Ομιλείτε Ελληνικά

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
τέλος πάντων ή πλέον είναι μια λέξη τελοσπάντων; :redface:
(το δεύτερο δεν μου φαίνεται λογικό, αλλά θέλω να λύσω την απορία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
2 λεξεις ειναι, τελος παντων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και τα 2 είναι σωστά, απ'όσο ξέρω εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Εσείς πώς προφέρετε τη λέξη έγγραφα???
με στεγνό ΓΚ, με ένα γλιτσερό νγκγ ή με νγ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Είναι σαν να λες, έν-γραφα... Το έχω ακούσει και εγκ-ραφα όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Εσείς πώς προφέρετε τη λέξη έγγραφα???
με στεγνό ΓΚ, με ένα γλιτσερό νγκγ ή με νγ?

εγώ την προφέρω με "νγκ"..απλά το "ν" κολλάει στον ουρανίσκο και προφέρεται σαν ένα με το "γ".. :) (πςς..τι είπα η γυναίκα..!:P)

το να το προφέρουμε με "γκ",εκτός του ότι νομίζω ότι είναι λάθος,εμένα προσωπικά,μου ακούγεται άσχημα..λες και το προφέρει άνθρωπος των σπηλαίων.. :blink:

τώρα το γλιτσερό που ανέφερες,δεν πολυκατάλαβα πώς εννοείς ότι ακούγεται στην λέξη.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
το σωστό είναι έν-γραφα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μμ, το ν απο που προκυπτει?
Κι εγω εν-γραφα το προφερω αλλα κανονικα δε θα πρεπε να διαβαζεται ε-γγ-ραφα? (το χω ακουσει ετσι και μου χτυπησε ασχημα, αλλα ετσι δε θα πρεπε να ναι το σωστο? λεμε αΝγγουρι? :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Το ν προκύπτει από την ετυμολογία της λέξης (εν+γράφω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Γιατι δε λεμε εν-γκρινω? Την ιδια ετυμολογια εχουν:X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι φιλόλογος: Το "έγγραφο" προέρχεται από την πρόθεση εν+γράφω (ο φθόγγος "γγ" δηλ. περιέχει και τη σύμπτυξη του "ν"), ενώ το αγγούρι είναι σκέτο αγγόυρι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Στις λέξεις όπως εν-γράφω, συν-γνώμη κλπ σύμφωνα με κάποιον γραμματικό κανόνα που είχαμε κάνει στο γυμνάσιο αν θυμάμαι καλά, το "ν" της πρόθεσης αλλάζει ανάλογα με το γράμμα που ακολουθεί. Τώρα δεν ξέρω λεπτομέρειες, πχ γιατί το συγγνώμη προφέρεται "συγνώμη" και όχι "συνγνώμη". Αυτά μάλλον καθιερώθηκαν με την πάροδο των χρόνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γιατί δεν πάει στην προφορά, άλλο εν- γραφο κι άλλο εν- κρίνω. Για παράδειγμα, δοκίμασε να πείς γρήγορα τη φράση "τον κρίνω" και θα δείς οτι το κ θα το προφέρεις σαν γκ. Ενώ αν πείς "την γραφή" θα το προφέρεις κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
τοις μετρητοίς είναι! Δοτική!
Το λέω γιατί το είδα σήμερα 2 φορές λάθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Μακάρι η κακή χρήση της δοτικής να ήταν το μόνο κοινό ορθογραφικό λάθος!!! Έτσι και αρχίσω να κάνω quote εδώ (τα πολύ χοντρά μόνο εννοείται) θα σε περάσω σε αριθμό post!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

etseo

Νεοφερμένος

Ο etseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. :)

Λέμε συνέχεια "και ούτω καθ' εξής"... "και ούτω καθ' εξής"... κ.ο.κ....

Έχω την απορία, αυτό το "καθ' εξής" γιατί το γιουχάρουν όλοι και το έχουν "του πεταματού" και του λένε συνέχεια "ου"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Έχω την απορία, αυτό το "καθ' εξής" γιατί το γιουχάρουν όλοι και το έχουν "του πεταματού" και του λένε συνέχεια "ου"?


Ειλικρινά δεν κατάλαβα, πως αλλιώς το λενε δλδ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Xτυπητό λάθος που βλέπω και ακούω συνεχώς και με νευριάζει, είναι το "φθηνές τιμές" αντί του "χαμηλές". Αντιστοίχως υπάρχουν και "χαμηλά προϊόντα":P:P
Το σατυρίζω αλλά το έχω ακούσει μέχρι και σε ειδήσεις:confused:
Επίσης το ανέκαθεν που δεν παίρνει "από". Δλδ δεν είναι "από ανέκαθεν" αλλά σκέτο "ανέκαθεν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν κατάλαβα, πως αλλιώς το λενε δλδ;

αν το πιασα σωστά είναι j/k τύπου
"του διαόλου η μάνα πόσο μακρυα μένει τελικά" (από την έκφραση "στου διαόλου τη μάνα είναι")

οπότε γιατί το καθ'εξης (τω καθεξής) του λέμε συνέχεια "ου"...
...
...
:hmm::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Xτυπητό λάθος που βλέπω και ακούω συνεχώς και με νευριάζει, είναι το "φθηνές τιμές" αντί του "χαμηλές". Αντιστοίχως υπάρχουν και "χαμηλά προϊόντα":P:P

Μια παρόμοια βλακεία σαν κι αυτό με τις τιμές είναι κάτι που έλεγα κι εγώ και μου πήρε πολύ καιρό να το κόψω.Η έκφραση "δυο δίδυμα", πάντα το έλεγα έτσι πρώτα και μετά συνειδητοποιούσα τι βλακεία έχω πει.Δλδ πόσα θα μπορούσαν να είναι τα δίδυμα;:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top