Κάμερες στους δρόμους

Θέλουμε κάμερες στους δρόμους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Για τις ανάγκες της κυκλοφορίας μόνο.

    Ψήφοι: 9 12.7%
  • Για τη Δημόσια Ασφάλεια και την Κυκλοφορία.

    Ψήφοι: 30 42.3%
  • Οχι δεν θέλουμε. Καταπατάει τα δικαιώματά μας.

    Ψήφοι: 27 38.0%
  • Το ίδιο μου κάνει.

    Ψήφοι: 5 7.0%

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κυρία κυρία!!! το χω το χω!!!! να πω να πω???

Θα πω!
Λοιπόν...
Στο ολοκληρωτικό καθεστώς, τον ρουφιάνο τον βλέπεις!!! Είναι αυτός που σε δείχνει με το δάχτυλο!!! Στη σύγχρονη ελληνική δημοκρατία δεν τον βλέπεις! Είναι πίσω από μια οθόνη που προβάλει η κάμερα!

Σε λίγο καιρό αυτά που βλέπαμε σε ταινίες του "μέλλοντος" θα είναι πραγματικότητα. :hmm:

Δεν έχω πρόβλημα να υπάρχει σωστή αστυνόμευση στους δρόμους.(πράγμα που προς τα παρον δε γίνεται).
Οι κάμερες με προβληματίζουν.Έτσι όπως πάνε (αφήνουν) τα πράγματα σου λένε οτι οι κάμερες είναι η λύση μονόδρομος.

Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
με αυτό το σκεπτικό... ε αφού δεν έχουμε να κρύψουμε και τίποτα και δεν φοβόμαστε ότι είμαστε παράνομοι... ας βάλουμε και μέσα στο σπίτι μας μια κάμερα
Αυτό δεν μπορεί να γίνει, όχι μόνο επειδή απαγορεύεται από το Σύνταγμα αλλά και επειδή δεν είναι δυνατόν να παραβιαστεί η ιδιωτικότητα της οικείας του καθενός.
Οταν όμως κυκλοφορούμε σε δημόσιους χώρους, προσωπικά δεν με ενοχλεί, πολύ περισσότερο όταν οι κάμερες τελευταία έχουν "φωτογραφίσει" αρκετές ποινικές πράξεις και μαζί και τα πρόσωπα των δραστών.

Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Οι κάμερες όπως και η 24ωρη αστυνόμευση στους δρόμους έχουν σκοπό να καταγράψουν πρόσωπα και να καταστείλουν όσο μπορούν τις αντιδράσεις του κόσμου. Για παράδειγμα πιο δύσκολα θα πάει ο απλός πολίτης στη διαδήλωση, με την οποία διεκδικεί τα δικαιώματα του όταν υπάρχει η κάμερα που θα τον καταγράψει και δεν ξέρει και που ενδέχεται ύστερα να μπλεχτεί, ανακρίσεις κτλπ. καθώς και πιο δύσκολα ο απλός πολίτης εκφράζει τις απόψεις του, είτε κάνοντας συγκεντρώσεις, είτε μοιράζοντας φυλλάδια και ό,τι άλλο όταν ο αστυνόμος βρίσκεται στο ένα μέτρο και τον παρακολουθεί.

Πρόσφατα στο Σύνταγμα σταμάτησε ένας αστυνομικός έναν γνωστό μου και τον ρώτησε τι έχει μέσα στη τσάντα, ο γνωστός μου του απάντησε και ο αστυνομικός επέμεινε να του δείξει ο γνωστός μου το περιεχόμενο. Και ναι, πειρατή, ο γνωστός μου δεν είχε τίποτα να φοβάται γιατί στη τσάντα του είχε σοκολάτες όμως ο αστυνόμος δεν έχει δικαίωμα να ψάχνει τη τσάντα του! Νομίζω οτι η καταπάτηση της ελευθερίας είναι αυτόδηλη.

υ.γ. Και μην τρελαινόμαστε τώρα που η 24ωρη αστυνόμευση θα καταστείλει το έγκλημα, την πορνεία ή τα ναρκωτικά. Άντε να πάρει κανένα παραπάνω "επίδομα" από τους αντιπροσώπους του εγκλήματος αλλά όχι και οτι θα τους συλλάβει ή κάτι τέτοιο.

edit:
@ πειρατή
Επίσης η παρακολούθηση του πολίτη είναι παράνομη.

Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οι κάμερες όπως και η 24ωρη αστυνόμευση στους δρόμους έχουν σκοπό να καταγράψουν πρόσωπα και να καταστείλουν όσο μπορούν τις αντιδράσεις του κόσμου. Για παράδειγμα πιο δύσκολα θα πάει ο απλός πολίτης στη διαδήλωση, με την οποία διεκδικεί τα δικαιώματα του όταν υπάρχει η κάμερα που θα τον καταγράψει και δεν ξέρει και που ενδέχεται ύστερα να μπλεχτεί, ανακρίσεις κτλπ. καθώς και πιο δύσκολα ο απλός πολίτης εκφράζει τις απόψεις του, είτε κάνοντας συγκεντρώσεις, είτε μοιράζοντας φυλλάδια και ό,τι άλλο όταν ο αστυνόμος βρίσκεται στο ένα μέτρο και τον παρακολουθεί.

Πρόσφατα στο Σύνταγμα σταμάτησε ένας αστυνομικός έναν γνωστό μου και τον ρώτησε τι έχει μέσα στη τσάντα, ο γνωστός μου του απάντησε και ο αστυνομικός επέμεινε να του δείξει ο γνωστός μου το περιεχόμενο. Και ναι, πειρατή, ο γνωστός μου δεν είχε τίποτα να φοβάται γιατί στη τσάντα του είχε σοκολάτες όμως ο αστυνόμος δεν έχει δικαίωμα να ψάχνει τη τσάντα του! Νομίζω οτι η καταπάτηση της ελευθερίας είναι αυτόδηλη.
Κανείς δεν έχει να φοβάται τίποτα συμμετέχοντας σε μια ειρηνική διαδήλωση. Αν είχα όμως ένα μαγαζί στο κέντρο, ένα από αυτά που σπάνε κάθε φορά οι κουκουλοφόροι, πολύ θα ήθελα να ξέρω ποιος το έκανε.
Ο αστυνομικός, έχει δικαίωμα να ψάξει την τσάντα του οποιουδήποτε. Αυτή είναι η δουλειά του. Το ίδιο κάνουν και σε χιλιάδες κόσμο πριν μπει στο γήπεδο για παράδειγμα.
Αν θέλουμε να έχουμε αποτελεσματική αστυνόμευση και να μην κατηγορούμε την αστυνομία οτι δεν κάνει σωστά τη δουλειά της, δεν μπορούμε να δυσανασχετούμε αν αυτό αφορά εμάς.

Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Κανείς δεν έχει να φοβάται τίποτα συμμετέχοντας σε μια ειρηνική διαδήλωση. Αν είχα όμως ένα μαγαζί στο κέντρο, ένα από αυτά που σπάνε κάθε φορά οι κουκουλοφόροι, πολύ θα ήθελα να ξέρω ποιος το έκανε.

Αν κάποιος ήθελε να σου σπάει το μαγαζί στο κέντρο θα φρόντιζε να φοράει κουκούλα, που σημαίνει οτι το πρόσωπο του στην κάμερα δεν θα φαινόταν. Ωστόσο η αστυνομία θα ανέκρινε και θα βασάνιζε όσους υποψήφιους είχε σημειώσει και αν υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει οτι θα είχε ενοχές η ΕΛ.ΑΣ. να το κάνει αυτό ας γυρίσει ένα χρονάκο πριν και ας δει τα μαυρισμένα μάτια του φοιτητή-ύποπτου που καταλάθος γλύστρησε στις κλωτσιές των αστυνομικών, που όντως είναι καθήκον τους να περιορίζουν τους αναρχικούς.

Ο αστυνομικός, έχει δικαίωμα να ψάξει την τσάντα του οποιουδήποτε. Αυτή είναι η δουλειά του. Το ίδιο κάνουν και σε χιλιάδες κόσμο πριν μπει στο γήπεδο για παράδειγμα.
Αν θέλουμε να έχουμε αποτελεσματική αστυνόμευση και να μην κατηγορούμε την αστυνομία οτι δεν κάνει σωστά τη δουλειά της, δεν μπορούμε να δυσανασχετούμε αν αυτό αφορά εμάς.

Μάλλον πλάκα κάνεις

Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
@ Mario

σύμφωνα με αυτά που γράφεις, μου επιτρέπεις να υποθέσω οτι δεν έχεις πρόβλημα και με τις κάμερες;

Επειδη το link ολου του θεματος δεν μου ανοιγει (φταιει το Pc και οτι εχω γονατισει την γραμμη), μιλαει για καμερες ή για ενστολη αστυνομευση?
Και σε αυτο που με ρωρας για τις καμερες θα σου απαντησω, οτι "οχι οταν υπαρχει μετρο".
Και τι εννοω.
Στην Ιταλια που ειμαι σε καθε πολη απ'οπου περασα υπηρχαν σε συγκεκριμενα σημεια καμερες για την παρακολουθηση τους.
Οχι, παντου αλλα σε ορισμενα σημεια.
Ο λογος που επελεγαν αυτα τα μερη ηταν γιατι για τον οποιοδηποτε λογο εκει μαζευονταν ολοι οι παρανομοι ,και γενικοτερα γινονταν πολλα.
Φυσικα η καμερα δεν συλλαμβανει τον κακο της υποθεσης, αλλα οταν γινει η καταγγελια, λεγοντας το "ποτε εγινε και τι", τοτε σαφως ειναι περισσοτερες οι πιθανοτητες να συλληφθει αυτος.
Κατα τα αλλα, εμενα προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω που μπορει να μου στερει την ελευθερια αυτο.
Κι απο εκει περναω, και συμπεριφερομαι οπως παντα, και εχω παρατηρησει οτι εχουν "διαλυθει" ορισμενες κακες παρεες.
Δεν ξερω εαν εχουν παει αλλου, αλλα δεν ειναι σε "ευαισθητα" μερη πλεον.(1000 φορες να ειναι σε καποιο υπογειο για παραδειγμα, παρα σε μια παιδικη χαρα στο κεντρο της πολης)
Και στο πανεπιστημιο ακομα εχουμε καμερες.
Και σε καθε δημοσια υπηρεσια...
Τα αρχεια που μαζευουν αυτες οι καμερες ειναι τοσο τεραστια που δεν μπορει καποιος να καθισει να τα αναλυσει ετσι για την πλακα του και για να βρει ποτε θα ξυσω εγω την μυτη μου, να βγω στο youtube.

Αλλα απο την αλλη οι καμερες, μπορουν να δωσουν και σημαντικα στοιχεια για την μεση συμπεριφορα ενος ατομου.
Και οπως ειχε πει καποιος, "μπορουμε να ελεγξουμε καλυτερα οποιον ξεουμε πως λειτουργει".
Κι εκτος αυτου λειτουργουν και σαν ανασταλτικο μεσο για τις διαδηλωσεις.Κακο αυτο, μιας και προσωπικα ειμαι υπερ του να διεκδικει ο λαος.(χωρις τα κωλοπαιδα που σπανε βιτρινες και δεν ειναι ο λαος)
Δυστυχως εκει οι καμερες δεν μπορουν να κανουν τιποτα.
Για να τους πιασεις αυτους θελεις 2 πραγματα.
Σωστα εκπαιδευμενους αστυνομικους που να ξερουν ποιους να πιασουν (σωθηκαμε), αμεση αντιδραση των ιδιων των διαλητων.
Αλλα εκει τιθετε θεμα της σωματικης ακεραιοτητας των διαδηλωτων.

Προσωπικα θελω να ειμαι εγω ασφαλης και τα παιδια μου μεθαυριο.
Εαν αυτο μπορει να επιτευχθει με την χρηση καμερων σε κομβικα και σε σημεια "αυξημενων προβληματων" τοτε ειμαι υπερ.
Οπως ειπα σε ορισμενες πλατειες, παρκα κτλ κτλ.

Αλλα κι εδω θα μου πεις....και οταν το προβλημα παει αλλου?
Μεταφερονται οι καμερες ή μπαινουν κι αλλες?

Τελικα καταλληγουμε οτι απο την στθιγμη που με τους δορυφορους μπορουν να δουν τι τσιγαρο καπνιζω και με τις υπερυθρες ακομα και αν αεριζομαι ή οχι, χρονια τωρα "μας βλεπουν"...

Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μάλλον πλάκα κάνεις
Οχι βέβαια.
Κι αν αρνηθείς έχει δικαίωμα να σε προσάγει στο αστυνομικό τμήμα προς εξακρίβωση στοιχείων.

Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
To link είναι σχετικά με την αστυνόμευση.

Επειδή δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή και με προβληματίζει το γεγονός "αποδοχής" της παρακολούθησης μέσω της βιντεοσκόπησης, θα το ψάξω περισσότερο και θα επανέρθω.

Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Το καταλαβα αυτο βρε καρδουλα μου.
Αλλα δεν μου λες αν μιλαει για καμερες, ή για ενστολους...
Γιατι ενταξει π.χ. για τις καμερες, αλλα και για τους ενστολους ενιστασαι?

Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και στο πανεπιστημιο ακομα εχουμε καμερες.
Εμείς είχαμε στην κεντρική βιβλιοθήκη! :D
Μπήκαν τα ΕΑΑΚ και τις έσπασαν...





Απορώ αν είχαν χρησιμοποιήσει μία φορά τις υπηρεσίες της.. :hmm:

Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Γιατί να έχει;
Μόνο κάποιος που έχει να κρύψει κάτι ή που μπορεί να φοβάται για κάτι, θα έχει πρόβλημα.

Όπως ο Κύπριος φοιτητής που του επιτέθηκαν ζαρτινιέρες, το παιδί με τα πράσινα παπούτσια και οι 20(;) φοιτητές που συνελήφθησαν και κρατήθηκαν παράνομα (κ αργότερα αθωώθηκαν στην δίκη) ας πούμε; :P

Εγώ το βάζω και στοίχημα αν θέλετε... 10 φορές οι κάμερες θα "πιάνουν" φοιτητές, διαδηλωτές ή "αναρχικούς" (όλους όσους συλλαμβάνουν έτσι τους ονοματίζουν άλλωστε), και μόλις 1 φορά αστυνομικά όργανα που βιαιοπραγούν, φασίστες που επιτίθενται σε αλλοδαπούς, οργανωμένους φιλάθλους που αλληλοσκοτώνονται και λοιπά εκκολαπτόμενα "δημοκρατικά" αυγά... :/:

Πείτε μου σας παρακαλώ μία φορά που η αστυνομία αξιοποίησε σωστά το οπτικό υλικό που είχε... Όλοι μας έχουμε δει δεκάδες (μη πω εκατοντάδες) βίντεο στην τηλεόραση από άτομα που πετάνε μολότωφ, που κρατάνε δοκάρια, δεκάδες αστυνομικούς που πέφτουν πάνω σε ένα άτομο και το χτυπάνε με τις μπότες ή με τη χειρολαβή των γκλομπ τους, φιλάθλους που σφάζονται κτλ. Αν ήθελαν όντως να πιάσουν άτομα, θα το είχανε κάνει.

Οι κάμερες φυσικά και δεν πρόκειται να πειράξουν τους "απλούς πολίτες". Με τη διαφορά όμως ότι οι "απλοί πολίτες" στην χώρα μας είναι οι "ανενεργοί πολίτες" :) Με άλλα λόγια δεν θα φακελώνονται όλοι φυσικά, αλλά μόνο όσοι συμμετέχουν ενεργά σε αντικυβερνητικές διαδηλώσεις. Και μη πει κανείς ότι δεν παίζει φακέλωμα στην εποχή μας γιατί θα γελάσω. Αρκεί να ψάξει κανείς τι ρωτούσαν τους φοιτητές που συνέλαβαν (ξέρουμε ότι είσαι αριστερός. είναι αλήθεια;).

Και συγνώμη δηλαδή... Η Ελλάδα θα αισθάνεται πιο ασφαλής όταν μπουν κάμερες στην Αθήνα; Οι Αθηναίοι θα αισθάνονται πιο ασφαλείς όταν θα ξέρουν ότι οι κάμερες καταγράφουν στους δρόμους; Δηλαδή όταν εσάς σας επιτέθηκαν για να σας κλέψουν, να σας απειλήσουν, όταν μπήκαν να κλέψουν το σπίτι σας, όταν σας πήραν το αυτοκίνητο, όταν ο έμπορος ναρκωτικών πουλάει θάνατο, όταν οι σωματέμποροι αλωνίζουν, όταν οι προστάτες καταστημάτων κάνουν χρυσές δουλειές κτλ, όλα αυτά γίνονται/έγιναν στους δρόμους που καταγράφουν κάμερες; όλα αυτά θα λυθούν αν μπουν κάμερες σε όλους τους δημόσιους δρόμους της χώρας; Αρκούν οι κάμερες από μόνες τους; Δίχως θέληση από τις Αρχές δεν πρόκειται να κάνουν κάτι από μόνες τους...

η λύση δεν είναι να μπουν κάμερες, αλλά ο πολίτης να αισθάνεται ασφάλεια και πάνω από όλα συνεργάτης με την αστυνομία στον πόλεμο κατά της παρανομίας. Με όλα αυτά που βλέπουμε γύρω μας όμως, χλωμό το βλέπω να αισθανθούμε ποτέ έτσι.


Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εμείς είχαμε στην κεντρική βιβλιοθήκη! :D
Μπήκαν τα ΕΑΑΚ και τις έσπασαν...





Απορώ αν είχαν χρησιμοποιήσει μία φορά τις υπηρεσίες της.. :hmm:

Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.
Με αφορμή το post του Γιώργου. Θέλω να ρωτήσω ... τι κακό έχει μια κάμερα σε μια βιβλιοθήκη; Δεν νομίζω να πάει κάποιος σε μια βιβλιοθήκη για να πραγματοποιήσει προσωπικές στιγμές. Ή μήπως έχετε την εντύπωση ότι ο security man βλέπει όλη την ώρα; Συνήθως, βασικά, δεν βλέπει κάνεις απλώς αν γίνει κάτι ανατρέχουν στο video.

Αλλά ακόμη και να βλέπει νομίζετε ότι θα κάτσει να σκεφτεί "Καλέ αυτός είναι ο admin του e-steki κάτσε να δω με ποία μιλάει και τι διαβάζει;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μηπως οι καμερες στους δρομους, απλα αυξησουν τις πωλησεις σκουφων, καλτσον, ninja outfits, etc ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μηπως οι καμερες στους δρομους, απλα αυξησουν τις πωλησεις σκουφων, καλτσον, ninja outfits, etc ?
Υποβόσκει ο σατανικός καπιταλισμός λοιπόν, που αποσκοπεί στη μεγιστοποίηση του κέρδους! :P





Ούτως ή άλλως οι βάνδαλοι πάντα σκούφους και λοιπά αξεσουάρ φοράνε - πχ βλέπε στις διαδηλώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ο αστυνομικός, έχει δικαίωμα να ψάξει την τσάντα του οποιουδήποτε. Αυτή είναι η δουλειά του. Το ίδιο κάνουν και σε χιλιάδες κόσμο πριν μπει στο γήπεδο για παράδειγμα.
Αν θέλουμε να έχουμε αποτελεσματική αστυνόμευση και να μην κατηγορούμε την αστυνομία οτι δεν κάνει σωστά τη δουλειά της, δεν μπορούμε να δυσανασχετούμε αν αυτό αφορά εμάς.

Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.

Οχι βέβαια.
Κι αν αρνηθείς έχει δικαίωμα να σε προσάγει στο αστυνομικό τμήμα προς εξακρίβωση στοιχείων.

Σημείωση της ΟΔ: To μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Σχολιασμός ειδήσεων.

Ο αστυνομικός έχει δικαίωμα να ψάξει την τσάντα σου, μόνο αν έχει ένταλμα ερεύνης. Επίσης τέτοιο δικαίωμα υπάρχει σε αεροδρόμια, αθλητικά γήπεδα, καζίνο και λοιπούς χώρους, προκειμένου να εξασφαλιστεί η δημόσια ασφάλεια. Σε καμία περίπτωση δεν είσαι υποχρεωμένος να υποστείς το ψάξιμο, ακόμα και στους χώρους που προανέφερα (απλά αν δεν δεχτείς, πρέπει να αποχωρήσεις). Αν παρόλα αυτά δεχτείς, ακόμα κι αν δεν υπάρχει ένταλμα, τότε δεν μπορείς να επικαλέστεις την έλλειψη εντάλματος για να αποδείξεις πως η έρευνα ήταν παράνομη και ό,τι βρεθεί σε ενοχοποιεί κανονικά (αν βρεθεί κάτι), αφού μόνος σου το αποκάλυψες στην ουσία. Αν αρνηθείς, φυσικά και δεν διαπράττεις αντίσταση κατά της αρχής, αφού μιλάμε για παράνομη ενέργεια του οργάνου. Μπορούν πάντα να σε προσάγουν στο τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Υπάρχει μάλιστα διάταξη στον Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας που σου επιτρέπει να μη κάνεις πράξεις που σε αυτοενοχοποιούν (και με βάση αυτό μπορείς να αρνηθείς και αλκοτέστ, αλλά φυσικά μετά θα πρέπει να υποστείς την εξέταση αίματος που θα σου κάνουν).

Συγνώμμη για το οφφ, συνεχίστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ο αστυνομικός έχει δικαίωμα να ψάξει την τσάντα σου, μόνο αν έχει ένταλμα ερεύνης. Επίσης τέτοιο δικαίωμα υπάρχει σε αεροδρόμια, αθλητικά γήπεδα, καζίνο και λοιπούς χώρους, προκειμένου να εξασφαλιστεί η δημόσια ασφάλεια. Σε καμία περίπτωση δεν είσαι υποχρεωμένος να υποστείς το ψάξιμο, ακόμα και στους χώρους που προανέφερα (απλά αν δεν δεχτείς, πρέπει να αποχωρήσεις). Αν παρόλα αυτά δεχτείς, ακόμα κι αν δεν υπάρχει ένταλμα, τότε δεν μπορείς να επικαλέστεις την έλλειψη εντάλματος για να αποδείξεις πως η έρευνα ήταν παράνομη και ό,τι βρεθεί σε ενοχοποιεί κανονικά (αν βρεθεί κάτι), αφού μόνος σου το αποκάλυψες στην ουσία. Αν αρνηθείς, φυσικά και δεν διαπράττεις αντίσταση κατά της αρχής, αφού μιλάμε για παράνομη ενέργεια του οργάνου. Μπορούν πάντα να σε προσάγουν στο τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Υπάρχει μάλιστα διάταξη στον Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας που σου επιτρέπει να μη κάνεις πράξεις που σε αυτοενοχοποιούν (και με βάση αυτό μπορείς να αρνηθείς και αλκοτέστ, αλλά φυσικά μετά θα πρέπει να υποστείς την εξέταση αίματος που θα σου κάνουν).

Συγνώμμη για το οφφ, συνεχίστε :)
Αυτό είναι αυτονόητο.
Ομως προσοχή, μη βασιστεί κανείς στην υπόθεση οτι: "σιγά τώρα μην έχει ένταλμα"
Συνήθως έχουν, την έχουμε πατήσει για αυτό το λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απλά έτσι όπως το έγραψες, νόμιζα εννοούσες χωρίς ένταλμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Και κάτι άλλο... Τώρα που πλέον θα λειτουργούν οι κάμερες, οι κουκουλοφόροι βάνδαλοι θα πετάξουν τις κουκούλες τους, ώστε η αστυνομία να μπορεί να τους ταυτοποιήσει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες δεσπινοις δικηγορε μας ! Και ηθελα να το ρωτησω κιολας, γιατι και γω γενικα καταλαβα οτι μιλουσε ο πειρατης.

Αν εχουν ενταλμα ηδη ομως, δε σημαινει οτι κατι ειχαν μυριστει για να παρουν να βγαλουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες δεσπινοις δικηγορε μας ! Και ηθελα να το ρωτησω κιολας, γιατι και γω γενικα καταλαβα οτι μιλουσε ο πειρατης.

Αν εχουν ενταλμα ηδη ομως, δε σημαινει οτι κατι ειχαν μυριστει για να παρουν να βγαλουν ;
Ε ναι, προφανώς για να εκδώσει ο εισαγγελέας ένταλμα, υπάρχουν ήδη κάποια στοιχεία :)

(Και μη με λέτε δικηγόρο, ντρέπομαι :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top