έτσι κι αλλιώς όμως, όταν πατάω κράτηση μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Επίσης αυτό που είπες Giovanna:

πιστεύεις ότι αν δοκιμάσω άλλο ταξιδιωτικό γραφείο μπορεί να έχει όντως τιμές που να είναι πιο κοντά (+20? πχ) στην τιμή που βρίσκω στο net;

χμ ισως ειναι καθαρα ιντερνετικη προσφορα...
αλλα δε χανεις τιποτα να ρωτησεις και σε αλλο γραφειο,ποτε δε ξερεις. αλλιως, τα κλεινει μεσω νετ.
airtickets δεν εχω κλεισει ποτε, δε γνωριζω τη διαδικασια...
aegean εχω κλεισει απειρες φορες, εδω ΠΑΝΤΑ μεσω νετ ειναι 10ε φτηνοτερο καθε εισητηριο που κλεινεις...
ειναι απολυτα ασφαλης η διαδικασια, σου στελνουν αποδειξη στο μειλ σου και πληροφοριες πτησης στο κινητο σου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Tαξιδεψα το καλοκαιρι κλεινοντας τα εισιτηρια απ'αυτο το σαιτ..Εντυπωσεις : πολυ καλη διαφορα τιμης απο αυτο στα πρακτορεια, αρχικα. Ο τυπος των εισιτηριων που πηραμε ηταν ηλεκτρονικος, που θα πει οτι μεχρι να φτασουμε στο αεροδρομιο δεν ειχαμε χαρτι στα χερια μας, αλλα μας το τυπωσαν εκει οταν φτασαμε. Αυτο προσωπικα θα μου δημιουργουσε τεραστιο αγχος για το αν τα εισιτηρια ειναι σιγουρα και δεν προεκυπτε προβλημα, αν απο ενα δικο μου λαθος δεν χρειαζοταν να μιλησω μαζι τους και τηλεφωνικα ωστε να τα επιβεβαιωσω ολα. Η χρεωση της καρτας γινεται οπως σε ολα τα ηλεκτρονικα μαγαζια, με τα οποια εγω εχω αποθρασσυνθει τελειως, και νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα για λανθασμενη χρεωση η κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Για να μην αγχώνεσαι για την κάρτα σου πήγαινε βγάλε μία χρεωστική και κράτα μέσα ένα μίνιμουμ ποσό. Στα υπόλοιπα με κάλυψαν τα πιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
ναι βρε μην αγχωνεσαι, εμεις με τη δουλεια τα εχουμε καταργησει εντελως τα κανονικα εισιτηρια εδω και κανα χρονο.. μονο ηλεκτρονικα τωρα πια που εχουν σχεδον ολες οι εταιριες (ακομα και η ολυμπιακη) :)
για να εισαι και 1000% σιγουρος οτι δεν θα εχεις προβλημα στο τελος, σημειωσε σε ενα χαρτακι ή στο κινητο σου και τον αριθμο του εισιτηριου (e-tkt number) και εισαι πανετοιμος..
καλο ταξιδι και να μας δειξεις φωτογραφιες.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
η διαφορά στη τιμή δεν αφορά μόνο τη σχέση ιντερνετ - πρακτορεία:

οι θέσεις μέσα στο αεροπλάνο χρεώνονται διαφορετικά, παρόλο που μιλάμε για την ίδια πτήση (προφανώς δεν αναφέρομαι σε business - economy, αλλά σε economy-economy). Αν είσαι τυχερός και υπάρχουν οι φτηνές θέσεις (που υπάρχουν όταν κλείνεις πολύύύύύύύ νωρίς μέσω ίντερνετ), τις κλείνεις και εύχεσαι να μη σου τύχει τίποτα μέχρι τότε:P

στα πρακτορεία, μπορείς να μπεις και σε waiting list και γενικότερα, αν η σχέση με τον πράκτορα κρατάει καιρό, υπάρχουν και άλλες διευκολύνσεις που μπορεί να φανούν χρήσιμες. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, που απλά μπαίνεις για ένα εισητήριο, σε ό,τι και να βρεθεί, υπολόγιζε μια προμήθεια της τάξης του 5% περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
βασικά το airtickets.gr σου στέλνει κανονικό εισητήριο, όχι e-ticket (δηλαδή ένα απλό χαρτί που γράφει κάποια στοιχεία και κωδικούς). Αντίθετα η aegean και η Cyprus Airlines (αν θυμάμαι καλά δλδ για την Cyprus...) απλά σου στέλνουν ένα e-mail με κάποια στοιχεία το οποίο πρέπει να εκτυπώσεις και να παρουσιάσεις στο αεροδρόμιο για να πάρεις την κάρτα επιβίβασης. Έχω δοκιμάσει κ τους δύο τρόπους και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους. Ομολογουμένως με κάνατε να νιώσω περισσότερη ασφάλεια. Σήμερα θα πάω να ελέγξω αν εκδόθηκε η χρεωστική μου visa electron. Μπορώ να την χρησιμοποιήσω σε αυτό το site έτσι;
Φυσικά αν καταφέρω και πάω το ταξιδάκι μου θα έχετε bonus φωτογραφίες.:D
Μια άλλη (χαζή μάλλον) απορία που έχω, είναι κατά πόσον το εισιτήριο είναι καθαρά ονομαστικό. Θα ήθελα πχ να βγάλω ένα σε ένα όνομα, αλλά αν το παιδί τελικά δεν καταφέρει να έρθει, να το πάρει άλλος. Γίνεται;:worry:
Επίσης πως μπορώ να εξασφαλίσω ότι η χρέωση θα είναι αυτή που βλέπω και δεν θα μου χρεώσουν το εισιτήριο όπως θα είναι σε 3 ώρες που μπορεί να έχει ανέβει;
Και τέλος, με προβληματίζει τι γεγονός ότι στην official σελίδα της εταιρείας με την καλύτερη προσφορά, οι τιμές είναι διαφορετικές (μάλλον πιο ακριβές):confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Έχω πολύ ευχάριστα νέα. Σήμερα τους πήρα τηλέφωνο έτοιμος να αγοράσω τα εισιτήρια με την πιστωτική μου κάρτα. Εξυπηρετικότατοι, μου έλυσαν όλες τις απορίες χωρίς δυσφορία και μου είπαν ότι υπάρχει η δυνατότητα αν θέλω να καταθέσω τα λεφτά σε δικό τους λογαριασμό, αν δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κάρτα. Μεγάλη μου χαρά! Ακόμα μεγαλύτερη ήταν όταν μου είπε ότι έχω την δυνατότητα να μην τα καταθέσω άμεσα, αλλά μέχρι τις 6 Νοεμβρίου δλδ μία εβδομάδα μετά. Και σαν να μην έφτανε αυτή μου η χαρά, δεν έχω καμία δέσμευση μέχρι τότε, μιας και προς το παρόν είναι απλώς κράτηση, η οποία μπορεί να ακυρωθεί αν θελήσω! Οπότε αναμένω για την απίθανη περίπτωση να βρω φθηνότερα εισιτήρια, αλλιώς τα πληρώνω και είμαι έτοιμος.
Οπότε παιδιά σας ανακοινώνω και επίσημα, ότι πρωτοχρονιά θα κάνω στην Πράγα!!:clapup:
Σας ευχαριστώ και πάλι για την άμεση βοήθεια σας.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
αχ τι ωραια!!!! μπραβο fandago!!! μου φεραν κατι σοκολατες απο την πραγα χθεςςςςςςςςς... μουουουουουουουουρλια σου λεω... :D
εχμ.. ναι..
παρασυρθηκα... :redface:
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!!!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν, αγόρασα τα εισιτήρια τελικά 6 μέρες πριν λήξει η προθεσμία που μου έδωσαν και μου ζήτησαν να δώσω 10? παραπάνω το εισιτήριο, με την αιτιολογία ότι η εταιρεία τα αύξησε λόγω αύξησης στην τιμή πετρελαίου!! Άκουσον άκουσον!! Ουσιαστικά, πλήρωσα τα εισητήρια σαν να τα έκλεινα εκείνη την ημέρα, ενώ ο κύριος μου είπε ότι τα είχε κλείσει! Και ρωτάω εύλογα κι εγώ "και αν τα είχα αγοράσει τότε, τι τιμή θα πλήρωνα;" "εκείνης της ημέρας φυσικά"! Μας δούλεψε κανονικά δηλαδή ο κύριος.:mad:

Επειδή πολύ τους εξύμνησα λοιπόν, βγαίνω σήμερα εδώ και το καταγγέλλω, αλλά και το επισημαίνω παράλληλα για να μην εξαπατηθείτε και εσείς...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Λοιπόν, αγόρασα τα εισιτήρια τελικά 6 μέρες πριν λήξει η προθεσμία που μου έδωσαν και μου ζήτησαν να δώσω 10? παραπάνω το εισιτήριο, με την αιτιολογία ότι η εταιρεία τα αύξησε λόγω αύξησης στην τιμή πετρελαίου!! Άκουσον άκουσον!! Ουσιαστικά, πλήρωσα τα εισητήρια σαν να τα έκλεινα εκείνη την ημέρα, ενώ ο κύριος μου είπε ότι τα είχε κλείσει! Και ρωτάω εύλογα κι εγώ "και αν τα είχα αγοράσει τότε, τι τιμή θα πλήρωνα;" "εκείνης της ημέρας φυσικά"! Μας δούλεψε κανονικά δηλαδή ο κύριος.:mad:

Επειδή πολύ τους εξύμνησα λοιπόν, βγαίνω σήμερα εδώ και το καταγγέλλω, αλλά και το επισημαίνω παράλληλα για να μην εξαπατηθείτε και εσείς...;)

Εμενα τουλαχιστον δεν μου φαινεται παραξενο. Παγια τακτικη νομιζω ειναι αυτη. Σου κρατησε τη θεση του εισιτηριουμ οχι την τιμη, οποτε οταν αυτη αυξηθηκε τι επρεπε να κανει; Να την πληρωσει απο την τσεπη του; Για αυτο τον λογο σου δινεται η δυνατοτητα να το ακυρωσεις αν θες. Αλλιως, αν εισαι βεβαιος και δεν σ ενδιαφερει η ακυρωση, το αγοραζεις εκεινη την στιγμη με την τρεχουσα τιμη και εισαι κυριος.

Μπορει βεβαια καποιος αλλος να εχει διαφορετικη αποψη, αλλα εμενα δεν κανει εντυπωση...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top