Ομιλείτε Ελληνικά

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Χρειάζομαι επειγόντως μία γραμματική :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Exω την εντυπωση οτι ειναι "εν πασΕΙ περιπτωσει"..αλλα το χερι μου δεν το κοβω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Η πάσα κλίνεται με τους κανόνες της δεύτερης κλίσης (πάσα, πάσης, πάση, πάσαν, πάσα) νομίζω γι'αυτό γράφεται με -η. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
η πάσα (όχι του μπάσκετ :p), της πάσης, τη πάση κλπ. βρε κορπσίδι :)

εγώ για τον ακριβή αριθμό των ν στη γένεση δεν είμαι σίγουρη :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ένα -ν έχει, θεέ και κύριε, πάω να κάνω εντίτ :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Με αφορμη ενα λαθακι που παρατηρησα:

Η προθεση "υπερ" συντασσεται ειτε με γενικη ειτε με αιτιατικη αναλογα με την εκαστοτε ερμηνεια.
Υπερ + γενικη δηλωνει υπερασπιση, ενω υπερ + αιτιατικη περα απο π.χ υπερ το δεον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι, επειδή το άκουσα από διάφορες μεριές και με ξενίζει λίγο

είναι "συγκίνησα"ή ..."συνεκίνησα";


εγώ το πρώτο λέω
:confused: χμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι λέω. Το άλλο αρχαία είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Έχω μια απορία! Πως λέγεται αυτός που είναι από το Ντουμπάι; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
πλούσιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
"...από το Ντουμπάι". :P
Δεν υπάρχει επίθετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έχω μια απορία! Πως λέγεται αυτός που είναι από το Ντουμπάι; :confused:

Αν και η απάντηση της Εδαδ με καλύπτει...
Άραβας; :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Έχω μια απορία! Πως λέγεται αυτός που είναι από το Ντουμπάι; :confused:

Ντουμπανός 8)
μπααα...όχι...:/:

Ντουμπανιασμένος;; :hmm:...:confused:

...... :redface:

Ντουμπανέζος;
όπως λέμε Χαβανέζος...
χμμμ...:hmm:
γιατί όχι;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

3l3n@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Καλησπέρα :). Άκουσα πως δεν ειναι σωστή η έκφραση ¨σε τελική ανάλυση¨ αλλά είναι ¨σε τελευταία ανάλυση¨. Ισχύει και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι ισχύει, ο Τριανταφυλλίδης έχει και τα δύο. Άλλωστε τελικός και τελευταίος είναι συνώνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κουκούλα : το καπέλο, κατά την ορολογία των επανιδρυτών της Ελλάδας( σεμνά και ταπεινά, από 2005 και έπ.).

Εέλληνες: οι κάτοικοι της επανιδρυμένης Ελλάδας, αδιακρίτως βαθμού ταπεινότητας-σεμνότητας( από 2009 και….;), που φοράνε καπέλο.(Οι υπόλοιποι παραμένουν «Νεοέλληνες», διατηρώντας και το «Ν-ο»!).

Καπέλο:
α) το ποσοστό έκπτωσης που δίνουν οι έμποροί( ειδικότερα, στην Ελλάδα!), σε (νόμιμες) περιόδους εκπτώσεων.
β) το φέσι που φορούσαν αδιακρίτως οι υπήκοοι της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
γ) το κάλυμμα που βάζουν οι Εβραίοι στο κεφάλι τους.
δ) το σκουφί του Αλ Καπόνε κλπ.

Κουκουλοφόροι: ;;; ( σα να ψάχνεις καρφίτσα σʼ αχυρώνα!) …
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
1. Σαρδάμ είναι το μπέρδεμα των συλλαβών κατά την ώρα που μιλάμε. Από που όμως προέρχεται; Η λέξη δεν έχει ετυμολογική ρίζα αλλά προέρχεται από αναγραμματισμό της λέξης...

Μάδρας. Ο Αχιλλέας Μάδρας ήταν ηθοποιός-σκηνοθέτης και ήταν ο πρώτος που γύρισε ελληνική κινηματογραφική ταινία. Επειδή έκανε πολλά μπερδέματα την ώρα που έπαζε, σκέφτηκε να τα ονοματίσει. Έτσι αναγραμμάτισε το επώνυμό του και μας έδωσε μια καινούργια λέξη "ΣΑΡΔΑΜ".


2.
Έφαγα Χυλόπιτα
Γύρω στα 1815 υπήρχε κάποιος κομπογιαννίτης, ο Παρθένης Νένιμος, ο οποίος ισχυριζόταν πως είχε βρει το φάρμακο για τους ερωτευμένους. Επρόκειτο για ένα παρασκεύασμα από σιταρένιο χυλό ψημένο στο φούρνο. Όσοι λοιπόν αγαπούσαν χωρίς ανταπόκριση, θα έλυναν το πρόβλημά τους τρώγοντας αυτή τη θαυματουργή πίτα - και μάλιστα επί τρεις ημέρες, κάθε πρωί,τελέιως νηστικοί!!!


3. ΧΑΙΡΕΤΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΟ
Η φράση αυτή παλαιότερα είχε εντελώς διαφορετική σημασία και τη χρησιμοποιούσαν όλοι σχεδόν οι αρματολοί της Επανάστασης. Όταν στις 25 Μαρτίου 1821, ο Παλαιών Πατρών Γερμανός έδωσε το σύνθημα της εθνικής εξέγερσης μετά από την ολονυκτία που έγινε στην Άγια Λαύρα, κρέμασε το λάβαρο σ' ένα μεγάλο πλάτανο, που βρισκότανε στον περίβολο της αυλής της Μονής. Κατόπιν άρχισαν να περνούν ένας - ένας κάτω από την πυκνή φυλλωσιά του δένδρου, για να κοινωνήσουν. Από τότε, όταν κανείς απ' αυτούς, πήγαινε να πάρει εντολές ή να δώσει μηνύματα στον ηρωικό δεσπότη, οι σύντροφοι του έλεγαν: -Χαιρέτα μας τον πλάτανο. Με το «πλάτανο» εννοούσαν τον Παλαιών Πατρών Γερμανό ή τον πλάτανο το δέντρο, που κοντά του κοινώνησαν.

4. ΜΑΛΛΙΑΣΕ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ
Στη Βυζαντινή εποχή υπήρχαν διάφορες τιμωρίες, ανάλογες, βέβαια με το παράπτωμα. Όταν π.χ. ένας έλεγε πολλά, δηλαδή έλεγε λόγια που δεν έπρεπε να ειπωθούν, τότε τον τιμωρούσαν με έναν τρομερό τρόπο. Του έδιναν ένα ειδικό χόρτο που ήταν υποχρεωμένος, με το μάσημα, να το κάνει πολτό μέσα στο στόμα του. Το χόρτο, όμως, αυτό ήταν αγκαθωτό στυφό και αρκετά σκληρό, τόσο που κατά το μάσημα το στόμα του πρηζόταν και η γλώσσα, μάτωνε και γινόταν ίνες - ίνες, κλωστές-κλωστές δηλαδή, όπως τα μαλλιά.
Απο την απάνθρωπη τιμωρία βγήκε και η παροιμιώδη έκφραση:"Μάλλιασε η γλώσσα μου", που τη λέμε μέχρι και σήμερα, όταν προσπαθούμε με τα λόγια μας να πείσουμε κάποιον και του το λέμε πολλές φορές.

5. ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΚΑΦΑΣΙ..
Στα Τούρκικα καφάς θα πει κεφάλι, κρανίο. Όταν, λοιπόν, η καρπαζιά, που έριξαν σε κάποιον είναι δυνατή λέμε :" του έφυγε το καφάσι", δηλαδή, του έφυγε το κεφάλι από τη δύναμη του κτυπήματος. Το ίδιο και όταν αντιληφθούμε κάτι σπουδαίο, λέμε :"μου έφυγε το καφάσι" , δηλαδή, μου έφυγε το κεφάλι από τη σπουδαιότητα

6. Χωριό που φαίνεται, κολαούζο δεν θέλει

Η λέξη 'Κολαούζος' προέρχεται από την Τουρκική Kilavuz και σημαίνει τον οδηγητή, τον οδηγό.

Χωριό λοιπόν που φαίνεται δεν χρειάζεται οδηγό για να σε πάει. Σε κάτι δηλαδή που είναι φανερό και αυταπόδειχτο δεν χρειάζεται κολαούζος.

Η ομοιότητα της λέξης με την κόλα και το ρήμα κολλάω οδήγησε στη λανθασμένη χρήση της: 'Τί μου κόλλησες έτσι σαν τον κολαούζο. Πήγαινε παραπέρα.' ή 'Η Δέσποινα δεν πάει πουθενά χωρίς τον κολαούζο της'.

7. Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε
Πιθανόν προέρχεται απο τα λόγια του Κολοκοτρώνη.Ο Νικηταράς απο την Τρίπολη, είπε κάποτε στον Κολοκοτρώνη να κατέβει στο χωριό για να βαφτίσει το παιδί του. Ο Κολοκοτρώνης δέχτηκε αλλάτου είπε θα κατέβει όταν κλέψει λίγο χρόνο απο τις μάχες.Κάπιοα στιγμή μπόρεσε και κατέβηκε στο χωριό και πήγε στο σπίτι του Νικηταρά.Όμως εκεί δεν βρήκε ούτε μωρό ούτε μητέρα. Τότε ο Νικηταράς του είπε ότι επειδή γνώριζε ότι θα αργήσει να κατέβει για την βάφτιση, το΄είχε παραγγείλει πριν την γέννα. Τότε ο Κολοκοτρώνης φώναξε: ..ακόμα δεν τον είδαμε και Γιάννη τον εβαφτίσαμε.

8. "πήρε το κρίμα στο λαιμό του".
Κατά τη βυζαντινή εποχή, όταν κάποιος πλούσιος καταδικαζόταν να μείνει στη φυλακή, είχε δικαίωμα να βάλει κάποιον άλλον στην θέση του, τον οποίο, βέβαια πλήρωνε πλουσιοπάροχα. Φυσικά, το δικαίωμα αυτό το είχαν μόνο όσοι καταδικάζονταν λιγότερο απο ένα χρόνο. Οι άνθρωποι αυτοί, που δέχονταν να μπουν στη φυλακή, ονομάζονταν "κριματάρηδες", επειδή έπαιρναν τα αμαρτήματα των άλλων πάνω τους. Από τότε έμεινε και η φράση: "πήρε το κρίμα στο λαιμό του".


9."Αλλαξε ο Μανολιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς"
Στην Αθήνα στα τέλη του 19ου αιώνα, υπήρχε ένας τύπος κουρελιάρης που γύριζε στους δρόμους αλλά δεν ήτανε ζητιάνος.Αυτός ο τύπος λοιπόν μια μέρα θέλησε να πάει στην βουλή και να ζητήσει να βγάλει λόγο. Εκεί λοιπόν του ζήτησαν να αλλάξει τα κουρελιάρικα ρούχα και θα τον αφήσουν να μιλήσει.Την άλλη μέρα λοιπόν ο Μανώλης που έτσι λεγότανε ο τύπος πήγε στην βουλή να βγάλει λόγο, όπως του είχαν υποσχεθεί. Έκπληκτος τότε ο κόσμος τον είδε να είχε βγάλει τα μέσα του ρούχα έξω και τα έξω μέσα.

:)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πολυ καλα Νεραιδα!:thumbup:

Δε ξερω αν το χουμε :

"εφαγε τον αγκλέουρα" : που το λεμε για δηλωσουμε υπερβολη. Βγαινει απο τον "ελέβορο", ενα βοτανο που στην αρχαιοτητα δινανε στους τρελους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παρ' όλα αυτά ή παρ' όλ' αυτά; Ή ακόμη και παρολαυτά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Παρά όλα αυτά :P

Για καποιο λογο μου χει μεινει καρφωμενη η εικονα "παρ'ολ'αυτα" απο κατι φυλλαδια του δημοτικου για τις λεξεις που παιρνουν αποστροφο και κοβονται (πως λεγεται αυτο γμτ? :X).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top