Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σπάνια, κάποιος υγιής στο μυαλό άνθρωπος ξαναπροσπαθεί.
Αχχ,και να ήξερες πόσο λάθος κάνεις....

Όσο για τους ασθενείς σου δε γνωρίζω τη δουλειά κάνεις αλλά αν είχε ψυχικά προβλήματα φυσικά και έπρεπε να τον βοηθήσεις και να τον παρεμποδίσεις με φυσική βία. Δε μιλάμε όμως για τέτοιες περιπτώσεις.

Η αυτοκτονία δε γίνεται πάντα εν βρασμώ ψυχής.
Οχι, δεν μιλάμε για ψυχικά νοσήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Νόμιζα ότι το topic ήταν "Η γνώμη σας για την αυτοκτονία" και όχι "Η επίθεσή σας στην αυτοκτονία".

Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες,αλλά τις λίγες που άντεξα δεν μπορώ να τις καταλάβω.Βλέπω όμως κάπου φωτογραφίες εξαθλίωσης από τριτοκοσμικές χώρες,όμως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δείχνουμε συμπόνια μόνο σε αυτούς.Απορρίπτετε λοιπόν αυτούς τους ανθρώπους που δεν πεινάει το στομάχι τους...Ξεχνάτε τους άλλους όμως.Ξεχνάτε αυτούς που μπορεί να "πεινάει" η ψυχή τους.Ξεχνάτε ότι μπορεί να "διψάνε" για αγάπη και να μην την βρίσκουν πουθενά.Ξεχνάτε ότι μπορεί να "παρακαλούν" για μια θέση στην κοινωνία.Την σκληρή κοινωνία που αποτελείται από εσάς.

Είναι κρίμα που γίνεται τέτοια επίθεση με υποτιμιτικούς χαρακτηρισμούς.Και το φέρνω προσωπικά γιατί είμαι και εγώ άνθρωπος που φλερτάρει καθημερινά με την αυτοκτονία.Γιατί να δεχόμαστε τέτοιες προσβολές από τη στιγμή που δεν μας γνωρίζουν;Που ξέρεις άγνωστε άνθρωπε τι έχω περάσει και τι περνάω στη ζωή μου;

Μπράβο σας.Για μία ακόμα φορά φέρεστε ρατσιστικά σε ένα θέμα για το οποίο δεν έχει κάνει καμπάνια καμία φιλανθρωπική οργάνωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Diotima γιατί νιώθεις έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Νόμιζα ότι το topic ήταν "Η γνώμη σας για την αυτοκτονία" και όχι "Η επίθεσή σας στην αυτοκτονία".

Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες,αλλά τις λίγες που άντεξα δεν μπορώ να τις καταλάβω.Βλέπω όμως κάπου φωτογραφίες εξαθλίωσης από τριτοκοσμικές χώρες,όμως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δείχνουμε συμπόνια μόνο σε αυτούς.Απορρίπτετε λοιπόν αυτούς τους ανθρώπους που δεν πεινάει το στομάχι τους...Ξεχνάτε τους άλλους όμως.Ξεχνάτε αυτούς που μπορεί να "πεινάει" η ψυχή τους.Ξεχνάτε ότι μπορεί να "διψάνε" για αγάπη και να μην την βρίσκουν πουθενά.Ξεχνάτε ότι μπορεί να "παρακαλούν" για μια θέση στην κοινωνία.Την σκληρή κοινωνία που αποτελείται από εσάς.

Είναι κρίμα που γίνεται τέτοια επίθεση με υποτιμιτικούς χαρακτηρισμούς.Και το φέρνω προσωπικά γιατί είμαι και εγώ άνθρωπος που φλερτάρει καθημερινά με την αυτοκτονία.Γιατί να δεχόμαστε τέτοιες προσβολές από τη στιγμή που δεν μας γνωρίζουν;Που ξέρεις άγνωστε άνθρωπε τι έχω περάσει και τι περνάω στη ζωή μου;

Μπράβο σας.Για μία ακόμα φορά φέρεστε ρατσιστικά σε ένα θέμα για το οποίο δεν έχει κάνει καμπάνια καμία φιλανθρωπική οργάνωση!
Επίθεση;
Ρατσισμός;
Από πότε κάθε γνώμη που διαφωνεί με κάποια άλλη, είναι επιθετική και ρατσιστική;
Μπορεί να μη γνωρίζω εσένα προσωπικά, όμως για όσα περιστατικά αναφέρομαι, γνωρίζω 100%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Επίθεση;
Ρατσισμός;
Από πότε κάθε γνώμη που διαφωνεί με κάποια άλλη, είναι επιθετική και ρατσιστική;
Μπορεί να μη γνωρίζω εσένα προσωπικά, όμως για όσα περιστατικά αναφέρομαι, γνωρίζω 100%.

Είναι δειλός.

Δεν έκανες ρατσιστικές επιθέσεις αλλά είσαι λίγο αρνητικά διακείμενος. Αποψή σου αλλά και εγώ τη βρίσκω προσωπικά λίγο σκληρή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν έκανες ρατσιστικές επιθέσεις αλλά είσαι λίγο αρνητικά διακείμενος. Αποψή σου αλλά και εγώ τη βρίσκω προσωπικά λίγο σκληρή. :)
Η αρνητική θέση, απέχει πολύ από την ρατσιστική επίθεση. Δεν έχει καμία σχέση για την ακρίβεια, αν θέλουμε να ξέρουμε τι λέμε.
Ναι, είμαι λίγο σκληρός, όμως η ζωή είναι σκληρή από μόνη της, και αν θέλεις, προτιμώ να είμαι σκληρός και να προσπερνώ κάθε δυσκολία, παρά να την αφήνω να με καταβάλει.
Είναι και θέμα εγωισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Η αρνητική θέση, απέχει πολύ από την ρατσιστική επίθεση. Δεν έχει καμία σχέση για την ακρίβεια, αν θέλουμε να ξέρουμε τι λέμε.
Ναι, είμαι λίγο σκληρός, όμως η ζωή είναι σκληρή από μόνη της, και αν θέλεις, προτιμώ να είμαι σκληρός και να προσπερνώ κάθε δυσκολία, παρά να την αφήνω να με καταβάλει.
Είναι και θέμα εγωισμού.

:)
Ναι και εγώ συμφωνώ να είσαι δυνατός αλλά καλό θα ήταν να μην είσαι και απόλυτα σκληρός με τους ανθρώπους. Αδυναμίες έχουν όλοι.
:)

Βγήκαμε πολύ off topic...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι δεν έχουμε βγει, καθόλου.
Σχετικά με το θέμα μας είναι όλα αυτά.
Οι αδυναμίες υπάρχουν για να ξεπερνιούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ναι και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να ξεπερνάμε τις αδυναμίες μας,αλλά δε γίνεται να απορρίπτουμε τους ανθρώπους που δεν τα καταφέρνουν!Όλοι μας έχουμε αγαπήσει τη ζωή και κατ'επέκταση κάποιοι από εμάς συνεχίζουν,κάποιοι όχι.Γίνετε πιο διαλλακτικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
δεν ειναι θαρρος ειναι μέγιστη μορφή δειλίας. Τέλος

Όλοι βρήκαμε την αυτοκτονία ότι είναι θάρραος, όχι δεν είναι. Δεν μπορώ τους ανθρώπους και κάτι γυναίκες να κλαίγονται που οι άντρες δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα. Να βάλλουν τον κ%Ρ^$ τους κάτω και να ανταπεξέλθουν στις όποιες δυσκολίες της ζωής με θάρρος.

Η Ζωή είναι σκληρή, μπορείς να την αντέξεις? Αυτό είναι το μότο μου. πέρασα πολλά και επειδή αξίζω πολλά δεν αφήνω κανέναν μα κανέναν πότε να με κάνει να στενοχωριέμαι για το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Βασικά απλά τέλος.Οι κάθετοι άνθρωποι δεν είναι για συζητήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Mα, βρε diotima, δεν είσαι κι εσύ εναλλακτική για συζήτηση. Σε ρώτησα πχ εγώ γιατί νιώθεις έτσι.
Ακούγεσαι ιδιαίτερα απαισιόδοξη και τα παραδείγματα θάρρους του Πειρατή δε σε επηρέασαν.
Γιατί βλέπεις την αυτοκτονία σα λύτρωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να ξεπερνάμε τις αδυναμίες μας,αλλά δε γίνεται να απορρίπτουμε τους ανθρώπους που δεν τα καταφέρνουν!Όλοι μας έχουμε αγαπήσει τη ζωή και κατ'επέκταση κάποιοι από εμάς συνεχίζουν,κάποιοι όχι.Γίνετε πιο διαλλακτικοί...

Δεν τους απορρίπτουμε εμείς.
Μόνοι τους αυτοαπορρίπτονται.
Αυτοί, από μόνοι τους επιλέγουν να μη συμμετέχουν στο παιχνίδι της ζωής.
Αν αυτή είναι η επιλογή τους, γιατί θα πρέπει να τους επιβραβεύσουμε κιόλας;
Ο,τι δεν μπορείς να καταφέρεις, θα το καταφέρεις αν προσπαθήσεις λίγο περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Πειρατή, εύχομαι να μη σου συμβεί ποτέ κάτι κακό.
Σημαντικά κακό.

Κόβω το κεφάλι μου ότι δε θα μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις,

γιατί θέλει χρόνο να προσγειωθείς από τα σύννεφα.




Στο θέμα, η αυτοκτονία δε μου αρέσει, για το βασικό λόγο ότι μετά πεθαίνεις. Και μετά δεν έχεις δεύτερη ευκαιρία ούτε δεύτερη μέρα. Δε σου δίνεται ο χρόνος ούτε καν να ξαναμελαγχολήσεις, πόσο μάλλον να χαρείς.


Αλλά, αν μη τι άλλο, σέβομαι τους ανθρώπους και τις αποφάσεις τους. Αυτούς που ο πόνος της ψυχής τους κάποια στιγμή γίνεται μεγαλύτερος από την επιθυμία να δουν ένα ακόμη ξημέρωμα. Και σίγουρα πονάνε πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κόψε το κεφάλι σου... (πλάκα κάνω)
Για να λέω όσα λέω, σημαίνει οτι μου έχουν συμβεί πολλά, μα πραγματικά πολλά, και απανωτά, καταστάσεις που παρόμοιες κατέβαλλαν κάποιους.
Κατάφερα όμως να αντεπεξέλθω, γιατί πολύ απλά το πάλεψα.
Ζωή είναι να πέφτεις 7 φορές και να σηκώνεσαι 8.
Κι εγώ έχω πέσει περισσότερες, και έχω σηκωθεί ακόμα πιο πολλές.


Επίσης, όπως προείπα, αδυνατώ να καταλάβω αυτό το "σέβομαι τις αποφάσεις τους"
Δηλαδή, αν κάποιος γνωστός σου, σου πει κάτι ανάλογο, εσύ θα του πεις "σέβομαι την απόφασή σου";
Πίστεψέ με, έχω δει ανθρώπους να πονάνε όσο δεν μπορείς να φανταστείς.
Και ήθελαν αν αυτοκτονήσουν.

Βρήκαν όμως το κουράγιο και τη δύναμη και συνέχισαν.
Αν μπορούν αυτοί, μπορούν όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Αν μπορούν αυτοί, μπορούν όλοι.

Πες ότι θες.

Η τελευταία σου φράση με βρίσκει εντελώς αντίθετη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κι όμως.
Αν ήξερες τι παράδειγμα αποτελούν αυτοί που μπόρεσαν, για αυτούς που νομίζουν οτι δεν μπορούν, θα άλλαζες γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν τελικά η αυτοκτονία είναι δειλία, απλά ξέρω ότι αν κάποτε αποφάσιζα να το κάνω δεν θα με ενδιέφερε αν τελικά είναι.

Βλέπω ταινίες όπως το Mar adentro (2004/I) και λέω ότι στη θέση του πρωταγωνιστή, θα το ήθελα και εγώ. Έπειτα βλέπω ταινίες όπως το He Was a Quiet Man (2007) και σκέφτομαι ότι ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι όλα απόλυτα.

Γενικότερα δεν θα ήθελα να είμαι απόλυτος σε αυτό το ζήτημα. Δεν θεωρώ ότι ένας υγιής άνθρωπος είναι σωστό να flirtάρει με την αυτοκτονία, αλλά ίσως έχει τους λόγους του. Ίσως δεν έχει εκτιμήσει πραγματικά τη ζωή, ίσως όμως και η απόγνωση του να έχει ξεπεράσει αυτήν την εκτίμηση.

Εγώ θα ήθελα να μου πείτε αν θα βοηθούσατε ποτέ κάποιον να αυτοκτονήσει σε κάποιες περιπτώσεις(κάτι που θίγουν και οι δύο ταινίες που ανέφερα πιο πάνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να μου πείτε αν θα βοηθούσατε ποτέ κάποιον να αυτοκτονήσει σε κάποιες περιπτώσεις(κάτι που θίγουν και οι δύο ταινίες που ανέφερα πιο πάνω).

Νομίζω πως είναι περιττό να πω οτι δεν θα το έκανα σε καμία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να μου πείτε αν θα βοηθούσατε ποτέ κάποιον να αυτοκτονήσει σε κάποιες περιπτώσεις(κάτι που θίγουν και οι δύο ταινίες που ανέφερα πιο πάνω).

Σε καμία περίπτωση πραγματικά. Είναι κάτι μη αναστρέψιμο. Ο άλλος μπορεί τη στιγμή που σου το ζητάει να είναι συναισθηματικά φορτισμένος. Αναλαμβάνεις ποτέ τέτοια ευθύνη; Μπορείς μετά να ζήσεις με τις τύψεις ότι αντί να προσπαθήσεις να αποτρέψεις κάποιον να αφαιρέσει τη ζωή του εσύ τον βοήθησες κιόλας; Και το λέω αυτό έχοντας υπόψη ακόμα και τις περιπτώσεις ευθανασίας. Δηλαδή όταν για κάποιο λόγο ο άλλος είναι καθηλωμένος στο κρεβάτι ανίκανος να κουνήσει οποιοδήποτε μέλος του σώματός του και σου ζητάει να τον βοηθήσεις να αυτοκτονήσει. Ακόμα και τότε δε θα το έκανα. Δε δέχομαι δικαιολογίες του τύπου "Δεν μπορούσα να τον βλέπω να βασανίζεται"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top