Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
βεβαια και οταν στο εξωτερικο για 20 τ.μ μετρα στις βρυξελλες πχ πρεπει να πληρωνεις 700 ευρω τον μηνα ή η ασφαλιση του αυτοκινητου σ ειναι 2000/year τοτε ξανασκεφτεσαι τα παραδειγμα που ειπες :)

Καταλαβαινω την αναγκη και την επιθυμια πολλων να φυγουν αλλα το εξωτερικο δεν ειναι παραδεισος. Πανε σε καποια ευρωπαικη χωρα να βρεις την ιδια high paid δουλεια μ καποιον κατοικο της χωρας και θα δεις οτι το 99% αυτων που φευγουν χωριζονται σε 2 κατηγοριες , αυτους που δν εχουν πτυχιο και πλενουν πιατα σε random εστιατορια και αυτους που εχουν και βρισκουν μια οτι να ναι δουλεια που απλως επιβιωνεις

μην τον ακουτε, απο την ζηλεια του τα λεει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
βεβαια και οταν στο εξωτερικο για 20 τ.μ μετρα στις βρυξελλες πχ πρεπει να πληρωνεις 700 ευρω τον μηνα ή η ασφαλιση του αυτοκινητου σ ειναι 2000/year τοτε ξανασκεφτεσαι τα παραδειγμα που ειπες :)

Καταλαβαινω την αναγκη και την επιθυμια πολλων να φυγουν αλλα το εξωτερικο δεν ειναι παραδεισος. Πανε σε καποια ευρωπαικη χωρα να βρεις την ιδια high paid δουλεια μ καποιον κατοικο της χωρας και θα δεις οτι το 99% αυτων που φευγουν χωριζονται σε 2 κατηγοριες , αυτους που δν εχουν πτυχιο και πλενουν πιατα σε random εστιατορια και αυτους που εχουν και βρισκουν μια οτι να ναι δουλεια που απλως επιβιωνεις

Δεν ειναι παραδεισος,αλλα δεν ειναι και η κολαση οπως ειναι εδω :P .
Βρισκουν δουλεια μονο για να επιβιωσουν;Εαν αυτο γινοταν εξω,εδω τι γινεται τοτε;Η σφαγη του Δραμαλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
βεβαια και οταν στο εξωτερικο για 20 τ.μ μετρα στις βρυξελλες πχ πρεπει να πληρωνεις 700 ευρω τον μηνα ή η ασφαλιση του αυτοκινητου σ ειναι 2000/year τοτε ξανασκεφτεσαι τα παραδειγμα που ειπες :)
Καταλαβαινω την αναγκη και την επιθυμια πολλων να φυγουν αλλα το εξωτερικο δεν ειναι παραδεισος. Πανε σε καποια ευρωπαικη χωρα να βρεις την ιδια high paid δουλεια μ καποιον κατοικο της χωρας και θα δεις οτι το 99% αυτων που φευγουν χωριζονται σε 2 κατηγοριες , αυτους που δν εχουν πτυχιο και πλενουν πιατα σε random εστιατορια και αυτους που εχουν και βρισκουν μια οτι να ναι δουλεια που απλως επιβιωνεις
Μπορεί τελικά να έχεις δίκιο, Ελλάδα και πάλι Ελλάδα, τουλάχιστον εδώ και ταπί να είσαι, άστεγος και με κουρέλια για ρούχα, τουλάχιστον βρίσκεις ένα κάδο σκουπιδιών για να φας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Μια καλοπληρωμένη καριέρα στο εξωτερικό θα σας έπειθε να αφήσετε την Ελλάδα;

Αν όχι για μόνιμα, θα δουλεύατε στο εξωτερικό για λίγο;

Τι είναι αυτό που θα σας εμπόδιζε περισσότερο στο να φύγετε; (Οικογένεια; φίλοι; ο καιρός; η ποιότητα ζωής; )

Θα θυσιάζατε μια σοβαρή σχέση για να κυνηγήσετε μια καλύτερη ποιότητα ζωής αλλού;

Γενικά σχόλια και παρατηρήσεις ευπρόσδεκτα

Γενικά δεν τα βλέπω ρομαντικά τα πράγματα. Και όταν τίθεται θέμα επιβίωσης δεν θα σκεφτόμουν τίποτα άλλο πέρα από το πως θα τα βγάλω πέρα όποτε θα έλεγα ναι στο εξωτερικό.

Ωστόσο, επειδή σίγουρα ο ανταγωνισμός σε χώρες όπως Αγγλία, Αμερική είναι πολύ μεγάλος σιγά μην με περίμεναν με ανοιχτές αγκαλες. Όσο για τις υπόλοιπες χώρες, Γερμανία, Σκανδιναβια νομιζω ότι για ν επιβιώσεις εκεί πρέπει να ξερεις τη γλώσσα τους αλλιώς μόνο με αγγλικά δεν ξέρω αν θα έβρισκα κάποια δουλειά πέρα από τις κλασικές που μπορεί να κανει ένας Έλληνας στο εξωτερικό.

Στα παραπάνω σχόλια διάβασα για ακριβά ενοίκια και ακριβές ασφάλειες. Αυτά είναι νομιζω ανάλογα του μισθού. Αν το πάμε έτσι και εδώ ακριβά είναι. Ένα σπίτι του 80, με μωσαϊκό, χωρίς ασανσέρ, ισόγειο ενοικιάζεται για 300-400 ευρώ. Ακριβό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tourlou.

Νεοφερμένος

Ο Tourlou. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γενικά δεν τα βλέπω ρομαντικά τα πράγματα. Και όταν τίθεται θέμα επιβίωσης δεν θα σκεφτόμουν τίποτα άλλο πέρα από το πως θα τα βγάλω πέρα όποτε θα έλεγα ναι στο εξωτερικό.

Ωστόσο, επειδή σίγουρα ο ανταγωνισμός σε χώρες όπως Αγγλία, Αμερική είναι πολύ μεγάλος σιγά μην με περίμεναν με ανοιχτές αγκαλες. Όσο για τις υπόλοιπες χώρες, Γερμανία, Σκανδιναβια νομιζω ότι για ν επιβιώσεις εκεί πρέπει να ξερεις τη γλώσσα τους αλλιώς μόνο με αγγλικά δεν ξέρω αν θα έβρισκα κάποια δουλειά πέρα από τις κλασικές που μπορεί να κανει ένας Έλληνας στο εξωτερικό.

Στα παραπάνω σχόλια διάβασα για ακριβά ενοίκια και ακριβές ασφάλειες. Αυτά είναι νομιζω ανάλογα του μισθού. Αν το πάμε έτσι και εδώ ακριβά είναι. Ένα σπίτι του 80, με μωσαϊκό, χωρίς ασανσέρ, ισόγειο ενοικιάζεται για 300-400 ευρώ. Ακριβό είναι.




επιτελους και καποια που ειπε κατι λογικο.Αυτο που εννοουσα πριν ηταν οτι στην σχολη που παω για γαλλικα εχουμε καπουα 10 μηχανικους , δικηγορους κτλ απο ισπανια/ιταλια οι οποιοι για ν επιβιωσουν απλα πλενουν πιατα σε ενα εστιατοριο .Οι περισσοτεροι που πηγαινουν γυριζουν πισω λογο των αυξημενων ενοικιων , κοστου ζωης κτλ. Φυσικα δεν λεω για τον 1/100 που θα εχει καποια χαρακτηριστικα που σε πολλες χωρες θα ηταν ευκολο ν βρει δουλεια , λεω για τον μεσο ξενο που παει σε αλλη χωρα.Μετα απο την κριση του 2008 τα πραγματα σε ολες τις χωρες "εσφιξαν" οικονομικα και γι αυτο ολοι προτιμουν εγχωρια καταναλωση επιστημονων κτλ . Φυσικα αν βρεις μια δουλεια ν βγαζεις τ εξοδα σου μπορεις να πας οπου θες και ν το δοκιμασεις και οτι γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ναι δυστυχώς καταλαβαίνω αυτό που λες. Έχω μια φίλη η οποία έχει τελειώσει παιδαγωγικό και ήταν ένα διάστημα που το έψαχνε πολύ για έξω προκειμένου να ακολουθήσει τον σύντροφο της. Έχει προπτυχιακό, μεταπτυχιακό, αγγλικά ξέρει άριστα και λοιπά. Ο σύντροφος της ήταν στη Σκανδιναβια, στη Σουηδία αν θυμάμαι καλά. Εκείνη έκανε αρκετές επαφές με σχολεία και βιβλιοθήκες όσο ήταν εδώ αλλά και όσο τη φιλοξενούσε εκεί ο δικός της. Δεν μπόρεσε να βρει τίποτα. Το feedback δυστυχώς ήταν ότι χωρίς Σουηδικά πως να διδάξεις γλώσσα...της προσφέρθηκε μια δουλειά στη λάντζα ενός εστιατορίου Εν τελει μαζί με άλλους και εκείνους μετανάστες. Φυσικά και δεν της άρεσε και γύρισε πίσω. Τα λεφτά ήταν ψυχούλα, το περιβάλλον χαλιΑ καθώς επίσης και το γεγονός ότι της κακοφάνηκε πολύ δεν την άφησε ανεπηρέαστη. Μάζεψε τα μπογαλάκια της και γύρισε πίσω. Πλέον είναι άνεργη αλλά τουλάχιστον έχει την οικογένεια της και όλους εμάς. Θα βρει δουλίτσα γιατί είναι αισιόδοξη, αξία και εργατική δεν τη φοβάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis_Metal

Νεοφερμένος

Ο Giannis_Metal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γιατι οχι αν και ΑΓΑΠΩ την πατρίδα μου αρκετά αλλα αμα ζορίζουν και ΑΛΛΟ τα πράγματα θα αναγκαστώ να πάω εξωτερικό!!!
Οχι ΓΕΡΜΑΝΙΑ πάντως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.

Giannis_Metal

Νεοφερμένος

Ο Giannis_Metal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Διοτι δεν ταιριάζει η φιλοσοφία μου με τους Γερμανούς
Προτιμώ πχ Φινλανδία η Πολωνία παρά να ειμαι στην Γερμανια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himalaian

Νεοφερμένος

Ο Himalaian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι δυστυχώς καταλαβαίνω αυτό που λες. Έχω μια φίλη η οποία έχει τελειώσει παιδαγωγικό και ήταν ένα διάστημα που το έψαχνε πολύ για έξω προκειμένου να ακολουθήσει τον σύντροφο της. Έχει προπτυχιακό, μεταπτυχιακό, αγγλικά ξέρει άριστα και λοιπά. Ο σύντροφος της ήταν στη Σκανδιναβια, στη Σουηδία αν θυμάμαι καλά. Εκείνη έκανε αρκετές επαφές με σχολεία και βιβλιοθήκες όσο ήταν εδώ αλλά και όσο τη φιλοξενούσε εκεί ο δικός της. Δεν μπόρεσε να βρει τίποτα. Το feedback δυστυχώς ήταν ότι χωρίς Σουηδικά πως να διδάξεις γλώσσα...της προσφέρθηκε μια δουλειά στη λάντζα ενός εστιατορίου Εν τελει μαζί με άλλους και εκείνους μετανάστες. Φυσικά και δεν της άρεσε και γύρισε πίσω. Τα λεφτά ήταν ψυχούλα, το περιβάλλον χαλιΑ καθώς επίσης και το γεγονός ότι της κακοφάνηκε πολύ δεν την άφησε ανεπηρέαστη. Μάζεψε τα μπογαλάκια της και γύρισε πίσω. Πλέον είναι άνεργη αλλά τουλάχιστον έχει την οικογένεια της και όλους εμάς. Θα βρει δουλίτσα γιατί είναι αισιόδοξη, αξία και εργατική δεν τη φοβάμαι.

Επειδή αναφέρεσαι για τη Σουηδία, από προσωπική εμπειρία (δούλεψα σε ναυτιλιακή εταιρία σαν ναυπηγός στη Στοκχόλμη με προσωρινή άδεια εργασίας) μπορώ να σε βεβαιώσω ότι δεν είναι και τόσο άσχημα τα πράγματα εκεί, αρκεί να ξέρεις καλά αγγλικά που είναι η 2η τους γλώσσα. Όμορφη χώρα με επιφυλακτικούς ανθρώπους απέναντι στους ξένους στις αρχικές επαφές, αλλά όταν διαπιστώσουν ότι έχουν να κάνουν με σωστά άτομα αλλάζει η συμπεριφορά τους προς το καλύτερο. Οι μισθοί εξαρτώνται από προσόντα του εργαζόμενου, αλλά πάνω απ' όλα είναι οι κοινωνικές παροχές που βρίσκονται στο ανώτατο επίπεδο των χωρών της Ε.Ε.
Μετά ένα χρόνο αναγκάστηκα και έφυγα με λύπη από τη Σουηδία γιατί αρνήθηκαν να μου παράσχουν μόνιμη άδεια εργασίας, επειδή όπως μου εξήγησαν υπήρχαν πολλοί ναυπηγοί στη χώρα τους, αν και μου πρότειναν ότι θα μου έδιναν την άδεια αν δεχόμουν να εργαστώ σαν απλός εργάτης στη ζυθοποιία Prips Beer House, κάτι που αρνήθηκα φυσικά.
Τελικά εύχομαι να αποκατασταθεί εργασιακά η φίλη σου και να παραμείνει στην Ελλάδα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;
Θεωρώ πως μπορώ να δουλέψω εξίσου και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Όπου με πάει ο έρωτας της ζωής μου θα καταλήξω στο τέλος! :loveangel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Οι ομορφιές και το κλίμα της Ελλαδίτσας μας, δυστυχώς (κατά τη γνώμη μου) δεν αντισταθμίζουν τις βασικές ελλείψεις της καθημερινότητας και της οικονομικής δυσπραγίας.

Οι μόνοι που απολαμβάνουν πραγματικά και στο 100% τις ομορφιές, το κλίμα κ.λπ. της Ελλάδας είναι τα πάσης φύσεως λαμόγια και παράσιτα (μικρά και μεγάλα) της Ελληνικής κοινωνίας...από τους υπόλοιπους οι μεν άνεργοι, χαμηλόμισθοι κ.λπ. δεν έχουν τα χρήματα & τη διάθεση (γιατί όλη μέρα σκέφτονται αν θα έχουν φαί στο πιάτο τους κι αν θα βγάλουν το μήνα) και οι δε υψηλόμισθοι κ.λπ. δεν έχουν το χρόνο & τη διάθεση (γιατί εργάζονται 10+ ώρες τη μέρα, 6 ημέρες την εβδομάδα με τεράστιο άγχος & ευθύνη κι έχουν και το κράτος να τους ξεσκίζει στους φόρους)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himalaian

Νεοφερμένος

Ο Himalaian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σωστός ο Jack of Spades! Να προσθέσω μόνο στη πρώτη κατηγορία και τους συνταξιούχους που τους έχουν επίσης ξεσκίσει στις μειώσεις και τους φόρους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Αν και δεν έχει τύχει να δουλέψω ή δεν μου δόθηκε η ευκαιρία καθώς μπορεί να μην το έψαξα και πολύ χωρίς να θέλω να μιλήσω εκ του ασφαλούς, αλλά πιστεύω πως δεν θα την άφηνα για να κάνω καριέρα στο εξωτερικό. Θεωρώ καταρχήν παρότι όντως αυτήν την στιγμή που η Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια βρίσκεται υπό οικονομική και ηθική κρίση, εμείς οι νέοι αντί να την εγκαταλείπουμε πρέπει να παλέψουμε να βελτιώσουμε την ποιότητα της ζωής μας όχι μόνο για εμάς αλλά και τις επόμενες γενιές.

Έχω δύο ξαδέρφια μου που πήγαν εξωτερικό. Ο ένας από επιλογή ο άλλος "καταναγκαστικά" και ο οποίος σκοπεύει να επιστρέψει πίσω. Οι συνθήκες ακόμα περισσότερο δύσκολες από την Ελλάδα υπό την έννοια των ενοικίων και την εκπλήρωση καθημερινών αναγκών που εξαρτάται από τα έσοδα και τα έξοδα ;

Γιατί ρε παιδιά να πάω σε μία ξένη χώρα να δουλέψω εκεί να παίρνω έναν μισθό, που το μεγαλύτερο μέρος θα πηγαίνει σε φόρους, σπίτι κλπ και για εμένα να μην μένει τίποτα ; Γιατί να αυξήσω τα έσοδα μίας άλλης χώρας και όχι της δικής μου ; Ναι υπάρχει ανεργία το ξέρω αν δεν έχω δουλειά δεν θα μπορώ να στηριχτώ πουθενά, αλλά στην "ανάγκη" ρε παιδιά θα αρχίσω από την πιο "χαμηλότερη" θέση ώστε με την πείρα να καταλήξω εκεί που θέλω. Φυσικά δεν κάνω μία εργασία με πολύ χαμηλό μισθό που πολλές φορές είναι και εκμετάλλευση, αλλά θα το ψάξω όπως και να έχει . Προτιμώ την Ελλάδα παρά να πληρώνω ξένα κράτη βλέπε Γερμανία πχ που κάνει "πόλεμο" στην χώρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω κάτι.Αναμεσα σε Γερμανια και Ελβετία ποια χώρα θεωρείτε καλύτερη για μετανάστευση και γιατί;Ποια χώρα δίνει καλύτερες ευκαιρίες;ποια χώρα είναι περισσότερο ασφαλής και λιγότερο ρατσιστική απέναντι στους οικομικους μετανάστες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω κάτι.Αναμεσα σε Γερμανια και Ελβετία ποια χώρα θεωρείτε καλύτερη για μετανάστευση και γιατί;Ποια χώρα δίνει καλύτερες ευκαιρίες;ποια χώρα είναι περισσότερο ασφαλής και λιγότερο ρατσιστική απέναντι στους οικομικους μετανάστες;

Για Γερμανία : Τρομερές ευκαιρίες αλλά απαιτούν καλή έως άριστη γνώση της γλώσσας . Τα κρατίδια της Βάδης-Βυτεμβέργης και Βεστφαλίας-Ρηνανίας(βιομηχανικές περιοχές)έχουν πάρα πολλούς Τούρκους , οι οποίοι σε πολλές περιπτώσεις είναι περισσότεροι και από τους Γερμανούς . Ειδικά στην Κολωνία . Ο Βορράς (πχ. Αμβούργο ) έχει καλές ευκαιρίες και με καλές απολαβές αλλά θεωρείται από πολλούς αφιλόξενους. Τώρα τελευταία και στην Αν. Γερμανία υπάρχουν ευκαιρίες αλλά τα ποσοστά του AfD ανεβαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Η Ελβετία σίγουρα λιγότερο ρατσιστική και πιο ανοιχτή στις κουλτούρες και στη νοοτροπία άλλων λαών. Υπάρχουν αρκετοί μετανάστες από όλες τις φυλές που ζουν κι εργάζονται εκεί.
Έχω παράδειγμα φίλου μου που μετανάστευσε εκεί και το μόνο που λυπάται είναι που άργησε τόσο να πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Και οι Γερμανοι δεν είναι ρατσιστές. Στην Γερμανόφωνη Ελβετία θέλουν να έχεις πολυ καλή προφορά για να σε δεχτούν νομίζω .


Γενικα γις τους ιατρούς μονο γις ψυχιατρική που είναι τοπ εκεί ειναι δεκτικοί για ειδικότητα γιατι έχουν πολλές θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Το ξέρω ότι οι Γερμανοί δεν είναι ρατσιστές!

Εξαλου στην Ελβετία κυβερνά το αντίστοιχο Afd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top