Ακριβά vs φτηνά ρούχα & παπούτσια

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Σιγά ρε παιδιά ένα ζευγάρι αθλητικά αγόρασε το παληκάρι, πείτε του με γειά…. Και μην γράφετε για φθηνά και ακριβά….γιατί όλοι γνωρίζουμε λίγο πολύ τι παίζει. Μην μου πείτε πως δεν έχετε αγοράσει ποτέ diesel , levis, Harley τζιν. Πληρώσατε 100 ή 200 ευρουδάκια γιατί θέλατε να φαίνεται στην πίσω πλευρά η μάρκα….Από που πήραν το ύφασμα για το τζιν αυτοί; Από άλλο τόπι; Ειδικό;;; Από εκεί που πήραν και αυτοί που έφτιαξαν τζίν με 30 ευρώ…. Ή μήπως όλοι μας δεν δώσαμε κάποια στιγμή για 50 ml άρωμα 70-80-90 ευρουδάκια (αυτά δεν είναι πολλά για λίγο οινόπνευμα αρωματισμένο) (για δείτε την αντιστοιχία αρώματος – τιμής και παπούτσια – τιμής). ; Πληρώνεις την μάρκα….και το γνωρίζεις εκ των προτέρων. Όσο για την LV έχει χτίσει μια αυτοκρατορία, πως θα μπορούσε να πουλάει φθηνότερα, ακόμη και αυτά που σας φάνηκαν απλά αθλητικά. Τι θέλατε να είναι από ατόφιο χρυσό; Όσο για την LV αγόρασα κάποτε μια τσάντα και το μετάνιωσα…. Ο λόγος ήταν πως την έβλεπα παντού μπροστά μου σε φθηνή απομίμηση και μου την έδινε στα νεύρα…. Επίσης κάτι μπότες Gucci που είχα, πάλι τις είδα σε μαϊμού και νευρίασα….Όσο θα υπάρχει η φθηνή αντιγραφή για εμένα τα γνήσια θα χάνουν πάντα την αξία τους. Και κάτι ακόμη, ψωνισμένοι στην Ελλάδα δεν είναι αυτοί που τα αγοράζουν αλλά αυτοί κυρίως που τα πουλούν, διότι δεν ξέρουν τι ζητάνε…Π.χ. ο οίκος burberry που είναι ο μόνος, που μου αρέσουν τα περισσότερα ρούχα του και παπούτσια εδώ και κάποια χρόνια πουλάει μέσω ίντερνετ, (όχι outlet), δείτε τις τιμές και μετά πηγαίντε στην Ελλαδίτσα την ψωροκώσταινα να τα αγοράσετε τα έχει 3πλάσια τιμή. Έχω πάρει τσάντα από Λονδίνο 600 ευρώ και την πουλούσαν εδώ 2000. Φίλη μου δουλεύει στις εισαγωγές του Dior και μου έλεγε τιμή εισαγωγής ανδρικών πουκαμίσων (15 ευρώ το τεμάχιο), τιμή βιτρίνας (από χονδρέμπορα και μετά λιανική) 200 ευρώ. Πόσο κόστος έχουν για να φτιαχτούν ρούχα, παπούτσια και άλλα επώνυμα; Όσο και τα ανώνυμα!!!! (άσε που τώρα όλοι οι οίκοι κατασκευαστικά, τα έστειλαν κίνα) αλλά είπαμε πληρώνεις την ιδέα….οπότε αν κάποιος τα έχει…. Απλά θεωρώ λάθος να αγοράζεις μάρκες από την Ελλάδα, τεράστιο λάθος…είναι ακόμη πιο υπερτιμημένα….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
IL PENSIERO


Οσο περιεργο και εξωπραγματικο και αν σου ακουγετε δεν εχω δωσει ποτε πανω απο 60 ευρω για παπουτσια και ποτε πανω απο 60 ευρω για μπλουζα η τζιν.Βασικα για τζιν πανω απο 30 ευρω δεν παιζει να εχω δωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οσο περιεργο και εξωπραγματικο και αν σου ακουγετε δεν εχω δωσει ποτε πανω απο 60 ευρω για παπουτσια και ποτε πανω απο 60 ευρω για μπλουζα η τζιν.Βασικα για τζιν πανω απο 30 ευρω δεν παιζει να εχω δωσει
εγω δεν εχω δωσει ποτέ πανω απο 30 ευρω για ρουχο ή παπουτσι..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όμως lorien τα ρούχα που επιλέγεις να φορέσεις ,ναι, σηματοδοτούν ένα ιδιαίτερο στυλ,το προσωπικό σου στυλ, που ναι, έχει να κάνει και με την ¨τακτική¨ σου, και με την ¨κουλτούρα¨ σου, και με την αισθητική σου, και με τη φινέτσα σου, και με το κατά πόσο τολμάς, και με το αν νιώθεις αυτοπεποίθηση, και με το αν προσπαθείς να ¨κουκουλωθείς¨ κάτω-μέσα από τα ρούχα σου,και με το αν ντύνεσαι συντηρητικά, ή μονότονα, κτλ,κτλ...

Οπότε ναι, σαφώς και catαδεικνύει κάποια πράγματα για σένα, για την ¨τακτική¨ σου και την ¨κουλτούρα¨ σου ο τρόπος που επιλέγεις να ντύνεσαι... προσωπικά παρατηρώ τον τρόπο που ντύνεται κάποιος- είναι κάτι που με βοηθάει να βγάλω κάποια συμπεράσματα για εκείνον... Δηλαδή , αν δω κάποιον να ντύνεται με κουστούμι και γραβάτα -χωρίς να είναι μέρος των επαγγελματικών του στάνταρ και υποχρεώσεων, αλλά του αρέσει αυτός ο τρόπος ντυσίματος-, εεεεεεεε, άντε γειά.......... Σαφώς και αυτό μου λέει πολλά για την ¨τακτική¨ του και την ¨κουλτούρα¨ του...
Δε διαφωνω, αλλά μαλλον δεν καταλαβες το σχολιό μου (ή δε το ειπα καλα) προς τον daemon. Εννοουσα οτι οι λεξεις που χρησημοποιησε ("τακτικη", "κουλτουρα"), ειναι αστοχες γιατι, δεν ειναι θεμα κουλτουρας αν καποιος δεν εχει χρηματα να αγοραζει ακριβα. Και οτι δεν ειναι θεμα κουλτουρας αν καποιοι παιρνουν οτι φθνοτερο βρισκουν. Αν ειχαν, δε νομιζω να μην αγοραζαν και κατι ενδιαμεσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@roza

1. Ωραια. Ειναι λογος αυτος να θεωρεις καλη αγορα ενα πεδιλο που κοστιζει 500 ευρω ; αν οχι, τοτε συμφωνεις μαζι μου οποτε μη το κουραζουμε. Πες μου οτι το πηρες γιατι σαρεσε αισθητικα τοσο πολυ και ειχες 500 ευρω. Εκει το καταλαβαινω. Οχι ομως "πηρα το τοσο ακριβο, γιατι ολα τα αλλα θα χαλασουν σε χρονο dt".

3. Για πλουσιους μιλησαν καποιοι που θεωρησαν οτι αμα τα χεις να τα δωσεις, ολες οι αγορες ειναι "καλες". Μην κολλαμε εκει. Εγω ξεκαθαρισα οτι δεν εχει σημασια αν καποιος εχει μικρη ή μεγαλη ή τεραστια ανεση. Η κακη αγορα , ειναι κακη αγορα.

4. Για πλατυποδια, προφανως, μιλησα εγω επειδη ανεφερες ανατομικα προβληματα. Αυτο ειναι ενα συχνο. Το αν ενα υποδημα ειναι ανετο ή οχι, νομιζω μπορουμε να το δοκιμασουμε πριν το παρουμε και δεν ευθυνεται κανενας αλλος αν το πηραμε επιπολαια.

5.Ναι να λογοδοτησεις.Διοτι εγω και οσοι κανουμε ακριβες αγορες -πραγμα που ειναι προσωπικο μας δικαιωμα - δεν χαρακτηρισαμε κουτο κανεναν απο οσους προτιμουν τις φθηνες αγορες ,διοτι αντιστοιχως ειναι δικαιωματους καθολα σεβαστο, σε αντιθεση με εσενα που προεβεις σε προσβλητικο χαρακτηρισμο για να στηριξεις την αποψη σου .Κατ' εμε λοιπον στερουνται φαντασιας εκεινοι οι ανθρωποι που αντι επιχειρηματων σπευδουν να στολιζουν συνανθρωπους τους με προσβλητικους χαρακτηρισμους ,επειδη δεν συμφωνουν μαζι τους ή ανοικουν σε διαφορετικους κοσμους.
Ας τα παρουμε με τη σειρα.

1ον....το συνταγμα μου δινει το δικαιωμα, να χαρακτηρισω οποιον θελω οπως θελω. Οπως και μενα οι αλλοι. Αν δε το χωνεψετε αυτο, δε μπορουμε να συννενοηθουμε και σιγουρα προτιμω το δικο μου κοσμο.

2ον....το αν εχει καποιος δικαιωμα να κανει οτι αγορά θελει, ισχυει, αλλά δε σημαινει οτι οι υπολοιποι δεν εχουν το δικαιωμα να το κρινουν και να το σχολιασουν. Αν προσεξεις ΟΛΟΙ σχολιαζουμε και κρινουμε πολλα πραγματα που βλεπουμε καθε μερα. Δε σημαινει οτι δε τα σεβομαστε. Εμποδισα κανεναν να αγορασει οτι θελει ; Οχι. Κι εγω αν αγορασω κατι αυριο και σου φανει μαπα και μου το πεις, δε θα βαλω τα κλαματα. Πολυ που θα σκοτιστω αν προκειται περι γουστων. Αν ομως μου πεις "εκανες κακη αγορα γιατι εκει το βρισκεις Χ φθηνοτερα", τοτε θα θυμωσω. Αλλα θα θυμωσω με μενα.

3ον.....τι σχεση εχει η φαντασια ; Και που ειδες να στερουμαι επιχειρηματων ; Αντιθετως εγω βλεπω αλλους να στερουνται επιχειρηματων. Αυτα που ακουσαμε ως "επιχειρηματα" για κακες αγορες , ξερεις ποια ειναι ; Οτι "αμα τα χεις χεστηκες", και οτι "τα ακριβα κρατανε παντα πιο πολυ", και το "οι μεγαλοι οικοι μοδας ξερουν καλυτερα τι ειναι ωραιο". Αν εσυ πειθεσαι απο αυτα, τοτε χαιρομαι ιδιαιτερως που ανηκω σε διαφορετικο κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Στην Ιταλια που πηγαμε εκδρομη ενας φιλος μου αγορασε απο τα Ζαρα ενα τετοιο μπλουζακι



Και πληρωσε 40 ευρω........Δηλαδη τι εχει αυτο το μπλουζακι για να αξιζει 40 ευρω?Αν πας στην λαικη η σε κανενα κινεζικο θα βρεις 10 φορες καλυτερα σχεδια,θα το πληρωσεις 4 φορες πιο φτηνα και θα σου κρατησει το πολυ 1 χρονο λιγοτερο απο οτι η <<φιρμα>>

Τι θελω να πω?Οτι οι μαρκες,η γκλαμουρια και καλα,η κατασταση που επικρατει οτι ολοι αγοραζουν απο επωνυμα μαγαζια και οποιος αγοραζει απο τα αλλα ειναι αχρηστος,σας εχουν κανει να σκεφτεστε εντελως λαθος και παρανοικα (για μενα).

Μονο εγω νομιζω πως τα επωνυμα ρουχα ειναι χαλια στα σχεδια απο οτι τα απλα μαγαζια (οχι δεν εννοω μονο λαικες και κινεζικα) βγαζουν καλυτερα σχεδια και πιο ωραια ρουχα????Νομιζω πως στην σκεψη της εκκεντρικοτητας (ο απλος ο κοσμος το λεει βλακεια) οι εταιριες φτιαχνουν βλακειες και οι δεξιομανεις πελατες τα αγοραζουν σαν τρελοι
Δεν είσαι ο μόνος. Πιστεύω ότι τα επώνυμα δεν έχουν ποικιλία σε σχέδια. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειδικα τα γυναικεια ρουχα παπουτσια κλπ σπανια πληρωνεις πραγματικη αξια,,αλλα φιρμα μοδα και τεχνη..
κοινως αερας..

γιαυτο βλεπω στα γυναικεια μεχρι 70% εκπτωσεις..(κατω του κοστους δηλαδη,που σημαινει οτι πριν ηταν φουσκωμενα με την τρομπα)

ενω στα αντρικα αντε απο 25 ευρω μποτακια που ειδα,,να πανε 15..παρολο που τα ανδρικα παπουτσια και ρουχα χρησιμοποιουν περισσοτερη πρωτη υλη ,δερμα υφασμα κλπ απο τα γυναικεια και ειναι πιο γερα ραμμενα συνηθως..

στο γυναικειο κοινως ενδυμα υποδημα,,πουλιεται πολυυυυς,αερας.........
και βασιζεται συχνα στο γυναικειο συναισθημα,,και οχι τοσο στην πρακτικη λογικη οπως πιο συχνα τα ανδρικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μερικές σκέψεις πάνω στα διάφορα που προαναφέρθηκαν:

Όσον αφορά το δικαίωμα του καθενός νο ψωνίζει προϊόντα που γουστάρει και που του επιτρέπει η τσέπη του θα συμφωνήσω. Ο καθένας με τις προτιμήσεις του. Σκέφτομαι ότι ποτέ δεν θα έδινα 500άρα για παπούτσια και ότι εν γένει δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει για κάποιον (εκτός κι αν κυκλοφορεί στους κοσμικούς κύκλους και ξέρει ότι οι άλλοι θα τον κράξουν αν φορέσει κάτι φθηνότερο). Από την άλλη και εγώ δίνω τα λεφτούλια μου για ταξίδια ας πούμε, και σε πολλούς φαίνεται χαζό και άκυρο όταν οι ίδιοι καλύπτονται με το να πάνε απλά 5 μέρες σε κάποιο κοντινό νησί. Οπότε μιλάμε για διαφορά νοοτροπίας.

Εκείνο που δεν μπορώ να συμφωνήσω με τίποτα είναι η άποψη του ότι κάτι που δεν είναι πανάκριβο στερείται βασικών ποιοτικών στάνταρντς. Μου έχει κάτσει το χωρίο που η Roza Azul ανέφερε ότι τα παπούτσια των 100 euros (παπούτσια αντικειμενικά ακριβά δηλ.) είναι ουσιαστικά ελαττωματικά και δημιουργούν προβλήματα στο πόδι. Θα το καταλάβαινα αν μιλούσαμε για παπούτσια των 20 και 30 euros, αλλά πραγματικά, μου φαίνεται αδιανόητο να δεχτώ ότι παπούτσια των 100 euros, παπούτσια που για την πλειοψηφία των Ελλήνων είναι πια πολυτέλεια, κάποιοι τα θεωρούν "πλέμπα". Εγώ συνήθως επιλέγω Camper, Hush Puppies και Clarks (60-130 euros το ζευγάρι), τα οποία είναι υπεράνετα και κρατάνε πολύ (να τονίσω ότι, καθώς δεν οδηγώ, περπατάω πάρα πολύ) και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Αν κάποια στιγμή θελήσω παπούτσια με δέρμα πύθωνα ή πολύ εξεζητημένο στυλ πιθανώς να δώσω κάτι παραπάνω, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι αν δεν ξοδέψω κι άλλα χρήματα κινδυνεύει ουσιαστικά η υγεία των ποδιών μου (πού να το ακούσει καμιά γιαγιούλα με οστεοπόρωση και σύνταξη 400 euros).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Σιγά ρε παιδιά ένα ζευγάρι αθλητικά αγόρασε το παληκάρι, πείτε του με γειά…. Και μην γράφετε για φθηνά και ακριβά….γιατί όλοι γνωρίζουμε λίγο πολύ τι παίζει. Μην μου πείτε πως δεν έχετε αγοράσει ποτέ diesel , levis, Harley τζιν. Πληρώσατε 100 ή 200 ευρουδάκια γιατί θέλατε να φαίνεται στην πίσω πλευρά η μάρκα….Από που πήραν το ύφασμα για το τζιν αυτοί; Από άλλο τόπι; Ειδικό;;; Από εκεί που πήραν και αυτοί που έφτιαξαν τζίν με 30 ευρώ…. Ή μήπως όλοι μας δεν δώσαμε κάποια στιγμή για 50 ml άρωμα 70-80-90 ευρουδάκια (αυτά δεν είναι πολλά για λίγο οινόπνευμα αρωματισμένο) (για δείτε την αντιστοιχία αρώματος – τιμής και παπούτσια – τιμής). ; Πληρώνεις την μάρκα….και το γνωρίζεις εκ των προτέρων. Όσο για την LV έχει χτίσει μια αυτοκρατορία, πως θα μπορούσε να πουλάει φθηνότερα, ακόμη και αυτά που σας φάνηκαν απλά αθλητικά. Τι θέλατε να είναι από ατόφιο χρυσό; Όσο για την LV αγόρασα κάποτε μια τσάντα και το μετάνιωσα…. Ο λόγος ήταν πως την έβλεπα παντού μπροστά μου σε φθηνή απομίμηση και μου την έδινε στα νεύρα…. Επίσης κάτι μπότες Gucci που είχα, πάλι τις είδα σε μαϊμού και νευρίασα….Όσο θα υπάρχει η φθηνή αντιγραφή για εμένα τα γνήσια θα χάνουν πάντα την αξία τους. Και κάτι ακόμη, ψωνισμένοι στην Ελλάδα δεν είναι αυτοί που τα αγοράζουν αλλά αυτοί κυρίως που τα πουλούν, διότι δεν ξέρουν τι ζητάνε…Π.χ. ο οίκος burberry που είναι ο μόνος, που μου αρέσουν τα περισσότερα ρούχα του και παπούτσια εδώ και κάποια χρόνια πουλάει μέσω ίντερνετ, (όχι outlet), δείτε τις τιμές και μετά πηγαίντε στην Ελλαδίτσα την ψωροκώσταινα να τα αγοράσετε τα έχει 3πλάσια τιμή. Έχω πάρει τσάντα από Λονδίνο 600 ευρώ και την πουλούσαν εδώ 2000. Φίλη μου δουλεύει στις εισαγωγές του Dior και μου έλεγε τιμή εισαγωγής ανδρικών πουκαμίσων (15 ευρώ το τεμάχιο), τιμή βιτρίνας (από χονδρέμπορα και μετά λιανική) 200 ευρώ. Πόσο κόστος έχουν για να φτιαχτούν ρούχα, παπούτσια και άλλα επώνυμα; Όσο και τα ανώνυμα!!!! (άσε που τώρα όλοι οι οίκοι κατασκευαστικά, τα έστειλαν κίνα) αλλά είπαμε πληρώνεις την ιδέα….οπότε αν κάποιος τα έχει…. Απλά θεωρώ λάθος να αγοράζεις μάρκες από την Ελλάδα, τεράστιο λάθος…είναι ακόμη πιο υπερτιμημένα….
Τοση μεγαλη διαφορα στην τιμη ? Παραξενο.Στην LV οι τιμες ειναι καπου στα 15-20 ευρω πιο πανω απο οτι ειναι στο εξωτερικο.
Στην Gucci οι τιμες ειναι σχεδον οι ιδιες . Πως γινεται η Bureberry να τα πουλαει με τετοια διαφορα? Παντως οτι και να εχω παρει απο την Burberry εχει την ιδια τιμη με την τιμη που δινει το ηλεκτρονικο τους μαγαζι το οποιο ειναι για χωρες του εξωτερικου νομιζω . Μηπως η τσαντα ηταν με εκπτωση? . Μηπως κανεις λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Παντως οτι και να εχω παρει απο την Burberry εχει την ιδια τιμη με την τιμη που δινει το ηλεκτρονικο τους μαγαζι το οποιο ειναι για χωρες του εξωτερικου νομιζω .
Σε αυτό συμφωνώ κι επαυξάνω κι εγώ. Ό,τι έχω πάρει από τα official σημεία πώλησης που αναγράφονται και στο site της εταιρείας, είχε ακριβώς την ίδια τιμή. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
ρητορικό ερώτημα-daemon, μην μου πεις ότι τη βρίσκεις να ντύνεσαι με μαρκάτα κουστούμια ; (παίζω και στοίχημα-στανταράκι- την απάντηση!

Μαρινάκι, δεν είχα σκοπό να μιλήσω για προσωπικό γούστο και συνήθειες στα επιμέρους σημεία αλλά δεν θα μπορούσα βέβαια να αφήσω αναπάντητο δικό σου ερώτημα, έστω και....ρητορικό! :rolleyes:
Έτσι,"μαρκάτα" είναι ακόμη και τα τζην μου, άρα για κοστούμια δεν γίνεται καν λόγος! Σιγά μην με πιάσει η..... επισταμένη οικονομική επιμέλεια και το κουλάντρισμα της καρμιριάς σε θέματα τέτοια!:eek:
Θεωρώ 100 φορές "χειρότερο" εκείνον που έχει την δυνατότητα αλλά προτιμά να διεκδικεί επάξια τον τίτλο του σαβουρατζή, παίζοντας το και καλά.... σωστός διαχειριστής των οικονομικών του, και προτιμά το χρήμα σαν χρήμα, από ότι μπορεί να του προσφέρει αυτό! ;)

Όσον αφορά το αν αξίζει πραγματικά ότι πληρώνω, ε να με συγχωρεί η κολτούρα μερικών μερικών, αλλά είμαι σε θέση να καταλαβαίνω τι παίρνω και όχι μόνο σε επίπεδο...παπουτσιών, πως να το κάνουμε τώρα!
Δεν παριστάνω τον κάποιο ή υπεράνω, αλλά νομίζω ότι εάν δεν υπάρχει δυνατότητα να είναι κάποιος καταναλωτής πέρα από κινέζικα πανέρια, δεν υπάρχει λόγος να γράφει στο θέμα!
Σιγά μην θεωρήσουμε και σαν φιλοσοφική στάση ζωής την επιλογή του "δεύτερου" ! Έλεος δηλαδή! Αν δεν μπορείς οκ, αλλά μη ψάχνεις για δικαιολογίες ρε κομπλεξικέ, πες δεν μπορώ, και όχι θα ακουμπούσα 2000 για καμπαρτίνα αλλά από μέσα θα φοράω σώβρακο των 2 ευρώ! :whatever:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Τοση μεγαλη διαφορα στην τιμη ? Παραξενο.Στην LV οι τιμες ειναι καπου στα 15-20 ευρω πιο πανω απο οτι ειναι στο εξωτερικο.
Στην Gucci οι τιμες ειναι σχεδον οι ιδιες . Πως γινεται η Bureberry να τα πουλαει με τετοια διαφορα? Παντως οτι και να εχω παρει απο την Burberry εχει την ιδια τιμη με την τιμη που δινει το ηλεκτρονικο τους μαγαζι το οποιο ειναι για χωρες του εξωτερικου νομιζω . Μηπως η τσαντα ηταν με εκπτωση? . Μηπως κανεις λαθος?

Στις τσάντες και στα ρολόγια τουλάχιστον στην burberry είμαι απόλυτα σίγουρη. Από άλλες μάρκες δεν έχω πάρει μέσω internet. Tώρα για την LV στην Αμερική έχει όλα τα κομμάτια της πολύ πιο φθηνά από Ευρώπη και αυτό είναι κάτι που ποτέ δεν κατάλαβα.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Στις τσάντες και στα ρολόγια τουλάχιστον στην burberry είμαι απόλυτα σίγουρη. Από άλλες μάρκες δεν έχω πάρει μέσω internet. Tώρα για την LV στην Αμερική έχει όλα τα κομμάτια της πολύ πιο φθηνά από Ευρώπη και αυτό είναι κάτι που ποτέ δεν κατάλαβα.....:hmm:

Κανεις λαθος . Οι τιμες ειναι λιγο ακριβοτερες στην Αμερικη .
Μια τσαντα που μολις κοιταξα εχει 1340 δολλαρια δηλαδη 940 ευρω ενω στην ευρωπη την δινουν για 880 .
Απο οτι εχω ακουσει στην Ασια ειναι λιγο ακριβοτερα .
Στο Παρισι ειναι φθηνοτερα σε σχεση με τις υπολοιπες χωρες για 10-20 ευρω .
Μπες στο site του οικου και δες τα.
Αναρωτιεμαι ποιος σου ειπε οτι ειναι πολυ ποιο φθηνα στην Αμερικη.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Κανεις λαθος . Οι τιμες ειναι λιγο ακριβοτερες στην Αμερικη .
Μια τσαντα που μολις κοιταξα εχει 1340 δολλαρια δηλαδη 940 ευρω ενω στην ευρωπη την δινουν για 880 .
Απο οτι εχω ακουσει στην Ασια ειναι λιγο ακριβοτερα .
Στο Παρισι ειναι φθηνοτερα σε σχεση με τις υπολοιπες χωρες για 10-20 ευρω .
Μπες στο site του οικου και δες τα.
Αναρωτιεμαι ποιος σου ειπε οτι ειναι πολυ ποιο φθηνα στην Αμερικη.:hmm:

Ζούσα στην Αμερική για χρόνια και εκεί οι τιμές στα καταστήματα της LV δεν είχαν καμία σχέση με Ευρώπη. Αν εξισορρόπησαν τώρα τι να σου πω.... Τότε βέβαια δεν πουλούσε μέσω net.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ζούσα στην Αμερική για χρόνια και εκεί οι τιμές στα καταστήματα της LV δεν είχαν καμία σχέση με Ευρώπη. Αν εξισορρόπησαν τώρα τι να σου πω.... Τότε βέβαια δεν πουλούσε μέσω net.

:hmm: Μπορει να εχεις δικιο.

E πες το ντε οτι εισαι της ταμπελας/φιρμας κι εσυ κι γιαυτο σε εθιξαν οι αλλες αποψεις !

Ε αλοιμονο ! Τα ρουχα ειναι υψιστης σημασιας θεμα και πρεπει να αγοραζουμε οτι πιο ακριβο μπορουμε! Αν δε τα χαλασουμε εκει, που θα τα χαλασουμε ; (σε ταξιδια ; δωρα ; σπιτι ; αμαξι; οικογενεια; καλλιεργεια; αθλητισμο; απαπα... :rolleyes: )

Μ .

Πιστευω οτι το γουστο και η επιλογη της καλης ποιοτητας γενικα εχουν να κανουν με καλλιεργεια . Το ιδιο πιστευω οτι ισχυει και στα ρουχα . Θεωρω οτι αλλιως θα ντυθει ενας ακαλλιεργητος και αλλιως ενας καλλιεργημενος χωρις βεβαια να παει να πει οτι ο καλλιεργημενος θα αγορασει το πανακριβο και το επωνυμο και ο ακαλλιεργητος το φθηνο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πιστευω οτι το γουστο και η επιλογη της καλης ποιοτητας γενικα εχουν να κανουν με καλλιεργεια . Το ιδιο πιστευω οτι ισχυει και στα ρουχα . Θεωρω οτι αλλιως θα ντυθει ενας ακαλλιεργητος και αλλιως ενας καλλιεργημενος χωρις βεβαια να παει να πει οτι ο καλλιεργημενος θα αγορασει το πανακριβο και το επωνυμο και ο ακαλλιεργητος το φθηνο .
Τελικά, αφού κατά τη γνώμη σου ένας καλλιεργημένος άνθρωπος μπορεί να ντύνεται με ακριβά αλλά και με φθηνότερα ρούχα, αυτό που γράφεις παραπάνω δεν είναι παρά ένα στρογγυλό μηδενικό. :hmm: :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Τελικά, αφού κατά τη γνώμη σου ένας καλλιεργημένος άνθρωπος μπορεί να ντύνεται με ακριβά αλλά και με φθηνότερα ρούχα, αυτό που γράφεις παραπάνω δεν είναι παρά ένα στρογγυλό μηδενικό. :hmm: :crazy:

Δεν εχει να κανει με την τιμη αλλα με την ποιοτητα και το σχεδιο και συνηθως τυχαινει τα πολυ φθηνα πραγματα να μην ειναι εξισου καλα με αλλα ακριβοτερα γιατι στα ακριβα πληρωνεις πολυ το ονομα αλλα πληρωνεις και την ποιοτητα και καποια αλλα πραγματα τα οποια κοστιζουν και το φθηνο δεν τα προσφερει .
Εγω θεωρω οτι ολα οσα κατασκευαζονται απο τους μεγαλους οικους ειναι ανωτερα ( οχι αισθητικα αλλα γενικα) για πολλους λογους . Το κακο για μενα δεν ειναι να μην θες να δωσεις λεφτα για να τα αγορασεις ( ανεξαρτητα αν εχεις η οχι ) αλλα να μην μπορεις να αναγνωρισεις την αξια τους και να τα υποτιμας . Αλλωστε σκεψου αν μια τσαντα που εκανε 1000 ευρω ηταν ισαξια με μια των 50 ο οικος που θα την εφτιαχνε και δεν θα ειχε πελατες και καποια στιγμη θα εκλεινε . Αλλωστε ολοι ξεκινανε απο το 0 . Απο οτι γνωριζω ο Louis V. στα 14 του μαθαινε να φτιαχνει βαλιτσες και δεν τον ηξερε κανεις και τωρα η εταιρεια του εξουσιαζει ολο τον κοσμο . Τελοσπαντων ξεφυγα παλι. χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Και πληρωσε 40 ευρω........Δηλαδη τι εχει αυτο το μπλουζακι για να αξιζει 40 ευρω?Αν πας στην λαικη η σε κανενα κινεζικο θα βρεις 10 φορες καλυτερα σχεδια,θα το πληρωσεις 4 φορες πιο φτηνα και θα σου κρατησει το πολυ 1 χρονο λιγοτερο απο οτι η <<φιρμα>>
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.Τι εννοω...ξερεις φιλε μου οτι τα κινεζικα,χρησιμοποιουν τοσο χαλια μπογιες για να βαφουν τα ρουχα,που ειναι ακρως καρκινογονα;Ξερεις ποσα τετοια εχουν κατασχεθει,ως ακρως επικινδυνα;Οχι...σιγουρα τα κινεζικα δεν ειναι το ιδιο.ΟΜΩΣ...αλλο αυτο,και αλλο να δινω 400 ευρω για ενα παπουτσι..:crazy::crazy::crazy:..χρυσαφενιο ειναι;;;...ελεος...βεβαια,περι ορεξεως,κολοκυθοπιτα
Ομως αναρωτιεμαι...η καλλιεργεια του ανθρωπου φαινεται απο τα ρουχα;;δεν νομιζω..Ποτε δεν θα σκεφτομουν οτι ενα ατομο ειναι καλιεργημενο,απο τα ρουχα που φοραει...ισα ισα..
Και μαλλον οσοι το κανουν αυτο,εχουν αναγκη να επιβεβαιωθουν..απο τα ρουχα,εφοσον δεν μπορουν απο τα υπολοιπα που διαθετουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
προσωπικα θα προτιμουσα καποιον "δευτερο" στο ντυσιμο, παρα καποιον "δευτερο" στην προσωπικοτητα. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Σιγά μην θεωρήσουμε και σαν φιλοσοφική στάση ζωής την επιλογή του "δεύτερου" ! Έλεος δηλαδή!
Θα μπορουσες ομως να το θεωρησεις εμμεσα και να το ακολουθει καποιος ο οποιος δεν τον ενδιαφερουν τα ρουχα (οσο παραξενο και αν σου ακουγετε) αλλα αλλα πραγματα πολυ πιο ενδιαφεροντα και να σπαταλαει τα χρηματα,που εσυ θα αγοραζες για ενα πανακριβο φορεμα,σε αυτα.

Ξερεις υπαρχουν ανθρωποι που δεν τους ενδιαφερουν τα ρουχα και η εμφανιση τους.Πως τους θεωρεις αυτους?

Πιστευω οτι το γουστο και η επιλογη της καλης ποιοτητας γενικα εχουν να κανουν με καλλιεργεια . Το ιδιο πιστευω οτι ισχυει και στα ρουχα . Θεωρω οτι αλλιως θα ντυθει ενας ακαλλιεργητος και αλλιως ενας καλλιεργημενος χωρις βεβαια να παει να πει οτι ο καλλιεργημενος θα αγορασει το πανακριβο και το επωνυμο και ο ακαλλιεργητος το φθηνο .
Χωρις να ειμαι σιγουρος,διορθωστε με αν κανω λαθος,αλλα ο Αινσταιν και ολοι οι αλλοι επιστημονες και φιλοσοφοι κατι κουρελια δεν φορουσαν?Και αν οχι,παντως οχι ολα αυτα τα ακριβα για τα οποια μιλαμε.Αυτοι δεν ειναι καλλιεργιμενοι?Εκτος και αν ειναι καλλιεργημενος ο Σακης Ρουβας και η Γκαγκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top