Σχετικά με τον ελληνικό στρατό

ευεπίφορος στο lifestyle

Νεοφερμένος

Ο ευεπίφορος στο lifestyle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αγαπητέ fandago,
εν πρώτοις thanx για το καλωσόρισμα!
εν δευτέροις φαίνεσαι άτομο που δεν αφήνει να πέσει τίποτα ασχολίαστο και για κακή σου τύχη βρήκες ανταγωνιστή σε αυτό...:)

Θα έχει ενδιαφέρον να σε έχουμε εδώ και αφού πας φαντάρος, για να ακούσουμε και τότε την άποψη σου και να τις συγκρίνουμε ;)
θα προσπαθήσω να μη χάσω επαφή μέχρι τότε, αν και η αναβολή μου είναι για αρκετά χρόνια αργότερα.:D

[1]Ο στρατός δεν είναι το ηθικοπλαστικό όργανο μιας κοινωνίας, είναι και ηθικοπλαστικό όργανο. Έχει διαφορά. Γιατί ούτε το μοναδικό τέτοιο όργανο είναι, ούτε είναι και το μοναδικό που κάνει.
Αλίμονο αν ήταν το μοναδικό.Απλά σε αυτή την παράγραφο το εξετάζω από αυτή τη σκοπιά.

[2]Τι σχέση μπορεί να έχει η μόρφωση με την πειθαρχία ακριβώς; Σε πληροφορώ ότι η πειθαρχία έχει πολλή σχέση με τον σεβασμό και ο σεβασμός δεν κερδίζεται με την μόρφωση στον στρατό, αλλά με την εμπειρία. [...] Μπορεί να είναι ένα κομμάτι η μόρφωση, αλλά στον στρατό δεν έχει την θέση που νομίζεις. ;)
Για αυτό φέρνω τη μόρφωση σε αντιπαράθεση με την παιδεία. Εννοείται ότι δε σέβεσαι κάποιον μόνο και μόνο επειδή είναι πιο μορφωμένος. Ένας απαίδευτος όμως είμαι πολύ περίεργος να δω τί σεβασμό θα μου εμπνέει αν τα πράγματα είναι όπως τα λες.

[3]Τα περιστατικά που ακούγονται είναι τα πιασάρικα, δηλαδή οι γκάφες, οι βλακείες, τα καψώνια κτλ, γιατί αυτά έχουν ενδιαφέρον. :)
Δεν παύουν παρόλα αυτά να είναι αλήθειες. Και δεν έχουν να κάνουν με την έλλειψη σοβαροφάνειας του στρατού, η οποία ούτως ή άλλως παρουσιάζει σοβαρές απώλειες, αλλά με την έλλειψη σοβαρότητας. Και το να γίνει μία γκάφα ή ένα καψώνι ok, όλα στο παιχνίδι είναι. Το να μη λειτουργεί όμως ένα radar ή ένα ερπυστριοφόρο καιρό είναι κάτι παραπάνω από σοβαρό.

Εδώ δεν έχω κάτι να σχολιάσω :P
Χαρ χαρ χαρ...λυπάμαι αλλά παραήμουν πλήρης...:P

Το λάθος σου είναι ότι δεν το ξέρεις καλά. Υπάρχουν οι διαβαθμίσεις ικανοτήτων από Ι1 μέχρι Ι5.
sorry για αυτό, δηλώνω άγνοια.:angelnot:
Η αντιστοιχία σου είναι τραβηγμένη. Θα περίμενα όμως να χαίρεσαι που ο μαμάκιας θα δει και πως είναι να μην έχει τη μαμά του από πάνω, εκτός αν θεωρείς ότι το να είσαι μαμάκιας είναι θεμιτό. :)
Εννοείται ότι θεωρώ ελλάτωμα να εξαρτάσαι από άλλα άτομα, πόσο μάλλον να μην έχεις απογαλακτιστεί σε ηλικία που η κοινωνία σε αντιμετωπίζει σαν ενήλικο. Αλλά όπως και να έχει ο 'μαμάκιας' κάποια στιγμή αναγκαστικά θα ξεκόψει για διάφορους λόγους (βλ. σπουδές, φίλοι, γκόμενα, σύζυγος, ζωή). Απλά πιστεύω ότι ο στρατός είναι το χειρότερο σενάριο απ' την άποψη ότι είναι απότομη η μετάβαση απ'το ένα στάδιο στο άλλο. Βέβαια, ειλικρινά δε θα βασανίσω περαιτέρω τη σκέψη μου για το συγκεκριμένο άτομο. Άν δεν είχε τη δύναμη να βάλει όρια ανάμεσα σε αυτόν και στη μητέρα του είναι άξιος της μοίρας του...λυπάμαι :/:

Θεωρώ ότι ο λόγος που αφήνουν τον στρατό σε αυτήν την κατάσταση είναι γιατί η μισή Ελλάδα θεωρεί ότι δεν μας χρειάζεται ο στρατός, οπότε και τα κονδύλια που δίνουμε τώρα είναι περιττά και καλύτερα να τα δώσουμε αλλού. Φαντάσου να ζητήσουν περισσότερα για την εξέλιξη του ;)
Σίγουρα είναι και αυτή μια άποψη. Αλλά αν δε μας απαντήσει ο υπουργός άμυνας τότε κάνεις δε θα είναι σίγουρος για το ποιά είναι η αλήθεια. Ίσως τελικά να είναι ένα συνοθύλευμα όλων αυτών.

Για τα ένσημα και τις εργατοώρες σου δεν θα έπρεπε να ανησυχείς, γιατί αφού θα πάρεις σύνταξη στα 65 και αν, θα δουλέψεις αρκετά. Θα δεις στο τέλος που θα θεωρείς το διάστημα στο στρατό διακοπές.:D
Όσο για τις χαμένες ώρες, συμφωνώ, οι περισσότεροι θα ήθελαν να αξιοποιήσουν διαφορετικά τον χρόνο τους. Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται αλλιώς. Η κατάργηση του στρατού είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας και ο μισθοφορικός στρατός θέλει λεφτά που ο Έλληνας δεν είναι διατεθειμένος να δώσει. :)
Μεταξύ μας πιστεύω ότι η σύνταξη για τη γενιά μας θα είναι μία ανάμνηση ανάμεσα στα παραμύθια των παππούδων μας.;)
Όσο για την κατάργηση του και εγώ τη θεωρώ αδύνατη. Το θέμα είναι όμως ότι έχεις να καταθέσεις μία άποψη σε μία κοινωνία ωχαδερφιστών. Μία κοινωνία που θέλει άμυνα, αλλά όχι στρατό. Που δεν επιθυμεί να θητεύσει, αλλά δεν είναι και διατεθειμένη να πληρώσει για μισθοφόρους. Και αφού η τάση είναι ενάντια στη θητεία προτείνω την άλλη επιλογή, άσχετα που γνωρίζω εκ των προτέρων ότι ούτε αυτή είναι αποδεκτή (αναφερόμενος στους μισθοφόρους).:whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και μόνο το γεγονός ότι θα σχολιάσω μόνο 2 πράγματα στο post σου, δείχνει ότι πάνω κάτω μάλλον συμφωνούμε :)
Δεν παύουν παρόλα αυτά να είναι αλήθειες. Και δεν έχουν να κάνουν με την έλλειψη σοβαροφάνειας του στρατού, η οποία ούτως ή άλλως παρουσιάζει σοβαρές απώλειες, αλλά με την έλλειψη σοβαρότητας. Και το να γίνει μία γκάφα ή ένα καψώνι ok, όλα στο παιχνίδι είναι. Το να μη λειτουργεί όμως ένα radar ή ένα ερπυστριοφόρο καιρό είναι κάτι παραπάνω από σοβαρό.
Αυτά που λες συσχετίζονται άμεσα και με τα κονδύλια που λέγαμε. Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι είναι πολύ μεμονωμένα περιστατικά για να μπορείς να χαρακτηρίσεις τον στρατό από αυτά :)
Χαρ χαρ χαρ...λυπάμαι αλλά παραήμουν πλήρης...:P
Μα δεν σχολίασα γιατί με κάλυψες πάνω κάτω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Εγω θελω να ρωτησω πως ειναι οταν πας στρατο , πως ειναι οταν τελειωνεις τον στρατο?

Εγω παντος δεν θα ηθελα ποτε να υπηρετησω στρατιωτης δεν με εκφραζει αυτο το πραγμα δεν με εκφραζει το κρατος αυτο:/: λυπαμε που το λεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Καλά μη λυπάσαι κιόλας... Δεν είσαι ο μόνος που είναι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης :) Είναι άλλο ένα από τα δικαιώματα/υποχρεώσεις για τα οποία γίνονται debates στις περισσότερες χώρες του κόσμου.

Ρίξε μια ματιά και στο www.omhroi.gr, μιας και εκεί μεταφέρουν πολύ καλές ειδήσεις σχετικά με το εν λόγω θέμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioannis Metaxas

Νεοφερμένος

Ο Ioannis Metaxas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ανυπομονάω να πάω στον στρατό . αν δεν ήμουν σκάρπας στα μαθηματικά θα ήθελα να πάω εβελπίδων . ο ελληνικός στρατός τώρα έχει 150.000 άτομα και σε περίπτωση επιστράτευσης φτάνει 500.000 αλλά πρέπει να όλοι να ξέρουμε να χειριζόμαστε όπλο γιατί to send untrained soldiers to war is to kill them . πόλεμος έπετε να γίνει σύντομα δεν το θέλω αλλά ή πόλεμος ή καταστροφή της χώρας . οι τουρκοι κανουν προπαγάνδα στους πομακους της θρακης που μόνο τουρκοι δεν ειναι για να επαναστατήσουν . οι αλβανοι χωρις πλάκα διοργανώνουν ανταρτικό σώμα για την ηπειρο 10.000 τουλάχιστον . σίγουρα πρέπει να βγούμε από αυτές τις λάσπες . α ρε να μας έβλεπαν οι αρχαίοι . ήθελα να ήξερα τι θα απαντούσε στο θέμα ο Λεωνίδας και τι έλεγε στους σκοπιανους ο Αλέξανδρος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Το ελληνικο κρατος σκεφτεται να ειναι υποχρεωτικη θητεια απο το 18. εγω ειμαι κατα της υποχρεωτικης θητειας γιατι μερικη οπως εγω δεν με εκφραζει το ελληνικο κρατος και δεν θελω να το υπηρετησω ποτε . το λεω αυτο γιατι εγω δεν πιστευω στο κρατος του ελλαδισταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
ανυπομονάω να πάω στον στρατό . αν δεν ήμουν σκάρπας στα μαθηματικά θα ήθελα να πάω εβελπίδων . ο ελληνικός στρατός τώρα έχει 150.000 άτομα και σε περίπτωση επιστράτευσης φτάνει 500.000 αλλά πρέπει να όλοι να ξέρουμε να χειριζόμαστε όπλο γιατί to send untrained soldiers to war is to kill them . πόλεμος έπετε να γίνει σύντομα δεν το θέλω αλλά ή πόλεμος ή καταστροφή της χώρας . οι τουρκοι κανουν προπαγάνδα στους πομακους της θρακης που μόνο τουρκοι δεν ειναι για να επαναστατήσουν . οι αλβανοι χωρις πλάκα διοργανώνουν ανταρτικό σώμα για την ηπειρο 10.000 τουλάχιστον . σίγουρα πρέπει να βγούμε από αυτές τις λάσπες . α ρε να μας έβλεπαν οι αρχαίοι . ήθελα να ήξερα τι θα απαντούσε στο θέμα ο Λεωνίδας και τι θα έλεγε στους σκοπιανους ο Αλέξανδρος .
:blink:

Μη με γελούν τα μάτια μου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
ανυπομονάω να πάω στον στρατό . αν δεν ήμουν σκάρπας στα μαθηματικά θα ήθελα να πάω εβελπίδων . ο ελληνικός στρατός τώρα έχει 150.000 άτομα και σε περίπτωση επιστράτευσης φτάνει 500.000 αλλά πρέπει να όλοι να ξέρουμε να χειριζόμαστε όπλο γιατί to send untrained soldiers to war is to kill them . πόλεμος έπετε να γίνει σύντομα δεν το θέλω αλλά ή πόλεμος ή καταστροφή της χώρας . οι τουρκοι κανουν προπαγάνδα στους πομακους της θρακης που μόνο τουρκοι δεν ειναι για να επαναστατήσουν . οι αλβανοι χωρις πλάκα διοργανώνουν ανταρτικό σώμα για την ηπειρο 10.000 τουλάχιστον . σίγουρα πρέπει να βγούμε από αυτές τις λάσπες . α ρε να μας έβλεπαν οι αρχαίοι . ήθελα να ήξερα τι θα απαντούσε στο θέμα ο Λεωνίδας και τι έλεγε στους σκοπιανους ο Αλέξανδρος .
O πόλεμος Ιωάννη έχει ήδη ξεκινήσει, εδώ και πολλά χρόνια.
Αλλά δεν είναι έτσι όπως εσύ τον φαντάζεσαι. Ο πόλεμος είναι πολιτισμικός και δημογραφικός.
Κανείς λαός δεν είναι απαραίτητο να πάρει τα όπλα για να μας εξοντώσει.
Σε λίγα χρόνια θα είμαστε τόσοι λίγοι οι έλληνες, που στην Ελλάδα θα κατοικούν περισσότεροι αλλοδαποί παρά έλληνες.
Στους πολέμους που προηγήθηκαν, οι Ελληνες πολεμούσαν για να διώξουν τον ξένο κατακτητή από τα εδάφη μας. Να απελευθερώσουν χωριά, νομούς, επαρχίες από τον τουρκικό ζυγό.
Το ίδιο έκαναν και με τους Γερμανούς και Ιταλούς.
Σήμερα, χωριά ολόκληρα, αφού εγκαταλήφθηκαν και ερήμωσαν από τους έλληνες, κατοικούνται πλέον αποκλειστικά από αλλοδαπούς.
Δεν λέω σε καμία περίπτωση οτι πρέπει να παρουμε τα όπλα και να τους κυνηγήσουμε, αλλά τον πολιτισμικό - δημογραφικό πόλεμο, τον έχουμε χάσει ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Σχετικά με την υποχρεωτική στράτευση στα 18 που προωθεί η κυβέρνηση, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι κυρίως αυτούς που έχουν πάει ήδη στρατό.
Εγώ δεν έχω σχηματίσει ακόμα άποψη υπέρ ή κατά, αλλά άκουσα κάποιους πολέμιους να λένε πως θα λείψουν οι επιστήμονες απ΄τον στρατό και είναι απαραίτητοι. Μίλησαν συγκεκριμένα για φυσικούς, μαθηματικούς και γιαυτό αναρωτιέμαι.
Είναι όντως χρήσιμοι?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Η αριθμιτική υπεροχή στο σύγχρονο πεδίο μάχης έπαψε εδω και καιρό να αποτελεί πλεονέκτημα για τον αντίπαλο. Τα σύγχρονα πολεμικά συστήματα βασίζονται σε λίγους και καλά εκπαιδευμένους μόνιμους επαγγελματίες που μπορούν να επιφέρουν πολλαπλάσιο πλήγμα στον εχθρό. Άλλωστε χαρακτηριστικό των μονάδων αποτελεί πλεον η άμεση αντίδραση τις πρώτες ώρες γι'αυτο και ακούμε για μηχανοκίνητο πεζικό , αερομεταφερόμενες μονάδες κ.τ.λ. Αν τώρα το βλέπουμε απο δημογραφική άποψη ένας μεγάλος πληθυσμός χρειάζεται και μεγάλη λογιστική υποστήριξη σε τρόφιμα, περίθαλψη, προπαγάνδα και εκπαίδευση. Οπότε το ερώτημα είναι αν επιθυμούμαι την ποσότητα ή την ποιότητα.

Σχετικά με την υποχρεωτική στράτευση στα 18 που προωθεί η κυβέρνηση, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι κυρίως αυτούς που έχουν πάει ήδη στρατό.
Εγώ δεν έχω σχηματίσει ακόμα άποψη υπέρ ή κατά, αλλά άκουσα κάποιους πολέμιους να λένε πως θα λείψουν οι επιστήμονες απ΄τον στρατό και είναι απαραίτητοι. Μίλησαν συγκεκριμένα για φυσικούς, μαθηματικούς και γιαυτό αναρωτιέμαι.
Είναι όντως χρήσιμοι?:worry:

Στον Ελληνικό στρατό Ηρώ οι κληρωτοί χρειάζονται πλέον μόνο για σκοπιές , συντηρήσεις καθαριότητας, αγήματα, δεξιώσεις και αλλα ισως που μου διαφεύγουν αλλα σίγουρα οχι για εξειδικευμένη εργασία. Οδηγοί, χειριστές οπλικών συστημάτων, μάγειρες, αποθηκάριοι κ.α. εκτελούν πια μόνο οι επαγγελματίες οπλίτες. Είναι άλλωστε το χρονικό διάστημα της θητείας τέτοιο που δεν συμφέρει να εκπαιδεύσεις τον νεοσύλεκτο αφου αν αφαιρεθούν οι άδειες , η βασική εκπάιδευση στο κέντρο, οι πολλες γιορτές του στρατού με μακρά προετοιμασία και η αναγκαία λούφα αντε να μένουν 3-5 μήνες.

Πτυχιούχος πήγα και εγω στο στρατό με γνώσεις αγγλικών και υπολογιστών. Με διάλεξαν ως έφεδρο αξιωματικό (παρατεταμένη θητεία) και παρότι με τρέχαν σαν τον Βέγγο με 2 άσχετες ειδικότητες αξιοποίηση των γνωσεών μου δεν είδα πουθενά. Αμετάθετο με στέιλαν στο Διδυμότειχο 12 μήνες να σκεφτώ τι λάθος έκανα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Aν και δεν εχω παει ακόμα στρατό στη παρέα μου πολλές φορές μιλάμε για στρατιωτικά θέματα.Ο στρατός μου αρεσει πάρα πολυ.Απο μικρός ήθελα να γίνω πιλοτος μαχητικου αεροσκαφους αλλα λογω μυωπίας ειναι απιαστο όνειρο.Θέλω πολύ να πάω στρατό γιατι θέλω να προστατέψω την πατρίδα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Ποια πατριδα , ποιο κρατος και εθνος ? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Εγω θελω να ρωτησω πως ειναι οταν πας στρατο , πως ειναι οταν τελειωνεις τον στρατο?

Εγω παντος δεν θα ηθελα ποτε να υπηρετησω στρατιωτης δεν με εκφραζει αυτο το πραγμα δεν με εκφραζει το κρατος αυτο:/: λυπαμε που το λεω


Ωραία δε σε εκφράζει το κράτος αυτο αλλα ταυτοχρονα με αυτη την επιλογη σου (να μη πας στρατο) οχι μονο δε νοιαζεσαι για το κρατος αυτο να μεινει ακεραιο αλλα δε νοιαζεσαι ουτε για τους ελληνες συμπατριωτες σου ουτε για τα ελληνικα εδαφη ούτε για την ασφαλεια της οικογενειας σου.Ξανασκεψου λιγο αυτο που πες... :/: (Φιλικα παντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Οχι νοιαζωμε θελω να καταργηθει η υποχρεωτικη στρατευση. Αμα π.χ γινει καποιος πολεμος τα πραγμα ειναι διαφορετικο. ο στρατος με την πρoπαγανδα που ασκη σε αναγκαζει να μισεις τα αλλα εθνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Οχι νοιαζωμε θελω να καταργηθει η υποχρεωτικη στρατευση. Αμα π.χ γινει καποιος πολεμος τα πραγμα ειναι διαφορετικο. ο στρατος με την πρoπαγανδα που ασκη σε αναγκαζει να μισεις τα αλλα εθνη

Aμα νοιαζεσαι οπως λες πρεπει να μαθεις πως να προστατεύεις ολα αυτα που αγαπας.Επομενως πρεπει να εισαι υπερ της υποχρεωτικης στράτευσης.Ναι μου λες τωρα αμα γινει καποιος πολεμος το πραγμα θα ειναι διαφορετικο.Δηλαδη?Αμα γινει πολεμος τοτε θα υπερασπιστεις τι χωρα σου?Με τι εκπαιδευση ομως (αφου εισαι κατα της υποχρεωτικης στρατευσης?).Αμα δεν υπηρχε υ υποχρεωτικη στρατευση ουτε απο τα 50 μετρα δε θα μπορουσες να πετυχεις στοχο με G3.Ουτε πως να επιβιωσεις χωρις τροφη θα ηξερες....εγω προσωπικα δε βρισκω καποιο λογο για να καταργηθει η υποχρεωτικη στρατευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Aμα νοιαζεσαι οπως λες πρεπει να μαθεις πως να προστατεύεις ολα αυτα που αγαπας.Επομενως πρεπει να εισαι υπερ της υποχρεωτικης στράτευσης.Ναι μου λες τωρα αμα γινει καποιος πολεμος το πραγμα θα ειναι διαφορετικο.Δηλαδη?Αμα γινει πολεμος τοτε θα υπερασπιστεις τι χωρα σου?Με τι εκπαιδευση ομως (αφου εισαι κατα της υποχρεωτικης στρατευσης?).Αμα δεν υπηρχε υ υποχρεωτικη στρατευση ουτε απο τα 50 μετρα δε θα μπορουσες να πετυχεις στοχο με G3.Ουτε πως να επιβιωσεις χωρις τροφη θα ηξερες....εγω προσωπικα δε βρισκω καποιο λογο για να καταργηθει η υποχρεωτικη στρατευση.

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Ας μην ξεχνάμε ότι ζούμε σε χώρα όπου ο κίνδυνος για πόλεμο με τους γείτονες υπάρχει. Δεν μπορούμε να μην γνωρίζουμε τα βασικά. Και λίγα σου μαθαίνουν στο στρατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Ας μην ξεχνάμε ότι ζούμε σε χώρα όπου ο κίνδυνος για πόλεμο με τους γείτονες υπάρχει. Δεν μπορούμε να μην γνωρίζουμε τα βασικά. Και λίγα σου μαθαίνουν στο στρατό.

Καλα σε αυτο εχεις δικιο.Σε πολλα σωματα του στρατου δε μαθαινεις τιποτα....Εδω πολυ γνωστοι μου δδε ξερουν να βαρανε με G3 ενω υπηρετησαν στο πεζικο.Μονο στνη εποχη που πηγαινε στρατο ο πατερας μου γινοτνα καλη δουλεια.Να τους παρατανε ολους σε εν αβουνο χωρις τροφη για μια βδομαδα και να τρωει ο πατερας μου(και οι αλλοι φανταροι) χορτα και ακριδες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν αξιζει ο κοπος να υπηρετησεις αυτο το κρατος . δεν το λεω απο κακια αλλα εγω νοιωθω πολυ ξενος στον τοπο μου . Αρα γιατι εγω να το υπηρετησω αμα το κρατος σχεδον δεν μου προσφερει τα βασικα για να ζησω αξιοπρεπως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Δεν αξιζει ο κοπος να υπηρετησεις αυτο το κρατος . δεν το λεω απο κακια αλλα εγω νοιωθω πολυ ξενος στον τοπο μου . Αρα γιατι εγω να το υπηρετησω αμα το κρατος σχεδον δεν μου προσφερει τα βασικα για να ζησω αξιοπρεπως

Τότε φύγε και ζήσε μόνιμα στο εξωτερικό. Νομίζω ότι τότε δεν χρειάζεται να κάνεις και θητεία.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Οχι θα κατσω εδω και θα προσπαθησω με οποιοδηποτε μεσο να ανατρεψω αυτην την κατασταση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top