Πολυφυλετισμός και διαφορετικότητα στο εκπαιδευτικό μας σύστημα

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ὅταν τὸ παιδί μου πηγαίνει στὴν ἴδια τάξη μὲ τὰ παιδιὰ τῶν Τσιγγάνων ἢ Ἀλβανῶν
[...]
τὸ παιδί μου μένει πίσω στὴ γνώση

Ἕνα πολὺ χαρακτηριστικὸ παράδειγμα πάντως τὸ ὁποῖο ἔζησα προσωπικά.
[...]
ἕνα παιδὶ μὲ νοητικὴ ὑστέρηση

Όροι δεοντολογίας:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Screen Shot 2013-05-23 at 1.20.42 AM.png
    Screen Shot 2013-05-23 at 1.20.42 AM.png
    24 KB · Εμφανίσεις: 127

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Μάλλον ό,τι μας ξενίζει και δεν μπορούμε να επιχειρηματολογήσουμε κατά του, το βαφτίζουμε ρατσισμό...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Είναι διαφορετικό πράγμα να σε ενοχλεί το γεγονός ότι κάποιος είναι Τσιγγάνος ή Αλβανός και διαφορετικό πράγμα να σε ενοχλεί ένα χαρακτηριστικό που φαίνεται ή νομίζεις πως έχει μια κοινωνική ομάδα. Και εγώ θα προβληματιζόμουν αν το παιδί μου ήταν σε μια τάξη που είχε μαθητές με μεγάλη διαφορά μορφωτικού επιπέδου. Πολλές φορές έχω ακούσει γονείς να έχουν κινήσει γη και ουρανό για να μεταφέρουν το παιδί τους σε άλλο σχολείο για τέτοιους λόγους. Δεν το λες και ρατσισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Θὰ φέρω ἕνα παράδειγμα· Ὅταν τὸ παιδί μου πηγαίνει στὴν ἴδια τάξη μὲ τὰ παιδιὰ τῶν Τσιγγάνων ἢ Ἀλβανῶν τὰ ὁποῖα ἔχουν τελείως διαφορετικὸ ῥυθμὸ ἀφομοίωσης τῆς γνώσης λόγῳ διαφόρων παραγόντων καὶ χωρὶς νὰ ἔχῃ προηγηθεῖ τάξη ἡ ὁποῖα σταδιακὰ θὰ τοὺς ἐντάξῃ ὁμαλὰ στὴ σχολικὴ διαδικασία τοῦ ἑλληνικοῦ σχολείου ἐπειδὴ κάποιοι φωστῆρες τῆς ἀριστερᾶς αὐτὸ τὸ θεωροῦν «ῥατσιστικό», τότε ἀφ' ἑνὸς τὸ παιδί μου μένει πίσω στὴ γνώση καὶ τὰ παιδιὰ τῶν Τσιγγάνων δὲν μποροῦν νὰ παρακολουθήσουν τὸ ῥυθμὸ τοῦ ἑλληνικοῦ σχολείου. Κανεὶς λοιπὸν δὲν ὠφελεῖται, ἀλλὰ ἀλλιῶς θίγεται ὁ «ἀντιρατσισμὸς» τῶν ἀριστερῶν μὲ τὰ ὅποια ἐπακόλουθα...


Σημείωση:
Τα μηνύματα από #1 έως #7 προήλθαν από το θέμα
ΣΥΡΙΖΑ -Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο
Λοιπόν…. εγώ Πέτρο, την αριστερά ποτέ δεν την είχα σε εκτίμηση. Δεν έχω τίποτα με τα άτομα που την ψηφίζουν, όσο με τα άτομα που την εκπροσωπούν. Είναι μεγάλο το στόρρυ και θα το γράψω άλλη στιγμή στο κατάλληλο θέμα.​
Πάμε στο θέμα της παιδείας, που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το μπερδεύουμε με τα κομματικά μας πιστεύω. Νομίζω πως ο κακός μαθητής θα συνεχίσει να είναι κακός μαθητής ανεξαρτήτως συνθηκών. Παίρνω ως παράδειγμα εμένα και τα αδέρφια μου. Ο αδερφός μου, μας είχε πρήξει να πάει στο Αμερικανικό, ενώ εγώ και η αδερφή μου επιλέξαμε να πάμε (αν και υπήρχε η δυνατότητα και για εμάς να πάμε ιδιωτικό) στο δημόσιο σχολείο της περιοχής μας (ψυχικό). Ήταν σχετικά καλό δημόσιο σχολείο και δεν είχε όπως αναφέρεις, αλβανάκια και τσιγγανάκια, ΑΛΛΑ είχε κινεζάκια και φιλιππινεζάκια. Διότι τα παιδιά των υπαλλήλων στα σπίτια της περιοχής κάπου έπρεπε να πάνε σχολείο. Το πιο λογικό ήταν να πάνε στο σχολείο της περιοχής όπου ζούσαν. Εκεί να δεις μαθητές…. που δεν μπορούσαν να πουν ούτε την καλημέρα στα Ελληνικά και να είναι π.χ. στην Τετάρτη δημοτικού. Όμως αυτό δεν αποτέλεσε πρόβλημα για εμάς,( που και οι δύο μας τα καταφέραμε μια χαρά) ούτε βέβαια και για άλλους συμμαθητές μας, σε αντίθεση με τον αδερφό μου που δεχόμασταν 10 τηλέφωνα τον μήνα από το ιδιωτικό, ώστε να μας αναφέρουν τις ελλείψεις του.
Πιστεύω πως αυτός που θέλει να προχωρήσει, θα βρει τρόπο. Δεν μπορείς να αρνηθείς ακόμα και στα παιδιά που είναι πίσω στη γνώση να μπουν στο σχολείο. Λες ότι πρέπει να υπάρχει προπαρασκευαστική διαδικασία πριν μπουν στην κατάλληλη τάξη…. δεκτόν -θα συμφωνήσω, αλλά για πες μου αν μπορούν τα δημόσια σχολεία στην Ελλάδα να προσφέρουν κάτι τέτοιο? Μάλλον όχι. Άρα καταλήγουμε στο γεγονός πως είμαστε υποχρεωμένοι να δεχθούμε και διαφορετικών ταχυτήτων μαθητές. Δεν μιλώ για φυλές, διότι αυτό δεν με απασχολεί καθόλου. Μια χαρά τούβλα έχουμε και εμείς.
Εngineer , εγώ ξέρω γονείς που άλλαξαν τάξη στο παιδί τους, γιατί κάποια συμμαθήτριά του είχε ψείρες. Μπορούσαν να το διαχειριστούν με άλλο τρόπο και όχι να το φωνάζουν σε όλο το σχολείο πληγώνοντας το κοριτσάκι (ελληνόπουλο ήταν- κάτι που δείχνει τελικά πως είμαστε ρατσιστές και μεταξύ μας) . Πρέπει το σχολείο σε συνεργασία με τους γονείς να κάνει το καλύτερο δυνατόν για τα παιδιά, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ. Ακόμα και όταν μιλάμε για παιδιά με διαφορετικές ικανότητες. Αλλά μάλλον θα περάσουν έτη φωτός για να το δούμε αυτό.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Εngineer , εγώ ξέρω γονείς που άλλαξαν τάξη στο παιδί τους, γιατί κάποια συμμαθήτριά του είχε ψείρες. Μπορούσαν να το διαχειριστούν με άλλο τρόπο και όχι να το φωνάζουν σε όλο το σχολείο πληγώνοντας το κοριτσάκι (ελληνόπουλο ήταν- κάτι που δείχνει τελικά πως είμαστε ρατσιστές και μεταξύ μας) . Πρέπει το σχολείο σε συνεργασία με τους γονείς να κάνει το καλύτερο δυνατόν για τα παιδιά, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ. Ακόμα και όταν μιλάμε για παιδιά με διαφορετικές ικανότητες. Αλλά μάλλον θα περάσουν έτη φωτός για να το δούμε αυτό.

Στο μοναδικό που θα διαφωνήσω είναι ότι θεωρώ τη λέξη ρατσισμός/στής πολύ "βαριά" για τέτοια πράματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ο λόγος που κατηγορείται κάποιος ως ρατσιστής είναι η διαφορετική αντίληψη της έννοιας του ρατσισμού από τον καθένα μας. Το ίδιο συμβαίνει και με την έννοια της ηθικής. Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την έννοια της ηθικής. Για κάποιον το να παρκάρω παράνομα μπορεί να είναι ανήθικο, για μένα μπορεί να είναι απλά παράνομο παραδείγματος χάριν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού που υποστηρίζω για το ρατσισμό, σε ένα επεισόδιο μιας σειράς που παρακολουθώ συνέβη το εξής: Κάποιος δικηγόρος μαύρου χρώματος (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω) έδωσε συνέντευξη για να προσληφθεί σε μια εταιρεία. Ένας εκ των διευθυντών εκεί του είπε τη φράση "you dont sound black", θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να τον επαινέσει. Για όποιον ενδιαφέρεται ας διαβάσει τον διάλογο που ακολούθησε με την άλλη διευθύντρια:

- What have I done now? He doesn't sound black? Well, he doesn't. N-Not to me. Does he to you?
- Denny, you truly are not aware what a racist statement that is?
- Oh, please. Bush and Biden said the same thing about Obama.
- Not like that they didn't.
- Did too. They said articulate. And Biden said his hygiene looked good.
- Denny, there's no such thing as sounding black.
- What do you mean?
- Certainly you don't think all black people sound alike?
- Well, of course not. The anchors on the news don't sound black at all. And the black weathermen sound whiter than me.
- It's politically incorrect to say somebody sounds black.
- All right, then African-American.
- No.
- JesseJacksonish?
- No!
- Well, then how? What-What do you say? If a person sounds black, what's the right way to say it?
- Urban.
- White people don't live in cities?
- Look, there's no such thing as sounding black.
- Denny, the point is...
- while there may be certain dialects that are consistent with African-American... vernacular-
- You just cannot judge a man's skin color by the sound of his voice.
- Is this a joke?
- No, it is not. You have committed an egregious offense here.
- All right, let me- let me- let me get this straight. Say you get kidnapped and I get a ransom call from a man who, to me, sounds black. And the cop says, "What did he sound like?" I should just say, "Male. " Or "I don't know. But not necessarily black. "
Από όσο μπορώ εγώ να καταλάβω, η ασυνεννοησία των δύο ανθρώπων έγκειται στη διαφορά αντίληψης. Ο ένας θεωρεί οτι δεν έχει κάνει κάτι κακό αφού απλά εξέφρασε τη δική του αντίληψη χωρίς προφανώς να θέλει να προσβάλει. Η άλλη θεωρεί οτι αυτό που είπε ήταν ρατσιστικό γιατί στην δική της αντίληψη το να κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους σύμφωνα με το χρώμα τους είναι ρατσιστικό.

Μπορεί κανείς να καταδικάσει κάποιον από τους δύο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Στο μοναδικό που θα διαφωνήσω είναι ότι θεωρώ τη λέξη ρατσισμός/στής πολύ "βαριά" για τέτοια πράματα.
Kατά βάση, δεν θα διαφωνήσω. Απλά είθισται να χρησιμοποιούμε αυτή την λέξη σήμερα με πιο ευρεία έννοια από την αρχική της. RAZZA -ιταλική, που σημαίνει καθαρά φυλή. Απλά σήμερα έχει τον ρόλο (δυστυχώς) να χαρακτηρίζει και ό,τι θεωρούμε "κατώτερο". Αν θα έπρεπε να την πάρουμε καθαρά ετυμολογικά, έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
...άρα πέρασε απαρατήρητη η ταύτιση των Αλβανών και των τσιγγάνων του θεματοθέτη με άτομα νοητικής υστέρησης.

το χειρότερο είναι πως επιθυμείτε επιχειρηματολογία (γε-λά-ω-γε-λά-ω-γε-λά-ω)
σε ένα θέμα και μια άποψη άνευ περιεχομένου, εμπλουτισμένα με ρατσισμό και μπόλικη μισαλλοδοξία, ως συνήθως
τα οποία υποστηρίζονται από ένα... "επιχείρημα" που έχουν καταρρίψει πολλάκις από την αρχή του θέματος άτομα του εκπαιδευτικού χώρου
και ένα παράδειγμα με κάποιο προσωπικό βίωμα του θεματοθέτη στη συνέχεια, εκτός θέματος θα έλεγα, και το οποίο εξισώνει Αλβανούς ή τσιγγάνους με ένα άτομο που υπέφερε από κάποια αναπηρία.

επαναλαμβάνω, ξεκινάει ένα θέμα με τίτλο "Πολυφυλετισμός και διαφορετικότητα στο εκπαιδευτικό μας σύστημα" με ένα ποστ αναφερόμενο σε παιδιά αλβανικής εθνικότητας και παιδιά τσιγγάνων και στη συνέχεια μεταπηδά με μια συνοχή ανύπαρκτη, σε παιδιά με ειδικές ανάγκες.

θεωρεί τις μειονότητες άτομα άρρωστα και την αντιμετώπισή τους αντίστοιχη με αυτή των ατόμων που πάσχουν από κάποια εγκεφαλική ασθένεια ή καθυστέρηση λοιπόν.

-α η δ ι ά ζ ω-

όχι μόνο με τις απόψεις του θεματοθέτη, μα και με όσες δε τόνισαν το σημείο αυτό.
ντρέπομαι για αυτά που διαβάζω, αφού δε ντρέπεστε οι ίδιοι για τις σκέψεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
...άρα πέρασε απαρατήρητη η ταύτιση των Αλβανών και των τσιγγάνων του θεματοθέτη με άτομα νοητικής υστέρησης.

.
Έμμα, τίποτα δεν περνά απαρατήρητο. :) Αντιπαρέθεσα τα κινεζάκια και φιλιππινεζάκια στο δικό μου σχολείο. Τα άτομα νοητικής υστέρησης πάνε εκ των πραγμάτων σε ειδικά σχολεία. Μην είσαι απόλυτη. Σε κάποια πράγματα, όπως η προετοιμασία των ξένων μαθητών, έχει δίκιο.
Θα σε δέχονταν νομίζεις στο εξωτερικό στο δημόσιο σχολείο τους, αν δεν γνώριζες την γλώσσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
νοητικής υστέρησης πάνε εκ των πραγμάτων σε ειδικά σχολεία.
Όχι πάντα,
ο Κασιδιάρης πήγε σε κανονικό σχολείο.
π.χ. δηλαδής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Όχι πάντα,
ο Κασιδιάρης πήγε σε κανονικό σχολείο.
π.χ. δηλαδής.
Οι χρυσαυγίτες είναι ένα θέμα (αναγνωρίζω τα προβλήματα που δημιουργούν). Αλλά εδώ φίλε Γιάννη δεν έχουν θέση. Όπως ήδη γνωρίζεις είσαι εκτός θέματος. Μιλάμε για άρρωστα παιδιά εκ γενετής, όχι για παιδιά που αρρώστησαν από επιλογή :).

Καλά είναι να μην αστειευόμαστε για άτομα με ειδικές ανάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Όχι πάντα,
ο Κασιδιάρης πήγε σε κανονικό σχολείο.
π.χ. δηλαδής.

Ο φίλος μας σ' αυτό το σημείο, ίσως ασυνείδητα, έκανε ένα ρατσιστικό σχόλιο. Πήγε να κοροϊδέψει τον Κασιδιάρη (για τον οποίο δεκάρα δεν δίνω, το τονίζω γιατί θέλω να εστιάσω αλλού), χρησιμοποιώντας, τι άλλο; Τα παιδιά με νοητική καθυστέρηση! Φυσικά, σε άλλο θέμα θα υπεραμύνεται αυτών των παιδιών, άσχετα αν για να κοροϊδέψει και να μειώσει έναν άνθρωπο, τον παρομοίωσε με αυτά....

Και η υποκρισία καλά κρατεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Θα σε δέχονταν νομίζεις στο εξωτερικό στο δημόσιο σχολείο τους, αν δεν γνώριζες την γλώσσα?

Στην Γερμανία πάντως δέχονται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ναι απλά σου λέω ότι το σχόλιο που έκανε ο borat δεν απέχει και πολύ από το δικό σου. Απλά είναι από διαφορετική γωνία.

Το δέχομαι. Όμως, όπως είπα και στο αρχικό σχόλιο προς τον Πέτρο, δεν πρέπει να μπλέκουμε τα της παιδείας με τα πολιτικά μας πιστεύω. Είμαι απόλυτος.

Αν θα πρέπει ΟΜΩΣ να μιλήσουμε για πολιτική ....εγώ ψαραδέλλη μου, δεν κρύβομαι. Είμαι λίγο αλήτης, λίγο δεξιός με την έννοια της φιλελεύθερης οικονομίας, στο μέτρο ΠΑΝΤΑ που δεν πηδ@ει τους αδυνάτους και σιχαίνομαι τα άκρα όποια και αν είναι αυτά. Επίσης είμαι άθρησκος και άθεος, αλλά άμα συναντήσω στο δρόμο άτομο σε ανάγκη θα δώσω και το βρακί μου. Τέλος,,, κλαίω και για γυναίκες. :redface: Πιστεύω στην διδασκαλία του Χρηστού ή Χρίστος or whatever, γιατί με κάνει να νοιώθω καλά μέσα μου. Δεν υποστηρίζω τίποτα με απόλυτο τρόπο αλλά δεν καταπολεμώ και τίποτα απόλυτα. Πάντα είμαι εδώ για να συζητήσω όλα τα θέματα και να ακούσω όλους τους συνομιλητές μου, τους οποίους και σέβομαι στο μέτρο που με σέβονται. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top