Κάμερες στους δρόμους

Θέλουμε κάμερες στους δρόμους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Για τις ανάγκες της κυκλοφορίας μόνο.

    Ψήφοι: 9 12.7%
  • Για τη Δημόσια Ασφάλεια και την Κυκλοφορία.

    Ψήφοι: 30 42.3%
  • Οχι δεν θέλουμε. Καταπατάει τα δικαιώματά μας.

    Ψήφοι: 27 38.0%
  • Το ίδιο μου κάνει.

    Ψήφοι: 5 7.0%

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μια επισημανση (καλα εκανε και το ανεφερε ο Λοριεν)
Σε καμια περιπτωση το παραπανω παραδειγμα που λεω για το αν οι παρουσια τους στην Ιταλια μου ειναι "βαρος" ή οχι, δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα και για το συνολο ετσι?
Απλως λεω εγω, που ειμαι ιδιατερα "ντροπαλος" σε πολλα, οτι δεν με ενοχλουν και οτι δεν αισθανομαι οτι με περιοριζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
1. Η αστυνομία θα ήταν πολύ πιο αποδοτική αν αντι να γυρνοβολάει στους δρόμους θα μπορούσε να έπερνε σήμα απο το κέντρο που ελέγχει τις κάμερες για το που να πάνε.
Κατσε να βγουν στους δρομους πρωτα, να δουμε τι αποδοση εχει, και μετα την συγκρινουμε με αυτο που λες :P

2. Δηλαδή το να σκοτώνουν και να ληστέυουν τους γείτονες μας έχει λιγότερη βαρύτητα απο μια πιθανή επίθεση κατα τους Ολυμπιακούς αγώνες?
Η καμερα δε θα αποτρεψει ενα θανατο, απλα θα βοηθησει να συλληφθει ο δραστης. Αν βοηθησει. Και αν λειτουργει. Και αν τελικα τον βρουν.

3. Καταρχήν αν κάποιος περπατάει με μια κουκούλα φορεμένη θα δεχθεί έλεγχο απο την αστυνομία γιατί θα θεωρηθεί ύποπτος και καταδεύτερο είναι απίστευτο τι κάνουν οι συγκερκιμένες κάμερες, απο το να καταγράφουν τον βηματισμό μέχρι και αυτόματη ταυτοποίηση του ατόμου απο τα γενικά χαρακτηρηστικά. Δεν μιλάμε για απλή καταγραφή και με αστυνομικό να προσπαθεί να δει κάποιος να κάνει κάτι αλλα για καταγραφείς κίνησης, αυτόματους ελενκτές πινακίδων κτλ. Είχα δει ένα ντοκυματέρ στο discovery και ήταν απίστευτο.
Κανεις δε φοραει κουκουλα συνεχως, αλλα τελευταια στιγμη και τοτε ειναι συνηθως αργα. Για τις καμερες που λες, δε νομιζω οτι το περπατημα απο μονο του θα μπορει να σταθει καταδικαστικο στοιχειο σε δικαστηριο. Παντως με ενδιαφερει το ντοκυμαντερ αν θυμασαι ονομα.

Και φυσικα να μην αναφερουμε τους εξαρτισιομανεις, που σκοτιστηκαν αν υπαρχει καμερα, στην κατασταση που βρισκονται.

Δεν θελω να παρεξηγηθω οτι ειμαι 100% εναντιον της μιας ή της αλλης αποψης. Απλα νομιζω οτι δε το κοιταμε απο ολες τις πλευρες αν απλα εχουμε δεδομενο οτι οι καμερες θα λυσουν το προβλημα. Και μενα μου τη δινει να ξεφευγει απο το νομο ο οποιοσδηποτε. Ή το να κινδυνευει ο οποιοσδηποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Κατσε να βγουν στους δρομους πρωτα, να δουμε τι αποδοση εχει, και μετα την συγκρινουμε με αυτο που λες :P

Καλά εγώ θεωριτικά μιλάω πάντα στην πράξη οι περισσότερες κάμερες δεν θα δουλεύουν λόγο απεργίας των τεχνικών που βάζουν τα καλώδια 5 φορές τον μήνα

Η καμερα δε θα αποτρεψει ενα θανατο, απλα θα βοηθησει να συλληφθει ο δραστης. Αν βοηθησει. Και αν λειτουργει. Και αν τελικα τον βρουν.

Θα αποτρέψει αρκετές ληστίες με τον φόβο ότι μπορεί και να καταγραφεί ο δράστης, απο αυτή την άποψη. Είναι ένα + στην πρόληψη, τώρα στην εφάρμογή... άγνωστο!

Κανεις δε φοραει κουκουλα συνεχως, αλλα τελευταια στιγμη και τοτε ειναι συνηθως αργα. Για τις καμερες που λες, δε νομιζω οτι το περπατημα απο μονο του θα μπορει να σταθει καταδικαστικο στοιχειο σε δικαστηριο. Παντως με ενδιαφερει το ντοκυμαντερ αν θυμασαι ονομα.

Το θέμα είναι μπορει να καταγραφεί ολόκληρη η διαδρομή του ακόμα και αρκετή ώρα πρίν βάλει την κουκούλα (βλέπε τους τρομοκράτες στην Αγγλία που τους είχαν σε βίντεο πολύ πριν μπούν στο μετρό).
Όσο αφορά το δικαστήριο εκεί τα πράγματα είναι περιεργα και πρέπει να αναλυθεί κατα πόσο ακόμα και η αναγνώριση προσώπου απο βίντεο ισχύει. Είναι περίργα τα νομικά.
Το ντοκυματέρ πρέπει να το ξαναπετύχω στην nova και θα σου πώ!

Και φυσικα να μην αναφερουμε τους εξαρτισιομανεις, που σκοτιστηκαν αν υπαρχει καμερα, στην κατασταση που βρισκονται.

Δεν θελω να παρεξηγηθω οτι ειμαι 100% εναντιον της μιας ή της αλλης αποψης. Απλα νομιζω οτι δε το κοιταμε απο ολες τις πλευρες αν απλα εχουμε δεδομενο οτι οι καμερες θα λυσουν το προβλημα. Και μενα μου τη δινει να ξεφευγει απο το νομο ο οποιοσδηποτε. Ή το να κινδυνευει ο οποιοσδηποτε.

Ο συνδυασμός όλων είναι η λύση απλά οι κάμερες διευκολήνουν κάποια κατάσταση, άλλωστε κοίτα πόσο ήσυχοι είναι όλοι στο μετρό ή ακόμα και στην Αττική οδό! αν ισχύει και έξω τότε τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μια παρατηρηση γιατι δεν ξερω εαν εχει εξηγηθει.
Οι καμερες δεν θα λειτουργουν με τον τροπο που λειτουργουν καμερες σε διαφορα κτηρια οπου εχουν ατομα σε χωρους να παρακολουθουν συνεχεια οθονες.
τουλαχιστον δεν νομιζω οτι γινεται ετσι.
Οι καμερες καταγραφουν και οταν γινει καταγγελια οτι στο ταδε σημειο, την ταδε ωρα εγινε ενα ασχημο περιστατικο, τοτε ανατρεχουν στο αρχειο και επεξεργαζονται το υλικο.
Νομιζω τουλαχιστον, γιατι ειναι χλωμο για παραδειγμα οταν στο κεντρο του Λονδινου μονο που υπαρχουν 10000 καμερες, να παρακολουθουν ατομα συνεχως την οθονη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σωστη παιδεια χρειαζομαστε, οχι καμερες...
Σε ποιο κράτος με σωστή παιδεία δεν υπάρχει εγκληματικότητα; Καλή είναι η σωστή παιδεία, όμως δεν είναι αρκετή.

Δε προλαβα να το αναφερω γιατι βγηκαν οφ-τοπικ, αλλά θα το πω να μη το ξεχναμε, ειναι παντα επικαιρο.

Tα forums/fora δε φερνουν ευθυνη για τις προσωπικες αποψεις των μελων. Και σωστο ειναι. Αλλιως θα επρεπε να ειχαν κλεισει τα περισσοτερα χωρις να φταινε κιολας. Ισα ισα, που τα τιμα να σεβονται τις αποψεις ολων.
Ναι, αλλά το να επιβραβεύεις και να ενθαρρύνεις ποινικά παράνομες πράξεις, δεν μου ακούγεται και τόσο κόσμιο.

Γιατι οσοι επικροτουν τις καμερες, δε πιεσαν ποτε για να βλεπουμε επιτελους και λιγη αστυνομια στο δρομο ; Που ειναι ολοι οι αστυνομικοι ; Σκεφτειτε ποσες εκατονταδες και χιλιαδες ωρες ειναι ο καθενας μας στους δρομους, και ποσες λιγες φορες βλεπουμε αστυνομικους. Και δεν εννοουμε αυτους που ηρθαν επειδη παλι χαλασαν τα φαναρια !

EDIT : με προλαβε ο Μαριος για τους δορυφορους.
Σε ποιους αναφέρεσαι; Μέχρι κι εγώ το έχω επισημάνει λίγο πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στην σημερινή πορεία στο κέντρο της Αθήνας τεχνικοί της ΔΕΗ είχαν πάρει σκάλες μαζί τους και ξήλωναν κάμερες.ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
Να σημειώσω οτι στην πραγματικότητα, δεν ξηλώθηκε καμία κάμερα.
Απλά 2 μόνο διαδηλωτές υπάλληλοι της ΔΕΗ, κάλυψαν προσωρινά 2 κάμερες για λίγα λεπτά, ως συμβολική διαμαρτυρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark

Νεοφερμένος

Ο dark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Στο σπίτι, είναι διαφορετικά. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να σε παρακολουθεί. Ο δρόμος όμως είναι δημόσιος, και τα αυτοκίνητα και τα καταστήματα που κλέβουν ή καταστρέφουν μερικοί περιουσία του απλού κοσμάκη.
Παραπάνω έχουν αναφερθεί ατράνταχτα επιχειρήματα, ας μην επαναλαμβανόμαστε.
Nα σου πω και εγώ ενα αντράνταχτο επιχείρημα;Σε χιλιάδες σπίτια υπάρχουν χιλιάδες γονείς που ασκούν βία στα παιδιά τους.Γιατί να μην τους κοιτάνε με κάμερες και να τους μαζεύουνε;Είμαστε ευαισθητοποιημένοι όπου μας βολεύει η μου φαίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Nα σου πω και εγώ ενα αντράνταχτο επιχείρημα;Σε χιλιάδες σπίτια υπάρχουν χιλιάδες γονείς που ασκούν βία στα παιδιά τους.Γιατί να μην τους κοιτάνε με κάμερες και να τους μαζεύουνε;Είμαστε ευαισθητοποιημένοι όπου μας βολεύει η μου φαίνεται;
Γιατί ακόμα κι αν θέλαμε κάτι τέτοιο, είναι συνταγματικά απαγορευμένο. Δεν μπορεί να γίνει αυτό με κανένα νομικό εύρημα,
Το έχουμε αναφέρει πάλι άλλωστε και παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Nα σου πω και εγώ ενα αντράνταχτο επιχείρημα;Σε χιλιάδες σπίτια υπάρχουν χιλιάδες γονείς που ασκούν βία στα παιδιά τους.Γιατί να μην τους κοιτάνε με κάμερες και να τους μαζεύουνε;Είμαστε ευαισθητοποιημένοι όπου μας βολεύει η μου φαίνεται;

Το επιχειρημα σου βασικα δεν ειναι καθολου αντρανταχτο.
Στον προσωπικο-ιδιωτικο χωρο του αλλου κανεις δεν μπορει να του επιβαλει να βαλει καμερα.
Θα πρεπει να το πουμε ποσες φορες ακομα?
Και μαγαζι να εχεις δεν μπορω να ερθω εγω σαν αρμοδια αρχη "ταδε" να σου πω "βαλε καμερα".
Και οι χωροι που εχουν κλειστο κυκλωμα παρακολουθησης εχουν και πινακιδες που στο λενε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και οι χωροι που εχουν κλειστο κυκλωμα παρακολουθησης εχουν και πινακιδες που στο λενε.

μην εισαι τοσο σιγουρος....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Eιμαι "σιγουρος" για οσα εχω επισκευτει σε Ελλαδα και Ιταλια.:redface:
Και αν δεν υπαρχει αναλογη πινακιδα (μην περιμενεις τεραστιων διαστασεων) υπαρχει οθονη στραμενη προς τον κοσμο οπου δειχνει τι τραβαει εκεινη την ωρα η καμερα.
Παντως καπου γενικα ΑΝ δεν κανω λαθος πρεπει να αναγραφεται ή να δειχνεται.
Απο εκει και περα ισως και να μην ισχυει το "πρεπει" που λεω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark

Νεοφερμένος

Ο dark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το επιχειρημα σου βασικα δεν ειναι καθολου αντρανταχτο.
Στον προσωπικο-ιδιωτικο χωρο του αλλου κανεις δεν μπορει να του επιβαλει να βαλει καμερα.
Θα πρεπει να το πουμε ποσες φορες ακομα?
Και μαγαζι να εχεις δεν μπορω να ερθω εγω σαν αρμοδια αρχη "ταδε" να σου πω "βαλε καμερα".
Και οι χωροι που εχουν κλειστο κυκλωμα παρακολουθησης εχουν και πινακιδες που στο λενε.
To ξέρω οτι δεν είναι αντράνταχτο,είναι τρανταχτό.Το αν σε παρακολουθούνε απο δορυφόρους προφανώς για σένα δεν έχει καμία σημασία.Το πρόβλημα είναι να μην βάλουν την κάμερα μέσα στο σπίτι σου.Επέτρεψε τους εσύ να σου περιορίζουν τις ελευθερίες τόσο εύκολα και όλα θα γίνουν χωρίς να καταλάβεις το πώς και το γιατί.Η Εξουσία δεν έχει μπέσα...
Προς τον deadhead peirath:Ξέρεις πόσα πράγματα είναι συνταγματικά απαγορευμένα και όμως τα παραβιάζουν χωρίς να παίρνεις πρέφα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι δεν ξέρω.
Ξέρω όμως οτι έχει τεράστια διαφορά η κάμερα στο δρόμο για την προάσπιση του κοινού καλού με την οποία συμφωνώ, με την κάμερα στο σπίτι μας για να έχουμε να λέμε, με την οποία φυσικά και διαφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οι καφετεριες, τα μπαρακια, τα κλαμπ και τα εμπορικα καταστηματα προσμετρουνται στους χωρους, που θα επρεπε να εχουν σημανση για υπαρξη κλειστου κυκλωματος παρακολουθησης?
Αν ναι....ε τοτε εγω γνωριζω αρκετους τετοιους χωρους, που δεν ειναι γνωστο στους εν δυναμει πελατες, η υπαρξη αυτων των καμερων...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απο ψηλα "σε" κοιτανε εδω και παρα πολλα χρονια διαφοροι δορυφοροι.Και μπορουν να δουνε και τι μαρκα παντελονι φορας.
Μιας και έχει τύχει να γνωρίζω υπερβολικά πολύ καλά πρώην μηχανικό της Nasa σε μια παρόμοια ερώτηση μου απάντησε ότι οι συχνότητα λήψης φωτογραφιών είναι τόσο μικρή που μόνο σε στρατιωτικές υπηρεσίες χρησιμεύουν και αυτό ως μια πολυτέλεια. Μην μας παρασύρει το Hollywood. (Μου έχει τύχει να δω σε ταινία να πιάνει το GPS σε σταθμό του Μετρό)

Σωστη παιδεια χρειαζομαστε, οχι καμερες...
Δυστυχώς η παιδεία δεν είναι κάτι που μπορείς να την προσφέρεις σε όλους, σε αντίθεση με την κάμερα.

Οι καφετεριες, τα μπαρακια, τα κλαμπ και τα εμπορικα καταστηματα προσμετρουνται στους χωρους, που θα επρεπε να εχουν σημανση για υπαρξη κλειστου κυκλωματος παρακολουθησης?
Αν ναι....ε τοτε εγω γνωριζω αρκετους τετοιους χωρους, που δεν ειναι γνωστο στους εν δυναμει πελατες, η υπαρξη αυτων των καμερων...:whistle:
Κάνε ανώνυμη καταγγελία ή μάλλον βάλε το γνωστό δημοσιογράφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
To ξέρω οτι δεν είναι αντράνταχτο,είναι τρανταχτό.Το αν σε παρακολουθούνε απο δορυφόρους προφανώς για σένα δεν έχει καμία σημασία.Το πρόβλημα είναι να μην βάλουν την κάμερα μέσα στο σπίτι σου.Επέτρεψε τους εσύ να σου περιορίζουν τις ελευθερίες τόσο εύκολα και όλα θα γίνουν χωρίς να καταλάβεις το πώς και το γιατί.Η Εξουσία δεν έχει μπέσα...
Προς τον deadhead peirath:Ξέρεις πόσα πράγματα είναι συνταγματικά απαγορευμένα και όμως τα παραβιάζουν χωρίς να παίρνεις πρέφα;

Θελω να μου απαντησεις σε μια πολυ απλη ερωτηση.
Ποια ελευθερια σου στερει?
Σε ποιο πραγμα της καθημερινοτητας σου και των καθημερινων σου δραστηριοποιησεων σου σε βγαζει εκτος?
Ειλικρινα σε ρωταω.
Περνας απο εναν δρομο οπου μεχρι χτες δεν ειχε καμερα και σημερα εχει.ΤΙ ακριβως αλλαζει για εσενα?
Και για να μην μπερδευεσαι προσωπικα δεν ειμαι απολυτα υπερ της χρησης καμερας, ουτε απολυτα κατα.
Απλως προσπαθω να βρω μερικα πραγματα, μερικες παραμετρους, ορισμενες προσωπικες προτεραιητες και να συγκρινω μερικα πραγματα.
Το οτι μπορει να διαφωνω με μερικα πραγματα παο εδω (και γραφω το γιατι) δεν σημαινει οτι δεν σκεφτομαι αυτη την θεση, δεν δεχομαι ορισμενα πραγματα κτλ κτλ.
Αυτα προς αποφυγη παρεξηγησεων.


Exposed δεν το εγραψα καλα πριν.
Υπαρχουν δορυφοροι με αυτη την δυνατοτητα.(τουλαχιστον ετσι ειχα διαβασει σε πανεπ.βιβλιο καθηγητη μου.προσφατο οχι του 1800)
Λογικο ειναι να μην χρησιμοποιουνται για να παρακολουθουν τους παντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι καταγγελια .....και μετα τι? Δε θα ξαναβαλουν??? τς τς τς τς! Στο Ελλαντα ζουμε !

Ενιγουει...θα συμφωνησω με νταρκ σε αυτο: "Επέτρεψε τους εσύ να σου περιορίζουν τις ελευθερίες τόσο εύκολα και όλα θα γίνουν χωρίς να καταλάβεις το πώς και το γιατί".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ πάλι θα επιμείνω σε αυτό που είπα πιο πριν. Αν υποθέσουμε λοιπόν οτι μια κάμερα παρακολουθεί τον Μάριο.
Αν ο Μάριος, δεν έχει να επιδείξει καμιά παραβατική συμπεριφορά, σε τι θα ωφελούσε μια τέτοια παρακολούθηση; Και με ποιον τρόπο περιορίζεται η ελευθερία του;
Τι νόημα έχει να παρακολουθείς κάποιον που φεύγει από το σπίτι του κάθε μέρα και πάει στη δουλειά του, ή για ψώνια στο σούπερ-μάρκετ, ή για βόλτα με τους φίλους του;
Οποιος δεν έχει κάτι να κρύψει, δεν έχει και λόγο να ενοχλείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ναι καταγγελια .....και μετα τι? Δε θα ξαναβαλουν??? τς τς τς τς! Στο Ελλαντα ζουμε !

Σορυ παλι βρε Νεραιδα μου αλλα αλλο παλι κλισε κι αυτο...
"Στην Ελλαδα ζουμε", ολα μας φταινε, δεν κανουμε τιποτα και καμια αλλαγη για κατι απο αυτα, αλλα μας φταιει οτι στην Ελλαδα ζουμε.
Δεν ξερω εαν τελικα ειμαστε τοσο απογοητευμενοι απο την Ελλαδα ή αν εχουμε βρει την δικαιολογια για ολα.
(προσωπικα πιστευω οτι μοιραζονται τα παραπανω)


Ενιγουει...θα συμφωνησω με νταρκ σε αυτο: "Επέτρεψε τους εσύ να σου περιορίζουν τις ελευθερίες τόσο εύκολα και όλα θα γίνουν χωρίς να καταλάβεις το πώς και το γιατί".
Αν και ο dark απευθυνοταν σε εμενα χωρις να εχει (οχι μονο αυτος αλλα και οποιοσδηποτε αλλος ετσι? ;)) την παραμικρη ιδεα τι επιτρεπω και σε ποιον και αν εχω προσωπικα "πολεμισει" για τις ελευθεριες "μου" ή οχι, πιο πανω εθεσα ενα πολυ απλο ερωτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι καταγγελια .....και μετα τι? Δε θα ξαναβαλουν??? τς τς τς τς! Στο Ελλαντα ζουμε !

Ενιγουει...θα συμφωνησω με νταρκ σε αυτο: "Επέτρεψε τους εσύ να σου περιορίζουν τις ελευθερίες τόσο εύκολα και όλα θα γίνουν χωρίς να καταλάβεις το πώς και το γιατί".
  • Αν μάθεις ότι ξανά έβαλαν ... ξανά κάνε :) Νομίζω ότι οι απλή καταγγελία είναι δωρεάν.
  • Το μόνο κάπως σωστό που έχω ακούσει περί ελευθερίας και καμερών ήταν η αφισοκόλληση για διάφορες διαμαρτυρίες/πορείες κτλ.Δηλαδή αν κάποιος πάει να κολλήσει αφίσα για μια πορεία θα το τσακώσουν. Επειδή θεωρώ χρέος του κάθε πολίτη να διασφαλίζει την ικανότητα του να μπορεί να συγκεντρώσει την απαραίτητη δύναμη για να διαμαρτυρηθεί για κάποια λανθασμένη απόφαση του κράτους με έκανε να το ξανά σκεφτώ. Ωστόσο συνεχίζω να θεωρώ την κάμερα ως μια σημαντική λύση αφού το κράτος μπορεί με κάποιον τρόπο να δικαιολογεί την αφισοκόλληση για τέτοια γεγονότα αλλά και ότι υπάρχει το Internet. Στο Internet μπορείς να συγκεντρώσεις μια πολύ μεγαλύτερη υποστήριξη. Και μάλιστα αυτό έχει αποδεχτεί και πολύ πρόσφατα. Ωστόσο η κάμερα μπορεί να διασφαλίσει ακόμη και την πορεία. Συνήθως οι αστυνομικές δυνάμεις προσπαθούν να διαλύσουν μια πορεία μόνο όταν ξεκινήσουν οι γνωστοί εξυπνάκηδες τα επεισόδια. Αυτοί οι εξυπνάκηδες θα έχουν έναν παραπάνω λόγο να φοβούνται.
.Exposed δεν το εγραψα καλα πριν.
Υπαρχουν δορυφοροι με αυτη την δυνατοτητα.(τουλαχιστον ετσι ειχα διαβασει σε πανεπ.βιβλιο καθηγητη μου.προσφατο οχι του 1800)
Λογικο ειναι να μην χρησιμοποιουνται για να παρακολουθουν τους παντες.

Μα ούτε καν για παρακολούθηση χρησιμοποιούνται. Απλά, αν κατάλαβα καλά, τις χρησιμοποιούν για να βρίσκουν τοποθεσίες κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top