Όνειρα που βγαίνουν αληθινά: Μύθος ή πραγματικότητα;

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή η μηχανή αναζήτησης του Google του e-Steki δεν μου έβγαλαν κανένα σχετικό αποτέλεσμα, είπα να ανοίξω ένα καινούργιο θέμα.
Θέλω τη γνώμη σας: Πιστεύετε ότι αυτά που βλέπουμε στα όνειρα μπορούν να συμβούν στην πραγματικότητα; Και ερωτώ επειδή μου συνέβει το εξής:

Στις 25 Ιουλίου εγώ και πολλά άλλα παιδιά περιμέναμε πως και πως τα αποτελέσματα του Ecce. Στις 23 Ιουλίου το βράδυ (προς ξημερώματα 24ης Ιουλίου) είδα ένα όνειρο που υποτίθεται ότι ήταν η μέρα των αποτελεσμάτων και εγώ μες το άγχος και το στρες πήγαινα να μάθω τα αποτελέσματα. Στην είσοδο του φροντηστηρίου (σημείωση: το φροντηστήριο ήταν φανταστικό. Δεν είχα ξαναδεί τέτοιο κτίριο στη ζωή μου, αλλά ήταν πιστευτό μιας και έμοιαζε για κτίριο του 1900) είδα μία ουρά από παιδιά (σαν αυτή του ΙΚΑ) να περιμένουν τα αποτελέσματα των αγγλικών. Όταν έφτασε η σειρά μου η γραμματέας του φροντηστηρίου (ήταν η ίδια που υπάρχει και σήμερα :P) μου είπε το εξής:"Δυστυχώς, Γιάννη, δεν κατάφερες να περάσεις στις εξετάσεις και κόπηκες". Μετά απ'αυτό πήγα έξω από το φροντηστήριο και συνάντησα ένα φίλο μου, το Σταμάτη, και του είπα:"Πως τα πήγες; Πέρασες;" και μου απάντησε :"Μπα, δεν πέρασα. Θα πρέπει να ξαναδώσω τώρα". Μετά από αυτό ξύπνησα ταραγμένος και κατ'ευθείαν μπήκα στον ιστότοπο της Hau, αλλά η ένδειξη "Τα αποτελέσματα δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα" μου φούντωνε πιο πολύ το άγχος. Για να μην πολυλογώ, στις 25 Ιουλίου και ώρα 10:30 - 11:00 με παίρνει τηλέφωνο η γραμματέας από το φροντηστήριο και μου λέει:"Δυστυχώς, Γιάννη, δεν κατάφερες να περάσεις στις εξετάσεις. Έγραψες καλά, αλλά το Gvr είναι bf και δεν μπόρεσες να περάσεις, λυπάμαι". Μόλις το άκουσα σοκαρίστηκα γιατί εκτός του ότι τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά, ο διάλογος ήταν σχεδόν ο ίδιος με το διάλογο του ονείρου.
Και τώρα θα με ρωτήσετε γιατί το έγραψα αυτό. Θα σας εξηγήσω στο τέλος.
Μετά την αποτυχία μου στις εξετάσεις των αγγλικών, αποφάσισα να ξαναδώσω το Δεκέμβρη όπως και έγινε. Τη Δεύτερα το βράδυ μπήκα στο iSchool και κατά τύχη έπεσα στο θέμα των εξετάσεων Ecce-Ecpe 2010 και άρχισα να σκέφτομαι το αποτέλεσμα. Το βράδυ της ίδιας μέρας είδα στον ύπνο μου ότι μπήκα στον ιστότοπο της Hau serfάρωντας στο Internet και είδα ότι ξανακόπηκα στα αγγλικά. Η απογοήτευση ήταν μεγάλη. Μετά απ'αυτό ξύπνησα.

Τι λέτε βρε παιδιά; Είναι σημαδιακό το όνειρο; Λέτε να ξαναβγει αληθινό; Εσείς τι πιστεύετε; :confused::confused:

Ο αρχικός τίτλος του θέματος είναι:"Όνειρα που βγαίνουν αληθινά: Μύθος ή πραγματικότητα;". Οποιαδήποτε τροποποίηση έχει γίνει από διαχειριστή του e-Steki
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Φίλε/φίλη, άμα σου πω ότι πάνω κάτω έχω το πάθει κι εγώ θα με πιστέψεις; :P

Βασικά επειδή το θέμα μοιάζει ως προς αυτό της θρησκείας (υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός) προτιμώ να εκθέσουμε τις εμπειρίες μας κάποια άτομα και μετά να αρχίσουμε να αναλύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο WINSXS είδε καθαρό προφητικό όνειρο ή ήταν απλή σύμπτωση. Εμένα μου έχει συμβεί κάποιες φορές να βλέπω ολόκληρη σκηνή από το διπλανό σπίτι και μετά να πηγαίνω να τους ρωτάω αν πράγματι συνέβη αυτό και να μου λένε συνέβη (τηλεπαθητικό ή σύμπτωση). Εγώ πάντως τα προφητικά τα βλέπω με αλληγορίες και σύμβολα μόνο. 'Οποτε βλέπω λογικές ιστορίες δεν τους δίνω καθόλου σημασία. Προχθές είδα ότι μίλαγα πολύ ώρα με κάποια για μια δουλειά που είχαμε και της έλεγα να σηκώνει όλα τα τηλέφωνα και να μην τους αποπαίρνει γιατί διώχνουμε πελάτες. Εκείνη έλεγε τα γνωστά αστεία της και μετά ξύπνησα που λένε. Ο σκουπιδότοπος του υποσυνείδητου που απλά μερικές φορές έχει διαμάντια. WINSXS, πίστεψε με, παρόμοιο όνειρο με βαθμούς έχει δει παλιά μου αγάπη και επίσης πολύ ευαίσθητη. Είδε τη λίστα με τα ονόματα τοιχοκολημένη πριν την επιτυχία μου στις πανελλήνιες, και το όνομά μου μέσα σ'αυτά και το βαθμό αν θυμάμαι γιατί πάνε πολλά χρόνια, αλλά μπορεί να'ταν επειδή το ήθελε πολύ να περάσω. Εγώ ήξερα πριν πεθάνει ο κάθε δικός μου άνθρωπος ότι κάτι θα γίνει. Σε ένα θάνατο με ειδοποίησε μάλιστα ο μελλοθάνατος (η ψυχή του να υποθέσω ? τι διάολο ήταν αυτό ? με διαφορά 1 ώρας, κι εκεί πάλι ήταν ουσιαστικά τηλεπάθεια γιατί κανείς δεν το περίμενε. Είχαν σοκαριστεί όλοι. Επίσης είδα την κλοπή της μητέρας μου και είχα προσδιορισει ότι αυτός που την έκλεψε είναι ναρκομανής και κουρελης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sm@rty

Νεοφερμένος

Η ΝΤΙΑΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ηταν Μαιος του 2009 εγο και τα κοριτσια της ταξης μου πηγαμε στους αγωνες μπασκετ καταφεραμε να φτασουμε στον τελικο. Ενα βραδυ λοιπον πριν απο τον αγωνα ειδα οτι χασαμε για ενα μονο καλαθι! 13-14! Και πραγματικα αυτο εγινε .Δεν ξερω αν ονοσ ειναι κατι ανεξηγητο η αν απλα αυτο πιστευα πως θα γινοταν απλα εγινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Φίλε/φίλη, άμα σου πω ότι πάνω κάτω έχω το πάθει κι εγώ θα με πιστέψεις; :P

Βασικά επειδή το θέμα μοιάζει ως προς αυτό της θρησκείας (υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός) προτιμώ να εκθέσουμε τις εμπειρίες μας κάποια άτομα και μετά να αρχίσουμε να αναλύουμε.

Ανέφερα εγώ πουθενά το ερώτημα "αν υπάρχει Θεός ή όχι"; Μου φαίνεται ότι βλέπεις φαντάσματα. :hmm: Παρακαλώ ας μείνουμε on topic για να μην κλειδωθεί το θέμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ανέφερα εγώ πουθενά το ερώτημα "αν υπάρχει Θεός ή όχι"; Μου φαίνεται ότι βλέπεις φαντάσματα. :hmm: Παρακαλώ ας μείνουμε on topic για να μην κλειδωθεί το θέμα. :)

Youhooooo!
Το ερώτημα αυτό που θέτουμε βρίσκει απάντηση μέσω των εμπειριών μας και προφανώς το να αρχίσει η μία πλευρά και να λέει τα όνειρα εξηγούν πολλά και η άλλη να αντιλέγει ότι δεν μπορούμε να το αποδείξουμε δεν βγάζει πουθενά.
Αυτό εννοώ.
Είναι καθαρά θέμα ένδειξης και όχι θέμα απόδειξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι πολλοί απ'αυτούς που υποστηρίζουν ότι βγαίνουν τα όνειρά τους,αν δουν όνειρα που δε ''βγαίνουν'' τότε δεν τα λένε...και όταν δουν κάποιο που ''βγει'',τότε το λένε.Άρα σύμφωνα και με τις πιθανότητες λογικό είναι κάποια φορά να ''βγει'' το όνειρο;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αυτά που βλέπουμε στα όνειρα μπορούν να συμβούν στην πραγματικότητα

2010...

ως ανθρωποτητα εχουμε παει στο φεγγαρι, εχουμε αναλυσει το γονιδιομα μας, εχουμε αναπτυξει την γενικη σχετικοτητα και τη κβαντικη θεωρια πεδιου...

η ιδια η ερωτηση ειναι προσβλητικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι πολλοί απ'αυτούς που υποστηρίζουν ότι βγαίνουν τα όνειρά τους,αν δουν όνειρα που δε ''βγαίνουν'' τότε δεν τα λένε...και όταν δουν κάποιο που ''βγει'',τότε το λένε.

Ακριβώς, αυτό είναι το περίφημο confirmation bias.
Win, σου προτείνω μα διαβάσεις αυτή την καταχώρηση απ' το λεξικό του σκεπτικιστή, που αναλύει πολύ ωραία κάποια πράγματα.

Η αλήθεια είναι ότι βλέπουμε τόσα όνειρα κάθε βράδυ, που στατιστικά κάποια απ' αυτά θα "βγουν", αλλά ο αριθμός τους είναι συγκριτικά τόσο μικρός, που είναι αδύνατον να πούμε ότι είναι κάτι παραπάνω από απλές συμπτώσεις.

Επιπλέον, πολλά όνειρά μας είναι πολύ μικρής διάρκειας. Συνήθως το μόνο που θυμόμαστε την επόμενη μέρα είναι ασύνδετες εικόνες, αλλά επειδή ο συνειδητός νους απαιτεί συνοχή, ενώνουμε αυτά τα θραύσματα και πλάθουμε ολόκληρες ιστορίες, ενώ πολλές φορές προσθέτουμε και "σάλτσα", πράγματα που ουδέποτε ονειρευτήκαμε, απλώς και μόνο για να δέσει καλύτερα η ιστορία. Γενικά, η μνήμη μας λειτουργεί περίεργα και πολλές αναμνήσεις μας, ιδίως από την παιδική ηλικία, μπορεί να είναι φτιαχτές, οπότε δεν είναι απίθανο να συμβαίνει κάτι παρόμοιο και με την περίπτωση των ονείρων, όπου η "πρώτη ύλη" είναι τόσο ασαφής. Οπότε ακόμα και η ομοιότητα ανάμεσα στα όνειρα και στην πραγματικότητα είναι αμφισβητήσιμη.

Σου εύχομαι να έχεις περάσει αυτή τη φορά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
2010...η ιδια η ερωτηση ειναι προσβλητικη

Μωρε ναι ειναι...μεχρι που βλεπεις στον υπνο σου το χρυσο 13αρι, αλλα επειδη λες "τι μαμακιες ειναι αυτες", δεν παιζεις αλλο ενα δελτιο με αυτα τα αποτελεσματα, δεν το λες καν στη γυναικα σου, μηπως και το κανει εκεινη- μιας και πιστευει σε κατι τετοια προσβλητικα- και την Κυριακη το βραδυ, τραβας τα μαλλια σου για τη στενοκεφαλια σου, γιατι τελικα τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια με αυτα που ειδες στο ονειρο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Απο προσωπική μου εμπειρία να πω ότι όσες φορές βλέπω όνειρα πάντα βγαίνουν αληθινά είτε τα καλά είτε τα άσχημα. Αυτο κατά ανάγκη δεν σημαίνει βέβαια κάτι μεταφυσικό ή ότι εχω χάρισμα μπορεί να σημαίνει μια πολύ καλή ανάλυση της πραγματικότητας από τη μια ή ότι το υποσυνείδητο έρχεται να μας προειδοποιήσει στον ύπνο μας για υποχρεώσεις που έχουμε αφήσει κ για τις οποίες νιώθουμε τύψεις. Εν πάση περιπτώσει πιστεύω ότι τα όνειρα ειναι καταστάσεις που δεν έχουμε προλάβει να αναλύσουμε κ έρχονται με την μορφή ονείρου να μας προειδοποιήσουν
ΥΓ.: δεν ξέρω αν το περιέγραψα σωστά αυτό που θέλω να πω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ναι, μπορεί να συμβεί, προς τί η απαξίωση; Και αν θέλουμε να το εκλογικεύσουμε για να μην την ψωνίσουμε και πάρουμε και μια γυάλινη σφαίρα και γίνουμε ο νέος διάδοχος του Χορταρέα μπορούμε απλά να πούμε ότι υποσυνείδητα υπολογίζαμε κάποιες παραμέτρους που μας είχαν διαφύγει λόγω άγχους, ανθουσιασμού και λοιπών συναισθημάτων που πιάνουν αρκετό χώρο στο συνειδητό και χρήζουν πολύπλοκης επεξεργασίας και πολλών σκέψεων. Έτσι στον ύπνο μας βλέπουμε κάθε τόσο πιθανές εκβάσεις καταστάσεων και με την θεωρία των πιθανοτήτων όλο και κάτι θα υπολογίσουμε σωστά, αυτό το κάτι θα γίνει, αν υπάρχουν και λεπτομέρειες τις οποίες δεν θα μπορούσαμε ούτε υποσυνείδητα να επεξεργαστούμε τότε πάλι με τις πιθανότητες μπορεί να συμβεί. Έτσι δεν είμαστε μέντιουμ και δε θα βγούμε στις κυριακάτικες φυλλάδες φωτογραφία κάτω απ τα συνοικέσια, αλλά τυχεροί. Ταταα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Λίγους μήνες πριν χωρίσω με τον πρώην άντρα μου, είδα στον ύπνο μου ότι βρισκόμασταν μέσα σε ένα αυτοκίνητο και κατευθυνόμασταν με ταχύτητα επάνω σε έναν τοίχο...

Κάποιοι λένε πως όλες οι απαντήσεις υπάρχουν ήδη μέσα μας, είτε το συνειδητοποιούμε, είτε όχι. Τα όνειρα όπου το συνειδητό αφήνει χώρο στο ασυνείδητο να εκδηλωθεί, είναι ένας τρόπος να ερχόμαστε σε επικοινωνία με αυτές ακριβώς τις απαντήσεις... Ίσως.

Δεν νομίζω ότι το όνειρο που είδα είχε προφητικό χαρακτήρα. Μάλλον κατά βάθος ήξερα πολύ καλά μέσα μου προς τα που όδευε η σχέση, ακόμη κι αν δεν ήθελα να το παραδεχτώ.

Ωστόσο, είχα δει κι ένα πιο περίεργο όνειρο, που δεν μπορώ να εξηγήσω με τη λογική: Βρισκόμουν δίπλα σε ένα ποτάμι, όταν ξαφνικά με την άκρη του ματιού μου είδα να επιπλέει ένα κουκλόσπιτο. Με τη βοήθεια ενός ξύλου το τράβηξα προς το μέρος μου. Μέσα βρήκα ένα σημείωμα με έξι αριθμούς. Όταν ξύπνησα δεν μπορούσα να τους θυμηθώ όλους, παρά μόνο τρεις ή τέσσερις (δεν θυμάμαι ακριβώς). Αποφάσισα να παίξω ένα λόττο εκείνη τη μέρα, στο κάτω-κάτω δεν είχα τίποτα να χάσω. Συμπλήρωσα λοιπόν τα νούμερα που θυμόμουν και έβαλα και μερικά στην τύχη. Ήταν η μόνη φορά που κέρδισα στο λόττο ένα 500αρικο (σε δραχμές τότε). :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Σου εύχομαι να έχεις περάσει αυτή τη φορά.:)
Ευχαριστώ πολύ. Να σημειώσω - μιας και το είδα στο μήνυμά σου - ότι δεν έβαλα "σάλτσες" ή τίποτα άλλο. Όπως είδα το όνειρο, έτσι το μετέφερα και εδώ. Το κακό όμως με όνειρα είναι ότι δεν έχουν μία σειρά. Δηλαδή, τη δεύτερη φορά που είδα ότι "κόπηκα" στις εξετάσεις των αγγλικών μετά που είδα ότι κόπηκα είδα τον εαυτό μου να κάνεις διακοπές σε μία εξωτική παραλία. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πολυξένη

Νεοφερμένος

Η Πολυξένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

abs0lut

Νεοφερμένος

Ο sotiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα συμφωνισω με τον/την ruko.βλεπουμε πολλα ονειρα καθε νυχτα και το να βγει αληθινο ενα απο αυτα δεν ειναι απιθανο.Βασικα αυτο που με προβληματίζει ειναι το οτι απο τα τοσα ονειρα που βλέπουμε γινονται πραγματικοτητα μονο ενα με δυο.πως μπορουμε να λεμε λοιπον οτι τα ονειρα γινονται πραγματικότητα,οταν τα αποδεικτικα παραδειγματα αγγιζουν το 2%(λεω εγω) των ονειρων που βλεπει καποιος στην ζωη του?
Βασικα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το φαινομενο R.E.M.,rapidly eye movement.δηλαδη το γρηγορο ανοιγμα-κλεισιμο των ματιων μας κατα την διαρκεια του υπνου.Σημαδη -συμφωνα με τους επιστημονες- οτι ονειρευομαστε.μπορει καποιος να εξηγησει αυτο το φαινομενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teofril

Νεοφερμένος

Ο teofril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ξεθαβω το θεμα για να πω την αποψη μου. Να το πω λαικα, τα όνειρα ειναι ενας αχταρμας ειτε των τελευταιων γεγονοτων (συνηθως της προηγουμενης ημερας) ειτε θεματων που μας απασχολουν. Οταν λοιπον βλεπουμε καποιο τετοιο ονειρο η εξηγηση ειναι απλη και ολα καλα. Επειδη ομως μου τυχαινει περιπου 2 φορες το χρονο ο αχταρμας που βλεπω στον υπνο μου να μην εχει ΚΑΜΙΑ απολυτως σχεση με οσα προανεφερα εχω μαθει και τα τελευταια 2-3 χρονια τα εντελως ξεκαρφωτα ονειρα τα σημειωνω με καθε λεπτομερεια. Το αποτελεσμα ειναι που με εκανε να βγαλω το συμπερασμα οτι στην ουσια το προφητικο ονειρο ειναι το ονειρο που αντι να το δουμε π.χ. την επομενη μερα το βλεπουμε την προηγούμενη. Το γιατι ισως, λεω ισως να εχει να κανει με το χρονο που λενε δεν ειναι πραγματικα οπως τον αντιλαμβανομαστε. Μου εχει τυχει να δω πολυ συγκεκριμενα πραγματα που δεν θεωρω οτι ειναι θεμα πιθανοτητων και δεν εννοω να δω στον υπνο μου τη θεια μου και την αλλη μερα να πεθάνει γιατι αυτο θα μπορουσε να εξηγηθει και με τηλεπαθεια που ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannkonst

Νεοφερμένος

Ο giannkonst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το τελευταίο καιρό ονειρεύομαι ότι βρίσκω συνεχώς και μαζεύω νομίσματα από το δρόμο. Τα οποία δεν τελειώνουν ποτέ. Ξέρεις κανείς τι σημαίνει αυτό; Μήπως θα κερδίσω λεφτά; Μπορείς αυτό να έχει σχέση με τα 100 ευρώ που κέρδισα στο σκρατς τελευταία; Ή δεν έχει καμία σχέση με λεφτά, αλλά σημαίνει κάτι άλλο;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αυτα τα όνειρα τα βλεπουμε γιατι ειναι στο υποσυνειδητο μας. Και εγω το βραδυ πριν βγουν τα αποτελεσματα των πανελληνιων ειχα δει ονειρο οτι πηγα στο σχολειο και ειδα πως έβγαλα 17.500 μόρια και ημουν πανευτυχής οταν ξύπνησα. Ηθελα τοσο πολυ να ηταν πραγματικότητα αυτο το ονειρο. Και μετα παω στο σχολειο και τι βλεπω; Ειχα βγαλει λιγο παραπανω απο 17,5. Προφητικό δεν θα το ελεγα, απλα υπολόγιζα τους βαθμους μου τοσες φορες και μαζι με το αγχος για την ημέρα των αποτελεσμάτων, μαλλον ολα αυτα τα ειδα σε ονειρο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top