Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
. Ὅταν ὁ «τρόπος» τοῦ λαλεῖν ἔρχεται σὲ κραυγαλέα ἀντίθεση μὲ τὸ περιεχόμενο τῶν λεγομένων, ἔχουμε νὰ κάνουμε μὲ μιὰ τραγικὴ ἐσωτερικὴ πάλη ἡ ὁποῖα κάνει τὸν ἄνθρωπο νὰ προβάλῃ τὴ δική του ἀβεβαιότητα πάνω στοὺς ἄλλους καὶ ἐκφράζεται μὲ αὐτὴν τὴν ἄκρατη κάποιες φορὲς ἐπιθετικότητα.

πώς τα λεεεςς..:rolleyes::hypno::worship::vroum:

(καταλαβαινω και συμφωνω απολυτα..;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τελικά ο Πάπας δεν είναι αντιπρόσωπος του Θεού επί της Γης;

οχι του πηραν την αντιπροσωπια

γιατι εγινε franchise η δουλεια..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
οχι του πηραν την αντιπροσωπια

γιατι εγινε franchise η δουλεια..:P



Καλά εσύ γελάς, μα εγκώ όσο διαβάζει τα λεγόμενα του Πατρέως, τόσο οσμίζομαι την φορμόλη του Κατηχητικού.:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλά εσύ γελάς, μα εγκώ όσο διαβάζει τα λεγόμενα του Πατρέως, τόσο οσμίζομαι την φορμόλη του Κατηχητικού.:sick:
ολα χρειαζονται φιλε

ε,ειναιτης εκκλησιας και των ψαλμων ο φιλος μας

και γω τα βαριεμαι αυτα..

αλλα ολα χρειαζονται..;)

χωρις τη συντηρηση αλλωστε θα χαλαγαν ολα τα προιοντα στο ψυγειο:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τοτε και εγω με την σειρα μου θα ρωτησω...."οχι εαν πιστευεται στο θεο".Αλλα "Γιατι πιστευετε"
Θα ηθελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ολα χρειαζονται φιλε

ε,ειναιτης εκκλησιας και των ψαλμων ο φιλος μας

και γω τα βαριεμαι αυτα..

αλλα ολα χρειαζονται..;)

χωρις τη συντηρηση αλλωστε θα χαλαγαν ολα τα προιοντα στο ψυγειο:worry:

πές τα ρε φιλαράκο..έχεισ απόλυτο δίκιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
η ίδια η φύση,μια άπειρη ουσία χωρίς αρχή και τέλος, όπου περικλείει τα πάντα, και όπου τα πάντα συμβαίνουν λόγω μιας αναγκαιότητας.


τελικά, μπορεί να μην υπάρχει ο Θεός αλλά να υπάρχει σίγουρα η Θεολογία :confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τοτε και εγω με την σειρα μου θα ρωτησω...."οχι εαν πιστευεται στο θεο".Αλλα "Γιατι πιστευετε"
Θα ηθελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας...
Νεαρέ, εκτός απο ψυχοβγάλτης διαπιστώνω οτι είσαι και αρκετά περίεργος.
Αντιπαρέρχομαι το ανέκδοτο περι περιέργων και σου προτείνω να δείξεις λίγο σκεπτικισμό, σχετικά με αυτά που μια μερίδα εδώ μέσα ενστερνιζόμαστε.
Πώς θα καταλάβεις τι σου λέμε αν:
- δεν έχεις διαβάσει βίους Αγίων,
- δεν έχεις κατανοήσει τι σημαίνει, <<θα ζητάτε και θα γίνεται>>
- δεν έχεις κατανοήσει τον εαυτό σου, σχετικά με το όλον που υπάρχει γύρω σου:/:

Και γενικότερα, πώς θα καταλάβεις την συνομιλία μας, από την στιγμή που αφετηρία για εσένα είναι η ΑΘΕΪΑ;
Δηλώνεις άθεος και νομίζεις ότι αποτελεί καλή θέση. Ισχυρή θα έλεγα. Ακλόνητη.
Μα έχεις διανοηθεί ότι και εσύ βρίσκεσαι μέσα σε αυτό που αποκαλούμε ΘΕΟ και αυτό προκύπτει από το <<πανταχού παρών και τα πάντα πληρών>>;
Eιδωλολατρεία? Όχι, δεν εννοούσα αυτό. Δεν επάρχει Θεός με την έννοια του προσώπου της πρόνοιας ή του πνεύματος,αλλά ο Θεός είναι η ίδια η φύση,μια άπειρη ουσία χωρίς αρχή και τέλος, όπου περικλείει τα πάντα, και όπου τα πάντα συμβαίνουν λόγω μιας αναγκαιότητας. Η θρησκεία είναι μία ανθρώπινη εφεύρεση. Αν υπάρχει κάτι πέρα από τον κόσμο της Φύσης, είναι ένα ζήτημα που δεν μπορούμε να γνωρίζουμε...
Δεν μπορεί να γνωρίζουν πολλοί, αλλά υπάρχουν και κάποιοι που ασκούνται στην αναζήτηση την σχέσης του ανθρώπου με αυτό που αποκαλείς εσύ άπειρη ουσία χωρίς αρχή και τέλος, δηλαδή πανταχού παρών και τα πάντα πληρών. Πίστεψε με ότι αυτοί οι λίγοι είναι αποδέκτες της ύπαρξης.
Και αν βρεθείς με κάποιον που γνωρίζει, τότε θα εκπλαγείς.
Και θα παραδεχθείς ότι : ναι, κάποιοι γνωρίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μέρες ήθελα να γράψω κι εγώ κάτι, αλλά δεν έχω χρόνο αυτές τις μέρες και το ανέβαλα συνεχώς, αλλά με τα δύο μηνύματά του με κάλυψε ο Πατρέας.

Να συμπληρώσω μόνο, ότι άλλο Θεός και πίστη, και άλλο θρησκεία.

Τις θρησκείες τις φτιάχνουν οι άνθρωποι και βάζουν μέσα σε αυτές και τον Θεό, προσαρμόζοντάς τον στα μέτρα τα δικά τους, η πίστη όμως στον Θεό είναι κάτι το διαφορετικό και πιο αγνό σίγουρα, και εδώ είναι και η απάντηση για το αλάθητο του Πάπα που ρώτησε κάποιος αν είναι ή όχι εκπρόσωπος του Θεού, αλίμονο αν υπάρχει το αλάθητο σε οποιονδήποτε άνθρωπο έστω και σαν εκπρόσωπο (όπως λέει) του Θεού. Γιατί εδώ μπαίνει και το θέμα της ταπείνωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Νεαρέ, εκτός απο ψυχοβγάλτης διαπιστώνω οτι είσαι και αρκετά περίεργος.
Αντιπαρέρχομαι το ανέκδοτο περι περιέργων και σου προτείνω να δείξεις λίγο σκεπτικισμό, σχετικά με αυτά που μια μερίδα εδώ μέσα ενστερνιζόμαστε.
Πώς θα καταλάβεις τι σου λέμε αν:
- δεν έχεις διαβάσει βίους Αγίων,
- δεν έχεις κατανοήσει τι σημαίνει, <<θα ζητάτε και θα γίνεται>>
- δεν έχεις κατανοήσει τον εαυτό σου, σχετικά με το όλον που υπάρχει γύρω σου:/:

Και γενικότερα, πώς θα καταλάβεις την συνομιλία μας, από την στιγμή που αφετηρία για εσένα είναι η ΑΘΕΪΑ;
Δηλώνεις άθεος και νομίζεις ότι αποτελεί καλή θέση. Ισχυρή θα έλεγα. Ακλόνητη.
Μα έχεις διανοηθεί ότι και εσύ βρίσκεσαι μέσα σε αυτό που αποκαλούμε ΘΕΟ και αυτό προκύπτει από το <<πανταχού παρών και τα πάντα πληρών>>;

Δεν μπορεί να γνωρίζουν πολλοί, αλλά υπάρχουν και κάποιοι που ασκούνται στην αναζήτηση την σχέσης του ανθρώπου με αυτό που αποκαλείς εσύ άπειρη ουσία χωρίς αρχή και τέλος, δηλαδή πανταχού παρών και τα πάντα πληρών. Πίστεψε με ότι αυτοί οι λίγοι είναι αποδέκτες της ύπαρξης.
Και αν βρεθείς με κάποιον που γνωρίζει, τότε θα εκπλαγείς.
Και θα παραδεχθείς ότι : ναι, κάποιοι γνωρίζουν.

Το ζήτημα είναι..... - αυτοι οι κάποιοι που γνωρίζουν, πως γνωρίζουν οι ίδιοι ότι δεν αυταπατώνται?..... :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
μια ερωτηση :redface:

το θεμα λεγεται ''Πιστεύετε στον Θεό; [II] ''. Ποιον ακριβως Θεο λεμε?? τον χριστιανικο?? ή γενικα σε οποιονδηποτε??

οπως και να χει ειναι λαθος ο τιτλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το θεμα λεγεται ''Πιστεύετε στον Θεό;
ναι ,καποιοι θα πουν θεο το χρημα αλλη την προσωπικη τους απολαυση

αλλοι μια πετρα που επεσε απο τον ουρανο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άμα αποκαλυπτόταν η χριστιανική θρησκεία,

αποδειγμενη πιστη-θρησκεια δεν ειναι πιστη,,ειναι γεγονος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Να πω κατι? Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις έναν άθεο να πιστεύει στον Θεό και το αντίθετο...για τους άθεους ίσως ένα θαύμα να τους έκανε να πιστέψουν αλλα αμα πιστεύεις βαθια μεσα σου οτι δεν εχεις την ανάγκη να πιστεψεις σε κάτι μεγαλύτερο απο σενα μην το κανεις...εχεις το ακαταλόγιστο και την ελεύθερη βουληση! Θα μάθουμε ολοι την άληθεια οταν ξεψυχησουμε αν υπάρχει Θεός (και για κάποιους που δεν πιστευουν οτι υπάρχει ψυχη η πιο κατάλληλη λεξη θα ήταν ισως το ψοφάω αφου ειμαστε οργανισμοι χωρις ψυχή)
Και να ρωτήσω και κάτι τελευταιο...
Οι άθεοι οταν ενα κοντινο τους πρόσωπο φύγει απο την ζώη(χτύπα ξύλο) δεν παρίστανται στην τελέτη και συνεπάγεται οτι δεν ''προσευχονται'' για την ανάπαυση της ψυχής του εκλιπόντος ε?
Το να δηλώνει κάποιος Α-Θεος, σημαίνει πλάνη.
Πλάνη γιατι αναφέρεται αποκλειστικά στο Α το στερητικό και δεν ψάχνει να δει αν πράγματι υπάρχει Θεός.

Και όσον αφορά την επιστήμη, θεωρώ οτι με μεγάλη ευκολία απορρίπτει κάτι, ξεκινώντας αντίθετα απο αυτό που δεοντολογικά για την επιστήμη είναι παραδεκτό.
Και τί είναι δεοντολογικά παραδεκτό;
Είναι αυτό που προκύπτει απο την έρευνα και στο τέλος είναι χειροπιαστό.
Οπότε, για να το απορρίψεις, οφείλεις να το ψάξεις. Να το ερευνήσεις.

Διαφορετικά, αν επιμένεις να ισχυρίζεσαι οτι είσαι Α-Θεος, τότε δεν είσαι επιστήμονας, αλλά πραγματικά είσαι μπουμπούνας.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Πίστευε και μη , ερεύνα! <---- Αυτό ειναι το σωστό
Πιστευε , και μη ερεύνα! <----Αυτο ειναι το λάθος...το οποίο εσκεμένα δημιούργησαν κάποιοι...
Ενα κόμμα κάνει την διαφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Να πω κατι? Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις έναν άθεο να πιστεύει στον Θεό και το αντίθετο...για τους άθεους ίσως ένα θαύμα να τους έκανε να πιστέψουν αλλα αμα πιστεύεις βαθια μεσα σου οτι δεν εχεις την ανάγκη να πιστεψεις σε κάτι μεγαλύτερο απο σενα μην το κανεις...εχεις το ακαταλόγιστο και την ελεύθερη βουληση! Θα μάθουμε ολοι την άληθεια οταν ξεψυχησουμε αν υπάρχει Θεός (και για κάποιους που δεν πιστευουν οτι υπάρχει ψυχη η πιο κατάλληλη λεξη θα ήταν ισως το ψοφάω αφου ειμαστε οργανισμοι χωρις ψυχή)
Και να ρωτήσω και κάτι τελευταιο...
Οι άθεοι οταν ενα κοντινο τους πρόσωπο φύγει απο την ζώη(χτύπα ξύλο) δεν παρίστανται στην τελέτη και συνεπάγεται οτι δεν ''προσευχονται'' για την ανάπαυση της ψυχής του εκλιπόντος ε?

Το εχω πει και παλαιοτερα, ο προσυλητισμος απο την μια πλευρα στην αλλη και το αντιθετο ειναι τζαμπα κοπος...Ειναι σαν να προσπαθεις να μαθεις το γουρουνι να τραγουδαει, στο τελος δεν θα καταφερεις τιποτα και το γουρουνι θα αναστατωθει. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να προσπαθησουμε να ζησουμε αρμονικα για οσο καιρο ζουμε στον ματαιο τουτο κοσμο.

Η καταλληλη λεξη δεν ειναι "ψοφαω"(ποτε δεν μου αρεσε η λεξη) αλλα "πεθαινω". Ειμαι επισης της πεποιθησης οτι οταν δεν πιστευεις σε κατι(οτιδηποτε ειναι αυτο) δεν κινδυνευεις απο αυτο. Τι θελω να πω...Εστω οτι στα βαθια μου γεραματα(μακαρι) τα τιναζω τα πεταλα. Αφου πιστευω οτι δεν εχω ψυχη, αρα δεν κινδυνευω απο την κολαση(οποιουδηποτε θεου).
Για την τελευταια ερωτηση σου, η τελευταια φορα που εχασα καποιο κοντινο μου προσωπο ηταν η γιαγια μου πριν παρα πολλα χρονια(οταν ακομα ημουν θρησκος). Εαν τωρα γινει κατι παρομοιο, θα παραστω στην τελετη,αλλα δεν θα ακολουθησω καμια προσευχη, ειμαι εκει για να τιμησω το προσωπο που εφυγε,να το ευχαριστησω που το ειχα στη ζωη μου. Γενικως στις κηδειες δεν κλαιω(οταν πεθανε η γιαγια μου δεν ειχα ριξει δακρυ).

Το να δηλώνει κάποιος Α-Θεος, σημαίνει πλάνη.
Πλάνη γιατι αναφέρεται αποκλειστικά στο Α το στερητικό και δεν ψάχνει να δει αν πράγματι υπάρχει Θεός.

Και όσον αφορά την επιστήμη, θεωρώ οτι με μεγάλη ευκολία απορρίπτει κάτι, ξεκινώντας αντίθετα απο αυτό που δεοντολογικά για την επιστήμη είναι παραδεκτό.
Και τί είναι δεοντολογικά παραδεκτό;
Είναι αυτό που προκύπτει απο την έρευνα και στο τέλος είναι χειροπιαστό.
Οπότε, για να το απορρίψεις, οφείλεις να το ψάξεις. Να το ερευνήσεις.

Διαφορετικά, αν επιμένεις να ισχυρίζεσαι οτι είσαι Α-Θεος, τότε δεν είσαι επιστήμονας, αλλά πραγματικά είσαι μπουμπούνας.:redface:

Το να δηλωνει καποιος αθεος δεν σημαινει οτι ειναι μπουμπουνας. Σημαινει οτι εχει λογικη σκεψη,και καθαρο μυαλο. Δεν ξυπνησα μια ωραια πρωια και ειπα "Δεν γινομαι αθεος για αλλαγη??". Το διευρηνισα εις βαθος το θεμα πριν καταληξω στο συμπερασμα μου.
Και η επιστημη δεν ασχολειται με το εαν υπαρχει η οχι θεος...Γιατι πολυ απλα δεν της χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

... Ειμαι επισης της πεποιθησης οτι οταν δεν πιστευεις σε κατι(οτιδηποτε ειναι αυτο) δεν κινδυνευεις απο αυτο. Τι θελω να πω......
Πχ, όταν έχω χρήματα στη τσέπη μου, δεν πιστεύω, ότι μετά από λίγο καιρό θα έχουν κάποια αξία;
Εστω οτι στα βαθια μου γεραματα(μακαρι) τα τιναζω τα πεταλα. Αφου πιστευω οτι δεν εχω ψυχη, αρα δεν κινδυνευω απο την κολαση(οποιουδηποτε θεου).

:P:P:P: Αρκετά πονηρή σκέψη!
...Το να δηλωνει καποιος αθεος δεν σημαινει οτι ειναι μπουμπουνας. Σημαινει οτι εχει λογικη σκεψη,και καθαρο μυαλο.

:redface::hmm::P: Σωστό! Γι' αυτό και τα έξυπνα πουλιά, από τη μύτη τους πιάνονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πχ, όταν έχω χρήματα στη τσέπη μου, δεν πιστεύω, ότι μετά από λίγο καιρό θα έχουν κάποια αξία;

Τα χρηματα οσο και να το αρνησε..Ειναι εκει, τα νοιωθεις...Τα μυριζεις.


:redface::hmm::P: Σωστό! Γι' αυτό και τα έξυπνα πουλιά, από τη μύτη τους πιάνονται!

Δεν ισχυριζομαι οτι ειμαι εξυπνος....Λογικος ειμαι...

Να αρχισει τωρα η μια πλευρα να αφοριζει την αλλη δεν νομιζω να εχει κανενα νοημα(δεν ειμαι αλλωστε εκπροσωπος των απανταχου αθεων...παντα σε εμενα αναφερομαι σε προσωπικο επιπεδο)...
Μπορουμε να σεβαστουμε ο ενας την αποψη του αλλου, και να ζησουμε αρμονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τα χρηματα οσο και να το αρνησε..Ειναι εκει, τα νοιωθεις...Τα μυριζεις...

:hmm::hmm::hmm:: Υπάρχουν χρήματα που μυρίζουν μούχλα, αλλά αξία δεν έχουν! Όπως περίπου συμβαίνει και με τις μεγάλες θρησκείες, φιλοσοφίες και ιδεολογίες, στο χρονοντούλαπο της ιστορίας!:redface::redface::redface:
Από την άλλη, πράγματι, όταν δε Τον νοιώθεις, και να υπάρχει, δεν έχει και τόσο άμεση(πρακτική) αξία για σένα, αλλά ίσως, για την "τύχη" σου:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.


ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top