Σχετικά με τον ελληνικό στρατό

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Δεν αξιζει ο κοπος να υπηρετησεις αυτο το κρατος . δεν το λεω απο κακια αλλα εγω νοιωθω πολυ ξενος στον τοπο μου . Αρα γιατι εγω να το υπηρετησω αμα το κρατος σχεδον δεν μου προσφερει τα βασικα για να ζησω αξιοπρεπως

Mα δε το κανεις για το κρατος σου για τους πολιτικους σου για τους βουλευτες αυτου του τοπου.Το κανεις για σενα για την οικογενεια σου για τον συνανθρωπο γι ακαθε ελληνοπουλο που χρειαζεται τη προστασια σου σε περιοδο πολεμου.

Οχι θα κατσω εδω και θα προσπαθησω με οποιοδηποτε μεσο να ανατρεψω αυτην την κατασταση. ;)

Μειριζομαι ΚΚΕ και δε μου αρεσει.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
ok ετσι οπως το θετεις το πραγμα θα συμφωνησω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σχετικά με την υποχρεωτική στράτευση στα 18 που προωθεί η κυβέρνηση, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι κυρίως αυτούς που έχουν πάει ήδη στρατό.
Εγώ δεν έχω σχηματίσει ακόμα άποψη υπέρ ή κατά, αλλά άκουσα κάποιους πολέμιους να λένε πως θα λείψουν οι επιστήμονες απ΄τον στρατό και είναι απαραίτητοι. Μίλησαν συγκεκριμένα για φυσικούς, μαθηματικούς και γιαυτό αναρωτιέμαι.
Είναι όντως χρήσιμοι?:worry:
Στον Ελληνικό στρατό Ηρώ οι κληρωτοί χρειάζονται πλέον μόνο για σκοπιές , συντηρήσεις καθαριότητας, αγήματα, δεξιώσεις και αλλα ισως που μου διαφεύγουν αλλα σίγουρα οχι για εξειδικευμένη εργασία. Οδηγοί, χειριστές οπλικών συστημάτων, μάγειρες, αποθηκάριοι κ.α. εκτελούν πια μόνο οι επαγγελματίες οπλίτες. Είναι άλλωστε το χρονικό διάστημα της θητείας τέτοιο που δεν συμφέρει να εκπαιδεύσεις τον νεοσύλεκτο αφου αν αφαιρεθούν οι άδειες , η βασική εκπάιδευση στο κέντρο, οι πολλες γιορτές του στρατού με μακρά προετοιμασία και η αναγκαία λούφα αντε να μένουν 3-5 μήνες.
Θα διαφωνήσω με τον Phalanx (πρωτοφανές :confused:) και θα πω ότι ειδικότητες όπως οι γιατροί, νοσοκόμοι, μάγειρες, πληροφορικάριοι (πλήρους θητείας), πολ. μηχανικοί ή αρχιτέκτοντες αλλά και οποιαδήποτε δουλειά σχετική με γραφείο κ.α., χρειάζονται στον στρατό (τα έχω βάλει με σειρά ξεκινώντας από τα πιο σημαντικά). Στο στρατόπεδο που υπηρέτησα εγώ, δεν είχαμε κανέναν ΕΠΟΠ (ΕΠαγγελματία ΟΠλίτη). Μάλιστα, πολύ σπάνια θα δεις ΕΠΟΠ, με τέτοια ειδικότητα, γιατί πολύ απλά αν έχεις σπουδάσει, δύσκολα πας ΕΠΟΠ.

Οπότε ναι, σίγουρα θα λείψουν ειδικότητες, που απορώ πως θα τις καλύψουν αν ισχύσει κάτι τέτοιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Όπως στις ΗΠΑ κ τις άλλες χώρες το κόσμου που έχουν εθελοντικό στρατό. Δηλαδή με επαγγελματίες μονιμους στρατιωτικούς γιατρούς, μάγειρες, πληροφορικάριους κτλ Τόσοι άνεργοι είναι εκεί έξω που θα έκαναν κρα για να πάνε να πιάσουν μια σχετικά μόνιμη θέση στο Στρατό :)

Ποιος είναι καλύτερος σε έναν συγκεκριμένο στρατώνα, σε μια συγκεκριμένη εργασία; Κάποιος που έρχεται και θα φύγει σε 12 μήνες ή κάποιος παλιός που έχει εξασκηθεί με τον καιρό αποκλειστικά πάνω σε αυτό που έχει να κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω με τον Phalanx (πρωτοφανές :confused:)
:P

Να διευκρινηστεί κατι σημαντικό. Στο στρατό οποιοδήποτε στέλεχος ή κληρωτός δεν αναλαμβάνει μια θέση απλα με το πτυχίο του. Φροντίζει ο ίδιος ο στρατός ξανά με την εισοδό του για την εκπαίδευση αυτή ή αν πρόκειται για κάτι εμπειρικό απλα το αναλαμβάνει και ο διοικητής καμαρώνει για το format στον υπολογιστή του ή ποσο καλός μπουζουκσής ή σερβιτόρος είναι ο "νέος" :D. Εξαιρούνται φυσικά ειδικότητες οπως αυτη του γιατρού και άλλες που ενοείται προκύπτουν απο τις παραγωγικές σχολές του στρατού και αφορούν μόνιμα στελέχη.

Κατα τα άλλα έχω υπάρξει εκπαιδευτής σε σχολείο ΕΠ.ΟΠ. ( θέματα τακτικής, προστασίας, οπλισμός, βολές), σε σχολείο τοπογράφων - κληρωτών ( πολιτικοί μηχανικοί, αρχιτέκτονες που ξέρανε παραπάνω απο μένα), σε σχολείο οδηγών και σε σχολείο διαβιβαστών ( όλοι οι Ι3 - Ι4 εκεί ήταν :stunned:). Απο εμπειρίας λοιπον θα πω οτι κανένας δεν νοιάζεται να εκπαιδευτεί και μόλις πάρουν ειδικότητα φτάνει και ο καιρός να πάρουν μετάθεση για τα μέρη τους χωρίς να προσφέρουν τίποτα απολύτος. Το βάρος πέφτει όλο στο μόνιμο προσωπικό που μαθαίνει αναγκαστικά την ειδικότητα του για να κάνει την ζωή του πιο εύκολη. Τους λοιπούς φαντάρους τους έχουν πλεον απλα για τις αγγαρείες και τις σκοπιές!


Οπότε ναι, σίγουρα θα λείψουν ειδικότητες, που απορώ πως θα τις καλύψουν αν ισχύσει κάτι τέτοιο :)
Για πές μια που θα λείψει αν καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση! Άντε 2 για να μην είμαστε και πλεονέκτες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για πές μια που θα λείψει αν καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση! Άντε 2 για να μην είμαστε και πλεονέκτες :P
Κοίτα, αν το κράτος σκοπεύει να δώσει παραπάνω λεφτά για να παίρνει μισθωτούς ειδικευόμενους, πάω πάσο. Δεν θα λείψει κανείς έτσι. ;)

Ομολογουμένως θα ήθελα να δω ολοκληρωμένη την πρόταση :)
Απλά αυτό που ξέρω είναι ότι στο στρατόπεδο που ήμουν, υπήρχε ένας που είχε τελειώσει στρατιωτική ιατρική (ή κάτι τέτοιο) που έκανε κουμάντο και οι υπόλοιποι απλά ήταν φαντάροι σπουδαγμένοι γιατροί και νοσοκόμοι. Οπότε θεωρώ ότι για να μην λείψουν σαν ειδικότητα, θα έπρεπε να έρθουν εξωτερικοί που θα πληρώνονται.

Δεν λέω δηλαδή ότι αν γίνει έτσι το σύστημα δεν θα υπάρχουν κάποιες ειδικότητες, απλά ότι θα καλύπτονται αλλιώς, με επιπλέον κόστος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Κοίτα, αν το κράτος σκοπεύει να δώσει παραπάνω λεφτά για να παίρνει μισθωτούς ειδικευόμενους, πάω πάσο. Δεν θα λείψει κανείς έτσι. ;)
Υπάρχει όμως και μια πιο τεχνοκρατική σκέψη για τα χαμένα λεφτά του κράτους. Όλοι αυτοί οι χιλιάδες στρατεύσιμοι σημαίνουν έξοδα ένδυσης , διατροφής, στέγασης, περίθαλψης, μετακίνησης, διοίκησης και απο μόνοι τους απασχολούν ενα μεγάλο μέρος μισθωτών επιφορτισμένων αποκλειστικά με την παρακολουθησή τους. Η προσφορά των περισσοτέρων αμφίβολη χωρίς βέβαια να ευθύνονται οι ίδιοι. Όλο αυτό το νέο εργατικό δυναμικό που μαντρώνεται ξαφνικά δεν είναι χαμένη παραγωγικότητα για το κράτος; Για να μην υπολογίσουμε και την διαφθορά που πηγάζει απο αυτη την διαδικασία αφου τα βουλευτικά γραφεία απασχολούνται με αναβολές, απαλλαγές και μεταθέσεις. Γιατί λοιπόν αντι όλων αυτών να μην έχουμε αποκλειστικά μόνιμο προσωπικό που θα στοιχίζει π.χ. όσο 3 κληρωτοί αλλα θα προσφέρει όσο 4 ;:)

Απλά αυτό που ξέρω είναι ότι στο στρατόπεδο που ήμουν, υπήρχε ένας που είχε τελειώσει στρατιωτική ιατρική (ή κάτι τέτοιο) που έκανε κουμάντο και οι υπόλοιποι απλά ήταν φαντάροι σπουδαγμένοι γιατροί και νοσοκόμοι. Οπότε θεωρώ ότι για να μην λείψουν σαν ειδικότητα, θα έπρεπε να έρθουν εξωτερικοί που θα πληρώνονται.
Έχω και σ'αυτο μια πρόταση που μπορεί να θεωρηθεί και χαζή. Γιατί να συμπληρώνουν τα στρατιωτικά νοσοκομεία τα κενά τους με ειδικευόμενους κληρωτούς και να μην πηγαίνουν εκεί απόφοιτοι της τριτοβάθμιας εκπαιδευσής ( ιδιωτικής και δημόσιας , άνδρες και γυναίκες ) αντι για πρακτική εργασία ; Θα προτιμούσε ενας γιατρός να κάνει "αγροτικό" σε ενα στρατόπεδο παρα σε ενα νησί στην άγονη γραμμή ( αλλα και να μην το προτιμούσε πάλι να τον στέλναμε αν τα συμφωνήσουμε :P) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
teo το κόμμα που έχεις για υπογραφή το ρώτησες τι πιστεύει για την υποχρεωτική στράτευση;

Τώρα για κάποιο μυστήριο λόγο όσοι έχουν πάει στρατό θέλνουν να μιλάνε για το στρατό (ακόμα και ένας που ξέρω που λόγω ιατρικού προβλήματος πήρε απαλλαγή μετά από λίγες μέρες στο στρατό!) και με το να είμαι ο μοναδικός στην παρέα από φίλους μου που να μην έχω πάει σε τέτοιες κουβέντες είμαι ο άσχετος. Στάνταρντ κάτι τους ποτίζουν εκεί και αλλάζουν αλλά δεν παύει να παραμένει άχρηστη διαδικασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Έχω και σ'αυτο μια πρόταση που μπορεί να θεωρηθεί και χαζή. Γιατί να συμπληρώνουν τα στρατιωτικά νοσοκομεία τα κενά τους με ειδικευόμενους κληρωτούς και να μην πηγαίνουν εκεί απόφοιτοι της τριτοβάθμιας εκπαιδευσής ( ιδιωτικής και δημόσιας , άνδρες και γυναίκες ) αντι για πρακτική εργασία ; Θα προτιμούσε ενας γιατρός να κάνει "αγροτικό" σε ενα στρατόπεδο παρα σε ενα νησί στην άγονη γραμμή ( αλλα και να μην το προτιμούσε πάλι να τον στέλναμε αν τα συμφωνήσουμε :P) .
Τι εννοείς σε αυτήν την παράγραφο;
Τι θα μπορούσε να προσφέρει ένας απόφοιτος του Μαθηματικού (π.χ.) ή του Παιδαγωγικού (πχ) σε ένα στρατιωτικό νοσοκομείο;
Και με ποιον τρόπο θα αντικαθιστούσε έναν ειδικευόμενο;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Οχι νοιαζωμε θελω να καταργηθει η υποχρεωτικη στρατευση. Αμα π.χ γινει καποιος πολεμος τα πραγμα ειναι διαφορετικο. ο στρατος με την πρoπαγανδα που ασκη σε αναγκαζει να μισεις τα αλλα εθνη
Αν καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση θα έχεις μόνο μόνιμους στρατιώτες ΄που θα έχουν εμποτιστεί με την προπαγάνδα που λες. Τώρα έχεις όλες τις δυνατές κοινωνικές/ οικονομικές τάξεις (εντάξει ίσως όχι όλες :P) και διάφορες λογικές. Το θεωρώ καλύτερο από το αμερικάνικο μοντέλο.
Μετά πρέπει να σκεφτείς ότι αν σε μαθαινε κάτι χρήσιμο ο στρατός (που δεν μπορώ να το ξέρω) θα σου ήταν χρήσιμο και σε περίπτωση "αλλαγής" του κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ερώτηση προς kajiri, prime που ξέρουν από νομικά... ή όποιον άλλον ξέρει επί του θέματος. :P


Μόλις αποφοιτήσεις από ΑΕΙ/ΤΕΙ, υποχρεούσαι να διακόψεις την αναβολή ή ισχύει κανονικά αυτή που πήρες στο 1ο έτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vag1982

Νεοφερμένος

Ο vag1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα,η αναβολη λογω σπουδων που παιρνει καποιος ισχυει κανονικα μεχρι τη ληξη της χωρίς την υποχρέωση διακοπής της σε περίπτωση αποπεράτωσης των σπουδών πριν απο τη ληξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΑ(ΠΖ)....JIM

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Η δικιά μου γνώμη είναι ότι ο στρατός πρέπει να γίνει επαγγελματικός. Πρέπει να καταργηθεί η θητεία γιατί είναι χαμένος χρόνος. Έπειτα η εκπαίδευση στο στρατό δεν είναι συστηματική και καθόλου ουσιαστική. Τη μόνη εκπαίδευση που κάνουμε είναι μόνο στα κέντρα νεοσύλλεκτων. Όταν κάποιος φύγει από το κέντρο ουσιαστικά σταματάει να εκπαιδεύεται. Ο στρατός για μένα είναι χάσιμο χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Το να γράφεις ολόκληρο ποστ με κεφαλαία απαγορεύεται, θα σου το πουν και οι υπεύθυνοι.

Πρώτα απ' όλα... Ποιά καταπίεση στο στρατό; Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα... Τόσοι και τόσοι φίλοι μου και συγγενείς μου έχουν ολοκληρώσει τη θητεία τους ή έχουν μπεί ΕΠ.ΟΠ. και μου λένε ότι πέρα από κάτι βασανιάρικα σκοπέτα (Γερμανικές) δεν υπάρχει τίποτε που να τους φάνηκε καταπιεστικό. Έκαναν φίλους, είχαν συχνές εξόδους και περνούσαν καλά τόσο στο αρχικό στρατόπεδο όσο και στα υπόλοιπα που μετατέθηκαν έως το τέλος της θητείας τους.

Το μόνο που μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα κατά τη διάρκεια της θητείας είναι το να επιδεικνύεις προκλητική ή βίαιη συμπεριφορά, οπότε αποκτάς προβλήματα όχι μόνο με τους ανώτερους αξιωματικούς, αλλά και με τους υπόλοιπους της σειράς σου (και των μεγαλύτερων σειρών). Εννοείται βέβαια πως σε καμία περίπτωση δε θα σκύψεις το κεφάλι σε κανέναν, όμως δε θα χρειαστεί να το κάνεις αυτό, πέρα από τις υποχρεώσεις για σκοπιές ή λιγοστές αγγαρείες κανείς ανώτερος δεν θα σου κάνει καψώνια, ούτε θα σε υποχρεώσει να κάνεις βαριές αγγαρείες.

Στα πέρι μετατροπής του στρατού σε μισθοφορικό και κατάργησης της στρατιωτικής θητείας συμφωνώ κι εγώ για τους ίδιους ακριβώς λόγους που ανέφερες στο ποστ σου. Επιπρόσθετα, αποτελεί και μια μορφή προσαρμογής στο κατεστημένο του υπάρχοντος συστήματος. Πάντως, καταπίεση δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
καλημέρα .. δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα α΄πλά ζητάω αν μπορεί κάποιος να μου μια πληροφορία. το αγόρι μου είναι φαντάρος και του είπαν ότι θα πάει κύπρο.. άκουσα όμως ότι δεν είναι υποχρεωτικό. ισχύει αυτό? αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει .. ευχαριστώ πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
τι εννοεις δεν ειναι υποχρεωτικο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
λένε ότι πρέπει να υπογράψει για να πάει κύπρο.. αν δεν υπογράψει δεν θα πάει .. ισχύει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
κοιτα δεν ξερω και γω πολυ απο αυτα αλλα... λογικα ο στρατος ειναι υποχρεωτικος καταρχην. μετα ισως αυτο που εννοεις ειναι οτι αν δεν υπογραψει οτι παρουσιαστηκε δεν θα παει απλα :hmm: ελα μου ομως που αν καμια φορα χρειαστει να παει κυπρο και με το που πατησει ποδαρακι εκει τον μπαγλαρωσουν:worry:

ασε που το οτι τον στειλανε κυπρο ειναι και τυχερος;) γιατι δεν θελει?? να κανει τον στρατο του να ξεμπερδευει για να μην εχει αγχος ρε συ. και να πας και συ διακοπες στην κυπρο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Και οπως λες και μονος σου αυτος που δεν εχει κανει στρατο δεν αντιμετωπιζετε καθολου καλα στην αγορα εργασιας, γιατι λοιπον να μην παω;

Ρε φιλε εχεις γραψει πολλες αρλουμπες σε αυτο το τοπικ (σορρυ κιολας αλλα οταν ακουω κολημενα μυαλα σαν το δικο σου και πολλων αλλων που ειναι στην πλειοψηφια πορομενοι με τον στρατο και την αστυνομια (τυχαιο?) μου βιδωνει ασχημα)

Σταθηκα στην πανω φραση?Τι λογικη ειναι αυτη?Πως σκεφτεσε ετσι?

Εδω ειναι φορουμ.Λεμε την αποψη μας για το τι ειναι σωστο και τι οχι.ΚΑΙ ΕΓΩ θα παω στρατο αν και δεν θελω.Αλλα αλλο το τι θελω και αλλο το τι πιστευω πως ειναι σωστο.Για αυτο αν τελικα το παραπανω που λες το πιστευεις κιολας τοτε κατι δεν παει καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ω φευ! Με θυμήθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top