Συζήτηση για... τρίχες!

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ναι και εγώ δεν χρησιμοποιώ πιστολάκι καθώς και οι φύτρες κοιταζουν το θεό μετά και δε μ'αρέσει η υφή των μαλλιών μου, σαν να τα ξεραίνει. Εγώ τα έχω φιλάρει ελάχιστα γιατί φοβάμαι ότι δεν θα μεγαλώνουν μετά καθόλου και θα είμαι καταδικασμένη :P Το μερικό ίσιωμα ενδείκνυται για χειμώνα μονο, το καλοκαίρι και λόγω ζέστης και λόγω θάλασσας δεν αξίζει. ;) Εγώ κάτι τέτοιο δεν έχω ανακαλύψει ακόμα πάντως, και ο αφρός μου κάνει :D
Πάντως εγώ το καλοκαίρι σώζομαι επειδή δε χρησιμοποιώ πιστολάκι και έτσι δεν έχω το άγχος την επόμενη μέρα θα'ναι φουντωμένα.:P
Αα,βρήκα και΄να σπρέι που το φτιάχνω μόνη μου και τα καθίζει.
Αν θέλεις τη συνταγή πες το.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Πάντως εγώ το καλοκαίρι σώζομαι επειδή δε χρησιμοποιώ πιστολάκι και έτσι δεν έχω το άγχος την επόμενη μέρα θα'ναι φουντωμένα.:P
Αα,βρήκα και΄να σπρέι που το φτιάχνω μόνη μου και τα καθίζει.
Αν θέλεις τη συνταγή πες το.:)

Εγώ το καλοκαίρι έχω πανέμορφες καλοσχηματισμένες μπούκλες χάρη στο γνωστό σε όλους ''Θαλασσινό νερο'' :P Δεν ξέρω, όταν πάω 1-2 φορές θάλασσα και δεν τα λούσω μετά πλήρως μαρέσουν πάρα πολύ μετά χαλάνε κάπως :/:

Τι σπρέι? Πωλείται κάπου?
Θέλω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πράγματι το σγουρό μαλλί μετά απο βουτιά στη θάλασσα ειναι υπέρτατο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ το καλοκαίρι έχω πανέμορφες καλοσχηματισμένες μπούκλες χάρη στο γνωστό σε όλους ''Θαλασσινό νερο'' :P Δεν ξέρω, όταν πάω 1-2 φορές θάλασσα και δεν τα λούσω μετά πλήρως μαρέσουν πάρα πολύ μετά χαλάνε κάπως :/:
Τι σπρέι? Πωλείται κάπου?
Θέλω :D
Αυτό το σπρέι είναι για λουκ παραλία και περιέχει αλάτι.;)
Αυτό που λες το΄χω κάνει ουκ ολίγες φορές αν και μόλις βγω από τη θάλασσα πάω σούμπιτη στην ντουζιέρα γιατί δεν μπορώ το αλάτι πάνω μου και διατηρούνται μπούκλες και μάλιστα πολύ ωραία σχηματισμένες.:)
Βέβαια φέτος συνειδοτοποίησα πως και η κουτσή Μαρία θέλει λουκ παραλίας και υπάρχουν διάφορα σπρέι στο εμπόριο όμως επειδή βαριόμουν να ψάξω βρήκα μία συνταγή και έκανα αυτήν.
Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη.
Αα και επειδή θα δεις να λέει a dab of hairgel να ξέρεις ότι εννοείς ότι θα πάρεις το ζελέ και θα το πιέσεις.Αυτό εννοεί "dab".
Μόνο για αυτή τη λέξη επιστράτευσα μία θεία μου μεταφράστρια.:hehe:

Πράγματι το σγουρό μαλλί μετά απο βουτιά στη θάλασσα ειναι υπέρτατο!
Το μόνο κακό είναι ότι έχει γίνει ατού όλων.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αυτό το σπρέι είναι για λουκ παραλία και περιέχει αλάτι.;)
Αυτό που λες το΄χω κάνει ουκ ολίγες φορές αν και μόλις βγω από τη θάλασσα πάω σούμπιτη στην ντουζιέρα γιατί δεν μπορώ το αλάτι πάνω μου και διατηρούνται μπούκλες και μάλιστα πολύ ωραία σχηματισμένες.:)
Βέβαια φέτος συνειδοτοποίησα πως και η κουτσή Μαρία θέλει λουκ παραλίας και υπάρχουν διάφορα σπρέι στο εμπόριο όμως επειδή βαριόμουν να ψάξω βρήκα μία συνταγή και έκανα αυτήν.
Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη.
Αα και επειδή θα δεις να λέει a dab of hairgel να ξέρεις ότι εννοείς ότι θα πάρεις το ζελέ και θα το πιέσεις.Αυτό εννοεί "dab".
Μόνο για αυτή τη λέξη επιστράτευσα μία θεία μου μεταφράστρια.:hehe:


Το μόνο κακό είναι ότι έχει γίνει ατού όλων.:P

Ναι κ εγώ κάνω ντουζάκι μετά το μπάνιο γιατί με πιάνει φαγούρα, τα μαλλιά μου απλά τα βρέχω αρκετά να φύγει το πολύ αλάτι και οι μπούκλες παραμένουν μια χαρά :D

Ευχαριστώ! :) Θα το δοκιμάσω σύντομα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ναι κ εγώ κάνω ντουζάκι μετά το μπάνιο γιατί με πιάνει φαγούρα, τα μαλλιά μου απλά τα βρέχω αρκετά να φύγει το πολύ αλάτι και οι μπούκλες παραμένουν μια χαρά :D
Ευχαριστώ! :) Θα το δοκιμάσω σύντομα ;)
Να μας πεις εντυπώσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Παρέλαβα επιτέλους τη βούρτσα, που είχα παραγγείλει πριν κάποιο καιρό:

Tangle Teezer Aqua Splash (Pink Shrimp)

Μακάρι να την είχα ανακαλύψει νωρίτερα! Είναι φοβερή και ειδικά στο μπάνιο βολεύει πολύ, για να απλώνεις ομοιόμορφα το conditioner. Επίσης, οι τρίχες δε σπαν τόσο εύκολα και γενικά μαδάω λιγότερο. :) Ανυπομονώ να παραλάβω και την compact εκδοχή της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Παρέλαβα επιτέλους τη βούρτσα, που είχα παραγγείλει πριν κάποιο καιρό:
Tangle Teezer Aqua Splash (Pink Shrimp)
Μακάρι να την είχα ανακαλύψει νωρίτερα! Είναι φοβερή και ειδικά στο μπάνιο βολεύει πολύ, για να απλώνεις ομοιόμορφα το conditioner. Επίσης, οι τρίχες δε σπαν τόσο εύκολα και γενικά μαδάω λιγότερο. :) Ανυπομονώ να παραλάβω και την compact εκδοχή της!
Μεγειά σουυ.:)
Να ρωτήσω,η compact εκδοχή,τι είναι;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Γενικά,αν κάμια κομμώτρια σας πει έχεις σγουρή ρίζα ή τα μαλλιά σου θα σγουρύνουν,
Μην τολμήσετε να τα φυλλάρετε.
Εγώ 3 φορές τα φύλλαρα και το πληρώνω τώρα με σγουρό μαλλί ως τους ώμους.
Διαφορετικά θα'ταν πιο μακρύ.:(
Πάντως πείτε με παράξενη και΄γω 10 ευρώ για μια βούρτσα που στην τελική,σιγά τη χρήση που της κάνω,δε θα τα έδινα.:P

σε καταλαβαίνω απολύτως...κι έμενα μάκραινε με ρυθμούς χελώνας γι αυτό το λόγο!
feel you;)

Ό,τι χειρότερο οι φύτρες σε εμάς τις σγουρομάλλες πραγματικά.:/:
ασε ασε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μεγειά σουυ.:)
Να ρωτήσω,η compact εκδοχή,τι είναι;:redface:
Ευχαριστώ!
Το compact styler είναι η ίδια βούρτσα, αλλά σε μικρότερο μέγεθος, η οποία έχει και καπάκι, για να μη φθείρονται τα δόντια της βούρτσας μέσα στην τσάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 182 μηνύματα.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Αυτό το σπρέι είναι για λουκ παραλία και περιέχει αλάτι.;)
Αυτό που λες το΄χω κάνει ουκ ολίγες φορές αν και μόλις βγω από τη θάλασσα πάω σούμπιτη στην ντουζιέρα γιατί δεν μπορώ το αλάτι πάνω μου και διατηρούνται μπούκλες και μάλιστα πολύ ωραία σχηματισμένες.:)
Βέβαια φέτος συνειδοτοποίησα πως και η κουτσή Μαρία θέλει λουκ παραλίας και υπάρχουν διάφορα σπρέι στο εμπόριο όμως επειδή βαριόμουν να ψάξω βρήκα μία συνταγή και έκανα αυτήν.
Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη.
Αα και επειδή θα δεις να λέει a dab of hairgel να ξέρεις ότι εννοείς ότι θα πάρεις το ζελέ και θα το πιέσεις.Αυτό εννοεί "dab".
Μόνο για αυτή τη λέξη επιστράτευσα μία θεία μου μεταφράστρια.:hehe:


Το μόνο κακό είναι ότι έχει γίνει ατού όλων.:P

αφού περιέχει αλάτι θάλασσας δεν φθείρει την τρίχα όσο και το νερό της θάλασσας;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
αφού περιέχει αλάτι θάλασσας δεν φθείρει την τρίχα όσο και το νερό της θάλασσας;;;:hmm:
Το αλάτι μόνο του και συνεπώς και η θάλασσα ναι,φθείρει την τρίχα.
Αλλά αν παρατήρησες η συνταγή που πρότεινα περιέχει μέσα λάδι καρύδας.
Ο λόγος που περιέχει λάδι καρύδας είναι για να μην προκαλεί το αλάτι φθορά στα μαλλιά με τη συνεχή χρήση.;)
Εγώ 3 εβδομάδες αφρό δεν έχω βάλει στα μαλλιά μου μόνο αυτό το σπρέι.
Επιπλέον,αν χρησιμοποιείς 1 φορά την εβδομάδα μία μάσκα για θρέψη είσαι εντάξει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Το αλάτι μόνο του και συνεπώς και η θάλασσα ναι,φθείρει την τρίχα.
Αλλά αν παρατήρησες η συνταγή που πρότεινα περιέχει μέσα λάδι καρύδας.
Ο λόγος που περιέχει λάδι καρύδας είναι για να μην προκαλεί το αλάτι φθορά στα μαλλιά με τη συνεχή χρήση.;)
Εγώ 3 εβδομάδες αφρό δεν έχω βάλει στα μαλλιά μου μόνο αυτό το σπρέι.
Επιπλέον,αν χρησιμοποιείς 1 φορά την εβδομάδα μία μάσκα για θρέψη είσαι εντάξει.:)

α μια χαρά!!σ' ευχαριστώ πολύ!θα το δοκιμάσω!:yahoo:
απλά φοβόμουν μη φθαρθεί κι άλλο η τρίχα μου γιατί την έχω ταράξει :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
α μια χαρά!!σ' ευχαριστώ πολύ!θα το δοκιμάσω!:yahoo:
απλά φοβόμουν μη φθαρθεί κι άλλο η τρίχα μου γιατί την έχω ταράξει :redface:
Ααα όχι καλέ.(:
Αν δεν έχεις και θέμα λιπαρότητας ρίξε 2 κουταλάκια του γλυκού λάδι καρύδας.;)
Αα,και όπως σου΄πα,μάσκα μία φορά τη 'βδομάδα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
οκ;)
ναι βάζω μάσκα κάθε κυριακή:D
σ' ευχαριστώ,πάντα αγαπούσα τα diy:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Τελικά έκοψα τα μαλλιά μου στο ίδιο μήκος όλα και αποτελούν πλέον ένα μακρύ καρέ..
Μου αρέσει πολυ αυτό το στύλ 50s-60s που έχουν τώρα και ειδικά οταν σχηματίζουν μπούκλες..
Σκεφτόμουν λοιπόν να μου προτείνατε κάποιο ιδιαίτερο χτένισμα αν θέλετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nami

Νεοφερμένος

Η Nami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τελικά έκοψα τα μαλλιά μου στο ίδιο μήκος όλα και αποτελούν πλέον ένα μακρύ καρέ..
Μου αρέσει πολυ αυτό το στύλ 50s-60s που έχουν τώρα και ειδικά οταν σχηματίζουν μπούκλες..
Σκεφτόμουν λοιπόν να μου προτείνατε κάποιο ιδιαίτερο χτένισμα αν θέλετε

Πολύ καλή επιλογή το μακρύ καρέ + μπούκλες, το θεωρώ φοβερά σικάτο. Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι θέλει περισσότερη περιποίηση και styling όταν είναι ίδιο μήκος όλα. Κάθε χειμώνα κόβω τα μαλλιά μου μακρύ καρέ και βρίσκω πολύ βοηθητικό το να μου βάλει μερικά απαλά και χωμένα μήκη περιμετρικά ώστε να να αποφεύγεται το φαινόμενο τρίγωνη βούρτσα, αλλά βέβαια παίζει ρόλο και η τρίχα του καθενός.

Προσωπικά λατρεύω τα χτενίσματα της Olivia Palermo. Στα αγγλικά το μακρύ καρέ λέγεται "Lob" (long bob), αν το γουγλάρεις θα βρεις πολλές ιδέες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top