Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Πολύ άβολη στιγμή για μια γυναίκα, που δεν έχει ως απώτερο σκοπό να εκμεταλευτεί οικονομικά έναν άνδρα. Θα έλεγα ότι θα ήταν σωστό να κεράσει το άτομο που προσκάλεσε τον άλλον, είτε είναι γυναίκα, είτε άντρας. Συνήθως, πρόσκληση για πρώτο ραντεβού, κάνει ένας άντρας, αυτό θεωρώ πως είναι το πιο όμορφο. Αλλά μέχρι εκεί, στο πρώτο ραντεβού, από εκεί και πέρα να γίνονται όλα φυσικά, όποτε μπορεί να κερνάει ο ένας, όποτε μπορεί ο άλλος, ή να βάζουν και οι δύο...ειδικά σε μικρότερες ηλικίες, που μπορεί (με τόση ανεργία που υπάρχει) κάποιος από του δύο να μην είναι οικονομικά ανεξάρτητος. Προσωπικά, αν και άτομο μου έχει πει ότι του φάνηκε περίεργο και ταυτόχρονα γλυκό, στο πρώτο ραντεβού του είχα πάρει μία σοκολάτα γιατί μου είχε προαναφέρει "πάμε να κεράσω καφέ", έτσι ώστε να νιώσω λιγότερο άβολα (σατανικό). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
στο πρώτο ραντεβού ε είναι αδήριτη ανάγκη να κεράσει το boy..
στο μετέπειτα, εντάξει το εκτιμώ να προσφέρεται που και που.. αλλά δεν το δέχομαι..
πάντα βάζω και εγώ το χεράκι μου στην τσέπη, από σεβασμό προς αυτόν και εμένα φυσικά..
ε είπαμε, άσχημο πράγμα η τσιγκουνιά και απ' τις δυο πλευρές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Υπαρχουν ακομη ατομα (και μαλιστα γυναικες) που θελουν να πληρωνει μονο ο ανδρας?? :knife:
Εμεις με το αγορι μου πληρωνουμε εναλλαξ. Τη μια εγω, τη μια αυτος. Αυτος βεβαια θελει παντοτε να με κερναει αλλα εγω νιωθω παρα μα παρα πολυ αβολα. Νιωθω σαν να του παιρνω τα λεφτα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μύριαμ4

Νεοφερμένος

Η Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι το καλύτερο είναι ή εναλλάξ ή μισά μισά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εσχατόγερος

Νεοφερμένος

Ο Εσχατόγερος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Απλά πράγματα: Αν υπάρχει προοπτική για σέξ, τότε και ΜΟΝΟΝ τότε, κερνάς. Αν όχι, τότε μισά μισά. Μη σε πιάσουν και κορόιδο και κάνεις τζάμπα κέρασμα δηλαδή...

Και όταν λέμε "προοπτική για σεξ", εννοούμε το ίδιο βράδυ, όχι κάποια στιγμή στο μέλλον γενικά κι αόριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Απλά πράγματα: Αν υπάρχει προοπτική για σέξ, τότε και ΜΟΝΟΝ τότε, κερνάς. Αν όχι, τότε μισά μισά. Μη σε πιάσουν και κορόιδο και κάνεις τζάμπα κέρασμα δηλαδή...

Και όταν λέμε "προοπτική για σεξ", εννοούμε το ίδιο βράδυ, όχι κάποια στιγμή στο μέλλον γενικά κι αόριστα.

για το καλο τησ αν8ρωποτητασ ελπιζω να τρολλαρεισ κ να μην το πιστευεισ αυτο που λεσ...

εγω πιστευω το να κερασει την 1η φορα λογικο...κ σε γοητευει κιολασ...μετα ομωσ εναλλα3 η μισα μισα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
δηλ. αν ο άλλος πάρει αστακομακαρονάδα γιατί να του την χρυσοπληρώσω; :hmm:
προσωπικά νιώθω άσχημα όταν με κερνάνε, νιώθω υπόχρεη μετά.
ο καθένας τα δικά του.


για το καλο τησ αν8ρωποτητασ ελπιζω να τρολλαρεισ κ να μην το πιστευεισ αυτο που λεσ...
για το καλό της ανθρωπότητας (και των ματιών μας) ελπίζω να μην γράφεις έτσι στην κανονική σου ζωή.
αυτό το "σ" στο τέλος των λέξεων δεν μου κάθεται καλά :P


(καταλάθος έχω διπλοποστάρει. ας αναλάβει κάποιος :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
για το καλό της ανθρωπότητας (και των ματιών μας) ελπίζω να μην γράφεις έτσι στην κανονική σου ζωή.
αυτό το "σ" στο τέλος των λέξεων δεν μου κάθεται καλά :P

εδω μεσα ετσι γραφω γιατι μ εχει μεινει απο τα greeklish...στη κανονικη μ ζωη γαφω κανονικα μην ανχωνεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Khaleeshi

Νεοφερμένος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θεωρώ καλύτερα το να πληρώνουν μισά μισά ή έστω εναλλάξ ωστε να είναι πιο δίκαια τα πράγματα και για τα δύο άτομα, αυτό είναι και το πιό εύκολο για να μην έρχεται και η γυναίκα σε αμήχανη θέση ειδικά όταν είσαι καιρό με τον άλλο

τώρα όσο για το πρώτο ραντεβού πιστεύω όποιος προσκαλέσει τον άλλο για να βγούνε ραντεβού ειτε είναι άντρας είτε είναι γυναίκα οφείλει να πληρώσει , για τα τυπικά του οτί αυτός προσκάλεσε το άλλο άτομο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Κερναει το μαγαζι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Κερναει το μαγαζι

Κερνάει η ντουζίνα με τα πιάτα.

Η καλύτερη λύση είναι να πληρώνει ο καθένας τα δικά του, ή αν δεν θέλετε να χρεωθείτε ας πάτε να πιείτε το ποτό στο σπίτι. Αλλά και πάλι κάποιος θα το χει πληρώσει και έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Είμαι της άποψης ότι στο πρώτο ραντεβού οφείλει να κεράσει ο άντρας.Έτσι είναι η παράδοση βρε παιδί μου.Έπειτα αφού έχει προχωρήσει και το θέμα με τον άλλο/άλλη,μια θα πληρώνει ο ένας,μία ο άλλος,άλλοτε ο καθένας τα δικά του κλπ.Το θέμα του κερνάω ή όχι δεν πρέπει να υφίσταται σε μια σχέση,αλλά μόνο στο ξεκίνημα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν πρέπει να στεκόμαστε σε τέτοια μικροζητήματα. Όποτε μπορώ θα πληρώσω εγώ , όποτε μπορεί θα πληρώσει ο άλλος , κι αν είμαστε κι οι δύο "σφιγμένοι" , θα τα βολέψουμε μαζί ...τώρα για το πρώτο ραντεβού περιμένω να κάνει την κίνηση ο άλλος, όχι από "ανδρισμό" αλλά από ευγένεια ,όπως θα κάνω κι εγώ :). Δε θα θιχτώ κιόλας αν δεν πληρώσει ,ούτε θα παρεξηγηθώ. Ούτως ή άλλως,μεταξύ μας, για κανά σουβλάκι θα πηγαίναμε, δεν γουστάρω το πολύ κυριλέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εσχατόγερος

Νεοφερμένος

Ο Εσχατόγερος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
για το καλο τησ αν8ρωποτητασ ελπιζω να τρολλαρεισ κ να μην το πιστευεισ αυτο που λεσ...

εγω πιστευω το να κερασει την 1η φορα λογικο...κ σε γοητευει κιολασ...μετα ομωσ εναλλα3 η μισα μισα...

Καθόλου δεν τρολλάρω. Πρακτικές και απλές λύσεις, για να γλιτώνουμε από τους τζαμπατζήδες (και, κυρίως, τις τζαμπατζούδες).

Συγγνώμη, εσύ δηλαδή έχεις τρόπο να ξεχωρίζεις εκ των προτέρων αν ένας άντρας ανήκει στην κατηγορία των πραγματολόγων (που ανήκω εγώ); Ή νομίζεις ότι ξεκινάω το πρώτο ραντεβού με την ερώτηση "συγγνώμη μήπως θα μπορούσες να μου πεις αν παίζει να πηδηχτούμε αργότερα για να ξέρω αν θα κεράσω"; Όχι βέβαια. Υπάρχουν πολύ πιο διακριτικοί τρόποι να αποφανθείς για κάτι τέτοιο στη διάρκεια μιας συνάντησης, και μάλιστα ο άλλος (για την ακρίβεια: η άλλη) δεν πρόκειται καν να το ψυλλιαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
οταν ο αλλοσ ειναι πεφτουλασ νομιζω το καταλαβαινεισ κ απο οταν σ ζηταει το ραντεβου κ το τι 8ελει να γινει στο ραντεβου:worry::worry:

κ με αυτο το ποστ σου
Απλά πράγματα: Αν υπάρχει προοπτική για σέξ, τότε και ΜΟΝΟΝ τότε, κερνάς. Αν όχι, τότε μισά μισά. Μη σε πιάσουν και κορόιδο και κάνεις τζάμπα κέρασμα δηλαδή...

Και όταν λέμε "προοπτική για σεξ", εννοούμε το ίδιο βράδυ, όχι κάποια στιγμή στο μέλλον γενικά κι αόριστα.
που τονιζεισ το κ 'μονον' δεν νομιζω οτι ισχυει...δεν κερνασ μια κοπελα μονο οταν 8εσ αυτο...sorry κιολασ αλλα ετσι τα εμα8α εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εσχατόγερος

Νεοφερμένος

Ο Εσχατόγερος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή πότε κερνάς μια κοπέλα; :whistle:

Επίσης, ποιος ο λόγος για ραντεβού αν πρόκειται να καταλήξει απλά σε μια ξενέρωτη καληνύχτα; Χάσιμο χρόνου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή πότε κερνάς μια κοπέλα; :whistle:
δεν 3ερω αμα το εχεισ παρει χαμπαρι κοπελα ειμαι κ εχω κερασει κ το αγορι μ κ την παρεα μ...γενικα το παμε μισα μισα η εναλλα3

Επίσης, ποιος ο λόγος για ραντεβού αν πρόκειται να καταλήξει απλά σε μια ξενέρωτη καληνύχτα; Χάσιμο χρόνου...

δεν χρειαζετε ολα τα ραντεβου να καταληγουν στο κρεβατι λολ ειδικα κ απο το 1ο ραντεβου...


αστο...εχουμε πολυ διαφορετικεσ αντιληψεισ σε πολλα 8εματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UncleSalvatore

Νεοφερμένος

Ο UncleSalvatore αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Στις εφηβικές σχέσεις ή στα πρώτα "ραντεβού" πρέπει να πληρώνει κλασσικά το αγόρι,ο καθένας τα δικά του ή μισά μισά;(Δεν λέω για όταν πάμε για καφέ,αλλά για πιο ακριβά,που ο λογαριασμός είναι 20-25++)
Τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις εφηβικές σχέσεις ή στα πρώτα "ραντεβού" πρέπει να πληρώνει κλασσικά το αγόρι,ο καθένας τα δικά του ή μισά μισά;(Δεν λέω για όταν πάμε για καφέ,αλλά για πιο ακριβά,που ο λογαριασμός είναι 20-25++)
Τι πιστεύετε;

Τι να σου πω... Εμένα δε μου αρέσει να με κερνάνε όλη την ώρα. Αν είναι μόνο για το πρώτο ραντεβού (και καλά θέμα "παράδοσης") οκ, αν και θα προσφερθώ να πληρώσω και εγώ. Αλλά γενικά δε μου αρέσει και δε θέλω να πληρώνει ο άλλος 20-25+ μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δε μου αρέσει να με κερνάνε συνεχώς, ούτε να μου κάνουν δώρα.

Εγώ πιστεύω πως πάντα πρέπει ο καθένας να βάζει τα δικά του.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top