Γιατί δεν βρίσκω φίλους;

Olie

Νεοφερμένος

Η Olie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Κι ομως λενε οτι στα φοιτιτικα χρονια βρισκεις την αλιθινη φιλια!
Το πρωτο ετος περασε ετσι... Χωρις ουσιαστικους φιλους, μονο παρεες για ποτακι και το μονο που αφησε ηταν ασχημες μοναχικες φοιτιτικες αναμνησεις.
Γιατι συμβαινει αυτο? Γιατι δεν βρισκω σωστους ανθρωπους?
Σκεφτομαινα τα παρατησω ολα, να κανω μια νεα αρχη... Μα ολοι πια λιγο πολυ εχουν ενταχθει σε κλικες... Κι η κλικα σπαει δυσκολα..
Τι να κανω? Δεν μπορω να βγαινω με ατομα που δεν μου προσφερουν τιποτα απλα και μονο για να βγαινω απ το σπιτι...
Ποναω στην ιδεα οτι και το δευτερο ετος θα λειξει αδοξα οπως το πρωτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διότι οι πραγματικοί φίλοι είναι λίγοι και δυσεύρετοι. Που σπουδάζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DevvisSp

Νεοφερμένος

Ο DevvisSp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δεν εισαι η μονη!μια πολυ καλη λυση ειναι να πιασεις το αλλο/α μοναχικο/α ατομο/α που θα βρεις και να κανεις ενα αστειακι για το πως ξεμεινατε μονοι!μετα, προταση για καφε!και μετα καλη τυχη!

Επισης τα φοιτητικα εστιατορια ειναι καλο μερος γιατι δεν παει παντα η κλικα ολοκληρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Και να κάνεις φίλους, αν είσαι σπιτόγατα/ος, πράγμα που σημαίνει ότι βγαίνεις μια με δυο φορές τον μήνα, τότε τι θες τους φίλους; Να τα λέτε με μηνύματα; Σιγά, αυτό το κάνεις με τον οποιοδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Και να κάνεις φίλους, αν είσαι σπιτόγατα/ος, πράγμα που σημαίνει ότι βγαίνεις μια με δυο φορές τον μήνα, τότε τι θες τους φίλους; Να τα λέτε με μηνύματα; Σιγά, αυτό το κάνεις με τον οποιοδήποτε.

ποιος άνθρωπος αντέχει να βγαίνει από το σπίτι μόνο 1-2 φορές το μήνα? :eek: ακόμη και παρέα να μην έχεις, μπορείς να βγαίνεις και μόνος, κι εγώ αυτό κάνω. πάντως
η κοπέλα που δημιούργησε το θέμα είναι λες και περιγράφει το πρώτο μου έτος. ναι μεν έκανα παρέες, ναι μεν βγαίναμε αρκετά, αλλά συνήθως ήμουν μόνη. πέρασα και όμορφες στιγμές, δε λέω, αλλά η πρώτη χρονιά ήταν δύσκολη. είναι πολλοί που από κάποια στιγμή και μετά δεν πατάνε στη σχολή, έρχονται μόνο καμιά φορά για να πάρουν σημειώσεις από συμφοιτητές. έτσι διαλύονται και οι όποιες "φιλίες" έχουν δημιουργηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Η Μάιρα νομίζω εννοεί να βγεις για ποτό,για καφε κτλ οχι οτι κάθεσαι μεσα στο σπίτι και βγαίνεις εξω μονο μια φορα (εκτός αν καταλαβα λαθος)
Πιστεύω οτι οι παρέες στη σχολη αλλάζουν συχνά. Ναι μεν υπάρχουν καποιες κλίκες αλλα μπορει ακομα και στο δευτερο ετος να αρχίσεις να κανεις περισσότερη παρέα με καποια άτομα που πριν λέγατε μονο ενα γεια και αν. Η αλήθεια ειναι οτι δεν ταιριαζουμε ολοι με όλους και γι'αυτο ειναι δυσκολο να δημιουργηθούν ευκολα φιλίες. Ωστόσο πρεπει να ειμαστε ανοιχτοί σε νέες γνωριμίες, να μην διστάζουμε να πιάνουμε κουβέντα και αν ταιριαξουμε με τους αλλους,καλώς, αλλιως προσπαθούμε να κανουμε νέες γνωριμίες. Στην αρχή του πρώτου έτους ειναι πολυ ευκολο να πιασεις κουβέντα με αλλους αν και οι παρέες του πρώτου εξαμήνου αλλάζουν,ωστόσο ειναι μια καλη αρχή.
Και κατι τελευταιο, πιστεύω οτι δεν πρεπει να φοβόμαστε την μοναξιά. Δεν πειραζει να βγούμε για μια βόλτα μόνοι μας,να κανουμε μια δραστηριότητα χωρίς παρέα κτλ. Πρεπει να εχουμε εμπιστοσύνη στον εαυτό μας, να ειμαστε ανεξάρτητοι και να μην φοβόμαστε να βρεθούμε καποια στιγμη μόνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχει δίκιο η Βάσια σ' αυτό με τη μοναξιά.Για τη δημιουργία μιας φιλίας μετράει να είσαι εντάξει και με τον εαυτό σου.Όταν δεν μπορείς να μένεις ούτε 1 ώρα μόνος σου και να περάσεις καλά κάνοντας πράγματα για σένα νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.Δεν είναι καλό να προσκολλάσαι στους άλλους για να μη νιώθεις "μοναξιά".
Όσον αφορά το αν θα βγαίνεις έξω ή όχι νομίζω ότι το "έξω" εσφαλμένα έχει ταυτιστεί με το να πας για ποτό ή καφέ.Για μένα πχ και το φαγητό στη λέσχη με φίλους έξω θεωρείται :P Συν του οτι και με φίλους μπορείς να μαζευτείς σε σπίτι, να δείτε καμιά ταινία ή επιτραπέζιο κλπ κλπ. Οπότε το αν είναι κάποιος σπιτόγατα δεν αποτελεί εμπόδιο για την ανάπτυξη μιας φιλίας.

(το β΄ ενικό στο post είναι τρόπος του λέγειν :P δεν απευθύνομαι κάπου )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Το περίεργο για μένα είναι ότι μοναξιά δεν αισθάνονται μόνο τα άτομα, αλλά πολλές φορές και τα ζευγάρια. Παράδειγμα:
Δυο ζευγάρια είχαν κανονίσει να πάνε μαζί μια τετραήμερη εκδρομή (καθαρή Δευτέρα αν θυμάμαι καλά). Ενώ ήταν έτοιμοι με τις βαλίτσες στο χέρι, έτυχε στο ένα ζευγάρι πρόβλημα (κηδεία παππού νομίζω) και δεν θα μπορούσε να πάει στην εκδρομή. Τι έκανε το άλλο ζευγάρι; Δεν πήγαν ούτε αυτοί. Όταν την άλλη μέρα μου το είπαν, ρώτησα: "Καλά και δεν πηγαίνατε μόνοι σας;" για να πάρω την απάντηση: "Τι; μόνοι μας; τα ίδια και τα ίδια; θα βαριόμασταν!".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Όταν δεν μπορείς να μένεις ούτε 1 ώρα μόνος σου και να περάσεις καλά κάνοντας πράγματα για σένα νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.Δεν είναι καλό να προσκολλάσαι στους άλλους για να μη νιώθεις "μοναξιά".

είπες μεγάλη κουβέντα τώρα. έχω μια συμφοιτήτρια η οποία δεν αντέχει μόνη της. πάντα είναι με φίλες της και πολλές φορές τις φιλοξενεί για το βράδυ ή πάει αυτή και κοιμάται στα σπίτια τους (όχι ότι κάτι τέτοιο είναι αφύσικο, απλά αυτή το κάνει συνέχεια). βόλτες και γενικότερα εξόδους δεν κάνει ποτέ μόνη της. και στο σούπερ μάρκετ ακόμη, πάλι με παρέα πάει. ωστόσο, αν τη ρωτήσεις γιατί μένει μόνη της και δεν νοικιάζει διαμέρισμα με κάποιο άλλο άτομο, λέει πως θέλει την ανεξαρτησία της. (εδώ γελάμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
είπες μεγάλη κουβέντα τώρα. έχω μια συμφοιτήτρια η οποία δεν αντέχει μόνη της. πάντα είναι με φίλες της και πολλές φορές τις φιλοξενεί για το βράδυ ή πάει αυτή και κοιμάται στα σπίτια τους (όχι ότι κάτι τέτοιο είναι αφύσικο, απλά αυτή το κάνει συνέχεια). βόλτες και γενικότερα εξόδους δεν κάνει ποτέ μόνη της. και στο σούπερ μάρκετ ακόμη, πάλι με παρέα πάει. ωστόσο, αν τη ρωτήσεις γιατί μένει μόνη της και δεν νοικιάζει διαμέρισμα με κάποιο άλλο άτομο, λέει πως θέλει την ανεξαρτησία της. (εδώ γελάμε)

Μα πραγματικά ρε απορώ κάποιες φορές. Νομίζω ότι τέτοια άτομα πρέπει να μάθουν να περνάνε καλά και με τον εαυτό τους.Αν σε γεμίζουν μια ζωή οι άλλοι ποιο το νόημα; Θα έρθει η στιγμή που θα πρέπει να σταθούν στα πόδια τους μόνοι τους και δε θα μπορούν.
Για μένα είναι πολύ σημαντικό να μένω και μόνη μου . Θα βγω , θα μαι με φίλους και τέτοια αλλά αν δεν μείνω και λίγο μόνη μου σπίτι ή γενικά υπερφορτώνομαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μα πραγματικά ρε απορώ κάποιες φορές. Νομίζω ότι τέτοια άτομα πρέπει να μάθουν να περνάνε καλά και με τον εαυτό τους.Αν σε γεμίζουν μια ζωή οι άλλοι ποιο το νόημα; Θα έρθει η στιγμή που θα πρέπει να σταθούν στα πόδια τους μόνοι τους και δε θα μπορούν.
Για μένα είναι πολύ σημαντικό να μένω και μόνη μου . Θα βγω , θα μαι με φίλους και τέτοια αλλά αν δεν μείνω και λίγο μόνη μου σπίτι ή γενικά υπερφορτώνομαι :P

ακριβώς!! νιώθεις μια μικρή ανακούφιση που έχεις λίγο χρόνο για τον εαυτό σου και τον αξιοποιείς όπως θες, μακρυά απ' όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinaki22

Νεοφερμένος

Η marinaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
στις μερες μας οι φιλιες ειναι και δυσευρετες αλλα και πιστευω δεν μπορεις να βρεις ευκολα ατομα να εμπιστευτεις.κ εγω στο πρωτο ετος ετσι ημουν και στα επομενα 2 δεν καλυτερευσαν τα πραγματα.το αποτελεσμα ηταν να βγαινω μονο για να βγαινω χωρις στην ουσια να με γεμιζουν ολοκληρωτικα τα ατομα που συναναστρεφομαι στην πολη που σπουδαζω.πλεον οι ανθρωποι εχουν χειροτερευσει δεν σε βαζουν στις παρεες τους δεν νοιαζονται να ασχοληθουν μαζι σου.εχουν τις δικες τους παρεες και αδιαφορουν.αυτο ειναι το προβλημα γεμισαμε απο αδιαφορους ανθρωπους που δεν τηρουν τις υποσχεσεις τους και κοιτουν μονο τον εαυτο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
στις μερες μας οι φιλιες ειναι και δυσευρετες αλλα και πιστευω δεν μπορεις να βρεις ευκολα ατομα να εμπιστευτεις.κ εγω στο πρωτο ετος ετσι ημουν και στα επομενα 2 δεν καλυτερευσαν τα πραγματα.το αποτελεσμα ηταν να βγαινω μονο για να βγαινω χωρις στην ουσια να με γεμιζουν ολοκληρωτικα τα ατομα που συναναστρεφομαι στην πολη που σπουδαζω.πλεον οι ανθρωποι εχουν χειροτερευσει δεν σε βαζουν στις παρεες τους δεν νοιαζονται να ασχοληθουν μαζι σου.εχουν τις δικες τους παρεες και αδιαφορουν.αυτο ειναι το προβλημα γεμισαμε απο αδιαφορους ανθρωπους που δεν τηρουν τις υποσχεσεις τους και κοιτουν μονο τον εαυτο τους.

Noμίζω ότι γενικεύεις λίγο. Πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις απλώς, ίσως εσύ να μην ψάχνεις καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Αν δεν μπορούμε να βρούμε φίλους, αυτό δεν σημαίνει πάντα ότι ευθύνονται οι "άλλοι". Μήπως πρέπει να σκεφτούμε και να βρούμε αν και κάπου φταίμε κι εμείς;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sev_vo

Νεοφερμένος

Η Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγώ, σε σχέση με το όλο θέμα, πιστεύω ότι για να βρεις φίλους που θα σου σταθούν στα δύσκολα αλλά και στα ευχάριστα (γιατί εξάλλου εκεί φαίνεται ο καλός ο φίλος.. ), θα είναι άξιοι εμπιστοσύνης και θα δείχνουν πραγματικό και ειλικρινές ενδιαφέρον για εσένα, πρέπει να κάνεις κάτι για αυτό. Εννοώ ότι πρέπει να ψάξεις καλύτερα και όχι να κάνεις παρέα με κάποιον που δεν μοιράζεστε κοινά ενδιαφέροντα μόνο και μόνο για να μην κάθεσαι μόνος σου στο σπίτι.. Όλοι έχουμε περάσει από αυτή τη φάση αλλά μετά από ένα χρονικό διάστημα βρήκαμε τον δρόμο μας.. Καλή τύχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinaki22

Νεοφερμένος

Η marinaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Noμίζω ότι γενικεύεις λίγο. Πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις απλώς, ίσως εσύ να μην ψάχνεις καλά. :)

ισως να εχεις δικιο αλλα κοιταξε λιγο γυρω σου και δες πως εχει αλλαξει η κοινωνια..εξαιρεσεις υπαρχουν αλλα ειναι ελαχιστες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Παιδιά και η μοναξιά δεν κάνει και τόσο κακό.Μπορείς να κάνεις πράγματα για τον εαυτό σου,να διαβάσεις,να γυμναστείς,να γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου,την προσωπικότητά σου.Αλλά και φίλους να έχεις δεν νομίζω να είναι καλό να είσαι όλη μέρα έξω ή με ένα κινητό στο χέρι ή μπροστά στο υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top