Θεία Δικαιοσύνη. Είναι ο θεός δίκαιος;

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
τα ΠΑΙΔΙΑ!!που ειναι τα μονα αναμαρτητα και αθώα πλάσματα!!

Τι λες? Συμφωνα με την καλη χριστιαννικη θρησκεια της αγαπης, το νεογεννητο βρεφος αν παιθανει πριν βαφτιστει θα παει στην κολαση οπου η σαρκα του θα καιγεται για μια αιωνιοτητα ενω το σοδομιζουν σατυροι με οργανα απο αγκαθια ενω αυτο ως μωρακι δεν θα ξερει ΚΑΝ γιατι θα περασει το υπολοιπο της υπαρξης μεσα σε φρικτο πονο και αγωνια.

Eνω ας πουμε ο χιτλερ αν 3 δευτερολεπτα πριν παιθανει ζητουσε συγνωμη και το πιστευε θα εκανε partieh στον παραδεισο.

Ειναι μαλακια τελικα να εισαι μωρο και να μην εχεις και πολυ καλα αναπτυγμενη τη συνειδηση σου.

Αχ τι καλα που πιστευουμε στον καλο παναγαθο θεουλη της χριστιαννικης θρησκειας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τι λες? Συμφωνα με την καλη χριστιαννικη θρησκεια της αγαπης, το νεογεννητο βρεφος αν παιθανει πριν βαφτιστει θα παει στην κολαση οπου η σαρκα του θα καιγεται για μια αιωνιοτητα ενω το σοδομιζουν σατυροι με οργανα απο αγκαθια ενω αυτο ως μωρακι δεν θα ξερει ΚΑΝ γιατι θα περασει το υπολοιπο της υπαρξης μεσα σε φρικτο πονο και αγωνια.

Eνω ας πουμε ο χιτλερ αν 3 δευτερολεπτα πριν παιθανει ζητουσε συγνωμη και το πιστευε θα εκανε partieh στον παραδεισο.

Ειναι μαλακια τελικα να εισαι μωρο και να μην εχεις και πολυ καλα αναπτυγμενη τη συνειδηση σου.

Αχ τι καλα που πιστευουμε στον καλο παναγαθο θεουλη της χριστιαννικης θρησκειας:)

Είσαι σίγουρος, ότι για Εκείνον μιλάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ρε συς τι ειναι αυτα που λετε?...
Εδω γεννιουνται παιδια με θανατηφορες ασθένιες...αλλα κουφα...αλλα πεθαινουν μολις εχουν γεννηθει...τα ΠΑΙΔΙΑ!!που ειναι τα μονα αναμαρτητα και αθώα πλάσματα!!(...)

Κούούούκουουου!
Μετενσάρκωση!!!
Μήπως εξηγεί κάποια φαινομενικά ανεξήγητα πραγματάκια?
και Μήπως ο θεούλης απλά δεν ασχολείται μαζί μας επειδή έχει θέσει τους νόμους και τα πλαίσια κι από κει και πέρα είμαστε εμείς υπεύθυνοι για τις πράξεις μας, τις συνέπειες και την διαχρονική μας εξέλιξη?
just something to think about...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

escaflowne

Νεοφερμένος

Ο escaflowne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Κούούούκουουου!
Μετενσάρκωση!!!
Μήπως εξηγεί κάποια φαινομενικά ανεξήγητα πραγματάκια?
και Μήπως ο θεούλης απλά δεν ασχολείται μαζί μας επειδή έχει θέσει τους νόμους και τα πλαίσια κι από κει και πέρα είμαστε εμείς υπεύθυνοι για τις πράξεις μας, τις συνέπειες και την διαχρονική μας εξέλιξη?
just something to think about...:hmm:

Μετενσάρκωση?...Εαν εσύ(λέμε τωρα) γεννούσες ένα παιδι και στον πρώτο μήνα ειχε συμπτώματα καρκίνου...(χτύπα ξύλο παντα)...τοτε πώς θα ένιωθες?...χαρούμενη που μάλλον στην προηγούμενη ζωή του ειχε αμαρτησει πολυ?...δεν νομίζω πως η μετενσάρκωση είναι μία εξήγηση...παρα μόνο δικαιολογία...εαν θέλει Ο Θεός να τιμωρεί αυτους τοτε απλα να καίγονται στην κόλαση ή να μήν εχουν την ευκαιρία να ξαναγεννηθούν...αλλά το οτι την πληρώνουν αθώα μωρά με ασθένιες οπως αυτες δεν το δέχομαι...

Οσο για τα boundaries που αναφέρθηκες τα οποια έθεσε Έκεινος, εμένα μου έδωσε κανείς καμια 2η ευκαιρία για να διαλέξω? Εαν ήταν έτσι οπως τα λές DreamsRevenge τοτε να υπήρχαν 2 κοσμοι...Να μεγαλώνουν οι αναμάρτητοι στον καλο και οι αλλοι ξεχώριστα...(εδώ που είμαστε εμείς δηλαδη)...αλλα ειναι κάπως too much νομίζω :P.

Το μόνο που ζητώ ειναι η Θεία δίκη...Τιμώρησε τους αμαρτωλούς Κύριε...αλλα τα αθώα πλάσματα? γιατί?

Τι λες? Συμφωνα με την καλη χριστιαννικη θρησκεια της αγαπης, το νεογεννητο βρεφος αν παιθανει πριν βαφτιστει θα παει στην κολαση οπου η σαρκα του θα καιγεται για μια αιωνιοτητα ενω το σοδομιζουν σατυροι με οργανα απο αγκαθια ενω αυτο ως μωρακι δεν θα ξερει ΚΑΝ γιατι θα περασει το υπολοιπο της υπαρξης μεσα σε φρικτο πονο και αγωνια.

Eνω ας πουμε ο χιτλερ αν 3 δευτερολεπτα πριν παιθανει ζητουσε συγνωμη και το πιστευε θα εκανε partieh στον παραδεισο.

Ειναι μαλακια τελικα να εισαι μωρο και να μην εχεις και πολυ καλα αναπτυγμενη τη συνειδηση σου.

χεχε...δυστυχώς είναι ακριβώς όπως τα λές φίλε εποτε :P


Αχ τι καλα που πιστευουμε στον καλο παναγαθο θεουλη της χριστιαννικης θρησκειας:)
Ναι!ναι!!εμ..ναι!!πανάγαθος!!πανω απο ολα...πανάγαθος!
:whistle:
περα απο την πλάκα :hmm:
Δεν αμφισβητώ το οτι υπάρχει...αλλα οχι και το ότι "δέν" υπάρχει...:)
Είμαι ολίγον μπερδεμένος :worry:
Την πλήρωνει ο κοσμάκις για τα λάθη άλλων και κυρίως όσοι δεν φταίνε καθόλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
ΔΕ ΝΙΩΘΕΙΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ Η ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΣΟΥ ΧΤΥΠΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ

Απλά αντί να χτυπιέσαι του στυλ "γιατί σε μένααααα" και καλά ότι η ζωή είναι άδικη, ανασκουμπώνεσαι, αναγνωρίζεις ότι όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο και προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο που μπορείς για να ετοιμάσεις ένα καλύτερο μέλλον... τουλάχιστον όσοι το πιστεύουν αυτό κάνουν.

ά και ο θεός δεν θα δώσει 2η ευκαιρία σε κανέναν, δεν ασχολείται, εμείς πρέπει να δώσουμε 2η ευκαιρία στον εαυτό μας με τη στάση μας.
Οι βουδιστές το λένε κάρμα και ντάρμα στη θετική του πλευρά
Οι χριστιανοί αν δεν κάνω λάθος το λένε "ζήτα συγνώμη από τον αδελφό σου πριν δύσει ο ήλιος" ή κάπως έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

escaflowne

Νεοφερμένος

Ο escaflowne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Επειδη το θέμα ήταν Άν! υπαρχει Θεός...εγω λοιπον απαντώ.. :P
Γιατί να δεχθώ το ότι δέν Ασχολείται...και όχι το ότι δέν Υπάρχει...

Εγώ μπορει να είμαι ο πιο πιστός χριστιανός και να μην έχω αμαρτήσει ποτε...και εαν ναι να έχω εξομολογηθεί...Ο διπλανός μου που θα πάει να με κλέψει και μετα να με ξεκοιλιάσει γιατι να μήν πάθει καρδιακή προσβολή πριν το κάνει?...η κάτι να πάθει?...αφού εγώ ειμαι ο καλύτερος και ο ποιό καλός άνθρωπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο διπλανός μου που θα πάει να με κλέψει και μετα να με ξεκοιλιάσει γιατι να μήν πάθει καρδιακή προσβολή πριν το κάνει?...η κάτι να πάθει?...αφού εγώ ειμαι ο καλύτερος και ο ποιό καλός άνθρωπος...

Να κάτσεις να σφαχτείς.
Πως θα πάει στην κόλαση αν δεν διαπράξει την αμαρτία πρώτα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
ά και ο θεός δεν θα δώσει 2η ευκαιρία σε κανέναν, δεν ασχολείται, εμείς πρέπει να δώσουμε 2η ευκαιρία στον εαυτό μας με τη στάση μας.
Και ποιος αποφασίζει αν αξίζει να πάμε στην κόλαση ή στον παράδεισο; Α ναι, ο Άγιος Πέτρος...

Αλλά για κάτσε, πως ξέρει ο Α. Πέτρος αν αξίζει να μπούμε στον παράδεισο ή όχι; Αφού δεν είναι πανταχού παρών (όπως ο Θεός), πως ξέρει τα πάντα για όλους; Του στέλνει λίστα ο Θεός; Άρα αυτό δείχνει ότι ασχολείται μόνο για να κρίνει;

Θα νιώθει μάλλον όπως εγώ, όταν βάζω φίλτρα στο gmail μου. "Αυτό είναι καλό... αυτό είναι spam". Είμαι ένας μικρός θεός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Οταν βλέπουμε πόλεμο λέμε ότι φταίει ο Θεός. Όταν έχουμε ειρήνη έχουμε πει ποτέ δόξα στον Θεό;
Οταν πεινάμε λέμε φταίει ο Θεός. Όταν έχουμε πλήρη επάρκεια δεν λέμε ποτέ δόξα στον Θεό.

Είναι όπως όταν γίνεται κάτι κακό πάντα λέμε ότι φταίνε οι άλλοι, ποτέ εμείς.
Έτσι και τώρα πάντα φταίει ο Θεός για ό,τι κακό γίνεται.

Η κακία όμως του ανθρώπου, βρίσκεται μέσα του και μέσα μας, σε αυτό δεν λέμε ότι φταίμε εμείς. Πήγαινα κάποτε σε πορείες για την ειρήνη και στον δρόμο σχεδόν πάντα τσακωνόμασταν μεταξύ μας, αφού πρώτα απ' όλα ειρήνη δεν είχαμε μέσα μας (το λέω γιατί κάποτε ανήκα στο αριστερό κίνημα), και για όλα φταίνε οι άλλοι, έτσι και τώρα που θα ρίξουμε το φταίξιμο; στον Θεό, εμείς είμαστε τόσο καλοί και δίκαιοι βλέπεις και ο Θεός φταίει για όλα.

Τουλάχιστον αν κάποιος δεν πιστεύει ας μην ρίχνει το φταίξιμο σε Εκείνον, ας αναρωτηθεί που φθάσαμε την κοινωνία μας εμείς οι ίδιοι, γιατί δικό μας δημιούργημα είναι η κοινωνία που ζούμε, μέσα από την βρώμικη καρδιά μας αναβλύζει ό,τι κακό γίνεται σήμερα, και οι πείνες, και οι κλιματιστικές αλλαγές, και η φτώχεια και η ανεργία είναι αποτέλεσμα της κακίας του ανθρώπου, του ατομικισμού αλλά και του ωχαδερφισμού.

Αν είχαμε αγάπη μέσα μας, και ζούσαμε μέσα στο θέλημα του Θεού, θα ήταν όλα τελείως διαφορετικά, και όσο απομακρυνόμαστε από Εκείνον, τόσο πιο χάλια γίνεται η κοινωνία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

escaflowne

Νεοφερμένος

Ο escaflowne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Οταν βλέπουμε πόλεμο λέμε ότι φταίει ο Θεός. Όταν έχουμε ειρήνη έχουμε πει ποτέ δόξα στον Θεό;
Οταν πεινάμε λέμε φταίει ο Θεός. Όταν έχουμε πλήρη επάρκεια δεν λέμε ποτέ δόξα στον Θεό.

Είναι όπως όταν γίνεται κάτι κακό πάντα λέμε ότι φταίνε οι άλλοι, ποτέ εμείς.
Έτσι και τώρα πάντα φταίει ο Θεός για ό,τι κακό γίνεται.

Η κακία όμως του ανθρώπου, βρίσκεται μέσα του και μέσα μας, σε αυτό δεν λέμε ότι φταίμε εμείς. Πήγαινα κάποτε σε πορείες για την ειρήνη και στον δρόμο σχεδόν πάντα τσακωνόμασταν μεταξύ μας, αφού πρώτα απ' όλα ειρήνη δεν είχαμε μέσα μας (το λέω γιατί κάποτε ανήκα στο αριστερό κίνημα), και για όλα φταίνε οι άλλοι, έτσι και τώρα που θα ρίξουμε το φταίξιμο; στον Θεό, εμείς είμαστε τόσο καλοί και δίκαιοι βλέπεις και ο Θεός φταίει για όλα.

Τουλάχιστον αν κάποιος δεν πιστεύει ας μην ρίχνει το φταίξιμο σε Εκείνον, ας αναρωτηθεί που φθάσαμε την κοινωνία μας εμείς οι ίδιοι, γιατί δικό μας δημιούργημα είναι η κοινωνία που ζούμε, μέσα από την βρώμικη καρδιά μας αναβλύζει ό,τι κακό γίνεται σήμερα, και οι πείνες, και οι κλιματιστικές αλλαγές, και η φτώχεια και η ανεργία είναι αποτέλεσμα της κακίας του ανθρώπου, του ατομικισμού αλλά και του ωχαδερφισμού.

Αν είχαμε αγάπη μέσα μας, και ζούσαμε μέσα στο θέλημα του Θεού, θα ήταν όλα τελείως διαφορετικά, και όσο απομακρυνόμαστε από Εκείνον, τόσο πιο χάλια γίνεται η κοινωνία μας.


Όταν ένας άνθρωπος απο την στιγμή που γεννιέται αντικρίζει κακία, και συνεχίζει να μεγαλώνει σε ένα κόσμο και μια κοινωνία γεμάτη κακία και λαμογιά τότε με συγχωρείς αλλά δεν φταίει ο ίδιος αλλα τα πρότυπα του...απο ένα σημείο και μετά απλά προσαρμόζεται για να επιβιώσει...αλλωστε σε μία κοινωνία όπως αυτή ζεις αναγκαστικά με το "οφθαλμός αντι οφθαλμού".
Αρα το συμπέρασμα είναι πως ολα βαζίζονται στο φαινόμενο "της πεταλούδας" και το ένα φερνει το άλλο...με 8+ δις κοσμο στην γή να έχουν μεγαλώσει έτσι πλέον για μενα δεν είναι ανατρέψιμα τα πράγματα και εάν είναι, Μονο εαν φτάσουμε στα άκρα και κοντα στο τέλος μας θα καταλάβουμε και θα ενωθούμε...
Άρα λοιπον φταίνε οι πρώτοι για οοοοολα αυτά σήμερα με τις αμαρτίες τους και τις κακές τους πράξεις, οι οποίες με το "οφθαλμός αντι οφθαλμού" έγιναν ακόμα πιο πολλές και στην τελική διαμορφώθηκε μία κοινωνία "Κακίας και αλληλοχρησιμοποίησης"...έτσι ο άνθρωπος ο οποίος έχει απο τη φύση του το ένστικτο της επιβίωσης και της προσαρμογής απλά προσπάθησε να επιβιώσει και να συνεχίσει...και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε...

Για μένα ο μόνος τρόπος σωτηρίας είναι οοοοολοι οι άνθρωποι στον κόσμο να γινουν "Καλοί" ταυτόχρονα για να ληθεί το θέμα και να μην περάσει ο τρόπος αυτος ζωής και στις επόμενες γενιές...πράγμα το οποίο δεν γινεται φυσικά:P
...Αυταααααά!!...συγνώμη για το μικρο message :clapup:




ΥΣ:O Άνθρωπος δεν γεννίεται κακός...Γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οταν βλέπουμε πόλεμο λέμε ότι φταίει ο Θεός. Όταν έχουμε ειρήνη έχουμε πει ποτέ δόξα στον Θεό;
Οταν πεινάμε λέμε φταίει ο Θεός. Όταν έχουμε πλήρη επάρκεια δεν λέμε ποτέ δόξα στον Θεό.

Είναι όπως όταν γίνεται κάτι κακό πάντα λέμε ότι φταίνε οι άλλοι, ποτέ εμείς.
Έτσι και τώρα πάντα φταίει ο Θεός για ό,τι κακό γίνεται.

ποσες φορες εχεις ακουσει το "δοξα σοι ο θεος" γιατι καλο που εγινε και ποσες φορες το "για τα κακα του ανρθωπου φταιει ο ανθρωπος"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Όταν ένας άνθρωπος απο την στιγμή που γεννιέται αντικρίζει κακία, και συνεχίζει να μεγαλώνει σε ένα κόσμο και μια κοινωνία γεμάτη κακία και λαμογιά τότε με συγχωρείς αλλά δεν φταίει ο ίδιος αλλα τα πρότυπα του...απο ένα σημείο και μετά απλά προσαρμόζεται για να επιβιώσει...αλλωστε σε μία κοινωνία όπως αυτή ζεις αναγκαστικά με το "οφθαλμός αντι οφθαλμού"...

Αν οι άνθρωποι είναι αναγκασμένοι να ακολουθούν ένα συγκεκριμένο δρόμο (της κακίας) επειδή δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά άρα ομολογείς πως είναι σκλάβοι της κακίας. Άρα αφού είναι σκλάβοι, δεν είναι ελεύθεροι και άρα δεν έχουν δυνατότητα επιλογής.

Αν λοιπόν κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να επιλέξει τότε γιατί τον θεωρούμε κακό και γιατί τιμωρείται από το νόμο?

Ακόμα κι αν είναι έτσι, δεν υπάρχει άραγε η δυνατότητα να γίνουμε ελεύθεροι???

34. Τους αποκρίθηκε ο Ιησούς: Σας διαβεβαιώνω απόλυτα, ότι: Καθένας που πράττει την αμαρτία, είναι δούλος της αμαρτίας.
35. Και ο δούλος δεν μένει πάντοτε μέσα στο σπίτι· ο γιος μένει πάντοτε.
36. Αν, λοιπόν, ο Υιός σάς ελευθερώσει, θα είστε πραγματικά ελεύθεροι.
[Ιωάννης 8:36]

18. Επειδή, ξέρω ότι μέσα μου (δηλαδή, μέσα στη σάρκα μου) δεν κατοικεί αγαθό· επειδή, το να θέλω, βρίσκεται κοντά μου, το να κάνω, όμως, το καλό, δεν το βρίσκω·
19. επειδή, δεν κάνω το αγαθό, που θέλω· αλλά, το κακό, που δεν θέλω, αυτό κάνω.
20. Και αν εγώ κάνω εκείνο που δεν θέλω, δεν το εργάζομαι πλέον εγώ, αλλά η αμαρτία που κατοικεί μέσα μου.
21. Βρίσκω, λοιπόν, τούτον τον νόμο, ότι, ενώ εγώ θέλω να κάνω το καλό, κοντά μου βρίσκεται το κακό.
22. Επειδή, βρίσκω μεν ευχαρίστηση στον νόμο τού Θεού κατά τον εσωτερικό άνθρωπο·
23. όμως, βλέπω μέσα στα μέλη μου έναν άλλο νόμο, που αντιμάχεται στον νόμο τού νου μου, και με αιχμαλωτίζει στον νόμο τής αμαρτίας, που είναι μέσα στα μέλη μου.
24. Ω, ταλαίπωρος άνθρωπος εγώ· ποιος θα με ελευθερώσει από το σώμα αυτού τού θανάτου;
25. Ευχαριστώ τον Θεό διαμέσου τού Ιησού Χριστού τού Κυρίου μας. Άρα, λοιπόν, εγώ ο ίδιος με τον νου μεν δουλεύω στον νόμο τού Θεού· με τη σάρκα, όμως, στον νόμο τής αμαρτίας.
[Ρωμαίους 7:24]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Πώς μπορεί ο καλός και πανάγαθος Θεούλης να επιτρέπει να χάνονται εν ριπή οφθαλμου οι ζωές τόσων αθώων (βλέπε Λονδίνο εχθες) και όλοι αυτοί που προκαλούν αυτές τις τόσο δυσάρεστες καταστάσεις να βρίσκονται στα σπιτάκια τους, αραχτοί και απλά να παίρνουν ένα θλιμμένο ύφος όταν αντιληφθούν τις κάμερες? Πού είναι η δικαιοσύνη Του, πού είναι το μεγαλείο Του? Πότε επιτέλους θα κριθούν όλοι αυτοί οι δολοφόνοι? Στην Δευτέρα Παρουσία? Μέχρι τότε .... ζήσε Μάη μου.....


συμφωνω απολυτα μαζι σου......αν ο θεος υπαρχει...πραγμα που δεν πιστευω τοτε ειναι αδικος και σκληρος...δεν ειναι οπως τον παρουσιαζουν....οταν ρωταω ανθρωπους πιστους μου λενε:ο θεος ξερει τι κανει....το κανει για να δοκιμασει τους ανθρωπους ή για να τους τιμωρησει...και τι φταινε ολα τα φτωχα παιδακια στην Αφρικη που πεινουν???τι φταινε ολοι οι καλοι ανθρωποι που πεθαινουν??????γιατι υπαρχουν τοσοι φτωχοι,απελπισμενοι και ταλαιπωρημενοι??????γιατι οι εγκληματιες ειναι μια χαρα???????????υποτειθεται οτι ο θεος μας επλασε για να λυσουμε τα προβληματα....ομως γιατι δεν μας βοηθαει(αν υπαρχει)και γιατι χρησιμοποιει πειραματοζωα???????αν ο θεος υπαρχει και ειναι ετσι εγω δεν θελω σχεση μαζι του.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mort Nezach Van Uriel

Νεοφερμένος

Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ο άνθρωπος είναι ελεύθερο όν. Κατά την γνώμη μου τα δείνα που προξενούνται σε όλο τον παγκόσμιο ανθρώπθινο χάρτη οφείλονται αποκλειστικά στον άνθρωπο. Ο Θεός δεν μπορεί να επέμβει στην ανθρωπότητα διότι έτσι είναι σαν να αρνείται την ύπαρξή του.
Άσχετο αλλά όπως είπε και ο χριστιανός υπαρξιστής Soren Kierkegaard ο Θεός δεν υπάρχει, είναι αιώνιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο άνθρωπος είναι ελεύθερο όν. ...

Αν μου επιτρέπεις θα έλεγα, ότι είναι άνθρωπος, όταν γίνεται ελεύθερο ον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου......αν ο θεος υπαρχει...πραγμα που δεν πιστευω τοτε ειναι αδικος και σκληρος...δεν ειναι οπως τον παρουσιαζουν....οταν ρωταω ανθρωπους πιστους μου λενε:ο θεος ξερει τι κανει....το κανει για να δοκιμασει τους ανθρωπους ή για να τους τιμωρησει...και τι φταινε ολα τα φτωχα παιδακια στην Αφρικη που πεινουν???τι φταινε ολοι οι καλοι ανθρωποι που πεθαινουν??????γιατι υπαρχουν τοσοι φτωχοι,απελπισμενοι και ταλαιπωρημενοι??????γιατι οι εγκληματιες ειναι μια χαρα???????????υποτειθεται οτι ο θεος μας επλασε για να λυσουμε τα προβληματα....ομως γιατι δεν μας βοηθαει(αν υπαρχει)και γιατι χρησιμοποιει πειραματοζωα???????αν ο θεος υπαρχει και ειναι ετσι εγω δεν θελω σχεση μαζι του.........

16. Επειδή, με τέτοιον τρόπο αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Υιό του τον μονογενή, για να μη χαθεί καθένας ο οποίος πιστεύει σ' αυτόν, αλλά να έχει αιώνια ζωή.
17. Δεδομένου ότι, ο Θεός δεν απέστειλε τον Υιό του στον κόσμο, για να κρίνει τον κόσμο, αλλά για να σωθεί ο κόσμος διαμέσου αυτού.
18. Όποιος πιστεύει σ' αυτόν, δεν κρίνεται· όποιος, όμως, δεν πιστεύει, έχει ήδη κριθεί, επειδή δεν πίστεψε στο όνομα του μονογενή Υιού τού Θεού.
19. Κι αυτή είναι η κρίση, ότι το φως ήρθε στον κόσμο, και οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φως· για τον λόγο ότι, τα έργα τους ήσαν πονηρά.
20. Επειδή, όποιος πράττει τα φαύλα, μισεί το φως, και δεν έρχεται στο φως, για να μη έρθουν σε έλεγχο τα έργα του.
21. Όποιος, όμως, πράττει την αλήθεια, έρχεται στο φως, για να φανερωθούν τα έργα του, ότι έγιναν σύμφωνα με τον Θεό.

Ιωάννη Γ'

47. Και αν κάποιος ακούσει τα λόγια μου, και δεν πιστέψει, εγώ δεν τον κρίνω· επειδή, δεν ήρθα για να κρίνω τον κόσμο, αλλά για να σώσω τον κόσμο.
48. Εκείνος που αθετεί εμένα, και δεν δέχεται τα λόγια μου, έχει αυτόν που τον κρίνει· ο λόγος που μίλησα, εκείνος θα τον κρίνει κατά την έσχατη ημέρα.
49. Επειδή, εγώ δεν μίλησα από τον εαυτό μου, αλλά ο Πατέρας που με απέστειλε, αυτός μου έδωσε εντολή, τι να πω, και τι να μιλήσω·
50. και ξέρω ότι η εντολή του είναι αιώνια ζωή. Όσα, λοιπόν, εγώ μιλάω, όπως μου είπε ο Πατέρας, έτσι μιλάω.

Ιωάννη ΙΒ'

1. Ποιος πίστεψε στο κήρυγμά μας; Και ο βραχίονας του Κυρίου σε ποιον αποκαλύφθηκε;
2. Επειδή, ανέβηκε μπροστά του σαν τρυφερό φυτό, και σαν ρίζα από ξερή γη· δεν έχει είδος ούτε κάλλος· και τον είδαμε, και δεν είχε ωραιότητα, ώστε να τον επιθυμούμε.
3. Καταφρονημένος και απορριμμένος από τους ανθρώπους· άνθρωπος θλίψεων και δόκιμος ασθένειας· και σαν άνθρωπος από τον οποίο κάποιος αποστρέφει το πρόσωπο, καταφρονήθηκε, και τον θεωρήσαμε σαν ένα τίποτα.
4. Αυτός, στην πραγματικότητα, βάσταξε τις ασθένειές μας, και επιφορτίστηκε τις θλίψεις μας· ενώ, εμείς τον θεωρήσαμε τραυματισμένον, πληγωμένον από τον Θεό, και ταλαιπωρημένον.
5. Αυτός, όμως, τραυματίστηκε για τις παραβάσεις μας· ταλαιπωρήθηκε για τις ανομίες μας· η τιμωρία, που έφερε τη δική μας ειρήνη, ήταν επάνω σ' αυτόν· και διαμέσου των πληγών του γιατρευτήκαμε εμείς.
6. Όλοι εμείς πλανηθήκαμε σαν πρόβατα· στραφήκαμε κάθε ένας στον δικό του δρόμο· ο Κύριος, όμως, έβαλε επάνω σ' αυτόν την ανομία όλων μας.
7. Αυτός ήταν καταθλιμμένος και βασανισμένος, αλλά δεν άνοιξε το στόμα του· φέρθηκε σαν αρνί σε σφαγή, και σαν άφωνο πρόβατο μπροστά σ' εκείνον που το κουρεύει, έτσι δεν άνοιξε το στόμα του.
8. Από κατάθλιψη και κρίση αναρπάχτηκε· τη γενιά του, όμως, ποιος θα τη διηγηθεί; Επειδή, αποκόπηκε από τη γη των ζωντανών ανθρώπων· για τις παραβάσεις τού λαού μου τραυματίστηκε.
9. Και ο τάφος του διορίστηκε μαζί με τους κακούργους· εντούτοις, στον θάνατό του στάθηκε μαζί με τον πλούσιο· επειδή, δεν έπραξε ανομία ούτε βρέθηκε δόλος στο στόμα του.
10. Αλλά, ο Κύριος θέλησε να τον βασανίσει· τον ταλαιπώρησε. Αφού, όμως, δώσεις την ψυχή του προσφορά περί αμαρτίας, θα δει εγγόνια, θα μακρύνει τις ημέρες του, και το θέλημα του Κυρίου θα ευοδωθεί στο χέρι του.
11. Θα δει τους καρπούς του πόνου της ψυχής του, και θα χορτάσει· ο δίκαιος δούλος μου θα δικαιώσει πολλούς διαμέσου τής επίγνωσής του· επειδή, αυτός θα σηκώσει τις ανομίες τους.
12. Γι' αυτό, θα του δώσω μερίδα μαζί με τους μεγάλους, και θα μοιραστεί για λάφυρο τους ισχυρούς, επειδή παρέδωσε σε θάνατο την ψυχή του, και μαζί με ανόμους λογαριάστηκε, κι αυτός βάσταξε τις αμαρτίες πολλών, και υπέρ των ανόμων θα μεσιτεύσει.

Ησαΐας ΝΓ'

Σου μοιάζει εσένα Αυτός για Θεός τιμωρός? Σας προτρέπω να γνωρίσετε τον Θεό πριν τον απορρίψετε. Ο Θεός δεν είναι ότι παρουσιάζουν οι άνθρωποι. Έχει τη δική του προσωπικότητα. Μην τον κρίνετε λοιπόν από τις πράξεις των άλλων ούτε και από τις θεωρίες των άλλων, γευθείτε τον προσωπικά και θα διαπιστώσετε οτι ο Θεός είναι ΑΓΑΠΗ.

Αυτή είναι η συμβουλή μου. Πάρτε ένα ευαγγέλιο και διαβάστε το. Σχηματίστε ιδία γνώμη για το Θεό.

Σας εύχομαι κάθε χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Σου μοιάζει εσένα Αυτός για Θεός τιμωρός? Σας προτρέπω να γνωρίσετε τον Θεό πριν τον απορρίψετε. Ο Θεός δεν είναι ότι παρουσιάζουν οι άνθρωποι. Έχει τη δική του προσωπικότητα. Μην τον κρίνετε λοιπόν από τις πράξεις των άλλων ούτε και από τις θεωρίες των άλλων, γευθείτε τον προσωπικά και θα διαπιστώσετε οτι ο Θεός είναι ΑΓΑΠΗ.

Αυτή είναι η συμβουλή μου. Πάρτε ένα ευαγγέλιο και διαβάστε το. Σχηματίστε ιδία γνώμη για το Θεό.

Σας εύχομαι κάθε χαρά.


αγαπητε μου αν πιστευα οτι τα ευαγγελια περιεχουν αληθειες θα πιστευα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
αγαπητε μου αν πιστευα οτι τα ευαγγελια περιεχουν αληθειες θα πιστευα......

Δε σου είπα να πιστέψεις, σου πρότεινα να ερευνήσεις, να διαβάσεις. Οκ εφόσον είσαι πεπεισμένος πως το Ευαγγέλιο είναι ψέμα και ο Θεός - στην ουσία - ανύπαρκτος τότε έχεις λάβει ήδη τις αποδείξεις σου, προφανώς. Σεβαστό.

Εγώ πάντως σου ομολογώ πως διάβασα το Ευαγγέλιο, γνώρισα τον Ιησού Χριστό και με ελευθέρωσε και συνεχίζει να με ελευθερώνει, μου χάρισε μια νέα ζωή και ζω ευτυχισμένος κοντά του. Ποτέ ξανά στη ζωή μου δεν γεύθηκα τέτοια αγάπη σαν κι αυτήν του Ιησού Χριστού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έχει πολλές φορές τεθεί, μέσα στο παρόν θέμα, η ερώτηση για ποιο λόγο ο Θεός επιτρέπει να υπάρχουν στον κόσμο το κακό, η θλίψη, ο πόνος, η δυστυχία. Δεν είμαι πεπεισμένος για την ύπαρξη Θεού, ο οποίος επιτρέπει ή δεν επιτρέπει οτιδήποτε, ωστόσο πρόσφατα βρήκα μια σκέψη, η οποία θα μπορούσε να δίνει μια απάντηση επ' αυτού του ζητήματος και θα ήθελα να την παραθέσω προς συζήτηση.

Συγκεκριμένα, ο φιλόσοφος Αλαίν ντε Μποττόν, στο βιβλίο του "Πώς ο Προυστ μπορεί ν' αλλάξει τη ζωή σου", στο κεφάλαιο "Πώς να υποφέρεις με επιτυχία", γράφει (σημειωτέον ότι το βιβλίο δεν έχει καμμία σχέση με τη θρησκεία):

[FONT=&quot]«[/FONT]...Αξίζει να επισημάνουμε, ότι η συναίσθηση [που συνήθως σημαίνει να αντιλαμβάνεσαι με οδύνη] συνδέεται σε κάποιο επίπεδο με την πρόσκτηση γνώσης. Το στραμπούληγμα του αστραγάλου μάς διδάσκει ταχύτατα τι σημαίνει κατανομή βάρους· ο λόξυγκας μας υποχρεώνει να παρατηρήσουμε τις ως τότε άγνωστες πτυχές του αναπνευστικού μας συστήματος και να προσαρμοστούμε σ' αυτές· και το να μας εγκαταλείπει το αγαπημένο μας πρόσωπο αποτελεί έξοχη εισαγωγή στο μηχανισμό της ψυχοσυναισθηματικής εξάρτησης.

Για να το θέσουμε καλύτερα, σύμφωνα με τον Μαρσέλ (Προυστ), είμαστε σχεδόν ανήμποροι να μάθουμε κάτι σωστά, ώσπου να εμφανιστεί ένα πρόβλημα, ώσπου να πονέσουμε, ώσπου να δούμε μια εξέλιξη διαφορετική από τις προσδοκίες μας:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρσέλ Προυστ:
Μόνο το κακό μας κάνει να παρατηρούμε, να μαθαίνουμε, και μας επιτρέπει να αναλύουμε τους μηχανισμούς που αλλιώς δεν θα τους γνωρίζαμε. Ένας άνθρωπος ο οποίος κάθε βράδυ πέφτει σαν μολύβι στο κρεβάτι του και δεν ζει πια ως τη στιγμή που θα ξυπνήσει και θα σηκωθεί, ο άνθρωπος αυτός θα σκεφτεί ποτέ να κάνει, αν όχι μεγάλες ανακαλύψεις, τουλάχιστον μικρές παρατηρήσεις πάνω στον ύπνο; Μόλις που ξέρει αν κοιμάται. Λίγη αϋπνία δεν είναι περιττή για να εκτιμήσει κανείς τον ύπνο, για να ρίξει λίγο φως μέσα στη νύχτα. Ένα μνημονικό δίχως ατέλειες δεν είναι πολύ δυνατό κίνητρο για τη μελέτη των φαινομένων της μνήμης

Και παρόλο που είναι εφικτό, ασφαλώς, να αξιοποιήσουμε το νου μας και όταν δεν πονάμε, ο Προυστ υποστηρίζει ότι φτάνουμε στη δέουσα ερευνητική κατάσταση μόνο υπό το κράτος κάποιας ενόχλησης. Υποφέρουμε άρα σκεφτόμαστε και η αιτία γι' αυτό είναι ότι η σκέψη μάς βοηθά να εντάξουμε τον πόνο σε κάποιο πλαίσιο, να κατανοήσουμε τις πηγές του, να διαπιστώσουμε τις διαστάσεις του και να συμφιλιωθούμε με την παρουσία του.

Από τα προηγούμενα λοιπόν, συνάγεται ότι οι ιδέες που προκύπτουν χωρίς πόνο είναι ελλιπείς: δεν διαθέτουν σημαντικό έναυσμα. [...] (Ο Προυστ) μας λέει για παράδειγμα, ότι υπάρχουν δύο μέθοδοι με τις οποίες μπορεί κανείς να αποκτήσει γνώση, ανώδυνα μέσω δασκάλου, ή επώδυνα μέσω της ζωής και υποστηρίζει ότι η δεύτερη είναι κατά πολύ ανώτερη· εκφέρει την άποψη μέσω ενός χαρακτήρα του, του ζωγράφου Ελστίρ, ο οποίος, συζητώντας με τον αφηγητή, συνηγορεί υπέρ της διάπραξης ορισμένων λαθών:
Αρχική Δημοσίευση από Μαρσέλ Προυστ:
Δεν υπάρχει άνθρωπος, όσο σοφός κι αν είναι, μου είπε, που κάποια στιγμή στα νιάτα του να μην πρόφερε λόγια, ή και να μην έζησε μια ζωή που η ανάμνησή τους του είναι δυσάρεστη και θα επιθυμούσε να αφανιστεί. Κι όμως δεν πρέπει να λυπάται, γιατί δεν μπορεί να έχει τη διαβεβαίωση πως έγινε σοφός -σ' όποιο βαθμό αυτό είναι εφικτό- παρά μόνο εάν πέρασε όλες τις γελοίες η βδελυρές ενσαρκώσεις που πρέπει να υπάρξουν πριν απ' αυτήν την τελική ενσάρκωση. Ξέρω πως υπάρχουν νεαροί ...που οι δάσκαλοί τους τούς δίδαξαν την ευγένεια του πνεύματος και την ηθική κομψότητα απ' τα μαθητικά τους χρόνια. Ίσως να μην έχουν τίποτα ν' ανακαλέσουν στη ζωή τους, θα μπορούσαν όμως να δημοσιεύσουν και να υπογράψουν απολύτως ό,τι είπαν, είναι όμως φτωχά πνεύματα, αδύναμοι απόγονοι δογματικών, με σοφία αρνητική και στείρα. Η σοφία δεν σου δίνεται, πρέπει να την ανακαλύψεις μόνος ύστερ' από μια διαδρομή στην οποία κανένας δεν μπορεί να πάρει τη θέση σου κι απ' την οποία κανένας δεν μπορεί να σε απαλλάξει, γιατί είναι ένα προσωπικό κοίταγμα πάνω απ' τα πράγματα.

Και γιατί δεν γίνεται; Γιατι, άραγε, αυτό το επώδυνο ταξίδι είναι τόσο αναπόδραστο μέρος της πρόσκτησης αληθινής γνώσης; Ο Ελστίρ δεν εξηγεί, ίσως όμως να αρκεί ότι προσδιόρισε τη σχέση ανάμεσα στην οδύνη που βιώνουμε και στο βάθος των σκέψεων που ενδεχομένως μας προκαλεί. Σαν τάχα ο νους να είναι ένα δειλό όργανο που αρνείται να αποδεχτεί κάποιες δύσκολες αλήθειες αν δεν εξωθηθεί από τις συγκυρίες. "Η ευτυχία κάνει καλό στο σώμα" μας λέει ο Προυστ "μα η θλίψη είναι που αναπτύσσει τις δυνάμεις του νου". Αυτή η θλίψη μας εκθέτει σε κάτι σαν νοητική γυμναστική, την οποία θα αποφεύγαμε αν ήμαστε ευτυχέστεροι. [...] Εξυπηρετεί περισσότερο να εμμένουμε σε κάποιο βασανιστικό ειδύλλιο παρά να διαβάζουμε Πλάτωνα και Σπινόζα.

Αρχική Δημοσίευση από Μαρσέλ Προυστ:
Μια γυναίκα που την έχουμε ανάγκη και η οποία μας κάνει να υποφέρουμε, εκμαιεύει εξ ημών ολόκληρο το φάσμα συναισθημάτων, που είναι κατά πολύ βαθύτερα και ζωτικότερα εκείνων τα οποία μας προκαλεί ένας μεγαλοφυής άνθρωπος που μας κινεί το ενδιαφέρον.

Είναι μάλλον φυσιολογικό λοιπόν, να παραμένουμε αδαείς όταν ζούμε σε κατάσταση ευδαιμονίας [σημ. του Χάους: εάν η άγνοια είναι ευδαιμονία, μήπως και η ευδαιμονία λοιπόν είναι άγνοια;]. Όσο το αυτοκίνητο λειτουργεί κανονικά, ποιο το κίνητρο να μυηθούμε στα περίπλοκα, εσώτερα μυστικά του; Όταν το προσφιλές μας πρόσωπο δηλώνει αφοσίωση, γιατί θα πρέπει ν' αρχίσουμε να συλλογιζόμαστε τη δυναμική της απιστίας; Και τι θα μας ωθούσε να διερευνήσουμε τις ταπεινωτικές πτυχές της κοινωνικότητας, αν δε γινόμαστε αποδέκτες άλλων συμπεριφορών πλην του σεβασμού; Μόνο όταν βυθιζόμαστε στη θλίψη έχουμε το κίνητρο που αναφέρει ο Προυστ για να αντικρίσουμε τις δύσκολες αλήθειες, καθώς γοούμε κάτω από τα σκεπάσματα, σαν κλαριά στον φθινοπωρινό άνεμο. [...]

Φαίνεται πλέον, ότι το μέγεθος των ατυχιών του Προυστ δεν θα έπρεπε να θέτει υπό αμφισβήτηση την εγκυρότητα των ιδεών του, ότι ακριβέστερα, αυτό καθ' αυτό το εύρος του μαρτυρίου του είναι σκόπιμο να θεωρηθεί τέλεια προϋπόθεση για βαθιές ανακαλύψεις. Όταν ακούμε ότι ο εραστής του Προυστ πέθανε σε αεροπορικό δυστύχημα έξω από την Αντίμπ, ότι ο Σταντάλ υπέστη σε αλλεπάλληλες περιπτώσεις την οδύνη του έρωτα χωρίς ανταπόκριση και ότι ο Νίτσε ήταν ένας απόβλητος της κοινωνίας που τον χλεύαζαν ακόμη και τα σχολιαρόπαιδα, τότε μπορούμε να είμαστε ήσυχοι ότι έχουμε ανακαλύψει έγκυρους στοχαστές. Οι ευαρεστημένοι και οι ροδομάγουλοι δεν έχουν αφήσει πολλές καταθέσεις ψυχής σχετικά με τη σημασία της ζωής. Φαίνεται πως, κατά κανόνα, η γνώση αυτή υπήρξε προνομιακό δικαίωμα -και μόνη ευλογία- των βαριά δυστυχισμένων.[FONT=&quot]»[/FONT] [FONT=&quot]
[/FONT]
Υποφέρω άρα σκέφτομαι, σκέφτομαι άρα υπάρχω, συνεπώς υποφέρω άρα υπάρχω. Πότε ακούσαμε κάτι βαθυστόχαστο, που μας άγγιξε το νου και την καρδιά από το στόμα ενός βολεμένου; Πότε μάθαμε τη γενναιότητα από τις πράξεις ενός άκαπνου; Πότε είδαμε την αρετή μέσα στις πράξεις ενός αναμάρτητου;

Η Γνώση είναι στις περισσότερες περιπτώσεις αποτέλεσμα μιας προσωπικής πορείας, στρωμένης με πικρά βιώματα, αλλιώς δεν αποτελεί παρά μόνο αερολογία. Μήπως αυτός είναι ο σκοπός της ύπαξης του κακού, του πόνου και της δυστυχίας; Μήπως μόνο έτσι βρίσκει κανείς το Δρόμο προς την Αλήθεια, δηλαδή προς το Θεό; Μήπως τελικά η συμπαντική Αγάπη μπορεί να προσεγγιστεί μόνο μέσω της συμπαντικής Θλίψης;

Θα ήθελα ν' ακούσω τις γνώμες σας, πάνω σ' αυτήν την εκδοχή του θέματος...

[Αλαίν ντε Μποττόν, Πώς ο Προυστ μπορεί ν' αλλάξει τη ζωή σου. Εκδόσεις Πατάκη, ISBN 978-960-16-0398-8]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εγώ πάντως σου ομολογώ πως διάβασα το Ευαγγέλιο, γνώρισα τον Ιησού Χριστό και με ελευθέρωσε και συνεχίζει να με ελευθερώνει, μου χάρισε μια νέα ζωή και ζω ευτυχισμένος κοντά του. Ποτέ ξανά στη ζωή μου δεν γεύθηκα τέτοια αγάπη σαν κι αυτήν του Ιησού Χριστού.


Αυτό είναι πολύ θετικό... Προσωπικά έχω καταλήξει ότι δεν πιστεύω για διάφορους λόγους και είμαι καλά με αυτό. Πλέον νομίζω ότι μου είναι δύσκολο να αλλάξω νοοτροπία και δεν θέλω να άλλαξω πάνω από όλα.

Αλλά το γεγονός ότι η πίστη σου σε βοηθάει και σου δίνει, όπως λες, τόση ευτυχία και αγάπη είναι πολύ ωραίο. Ακόμα και αν κατά τη γνώμη μου στηρίζεσαι σε ένα ψέμα - δεν έχει σημασία... Συνέχισε λοιπόν να πιστεύεις αν σε βοηθάει τόσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top