Εφηβικοί έρωτες: μπορούν να κρατήσουν;

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Και ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί εμείς, σαν άνθρωποι, ποτέ δε φτάνουμε στο ύψος των περιστάσεων. Ποτέ δε φτάνουμε στα όρια των δυνατοτήτων μας. Ποτέ δε δίνουμε την υπερτατη μάχη. Μόλις αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα, τα παρατάμε....

Δεν είναι όλα τα προβλήματα ίδια...ούτε όλοι έχουμε τις ίδιες αντοχές...
Ούτε τα ίδια όρια.... Όπως ούτε η κάθε σχέση είναι ίδια με κάποια άλλη....
Δεν το θεωρώ "πρόβλημα" αυτό...
Δεν το θεωρώ "κακό" και σίγουρα όχι λάθος....

Δεν ξέρω αν είναι ηττοπάθεια αυτό που θα πω... αλλά μερικοί έρωτες απλά "δεν είναι για να επιζήσουν" (δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα σόρρυ :redface:) και αυτό είναι μέρος της ζωής μας... άσχημο βέβαια αλλά και πολλές φορές λυτρωτικό :)

(έχω ξεπεράσει πολλές φορές τα όρια μου...επίσης τα έχω πολλές φορές μικρύνει... κάθε φορά άξιζε όχι για το αποτέλεσμα γιατί γούσταρα και το έκανα... το θέμα δεν είναι να κερδίσεις ή να χάσεις σε μία σχέση... το θέμα είναι να πεις το κάνω γιατί γουστάρω, γιατί έτσι νιώθω...γιατί αυτό θέλω...ανεξαρτήτου αποτελέσματος ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανόνας σε αυτό. Οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί, το ίδιο και οι περιστάσεις. Μπορεί κάποιος να ζήσει όλη του τη ζωή με τον άνθρωπο που ερωτεύτηκε όταν ήταν στα 15, μπορεί και όχι. Αλλιώς είμαστε στα 15 μας, αλλιώς στα 30, αλλιώς στα 65- έχουμε διαφορετικές πεποιθήσεις, διαφορετικό τρόπο σκέψης, διαφορετικά "πιστεύω". Και αυτό όχι επειδή μεγαλώνοντας γινόμαστε πιο έξυπνοι, αλλά επειδή έχουμε αποκτήσει περισσότερες εμπειρίες. Και ίσως κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσουμε ότι ο άνθρωπος που είναι δίπλα μας, δεν μας ταιριάζει. Όχι ότι δεν μας ταίριαζε ποτέ, απλά μπορεί να είμαστε σε κάποια φάση της ζωής μας που να μην μπορούμε να επικοινωνήσουμε.
Μπορεί όμως να εκπέμπουμε και πάντα στο ίδιο μήκος κύματος και ο έρωτας να κρατήσει μια ζωή. Ποτέ δε μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει σε 1,2,5 ή 10 χρόνια... Και νομίζω, αυτό είναι το καλύτερο- γιατί έτσι ζούμε την κάθε στιγμή και αυτή αυτομάτως ανάγεται σε μοναδική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Οι πιθανότητες όμως να μείνεις με αυτόν που ερωτεύτηκες στα 18 σου είναι πολύ λίγες.Γιατί πιστεύω ότι θα έρθει κάποια στιγμή που δεν θα αναγνωρίζεις τον άλλον. Οι ανθρωποι αλλάζουν καθώς και οι ανάγκες τους...
Εγω θεωρώ πως πρίν αποφασίσει κάποιος να μείνει για "πάντα" με καποιον καλό να έχει αποκτησει κάποιες εμπειρίες. γιατί μετά θα αναρωτιέται πώς θα είχε εξελιχθεί η ζωή του αν δεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οι πιθανότητες όμως να μείνεις με αυτόν που ερωτεύτηκες στα 18 σου είναι πολύ λίγες.Γιατί πιστεύω ότι θα έρθει κάποια στιγμή που δεν θα αναγνωρίζεις τον άλλον. Οι ανθρωποι αλλάζουν καθώς και οι ανάγκες τους...
Εγω θεωρώ πως πρίν αποφασίσει κάποιος να μείνει για "πάντα" με καποιον καλό να έχει αποκτησει κάποιες εμπειρίες. γιατί μετά θα αναρωτιέται πώς θα είχε εξελιχθεί η ζωή του αν δεν...
Παρεμπιπτώντως έχουμε θέμα για το πόσο σημαντικές είναι οι εμπειρίες. :D



Θα συμφωνήσω, στο θέμα των "πιθανοτήτων". Τίποτα δεν μπορούμε φυσικά να αποκλείσουμε, αλλά είναι δύσκολο να μείνεις "για πάντα" με κάποιον που ερωτεύεσαι στα 18, καθώς όσο μεγαλώνεις μπαίνεις σε άλλη φάση της ζωής σου. Αλλάζουν τα θέλω και οι προτεραιότητές σου, κάτι λογικό μιας και ο άνθρωπος δεν είναι.... στατικός. Ειδικά αν σκεφτούμε ότι στα 15-20 συμβαίνουν δραματικές αλλαγές στο χαρακτήρα του ανθρώπου.




Φυσικά όλα αυτά είναι πιθανότητες, πάντα υπάρχει κι η άλλη πλευρά που δείχνει το αντίθετο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πριν 10 χρόνια θεωρούσα πως αν το πρώτο μου αγόρι, που τα έφτιαχνα και τα χάλαγα συνέχεια τότε, έκανε σχέση με άλλη θα τρελαινόμουν. Αισθανόμουν αυτά τα αισθήματα που στην εφηβεία φαίνονται σαρωτικά. Να σκέφτεσαι μόνο αυτόν, να περιστρέφεις την καθημερινότητα και τα όνειρά σου γύρω του.

Πριν λίγο καιρό έμαθα ότι αρραβωνιάστηκε. Δεν χάρηκα πολύ, αισθάνθηκα άσχημα, ότι αυτός κατασταλλάζει κι εγώ συνεχίζω να κάνω ανώριμες σχεσούλες χωρίς προοπτικές! Αλλά τώρα πια χαίρομαι γι'αυτόν. Επειδή τα συναισθήματά μου είναι τρυφερά, τον αγάπησα σε 1 αγνή περίοδο της ζωής μου και καθώς τον έχω συνδέσει με τα ''χρόνια της αθωότητας'' τον βλέπω με παρόμοιο τρόπο.

Οπότε θεωρώ πως η πρώτη αγάπη μπορεί να κρατήσει, αλλά όχι καθαρά ερωτικά. Την βλέπουμε με 1 αγνό τρόπο, σε αντίθεση με τις ενήλικες αγάπες. Υπάρχουν κι εξαιρέσεις που η αγάπη συνεχίζεται ερωτικά, αλλά μιλάω με τις συνηθισμένες συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Και εγώ, που είμαι 16, αγαπάω μία κοπέλα. Στην αρχή, όταν την ερωτεύτηκα, την έβλεπα μόνο ερωτικά. Τώρα γνωριζόμαστε χρόνια, και μπορώ να πω ότι την αγαπώ. Δε ξέρω αν θα κάνουμε σχέση (της έχω πει για τα συναισθήματα μου), αλλά εγώ θέλω απλώς να είναι ευτυχισμένη. Αυτό νιώθεις όταν αγαπάς κάποιον πραγματικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό έμαθα ότι αρραβωνιάστηκε. Δεν χάρηκα πολύ, αισθάνθηκα άσχημα, ότι αυτός κατασταλλάζει κι εγώ συνεχίζω να κάνω ανώριμες σχεσούλες χωρίς προοπτικές! Αλλά τώρα πια χαίρομαι γι'αυτόν. Επειδή τα συναισθήματά μου είναι τρυφερά, τον αγάπησα σε 1 αγνή περίοδο της ζωής μου και καθώς τον έχω συνδέσει με τα ''χρόνια της αθωότητας'' τον βλέπω με παρόμοιο τρόπο.
νι αλλά προφανώς αυτός είναι και μεγαλύτερος ε? άρα δεν είναι οτι εσύ κάνεις σχεσούλες αγάπη μου... αυτός απλά μεγάλωσε! :hehe:
εχεις ακόμα πολλά περιθώρια :devil:
χεχεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
νι αλλά προφανώς αυτός είναι και μεγαλύτερος ε? άρα δεν είναι οτι εσύ κάνεις σχεσούλες αγάπη μου... αυτός απλά μεγάλωσε! :hehe:
εχεις ακόμα πολλά περιθώρια :devil:
χεχεχε

Ίσα είμαστε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εφηβικοί έρωτες: μπορούν να κρατήσουν;


Αν τελειώσουν νωρίς, μπορεί να τους νοιώθεις και μέχρι τα γεράματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Αυτό καθορίζετε σε μεγάλο βαθμό από τον πολιτισμό και την χώρα τον έφηβων παράδειγμα στην Ινδία παντρεύονται από 16 κάποτε κάποιοι είχανε παιδία στα 16…σε άλλες χώρες παράδειγμα στης ευρωπαϊκές η και της ΗΠΑ..που τα πράγματα δεν είναι πλέον τόσο συντηρητικά στην εποχη μας..οι εφηβικοί έρωτες είναι δύσκολο να κρατήσουνε σε μια σχέση και σπάνια να κατευθυνθούν σε γάμο.. όμως θα παραμείνει μια ωραία πράξη… Εξιλέωση με σόμα πνεύμα και ήθος ζήτω οι ΙΠΠΟΤΕΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top