Ομιλείτε Ελληνικά

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το σιγουρο ειναι, οτι υπαρχει τυπογραφικο λαθος..ειτε εχει ξεχαστει το "δεν", ειτε αντι για "κανενα" θα επρεπε να βρισκεται στη θεση του το "καποιο"...
Κατα τα υπολοιπα...εσεις ξερετε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το σιγουρο ειναι, οτι υπαρχει τυπογραφικο λαθος..ειτε εχει ξεχαστει το "δεν", ειτε αντι για "κανενα" θα επρεπε να βρισκεται στη θεση του το "καποιο"...
Κατα τα υπολοιπα...εσεις ξερετε:P

:D

ναι αυτό σκέφτηκα κι εγώ, αλλά ήθελα να δω αν στέκει η πρόταση ως έχει, χωρίς το δεν

πς. αμα ξέραμε δεν θα ψαχνόμασταν τώρα... ατ λιστ στην εξεταστική θα ξέεεερουμε :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.

με -ηστε ειναι προστακτικη αοριστου ενεργητικης φωνης πχ. οριστικη --> προσπαθησα, προστακτικη --> προσπαθηστε

Μπορεί κάποιος να μου κάνει μία πρόταση με προστακτική αορίστου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για να ειμαι ακριβης..η προστακτικη αοριστου ενεργητικη φωνης σχηματιζεται με το θεματικο χαρακτηρα της οριστικης του αοριστου και την καταληξη -(σ)τε ειτε ειναι εσβησα--> σβηστε, προσπαθησα--> προσπαθηστε, ειτε εκλεισα --> κλειστε, ελυσα -->λυστε



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Το 'πιασα επιτέλους, να 'σαι καλά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Πως είναι οι χρόνοι του απαυδώ; Στον αόριστο είναι απήυδησα. στον δεν_θυμάμαι_πως_λέγεται χρόνο είναι θα είχα ..........;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
θα είχα απηυδήσει

αλλά το ρήμα δεν το ξέρω στον ενεστώτα οριστικής για να είμαι ειλικρινής... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
θα είχα απηυδήσει

αλλά το ρήμα δεν το ξέρω στον ενεστώτα οριστικής για να είμαι ειλικρινής... :redface:

Χαχαχα!!! Ούτε και εγώ, είναι και λίγο γελοίο, αλλά στο λεξικό έτσι το έχει! :P

Ευχαριστώ για την βοήθεια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πως είναι οι χρόνοι του απαυδώ; Στον αόριστο είναι απήυδησα. στον δεν_θυμάμαι_πως_λέγεται χρόνο είναι θα είχα ..........;

απαυδω
απηυδησα
εχω απαυδησει
ειχα απαυδησει
θα ειχα απαυδησει....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
απαυδω
απηυδησα
εχω απαυδησει
ειχα απαυδησει
θα ειχα απαυδησει....


Υποθέτω οτι το δικό σου είναι πιο σωστό και τώρα που το βλέπω πιο σωστό μου κάνει!

Ευχαριστώ και εσένα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πώς είχα την αίσθηση όμως ότι στον υπερσυντέλικο και τον παρακείμενο το "α" γίνεται "η"...
///
Καλύτερα από ό,τι ήμουν πριν ή καλύτερα από ότι ήμουν πριν; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πώς είχα την αίσθηση όμως ότι στον υπερσυντέλικο και τον παρακείμενο το "α" γίνεται "η"...
///
Καλύτερα από ό,τι ήμουν πριν ή καλύτερα από ότι ήμουν πριν; :hmm:

Όχι, δεν έχει αύξηση. Βλ. αντίστοιχα "είχα λύσει" και όχι "είχα ελύσει".

Το άλλο είναι "καλύτερα απ' ό,τι ήμουν, δηλαδή από οτιδήποτε ήμουν κι είναι αναφορική αντωνυμία. Το ότι είναι σύνδεσμος, συνώνυμο του πως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κόμμα ( , )


Το κόμμα χρησιμεύει συνήθως για να σημειώσουμε λογικό χωρισμό και μικρό σταμάτημα στο εσωτερικό της περιόδου, ή σε μεγάλες φράσεις για να δώσομε ευκαιρία σε αναπνοή, είτε για να κάνουμε το κείμενο να διαβάζετε ευκολότερα (λ.χ. σε θεατρικά κείμενα, διδακτικά βιβλία) ή για να προκαλέσουμε προσδοκία. Το κόμμα είναι το πιο συχνό σημείο της στίξης και η χρήση του είναι απαραίτητη προκειμένου ν' αποφεύγονται παρανοήσεις και η ανάγνωση, ή η απαγγελία, να γίνεται ευκολότερη. Αν και δεν υπάρχουν απόλυτοι κανόνες για τη χρήση του κόμματος, σε γενικές γραμμές χρησιμεύει για να χωρίζουμε:
Μέσα στην πρόταση του όμοιους αναμεταξύ τους όρους, όταν του παραθέτουμε ασύνδετους, π.χ.: Η θάλασσα ήταν ήρεμη, γαλήνια, καθαρή.

Στην απαρίθμηση επιθέτων μπρος από ένα ουσιαστικό το κόμμα μπαίνει και πριν το τελευταίο επίθετο, όταν αυτό προσδιορίζει το ουσιαστικό ακριβώς όπως και τ' άλλα: Με αργά, βαριά, κουρασμένα βήματα. Αλλά δεν μπαίνει όταν το τελευταίο επίθετο αποτελεί με το ουσιαστικό έννοια που την προσδιορίζουν τα προηγούμενα επίθετα: Με κέρασε άσπρο παλιό κρασί.
Την παράθεση και κάθε είδους επεξήγηση: Άρχισε μια βροχή, κατακλυσμός.Ο Όλυμπος, το ψηλότερο βουνό της Ελλάδας, ήταν κατοικία των θεών.
Την κλητική: Νίκο, σου στέλνω σήμερα το γράμμα.Πήρα το γράμμα σου, κύριε Γιώργο, και χαίρομαι που είσαι καλά.
Ένα μόριο ή ένα βεβαιωτικό (ή αρνητικό) επίρρημα στην αρχή της περιόδου, που χρησιμεύει για τη σύνδεση με τα προηγούμενα: Ναι, θα φύγω.Όχι, δε θέλω.– Τότε, θα συμφωνήσουμε (δηλ. αφού είναι έτσι).
Τις κύριες από δευτερεύουσες προτάσεις – τις αιτιολογικές, τελικές (εκτός όταν εισάγονται με το να), αποτελεσματικές, υποθετικές, εναντιωματικές, χρονικές ή που εισάγονται με το χωρίς να, ιδίως όταν αυτές προηγούνται ή όταν είναι μεγάλες, π.χ.: Δεν πρέπει να ξεκινήσουμε, γιατί ο καιρός άρχισε να χάλια.Αν θέλεις, έλα.– Χωρίς να το καταλάβω, μου πήραν το πορτοφόλι.
Τις πλάγιες ερωτηματικές προτάσεις όταν προηγούνται του ρήματος: Το τι έκρυβε η στάση της, ήταν δύσκολο να διαπιστωθεί. Αλλά: Ήταν δύσκολο να διαπιστωθεί το τι έκρυβε η στάση της..
Το ρήμα και τον αμέσως κατόπι του εμπρόθετο προσδιορισμό που φανερώνει αντίθεση, π.χ.: Περισσότερο έβλαψε, παρά ωφέλησε.
Τις συμπλεκτικές προτάσεις, π.χ.: Δε θα πάω στα Χανιά, ούτε στο Ρέθυμνο.Και γενναίοι άνθρωποι ήταν, και τον εαυτό τους πρόσεχαν.
Τις διαζευκτικές προτάσεις, π.χ.: Ή θα σωθούμε, ή θα χαθούμε.
Τις αντιθετικές προτάσεις, π.χ.: Δεν έχομε εμείς, μα κάτι θα γίνει.Ναι μεν είναι ακριβότερο, αλλά είναι το καλύτερο για τη δουλειά μου.
Τις συμπερασματικές προτάσεις: Να ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα, ώστε...Δεν είναι κακός, να (=ώστε να) μη μας δώσει νερό.
Το σύνδεσμο και, όταν αυτός έχει σημασία συνδέσμου που χρειάζεται κόμμα, π.χ.: Εσύ μαζεύεις, και (= ενώ) αυτός σκορπά.Πήγαινε στο καλό, και (= γιατί) δε σ' έχω ανάγκη.
Τους όρους μιας πρότασης που συνδέονται με τους συνδέσμους ή, είτε, μήτε, ούτε, όταν είναι περισσότεροι των δυο: Ούτε ο Κώστας, ούτε ο Γιώργος, ούτε Μαρία κατάφεραν να λύσουν το γρίφο. Αλλά: Ούτε ο Μπάμπης ούτε ο Θωμάς είπαν την αλήθεια.

Η δυσκολότερη περίπτωση είναι η θέση ή μη του κόμματος πριν από αναφορική πρόταση που ακολουθεί το υποκείμενο, επειδή η λανθασμένη χρήση του κόμματος έχει ως αποτέλεσμα την αλλαγή του νοήματος της πρότασης:

Τα δέντρα του κήπου που είναι καρποφόρα χρειάζονται λίπασμα.
( Η αναφορική πρόταση εδώ προσδιορίζει άμεσα το υποκείμενο. Καθορίζει ποια δέντρα του κήπου χρειάζονται λίπασμα, δηλαδή όσα δέντρα είναι καρποφόρα και όχι όλα.
Πέταξαν τα ροδάκινα που είχαν σαπίσει. (= Πέταξαν μόνο εκείνα από τα ροδάκινα που είχαν σαπίσει).

Τα δέντρα του κήπου, που είναι καρποφόρα, χρειάζονται λίπασμα.
(Εδώ μπορεί να παραλειφθεί η αναφορική πρόταση χωρίς να προκύψει αλλοίωση του νοήματος· δηλαδή τα δέντρα του κήπου, που όπως γνωρίζουμε είναι όλα καρποφόρα, χρειάζονται λίπασμα.)
Πέταξαν τα ροδάκινα, που είχαν σαπίσει. (= Πέταξαν όλα τα ροδάκινα τα οποία είχαν σαπίσει).


Το κόμμα και τα άλλα σημεία της στίξης:

Όταν παραθέτουμε τα λόγια κάποιου άλλου σε εισαγωγικά, σημειώνουμε το κόμμα έξω από τα εισαγωγικά μόνο όταν το απαιτεί η πρόταση: Κατορθώσαμε να πει «παραδίνομαι», γιατί τον κουράσαμε πάρα πολύ.
Αντίθετα, δεν χωρίζουμε με κόμμα τις παρένθετες προτάσεις, μικρές ή μεγάλες, που δηλώνουν ποιος είπε τα λόγια που βρίσκονται στα εισαγωγικά: «Είμαστε έθνος ανάδελφο» είπε ο Πρόεδρος.
Αν, όμως, αυτού του είδους οι προτάσεις υπάρχουν σε διαλόγους χωρίς εισαγωγικά (εισάγονται δηλαδή με παύλες), χρησιμοποιούνται πάντα με κόμμα:
– Μπορείτε να πιείτε νερό, μας είπε ο περβολάρης.
Δεν σημειώνουμε κόμμα αμέσως μετά το ερωτηματικό και το θαυμαστικό.

πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
γλειφω και γλυφω

γλειφω (αρχ. εκλειχω)

  1. εφαρμοζω τη γλωσσα μου πανω σε κατι.
  2. πλησιαζω να αγγιξω.(μεταφορικα)
  3. κολακευω
γλυφω (αρχ. γλυφω)
λαξευω, σμιλευω, χαρασσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Τα σημεία στίξης τα βάζω ενστικτωδώς αλλά από ό,τι βλέπω είμαι μέσα σε αρκετά. :) Έχω όμως δύο ελαφρώς πιο προχωρημένες ερωτήσεις του τύπου:
1. Υπάρχει κανόνας που απαγορεύει το και μετά από άνω τελεία;
2. Μέσα σε παρένθεση μπορούμε να βάζουμε πάυλες (κάπως έτσι δηλαδή -τρελαίνομαι για παρενθέσεις και παύλες που λειτουργούν επεξηγηματικά-);

γλειφω και γλυφω

γλειφω (αρχ. εκλειχω)

  1. εφαρμοζω τη γλωσσα μου πανω σε κατι.
  2. πλησιαζω να αγγιξω.(μεταφορικα)
  3. κολακευω
γλυφω (αρχ. γλυφω)
λαξευω, σμιλευω, χαρασσω

Εξ'ου και ο γλύπτης, δεν έτυχε να το σκεφτώ ποτέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
1. Υπάρχει κανόνας που απαγορεύει το και μετά από άνω τελεία;
2. Μέσα σε παρένθεση μπορούμε να βάζουμε πάυλες (κάπως έτσι δηλαδή -τρελαίνομαι για παρενθέσεις και παύλες που λειτουργούν επεξηγηματικά-);

1. Η "ανω τελεια" δηλωνει ενα ιδιαιτερα στενο νοηματικο συνδεσμο με τα προηγουμενα και η χρηση της γινεται για να σημειωσουμε μικροτερη διακοπη απο οτι με την τελεια και μεγαλυτερη απο οτι με το κόμμα. Οποτε θεωρω πως η χρηση του συνδεσμου "και" δεν εχει λογο υπαρξης.
2. Περι αυτου δε γνωριζω καποιον κανονα για το εαν επιτρεπεται η χρηση αυτων εντος παρενθεσεων....φανταζομαι πως ειναι σωστο, εφοσον δικαιολογουν τη χρηση τους.
Η οποια ειναι:
Η παύλα δηλώνει αλλαγή του συνομιλητή σ' ένα γραπτό κείμενο διαλόγου όταν δεν χρησιμοποιούνται εισαγωγικά.Επίσης χρησιμοποιείται για να φανεί μεγαλύτερη η αντίθεση των προηγούμενων με τ' ακόλουθα, π.χ.: Ξεκίνησαν – μα δε θα φτάσουν ποτέ!
Η χρήση της παύλας δείχνει απότομη αλλαγή ή ανακολουθία στη φράση, π.χ.: Είδα το Μιχάλη προχθές – ο Γιάννης ήταν στο τηλέφωνο.
Η παύλα είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί στο τέλος μιας παραγράφου, αμέσως μετά την τελεία, δηλώνοντας ότι έχει ολοκληρωθεί ένα θέμα, μια νοηματική ενότητα. (Σημείωση: Από εδώ βγήκε και η φράση: «τελεία και παύλα», δηλαδή τελείωσε τελείως το ζήτημα.)
Επίσης, η παύλα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε διάλογο, όταν διακόπτεται απότομα ο λόγος, σε αντίθεση με τα αποσιωπητικά, που δηλώνουν κυρίως: παύση, αποσιώπηση, αμηχανία κτλ.:
– Μπορώ να σας μιλή–
– Σταμάτα! Δεν σου επιτρέπω να μιλάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Όχι, όχι σκέτη παύλα! Πώς λέγετε -ουπς ορθογραφικό!- αυτή η διπλή παύλα που είναι κάτι σαν παρένθεση; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όχι, όχι σκέτη παύλα! Πώς λέγετε -ουπς ορθογραφικό!- αυτή η διπλή παύλα που είναι κάτι σαν παρένθεση; :P

Ααααα...καταλαβα..που εχουν σχεδον την ιδια χρηση...
(κομματι απο τη σελιδα που εχει παραθεσει λιγο πιο πανω η Ιζι...)
Η διπλή παύλα χρησιμοποιείται για να απομονωθεί μέρος της φράσης, όπως γίνεται και στην παρένθεση. Αυτό γίνεται ιδίως όταν όταν το μέρος αυτό δεν είναι τόσο δευτερότερο ώστε να κλειστεί σε παρένθεση. Το κλείσιμό του μέσα σε κόμματα θα μπορούσε να προκαλέσει ασάφεια, π.χ.: «Ο πατέρας μου –ελαφρύ το χώμα που τον σκέπασε– δεν ήθελε να με κάνει βοσκό.»
Οποτε, δε βρισκω ιδιαιτερο λογο να μην μπορει να χρησιμοποιηθει γι αυτον ακριβως το λογο μεσα σε παρενθεση...χωρις να ειμαι σιγουρη...Δλδ, εαν θελεις να αναφερεις κατι που εχει λιγοτερο ενδιαφερον και το βαλεις μεσα σε παρενθεση και εντος αυτης κατι που δεν ειναι και τοσο δευτεροτερο σε σχεση με το υπολοιπο (της παρενθεσεως) , ισως να μπορεις να το θεσεις εντος διπλης παυλας....αλλα και παλι γιατι να το κανεις τοσο περιπλοκο...προσωπικα το θεωρω υπερβολικο...:P
Ε μα εχεις κι εσυ κατι αποριες ωρες-ωρες!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Τρία μόλις χρόνια μετά την ευλογημένη ώρα που αποφοίτησα από το σχολείο και τα αρχαία μου με έχουν εγκαταλείψει...

Εν πάση περιπτώσει;
Εν τη γενέση;

Μία βοήθεια για τη σωστή ορθογραφία και μία υπενθύμιση των κανόνων της τρίτης κλίσης παρακαλώ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τρία μόλις χρόνια μετά την ευλογημένη ώρα που αποφοίτησα από το σχολείο και τα αρχαία μου με έχουν εγκαταλείψει...

Εν πάση περιπτώσει;
Εν τη γεννέση;

Μία βοήθεια για τη σωστή ορθογραφία και μία υπενθύμιση των κανόνων της τρίτης κλίσης παρακαλώ :(

εν πάση περιπτώσει
εν τη γενέσει

η περίπτωσις, η γένεσις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top